isser Arafat Olympisch dorp Russische turners vrijwel feilloos Indrukwekkende intocht der gladiatoren MOSKOU- OGirT scooien massale dirt serleje overige en m een zeer illeenj iposit eerste wed: rgedrfUnie vier v< dassa Bij het sch LZW-j Jdeld pU Reeds op de eerste dag i 22e Olympische Zomerspelen n de voorspellingen uit: gast- Sovjet-Unie en Oost-Duitsland ten massale greep naar het goud. tj eerste wedstrijddag veroverde de Unie vier van de vijf gouden me* i Bij het schieten won Alex Melen- tev op het onderdeel vrij pistool. De 100 kilometer ploegentijdrit was voor het Russische kwartet, de 200 meter vlin derslag leverde een zege op voor Sergei Fesenko en vlieggewicht Kanybek Osma- naliev bracht de meeste kilo's omhoog. De vijfde gouden plak was voor het Oost- duitse dameskwartet op de 4x100 meter wisselslag. Op de eerste dag werden ook vijf wereld records verbeterd. Het leeuwenaandeel hierin hadden de Oostdultse zwemsters. Barbara Krause was de eerste vrouw die onder de 55 seconden zwom op de 100 meter vrije slag. Met 54.98 verbeterde de 21-jarige polltie-agente het eerste we reldrecord bij het zwemmen op de 22e zomerspelen. Zij werd snel gevolgd door het estafettekwartet dat het eigen, vier jaar oude, wereldrecord uit Montreal overtrof. Startzwemster Rica Reinisch, (15) evenaarde op de 100 meter rugslag het wereldrecord van haar landgenote Ulrike Richter. De Russen leverden een bescheiden aan deel in de recordregen. Slechts Alex Me- lentev kwam tot een recordprestatie bij het schieten. Op het onderdeel vrij pis tool kwam hij tot 581 treffers, een verbe tering van de topprestatie met vier tref-' fers. Het laatste wereldrecord op de eer ste dag was weggelegd voor een Noord- koreaan. Han Gyong Si bracht in het vlieggewicht bij het onderdeel trekken 113 kilogram omhoog. Vóór hem was de Rus Voronln begin van dit jaar tot 112 kilo gekomen. De verrichtingen van de westerse naties bleven door de boycot tot een mi nimum beperkt. Alleen Groot-Brittannië kwam tweemaal op het erepodium. Beide keren bij het zwemmen, met een zilveren medaille. De prestaties van de Nederlan ders op de eerste dag: een vijftiende plaats voor de wegploeg In de ploegen tijdrit en een zesde plaats voor Kees Vervoorn op de 200 meter vlinderslag. DU De voorzitter van de Pales- bevrijdingsorganisatie, Yasser heeft gisteren een onofficieel gebracht aan het Olympisch n Moskou. Hij sprak een half uur fabische en Afrikaanse atleten en |9. Verder poseerde de leider van 1 voor fotografen en bezocht hij Itjes en restaurants. Toespraken j achterwege. Arafat kwam zater- p uitnodiging van de regering van ^jet-Unie in Moskou aan, jenwoordigers van vakbonden, or- "lties voor mensenrechten en etni- droeperingen hebben gisteren in |ork voor het consulaat van de Sov- geprotesteerd tegen d'e opening Olympische Spelen in Moskou. De was georganiseerd door de democraten van de Verenigde [j". Zij noemden de Spelen een ptting van de Olympische bewe- fen een „goede propaganda-moge- p'voor de Sovjets". Inten en bannelingen uit Afghanl- ïiebben zaterdag in Frankfurt een jovjet-demonstratie gehouden. Op rerse spandoeken was duidelijke taal te lezen, waaronder: „De Olympische Spelen van Nazi-Duitsland worden in Moskou herhaald". De Britse premier Margaret Thatcher heeft enkele uren voor de opening van de Olympische Spelen bittere kritiek geuit op de Sovjet-Unie en de interventie in Afghanistan. „De Spelen beginnen niet alleen met de klanken van de nationale volksliederen en de Olympische hymne, maar ook met het achtergrondgeluid van schietende geweren in Afghanistan", sprak ze op een bijeenkomst van de con servatieve partij in Swansea. Ook in verschillende andere Europese steden kwam het zaterdag tot betogin gen. Vele honderden demonstranten zwaaiden voor de ambassades van Af ghanistan en de Sovjet-Unie in Parijs met spandoeken waarop de Olympische rin gen omwikkeld met ijzerdraad stonden afgebeeld. De Oostenrijkse afdeling van Amnesty International bood bij de Russi sche ambassade in Wenen achttiendui zend handtekeningen aan. Circa dertig, demonstranten reden op de flets door Brussel en ook in Rome werd een pro testmars, gericht tegen de Olympische Spelen, gehouden. Yasser Arafat, de leider van de PLO, is eregast in Moskou. MOSKOU Zeven maanden geleden, in de wereldkampioenschappen turnen in Fort Worth, veroverden de Russische turners voor de eerste maal de wereld titel ploegen. Morgenavond zal de Rus sische formatie ook voor de eerste maal het goud krijgen als Olympisch kampioen bij de teams. Van de negen landen, die gisteren de verplichte oe fenstof afwerkten, is de Russische ploeg ongetwijfeld de sterkste. Na de eerste zes onderdelen leidt het zestal met een voorsprong van 3,6 pun ten op Oost-Duitsland: 293,65290,05. In het met ruim zesduizend toeschouwers tot de helft bezette turnstadion werkte de Russische ploeg vrijwel foutloos. Van de zes turners, die bij de laatste wereldkam pioenschappen in actie kwamen, ontbrak alleen Arthur Akopjan maar die was toen op het laatste moment Ingezet voor de geblesseerde Edoeard Asarjan. De zoon van de oud-Nederlandse bondscoach heeft zijn plaats echter heroverd. Toch werkte de Russische machine niet geheel perfect. Alexander Tkatsjov, de turner die in zijn keuzestof de riskantste onderdelen heeft verwerkt, ging bij het voorlaatste onderdeel, rek, in de fout. Bij het doorsteken na een onderdraai raakte hij met zijn voeten de rekstok en kwam daardoor in de problemen. Een serie van minimaal 9,80 werd daardoor „ontsierd" met een 9,10 en Tkatsjov kan zijn illusies op een plaats in de wedstrijd van de beste 38 daardoor wel vergeten. Datzelf de geldt voor Vladimir Markelov, die op de brug een fout maakte en ook niet meer kreeg dan 9,10. Wereldkampioen Alexander Ditjatln leidt na de verplichte oefenstof met 59,05 punten uit een maximum van zestig. Hij werkte de voorgeschreven stof met een haast griezelige perfectie af. Nikolaj An- drianov, de Olympische kampioen van Montreal die in Fort Worth faalde, is met een achterstand van drietiende punt tweede. Alleen de Oostdultse wereld kampioen vrije oefening Roland Bruchner (58,60) en de Bulgaarse Europese kam pioen Stojan Deltchev (58,50) konden zich in de Russiche falanx^dringen. Hun achterstand is echter al te groot om Dit- Jatin en Andrianov, onder normale om standigheden te bedreigen. luchtvaart heeft alle luchtvaartmaat schappijen toestemming gegeven atleten uit landen die de Olympische Spelen in Moskou boycotten en aan alternatieve Spelen willen meedoen, gratis of tegen gereduceerd tarief te vervoeren. Deze service ten opzichte van het Amerikaans Olympisch Comité mag tot en met 31 de cember geboden worden. i n sfl wet: priëen team Beyer heeft een bekende klank 'T \Postduitse ploeg. De familie is dan jgoed vertegenwoordigd. Udo, Hans- xa*fg en Regina, alle drie uit hetzelfde iJx Udo komt 'n Moskou uit °P het IK teer kogelstoten, waarop hij In Mon- verrassend goud won. Regina be- tot de wereldtop bij het discuswer- Hans-Georg maakt deel uit van het 78jduitse handbalteam, dat in Moskou kens kans heeft op een gouden me- l. Bij de Beyers gaan alle goede din In driéën. Aan de start -jrsteongekul tijdens de Spelen Sf* twee doden (Russische burgers) en 20 ki jewonden (Spaanse Journalisten) ge- Een bus met Spaanse journalisten op een personenauto. De bus- en een inzittende van de auto om het leven. van de internationale In Moskou werd be- met Ingang van 1981 worstel- zes, in plaats van nu negen, zullen duren. In toernooien zul- deelnemers elkaar voortaan ont- In twee kwalificatiegroepen, de besten In de finale komen. circusvoorstellingen. Het Bolsholtheater maakt in de Olympische tijd overuren. Het optreden van het beroemde ensem ble is met anderhalve maand verlengd en eindigt niet eind juni, maar pas op 12 au gustus; Op het programma staan 50 ope ra's en balletten. 7e weinig kranten De paar honderdduizend buitenlandse bezoekers aan de Spelen wacht dagelijk se een zware strijd om een westerse krant te bemachtigen. Tot woede van de Distripress, een maatschappij waarin 400 uitgevers en wederverkopers hun activi teiten hebben gebundeld, heeft de over heid van de Sowjet-Unie op autoritaire 'en willekeurige wijze 55 verschillende kranten aangewezen, die tijdens de Spe len met een totale oplage van slechts 11.800 stuks per dag mogen worden in gevoerd. Frankrijk, Groot-Brittannië en West-Duitsland mogen elk 550 kranten opsturen. De Nederlanderse toeschou wers in Moskou hebben weinig keuze. Slechts één dagblad uit ons land vindt zijn weg naar de Olympische Spelen en de voorraad Is uiterst beperkt: 25 exem plaren per dag. Aan de Olympische Spelen van Moskou zullen 5687 sportlieden deelnemen. Het IOC maakte bekend, dat 4450 mannen en 1237 vrouwen voor de wedstrijden zijn ingeschreven. Vier jaar geleden kwamen in Montreal 7334 atleten onder wie 1473 vrouwen aan de start. Roeien Reserve Rob Robbers heeft In de Olym pische dubbelvier de plaats ingenomen van Ronald Florijn. De 29-jarige roeier tobt enigzins met zijn gezondheid. Chef d'équipe Paul Dekker: „Tijdens het trai ningskamp in Finland is gebleken dat Rob Florijn niet voor honderd procent fit is. De wijziging is tijdens de training een verbetering gebleken". Aangenomen mag worden dat Robbers ook zondag, als de voorwedstrijden van de heren op het programma staan, deel zal uitmaken van de Nautilus-Die Leythe dubbelvier. Florijn, die de beslissing zonder mokken heeft aanvaard, bereidt zich verder in de skif als reserve voor. Masseur Recreatie Het blijkt een vergissing dat Moskou zo De Olympische Spelen gaan voor Anne de Jong ten koste van zijn vakantie. De masseur uit Assen heeft buitengewoon verlof moeten aanvragen. Normaal krijgt hij voor zijn werkzaamheden als masseur van de op buitenlandse wedstrijden uit komende Nederlandse atleten alle mede werking van zijn legerofficieren. Nu de Nederlandse politici echter de voorkeur geven aan een boycot van de Spelen, lig gen de zaken anders. „Ik heb daarom maar zestien dagen vakantie opgenomen en toestemming gevraagd naar een Oostblokland te vertrekken", aldus De Jong. Goedezaken nogal eens in Moskou en dan wil het gras wel groeien. Maar er zijn werk- genoeg om de naaimachines te hanteren zodat het Olympisch dorp er keu enorm veel theaters heeft. Er zijn meer sportaccommodaties. Moskou bezit 26 theaters, 44 stadions, 65 musea, 116 bioscopen. Voorts kan men er 200 kran ten lezen en 3000 tijdschriften. Moskou telt dan ook acht miljoen inwoners, die zich kunnen verpozen in ruim 800 parken en 720 voor eenleder toegankelijke tui nen. Al die mensen maken voor het ver voer in hoge mate gebruik van de metro, met 104 stations. De sportlieden komen behoorlijk aan hun trekken want er zijn 44 stadions voor voetbal en atletiek, 800 basketballvelden, 400 voetbalvelden, 170 skicentra, 139 hockey- en ijshockeypls- tes, 36 zwembaden en 200 tennisbanen. vel nog lang niet alle bezoekers van Spelen in Moskou zijn gearriveerd, CH Hl het Olympisch cultuurprogramma (5 grotendeels lege zalen - op volle >rcl en. Het cultuurcentrum in het Olym- h dorp is met een grote show, geba- d op sport en muziek, geopend. Het rihjno/theater heeft - hoe kan het ook rs - zijn Olympisch programma met Wiet „Het Zwanenmeer" geopend, istheren is er alles aan gelegen de lak lekers te behoeden voor verveling. 3 augustus worden in de Olympische .J liet minder dan 114 balletten opge- d, meer dan 450 toneelstukken, 'concerten staan op het programma, II men een keuze kan maken uit 350 Enkele dagen voordat In het Lenlnsta- dion de Olympische vlam gaat branden, was de boetiek van Inter Sport een ver zamelplaats van sportlieden uit vele lan den die zich op de hoogte willen stellen van het allernieuwste dat op het gebied van sportkleding op de markt is. Er wor den goede zaken gedaan. Het weer werkte trouwens uiterst stimulerend op de omzet. Toen de Iraakse ploeg even binnenliep om te schuilen voor de stro mende regen, besloot de ploegleider maar meteen zijn uit zestig personerPbe- staande équipe in het nieuw te steken. Het kostte zestigduizend dollar, maar dat was geen probleem. Het spreekt vanzelf dat de overvloed aan Westerse sportkle ding werkt als een magneet. Russen kun nen er niets van kopen, want de prijzen staan weliswaar vermeld In roebels, maar de afrekening dient in dollars te geschie den. Wat dat betreft lijkt de boetiek op een zogeheten berioska-winkel waar de doorsnee Russische staatsburger ook geen toegang heeft. Enquete Gratis of korting Het Amerikaans bureau voor de burger- Een enquete van het NIPO heeft uitgewe zen dat de Nederlandse bevolking de Olympische Spelen van Moskou van wei nig betekenis vindt. Van de 1130 onder vraagden antwoordde slechts een kwart, dat de Spelen echt de moeite waard zijn, terwijl 65 procent het evenement, we gens het wegblijven van een aantal lan den, van weinig betekenis acht. MOSKOU Spelen, show en politiek, nauwelijks van elkaar te scheiden, een soort supertrio. De opening van de 18e Olympische Spelen in Moskou maakte dat weer overduidelijk. De ruim 100.000 toeschouwers in het imposante Leninsta- dion waren zaterdag getuigen van een unieke gebeurtenis. Nog nooit draafde een troika door een Olympische arena. Uniek voor de Olympische beweging was de wijze waarop een aantal landen zich in het openingsdéfilé presenteerde. Belgie, Italië, Luxemburg, Nederland, San Mari no, Frankrijk en Zwitserland hadden, vol gens afspraak, de nationale vlag thuis gelaten. Achter het bord met „nationaal Olympisch comité" marcheerde een Rus sische werkstudent met de Olympische vlag. Dat was alles. Geen deelnemers. Groot-Brittannie, Ierland en Portugal vaardigden wel een official af naar de „intocht der gladiatoren". De toeschou wers kregen wel de namen en de ploegen van Australië, Andorra, Denemarken en Puerto Rico te zien. Maar ook deze lan den marcheerden achter de Olympische vlag, al wuifden enkele Australische atle ten wel heimelijk met hun nationale dun doek. Deze zestien vertegenwoordigingen wer den bij het binnenkomen van het stadion door de volgepakte tribunes lauw ont haald, de overige 65 defilerende en vlag gende naties konden rekenen op storm achtige bijval. Afghanistan en Cuba lie ten, na vanzelfsprekend de Russische ploeg, de applausmeter het verst uit slaan. Over politiek gesproken. Toen de Olympische vlag eenmaal hing Met gekleurde kartonnen kaarten werden de fraaie voorstellingen gevormd, die tij dens de opening voor een uniek schouwspel zorgden. En achter elke kaart zat een militair die feilloos reageerde op de commando's om weer een nieuwe figuur te voor schijn te toveren. en de vlam vla de laatste atleten, de hinkstapspringer Sanejev en de basket balspeler Bjelov, zijn eindbestemming had bereikt, kon de indrukwekkende show pas goed beginnen. Er klonk een boodschap uit de ruimte, uitgesproken door de kosmonauten Popow en Rjumln, die zich daar al geruime tijd bevinden. Daarna gigantische volksdansgroepen uit de twaalf Sovjet-republieken; talloze gymnasten die de fraaiste staaltjes lieten zien; een volledig tribunevak dat door middel van ingenieuze handgrepen net zo vaak, soepel en perfect van kleur en fi guur verschoot als het weermannetje in deze zomer; schitterende muziek door een korps dat al die uren onbeweeglijk musiceerde. En dat alles uitgevoerd in een adembenemend tempo. Partijleider Leonid Breznjev kon trots zijn- op zijn regisseurs. Amerika zal In Los An- WIL KESTER Nog even en de Olympische vlam zal branden. Sergei Belov is op weg naar de „vuur toren", op een plankier dat over de hoofden van de toeschouwers was gelegd. geles alle moeite hebben om deze Russi sche show te evenaren, laat staan te overtreffen. Wanneer het in 1984 tenmin ste zo ver komt. Maar om te concluderen dat de Spelen zaterdag vrolijk ten grave zijn gedragen, is te veel gezegd. In Tallinn werd gistermiddag met een so bere plechtigheid de Olympische zeilre- gatta geopend. Vier - Nederland, Ierland, Italië, Zwitserland - deelnemende landen marcheerden niet mee in het défilé. De Wederlandsse afvaardiging bekeek de ceremonie vanaf het dak van een mate riaalbus of vanuit de omhoog getakelde Soling van Geert Bakker. LEIDSE COURANT friNNt* MAANDAG 21 JULI 1980 PAGINA 13

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13