Debacle in ploegentijdrit Zelfvertrouwen verdwenen mmmu _jP „0UB18W1TS1" RËTSËN Herkansing voor dubbelvier Barbara Krause zwemt onder magische grens 3® q L^V Mw POLOPLOEGiOP HET NIPPERTJE - a tk is- 7 iren co zien de toeschouwers in het zwembad de wedstrijden. Zij zitten achter ijzeren "dj takjes en al die hekjes bij elkaar vormen precies een letterbak waarin de poppetjes 'P® zijn opgeborgen. ÏINA 1 LElDSE COURANT MAANDAG 21 JULI 1980 PAGINA 11 Egbert Koersen had wel een goede fiets, niet". Het grote talent Hanegraaf, die tegen de zin van zijn eigen ploegleider Herman Krott aan het karwei begon, verwees naar het gebrek aan ervaring. „Ik weet niet wat honderd kilometer is. Ik kan wel harder gaan, maar wanneer kom je jezelf tegen?" En Van der Poel: „We zijn weg gegaan op een schema van 2 uur en 3 minuten. Niemand verzaakte, maar het viel tegen". Niet zo verwonderlijk want de tijd was door Wagtmans gebaseerd op een prestatie, geleverd over een af stand van pakweg 33 km. Vermenigvuldi gen met drie was een kinderlijke oplos sing. Ouderwets tn Moskou werd bevestigd dat ons land MOSKOU De nederlaag was ingecal culeerd, maar niet het verschil, waar mee de dubbelvier van Nautilus/Die Leythe op de openingsdag van de Olympische roeiregatta naar de vijfde, voorlaatste plaats in de voorwedstrij den werd verwezen. Het Nederlandse viertal moet morgen in de herkansin gen trachten met tenminste een tweede plaats uit een veld van vijf boten alsnog een plaats in de eindstrijd veilig te stel len. Een overwinning waardoor de finale di rect zou zijn bereikt, behoorde tot de on mogelijkheden. Dat stond bij voorbaat vast, nadat de ploegen door het lot wa ren ingedeeld. De Oostduitse vier (win naar en tweede op de Rotsee), de Franse quadruple (winnaar van het brons tijdens de wereldkampioenschappen 1979 in Bied) de Russen en de Bulgaren waren voor de Rotterdams-Leidse coalitie veel te sterk. Vandaar dat die vijfde plaats alleen Cuba werd ruim verslagen geen verrassing was. Het verschil tussen de Russische boot, die bijna op de finish in moeilijkheden kwam en vierde werd, en de Nederlandse formatie bedroeg bijna veertien seconden. De voorsprong van de winnende Oostduitsers was zeer vele lengten. De Nederlanders Rob Robbers had, zoals was aangekondigd, de plaats van clubgenoot Ronald Florijn ingenomen startten sterk. De ploeg ging even met Oost-Duitsland en Bulgarije mee. De strijd was echter na 500 meter al gestre den. De Oostduitse combinatie Frank Dundr - Karsten Bunk - Uwe Heppner - Martin Winter leidde toen reeds met twee lengten. Nautilus/Die Leythe lag op dat moment al op een vijfde plaats. Uitermate groot was het verlies dat de Nederlanders op de tweede kilometer le den. Oost-Duitsland was meer dan 26 se conden sneller, Bulgarije 19 en de Fran sen 17. In de herkansing zal de tegenstand iets geringer zijn dan in de voorwedstrijd, maar toch nog wel zo, dat het uiterst twijfelachtig is of de Nederlandse boot zich onder de eerste twee kan scharen. (van onze correspondent) MOSKOU Gehaast poetste Barbara Krause het water uit haar ogen. Ze kon het kennelijk niet geloven, maar de cij fers op het immense scorebord in het Olympisch bad logen niet. Daarop stond 54.93 en dat betekende dat de Oostduitse zwemster weer een barriere had genomen. De magisch lijkende grens van 55 seconden op de honderd meter vrije slag dames was gebroken. Het eerste wereldrecord, zeker niet het laatste, tijdens deze Olympische zwem- strijd was een feit. Er viel op de eerste zwemdag nog een Oostduits wereldrecord te noteren. Op de 400 meter wisselslag estafette kwa men de meisjes uit de DDR tot 4.06.67. Op deze estafette was Nederland niet vertegenwoordigd omdat schoolslagkan didaten Maritzka van der Linden en Ria Willemse het tijdens de selectiewedstrij den in Rotterdam lieten afweten. De toen opgetelde tijden zouden geresulteerd hebben in een tijd van 4.21.1 en daarmee zou hier een finaleplaats bereikt zijn. erieui (Fra)l0SKOU - Hel eerste Olympische wie- qou (pr90ud 9'n9 naar de Sovjet Unie. Op door meer dan 10.000 militairen af- (Fra) ezette «.golvende autoweg" tussen phe /fjoskou en Minsk benadrukte de Russi- (Bel) che Ploe9 in de 100 km.tijdrit de onbe- lemvViste koploper te zijn en te blijven van »Fra{ lit van oudsher hoog aangeslagen on- van de wielersport. Voor de keer in de Olympische historie de Sovjet Unie eerste. Geen enkel ind bleek een bedreiging, al bleven de (Bjosteuropese concurrenten aardig in (Be|)Ct spoor. Oost Duitsland kaapte met (|Pn verschi' van °«7 seconde het zil- ver weg voor de neus van Tsjecho Slo- «i /u.fakije. De vierde plaats was voor Polen (Ita)9* ,,a,'e ach|er 2»ch hield. Voor Neder- dta) ind eindigde de strijd in een debacle. Fra) e Orani0 tr0'"» die meer het karakter ke (B#d van een boeme,tie« verzeilde roem- (H09 in de achterhoede. De achterstand v sn bijna negen minuten betekende (Fra).J (Bel] Ma (Fi Ha (Fi PETER VAN PUTTEN een vijftiende plaats. Alleen Belgie en enkele zwakke deelnemers uit de ont wikkelingslanden deden het nog slech ter. Terecht sprak bondscoach Wagt mans dan ook somber: „We hebben ge faald". Het was een van de weinig zinnige op merkingen die na afloop van de zo te- b inspanning van Oleg Logvin (tong uit de mond) werd beloond. Met zijn ploegge noten won hij goud in de tijdrit. leurstellend verlopen race werd gemaakt. Niemand bleek in staat de oorzaak van het falen te analyseren. Toch droegen de renners onbewust met enkele uitspraken de nodige stenen aan voor de stelling dat de oorsprong van de totale ellende voor al moet worden gezocht in de voorberei ding. Toen de tussentijden bekend wer den, sprak de gepasseerde John Broers misschien wel de juiste woorden: „Wagt mans is een uitstekende coach met veel kwaliteiten. Maar voor de ploegentijdrit heb je een specialist als Jan Gisbers no dig". Ironisch genoeg was het juist Jan Gisbers, de coach die de ploeg voor het mondiale goud van 1978 klaarstoomde, die in een vrij vroeg stadium op een ver velende manier vernam dat Moskou voor hem onbereikbaar zou zijn. Hoewel het onjuist zou zijn alleen Wagtmans voor het echec verantwoordelijk te stellen, kon Broers wel eens groot gelijk hebben. De equipes van de Sovjet Unie en Tsje cho Slowakije kwamen met de modern ste aërodynamische attributen. Als nieuwste snufje werden wielen van 24 inch gemonteerd waardoor de „zit" van de coureurs speciaal voor deze wedstrijd positief werd beïnvloed. Zelfs de DDR kon daaraan niet tippen. Maar voor de Oostduitsers gold, evenals trouwens voor de Tsjechen, dat zij blindelings aanvoel den wat hun coach dacht, en van hen verlangde. Alle renners waren ervaren en overtuigd van hun kwaliteiten. Vergeleken daarbij kwam Oranje er slecht af. De „slecht weer-ploeg" Hane graaf, Hogervost, Bierings, Van der Poel had werkelijk alles tegen. Bierings: „Mis schien kwam het door het late bekend worden van de ploeg". Ook de koeltjes aan de kant geschoven en daarom erg kwade Egbert Koersen zocht het in deze richting. „In Bosschenhoofd durfde Wagtmans. in tegenstelling tot de af spraak, volgens mij de namen niet te noemen. Er was bovendien afgesproken dat ik zou invallen wanneer er iemand verkouden zou zijn. Adrie van der Poel liep een verkoudheid op maar er gebeur de niets. Pas tijdens het ontbijt, kort voor het vertrek, vertelde Wagtmans dat ik me gereed moest houden voor het ge val er iemand nog voor de start zou val len. Ik zou in dat geval onvoorbereid be gonnen zijn,, zelfs niet hebben ingere den. Alle jongens legden zich neer bij de samenstelling, maar echt geloof was er MOSKOU - Kees Vervoorn liet later we- VAjen dat de gedachte wel even door hem Iwjeen geflitst wa3 dat hij Olympische |eschiedenis zou kunnen schrijven. Dat iras toen hij kort na het derde keerpunt Ie laatste baan trok van de 200 meter ilinderslag. Op dat moment lag de Ha- naar nog in tweede positie, maar in- :ns stokte het ritme. Het zilver viel m uit de hand, het brons ook. [ervoorn eindigde op een zesde plaats zei na afloop: „Jammer. Het zou looi geweest zijn". reae|liteindelijk kwam de lange Hagenaar in le vlinderslagfinale uit op 2.02.52 en dat /as toch wat langzamer dan de 2.02.21 hij in de morgenuren in de series had imaakt. Die tijd had hem ook een ver- .jtering van zijn eigen Nederlandse re- Peel|ord opgeleverd, ondanks het feit dat hij in zijn keerpunten niet vlekkeloos de finale richtte Vervoorn zich mogelijk it te veel op de Zweed Arvidsson, die de series een sterke indruk had ge lakt. „Het bleek verkeerd gegokt te ijn. Misschien ben ik die eerste honderd leter ook te hard gegaan. Het was een ;ico dat ik moest nemen, wilde ik suc- is hebben". lucces was er wel voor de Rus Sergei isenko die zich op de laatste 50 meter ismaakte van het veld. Als enige finalist fam hij onder de twee minuten en ram met 1.59.76 in dë buurt van zijn ei- in Europese record. De Brit Philip Hub- ile griste verrassend het zilver weg voor ^enJe neus van 'de Oostduitser Roger Pyttel ïto?orie de voorganger van Fesenko was op ne Europese ranglijst, ilet Fred Eefting blijft het een merkwaar- ging FRANS VAN DE MÉêêêê MESPEL dat scheelde toch wel een slok op een borrel. Hij handhaafde zich voorin het veld, al moest hij de overwinning in de halve finale aan de Zweed Baron (57.51) laten. Belangrijker dan dat resultaat was Eeftings 57.91, die goed was voor een vijfde klassering in de finale. Voor hem staan behalve Baron de Rus Koesnetsov (56.75), de Italiaan Tonelli (57.89), de Brit Abraham (57.90). Het verschil tussen de nummers 3 en 7 bedraagt nog geen drie- tiende seconde. Cony van Bentum ging als vijfde over naar de finale 100 m.vrije slag met een tijd van 57,51 sec. een Nederlands adspi- rantenrecord. Monique Drost werd op deze afstand na twee valse starts gedis kwalificeerd. Het is te begrijpen dat bondscoach Bert Sitters best tevreden was over die eerste zwemdag. „.Vervoorn heeft gedaan wat hij kon en bij Eefting weet je het nooit. We hadden een paar van dit soort suc cessen nodig voor de sfeer in de ploeg. Niet dat die slecht is maar nu na die lan ge voorbereiding de eerste dag bevredi gend verloopt, is er toch een zekere spanning bij de meesten weggevallen". maar hij reed niet mee. op dit moment geen amateurs heeft die de 100 km. veel sneller kunnen overbrug gen. Er werd ook gefaald als het aan kwam op het verstrekken van aërodyna misch materiaal, dat de moraal had kun nen opvijzelen. De renners van de Oost bloklanden, die toch al zo'n voorsprong hebben, konden beschikken over tal van noviteiten, de Nederlandse coureurs ver schenen met „ouderwetse" fietsen. De sponsors van de verschillende in de se lectie zittende coureurs wilden niet dat hun pupil op een aan de eisen voldoend ander merk fiets zouden rijden, waarvoor Rini Wagtmans had kunnen zorgen. Er werd beloofd dat de sponsors zelf voor een aërodynamische racekar zouden zor gen. Toen puntje bij paaltje kwam, ble ken de kosten kennelijk te hoog. Alleen (van onze correspondent) (MOSKOU Me» pijn en moeite heeft Nederland de eerste overwinning opge doken uit het Olympisch waterpolobad. Vier keer eerder werd dit jaar met ruim verschil van Griekenland gewonnen, maar nu het er werkelijk op aankwam, werd het een uiterst bescheiden zege van 8-7. Daarmee mocht Oranje zich nog gelukkig prijzen ook, want het heeft geruime tijd achter gestaan. Van het zelfvertrouwen waarmee de poloërs en coach Trumbic in de afgelopen da gen in het Olympisch dorp pronkten, was niet veel meer over. De nederlaag in de oefenwedstrijd tegen de Sovjet-U nie had al een vingerwijzing moeten zijn, maar was het niet. De equipe van Trumbic die zo haakt naar internationa le rehabilitatie na de afgang op het wereldkampioenschap in Berlijn had de grootste moeite met de Grieken, die een flinke portie acteertalent in het wa ter brachten. Maar ook daarop moet men natuurlijk zijn voorbereid. Na afloop had bondscoach Ivo Trumbic (natuurlijk) een voor de hand liggend ex cuus. „De Japanse scheidsrechter floot erg correct maar ook erg naïef. Wat is voor een aanvaller gemakkelijker te zwemmen en te duiken, daarbij suggere rend dat hij onder water is getrokken?". Trumbic weet echter niet uitsluitend daaraan het matige spel van zijn equipe. „Ik denk dat de komende twee wedstrij den, tegen Hongarije en Roemenië, de jongens te veel door het hoofd speelden. Er was sprake van concentratieverlies en dat had fataal kunnen zijn". Wat heet fataal? Als de Grieken gewon nen hadden, had Nederland een plaats in de finalepoule wel kunnen vergeten. Want in de morgenuren hadden de ove rige poulegenoten, Hongarije en Roeme nië. tegen elkaar de balans met 6-6 in evenwicht gehouden en beide Oosteuro- pese ploegen zullen naar verwachting geen moeite hebben met de Grieken, die voor Nederland dus bijna het einde van een mooie illusie dreigden te worden. Met nogal wat landgenoten op de tribune begon Nederland hypernerveus, wat bleek uit de haast waarmee de aanvallen werden afgerond en uit het vele balver lies in de eerste periode. Een doelpunt van Van Zeeland had rust moeten bren gen maar deed dat niet. De Grieken kon den terugkomen na een numerieke meer derheid en voor de tweede keer in enkele dagen miste Van Zeeland daarop een strafworp. In het tweede kwart toonde Griekenland heel wat te hebben bijgeleerd. Het zorg de dat er toen regelmatig een Nederland se speler naar de kant moest en scoorde toen o.a. Nieuwenhuizen, die voor een groot deel op de plaats van Noordegraaf speelde, straf had. Na een verdedigings- fout kon uitblinker Aronis zelfs 2-4 intik ken. Nederland beet zich door de teleur stelling heen, ging in de volgende perio de furieus in de aanval en kwam door Buunk en Van Zeeland op gelijke hoogte. De Hellenen waren echter nog niet op de kniëen gedwongen. Ze kwamen opnieuw voor en toen doelman Misdorp blunde rend een strafworp veroorzaakte, die door Kapralos gretig werd verzilverd, te kende het drama zich haarscherp af voor Nederland. Aanvoerder Veer, die nog last had van een oogblessure, scoorde 6-5 en Noor degraaf presteerde het, hoewel Neder land een man minder In het water had, de ploeg op gelijke hoogte te brengen. Van Zeeland liet zijn ploeg aan de winst ruiken, maar door Kapralos werd het weer gelijk. Het laatste woord was aan Van Belkum, die de Griekse doelman met een schot in de uiterste hoek kansloos liet. Toen was het motto „alles achter dichthouden" en dat lukte. Kapralos (no. 4, tweede van links) heeft zoiuist gescoord voor Griekenland. Jan Evert Veer (no. 3) heeft dat niet kunnen verhinderen. Kees Vervoorn (voorgrond) moet winnaar Roger Pyttel laten gaan. dige zaak. De Utrechtse badmeester heeft zich als weinig anderen voorbereid op deze Spelen en maakte er geen ge heim van zichzelf bij de kandidaten voor een medaille te rekenen. Zijn serie op de' 100 meter rugslag gaf echter nauwelijks voedsel voor die veronderstelling. Eefting plaatste zich met een 13e tijd (58.59) bij de laatste 16. Het verschil met nummer 17 was nog geen viertiende seconde. „Het zat me een beetje tegen", bromde de 90 kilo zware Eefting. „Bij de afzet gleed ik weg en de achterstand die ik daardoor opliep heb ik nooit goed kun nen maken. Het viel mezelf ook tegen.". Revanche Fred Eefting toonde zich 's avonds een goede sportman en nam revanche op zichzelf. Nu was zijn start wel goed en uitgerekend Egbert Koersen had een, op verzoek zelfs in oranje gespoten, fiets waarmee de nodige seconden konden worden gewonnen. Alleen...Koersen werd niet opgesteld. Wagtmans kon wel zeggen dat de voor bereiding identiek was geweest aan die van Gisbers in de aanloop naar de wereldkampioenschappen 1978, de wer kelijkheid was anders. De ploeg was toen langer bij elkaar, de samenstelling eerder bekend. Toen was er ook nog de moge lijkheid wat te corrigeren. Oranje ontdek te doodgewoon in Moskou wat het ge volg is van fouten maken. Wagtmans c.s. werd de les gelezen. Allereerst door de renners van de Sovje t-Unie: Joeri Kasjirin, Oleg Logvin (win naar Olympia's Tour), Sergei Sjelplakov, Anatoli Jarkin. Coach Kapitanov liet zijn coureurs in een ongelooflijk hoog tempo van start gaan. „Ik wist dat zij het kon den volhouden. Ik wilde de DDR demora liseren". De Tsjechen deden het anders. Coach Pavel Dolecel koos voor een rusti ge start in de wetenschap dat de laatste vijftig kilometer verschrikkelijk snel zou den worden afgeraasd. De renners volde den daaraan. Ze kregen ook de tijden door, wat de Nederlanders moesten ont beren. De Oranjeploeg, die was vertrok ken met de gedachte na het nemen van het keerpunt de voor hen gestarte Oos tenrijkers te achterhalen - Wagtmans had handig gebruik gemaakt van het regle ment en een protest ingediend om de aanvankelijk voor hem rijdende sterker geachte Italianen eerder te laten vertrek ken - kreeg een geweldige morele klap te verwerken. In plaats van in te halen wer den zij achterhaald door de zes minuten later gestarte Russen. De gevolgen ble ven niet uit. Na 25 kilometer bedroeg de achterstand al 2.16 min. en vertoefde de ploeg op de 14e plaats. Na 50 kilometer was dat 5.11 min. en 17e, na 75 kilome ter 7.02 min. en 16e waarna de race werd afgerond in 2.10.17 uur en een 15e plaats in het veld van 23 deelnemers. Wagtmans had één troost. In Montreal deed Nederland het nog slechter. Daar werd een 17e plaats bereikt. s ■MUU; aunt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11