Optimistische Aad van Mil ziet wel medaille-kansen Marianne van der Torre favoriet op sterk bezet Badgastentoernooi Rijnsburger Leo van Amerom besluit twintigjarige scheidsrechters carrière LEIDS VIJFTAL MET WATERPOLO- SELECTIE NAAR OLYMPISCHE SPELEN SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1980 PAGIN KNVB voetbal. Ook daar ontwikkelde de carrière van de Rijns- burgse scheidsrechter zich voorspoedig.. Aan het einde' van zijn tweede KNVB-com- petitie-jaar kreeg Van Amerom de leiding van zaterdag reserve- eerste klasse wedstrij den in handen. Dat was heel mooi maar nog niet mooi genoeg vond Van Amerom die graag: „Nog een paar trapjes hoger wilde klimmen." Van Amerom bereikte zijn doel, haalde inder daad de hoogste re gionen van -het zater dagvoetbal. Daar moest Van Amerom verschillen de dingen voor laten en wat extra's voor doen, zoals: „Een con stante twee-wekelijk se training. Want een scheidsrechter heeft tijdens een wedstrijd het meeste vertrou wen wanneer hij het spel op de voet kan volgen. De spelers ne- men dan ook veel meer van je aan om dat je er 'bovenop staat' als je fluit." De positie van de scheidsrechter is in de loop der jaren veran derd vindt de Rijns- burgse arbiter: „Met de maatschappelijke ontwikkeling is er de laatste tijd wel het een en ander aan de hand. Niet verwon derlijk dat dat ook in in de sport tot uitdru king komt. Het gezag wordt immers op alle terreinen ondermijnd, dus ook het gezag van de scheidsrechter. Daar moet je reke ning mee houden." zegt Van Amerom die weinig problemen heeft gehad met die gezagscrisis. Slechts een maal in die twin- trainer van de Zijl/LGB. Ko- revaar besloot definitief voor de Leidse club te kiezen toen zijn oude vereniging niet in staat bleek van de eerste naar de hoofdklasse te promoveren. De sterke opmars van de Zijl/LGB werkte in zijn voor deel. Trumbic werd geatten deerd op op het spel van Kore- vaar en besloot hem in de se lectie op te nemen. Zijn studie scheikunde heeft hij overigens een jaar opzij gezet: „De Olym pische spelen hebben voor mij toch iets speciaals. Daarom heb ik een aantal tentamens bewust laten schieten". Aad van Mil Met ruim tachtig interlands kan de besnorde Aad van Mil op een behoorlijke internatioa- le ervaring bogen. Vier jaar geleden stapte de Leidenaar van LZ'1886 over naar het Haagse ZIAN/Vitesse. Of dat van invloed is geweest op zijn huidige spel laat Van Mil in het midden: „Bij Trumic heb ik een hoop geleerd, vooral op tactisch gebied. Bij een man meer situatie bijvoorbeeld heeft hij vier of vijf verschil lende combinaties, afhankelijk van de spelers die er op dat moment in het water liggen. Dit komt natuurlijk ook omdat we zoveel linkshandige spelers hebben (Buunk, Van Zeeland, Veer). De Olympische spelen ziet hij met optimisme tege moet: „Als we in de finale poule komen dan geloof ik dat we wel degelijk medaille-kan sen hebben." De student fysio therapie verwacht niet dat hij in de basis zal starten: „Trum bic begint meestal met Noor- dergraaf. Het zal veel van de vorm van de dag afhangen of ik veel mee speel." Eric Noordergraaf AZC'er Eric Noordergraaf ziet de Olympische spelen als een hoogtepunt in zijn sportieve LEIDEN Vijf streekgeno ten zijn afgelopen dinsdag met de Nederlandse water- polo-selectie naar Moskou vertrokken om daar aan de Olympische spelen deel te nemen. Bondscoach Ivo Trumbic nam de volgende 'Leidse' waterpoloërs mee om de in Montreal verover de bronzen medaille te ver dedigen: Stan van Belkum en Jan Jaap Korevaar van De Zijl/LGB, Aad van Mil van ZIAN/Vitesse en Tony Buunk en Eric Noorder graaf van AZC/Unique. Deze vijf spelers komen hier uitgebreid aan het woord over die deelname aan de omstreden Olympische spe len in de Russische hoofd stad. Hèt vijftal waagt zich overigens niet aan krasse uitspraken. Hun verwach tingen van de resultaten van de Nederlandse ploeg kun nen het beste als gematigd optimistsch worden om schreven. Alleen Aad van Mil ziet wat meer perspec tieven, spreekt zelfs over medaille-kansen. Morgen middag om vier uur Russi sche tijd spelen de Nederlan ders hun eerste wedstrijd te gen Griekenland. Voordat Nederland richting Moskou af kon reizen moesten er eerst heel wat moeilijkhe den uit de weg worden ge ruimd. In het begin werd er door het Nederlandse zevental (verscheurd door interne me ningsverschillen) zo slecht ge speeld dat de mogelijkheid zich rechtstreeks te plaatsen voor de Spelen in Moskou werd verspeeld. Een dertiende plek op de wereldkampioen schappen leek het dieptepunt. Leek het dieptepunt want het Nederlandse waterpolo zou nog dieper in de modder zak ken. Diep liggende spannin gen, niet uitgesproken conflic ten escaleerden toen de AZC- selectie besloot niet mee te gaan naar een trainingskamp op de Kanarische Eilanden. Mondelinge afspraken bleken 'verkeerd' begrepen te zijn, een coach (George Geurtsen) die zich terwille van zijn team terugtrok, waren zaken die een nadelige invloed hadden op het leveren van toppresta ties. Er werd in die fase meer tijd aan 'conflicthantering' be steed dan aan trainen. Uiteindelijk werd alles min of meer in het reine getrokken. Een en ander ging ten koste van drie AZC'ers (Gijze Stro- boer, Frank van den Akker en Ed van Es). Dit drietal ver dween uit de Nederlandse se lectie. Daarna werd er serieus getraind en de resultaten wa ren er dan ook naar. Zowel in Griekenland als in Italië wer den op toernooien uitstekende prestaties geleverd. Toen werd ook duidelijk hoe groot de re latie is tussen volledige inzet en optimale prestatie. De breuk tussen Jan Evert Veer en Tony Buunk werd gelijmd. Dit mede doordat beide spelers inzagen dat ze daarmee het Nederlandse waterpolo op een hoger plan konden brengen. Tony Buunk Tony Buunk van AZC ziet de Nederlandse ploeg duidelijk als een team waarin jeugd en routine elkaar aan moeten vullen: „Met Jan Evert Veer, Nico Landweerd en Hans van Zeeland vorm ik de basis die vier jaar geleden in Montreal brons haalde. Een vergelijking met dat team is nauwelijks te maken maar ik dénk dat de ploeg van nu even sterk is als die van vier jaar geleden. Bo vendien is er in de periode tussen Montreal en Moskou op zowel technisch als tactisch ge bied veel arbeid verricht. Wat dat betreft is er een duidelijk verschil tusen de voorberei ding van nu en die van bij voorbeeld München. Tegen standers werden toen nauwe lijks geanalyseerd."Een pluim voor bondscoach Ivo Trumbic dus. Of om met Buunk te spre ken: „Op tactisch gebied de beste trainer die ik tot nu toe heb meegemaakt." Stan van Belkum Een sterk opwaartse lijn ver toont het spel van de negen tienjarige Stan van Belkum, speler van de Zijl/LGB. Vorig jaar was 'de Witte' met zo'n vijftig doelpunten topscorer van de hoofdklasse. Nu lijkt van Belkum ook internatio naal door te breken. In Italië, waar in een toernooi werd aangetreden tegen de zes sterkste waterpolo-naties van de wereld, scoorde de Leide naar maar liefst tien doelpun ten. Mede door die prestatie in Italië heeft hij zich een vaste plek in de Nederlandse water- polo-selectie verworven. On danks zijn leeftijd lijkt de stu dent farmacie niet tegen de Olympische Spelen op, hij be schouwt het als: „Een normaal toernooi." Door de vele trai- ningsarbeid heeft de Zijl/LG- B'er wel wat tentamens moe ten laten lopen: „Nu staat wa terpolo bij mij voorop. Zodra ik terug kom uit Moskou con centreer ik me weer volledig op mijn studie en hoop ik »n augustus of september weer gelijk te lopen." Verder dan drie wedstrijden wil van Belkum niet kijken: „Griekenland, Roemenië en Hongarije zijn alle drie lastige tegenstanders. Hoewel we on langs van Griekenland hebben gewonnen wordt het toch erg moeilijk." Jan Jaap Korevaar Van Belkums' clubgenoot, Jan Jaap Korevaar, blikt eveneens niet verder dan de eerste drie wedstrijden: „Eerst spelen en dan zien we wel verder", is het motto van Korevaar. Met zo'n veertig interlands op zijn naam gelooft hij niet dat hij een hoofdrol in het Nederl- nadse team krijgt toebedeeld: Aad van Mil ziet wel medaille-kansen in Moskou. ,,Je weet het met Trumbic pooit. Het ene moment speel je drie parten, dan mag je weer blij zijn- wanneer je drie minu ten in het water komt. Trum bic bekijkt onze tegenstanders eerst heel kritisch en beslist dan welk team hij het water in stuurt". De opmars van Kore vaar is opmerkelijk te noe men. Wegens zijn studie schei kunde aan de Leidse Universi teit was hij niet in staat bij de toenmalige hoofdklasse-ploeg DVZ te trainen. Daarom liep hij stage bij Rob Schouten, Stan van Belkum van de Zijl/LGB beschouwt de Olym pische spelen als een gewoon toernooi carrière: „Het blijft een aparte belevenis waar je echt naar toe leeft. In je voorbereiding merk je dat al heel duidelijk. Welis waar speel je Europese en Wereldkampioenschappen maar de Olympische spelen zijn toch iets heel anders. De loopbaan van de Goudse speler is eveneens opmerlijk. Spelend in de tweede klasse werden zijn talenten al snel onder kend. Dit betekende dat Noor dergraaf een keus moest ma ken tussen De Zijl/LGB en AZC/Unique, twee ploegen uit zijn omgeving. De Zijl/LGB werd destijds getraind door Harry Vriend. Bij de over schrijving eiste Noordergraaf meteen een plek in de Leidse selectie. De Zijl/LGB ging daar niet mee akkoord. AZC wel. Sinds zijn overstap naar AZC is Noordergraaf duidelijk vooruit gegaan. De combinatie tussen zijn studie aan het insti tuut voor Autohandel en top- waterpolo gaat Noordergraaf goed af. Over de kansen van het Nederlands team in Mos kou zegt Noordergraaf: „De fi nale-poule moet haalbaar zijn. In die finale-poule zullen de ploegen elkaar niet veel ontlo pen. Dan kan er van alles ge beuren". Gematigd optimisme dus bij het vijftal. Over twee weken zal bekend zijn of de bronzen medaille die destijds in Mon treal werd behaald, een uit schieter is geweest. In ieder geval zal Trumbic moeten af wachten wat er na het toer nooi in Moskou overblijft van het Nederlandse team. Als voorbereiding op de Olym pische spelen waren er weken dat de Nederlandse spelers 35 uur in het water lagen. Met name voor de wat oudere spe lers was dat toch een (te) grote belasting. Tony Buunk: „Van Trumbic mag ik nu nog niet vertellen of ik stop ja of nee. Na de spelen heb ik hierover nog een gesprek met hem". RIJNSBURG Vo rig jaar gleed er een belangrijke brief in de brievenbus van de nu achtenveertig- jarige Rijnsburgse scheidsrechter Leo van Amerom. Dat schrijven (afkom stig van de KNVB) liet aan duidelijk heid niets te wensen over. Leo van Ame rom moest stoppen met de scheidsrech- terij. Zijn leeftijd liet het verder niet toe nog te fluiten op het allerhoogste za terdagniveau. Nu is er definitief een ein de gekomen aan de twintigjarige carriè re van de Rijnsburg se arbiter. Hoewel, helemaal stoppen doet hij waarschijn lijk niet. Leo van Amerom denkt ero ver zich aan te mel den als jeugd- scheidsrechter bij de In 1959 floot Van Amerom zijn allereer ste wedstrijd. Het be trof een duel tussen GWS 5 en Quick Boys 7. Die ontmoeting bleek het begin van een fraaie scheids- rechtersloopbaan. Al na drie jaar verliet Van Amerong de Leidse afdeling en verhuisde hij naar het tig jaar stuurde hij een speler voortijdig naar de kleedkamer. Van Amerom, vader van een zoon en een dochter die allebei verzot zijn op voetbal, gaat in zijn vakantie eens rustig nadenken over de afbouw van zijn loopbaan. Na die vakantie besluit hij of hij zich bij de KNVB afdeling Leiden zal Vlet(1) In veel gevallen geeft het zeer nabij volgen van sp beurtenissen weinig problemen. Meestal is het mogelij] een en ander gade te slaan vanaf een al dan niet comtt bele tribune. Maar in enkele gevallen moet je er wat I voor doen om er met je neus boven op te zitten. Neem bijvoorbeeld de Kaagweek, een groots opgezet zeile] ment dat elk jaar op de (hoe kan het anders) Kagerplk wordt gehouden. Tijdens die Kaagweek vindt ook de t/ tionele ontmoeting Holland - Friesland plaats. Twee I bestaande uit elk vijf Regenbogen (zeer imposante z^scj ten) bestrijden elkaar dan op het scherp van de snede,. vaak erg interessante strijd, interessant genoeg om voet te volgen. Vanaf de wal is dat onmogelijk, om deh j strijd goed te zien ben je gedwongen in een volgboot te Laj pen. De organiserende vereniging beseft dat ook, stelt L om een volgboot met een bekwame stuurvrouwe tefo'aa schikking. Prima die volgboot. Er is echter een maaite verbonden. Het is een open vlet en met het weer va^Q0 laatste tijd wordt het dan allemaal wat minder. eft Vlet (2) Dat kan die arme fotograaf die afgelopen zaterdag vanuit digest zijn plaatjes schoot volmondig beamen. Het regende die zat fa j dan wel niet maar er stond een fikse bries die ervoor zorgd r de Kagerplassen met golven werden gesierd. Veel opspa water dus in de volgboot en voor een fotograaf die zich in lei bochten moet wringen valt het dan waarachtig niet meer droog te houden. Wonder boven wonder lukte het deze foto, g n wel. Aan het einde van de tocht besloot hij een handje te his e\ door het anker uit te gooien. Daarna was het werk gedaa Is kon hij de wal met een droog pak betreden. Hij maakte e op één kleine denkfout. Staande tegen de wind in stuurde hfen. anker richting bodem om even later het modderige watt jm: zijn ogen te kunnen wrijven. Ma; Het is overigens niet bekend of zijn foto's nog gelukt zijn. fil v Vlet (3) Maandag was het wel goed raak met het slechte weer twee uur in de vlet werden doorgebracht in de strom regen. Gelukkig had de vereniging voor enkele nietlge\ moedende landrotten (een paraplu is in zo'n geval echpij voldoende) regenkleding beschikbaar zodat het einde ek> lijk droog werd gehaald. Notities maken was totaal oioer gelijk en daarom werd halverwege de race besloten ovfet gaan tot een nuttiger activiteit. Stuurvrouwe Mieke pp koers naar de plek waar een zeilster vergeefse pogi ent deed haar omgeslagen Laser-zeilbootje weer recht te gen. Een goede zaak, naar even later bleek. De Laser bleef J nekkig tegen werken en diende uiteindelijk dan ooi sleeptouw te worden genomen. Met het geredde zeilst)t en de Laser achter ons, draaiden wij van Hutspo(r)t zware en waanden ons in de vlet als in de 'Brandaris'. 2i En zo werd onze dag dus toch nog goed. Tour De Tour de France draait op volle toeren en geen enkele w, liefhebber wil daar een moment van missen. Aan radio en visie gekluisterd worden de gebeurtenissen op de voet gev rfsü; Toch worden er tijdens dat drieweekse spektakel in Fran ?.49, in Nederland ook wielerkoersen georganiseerd. Zo ooJal> Nieuwkoop waar het wielercomité het had aangedurfd tij een belangrijke Alpen-etappe de Ronde van Nieuwkoop te, g.oi verrijden. Om op te boksen tegen de moordende concurn Post uit Frankrijk hadden de organisatoren de volgende slimme *re) lossing gevonden. Wanneer Radio Tour de France een rt streekse reportage verzorgde werd die meteen overgenomei via de langs het parcours hangende luidsprekers Nieuwkoo, an, geslingerd. Dat had komische situaties tot gevolg. Terwijfcl amateurs hun rondjes door Nieuwkoop reden werden zij J toe begeleid door het zeer enthousiaste commentaar van Koomen. Het werd pas echt dramatisch doen Theo kond van de valpartij van Joop Zoetemelk. lefro De ronde van Nieuwkoop werd overigens pas na zo'n derttguib lometer interessant, toen ontsnapte een aantal renners ui™"~ peloton. Maar op dat moment waren de uitzendingen van Tour de France ook afgelopen. Over wielrennen en de Tour de France gesproken. In 1. chief kwamen we deze aparte en tevens aardige foto i Gerben Karstens die bewijst met losse handen te ku fietsen en daarbij ook nog Joop Zoetemelk op zijn kunnen dragen. Joop bijna op de schouders, morgen zal blijken of hij 1kelijk op de schouders kan worden genomen. Joop bijna op de schouders Nederlands kampioene Marianne van der Torre is de voornaamste favoriete voor de hoofdprijs in het damesenkelspel A tijdens het Badgastentournooi In Noordwijk. NOORDWIJK Het Internationale Badgastentennistournooi, dat aan staande maandag begint, kan zich verheugen over een sterk deelne mersveld. Vooral bij de dames geven vele nationale toppers acte de pré- cence, terwijl bij de heren naar alle waarschijnlijkheid Louk Sanders en Frits Don zullen aantreden. Het da mes B-tournooi verdient zonder twij fel de kwalificatie 'sterkste B-tour nooi van Nederland'. Bij de heren in B blijft de sterkte van de inschrij ving iets achter bij voorgaande ja ren. Het dames A-toernooi belooft zeer in teressant te worden. Favoriete is uiter aard nationaal, kampioene Marianne van der Torre, maar de concurrentie met voorop Nora Blom, Marijke Schaar en Tine Zwaan is sterk. Ook Nanette Schutte, Karin Moos, Jeske van Erven en Mickey Albers moeten tot de kans hebbers gerekend worden. Bij de heren treden behalve de winnaars van de voorgaande edities van het Sattelite- circuit, ook Louk Sanders en Frits Don aan. Grote afwezigen zijn Theo Gorter, Paul van Min en Rolf Thung, die van wege hun competitiebezigheden voor het Melkhuiqe rechtstreeks tot het Hoofdtournooi in Hilversum zijn toege laten. Het B-toernooi is dit jaar vooral bij de dames erg sterk bezet De Amsterdam se Inge Cupers staat als eerste geno teerd, Yolanda van der Harst (Metse- laers), Ellen Driebergen (Flehite) en Nationaal B kampioene van vorig jaar Nicole Eijssen staan resp. als tweede, derde en vierde geplaatst Yvette van der Ruit, Karin Bakkum, Mariëlle Smit en Yvette Flu completeren in deze vol gorde de plaatsingslijst. Internationaal kampioene van Nederland en winnares van het DDV-toernooi Alice Lembeck, de halve finaliste van vorig jaar Yvette den Bieman, Nicole van Erven en Dash-speelster Miriam de Groot kun nen deze plaatsing nog danig in de war fooien. Bij de heren voeren Hugo Ek- er, René Moos, Ad van der Sman en Bert Hof het deelnemersveld aan. Ver opi rassingen kunnen uit Duitse hoe wellicht van de zijde van Leiden^' Herman van der Capellen en Bub j yjj der Zee tegemoet worden gezien. Bij de heren in C voorziet de orgai jerj. tie een finale tussen Frans Grimt e J gen en Jasper van Marwijk. BeideP Iers dienen dan wel outsiders alsL,an de Groot, Maarten Wolterink, de .terdammer Van der Sluis en verse jnjj dene Duitse kanshebbers te versl ijjev| Bij de dames kan Marijke Guijt staat als tweede geplaatst echt Zandvoortse Yolanda Lembeck) een echt C-tournooi bewijzen. Geoijfaj] te Demminck en Anette Karl mol in staat worden geacht de plaatsing de war te gooien.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8