Ripse Vaart biedt gratis ligplaats voor veel jacht eigenaren van „buiten" AKTIE Exploitatie pontveer te kostbaar voor gemeente Alkemade Met het stoomspoortje door Ka twi jkse 'Friese Weide B en w in „open brief' ILLEGALE „JACHTHAVEN" BRON VAN ERGERNIS Goochelaar op bezoek In Warmond NEDERLANDSE SMALSPOORWEG STICHTING TIEN JAAR ENTHOUSIAST J Slechtweer- recreatie voor toeristen Doedag Lisse goed bezocht SUBAR! Vuurwerk i Noordwijk LEIDSE SPAARBANK REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1980 PAGINA [Aj 99 DE KAAG Burgemeester en wethouders van de gemeente Alkemade hebben een open brief geschreven aan de Dorpsraad van De Kaag, waarin zij stellen dat de lasten van een nieuw pont met twee-mansbediening komen op. 471.993,- en die van een pont met één-mansbe- dièning op 257.738,- terwijl de lasten van een beweegbare tolbrug het eerste jaar slechts 161.351,- zullen bedragen. Daarbij merken zij op dat zij een pont met één- mansbediening geen haalbare zaak vinden. Gezien de te verwachten stijging van personeels- en on derhoudskosten en de financiële positie van de ge meente, zijn B. en W. van Alkemade tot de slotsom gekomen dat voortzetting van de gemeentelijke exploitatie van het pontveer onverantwoord is. Zij stellen voor een beweegbare tolbrug te laten aan brengen. Alvorens daartoe over te gaan, geven zij de Dorpsraad van De Kaag de gelegenheid de ex ploitatie Van het veer over te nemen, eventueel d.m.v. een stichting. Indien men tot overname be sluit, is de gemeente Alkemade bereid voor deze oeververbinding jaarlijks de som van 150.000,- als tegemoetkoming in de instandhouding van het pontveer beschikbaar te stellen. Het huidige motorpont kan 11 ton aan gewicht vervoeren, het reserve pont niet meer dan 5 1/2 ton. Omdat beide ponten goed worden onderhou den, is de verwachting dat, hoewel op papier reeds afgeschreven, de ponten in september door de Scheepvaartinspektie, weer voor 2 jaar zullen wor den goedgekeurd. Desgevraagd gaf de heer Batist van de Dorpsraad van De Kaag als zijn persoonlijke mening te ken nen dat het gemeentebestuur van Alkemade zich best wat positiever had kunnen uiten. „Indien men een aanhaakinrichting aanbrengt kan het pont 's nachts en grote delen van de dag makkelijk door één persoon bediend worden". Bovendien zijn kosten volgens de berekening van de gemeente i tra hoog als gevolg van een geplande verplaatsii naar de Zweilandstraat Officieel zijn er nog ge direkte gegadigden, maar bij de gemeente reeds enige namen van kandidaten voor partici re exploitatie bekend. Men heeft deze mensen nu toe niet benaderd, omdat er zich nog meer gadigden zouden kunnen melden. Misschien van de huidige pontveerlieden? A KIJPWETERING De „Rijpwete ring" of „Ripse Vaart" zoals het water langs de Koppoellaan in Rijpwetering heet, ontaardt, sinds de nieuwe be schoeiing aldaar af is, in een soort jachthaven. Ondanks borden, die on langs geplaatst zijn en waarop te lezen staat dat men overdag maximaal één uur mag aanmeren, hebben veel jach- teigenaren aan de „Ripse Vaart" een "kope (lees: gratis) ligplaats gevon- goedko den. Uiteraard zeer tegen de zin vaii de plaat selijke middenstand, want de passerende watersporttourist kan voor zijn dagelijkse boodschappen niet meer afmeren in Rijp wetering en gaat noodgedwongen zijn in kopen^ elders doen. De eigenaren van de konstant aangemeerde jachtjes zijn over het algemeen mensen van buiten Alkema de; een moeilijk te verteren zaak voor Ripse booteigenaren, die zelf veel geld moeten neertellen voor een dergelijke lig plaats. Kennelijk is de Koppoellaan ook een goede etalage, want reeds diverse te koop staande jachten zijn inmiddels van eigenaar verwisseld. De heer J. G. Duivenvoorden, gemeente raadslid voor het CDA in Alkemade, op wiens aandringen de borden, waarop staat dat men niet langer dan één uur per dag mag aanmeren, geplaatst zijn, vertelt dat de jachten doodleuk naast de desbetref fende borden liggen. „Vroeger stonden er ook borden; toen hield men zich er vrij goed aan, maar nadat ze een tijdje wegge weest zijn, i.v.m. werkzaamheden aan de beschoeiing is het langdurig parkeren van jachten in de Rijpwetering hand over hand toegenomen* De heer Beelen van de Koppoellaan zegt: Het ergert je wel eens, ik heb nu al zes weken dezelfde boot voor mijn huis lig gen; de eigenaar is er drie keer een uurtje mee weggeweest". Anderen vertellen: „Het lijkt nergens op, de hele week ligt zo'n boot daar maar en als die mensen uit de stad gaan varen, zetten ze een auto voor je neus, waar je dan verder een weekend lang tegenaan mag kijken". De heer Oudshoorn, bloemenkweker van be roep, heeft zijn land op de Buurterpolder, dat hij alleen per boot kan bereiken. Vaak kan hij niet eens zijn bloemen, die natuur lijk zo gauw mogelijk naar de veiling moeten, lossen, omdat er weer een jacht op zijn plekje ligt De bewoners van de Koppoellaan hebben het er allemaal moeilijk mee. Een van de middenstanders, die gasflessen aan boeren en woonbooteigenaren aan de Koppoel verkoopt, kan lang niet altijd zijn boot la den en zijn klanten kunnen vaak niet bij hem terecht, omdat heel de walkant weer vol ligt met langparkeerders. Op grond van de Algemene Politie Veror dening kan de politie tegen dit misbruik optreden en navraag bij de gemeente Al kemade leert, dat er binnenkort bekeurin gen zullen worden uitgedeeld. Klaas Mulder in Grote Kerk NOORDWIJK De kampen- se organist Klaas J. Mulder geeft vanavond (vrijdag, 18 juli) een orgelconcert in de Grote Kerk te Noordwijk-Bin- nen. Het is het vierde in de reeks zomeravondconcerten, die de Stichting Orgelcentrum in samenwerking met de Evenementencommissie van de VVV organiseert. Klaas J. Mulder, die met zijn orgelspel in binnen- en buiten land een groot publiek pleegt te trekken, voert in Noord wijk het volgende programma uit. Na een inleidend koraalspel van eigen hand, speelt hij de Sinfonia uit Cantate 29 van Johann Seb. Bach, een Sonati ne en een Choral van dezelfde componist, het Allegro de Concert in F-dur van G. F. Hëndel, het Trio in F-dur van Johann L. Krebb, het minder bekende Prelude Eroica van Gerard B. van Krieken, een drietal delen uit de Grande Piéce Symphonique van Cèsar Franck, de Caprice in Bes- majeur (opus 20) van Alexan dre Guilmant, en de Toccata uit Symphonie no. 5 van Char les Marie Widor. De concert- gever besluit met een improvi satie op een thema van Lud- wig van Beethoven. Het con cert begint om 20.15 uur. De vakantie-aktivlteiten voer de feugd georgani seerd door de (eugdraad en Kommuntketie warmond worden druk bezocht en det ie niet zo vreemd mot zulk Gistermiddag waren bijna honderd kinderen naar het Meerpunt gekomen om te genieten van de grappige en wonderlijke kapriolen van de goochelaar en de clown. De organisatoren hadden op on geveer vijftig kinderen gere kend maar met wat passen en meten kon iedereen toch een plaatsje vinden. Voor dinsdag staat een bezoek aan het museum ven Volken kunde op het programma. Vertrek vanaf 'I Meerpunt om half twee en het kost 1,-. Donderdag 24-7 wordt er een speurtocht door War mond gehouden. Start vanaf 't Meerpunt om hall twee en de kosten zijn 0,50. KATWIJK De Neder landse Smalspoor Stichting (NSS) heeft zaterdag het eerste stoomtreintje uit het 'spoorboekje' '80 laten rij den. Door de duinen, langs de meertjes, ging het als vanouds over het smal spoor van de Leidsche Duinwater Maatschappij. In 1970 werd het smal spoor, dat na de eerste we reldoorlog werd aangelegd ten behoeve van aan en af voer van materialen, ont dekt door één van de grondleggers van de NSS, de heer Pellenbarg. Een overeenkomst werd geslo ten tussen hem en de eige naar, de Leidsche Duinwa ter Maatschappij; de heer Pellenbarg nam met zijn enthousiaste achterban het onderhoud van het smal spoor op zich en mocht in ruil daarvoor met zijn locs over het spoor rijden. No vember 1970 kregen de stoom-enthousiasten de of ficiële stichtingsvorm. Nu, na tien jaar is het een van dé attracties in Katwijk. Velen uit binnen en buiten land hebben zich in deze twee lustrums door de NSS laten rondrijden. En, de NSS mag zich roemen op louter tevreden passagiers. Om het uur rijdt het treintje zaterdags van tien uur 's morgens tot 's middags vijf uur. Zaterdag was de eer ste van de paar zaterdagen in dit seizoen dat belangstellen den zich kunnen laten ron drijden door de duinen. Belangstellenden kunnen het 'stationnetje' vinden door de bördjes 'stoomtrein' te vol gen, worden de aangegeven richtingen gevolgd dan komt men terecht op net startpunt de Friese Weide. Het laatste gedeelte moet te voet afge legd worden. De trein is bij aankomst op het station (een aangepaste caravan met twee loketten) al vertrokken. Achter de top pen van de duinen kunnen ken'; een genot om de vele kleuren groen die de duinen in dit jaargetijde sieren te ontwaren. nog rookwolkjes wqrden waargenomen. Het zal nog Rangeren een half uurtje duren voordat de trein wederom zijn rond- tang maakt. De passagiers omen schuin tegen de straf fe wind aanlopen. Paraat met fototoestel, want een derge lijk gebeuren moet voor het nageslacht worden bewaard. Uiteindelijk komt de trein met een kruissnelheid van een gemiddelde voetganger aangereden. Behalve de loco motief bestaat de trein uit drie wagons. Een gesloten, een half open en een geheel open rijtuig. De passagiers kiezen gezien de weersom standigheden voor het half open rijtuig; een houten bankjeswagon met een ge teerd dak. Bejaarden en echt paren met baby's nemen plaats in de gesloten wagon elk risico uitsluitend; dege nen die de trein nog net kun nen halen, belanden in het open rijtuig. De stoomlocomotief wordt met water bijgevuld. Het wa territueel trekt veel bekijks. Het hout van de wagons kraakt, de nostalgische stoom-stoet zet zich in bewe ging. Er zit een kereltje van een jaar of vijf in het half open rijtuig uitgerust met twee speelgoedfluiten en een flinke dosis energie. De stoomlocomotief maakt geen gebruik van zijn stoomfluit (misschien had hij er geen), de kleuter compenseert het gemis rijkelijk. De blikken van de passagiers blijven ge vestigd op de locomotief dié zich moeizaam voortbeweegt. Er wordt naarmate de tijd verstrijkt 'naar buiten geke- De locomotief rangeert. Een bocht van negentig graden maakt ook een trein nu een maal niet. De rijtuigen wor den losgekoppeld en een die selloc trekt ons op een zijs poortje. Het NSS-personeel hangt ons weer achter de stoomtrein en de tocht kan worden voortgezet. Het 'oude baasje' kwijt zich uitstekend van zijn taak. De rondrit voert net gezelschap even eens langs d? duinpiassen. Het watergevogelte heeft jon kies. Veelvuldig kijken de passagiers naar links en rechts als een eend-gezin over het water scheert. De tijd vliegt. Voordat de passa giers het in de gaten hebben, is het station alweer in zicht. Het is druk op het 'perron', een nieuw gezelschap wacht ons op, gewapend met came ra en een treinkaartje. Industrie Tien jaar NSS, actief met het verwerven, restaureren en conserveren van smalsporige stoomlocomotieven die meestal werden gebruikt in de industrie. Het industriële smalspoor, zoals dat werd ge bruikt in de wegenbouw, steenindustrie en aannemers- wereld. En nu dus sinds tien jaar werkzaam in Katwijks toeristenindustrie. De treintocht kan nog op 19 en 26 juli en 16 en 23 augus tus worden gemaakt tegen betaling van vier gulden en een kwartje, kinderen kun nen mee voor drie gulden. HUIB HIKKE De Katwijkse stoomtrein. De duinen doorkruisend met de gemiddelde snelheid van een voetganger. KATWIJK Bij slecht, regenachtig weer kunnen toeristen in Katwijk tot 9 augustus dagelijks terecht in de Boorsma- sportzaal in Katwijk aan Zee om sportief bezig te zijn. On der deskundige leiding zal er volleybal en basketball kun nen worden gespeeld. Al naar gelang de belangstelling zal het aantal zaalsporten worden uitgebreid. Het bureau sportzaken van de gemeente is er in samenwerking met de VVV Katwijk, de dienst Sportzalen en het Sportfondsen- bad in geslaagd dit aanbod voor de toeristen te doen, nu het slechte weer aanhoudt. Het bureau van de VVV Katwijk, Boule vard 68, tel. 13650, fungeert als het centrale punt voor informa tie inzake openstelling van de zaal, de sportmogelijkheden èn de kaartverkoop. Entreeprijs volwassenen: één gulden. Kinderen onder de tien jaar vijftig cent De zaal zal bij slecht weer dagelijks geopend zijn van 10.00-13.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Ook 's avonds zal er gespeeld kun nen worden en wel van 19.30-22.30 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. en j >rso mee ome lann laar epk it oj LISSE Door de stichttflbe^ Vakantievreugd wordt getfwac rende deze vakantieweken dmi groot aantal aktivitetien o c^t plooid, die over het algemc vrij goed worden bezocht B0Ü kele van die gebeurtenisaPar spelen zich af in de zogenaapoie de Glazen Hal aan de Vufrifin steeglaan. Dat was bijvobn beeld de „Doe dag" die gh **n plaatsvond en waarop OU Jrde Identieke doedagen worckrek weer gehouden op dondert .«u* 25 juli en op donderdag 31 en de deelnamekosten bed gen 1,50 per persoon |)0P dag. he( Op dinsdag 22 juli wordt >grij sjoelwedstrijd georganisee0nt eveneens in de Glazen Hal. ze schijven zullen vanaf 14.00 r J over de bakken gaan. De k *°P ten per persoon bedragen ïzett gulden. Op dinsdag 29 'aag wordt een rolschaatswedsti iaro; gehouden op het parkeert l(je, rein nabij Keukenhof en i_t_ begint om 14.00 uur. Op di dag 5 augustus arriveert eruf sport- en spelkaravaan, nïteki een keur van spelen bij zit ant Dit vindt plaats nabij de |mpe meentelijke sporthal en evenement start om 11.00 en kost per deelnemer gulden. ADVERTENTIE We durven niet eens neer t< schrijven hoeveel u voor ui huidige auto terugkrijgt van SUBARU dealer, bij inruil. Vraag 't hem zélf. En verbaas u over de zuinight het lichtgewicht japans vernuft. Informeer bij de -ir dichtstbijzijnde dealer Subaru - Nederland 023-2900fï NOORDWIJK IJs en der dienende zal de Ev£- - mentencommissie van Noordwijkse WV op df§ dag 22 juli voor de d« keer trachten het evei" vaak aangekondigde zoi vuurwerk tot ontsteking brengen. Het vuurwerk dat deze ma/In I al twee keer op het prog: ma stond, moest in ver! met het slechte weer woij afgelast. Dit terwijl de 1 voorspellingen van K.N.M.I. aanvankelijk well delijk optimistisch klonr Met een klein beetje geluk het vuurwerk dinsdag al* doorgang vinden om 23.001 aan het strand langs de Kor gin Wilhelminaboulevard.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4