ier en zes jaar geëist tegen oof-overvallers Van Gend en Loos ANGSTERS ZIJN ER MET MILJOEN VANDOOR ^eluidsvrije muur en 1.350 palen voor nieuwbouw AZL <eids onderzoek naar /oedingstoestand babies CcidócSoiiAmit LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1980 PAGINA 3 "•«•"■kv HAAG/LEIDEN - 45-jarige Hagenaar en 34-jarige Fransman die £J[®;§ donderdag 6 maart sa- met nog drie anderen :n Wassenaar en Leiden s overval hebben gepleegd i geldtransport van Gend en Loos heb- gisteren door de Haagse licier van justitie, mr.G. lijk, respectievelijk vier zes onvoorwaardelij- gevangenisstraf tegen horen eisen. De Hage- die bij Van Gend en als chauffeur in dienst had de overval op zijn „ww- n transportauto zelf op 35 r.huw gezet gezet Een plan i. en in feite al gedoemd was raP F[} mislukken vanaf het mo- t, dat hij zich inliet met iele keiharde jongens uit Frans/Spaanse onderwe- ld. Het miljoen dat bij dc if werd buitgemaakt ver in uiteindelijk in de ;en van zijn twee hand- ers, de mysterieuze meneer „X" en de gangster John Para. misdadigers zouden ch volgens de laatste be- chten momenteel ergens in buurt van Madrid ophou- dagelijkse nabijheid van il geld, zéér veel geld zelfs, combinatie met het feit dat zoon grote gokschulden gemaakt, hebben er toe •35_B^eid, dat de Haagse chauf- r zich al begin verleden genoodzaakt zag een plan- te beramen om zich in tijd tot een welgesteld te verrijken. Er waren !*n bij, dat de auto van Van 1"Gend en Loos voor een be- van soms wel 40 miljoen len in zijn zwaar beveilig- 0 info! kluizen geborgen hield. Via n. 14] goklustige zoon, die door 9- 15.%i schuldeisers steeds meer de mangel werd genomen, de sterk bewogen vader contact gebracht met de igse penose. Zijn status var. Irijder hielp hem daar na- lijk een handje bij. Binnen lortste keren had een team 1 Fran<,minele professionals uit het ütenland zich als aasgieren hem en zijn ongekende jkdom gestort Dat was het dat het punt van „no turn" was aangebroken. Wat ns een vermetel kwajongen- Jee was geweest, werd van in af bikkelharde werkelijk- id. ioord). Oe plaats waar het allemaal gebeurde. De „overvallen" transportauto heeft luchtdekking van een speurende helicopter. tt leek allemaal zo simpel. Je it je geldtransport op de af- van rijksweg 44 op de Plesmanlaan zoge- rkuwèimd aanrijden door een (Sjiteropkomende auto. Je >t, stapt uit en krijgt een >1 onder je neus gedrukt efingeerd, de o ver- rs zijn je handlangers. Je Irdt gedwongen je auto weer in te stappen en naar een stil weggetje te rijden op de grens van Wassenaar. Daar word je met een handboei aan het lin kerportier geketend, je maat en bijrijder is vantevoren van de nepoverval op de hoogte gebracht. Hem wordt een be drag van 2.5000 gulden in het vooruitzicht gesteld als hij zijn mond maar houdt en het spel meespeelt De buit Zo is het ook in werkelijkheid gebeurd. De transportauto werd op t een regenachtige maandagochtend op een afge legen weggetje in de buurt van Wassenaar geplunderd. De kluizen werden geopend met een door de Hagenaar achter overgedrukte sleutel. Elf ge vulde cassettes met in totaal een bedrag van een klein mil joen aan voornamelijk Hol lands geld werden in een don kerblauwe bestelauto overge laden. De vluchtauto werd be stuurd door de Fransman Paul C., een kleine jongen volgens het criminele jargon, maar niettemin iemand met de nodi ge ervaring en dito strafregis ter. Twee andere mannen, ge- zeteh op een motor, hielden van verre de uitkijk: meneer „X" en diens luitenant John Para. Op het moment dat de Haagse geldtransporteur en zijn compagnon, een 41-jarige Haagse chauffeur/bijrijder, op het Wassenaarse politiebureau aan een streng verhoor wer den onderworpen, was de buit in een woning in Voorburg door de twee gangsters inmid dels al verdeeld. „Kleintje1" Voor de Haagse rechtbank hadden zich gistermiddag twee van de drie deelnemers aan de overval, de oudste chauffeur en de Fransman Paul C., voor hun misstappen te verant woorden. De derde verdachte, de jongere bijrijder, wordt a.s. donderdag doqr het gerecht verhoord. Rechtsbankpresi dent, mr. A.J.M. van Goethem, moest zich met de eerste van de gedaagden, de Fransman, via een tolk onderhouden. De man sprak geen enkel woord Nederlands. Hij werd tijdens het verhoor door de president min of meer geportretteerd als een figuur die verschillende malen, in Italië en Frankrijk, 1 met de politie in aanraking is geweest en als zodanig diverse gevangenisstraffen heeft on dergaan wegens verboden wa penbezit, diefstallen en gewel dpleging. Officier van justitie, mevrouw Eldijk, achtte hem met een dergelijke carrière achter zich wel degelijk in staat de regie over de overval van het geldtransport te heb ben gevoerd. „Ook al beweert hij maar een „kleintje" te zijn, zou hij best wel eens het brein achter deze hele fop-overval kunnen zijn. Het moet een te leurstelling voor hem zijn ge weest, dat er slechts een be drag van één miljoen gulden in de wagen zat en niet bij voorbeeld, zoals hij had ge hoopt, een kapitaal van zo acht milioen gulden. Dit soort over vallen helpen 's lands econo mie om zeep, als er niet hard tegen wordt opgetreden." Al dus mr. Eldijk, die onverbid delijk vasthield aan haar eis: zes jaar onvoorwaardelijk ge- druk van de nog steeds voor- vluchtige Fransman Johnnie Para en in mindere mate door Paul C. „Ik had er van begin af aan al schoon genoeg van. Het waren echte beroeps. Ze zeiden me, dat als ik niet mee zou doen mijn vrouw het eerst dood het huis uit gedragen zou worden. Ik zat in een dwang positie. Ik was doodsbang ge worden." Zijn advocaat, mr. Roeloff, viel hem hierin bij: „Mijn cliënt heeft een blanco strafblad. Als zijn zoon niet in de problemen was gekomen dan zou er nooit iets zijn ge beurd. Hij werd onder enorme pressie gezet. Bij de politie kon hij met zijn verhaal niet te recht, noch bij zijn directe chef van Van Gend en Loos. Bij 1' bedrijf is het een ongesch ven wet, dat als een perso neelslid op welke manier dan ook moeilijkheden bij zijn werk ondervindt, hij de laan uit gaat. Zij nemen geen enkel risico. Van Gend en Loos fnag hem dan ook dankbaar zijn, dat mijn cliënt geen andere dag voor de geldroof had uit gekozen, want dan had hun strop wel eens veel groter kunnen zijn. Hij heeft op alle mogelijke manieren gepro beerd onder de overval uit te komen. Hij heeft nog vóórdat de overval 's morgens plaatsvond in zijn auto een stil alarm gegeven. Maar daar is op de centrale niet op gerea geerd. Bij verschillende ritten met zijn geldwagen heeft hij de autonummers op het dash board genoteerd van de hem achtervolgende autos's, die op die dagen aan het proef draaien waren. Hij wilde ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De advocaat van Paul C., mr. K.W. Klaassen, was het op verschillende pun ten lang niet met de officier eens. Hij vond de maximum straf, die werd geëist veel te hoog. Temeer daar niet was bewezen dat zijn cliënt inder daad het grote brein achter de operatie is geweest. Mr. Klaas sen: „Het is een wat licht beïn vloedbare figuur, maar zeker geen grote misdadiger. Hij heeft niet geschoten, geen geweld gebruikt. Hij is een veel zwakkere figuur dan je op het eerste gezicht zou den ken. Voor Hollandse begrip pen is dit beslist geen milde strafmaat meer en daarom buiten alle proporties hoog." Druk In de volgende zitting, waarbij het aandeel van de 45-jarige Hagenaar in de geldroof werd behandeld, traden enkele be langrijke en tot op dat ogen blik onbekende aspecten aan het licht. De geldrijder liet duideliik blijken, dat hij de overval heeft doorgezet onder woon een teken geven. Nie mand heeft daar ooit acht op geslagen. Zijn werkgever is net zo goed medeschuldig aan alle ellende. Mijn cliënt heeft zichzelf op het laatst als het ware over de streep moeten trekken." Gouden Rolls Voor de Haagse rechtbank bleek verder nog, dat de ver dachte verleden jaar juni in zijn vakantieoord aan de Spaanse kust, Lloret de Mar, door de onderwereld met handgeld, zogezegd voórscho- tjes op de overval, werd ge- tracteerd. Een rondritje in een goud geschilderde Rolls Royce door het Spaanse toeristen plaatsje behoorde tot het zoge naamd opwarmen van de on fortuinlijke geldrijder. De offi cier van justitie achtte zijn aandeel in de geldroof niette min bewezen. Voor het feit, dat hij zich steeds passief zou hebben verzet tegen de dief stal toonde de officier geen clementie. „Ik moet in deze zaak denken aan de algemene maxima, die hiervoor gelden: vier jaar onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest." Uitspraak van beide zaken over veertien dagen. icht van het bouwterrein waar de nieuwbouw van het AZL een feit zal worden. LEIDEN De nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) zal over ongeveer een maand, net na afloop van de bouwvakvakantie, eerst goed op gang ko men. Dan namelijk wordt definitief begon nen met de omvangrijke heiwerkzaamhe den, die circa negen maanden in beslag zul len nemen. De eerste vier palen voor de nieuwbouw zijn overigens al een paar weken geleden de grond in gegaan. Het heien van deze allereerste, palen was nodig voor de aanleg van rails waarover gigantische hijskranen komen te lopen. In to taal zullen 1.350 heipalen na verloop van tijd de bodem in verdwijnen. Geluidsbarrière" Om te voorkomen, dat patiënten in de nabij ge legen gebouwen van het oude AZL hinder van het heien en het vrachtverkeer ondervinden heeft men nu reeds een aarden wal en een viif meter hoge schutting langs de rand van het bouwterrein aangelegd. Tijdens het heien deze maand van de eerste vier palen voor de kraan- banen blijkt deze „geluidsbarrière" zeer doel treffend te hebben geholpen. Er dringt nage noeg geen écht hinderlijk geluid doorheen. De patiënten en het medisch personeel hebben over de nieuw opgetrokken muur inmiddels hun tevredenheid uitgesproken. De nieuwbouw van net AZL wordt zoals be kend in fasen uitgevoerd. Voor de bouw van de eerste tranche is onlangs door het ministerie een kleine 200 miljoen gulden uitgetrokken. De bouw zal ongeveer vijf jaar in beslag nemen. In het gloednieuwe complex zullen onder meer de poliklinieken en klinieken van de interne ge neeskunde, de centrale radiodiagnostiek, de centrale klinische laboratoria en enkele re search-laboratoria ten behoeve van de interne geneeskunde worden ondergebracht. Na ople vering van de eerste tranche volgt de nieuw bouw van nog twee andere tranches. De kosten voor de totale nieuwbouw zullen het halve mil jard ruim overschrijden. v« IDEN - Een team van ROS Instituut voor Sociale h 'ceskunde van de Rijksu- en v/ersiteit Leiden heeft in hebb Periode maart-junl 1980 <jr0, onderzoek uitgevoerd in o de voedingstoestand en i dn dingsgewoonten van de zuigelingen. Voor dit erzoek kwamen in aan-, JOïfk*11!» de zuigelingen die ens de onderzoeksperio- vier maanden oud waren. onderzoek hoopt antwoord 'uinnen geven op vragen 1) Is het geboortegewicht van Nederlandse babies toege nomen gedurende de afgelo pen twintig jaar? 2) Welke fac toren zijn van invloed op het geboortegewicht? 3) Welk per centage van de zuigelingen ontvangt borstvoeding en hoe lang? 4) Wannneer wordt be gonnen me de bijvoeding en waaruit bestaat deze? 5) Wat eet een zuigeling van vier maanden op eén dag? Het onderzoek wordt uige- voerd in samenwerking met de Leidse consultatiebureaus voor zuigelingen en Inter- kruis. Aan het onderzoek heb ben 193 zuigelingen en hun ouders meegedaan. Slechts zes ouders weigerden toestem ming vóór dit onderzoek. De komende maanden zullen ge bruikt worden voor het'code ren van de gegevens voor computerverwerking. De eerst resultaten van het onderzoek kunnen niet voor het einde van dit jaar worden verwacht. Het ligt in de bedoeling dat het eindrapport over dit on derzoek in het vooijaar van 1981 zal verschijnen. LEIDEN/NOORDWIJKER- HOUT De rector magnifi cus van de Leidse universi teit, prof. A.A.H.Kassenaar. opent op dinsdag 22 juli een vierdaags congres over che moreceptie dat wordt gehou den in het Leeuwenhorst congrescentrum in Noord- wijkerhouL Aan het congres wordt deelge nomen door 350 specialisten in deze tak van de wetenschap die ingaat op de waarneming van chemische stoffen in het milieu. De bijeenkomst vindt plaats onder de naam Joint Congress on Chemoreception welke naam al aangeeft dat het om een samengesteld con gres gaat. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat in de zo mer van 1980 voor de zevende maal het 'International Sym posium on Olfaction and Taste' en het vierde congres van de Rector Magnificus Leidse universiteit opent vier daags congres chemoreceptie search Organisation zou wor den gehouden. Om beider be langen niet te schaden is beslo ten een gezamelijk congres te houden. In de twee organisa ties is Nederland goed verte genwoordigd met onderzoeks groepen van de universiteiten van Leiden, Utrecht, Gronin gen en Amsterdam en onder zoeksgroepen van verschillen de laboratoria. Chemoreceptie handelt over de waarneming door dieren van chemische stoffen in het milieu. Deze stoffen kunnen opgelost zijn in water, men spreekt aan van smaaK, 01 in de lucht waarbij dan van reuk wordt gesproken. Bij de mees te dieren zijn reuk- en smaak- zintuigen beter ontwikkeld bij de mens waar het gezichtsver mogen een belangrijker zin tuigsysteem is. Toch is ook bij de mens de smaak en reuk van wezenlijk belang, waarbij bijvoorbeeld gedacht kan wor den aan de al of niet goede smaak van het drinkwater of aan luchtverontreiniging. Het Joint Congress on Chemore ception is bedoeld om uitwisse ling van resultaten en ideeën te bevorderen. Postcode/Plaats- Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een leuke paraplu met krante-dessin. Naam Adres Postcode/Plaats- Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE Sta ten tocht la Dordrecht werd op 19 Juli 1572 de eerste vrije staten- vergadering gehouden waarmee een belangrijke stap naar een vrij Nederland werd gezet Ter herdenking hiervan vindt morgen de 27e statentocht plaats langs de steden die zich destijds achter Prins Willem Van Oranje schaarden. De tocht langs de 12 statensteden heeft een lengte van 300 kilometer. Evenals vorige ja ren zal het Leidse VW-kantoor reeds om 05.00 uur geo pend zijn voor het afstempelen van de contrólekaar- ten. De deelnemers ontvangen bij elke post een atten tie. Inlichtingen over de statentocht kunnen bij bet WV (tel. 1468467) het VVV worden ingewonnen. Jaarverslag (1) De Stichting Gezondheidscentrum Meren wijk bracht één dezer dagen haar jaarverslag over 1979 uit. Naast financië le- en bestuursmededelingen komt uit het jaarverslag on dermeer naar voren dat de contacten tussen stichting en het bureau voor Maatschappelijk Werk nog steeds niet zijn wat het bestuur van de stichting zich daarvan voorstelt Sinds de oprichting van het gezondheidscentrum heeft het bureau nimmer een vertegenwoordiger naar de bestuurs vergaderingen gestuurd, waardoor het samenwerkingsver band nog steeds niet van de grond is gekomen. Interne problematiek bij het Bureau voor Maatschappelijk werk wordt de oorzaak van het desfunctioneren genoemd. Jaarverslag (2) Het maatschappelijk werk in het gezondheidscentrum verkeert volgens mededelingen in het jaarverslag in een crisissituatie. Het aantal uren van de in bet cen trum werkende maatschappelijk werker wordt abso luut onvoldoende genoemd. Het beroep dat op bet team wordt gedaan is zo groot dat een full time maatschap pelijk werker geen overbodige luxe zou zijn. Mede door wijzigingen in de personeelsbezetting is het uit voerend maatschappelijk werk 'nog niet zo goed uit de verf gekomen', aldus het jaarverslag. Picknick Tja, je hebt een eind gefietst en dan wil de maag ook wat Maar om dan op 't een of andere terras 'meegebrachte etenswaren' te gaan nuttigen, dat doe je ook niet zo maar. Kortom: de vrolijk fluitende jeugdige fietsers die Leiden gistermiddag even aandeden, vonden er wat op. Plaatsten hun rijwielen keurig in de daarvoor bestemde klemmen en picknickten vervolgens op de dekschuit die aan de Apothe- kersdijk ligt te wachten op meer werkzame tijden... Moeite moet beloond worden. Daarom deze onmisbare paraplu met krante-dessin voor u als u de moeite doet een nieuwe abonnee aai te brengen voor deze krant als nieuwe abonnee van de Leidse Courant

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3