Zoetemelk spant zich niet in heuring bedreigt turnf ederatie ustig lijven Zeven volbloeds in Nederlands sprint kampioenschap ONGEVAARLIJKE KELLY MAG ETAPPE WINNEN Uitslagen Ceidoe Sou/tont Joop op de plaat OUR DE FRANCE Lotto Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1980 PAGINA 13 eigenlijk wel wat dat ik nu al door mensen benaderd die voor zondaga- \et mij een afspraak maken. Als win- in de Tour, wel te in. Die vanzelfspre- iid is zo groot, dat eens denk: even de iog in reserve hou- T weef toch dat in rean Robic op de dag zijn landgenoot illa uit de gele trui U herinnert zich iien nog wel dat de ïerman van Springel op de laatste dag in trui vertrok en dat uren later Jan 1 als eindwinnaar gd werd? g de gekste voorstel- anbiedingen waarop t kan ingaan omdat programma na de vastligt Elke dag ik rijden, öf in Ne ef öf in Frankrijk, issen de reizen, de iews. Het zal een e tijd worden. Ik neestal niet zelf de te rijden, dat doet vrouw Frangoise ol choonvader. Die zijn een grote steun voor lijn vrouw is slechts iar dagen in de Ron- weesf, net zoals in e jaren. We houden itig, zo gewoon mo- Want ik laat mijn niet op hol brengen de ontwikkelingen ij heen. SAINT-ETIENNE De laatste bergetappe van betekenis, de zeventien kilometer lange klim naar de 1200 meter hoge top van de Croix de Chaubouret bij Saint- Etienne, leverde voor Joop Zoetemelk geen en kel gevaar meer op. Een halve minuut eerder wa ren de Ier Sean Kelly en de Spanjaard Ismaeel Lejaretta de top gepas seerd. Zij namen in de afdaling alle risico's. Deze wenste Joop Zoete melk niet aan te gaan, want de weg die naar be neden liep was smal en bochtig. Daarom stond het al enige tijd vast dat Kelly de etappe zou win nen, alvorens de Ier daadwerkelijk de eind streep passeerde. Het beeld van de laatste da gen werd daarmee be vestigd. Wie niet gevaar lijk is, zoals Kelly (55 minuten achterstand op Zoetemelk) en Lejaretta (50 minuten), mag gaan. Eigenlijk zou ook Jo Maas zich in Saint-Etienne hebben moe ien mengen in de sprint om de etappezege. Vijftig kilometer voor de finish gaf hij immers het sein voor de aanval. Hij demarreerde op de helling van de Col Fayet en had weer pech toen eén van de verve lendste renners in jdeze Ronde, de Belg Ludo Delcroix, mee ging en weigerde zijn werk op kop te doen. Deze Delcroix leidt zo z'n eigen leven in de ploeg van IJsboerke. Op weg naar Lille hielp hij Hennie Kuiper en Bernard Hinault mee z'n ploegmakker Rudy Pevenage, die toen in de gele trui reed, in gevaar te bren gen. Als hij met een vlucht- groep mee is, doet hij z'n werk niet om zodoende achter de rug van z'n concurrenten weg te springen. Delcroix plaatste zich gisteren dan ook aan het wiel van Jo Maas en dacht op die manier de etappe te gaan winnen. Maas passeerde als eerste de top van Fayet en dook de af daling in. Nu is dalen geen specialiteit van Maas, zodat het voor de Ier Kelly en later voor de Spanjaard Lejaretta niet moeilijk was aansluiting te krijgen. Met 1 minuut en 10 seconden voorsprong bereikte het kopgroepje de voet van de laatste berg, de Croix de Chau bouret. Op de helling bleek spoedig dat er van enige ver standhouding tussen de vier geen sprake was. Delcroix de marreerde, Kelly ging weg, Jo Maas probeerde het alleen en ten slotte ging Lejaretta er vandoor. Kelly volgde hem, Delcroix keek'naar Maas. Op dat moment kwam ploegleider Fred Debruyne naast Maas rij den: „Laat die Delcroix ook maar eens wat werk doen", riep Debruyne, „als hij niet rijdt, blijf je ook maar zitten". Secondenspel Delcroix deed niets, dus Maas hield ook z'n benen stil. Kelly en Lejaretta konden daardoor zo wegrijden. Het peloton kwam terug tot bij Maas en Delcroix en de geschiedenis van deze etappe was geschre ven. In de laatste kilometers liet Hennie kuiper nog even zien dat hij een secondenspel om de tweede plaats in het eindklassement aan het opvoe ren is met de Fransman Ray mond Martin. Kuiper sprintte zowaar naar een derde plaats in de laatste tussensprint op negen kilometer voor dé aan komst. Hij won daarmee slechts vier seconden, en na derde de Fransman tot op veertien seconcen. Zo gaat dat in de ploeg Post. Joop Zoetemelk wordt keurig uit de wind gehouden Veioe. SAINT-ETIENNE Willy Alberti gaat een lof zang op Joop Zoetemelk op de plaat brengen. Gerrit den Braber maakt de tekst, Tonny Eijck de muziek. Op de vraag of het liedje „Bedankt, Joop" gaat heten, antwoordde Willy Alberti: Dat geloof ik niet, ik wil er niet zo'n commer cieel tintje aan geven. Ik vind Joop gewoon sympathiek". De voetbalclub Saint-Etiennemeermalen te genstander van PSV in de Europa Cup, heeft in haar stad de aankomst van gisteren betaald en ook de tijdrit van vandaag. Saint-Etienne moest er 210.000 gulden voor neertellen. In datzelfde Saint-Etienne schoot gisteren één van de motorrijders van de reclamekaravaan die staan op het zadel van bun motor, het pu bliek in. Daardoor brak een vrouw beide benen en liepen kinderen brandwonden op. De dag voor de tijdrit in Saint- Etienne had Joop Zoetemelk geen enkele inspanning willen leveren. Hem wacht nu de tijdrit om. zoals de meeste ron dewinnaars plegen te doen, zijn concurrenten nog eens in de laatste „rit van de waar heid" te laten zien waarom hij in het geel rijdt. Het parkoers in Saint Etiennie met een bergje van de derde categorie, is Joop Zoetemelk - die de tijd rit in Laplume op fraaie wijze won en daarmee de aftocht van Bernard Hinault (slechts vijfde) bespoedigde - op het lijf geschreven. Niettemin kan hij daarin verslagen worden, maar dan door zijn ploegmak ker Bert Oosterbosch. Verder kan Zoetemelk vierhonderdtwintig kilo meters voor Parijs, niets meer gebeuren. De marge van ruim vijf minuten is daarvoor te groot. Os urtsssQ <r«n <Sê nsflsnnsnds etapps ran Vorspps naar Saint Cuénne over 136.5 küo- metar t 1. Sean Keffy fier/Ot Kimpe) 4 uur sn 33 sec, 2. itmaei Lejarreta (Spa/Perurena) tl., 3. Jos Jacobs (Bei/Godefroot) op 20 sec. 4. Guióo van Caister (Bet/Oe Kimpe). 5. Leo van Vliet (Ned/Post), 6. Oidier Vanover- schelde (Fra/Crapal). 7. Johan van de Velde (Ned/Post). 6. Regis Ovion (Fra/AHig). 9. Bert Ooaterbosch (Ned/Post). 10. Christian Seznec (Fra/Danguillaume), 11. Marlonao Martinez (Fra/Crepel). 12. Patrick Bonnet (Fra/Guimard). 13. Oidier Lebawd (Fra/Dan- fluillaume). 14. Jean Toso (Fra/Altig). 15. Ren# Mariens (Bel/De Bruyne), 16. Ludo Peeter» (Bel/Godsfrool). 17. Klaus-Pel ar Thaler (Wdl/Perurena). 18. Pierre Bazzo (Fra/Crepel). 19. Patrick Thenenard (Fra- /Lauwers). 20. Lucien van Impe (Bel/Lefe vre). 21. Hennie Kuiper (Ned/De Muer). 22. Sven-Ake Nilsson (Zwe/Danguillaume). 23. Joaguin Agostinho (Por/Altig). 24. Jo Maas (Ned/Oe Bruyne). 25. Patrick Busofini (Fra/Altig), 26. Eddy Schepers (Bel/Oe Bruy ne), 27. Joseph Borquet (Bel/De Kimpe), 28. Joop Zoetemelk (Ned/Post) 29. Roger Al bon (Fra/Crepel), 30. Raymond Martin (Fra/Oan- guillaume) allen z.t. als Jacobs. 31. Lubber- dlng (Ned/Post) z.t., 49. Knetqnann (Ned- /Post) op 2.29. 69. Jonkers (Nèd/Lauwers) op 10.19, 80. Schipper (Ned/Lefevre) z.L Algemeen klassement: I. Zoetemelk (Ned/Post) 97 uur 32 min. en 44 sec.. 2. Martin (Fra/Oanguillaume) op 5.22. 3. Kuiper (Ned/De Muer) op 5.39. 4. Oe Muynck (Bel/De Kimpe) op 6.27. 5. Nils son (Zwe/Danguillaume) op 13.15, 6. Seznec (Fra/Danguillaume) op 13.57, 7. Agostinho (Por/Altig) op 14.19. 8. Bazzo (Fra/Crepel) op 18.10, 9. Lubberding (Ned/Post) op 18.10, 10. Peeters (Bel/Godefroot) op 18.34. II. Alban (Fra/Crepel) op 20.04, 12 Van de Velde (Ned/Post) op 22.45. 13. Wilmarw (Noo/Altig) op 23.04. 14. Criquielion (Bel/De Kimpe) op 24.37. 15. Ovion (Fra/Altig) op 26.06. 16. Van Impe (Bel/Lefevre) op 30.09. 17. Thevenet (Fra/Perurena) op 30.48. 18. Loos (Bel/Lefevre) op 31.03. 19. Maas (Ned- /Oe Bruyne) op 34.15. 20. Belda (Spa/Car- rasco) op 36.43, 21. Busolini (Fra/Altig) op 40.53. 22. Julien (Fra/Lauwers) op 48.21. 23. Vertinden (Bet/Godetroot) op 49.30. 24. Le jarreta (Spa/Perurena) op 49.33. 25. Sche pers (Bel/De Bruyne) op 49.57, 26. Fernan dez (Spa/Perurena) op 51.22. 27. Simon (Fra/De Muer) op 52.41, 28. Plummer (Sel- /De Kimpe) op 53.23, 29. Kelly (Ier/De Kim pe) op 54.42, 30. Vallei (Fra/Crepel) op 54.52. 38. Oosterbosch (Ned/Post) op 1.01.14. 45. Knetemann (Ned/Post) op 1 05.33. 51. Van Vliet (Ned/Post) op 1.16.31. 70. Jonkers (Ned/Lauwers) op 1.28.49, 84. S4hipper (Ned/Lefevre) op 1.54.12. Despfaegen kteeaement; 1De Kimpe (Kelly. Van Caister. Sorguet en Criquielion) 16.03.12. 2. Perurena z.t.. a Post op 20 sec., 4. Crepef Z.L, 5. AHig Z-t. 6. I. Danguillaume 403.08.26, 2. Post op II.42, 3. Altig op 27.29. 4. De Kimpe op 46.35, 5. Crepol op 55.18, 6. Godefroot op 1.06.34. 1. Pevenage (Bel/De Bruyne) 154 pnt. 2. Peeters (Bel/Godetroot) 126. 3. Bazzo (Fra- /Crepel) 109. 4. Kelly (Ier/De Kimpe) 98. 5. Van Caister (Bel/Oe Kimpe) 89. 6. Van Vliet (Ned/Post) 88. 9. Zoetemelk (Ned/Post) 67. Algsmeen bergkiasaement 1. Martin (Fra/Danguillaume) 208 pnt. 2. Loos (Bel/Lelevre) 151, 3. Nilsson (Zwe- /Danguillaume) 145, 4. Zoetemelk (Ned- /Post) 119. 5. Wilmann (Noo/Altig) 116, 6. Peeters (Bel/Godetroot) ill. werd na de finish in Saint-Etienne geleficiteerd met zijn te verwachten oor Johnny Rep, die onlangs zijn contract bij de Franse voetbalploeg verleng- Van kilometer tot kilometer SAINT ETIENNE In Voreppe starten zesentachtig renners voor de negentiende etappe van de zevenen zestigste ronde van Frankrijk over honderdzesender- tig kilometer naar Saint-Etienne. Het is mooi weer. 7 km.: eerste bonificatie-tussensprint: 1. Pevenage; 2. Vil- lemiane; 3. Gauthier. 17-26 km.: ploeg Post doet aanvallen van Van den Brouc- ke. Chassang en Delcroix te niet. 34 km.: tweede bonificatie-tussensprint: 1. Pevenage; 2. Van den Haute; 3. Gauthier. 55 km.: derde bonificatie-tussensprint: 1. Kelly; 2. Peve nage; 3. Gauthier. 85 km.: doorkomst op de Col de Serrieres (3e cat.): 1. Mar tin; 2. Thevenard; 3. Peeter»; 4. Zoetemelk; 5. Kuiper. 92 km.: doorkomst op de Col du Fayet (2e cat.): 1. Maas; 2. Delcroix; 3. Martin op 12 sec.; 4. Peeters; 5. Nilsson; 6. Zoetemelk; 7. Kuiper. 97 km.: Kelly achterhaalt Maas en Delcroix. 102 km.: vierde bonificatie-tussensprint: 1. Delcroix; 2. Maas, 3. Kelly. Peloton op 40 sec. Lejarreta in achtervol ging- 112 km.: doorkomst op de Croix du Chambouret (2e cat.): 1. Lejarreta; 2. Kelly; 3. Martin; 4. Peeters; 5. Zoetemelk. Maas en Delcroix voor de top terug in peloton. 130 km.: vijfde bonificatie-tussensprint: 1. Kelly; 2. Lejar reta; 3. Kuiper op 1.02. 136 km.: Kelly wint negentiende etappe voor Lejarreta. 2. Zoetemelk behoudt de gele trui. )U - De macht in de Inter file Gymnastiek Federatie s in het congres in Moskou volledig in handen geko- iurln de Oosteuropese landen, KNGV-voorzitter John het noemde, politiek geen zullen geven. De westelij- K3r en hebben in Moskou dan >}e loten ernstig te overwegen de geen zin heeft in de toe- '>e' d een eigen organisatie ver staan. FIG-congres is nog nooit zo'n belangstelling geweest, als hier", al dus Tielrooy. „Het is duidelijk dat een aantal landen is opgetrommeld om bepaalde voorstellen te steunen. De afgevaardigden van de betreffen de nationale bonden verschenen al tijd juist op het moment dat er ge stemd moest worden. Na zo'n stem ming zaten wij dan weer gewoon met de mensen die er normaal ziin." Vol gens Tielrooy is er in Moskou dan niet openlijk maar toch wel duidelijk geageerd tegen de Verenigde Staten. „Bij de bestuursverkiezing „sneuvel de onder andere de Amerikaan Frank Bare, een man die jaren in het bestuur heeft gezeten." Bare, de voorzitter van de Amerikaanse turn bond, die vice-voorzitter was van de FIG en kandidaat voor het voorzit terschap, viel bij de tweede ronde van de verkiezingen af. Ook de vice- voorzitter van de FIG, Kondo, keer de niet terug. De Fransman Burette trok zich zelfs na de eerste ronde te rug als kandidaat „Het is toch bela chelijk dat een man als Obaidy uit Irak, die waarschijnlijk nog nooit een turnwedstrijd heeft gezien in het be stuur van een van de grootste sport bonden ter wereld wordt gekozen. Er is niet meer naar kwaliteit doch al leen naar politieke kleur gekeken", aldus Tielrooy. Voorzitter Titov maakte geen woord vuil aan het feit dat de afgevaardigden van Israël en Zuid-Afrika geen visa kregen voor de Sovjet-Unie. Dat betekende op nieuw een verlies van twee. stemmen voor West-Europa. Volgens Tielrooy wordt overwogen het internationale gerechtshof in Den Haag in te scha- elen voor de rechtsgeldigheid van het FIG-congres. „Vooral de Ameri- «":ella Mesker uitgeschakeld IEAL Marcella Mesker heeft zich niet kunnen en voor de kwartfinales van het internationale ten- tooi in MontreaL erde ronde verloor zij met 3-6 4-6 van de Amerikaanse nt Uien. en sensatie was de uitschakeling van de als derde geplaat- e Virginia Wade. De Amerikaanse Joanne Russel was in antwoordelijk voor. De setstanden waren 2-6 7-5 6-3. T- elstoters betrapt op inggebruik tADO Vier Joegoslavische kogelstoters, Vladimir de huidige Europese kampioen - Zlatko Savacewic,' n nmcic en Jovan Lazarevic zijn betrapt op bet ge- an doping. Je hebben voor de Joegoslavische selectiewedstrijden voor 8* npische Spelen anabolica gebruikt De Joegoslavische at- nd heeft de vier atleten uit de olympische ploeg voor geschrapt Er zullen disciplinaire maatregelen tegen hen genomen. eldrecord Houvion met polsstok ,j? S Tijdens Internationale atletiekwedstrijden in -j. heeft Philippe Houvion gisteravond het wereldre is Usstokhoogspringen verbeterd en gebracht op 5 me at ie record stond op naam van zijn landgenoot Thierry - *>n, die in juni van dit jaar twee keer over 5 meter 75 Voor de eerste keer op ljuni in Parijs, een prestatie die "tn later herhaalde in Kijssel. Oefenduel FC Den Haag-C (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Gelftal van FC Den Haag speelt morgenavond een oefenwed strijd tegen de Vlaardingse eersteklasser Zwaluwen. De ontmoeting in heft Zuider park begint om 1&00 uur. DEN HAAG Lotto 28 heeft een winnaar opgeleverd die een bedrag van 467.90240 bruto in ontvangst mag ne men. Het resultaat van lotto 28 is: Inleg; 2414.450.-. Prijzenbedrag: f 1.336.863.75. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f 467.902.30 ontvangt Tweede prijs: 3 winnaars, elk bruto 44.562.10. Derde prijs: 140 winnaars, elk bruto f 1.432.30. Vierde prijs: 6824 winnaars, elk bruto 39.10. Vijfde prijs: 19168 winnaars, elk bruto 13.90. kanen zijn. daar sterke voorstanders van. Persoonlijk heb ik er weinig vertrouwen in. Voordat de zaak is voor geweest hebben wij de volgende verkiezingen al weer achter de rug." De tweede mogelijkheid is volgens Tielrooy dat de westerse' landen de financiële kraan voor de FIG dicht draaien. Ruim tachtig procent van de inkomsten van de FIG komen uit West-Europa en de Verenigde Staten. Alleen de Amerikanen dragen al vijftig procent van de gelden voor de FlG aan. L WASSENAAR Zowel za terdag als zondag zijn er op de Wassenaarse renbaan Duindigt rennen en drave rijen. Zondag heft sprint kampioenschap van Neder land voor volbloeds. Hoewel hiervoor buitenlandse paar den stonden ingeschreven, komen er slechts paarden aan de start die allemaal in Nederland in training zijn, zeven in totaal. Daarvan krijgt Great Hero de steun van de negentienjarige leer lingkampioen uit Engeland Philip Robinson. Hij Is niet de eerste de beste. Op Duin digt won hij dit seizoen al vier keer waaronder de Derby. De NnM start zaterdag is om 13.30 uur en zondag om 13.00 uur. Onze tips voor zaterdag: JEUGDPRIJS (tweede afdeling): High Wave, Flower of Sidon en Sir RaaphorsL RIPONPRIJS: Davina Raaphorst, Blackberry Lane en Green Galore. JEUGDPRIJS (derde afdeling): Al batros, Une de Roi en Ar keishof Royal. VLIELANDPRIJS: Tniusje A. Sand box du Bois en Tizzy R. TEXELPRIJS: Trust Skoatter, So- raya Ulandia en Sem Areta. AMELANDPRIJS: Sanja B. Ready Boy en Taxianne du Bois. WADDENZEEPRIJS: Riekie V. Ric- co Westlandia en Rabbani. SCHIERMONNIKOOG PRIJS: Peer Gynt, Solid Speed en Shirley Mac. TERSCHELLINGPRIJS: Rasch Ha nover. Royal Prise en Spencer Fortu- na. AMATEURKAMPIOENSCHAP VI: Rainier Gallant, Roninia du Bois en Prins Hazelaar. SCHIERMONNIKOOGPRIJS: Sasja van Willy, Super Boy Laren en Speedy Olivier. De tips voor zondag: JEUGDPRIJS (eerste afdeling): Fine Scott, Prince Albert en Caruso. SPRINTKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: King, Great Hero en Cocky Dundas. STOOPSCHAARPRIJS: Allan- brooke, Boxberger Sieg en Prins Adri. BUITENZORG PR IJS: Sonja Alkes- tis. Song W en Schermer FORTUNA HOEVEPRIJS: Signora Fortuna, Solid Speed en'Royal Lady. LEIDSCHENDAMPRIJS: Playboy Fortuna, Reindert en Ros Performer. SPEEDY GENTPRIJS: Sandy Regi- na, Ribento Avo en Rhesus. DERBYPROEF: Totem Volita, Tony Vitesse en Tempo Rara. DU BOISPRIJS: Pier Pander. Robert Belwin en Panhart GALLANTS FARMPRIJS: Meadow Frank, Monty Buitenzorg en Opulent Pride. LET OP: Deelnemers die via het antwoordnummer inzen den MOETEN de oplossing van vraag 23 uiterlijk vrij dagavond met dè laatste avondpost in de brievenbus doen. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord in opm envelop zenden naar dagblad leidee Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Lelden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. Inzendingen moeten uiterlijk 'a morgens om 10.00 uur. op de dag waarop de vreag betrekking heeft, In ons bezit zijn. VRAAG 23 >g Welke renner gaat het eerst over de streep in de laatste etappe van zondag 20 Juli Fontenay-Pa- rijs? Antwoord: INZENDER: Naam:. Woonplaats:.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13