Stijgende waardering voor Johan van de Velde £eidóc@otncmt FC Den Haag weer met beide benen op de grond: 1-4 Peeters en Martin POSITIE ZOETEMELK VERSTEVIGD storten in HENNIE KUIPER VRIJWEL UITGEBLUST Hinault weer in training Eric Heiden wielerprof Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen vede men te staan. g zie) ,tsger™~— •iteit «gan )IVIDUELE T'JDRIT aan. uli-20eeh- 34km,r- ïmhx iv Ve' Sf-HÉANDn doui house VÉIRAT 31 km Jsk-etienne OlPRl Woonplaats:. DONDERDAG 17 JULI 1980 PAGINA 11 PRAPOUTEL Bernard Hinault is weer in training. De laatste twee dagen legde hij ontspannen respectievelijk zes tig en tachtig kilometer op de fiets af. De Fransman die de Tourkaravaan verliet, is van plan dagelijks het aantal trai- ningskilometers op te voeren. Als alles goed gaat zal Hinault, die zondag in ieder geval aanwe zig zal zijn bij de aankomst en de huldiging op de Champs-Ely- sees in Parijs. Hinault: „Ik heb geen last van mijn knie gehad. Bovendien heb ik weer de juiste houding op de fiets kunnen in nemen. Met het oog daarop draag ik enkele dagen een steun- zooltje in mijn rechter schoen". PRAPOUTEL Hoewel contracten nog niet getekend zijn, is de kans zeer groot dat olympisch schaatskampien Eric Heiden binnen zeer korte tijd zijn opwachting zal maken in het professionele wielerpeloton. Besprekingen tussen de Franse wielerbaron Jean de Gribaldy en de thans in Ameri ka verblijvende topsporter hebben geleid tot een principe overeenkomst waarbij uitgegaan wordt van het optreden van Heiden tijdens het in Frankrijk te verrijden wereld kampioenschap op de baan. Eerdere contacten tussen Heiden en de ploeg van Peter Post worden daarmee teniet gedaan. De Gribaldy, die na het wegval len van de Westduitser Didi Thurau uit zijn stal op zoek is naar nieuwe en vooral sensationele stunts, lijkt daarmede de slag om de vedette Heiden te winnen. Ondertekening van een contract wordt, als alles goed gaat in de onderhandelingen tussen sponsor Puch en de manager van Hei den, binnen een paar dagen verwacht. Bert Breu en Stefan Mutter, die beiden nu nog rijden voor de ploeg van Peter Post, zullen volgend seizoen uitkomen voor de Splendor-ploeg, die Pollentier, De Saever en Besens (alle drie naar de nieuwe formatie-Vermeer) kwijt raakt Splendor stelt ook pogingen in het werk om de Noor Jostein Wilmann (nu nog Puch) in te lijven. Maar dat zou wel eens kun nen afstuiten op een te hoge vraagprijs van de Noor. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord in open envelop zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Lelden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heelt, in ons bezit zijn. VRAAG 22 Welke ploeg wint het dagploegenklassement van de 21e etappe op zaterdag 19 juli? Antwoord: INZENDER: Naam:.. w*fcNKT GALLEN STRAFT FOUTEN KOELBLOEDIG AF iEN HAAG FC Den Haag staat weer pet beide benen op de grond. Na de even Trassende als verdienstelijke zege van «lopen weekeinde in Wenen tegen Ra- 1 Wien (2-0) werd gisteravond met de adelijke cijfers van 4-1 verloren van [et bescheiden Zwitserse Sankt Gallen. Zwitsers, die nota bene nog puntloos iren in deze poule van de intertotocom- ütie, straften vier verdedigingsfouten deloos af en konden bet zich zelfs irloven er het laatste deel van de ont- •eting een soort galavertoning van hun ut van te maken. Waarmee FC Den ag, dat na een veelbelovend eerste irtier de greep op de wedstrijd geheel ijt raakte en die controle geen moment ïr kon terugveroveren, nog eens extra ant te kijk werd gezet. n het had er in de beginfase toch nog zo aar- g uitgezien. FC Den Haag combineerde rede-, k en een doelpunt van Chris Treling al na ne- minuten bood behoorlijke perspectieven! iar de ploeg van trainer Hans Kraay kon het de Zwitserse competitie op een bescheiden iveau acterende Sankt Gallen niet onder druk •uden. De Helveten combireerden voortva- begonnen gaandeweg steeds net dat tikje eerder bij de bal te zijn waardoor persoon lijke duels worden gewonnen in plaats van ver loren. Mochten de Zwitsers bij hun tegentreffer in de zeventiende minuut van Labhart nog pro fiteren van een grensgeval van buitenspel, bij het doelpunt dat hen kort voor de pauze een voorsprong schonk was er overduidelijk sprake van een Haagse blunder. Nadat een collectieve poging Sankt Gallen ter hoogte van de midden lijn buitenspel te zetten was mislukt kaatste de bal in een woud van benen voor de voeten van Graf die na een lange ren doelman Dido Have naar passeerde: 1-2 Met Arie van der Zwan voor een verdienstelijk spelende Chris Treling als linkermiddenvelder in de ploeg (de voor die plaats beter geschikte John Jansen heeft nadat hij om een beter con tract had verzocht bij Kraay kennelijk geen krediet) kon FC Den Haag de ingezette lijn na de pauze niet ombuigen. Sankt Gallen onder streepte het betere veldspel door opnieuw twee Haagse verdedigingsfouten te benutten om de score door Corminboeuf en Senn op te voeren tot 4-1. Waarmee de ontluistering van de thuis club een feit was. Het is te vroeg om vergaande conclusies te ver binden aan het duel van gisteravond, maar een aantal zaken sprong toch wel in het oog. Zo is Aad Mansveld nog zeer ver van zijn oude vorm, alle Zwitserse treffers kwamen min' of Chris Treling zet FC Den Haag met een fraai dot spel dat evenwel geen vervolg kreeg. meer tot stand door foute taxaties van de Haag se aanvoerder. Ook de speelwijze van Guido Pen is nog weinig indrukwekkend. De in mili taire dienst vertoevende middenvelder schakel de zich te weinig in en verstopte zich in de tweede helft zelfs bijna helemaal. Waardoor er een te grote wissel werd getrokken op de hard werkende Ton Wickel, die evenwel in de hem door Kraay toegemeten rol van diepgaande middenvelder niet tot zijn recht komt. Wickel kan een directe tegenstander uitschakelen, ga ten trekken gaat ook, maar afronden of een voorzet op maat geven is een te zware opgave. Des te vreemder was het dat gisteravond na het uitvallen van Treling Wickel de meest offensie ve halfspeler werd. In de voorhoede was Andre Wetzel eigenlijk de enige die een voldoende haalde; Fred Goemans en in-mindere mate Henk van Leeuwen stelden teleur. op 1-0, een treffer die voortvloeide uit goed Kortom, nog geen opgewekt beeld van FC Den Haag, dat met het geld dat de verkoop van Hans Galjé naar Ajax opbracht wellicht nog wel de boer op moet. Tenzij er straks met een weer fitte Aitze Bouma en Lex Schoenmaker een wat evenwichtiger opstelling kan worden gevonden. Waarbij in ieder geval geen plaats zal zijn voor Sjaak Storm, de doelman van Ajax, van wie FC Den Haag definitief heeft af gezien. Of er ook van hoge verwachtingen ten aanzien van het komend seizoen moet worden afgezien dient nog even te worden afgewacht. FRANK WERKMAN Opstelling FC Den Haag: Have naar; Tempelaar (Keloglu). Mansveld. Van Vliet, Kore- vaar; Wickel, Penn, Treling (Van der Zwan); Wetzel, Van Leeuwen, Goemafls. Stand groep 4: Sparta Praag 2-4, FC Den Haag 2-2, Sankt Gallen 3-2, Rapid Wien 3-2. Uitslagen 1. Ludo Loos (Bel/Lefevre) 5 uur 52 min en 46 sec. 2. Robert Alban (Fra- /Crepel) 5.58.05, 3. Joaquim Agostin- ho (Por/Altig) 5.58.06, 4. Lucien van Impe (Bel/Lefevre) 5.58.07. 5. Joop Zoetemelk (Ned/Post) z.t., 6. Jostein Wilmann (Noo/Altig) 5.58.11, 7. Johan van de Velde (Ned/Post) 5.58.22, 8. Raymond Martin (Fra/Dangulllaume) 5.58.49, 9. Johan de Muynck (Bel/De Kimpe) 5.59.33, 10. Ludo Peeters (Bel/Godefroot) 5.59.56, 11. Crlque- lion (Bel/De Kimpe) 6.00.12, 12. Maa9 (Ned/De Bruyne) 6.00.26, 13. Theve- net (Fra/Perurena) 6.00.37, 14. Kuiper (Ned/De Muer) 6.00.41, 15. Nilsson (Zwe/Danguillaume) 6.01.21, 16. Mar tinez (Fra/Crepel) 6.01.34, 17. Plum- mer (Bel/De Kimpe) 6.01.43, 18. Ju- lien (Fra/Lauwers) 6.01.49, 19. Se- znec (Fra/Danguillaume) 6.02.04, 20. Ovion (Fra/Altig) 6.02.51, 27. Ooster bosch (Ned/Post) 6.04.00, 28. Lub- berding (Ned/Post) z.t., 52. Jos Schipper (Ned/Lefevre) 6.12.20, 56. Jan Jonkers (Ned/Lauwers) 6.14.03, 58. Leo van Vliet (Ned/Post) z.t., 79. Gerrie Knetemann (Ned/Post) 6.17.43. Ploegenklastement: 1. Lefevre (Loos. Van Impe. De Schoenmaecker, Laurens) 24 uur, een minuut en 50 se conden. 2. Altig 24.02.54, 3. Post 24.04.29, 4. De Kimpe 24.05.11, 5. Crepel 24.08.28, 6. Danguillaume 24.12.14. Algemeen klataemenU 1. Joop Zoetemelk (Ned/Post) 93 uur 31 minuten en 5 seconden. 2. Ray mond Martin (Fra/Danguillaume) op 5.22, 3. Hennie Kuiper (Ned/De Muer) op 5.39, 4. Johan de Muynck (Bel/De Kimpe) op 8.27, 5. Sven-Ake Nilsson (Zwe/Danguillaume) op 13.14, 6. Christian Seznec (Fra/Danguillaume) op 13.57, 7. Joaquim Agostinho (Po r/Altig) op 14.17, 8. Pierre Bazzo (Fra/Crepel) op 17.57, 9. Henk Lub- berding (Ned/Post) op 18.10, 10. Ludo Peeters (Bel/Godefroot) op 18.34, 11. Alban (Fra/Crepel) op 20.04, 12. Wilmann (Noor/Altig) op 20.55, 13. Johan van de Velde (Ned- /Post) op 22.45, 14. Criqielion (Bel- /De Kimpe) op 24.37, 15. Ovion (Fra/Altig) op 26.06, 16. Van Impe (Bel/Lefevre) op 30.09, 17. Bernard 1 JEGE RAAS ^LVENHOUT Jan Raas is sferen winnaar geworden itkfL **e Pr°fronde van Ulven- j lut. reed de 90 kilometer in 2 ?f*ür, 24 minuten en 13 secon- rf? in. Cees Priem won de sprint het peloton. Er waren 60.000 toeschouwers bij '^feze zeer levendige koers. LEiDSE COURANT, Thevenet (Fra/Perurena) op 30.48, 18. Loos (Bel/Lefevre op 31.03, 19. Maas (Ned/De Bruyne) op 34.23, 20. Belda (Spa/Carasco) op 36.33, 21. Busollnl (Fra/Altig) op 40.53, 22. Si mon (Fra/De Muer) op 42.45, 23. Ver linden (Bel/Godefroot) op 44.54. 24. 7orre3 (Spa/Carasco) op 48.09. 25. Julian (Fra/Lauwers) op 48.21. 26. Scheper (Bel/De Bruyne) op 49.47, 27. Lejaretta (Spa/Perurena) op 50.01, 28. Bourreau (Fra/De Muer) op 51.04, 29. Fernandez (Spa/Parurena) op 51.22, 30. Levavasseur (Fra/Dan guillaume) op 53.19, 42. Gerrie Kne temann op 1.06.47, 45. Bert Ooster bosch op 1.02.4, 60. Leo van Vliet op 1.6.31, 65. Jan Jonkers op 1.18.5. 83. Jos Schipper op 1.44.11. Algemeen ploegenklassemenü 1. Danguillaume 387 uur 4 minuten en 4 seconden, 2. Post 387.11.16, 3. Al- lig 387.32.25, 4. De Kimpe 387.51.19, 5. De Muer 387.59.27. 6. Crepel 388.00.59. 7. Godefroot 388.11.08. 8. Guimard 388.52.11, 9. De Bruyne 388.58.38, 10. Lefevre 389.09.52. 11. Perurena 389.31.26, 12. Lauwers/Ou- bron 390.58.32. Puntenklassement: 1. Rudy Pevenage (Fra/De Bruyne) 141, 2. Ludo Peeters (Bel/Godefroot) 126, 3. Pierre Bazzo (Fra/Crepel) 109, 6. Leo van Vliet (Post) 80, 9. Zoete melk (Post) 67. Bergklassement: 1. Raymond Martin (Danguillaume) 180, 2. Ludo Loos (Lefevre) 151, 3. Sven-Ake Nilsson (Danguillaume) 138, 5. Zoetemelk (Post) 105. tf/ssch/en denkt u. dat I vij renners een rustdag Tg op prijs stellen. Dat is I A naar ten dele waar. Ik vas blij dat ik weer op "ln'n fiets zat, gisteroch' \end. Hoe eerder ive het :arwei achter de rug Rebben, hoe beter. Niet Iat ik nerveus ben, maar oor een wielrenner die >ch een duurprestatie \erricht, is het beter dat pi/' regelmatig elke dag inspanningen doet. Ik nad op de rustdag door Wide regen niet op de fiets iezeten. maar het viel erg mee zoals de benen laarop reageerden. Ik jen geen moment in Moeilijkheden geweest. 'n ik heb ook niet aan gedrongen om in deze ware Alpenrit een bij- :ondere prestatie te /eve nt Cji ren. Risico's nemen doe tan dl ik niet. Als ik nou enkele Ique \Tours op mijn naam had ij de nislaan, lagen de zaken an- Lk vajders. Dan was ik ook nerik|vr//er in mijn handelen. itenTiMaar nu rijden wij vol- miniggens een taktisch plan. t de Hij v/Johan van de Velde ianseivooroP om het tempo te iVatsolma^en en ik erachter. IOC li Voor degenen die dit niet Ari|zo waarderen, herinner RussiifA' aan de grote Eddy d str'iMerckx, met wie ik het te hlgenoegen heb gehad ja de Oirenlang te rijden. Merckx i Anideed in zijn Ronden van 'Frankrijk precies het zelfde. En hij werd toch alom bewonderd. w vier dagen en we zijn in Parijs. Ik stel mij isoms voor hoe het op de Champs Elysées zal zijn. Maar ik wil er nog niet op vooruit lopen. Wel wil ik er nog even op wijzen dat ik tijdens deze ronde nooit nerveus ben gewor den. Ook niet toen Hi nault in de gele trui reed en bijna iedereen mij had •"'{afgeschreven. Ik heb dit hjj331" 'n verhouding wei- .g ëetietst en 'k wist eenl die ti^' ^at 'k daardoor ~t reserves moest hebben. J™* Dat gaf mij de weten- 0561 schap dat ik, hoe langer de Ronde zou duren, er j' des te beter voor zou ko- De „slachtoffers" van Johan van de Velde. Raymond Martin smakt van 2ijn fiets, drie kilometer voor de finish (foto links) en Ludo Peeters gaat gestrekt tegen de wereld na het passeren van de fi nish (foto rechts). PRAPOUTEL Hoe moordend het tempo was dat Johan van de Velde de vedetten oplegde in de laatste klim, en hoe zwaar de rit van gisteren wel was, werd het best geillu- streerd door Raymond Martin en Ludo Peeters. Beiden stortten achter de finish letterlijk in elkaar. Martin viel van zijn fiets, de achtervolging op het groepje met Zoetemelk had hem gesloopt. Weer wat bij zijn positieven bleef de Fransman op straat zitten om journalisten te woord te staan. Ludo Peeters was er nog erger aan toe., Toen hij in de remmen kneep, smakte hij als een blok op het asfalt. Zeker een minuut lag hij roerloos op de weg, met gestrekte armen en benen. PRAPOUTEL - Het drama Hennie Kuiper neemt steeds grotere vormen aan. Voor het afgelopen weekeinde waande hij zich nog steeds een concurrent van Joop Zoetemelk voor de eindzege. Nu moet hij zich zelfs al ern stig zorgen maken over de tweede plaats, die hem giste ren ontrukt werd door zijn Franse leeftijdgenoot Ray mond Martin. De „aftakeling" van Kuiper zette zondag in de rit naar Prapoutel in met een verlies van zestien seconden op zijn voornaamste rivalen. De ver zwakking zette zich een dag later voort. In Morzine ver speelde hij 1.46 aan Martin. Gisteren bleek dat de rustdag geen wonderen heeft verricht bij de Peugeot-kopman. De da lende lijn in zijn prestaties werd voortgezet. Opnieuw kwam hij in het slot van een bergétappe dusdanig in moei lijkheden, dat hij nog aanzien lijk meer terrein moest prijsge ven aan de beste klimmers dan in de voorgaande dagen. Louter de val van Martin was er verantwoordelijk voor dat hij nog steeds goede vooruit zichten heeft om als kroon prins achter Joop Zoetemelk te worden gehuldigd. Uitgeblust arriveerde Kuiper aan het einde van de achttien de étappe in Prapoutel. Minu ten lang hing hij met gebogen hoofd over het stuur. Toen hij zich oprichtte, bleek dat hij nog lang niet hersteld was van de grote inspanningen. Het an ders altijd zo blozende gelaat was wit weggetrokken, zonder uitdrukking. En toen hij zijn lippen opende, klonk zijn stem zacht, als van iemand die ner gens meer in gelooft. „Het ging weer niet," stamelde hij. 's Morgens had Kuiper nog enige overtuiging gehad. Hij voelde zich goed en nam zich voor tot het uiterste te gaan om zijn naam als aanvaller nog enigszins te redden. Kui per viel ook aan maar het was niet meer dan een speldeprik. Op de col de la Colombière plaatste hij een demarrage, die onmiddellijk werd beant woord. Kuiper: „Ik merkte toen meteen dat het voor mij geen zin had nog meer te on dernemen." Dat Kuiper in de bergen niet meer mee kan als het er op aankomt, werd gisteren nog maals gedemonstreerd. Al in het begin van de klim naar Prapoutel werd hij er af gere den. Kuiper: „Ik ben op mijn eigen tempo verder gegaan en kwam weer bij. Dat heeft zich nog wel een keer of vier her haald. Op het laatst had ik geen antwoord meer. Ik blok keerde helemaal. Op een gege ven ogenblik stond ik in een bocht zelfs bijna helemaal stil." Wat er tijdens die martelende solotocht naar boven door zijn hoofd speelde, werd na de fi nish snel duidelijk. Bijna wan hopig vroeg hij: „Kan niemand mij dan vertellen hoeveel Martin op mij heeft gewon nen?" Toen hij hoorde dat die de tweede plaats van hem had overgenomen met een verschil van zeventien seconden, klaarde zijn gezicht enigszins op. „Dan zijn er nog mogelijk heden," merkte hij droog op. „Maar het zal wel een span nende affaire worden. Nor maal ben ik in een tijdrit aan zienlijk sneller dan Martin, maar die in St. Etienne, met veel geaccidenteerd terrein, ligt hem ook wel. Bovendien is er morgen eerst nog een berg étappe." 3een risico's PRAPOUTEL Met nog een korte bergetappe en de tijdrit in Saint Etienne voor de boeg, kan Joop Zoete melk vier dagen voor Parijs niet veel meer gebeuren. „Ik word steeds zekerder van mijn zaak", vertelde hij gister avond. „Je merkt ook dat mijn concurrenten er niet meer in geloven. Zij verdedigen gewoon hun posities en brengen niet meer de moed op mij aan te vallen. Dat komt voornamelijk door Johan van de Velde die ze alle maal murw rijdt op de bergen". Zoetemelk wees naar zijn lan ge ploegmakker, die op de laatste drie bergen weer zo'n moordend tempo had gereden, dat nog slechts drie renners in hun gezelschap konden blij ven. De positie van Zoetemelk werd daardoor verstevigd, driekwart minuut winst op Raymond Martin die door een onhandige manoeuvre van Van de Velde gevallen was en 2 minuut 34 winst op Hennie Kuiper, die halverwege de laatste berg moest achterblij ven. De zekerheid dat Joop Zoete melk deze Tour gaat winnen, groeit met de dag en parallel daaraan stijgt ook de waarde ring voor hetgeen Johan van de Velde presteert. „Ik ben ei genlijk nog te gemakkelijk voor mezelf", zegt hij, „ik kan nog meer. Want ik was me er helemaal niet van bewust dat ik zo hard omhoog ging. Dat merkte ik pas toen ik eens om keek. Ik zag dat ze allemaal op „tilt" zaten, behalve Joop. Toen waren er nog tien bij ons. We naderden een bocht, daar stonden enkele honder den Nederlanders en die inspi-" reerden mij. Ik gaf nog een f»aar extra duwen op de peda- en, keek weer om, en we wa ren nog slechts met zijn vij ven". Door de opgave van Jean-René Bernaudeau en de val van Ronnie Claes nam Van de Velde de witte trui als beste jongere weer in bezit. „Ik ben blij voor hem", zei Zoetemelk. „Hij heeft echt een onderscheiding verdiend". Intussen begint deze Ronde voor de Fransen zelf dramati sche vormen aan te nemen. Bernaudeau (ziek en uitge blust) afgestapt, Duclos-Lassal- le naar huis. Hinault al een volle week thuis. Geen jongere die zich is komen aandienen. De stemming onder de Franse journalisten is in mineur. De cols van de Isère, waarop gis teren de etappe eindigde, wer den omgedoopt in bergen van de misère. Toch kan de Tour zelf kennelijk de onttakeling van wat nog zo kort geleden Joop Zoetemelk bedankt Johan van de Velde, die in de bergen zoveel goed werk verricht voor de drager van de gele trui. de Franse wielertrots mocht worden genoemd, verdragen. De belangstelling van het pu bliek langs de wegen is er niet minder op geworden nadat Hi nault was verdwenen. Volksvermaak Het is ogelooflijk hoeveel de supporters er voor over heb ben om de Ronde in tien mi nuten te zien passeren. De mensen lopen daarvoor dik wijls uren tegen een helling op (de auto moet altijd aan de voet van een berg geparkeerd worden) en later moeten ze ook weer uren teruglopen, om daarna soms nog uren in een ïiie te staan. Het enthousiasme kent echter geen grenzen. Joop Zoetemelk: „Dat geeft mij toch het gevoel met iets waardevols bezig te zijn. Volksvermaak, dat is het. We zijn gewoon artiesten. Maar er zullen slechts weinig artiesten zijn, die zoveel zweet laten als wij".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11