Tourzege daagt voor Zoetemelk Karpov terecht winnaar Zoidó&Qowumt KUIPERDE GROTE VERLIEZER Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JULI 1980 PAGINA 11 Verlangend uitgekeken naar rustdag „Ik heb het gevoel dat de mensen na mijn valpartij op de helling naar Pra- Loup nog meer met me meeleven dan eerst het geval was. Gistermorgen kwam zelfs onze minis ter-president Van Agt belangstellend naar mijn blessures informeren. Ik vertelde hem dat ik nog niet wist in hoeverre die blessures mij zouden hin deren. Achteraf is het wel meegevallen, al kreeg ik in het begin mijn benen niet rond. Heel langzaam ben ik op temperatuur gekomen. Vroeger was ik altijd op van de zenuwen als ik meer. Vroeger probeerde ik dan in de kortst moge lijke tijd weer bij de kop- froep te komen. Gisteren eb ik het heel rustig aan gedaan. Je mag in een étappe over 240 km nooit forceren, want dan kom je op de laatste berg niet meer boven. Als je benen lam slaan, is het afgelo pen. En daar kijk ik wel voor uit. „Jopie, Jopie", riepen duizenden Neder landers. Ik zag hun span doeken en vlaggen. Nu weet ik wat een voordeel het is als een voetbalclub voor eigen publiek speelt Dan kun je altijd meer, want je wilt in geen ge val al die mensen teleur stellen, die zoveel moeite hebben gedaan en kosten hebben gemaakt om jou te zien in de gele trui. Het wordt wel elke dag drukker om me heen. Ik kan nergens meer rust vinden, alleen op mijn ei- I gen kamer. Daar trek ik me dan ook zoveel moge lijk terug. Je wilt niet onbeleefd zijn, maar dui zend handtekeningen uitdelen is ook ver moeiend en zelfs de goed bedoelde schouderklopjes gaan tenslotte je concen tratie verstoren. Ik heb verlangend uitgekeken naar de rustdag. Als je zit te zweten op je fiets, moet je probere zierige dingen t Aan je bed, aan een lek ker warm bad, lekker eten en dat soort dingen. Het lukt niet altijd, maar je kunt toch je gedachten verplaatsen. Dan voel je minder, als je lichaam roept om te stoppen. EEN RITS BERGEN... J6juliJ8eeh I96km Hennle Kuiper geeft alles, maar dat is niet genoeg om de achterstand op Joop Zoetemelk goed te maken. MORZINE „Het is gedaan." Hennle Kul* per prevelde die woorden wel drie keer voor zich uit toen hij uitreed achter de finish, en wat afwezig in de verte staarde. De droom van Kuiper is uit Na zijn formidabele race in de hel van het Noorden en zijn indruk* wekkende prestatie in de tijdrit van Dama* zan-Laplume, mocht de Puttenaar nog hoop koesteren op de eindzege. De serieuze con frontaties met het hooggebergte hebben 1 dat hij wat dat betreft geen Nadat Kuiper in de zware Pyreneënrit al teke nen van verzwakking had vertoond - hij was toen blij dat hij het tempo vooraan kon bijhou den - viel hij zondag en gisteren door de mand. Zondag kwam hij in de' laatste beklimming, naar Pra-Loup, in de problemen en verloor zes tien seconden op de concurrentie. Gisteren was de schade veel groter. Aan Zoetemelk moest hij 1.31 prijsgeven en aan Martin zelfs nog meer: 1.46. Verschillen, die nog aanzienlijk groter wa ren geweest als Kuiper niet met grote durf de afdalingen had gereden. Twee dagen achter elkaar afhaken hebben dui delijk gemaakt dat Kuiper op 31-iarige leeftijd heeft afgedaan als klimmer. En dat impliceert nagenoeg dat Kuiper nooit de Tour zal winnen. Calamiteiten zouden hem alleen nog de hoogste eer in de wielersport kunnen brengen, zoals ook deze keer, hoewel hij nog maar 3.05 achter ligt op Joop Zoetemelk. Kuiper: „Als Joop op een dag gaat lopen, dan win ilc misschien, maar dat hoop ik niet voor hem en dat zie ik eerlijk gezegd ook niet gebeuren. Ik moet trouwens zelfs al oppassen voor de tweede plaats, want Martin is gevaarlijk dicht bij me gekomen." Hennie Kuiper de grote verliezer. „Maar dat vind ik zelf niet," zei hij. „Ik ben van mening dat je in de wielersport niet kunt verliezen. Je kunt er alleen maar in winnen. Ik vind het ook niet erg belangrijk of ik nou als vijfde of als tweede in Pariis eindig. Als ik voor mezelf maar weet dat ik mijn best heb gedaan. En wat dat betreft kan ik me tot nu toe geen verwijten maken." Hennie Kuiper had de grote winnaar kunnen zijn als hij en zijn gezellen na de beklimming van de Galibier de geloste Joop Zoetemelk „in de vernieling" hadden gereden. Maar dat zat er niet in. Kuiper: „Het was een nadeel voor ons dat De Muynck en Peeters al weg waren en la ter ook nog Bernaudeau. Als zij hadden ge wacht, hadden we veel beter een vuist kunnen maken en dan had Joop serieus in de proble men kunnen komen. Hoewel iedereen zich vol ledig gaf, was het nu vrijwel ondoenlijk, door dat we veel wind op kop hadden. De Raleigh- ploeg, waarin Knetemann goed kan organise ren, was eenvoudig te sterk voor ons." Het verlies voor Kuiper begon zich al af te te kenen op de Col de la Madeleine. In het begin van de klim werd de Puttenaar al gelost, om met 1.11 achterstand op de groep met Zoete melk over de top binnen te komen. Die situatie herhaalde zich op de laatste col, de Joux-Plane. Nauwelijks was de stijging begonnen of Kuiper moest afhaken. „Ik weet niet wat het is," vertelde hij. „Inzin kingen heb ik niet gehad. Ik bleef ook steeds op ongeveer dezelfde afstand achter de vooretén. Ik heb moeten lossen door tempoversnellingen. Ik kan niet meer zo accellereren op de bergen als vroeger. Het is niet anders. Ik moet me er bij neerleggen." MORZINE Hij had de rit naar het ski-oord in de Alpen gevreesd. Joop Zoetemelk. Hij houdt erg van skiën, maar beslist niet in Morzine. Want daar heeft hij de vervelendste ont wikkelingen in zijn loopbaan meege maakt In Morzine werd hem in 1977 de étappezege ontnomen, na een po sitieve uitslag van de dopingcontro le, al houdt Zoetemelk nog altijd vol dat iemand toen iets in zijn drink bus heeft gedaan. In Morzine werd hij in 1978 doodziek; een lichte lon gontsteking volgens de tourartsen. En in Morzine werd hij ook nog in 1979 door Bernard Hinault uit de gele trui gereden en verloor Zoete melk de Tour. Een verschrikkelijk oord dus voor Zoe temelk, dat Morzine. En weer zag het er gisteren in die moordend zware Al penrit over 245 kilometer slechts voor hem uit. Onmiddellijk na de start op 2000 meter hoogte in de Alpen, lag de gevreesde klim naar de 2700 meter hoge top van de Galibier voor de wie len. Tussen metershoge sneeuwmuren verloor Zoetemelk spoedig het contact met de kopgroep, daarna werd hij ge lost uit de tweede groep. Hij passeerde de top met een achterstand van een mi nuut en alle favorieten reden van vo ren en joegen al in de afdaling naat tijdwinst, toen Zoetemelk de top van de Galibier passeerde, waar het monu ment staat van de stichter van de Tour, Henri Desgrange. De drager van de gele trui kwam maar niet op gang. Hij had, om zich warm te rijden, voor de start van de étappe nog even de Col Lautaret (zeven kilometer lang) beklommen. Het had niet gehol pen. Zijn dijbeen, gehinderd door een flinke bloeduitstorting na de val van eergiste ren, deed pijn. De spieren zaten muur vast. Hij draaide niet zoals dat met de kleine versnelling in een klim vereist is. Zoetemelk leed, maar raakte geen moment in paniek. „Ik had het route kaartje van buiten geleerd, ik wist dat er een afdaling van vijftien kilometer zou volgen. Dus forceerde ik mijn dij been niet" Opwinding Intussen was er r_o ontstaan in de karavaan. Zou Zoete melk weer een zwakke dag hebben, zoals hij die eerder dit seizoen had in de Dauphiné Liberé en de Ronde van Zwitserland? Zoetemelk: „Nee, hele maal niet. Het ging precies volgens mijn plannetje. Toen we beneden op een vlak gedeelte kwamen, had ik nog Joop Zoetemelk, met zijn arm in het verband, in de achtervolging op Johan de Muynck. makkers spoedig vooraan zouden aan sluiten en ik heb ru&ig op hen ge wacht." En inderdaad kwamen Van de Velde, Lubberding, Van Vliet en Knetemann via een razendsnelle afdaling, waarbij het tempo soms tegen de 80 kilometer per uur opliep, hun kopman te hulp. Op slag verloren Bernaudeau en de Muynck (Seznec hielp hen niet) de helft van hun voorsprong, die was op gelopen tot iets meer dan twee minu ten. „Dank je wel" riep Zoetemelk te- tijn ploegmakkere, die aan de voet van de Col Madeleine (70 km) weer moesten achterblijven. Tijdens de lange klim naar de top begon de Nederlander op toeren te komen. De Fransman Mar tin had hem gevraagd mee te rijden om het verschil met de inmiddels geloste Hennie Kuiper te vergroten. Martin zou dan de tweede plaats in het klasse- slechts een halve minuut achterstand ment van Kuiper kunnen overnemen. op Bernaudeau, De Muynck en Seznec, die ontsnapt waren. Ik had er zo naar toe kunnen rijden maar waarom zou ik mij forceren? Ik wist dat mijn ploeg- ,Nee," zei Zoetemelk, „dat doe ik niet drie vluchters waren achterhaald. Dat Raymond Martin (derde in het Daardoor kon Hennie Kuiper in de af- klassement) vijftien seconden inliep, daling weer terugkomen tot bij de kop- deerde hem niet. De Fransman wordt groep. Eén Nederlander bleef al die tijd echter wel gevaarlijk voor Hennie Kui- aan de zijde van Zoetemelk, Jo Maas. per. Kuiper had verschrikkelijk moe- Hij begint steeds beter te rijden en be- ten afzien. „Ik heb in die laatste klim hoorde tot de uitblinkers in deze Al- alleen nog maar de witte streep op de penrit. weg gezien, verder niets meer". Winst Met nog vijf koersdagen tot Parijs be- v.* 5n uur fje*sen kwam Morzine in gint voor Zoetemelk de eindzege te da- zicnt. Zoetemelk had zijn linkerbeen in gen. Maar meer ook niet. Want de étap- de laatste klim op de col Joux-plane pe van morgen, van Morzine naar Pra- weer niet geforceerd. „Ik drong niet poutel met vijf alpencols, is waarechijn- aan, ik sprintte niet mee voor de pun- lijk van beslissende aard. Zoetemelk: ten. In de afdaling wilde ik mijn verlies „Ik laat mijn wonden goed verzorgen goedmaken. Ik heb tien Ronden vant en ga mijn gedachten eens rangschik- Frankrijk gereden, mij maken ze niet ken. Dan zien we wel weer. Een voor- meer nerveus. Ik weet precies wat ik deel is, dat steeds meer concurrenten doe en hoever ik kan gaan. Daardoor het nutteloze van een aanval hebben ^e!j n'°rzine voor J?°P Zoetemelk ingezien. Ik kom in de afdalingen toch eindelijk eens het zonnige oord dat op terug, terwijl de ploeg goed functio- de ansichtkaarten wordt aanbevolen, neert op de vlakke gedeelten. Ze rijden Zoetemelk telde zijn winst uit: „Ik mag mij niet vlug meer uit die trui. Einde- Ik «tij** *gen KuiP«W'voor de rustdag ingaat met drie minitel Eg kan TkTn Mortine eLeènTeetiê TooT'm& °P iCdereen' 15 da' Z,Jn' D~ Anatoli Karpov (rechts) ontvangt de eerste prijs uit handen van de heer Dik, een van de directieleden van de sponsor. Maria Vergova. hi AMSTERDAM Anatoli Karpov is de te» i tchte winnaar geworden van het twintigste uditn laatse IBM-sc haak toernooi. Karpov, die de tin partij tegen de Deen Bent Larsen in n irieëntwintig zetten besliste, leed slechts t o ttn nederlaag, tegen de Hongaar Ribli lar ook Jan Timman en de tweede groot- «ster met een Nederlandse nationaliteit, nna Sosonko, kunnen terugzien op een schit terend toernooi. Timman kwam in de slotronde mise overeen met de Tsjech Vlastimil Hort, •k al omdat door de winst van Karpov verder rijden geen effect meer zou sorteren. Timman jwam met een score van negen uit veertien op de tweede plaats en Sosonko, die in zijn laatste partij Van der Wiel versloeg, bezet met acht punten de derde plaats. [s-i Sosonko verwierf dit totaal door slechts twee I overwinningen en maar liefst twaalf remises. Ie i De twee triomfen werden in de sensationele orJUotfase behaald. Hort eindigde als vierde met fcveneneenhalve .punt, voldoende voor een pootmeesterresultaat. Van dit resultaat bleef de Rus Dolmatov, door 'n dp slotrnndp mpt Ribli, juist ppn half punt verwijderd. John van der Wiel zal zich nog eens moeten gaan bewijzen in een der gelijk sterk gezelschap. Opvallend was het zeer matige resultaat van de Deense grootmeester Bent Larsen, die met drieëneenhalve punt als laatste eindigde. De Deen heeft echter tijdens dit toernooi moeilijkheden gehad met zijn ademhaling, die zijn concentratie sterk hebben aangetast 3. Sosonko 8 punten. 4. Hort 7 1/2 punt, 5. Dolmatov e.. Ribli 7 punten, 7. Van der Wiel 4 punten. 8. Larsen 3 1/2 C zettenverloop Anatoli Kapov was (Sov.) I. Pgl-n. Pg8*(6, 2. g2-g3. b7-b6, 3. Lfl-g2. Lc8-b7, 4. 0- 0. e7-e6. 5. c2-c4, Lf8-e7, 6. Pbl-c3, 0-0. 7. d2-d4. Pf6-e4, 8. Ddl-c2, Pe4xc3, 9. Dc2xc3, c7<5, 10. Tfl-dl, d7-d6. II. Lcl-e3, Pb8-d7, 12. Tal-cl, Ta8-c8, 13. d4-d5, e6xd5, 14. c4xd5. Tf8-e8, 15. b2-b4, Le7-f6, 16. dc3-b3, c5xb4, 17. Tclxc8, Dd8xc8. 18. Db3xb4, Dc8-c2, 19. Tdl-cl. Dc2xe2, 20. Db4xd6. Pd7-f8, 21. Pf3-d4, Lf6xd4 22 Le3xd4. Dc2-d2. 23 Dd6-f4. Tefi-el+ Wit ewft on Van kilometer tot kilometer MORZINE In Serre Chevalier starten 92 renners voor de zeven tiende etappe van de 67e Ronde van Frankrijk over 244 kilometer en drie alpentoppen naar Morzine. 1 km. aanval van Villemiane en Le- vavasseur mislukt 3 km. demarrage van De Muynck, Wilman en Peeters in achtervolging. 8.5 km. doorkomst op de Galibier categorie, tevens Memorial 'e) 1. De Muynck. 2. uitslagen 1. Mariano Martinez (Fra/Cre) 7.09.07. 2. Christian Levavassour (Fra/Ganguillaume) 7.11.23, 3. Lucien Impe (Bel/Lefevre) 7.11.41, 4. 7.11.55, 6. Vlncente Belda (Spa/Car- rasco) 7.12.06. 7. Bernard Thevenet (Fra/Perurena) 7.12.07, 8. Raymond Martin (Fra/Danguillaume) z.1., 9.. Sven Ake Nilsson (Zwe/Danguillaume) 7.12.22, 10. Jostein Wilmann (Noo/AI- tig) Z.I., 11. Seznec (Fra/Danguillau- (Spa/Erurena) z.1., 18. Henk Lubber- dink (Ned/Post) z.1., 19. Hennie Kui per (Ned/De Muer) z.1., 20. De Vos (Bel/De Bruyne) 7.14.04. 42. Knete mann (Ned/Post) 7.20.48. 43. Leo van Vliet (Ned/Post) z.1., 46. Oosterbosch (Ned/Post) 2.1.. 80. Jonkers (Ned- /Lauwers) 7.25.01, 88. Adri Schipper (Ned/Lefevre) 7.40.33. 1. Zoetemelk (Ned/Post) 87.33.44. 2. Kuiper (Ned/De Muer) 3 min. 5 sec.. 3. Martin (Fra/Danguillaume) 4.40, 4. Oe Muynck (Bel/De Kimpe) 7.01. 5. Seznec (Fra/Danguillaume) 10.00, 6. Nilsson (Zwe/Danguillaume) 10.01, 7. Bernaudeau (Fra/Gulmard) 10.33, 8. Lubberdink (Ned/Post) 12.17. 9. Baz- zo (Fra/Crepel) 12.47, 10. Agostlnho (Por/Altig) 14.19. 11. Claes (Bel/Go- 4. Van Impe, quje|ion (Bei/De Kimpe) 22.22. 19. Sb 31 km. achterstand Zoetemelk 1.35. Doorkomst op de Telegraphe (3e cat.): 1. De Muynck, 2. Peeters, 3. Martin op 12 sec., 4. Seznec. 5. Agos- tinho, 6. Kuiper, 7. Thevenet Zoete melk op 1 min. 47 km. Zoetemelk nadert groep ach ter kopgroep en heeft nog halve mi- 57 km. samenstroming van verschil lende groepen met groep Zoetemelk, Zoetemelk. 80 km. Kuiper en Van de Velde los sen uit uitgedund peloton. 81 km. kopgroep ingelopen. 85 km. demarrage van Martinez. 86 km. doorkomst op Madeleine (ere- cat): 1. Martinez, 2. Nilsson op 12 sec., 3. Martin, 4. Seznec. 5. Van Impe, 6. Peeters, 7. Alban, 8. Agostin- ho, 9. Wilman, 10. Maas, 11. Zoete melk, 16. Kuiper op 1.30. 197 km. Van de Velde slaat aanval Martin af. km. doorkomst op de Joux-Plane 11. Maas, 12. Zoetemelk op 3.45, 16. ez komt tei later ook. 244 km. Martinez wint zeventiende etappe voor Levavasseur, Van Impe wordt derde. Zoetemelk (dertiende) behoudt gele trui. (Ned/De Bruyne)32.04, 35. Knete mann 41.11, 51. Oosterbosch 54.41, 59. Van Vilei 1.00.25, 64. Jonkers 1.03.27, 87. Schipper 1.30.03, 91. en laatste Erich Jagst (Oos-Lauwers) 1.39.33. DagploegenkUaaement: 1. Danguiilaume (Levavasseur. Mar tin. Nillson, Seznec) 38.48.14, 2. AJtfg 28.57.46, 3. Crepel 28.57.48. 4. Oe Bruyne 28.59.47, 5. Godefroot 29.00.10, 6. Perurena 29.00.53. 7. Algemeen ploegsnkfassement: 1. Danguiilaume 365.52.30, 2. Post 363.11.47, 3. Altlg 363.19.16, 4. De Muer 363.20.09, 5. Godefroot 363.31.11, 6. De Kimpe 363.45.58. Bergklattement: 1. Martin 133 punten, 2. Nilsson 126, 3. Belda 77. 4. Seznec 71, 5. Van Impe 70. 6. Zoetemelk 67. Puntenklassement: 1. Rudy Pevenage 141 punten. 2. Peeters 123, 3. Bazzo 109, 4. Tac- kaert 101. 5. Kelly 94. 6. Van VUel en Van de Velde, 5. Criqulelion. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord in open envelop zenden naar dagblad Leldse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Lelden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop da vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG 20 -»g Welke Nederlander arriveert het eerste in de 19e etappe Voreppe-SL-Etienne? Woonplaats:.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11