Looningreep vrijwel uitgesloten geacht lewoners erliezen van rakers Ministerie onderzoekt radio-activiteit op Waddeneilanden THENITS chiphol eleeft op rukte ZEGEVOOR LUD0PEETERS VERONICA DRIVE-IN-SHOW KABINET VERGADERT VANDAAG VERDER BOEREN BEZETTEN AMBASSADE IN SAN SALVADOR foidóe 0ou/ia/nt Bkersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 12 juli 1980, 70e jaargang na 21705 Film Film „De prins en het revue- meisje" om 20.52 uur op Ned. II en om 19.08 uur „Popkara vaan". - Ned. I om 19.50 uur „De eine Willem Ruis Show". Morgen op Ned I om 19.55 uur documentaire ,3ing Crosby". Op Ned II om 21.35 uur docu mentaire „Churchill". Nu en dan zon In de ochtend wat regen of motregen, maar later van het westen uit opklaringen. Mid- dagtemperatuur 18 graden. Matige tot vrij krachtige wind, uit west tot noordwest. Morgen zon: 5.32. 21.54. Maan: 6.53. 22.32. Morgen hoog water in Scheve- ningen: 4.17.,16.56. Laagwaten 0.21., 12.40. De lokroep van ons land schijnt ondanks de plensbuien voor de Duitse vakantiegangers onweerstaanbaar. Terwijl het aantal mensen dat het land verliet niet buitensporig groot was, vormden de Duitse vakantiegangers hier en daar files, zoals hier bij de grensovergang Bergh. De krant van vandaag omvat in totaal 20 pagina's en bestaat uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en buiten land, stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in het eerste deel. De weke lijkse bijlage Finale bevat onder meer re portages oven Mozart onder een minaret aan het Bo- denmeer, Toekomstmuziek in Pools-Nederlandae contacten, Laatste deel van een exclusieve serie over Rusland en de Olympische Spelen; een cadeautje voor Ljoedmilla, Seychellen: speelgoedrepubliek met rode sympathieën, Agressie: een kwestie van aanleg?, „Herenborrelclub" viert feest. Prijzen iets omlaag DEN HAAG De prijzen zijn in ons land in de maand juni iets gedaald. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek met 0,1 procent Dat betekent dat de prijs stijging voor de eerste helft van 1980 uitkomt op 3,7 procent. Prijsdalingen werden vorige maand ge registreerd bij onder ande re benzine, eieren, dames- en kinderkleding voor in totaal 0,3 procent. Stijgin gen kwamen onder meer voor bij verse groente, in totaal voor 0,2 procent. Vliegtuig gekaapt SEATTLE Een naar schatting 20-jarige kaper heeft gisteren in Seattle in de Amerikaanse staat Washington een Boeing 727 gekaapt voordat het zou opstijgen voor een bin nenlandse vlucht naar Portland in de staat Ore gon. Volgens de politie was de man gewapend met een automatisch machne- geweer. Hij eiste 200.000 gulden .twee parachutes. Twee bemanningsleden be vinden zich nog met de ka per in het vliegtuig. Na da slopend* etappe van donderdag hielden de renners zich gisteren wet rustiger. Ludo Pee tere, eerder deze week nog verslegen door Gerrie Knetemann, mocht nu zijn etappezege binnenha len. Leo ven Vliet kwam ale eerste Nederlander over de streep en werd tweede. Dat hadden tien tallen deelnemers aan onze tourprijsvraag voor zien. T-ehirte gaan naar Karina v.d. Berg uit Hoogmade; A.GJXIIgersom uit Leldschendam en ,Fred v.d.Poel uit Stompwijk. De oplossing voor vraag 17 Op welke pfsata eindigt Hennie Kuiper in de 16e etappe naar PraLoupe) morgenochtend tot 10.00 uur en vraag 18 (Welke renner bereikt als eerste de hoogste berg, in deze Tour, de Gali- bier?) tot uiterlijk maandagmorgen 10.00 uur inle veren. IPHOL De luchthaven Schiphol beleeft dit weekein- et begin van de bouwvakvakantie, de topdagen van het In totaal vertrokken er gisteren en vandaag 92 charter- hten met een totale capaciteit van 14.750 stoelen. brwachte verkeersdrukte op de Nederlandse wegen is giste- fitgebleven. Volgens de rijkspolitie in Driebergen komt dit t veel mensen deze week „gespreid" op vakantie zijn ge- I Bovendien hebben veel vakantiegangers op het laatste jent voor een vliegvakantie geboekt. Overigens hebben de jvaartmaatschappijen het met uitzondering van Martin Air Ier druk dan vorig jaar bij het begin van de bouwvakvakan- lij de KLM is zelfs sprake van een teruggang van zeventien fit ren liet de zon zich na meer dan een week verstek te zijn an. eindelijk even zien. Op de Scheveningse boulevard wa- e vakantiegangers er maar al te gauw bij om er van te profi- Milan Konvalinka. KORT GEDING TERDAM De krakers le 47 appartementen van In april gekraakte com- woningen aan de Prins Irikkade in Amsterdam sn daar, althans voorlo- blijven wonen. Dit heeft resident van de rechtbank msterdam, mr. W. J. Bor- off Mulder gisteren beslo- n de krakers was een kort ïg aangespannen door de legale bewoners van het >lex van 52 woningen, de liging van eigenaren en exploitatiemaatschappij enbouw Amstelveen b.v. Borgerhoff Mulder stelde t kort geding de bewoners e vereniging van eigena- n het ongelijk, hoofdzake- omdat zij geen rechtheb- en zijn op de door de kra- in gebruik genomen leeg- ide appartementen, eis echter onmiddellij- intruiming van het com- kan in beginsel wel de exploitatiemaatschappij len toegewezen. Deze zal dan echter voldoende aanne melijk moeten maken, dat elk van de vijf gedaagden tot de oorspronkelijke krakers beho ren en tot de dag van de dag vaarding, 30 juni, nog min of meer permanente gebruiker van de gekraakte woningen is. Om huizenbouw Amstelveen de gelegenheid te geven tot die bewijsvoering te komen, wordt de behandeling van de zaak aangehouden tot 23 juli", aldus mr. Borgerhoff Mulder. Evenals tijdens de zitting op 3 juli waren ook gisteren talloze sympathisanten van de kra kers naar het gerechtsgebouw gekomen om het vonnis te ho ren. Hoewel er aanvankelijk een gespannen sfeer heerste, verliet het publiek na afloop rustig het gebouw onder het roepen van leuzen als „het kraken gaat door". De eisende partij, de legale bewoners, wil de geen commentaar geven. „Dit is je reinste diefstal", was het enige wat één van de be woners kwijt wilde. advertenties] Zondag 13 juli Wivang 20.30 uur. jMeerhoeve Oud-Ade - m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur MEERHOEVE OUD ADE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren nog geen overeenstemming bereikt over de manier waarop in 1981 de noodzakelijke f 8 miljard aan bezuinigingen moet worden gerealiseerd. Vandaag vergadert de ministerraad in het Catshuis verder. Komt men er dan nog' niet uit, dan worden de besprekingen in augustus voortgezet. Het lijkt in ieder geval al zeker, dat er volgend jaar geen nieuwe loonmaatre gel komt „Wij hebben besloten, werkgevers en werknemers ons vertrouwen te schenken. Wij hopen dat zij bij de afsluiting van CAO's vol doende matiging zullen betrachten", zo zei pre mier Van Agt gisteravond. „We willen ook niet dreigen met een looningreep. Dat past niet bij het schenken van vertrouwen". De premier toonde zich na afloop van het kabi netsberaad optimistisch over de afloop van de be grotingsbesprekingen. In sombere bewoordingen schetste Van Agt de problemen waar het kabinet voor staat. „We moeten ervan uitgaan, dat de groei van de nationale middelen volgend jaar vrij wel nul zal zijn. Het doel van onze operatie is uit eraard het terugdringen van de inflatie en het verminderen van de werkloosheid. Maar hoeveel we ook bezuinigen, voorlopig zal de werkloosheid toch nog blijven stijgen. Geen enkel scenario dat vandaag tijdens de besprekingen op tafel is geko men, voorziet in een spoedige daling van de wer kloosheid. Er ziin enkele jaren nodig om die da ling te bereiken1'. Tussen de begrotingsbesprekingen door wil het kabinet vandaag een definitieve beslissing nemen over het ontwerp voor de derde Energienota, dat minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft opgesteld. De nota is een vervolg op de Energienota uit 1974 van de toenmalige minister van Economische Zaken, Lubbers. In laatstge noemde nota werd gepleit voor het bouwen van drie nieuwe kerncentrales in ons land. Minister Van Aardenne heeft in zijn nota nu voorgesteld, twee nieuwe kerncentrales te bou wen: één in de Noordoostpolder en één bij de reeds bestaande centrale in het Zeeuwse Borssele. Zoals wij eerder berichtten, verzet minister Gin jaar zich uit veiligheidsoverwegingen tegen het plan van Van Aardenne. Half augustus besluit over PTT-spreiding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal pas half augustus een de finitief besluit nemen over de verdere uitvoering van de operatie Spreiding Rijks diensten. Tot twee maal toe hebben premier Van Agt en enkele ministers en staatsse cretarissen, onder wie de voor de spreiding van PTT'ers verantwoordelijke staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes over de over plaatsing van PTT-diensten uit de Haagse regio naar het noorden gepraat. De premier deelde echter gisteren mee, dat men nog niet tot defini tieve besluiten is gekomen. „Inmiddels is mevrouw Smit-Kroes op vakantie ge gaan, waardoor we half au gustus pas verder kunnen praten. Maar het overleg zal dan echt niet lang meer du ren", aldus Van Agt „Fats"opent Northsea Jazzfeest DEN HAAG Voor naar schatting zes tot zeven duizend toeschouwers is in het Haagse Congresgebouw het vijfde Northsea Jazz Festival van start gegaan. Good old Fats Domino, inmiddels 52 jaar, zorgde voor een uitbundige start van Paul Ackets driedaagse Olympische Spelen van de jazz met jeugdsentimentele hits op mitrailleurtempo afgevuurd. Zijn rhythm bluès werden gevolgd door alles wat de hedendaagse jazz te bieden heeft: mainstream, salsa, rock, blues en cajun. Het publiek, voor het eerst ook welkom in Toni Boltini's tent op het dak van het Congresgebouw, juichte, danste, luisterde en campeerde tussendoor. Televisiedokter Aart Gisolfs saxofoon werd gestolen, Dizzie Gillespie kreeg een medaille en vanavond gaat het verder. Een uitgebreid verslag over de weer In Den Haag uitgebroken jazzvirus op pagina 11 Scheids rechters staking MENDOZA Voetbalscheidsrech ters in Mendoza, een stad in het wes ten van Argentinië, zijn in staking ge gaan omdat poli tieagenten die onte vreden waren met de uitslag van een wedstrijd, de scheidsrechter en de grensrechters hebben gearres teerd. Scheidsrech ter Marcianessi zou zijn gevraagd een wedstrijd in de plaatselijke compe titie vorige week zondag „tot een goed einde" te brengen. Toen de voor de politie ver keerde partij won. werd Marcianessi gearresteerd. Vol gens de politie zijn de scheidsrechters opgepakt omdat het resultaat van de wedstrijd ongere geldheden had kun nen veroorzaken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 'en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. SAN SALVADOR Een kleine honderd boeren onder wie vrouwen en kinderen heeft gisteren de Costari- caanse ambassade in de El Salvadoraanse hoofdstad San Salvador bestormd. Een sadeur van Costa Rica, Alvara- ten. Op zijn verzoek trok de ter gelegenheid van haar half- do Pizza en diens vice-consul, politie zich terug. Volgens de jarig bestaan gisteren verkie- De bezetters zouden behoren tot de Volksliga van 28 februa ri. In de ambassade bevinden zich onder anderen de ambas- De Nationale Garde omsingel de het gebouw onmiddellijk. Daarop kwam de ambassadeur met een witte vlag naar bui ambassadeur gaat het niet een bezetting, maar om een verzoek tot politiek asiel. De Salvadoraanse junta heeft zingen in het vooruitzicht ge steld en gezegd dat er fel zal worden opgetreden tegen alle guerrilla-activiteiten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Volksge zondheid zal in West-Duitsland navraag doen naar de ernst van de natuurlijke radio activiteit voor de kusten van de Westduitse Waddeneilanden. Uit een onderzoek van de Westduitse hoogleraar H. Bonka is gebleken dat de gemeten natuurlijke radio-activiteit op deze eilanden, die onder meer veroor zaakt wordt door mineralen tien maal zo hoog is als elders. De hoogleraar droeg de resultaten van zijn onderzoek voor op een EG-studiebijeenkomst van 4 tot 6 december vorig jaar in Parijs. Een woordvoerder van het ministerie van •Volksgezondheid beklemtoonde dat de resulta ten van het onderzoek „voor alle zekerheid" zullen worden geverifieerd. De vraag of er ook zulke hoge concentraties natuurlijk radio-acti viteit op de Nederlandse waddeneilanden aan getroffen is volgens de woordvoerder nog aller minst aan de orde. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid dat belast is met het onder zoek naar radio-activiteit in Nederland, ver richt op het ogenblik geen onderzoek op stran den. Gevaren voor de gezondheid zijn bij de gecon stateerde concentraties geenszins denkbeeldig, aldus een medewerker van TNO. Menten naar gevangenis Sch'eveningen DEN HAAG Pieter Men ten, die woensdag wegens oor logsmisdaden werd veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf, is gisteren kort na de middag overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Scheveningcn. Menten lag in het Majellaziekenhuis in Bussum, waar hij woensdag in coma was opgenomen. Naar een woordvoerster van het ministerie van justitie gis teren meedeelde, is net huisar rest van Menten nu omgezet in voorarrest, zodat hij weer gewoon gevangen komt te zit ten. Er is nog sprake van voor arrest, omdat het gewone ar rest pas ingaat veertien dagen na het uitspreken van het v x- -V v X/

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1