'Gescheiden' moderne kunst in Lakenhal Bloedbad in Hong Kong Beeldhouwer Rob van 't Zelfde wordt gevoed door 'vreemde' culturen 'Harde jongens' in herhaling En verder 'Continental Singers' in Lisse Zomertentoonstelling „Oud Katwijk" OPERATIE FOXBAT: LEIDEN De artistieke voeding van de 30-jarige Leidse beeldhouwer Rob van 't Zelfde is, zij het vaak onbewust, voorna melijk afkomstig van 'vreemde' culturen. Som mige van zijn gigantische beelden lijken de donkere oerwouden van Zuid-Afri- ka of de oud-scandinavi- sche cultuur als herkomst te hebben. Maar vreemd genoeg maakte de kunste naar al beelden, die gevoe lens aan een bepaalde tijd of cultuur opriepen, toen hij bij wijze van spreken nog nauwelijks iets van het bestaan van de desbe treffende cultuur afwist. Het atelier van de beeld houwer is wel zo'n beetje ideaal gesitueerd in het Caeciliacomplex (Boerhaave zalen). Het is eigenlijk een dorpje binnen een stad. Een oase van rust binnen het jachtige Leidse leven. Waar eens kloosterzusters een as cetisch leven leidden, vin den nu een aantal kunste naars een ideale werksfeer. Eenmaal binnen in het ate lier van Van 't Zelfde, wordt duidelijk, dat hij de stilte en de rust aangrijpt om hard te kunnen werken. Boomstronken, kilo's afge- beiteld hout, hamers, en beitels liggen op de grond of op de werkbanken. Aan de wanden hangen een paar voorlopige schetsen, die binnen korte of langere tijd in hout uitgevoerd gaan worden. Maar ook veel beelden in de meest uiteen lopende houtsoorten, brons en steen, sieren de wer kruimte. „Via een neef, de kunst schilder Hollebeek," zo ver telt Van 't Zelfde, „ben ik me serieus voor kunst gaan interesseren. Na een oplei ding tot goudsmid ben ik naar de Vrije Academie in Den Haag gegaan, waar ik me met lassen bezig hield. Daarna ging ik bij de brons gieter Ben Kemner werken, waar ik ontstellend veel van de techniek heb ge leerd. In die tijd rijpte ook de gedachte, dat ik beeld houwer zou worden. Ik maakte toen al veel bronzen beeldjes, die goed verkoch ten. Ik kon gratis gieten en dat scheelde nogal in de kosten." Maar met de ver huizing van Emner ver dween voor Van 't Zelfde de mogelijkheid om goed koop te kunnen gieten. En om met brons te werken, is een dure bezigheid. Zeker voor een beginnend kunste naar. Het was noodzakelijk ge worden op ander mate riaal over te stappen. Het werd 'natuurlijk' hout Korte tijd later werd het werk door de contrapres tatie geaccepteerd. „Het was niet alleen noodzaak, dat ik op hout overstapte. Het materiaal intrigeerde me bovendien in hoge mate. Ik voelde me er zo gezegd emotioneel mee verbonden. Maar daar naast werk ik toch ook nog wel met brons en ook Rob van 't Zelfde met een beeld van azobê. Vanaf het begin tot heden is zijn werk aan verschillende invloeden onderhevig ge weest. Was het werk aan vankelijk voornamelijk op de Afrikaanse cultuur geïn spireerd (abstract organisch met figuratieve elementen), geleidelijk aan veranderde het tot tot zuiver organische afbeeldingen, geïnspireerd op de Scandinavische vorm geving, maar dan drie di mensionaal vertolkt. De Noordeuropeanen krasten afbeeldingen namelijk meestal in op reliëfs (twee dimensionaal). Daarna brak een periode aan, dat de kunstenaar veel met ab stracte ronde vormen werk te. Werk uit de één na re centste periode verraadt Keltische invloeden, terwijl Van 't Zelfde zich momen teel heeft toegespitst op de iets strakkere vormgeving. „Ik word onbewust gevoed door een bepaalde cultuur. Op een gegeven moment ga je dat in je werk herken nen. Toen ik nog bronzen beeldjes maakte, waren de Keltische invloeden al aan wezig, terwijl ik me er nog nooit mee bezig gehouden had. Maar op een gegeven moment ontwikkelt zich dat. Je bezoekt musea of leest boeken over hetgeen je interesseert. Maar dan is het belist niet zo, dat ik denk: 'Ik ga dat en dat uit een be paalde cultuur maken en ook staat niet alles me altijd even duidelijk voor ogen. Het gebeurt wel, dat ik twee uur achter elkaar naar een bepaald beeld zit te kij ken. Dan zie ik ineens hoe het verder moet of anders slaap ik er een nachtje over en staat het me de volgende morgen duidelijk voor ogen. Ik concentreer me ook al tijd op één werk. Daar heb ik al mijn energie voor no dig." Het duurt tussen een en drie maanden - enkele beel den zijn meer dan drie me ter hoog - voordat de beeld houwer het ruwe hout tot fantastische sculpturen heeft omgetoverd. Hij heeft een voorkeur voor het lood zware azobé, een donkere, tropische houtsoort. Het voordeel van azobé vindt Van 't Zelfde, dat dergelijke beelden zowel binnen als buiten neergezet kunnen worden. In de Hortus Bota nicus aan het Rapenburg en in K&O aan de Oude Vest staan werken van Rob van 't Zelfde. Titels kunnen niet genoemd worden, omdat die ontbreken. Van 't Zelfde: „Titels mogen de mensen zelf verzinnen. Ik doe het niet, ik vind dat veel te op dringerig. Men moet er een eigen interpretatie aan ge ven." WIM BUNSCHOTEN REX Massagesalon voor jonge meisjes (16 jr). Zoals zo vaak zegt de titel vol doende. CAMERA Kramer ver sus Kramer (a.l.) Rijkelijk met Oscars overladen film met voortreffelijk acteer werk van o.m. Dustin Hoff mann. Het verhaal gaat over een jong echtpaar dat uit el kaar gaat en strijdt om het zoontje, (dertiende week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Thunderball (12) EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) The Fog (16). EUROCINEMA III (Alphen ziet ze vliegen (a.l.) Met krachtpatser Bud Spencer (derde week) EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) The Mup« pet Movie (a.l.) GREENWAY (Voorschoten) Inpikken en wegwezen (12). LEIDSE COURANT VRIJDAG 11* JULI 1980 PAGINA 7 Luxor - Azen zijn troef (12 Jr).Met Terence Hill en Bud Spencer. En zo keren de 'harde jongens' uit de Tri- pittigste en gekste westerns ooit gemaakt, nity-successenreeks opnieuw terug naar Zo gek is het echter allemaal niet. Wel aar- Leiden. Dit keer met „Azen zijn troef", een om ,jp 7ipn vonr hinsknonheznekers film die wordt aangeprezen als een van de dig om te zien voor de bioskoopbezoekers die dit genre films immer zullen waarderen. LUXOR Azen zijn troef (12 jr). Reprise van de harde Trinity-jongens Bud Spencer en Terence Hill. Een pittige en gekke western. LIDO I Operatie Foxbat (16). Of wel: bloedbad in Hong Kong. Het mag duide- rijn dat actie het minde- LIDO II The spy who lo ved me (12). Een van de re centere Bond-films met Ro ger Moore als agent 007. (re prise, vijfde week) LIDO III Mysterie in triplo (16) Voortreffelijke drie-in-een film met Brigitte Bardot en Alain Delon in het eerste deel, Jane Fonda en Terence Stamp in het tweede deef en Peter Fonda en Francoise Prevost in het laatste deel. De regie is in handen van Fellini. Het is een rolprent uit 1969. (repri se, vijfde week) STUDIO Kentucky fried movie (16) Volslagen dolle parodie op de Amerikaanse film- en televisiewereld. Een gedeelte van de tentoonstelling in do Lakenhal. LEIDEN In de Leidse Lakenhal wordt een ge deelte van de collectie mo derne kunst, tot 13 augus tus. volgens een wat ande re dan gebruikelijke struc tuur getoond. Uitgaand van een pointillistisch schilderij van Bremmer uit 1894, waarbij de verf niet meer uitsluitend in dienst staat van de voor stelling maar een eigen functie krijgt, wordt de kunst van de twintigste eeuw gescheiden in twee hoofdrichtingen. Eén rich ting die zich voornamelijk bezighoudt met de voor stelling en een andere die zich vooral richt op de ab stracte eigenschappen van een schilderij, de verf, compositie en lüeur. De eerstgenoemde richting omvat werken die op een oi andere wijze iets vertellen over de zichtbare, voor de kijker herkenbare werke lijkheid. Dit kunnen 'realis tische' schilderijen zijn, zoals van Fer Hakkaart, Van Duyvenvoorden, Jan van Tongeren, Rein Dool of Co Westerik. Maar ook kunnen het werken zijn die abstrct lijken zoals „De deuren" van Koos van de Water. Pas op het tweede gezicht blijkt hij bezig met het analyseren van een stukje werkelijk heid. Het ingaan, binnenzijn en uitkomen van een draai deur. Bij de andere richting die zich met vorm, materiaal en kleur bezighoudt, ligt het voor de hand dat vooral ab stracte werken te zien ziin, zoals van Kees Buurman, Ad Dekkers en Peter Struyc- ken, waar vooral de vorm aandacht kr(jgLBij Edgar Fern hout en Bram Bogart ligt de nadruk op de manier waarop de verf is aange bracht Beide richtingen komen ten slotte weer samen in een werk als „Compositie" van Daan van Golden. Is dit een realistische weergave van een zakdoek of gaat het om een abstracte compositie? De gewijzigde structuur van de tentoonstelling wordt duidelijk gemaakt door tekstborden. Daarnaast is een grote zaal gewijd aan voornamelijk eigentijdse Leidse kunstenaars waaron der Pieter en Thom Ge- raedts. Wil Blommerde, Ru- dolf Smeets, Gea Kalksma en anderen. Op de leestafel ligt overigens informatie over de kunstenaars klaar. In dezelfde periode en daarna is beneden in de Singelzaal tevens werk te zien van de Leidse schil ders Menso Kamerlingh Onnes en Floris Verster. wiens werk eveneens door tekstborden verduidelijkt wordt De beroemde Continental Singers geven maandag 14 juli een concert in de Pau- luskerk aan de Ruishoorn- laan in Lisse. Deze groep neemt een vooraanstaande plaats in op het terrein van de moderne gospel-scene. De toegangskaarten voor dit zangfestijn zijn tegen beta ling van vijf gulden te ver krijgen bij het VVV-Lisse aan de Crachtweg en bij de heer R Oostman aan de Van Speykstraat 14 (na 18.00 uur) en bij de Pauluskerk. Het optreden van de groep be gint 's avonds om acht uur. - f b Ets van Frederika H. Broeksmit. Het genootschap „Oud Katwijk" heeft in de oude pastorie aan de Voorstraat 81 weer een zomertentoonstelling ingericht. Er hangen schilderijen van de in 1892 geboren Wasse- naarse kunstenaar John M. de Vries, die hij in zijn Katwijkse periode heeft vervaardigd. Behalve de werken van De Vries worden er etsen getoond van Frederika Henriëtte Broeksmit (1865-1946), die al in 1904 in Kat wijk verbleef en er van 1912 tot de evacuatie in 1943 aan de Boulevard woonde. Haar on derwerpen waren scheepjes op zee en op het strand, de vuurtoren en de duinen. Daarbij" paste zij verschillende technieken toe: zij werkte met aquatint, met vernis en met di verse kleuren. De etsen worden door kenners zeer gewaardeerd. Overigens is ook de entourage van de pasto rie de moeite waard. Er staan diverse scheepsmodellen opgesteld, de regentenka mer van de Koningshof uit Katwijk aan den Rijn is weer „heringericht" en in de vitrine van de zijgang is een „oranjetafereel" te zien, burgemeester Woldringh van der Hoop (met sabel, steek en ambtsketen). De tentoonstelling Is te bezichtigen tot en met 16 augustus op dinsdag tot en met za terdag. van 1430 tot 1730 en van 1030 tot 22.00 uur. Nimmer aflatende actie In Operatie Foxbat. LIDO I - Operatie Foxbat (12) met Henry Silva en Vonetta McGee. Regie: P. C. Leong. De jacht op een snoepje met micro-foto's van het aller nieuwste Russische ge vechtsvliegtuig is oorzaak van een reeks wilde achter volgingen door de straten van Hongkong en een waar bloedbad. Het snoepje is per ongeluk beland in de maag van een Chinese kok en van dat moment af heeft de arme man geen leven meer, hoewel hij toch een van de weinigen is, die het er in deze film levend afbrengt. „Foxbat", zo genoemd naar het Russische vliegtuig dat ergens in Noord Japan landt, is een nogal wilde, onsamen hangende spionage-thriller van Hongkongse makelij, al heeft men voor het scenario adviezen ingewonnen bij niemand minder dan James Bond-regisseur Terence Young. De Portoricaanse ac teur Henry Silva, meestal de Mexicaanse bandiet in Hollywood-westerns, mag dit keer een Amerikaans ge heim agent spelen, die voor zichzelf wil beginnen en het daardoor voortdurend met vriend en vijand aan de stok heeft. Het is moeilijk om in dit genre nog wat nieuws te verzinnen, maar de makers hebben erg hun best gedaan met een microcamera ver borgen in een glazen oog, een vette Japanse worstelaar met een tandenborstel in zijn oor, een auto die dwars door de bovenverdieping van een dubbeldekker rijdt en het reeds eerder genoem de snoepje. Aan het slot vliegen de held en de heldin elkaar eens voor de verandering in de haren en maakt laatstge noemde een spectaculaire doodsmak. Maar erg veel continuïteit zit er niet in „Foxbat" of het zou de nimmer aflatende ac tie moeten zijn, die het ge brek aan acteertalent moet compenseren. Terence Hill en Bud Spencer: 'harde Jongens'.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7