Bedrijfsgebouwen N.A.L. te koop aangeboden j We th o uder Heemskerk van Noordwi jkerh o u t: Hier nemen we geen genoegen mee. Emancipatie-problemen o j sympathieke wijze brengeii LANGHOUT GAAT WEL DOOR MET TOURRITTEN 99 99 Naam gezocht voor Valkenburgs nieuws Huis „doorzocht" VROUWENTREFPUNT ALKEMADE: Actie „Katwijk helpt Ulcinj" succesvol afgesloten Kindermarkt eist alle aandacht op REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1980 PAGINr TER AAR De voormalige bedrijfsgebouwen van de au tobusonderneming N.A.L. (firma P. M. Langhout) aan de Aardamseweg in Ter Aar staan te koop. Naast de in 1928 door N.A.L.-oprichter Piet Langhout gebouwde ga rages op een perceel grond van 4500 vierkante meter is ook het bijbehorende woon huis te koop aangeboden. Deze nog niet zo lang gele den verbouwde woning, waarin de heer Langhout met zijn gezin woont, staat op een stuk grond van plm. zeventig vierkante meter. Met het in de verkkoop bren gen van de vroegere thuisha ven van de N.A.L.-bussen op pert men het idee dat het per ceel zeer geschikt is voor het vestigen van een restaurant, een discotheek of iets derge lijks. Eén en ander moet bij verkoop 1.300,000opbren gen. De voormalige directeur/eige naar van de'busondememing, welks diensten per 1 juli j.l. werden overgenomen door Centraal Nederland, is ge dwongen zijn bedrijfsgebou wen te verkopen omdat een faillissement dreigt. De firma Langhout heeft gedurende de laatste drie jaren een rijksbij drage vanwege het Ministerie van Verkeer en Waterstaat moeten ontberen. Zoals be kend zuivert het Ministerie de tekorten aan die het openbaar vervoer lijdt Eind juni kreeg Langhout op het Ministerie te horen dat hij dat bedrag niet alsnog krijgt. Het gaat daarbij om een som van bijna een half miljoen gulden. Het uitblijven van deze rijksbijdrage neett uiteindelijk het Ter Aarse fa miliebedrijf de das omgedaan. Hoewel Langhout zijn lijn diensten in andere handen zag overgaan, draaide de tourafde ling prima. Er is veel werk voorhanden en ondanks het feit dat het bedrijf géén perso neel meer in vaste dienst heeft kan men met behulp van part time krachten de opdrachten naar behoren uitvoeren. Aan het hoofd van de tourafdeling staat de 21-jarige Peter Lang hout, die bijna dagelijks samen met zijn vader tourritten maakt Waar hun bussen moeien blijven als straks de Ter Aarse bedrijfsgebouwen I gelijk verkocht zijn, is, a dit moment nog niet te Langhout heeft platta om met een stuk of zes l| sen zijn bedrijf voort tei 1 ten. De gewraakte woonbus: terug od de Leidse Vaart WOONBUSTERUG OP ILLEGALE STAANPLAATS NOORDWIJKERHOUT „Ronduit brutaal en we nemen daar ook geen ge noegen mee", aldus wethouder Heems kerk van Noordwijkerhout. Hij rea geerde hiermee op het feit, dat de afge lopen maandag weggesleepte bus van de familie Pegman weer op de stand plaats aan de Leidse Vaart is terugge- plaats keerd. De bus had ongeveer drie maanden ille gaal (aldus het gemeentebestuur) gestaan aan de Leidse Vaart. In die tijd werd de heer Pegman regelmatig van gemeente wege te verstaan gegeven, dat hij daar niet kon blijven staan. Vrijdagmiddag 4 iuli om vijf uur kreeg de heer Pegman het bevel binnen 24 uur te vertrekken. Hij gaf hieraan geen gehoor, met als gevolg dat zijn bus maandagmorgen met steun van de politie werd weggesleept naar zijn woonadres in Oegstgeest. De heer Pegman is met name verbolgen over het feit, dat er geen enkel gerechte lijk of ander schriftelijk bevel werd ge toond. Mevrouw Pegman heeft maandag middag het bevel van het college even on der ogen gehad. Een ambtenaar was bezig dit te typen. Toen zij echter mededeelde dat de bus 's morgens al was weggesleept, scheurde de ambtenaar, volgens haar zeg gen, de brief doormidden. Geconfronteerd met dit gegeven verklaar de wethouder Heemskerk, dat hij zich dit moeilijk kon voorstellen. Hij voegde er wel aan toe, dat hij nog niet had gecheckt of dit voorval op waarheid berustet. Zelf gaat hij er nog steeds vanuit, dat de fami- trekken". De heer Pegman is woensdagavond van uit Oegstgeest weer teruggekeerd naar de standplaats aan de Leidse Vaart. Donder dag heeft hij direct kontakt proberen te zoeken met burgemeester Winkel, maar dit is hem niet gelukt. Vanmorgen zou hij opnieuw proberen de burgemeester te be reiken om nog eens uit te leggen, waarom hij aan de Leidse Vaart staat. Zijn werk voor een ecologisch project aan de St. Bavo duurt nog tot ongeveer eind septem ber. Tot zolang wil de heer Pegman met zijn bus aan de Leidse Vaart (of een ande re plek in Noordwijkerhout) blijven staan. Donderdagmiddag heeft de heer Pegman al bezoek gekregen van de politie, die hem alleen mededeelde dat hij een proces verbaal riskeerde. Wethouder Heemskerk hoorde pas donderdagavond vroeg van het feit, dat de bus was teruggekeerd. „Als ik persoonlijk moest beslissen, dan had ik de bus weer direct laten wegslepen, maar dat gaat natuurlijk niet. Ik moet eerst overleg plegen met de andere leden van het college, maar ik verwacht wel dat we binnen de spelregels op korte termijn met maatregelen zullen komen", aldus de heer Heemskerk. Hij verwacht dat het overleg vanmiddag zal kunnen plaatsvinden. Hij verklaarde met nadruk geen tweede buscommune (gewezen werd op de commune aan de Ruigenhoek) in Noordwijkerhout te dul den. „Als we dit gedogen, dan is het eind zoek. Dan kan men ook, bij wijze van spreken, zonder vergunning dakkapellen en ik weet niet wat gaan bouwen. Nee, orde moet er zijn", zo eindigde de wethou der zijn relaas. Uit de gespierde taal van de wethouder blijkt in ieder geval, dat hij zich niet wenst neer te leggen bij de vastbera denheid van de familie Pegman. VALKENBURG De Verenigingsraad van de gemeente Valkenburg zoekt een geschikte naam voor het per augus tus van start gaande nieuwe maandblad voor de Valkenbur gers. Suggesties kunnen gericht worden aan de heer A. Oos- terlee, Marktveld 5 in Valkenburg. De verenigingsraad is de overkoepelende organisatie van de verschillende verenigingen in Valkenburg. Deze raad heeft het initiatief genomen om een maandblad te gaan uitgeven met al leen het plaatselijk nieuws. Een initiatief dat door het college zeer op prijs is gesteld. De toezegging dat ook de gemeentebe- richten in net blad opgenomen kunnen worden is reeds binnen. Bovendien heeft het college tot 1 januari 1981 gratis materiaal toegezegd om het maandblad door de eerste, wellicht moeilijke periode te helpen. KATWIJK Een woning aan de Rijnstraat Is de afge lopen dagen grondig door dieven doorzocht De bewo ners van het pand zijn op vakantie. Het is nog niet be kend of er iets vermist wordt De dieven hebben het hele huis overhoop gehaald. Kasten zijn opengebroken en kleer kasten leeggehaald. Met name de woonkamer en de ouders laapkamer moesten het ontgel den. De inbraak moet ge pleegd zijn tussen 8 en 10 juli. S ALKEMADE Het enthousiaste stre ven van Vrouwentrefpunt Alkemade naar scholing en hervorming met en voor elkaar zal zeer spoedig beloond worden met haar eerste aktiviteiten naar buiten toe. De VOS-cursus (VOS is Vrouwen oriën teren zich in de Samenleving) slaat goed aan, dat blijkt uit de trouwe op komst van een groot aantal vrouwen, die als gevolg van een beperkte oplei ding minder kansen hebben. Het Trefpunt organiseert echter ook kof- fie-ochtenden en themavonden, die voor iedere vrouw, ongeacht leeftijd of oplei ding. bestemd zijn. Op sympathieke wijze, zonder de man te discrimineren, wordt er aandacht besteed aan de emancipatie van de vrouw. Een VOS-cursus bestaat evenals de ver volgcursus uit een serie van 12 bijeenkom sten van max. 15 deelneemsters. Lia Cas- telein, de stuwende kracht achter de orga nisatie heeft, met Diny Castelein, Lyneke van de Marei en Elly van Veen dit alles na een half jaar voorbereiding op poten gezet. Nu men eenmaal vijf maanden draait, blijkt dat een VOS-cursus aan een grote behoefte voldoet, „steeds zie je nieu we gezichten", aldus Lia. De eerste aktiviteiten, waar veel dames aan meewerken, beginnen vorm te krij gen. Zo heeft men op 23 augustus a.s. een stand op de braderie in Roelofarendsveen om wat meer bekendheid te geven aan de doelstellingen e.d. van Vrouwentrefpunt Alkemade. Beurs Voor 8 oktober staat een kinderkle- dingbeurs op het programma. Els Ver haar, een van de vrouwen, die dit Erojekt uitwerken, denkt aan kinder- leding in de maten 80 tot en met 134 („alsjeblieft geen ondergoed, sokken, laarzen en schoenen"). Als een en an der aanslaat doet men er volgend jaar ook kinderspeelgoed bij. Een volgend projekt, waaraan door een van de werkgroepen wordt gewerkt is een oppascentrale. Uiteraard mag dit een niet te dure grap voor de deelneemsters wor den, anders hoeft het niet. Dan zijn er al kontakten gelegd met de voetbalverenigingen DOSR en Alkmania om een speelruimte voor de kinderen en een aparte plaats voor het verschonen a baby's te verkrijgen. Het bleek nam dat er in Alkemade nogal wat vrouwe j( supporters zijn, die 's zondags met n kinderen graag de voetbalverrichtiq n van pa volgen. Het verschonen en vofl b van de allerkleinsten is dan een onotSi komelijk probleem. ti Vervolgens heeft men plannen voor fj n bijeenkomsten met films van, over n door vrouwen, met onderwerpen js hun werksituaties, de vrouwenbeweg k over vrouwen uit andere landen en c v „vrouwenrollen", dwz films die krit n ingaan op de bekende funkties/rollen» v vrouwen als moeder, vriendin, echtg» v te, minnares en sexobject ti Een aantal leden van het vrouwen!*3 punt Alkemade helpt dit jaar mee aa»0 vakantiespelen; bovendien zijn er n|r wat aanmeldingen binnengekomen s ?en vrouwenkoor en -orkest. 0 v Het Trefpunt wil nog veel meer org(s jeren en hoopt in de nabije toeko d sok iets te kunnen doen met en y buitenlandse vrouwen alhier. Katwijk Voor het aktie-co- mité „Katwijk helpt Ulcinj"< zit de taak erop. Precies een jaar nadat de aktie gestart is het door een aardbeving ge troffen Joegoslavischie dorpje Ulcinj een helpende hand toe te steken, kan de bouw van een „Kindergarten", Joegosla- visch kleuterdagverblijf school, starten. Het benodigde bedrag van 420.000 dinar, ruim driehonderd vijftig-duizend gulden, is bijeen en wordt bin nenkort overgemaakt naar de Nederlandse ambassade in Belgrado, die toezicht op de bestedingen tijdens de bouw houdt. De voorzitter van het Katwijkse commité, drs. J. Bergman, kon met het showen van de bouwtekeningen van de school, een punt zetten ach ter de uniek actie binnen de katwijkse gemeente. Het hoogtepunt van de actie „Katwijk helpt Ulicinj" lag in de maanden oktober, novem ber van het vorig jaar. In deze twee maanden werd de hoofd moot van de 125.000 gulden, in Katwijk opgehaald. Een be drag wat een goede aanzet, maar nog niet voldoende was om het doel van de actie te be kostigen, namelijk de bouw Katwijks wethouder Bergman met de tekeningen. Er kan gebouwd worden. *an een kleuterschool. Geluk kig deed minister De Koning van Ontwikkelingssamenwer king de toezegging het door de Katwijkse gemeenschap opge brachte bedrag te verdubbe len. Uiteindelijk werd dit een bedrag van 175.000 gulden, omdat door de rente plus een schenking van de gemeente raad het bedrag in Katwijk die hoogte haalde. In deze periode heeft het ak- tiecomité de onderhandelingen aangeknoopt met P. Durano- vic, herbouwleider van de re gio rondom Ulcinj. Deze heer Duranovic kon vrij snel het plan voor een kleuterschool voorleggen, wat na berekening door Openbare Werken in Katwijk (niet uit wantrouwen, maar om er een „goed" Neder lands stuk van te maken), het uiteindelijke plan geworden is. Enige probleem wat toen nog resteerde was een geraamd te kort van zeventigduizend gul den. Maar doordat de Joegos lavische dinar kortgeleden de valueerde, dus het Nederland se geld meer dinars waar werd, hoefde er in Katwijk geen aanvullende acties onder nomen worden. Vandaar dat de Katwi wethouder, als actievoorzi gisteren de start van de b bekend maakte. "Het m van een aktie is", aldus man daarbij, „hem ook we kunnen beëindigen". De Warmoodse kindermarkt - de waar wordt vakkundig aangeprezen. TIJDENS KAAGWEEK: WARMOND Ook gisteren speelde het weer de feestelijk heden in Warmond ter gelegenheid van de Kaagweek, par ten. De volksdansgroep kon, mede gezien de gemiddelde leeftijd van de deelnemers, door het slechte weer niet optre den in Park Groot Leerust zodat alle aandacht daar geves tigd diende te blijven op de kindermarkt. Veel Warmondse kinderen ruimen voor de Kaagweek hun kast op en verkopen dan tijdens de kindermarkt al hun overtollig speelgoed en al te bekende boeken. Sommige verkopers prezen hun waren zeer deskundig aan, anderen volgde de taktiek van rustig afwachten. In de feesttent werd de markt druk bezocht dus iedereen zal wel iets extra's voor de kermis verdiend heb ben. De kunstmarkt rond de Pomp die gisteren geopend werd is ook vandaag en morgen nog de hele dag te bezoeken. Morgen zullen twee heel verschillende groepen de benen in be weging zetten, 's Morgens de deelnemers aan de stratenloop door Endepoel II vanaf 11.00 uur en 's middags de paarden tij dens de nationale ringrijderij. Deze ringrijderij wordt om 14.00 uur in de Beatrixlaan gehouden en levert ieder jaar weer een prachtig schouwspel op. Vele fraaie wagens, soms heel oud, wor den voor deze gelegenheid opgepoetst en vaak met bloemen ver sierd. De jury kijkt ook naar de kleding van de inzittenden zo dat ook daar de nodige aandacht aan besteed zal worden en de paarden zijn altijd al mooi om naar te kijken. Voor zondag staat een fietspuzzeltocht voor het hele gezin op het programma. Jeugd- vakantieweel Hazerswoude HAZERSWOUDE Ho er geruime tijd sprake va geweest dat de Hazerswo Rijndijk dit jaar vanweg brek aan organiserende p nen verstoken zou blijven een jeugdvakantieweek, men er toch in geslaagd uitgebreid programma kaar te steken. Een prog ma dat loopt van maand tot en met vrijdag 8 augu Op maandag 4 augustus i op het programma: hi bouwen, kleren maken, picknick, een optocht a< het draaiorgel aan en een kiezing van een burgemeep die vijf dagen over het hui dorp zal heersen. Op dinsd augustus staan gepland:! drachtenspel, schilderen! volksdansen. Op woensdf augustus komen de vissers bod, is er een consultati reau voor poppenmoedersj fietsspel, een discofestijn, fl nacht van 6 op 7 augustuy gen de kinderen, mits verl ning hebbend van hun our in het huttendorp slapenj donderdag 7 augustus voif zwemmen, poppenkast, If renspel en een zomervuuj onderdelen van het progr ma. De vakantieweek op vrijdag 8 augustus 1 met een spelletjeskef brood bakken, kabellol boomstam roeien, een bik fietsrace en een waterif wedstrijd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4