)E PYRAMIDE 'AN AUSTERLITZ Stad van kunst en parken Raad van Kerken wil met regering spreken over „illegalen" Kijken, doen en spelen op Jeugdland 'entoonstelling ferkade-albums i de Flevohof CEBEMO financierde meer kleinschalige projecten in 1979 lassieke uitstapjes DUSSELDORF: kerk wereld Nederlandse gereformeerden krijgen het moeilijk tijdens de GOS BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JULI 1980 PAGINA 7 loolmeesters met een pi geworteld, historisch ef hebben ooit het be- imen van de Pyramide Au8terlitz aangemoedigd zelfs verplicht gesteld, wijl hun pupillen snakten r de eerste ijsco, schom- en glijbaan, gaven zij ge- iedenisles op het hoogste it van de Utrechtse Heu- ug. :e vorm van educatief toe- ie raakt in onbruik, maar trek naar Austerlitz houdt erminderd aan. De pleis- ilaats tussen Zeist en Wou- berg biedt sinds mensen- genis alle genoegens van zomerkermis. Waar eens vele paardevijgen mussen extase brachten, mengen sen hun dieselwalm met damp van frituurvet. Te- den van alles wat zwiert en ait schrijven rolstoelen hun ;en in het zand en bespeu- zelfs stokdove bejaarden j gerucht in de oorschelp, pyramide staat als een rots ie branding van onze mo- ie toeristenindustrie, al it niemand precies waar- De historie is een zwakke o geworden, het gedenkte- een schim, tussen het ge- imte. „Men schreef 1804", weet het nog? Het keizer- leger van Napoleon I was verzameld op een gigan- h kampement. Toen luite- Het ontspanningspark, Zeisterweg 98, Austerlitz, is geopend tot half oktober. Gratis toegang tot de speeltuin. Voor de at tracties waarvan men gebruik wil maken, moet telkens een gulden worden betaald. Ook de beklimming van de pyramide kost een gulden. Vrije wandeling in bos van 400 hectare. Kof fie kost 1,40, frisdranken 1,75, soep 3,-. Keuze uit pla te-service. Volop parkeergelegenheid. nant-generaal Marmont geen nieuwe exercities meer kon bedenken, gaf hij zijn 20.000 soldaten opdracht om een Egyptisch koningsgraf van zo den bij elkaar te kruien, met flanken van 150 x 75 voet. Aan deze gril danken miljoe nen schoolkinderen van deze en reeds de vorige eeuw een dagje om nooit te vergeten. Ook nu zij de pyramide zelf liever mijden omdat er weinig aan te zien is. Zij missen de vertrouwde lift uit het flatge bouw. Wie neemt nog een hin dernis van 100 treden, om van een „vorstelijk panorama" te kunnen genieten? De magnetische aantrekkings kracht van dit gedenkteken stelt zelfs de eigenaren voor een raadsel. Het kleffe monu ment was reeds als een pud ding in elkaar gezakt, toen de adelijke heer J. B. de Beaufort in 1893 de houten obelisk ver ving door een stenen (12 me ter hoog) en de heuvel fatsoe neerde. Zijn nazaten stellen hun van baksteen opgetrok ken toren ook welwillend ter beschikking van het massa toerisme, maar de huidige ge neratie raakt er op uitgeke ken. Soms slepen nog oudere be zoekers hun jeugdsentiment als een loden last naar de to rentrans, vanwaar zij als kind hebben uitgezien over bos en heide. Dierbare herinneringen, schoenen vol zand en bene den het gedruis van steeds nieuwe lichtingen schoolkinde ren. De bejaarde kaartjesver koper aan de voet lost kruis woordpuzzels op. Wat is het geheim van de py ramide? Waarschijnlijk is de praalzuil vanouds misbruikt, als serieus motief voor een dagje uitbundig plezier. Zo kon hij tot op de huidige dag recht overeind blijven, een glorieuze klassieker temidden van computergestuurde pret parken. Sinds koetsiers hier hun paarden drenken, is er gezorgd voor aangepast ver maak. Dat was al begonnen, toen kooplieden, vrouwen van verdacht allooi en potsenma kers naar de legerplaats kwa- De pyramide van Austerlitz. men en daar bleven hangen, met als gevolg, dat het dorpje Austerlitz ontstond. En zo is het gebleven. Swing- mill, flipperkasten, fruitauto maten, babyscooters enz. gaan rumoerig met hun tijd mee. In de vakantie komen er veel bouwvakkers. Zij werpen een vluchtige kennersblik op het voegwerk van de obelisk, alvorens een toepasselijk hap je te nuttigen. De pyramide- pannekoek bijvoorbeeld of het huzarenslaatje, dat de snorre- baarden van Marmont zich al goed lieten smaken. LEO J. LEEUWIS De Ahoy-hallen in Rotterdam zijn van 14 juli tot en met 7 augustus weer het domein van kinderen; in die periode zijn de hallen van maandag tot en met vrijdag tussen kwart over negen en half vijf omgebouwd tot Jeugdland. Alle kinderen van zes tot en met dertien jaar kunnen daar voor een rijksdaalder hun hart ophalen aan allerlei leu ke dingen om te doen of naar te kijken (een kaartje voor vijf bezoeken kost 9,50 gul den). Er zijn honderd verschillende evenementen waaraan de kin deren voor die rijksdaalder kunnen meedoen. Om buiten de hallen te beginnen, daar staat elke dag het kindercir cus Hoepla. Binnen kan de hele dag worden getimmerd, gezaagd, geverfd, gesoldeerd en geknutseld. Ook staan er naaimachines en poffertjes stands en tosti-apparaten om zelf te bedienen. Er kunnen bloemstukjes worden ge maakt, in een verkeerstuin met voertuigen en fietsen kun nen de verkeersregels worden geleerd, er kan worden geva ren met radiografisch bestuur de boten, plantentuintjes kun nen worden aangelegd. Tus sen alle activiteiten door (er zijn medewerkers en mede werksters om alles in goede banen te leiden en de kinde ren zonodig te helpen) worden er in de filmzaal lach- en te kenfilms vertoond. En voorts: poppenkast, modeshow, songfestival, kinderboerderij. manege, poppendokter, dis- cohoek en nog veel meer om een lekker dagje bezig te zijn. Tussen de middag kunnen de kinderen in Jeugdland blijven want voor nog een rijksdaal der (consumptiekaarten aan de kassa) krijgen ze een kren- tebol, een ijsje een banaan en een kartonnetje melk. De Ahoy-hallen hebben een me trostation voor de deur en men beschikt er bovendien over een groot parkeerterrein. Zomertheater in Dolfinarium Harderwijk Van 12 juli tot en met 10 augustus biedt het Dolfinarium in Harderwijk zijn bezoekers iets extra's onder de titel „Zomer theater". Op het terrein van het Dolfinarium treden in die periode op: de balletgroep Penny de Jager, Appie en Flappie en de clown Mar cello. Speciale gasten in dit optreden zijn Imca Marina (12 juli tot en met 21 juli), Vader Abraham (22 juli tot en met 31 juli) en Nico Haak (1 augustus tot en met 10 augustus). De voorstellingen zijn uitsluitend voor Dolfinarium-bezoekers. Aanvang van het zomer theater: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. (Dolfinarium: Strand boulevard Harderwijk, tel. 03410-16041). Op de foto Vader Abraham tussen de Siberische walrussen Iwan en Natasja in hun buitenverblijf „Nova Zembla" van het Dolfinarium. SFIevohof in Biddinghuizen krijgt een permanente expositie Verkade-albums. Woensdag aanstaande (9_ juli) wordt hij pend door dr. Fop I. Brouwer (bekend van het radiopraatje wat leeft en groeit en ons altijd weer boeit"). ""deze tentoonstelling zijn de aquarellen op ware grootte te van de eerste serie Verkade-albums, zoals ze in het begin deze eeuw zijn uitgegeven. De schitterende illustraties van Voerman, L. W. R. Wenckebach en Jan van Oort en de be idende tekst van Jac. P. Thijsse waren in die tijd - en zijn nog - een prachtige beschrijving van het Nederlandse land- ap met zijn rijkdom aan vogels, insecten en andere dieren en lurlijk de planten. Aan de hand van de oude albums valt goed en welke veranderingen in de natuur zich in de loop der jaren ben voltrokken. Jac. P. Thijsse, bioloog en onderwijzer, had een er een ?t aandeel in dat de Nederlanders zich meer bewust wer- van natuur en milieu. Hij was mede-oprichter van de Vere ng tot Behoud van Natuurmonumenten en van de Neder- Ise Vereniging tot Bescherming van Vogels. De Düsseldorfer Altstadt is I spreekwoordelijk. Dicht te gen elkaar aangeleund staan daar tientallen kroegjes, ca feetjes, restaurants, disco theken en wat dies meer zij te wachten op de honderd duizenden bezoekers, die de naam van de hoofdstad van de deelstaat Noordrijn West- falen eer willen aandoen, als zou zij „de langste tapkast van de wereld" bezitten. Waar de Amsterdamse bin nenstad onder een golf van sexshops te lijden heeft, daar is de Düsseldorfer Alt stadt opmerkelijk ver schoond gebleven van dit soort vertier, omdat het stadsbestuur een vrij strin gent vergunningenbeleid op dit gebied hanteert. Men wil het oude stadsgedeelte in dit opzicht niet laten vervallen. Behalve de Altstadt is Düssel- dorf bekend om zijn Königsal- lee, de winkelstraat van de Bondsrepubliek, waar zeer chique zaken een koopkrach tig publiek tot hun klanten kring rekenen. (De Schadow- strasze is - voor degene, die het wil weten - minstens even rijk „gestoffeerd", maar de prijzen zijn er iets gematig der). De „Kö", zeggen de Düsseldorfers van hun König- sallee, die even de Rijnprome nade doet vergeten en die op een gegeven ogenblik de wan delaar brengt bij het Goethe- museum. Het Rijnpark, het Noordpark en de Volksgarten zijn centra van groen in deze stad, die in de vorige eeuw „een stad van kunst en par ken" werd genoemd. Musea zijn er genoeg in Düs- seldorf. Het kunstnijverheids museum aan de Rheingasse (gehuisvest in het Overstol- zenhaus) bedt zich aan, het Jagerhof, waarin de kunstcol lectie van Noordrijn Westfalen is ondergebracht, het kera miekmuseum Hetjenshaus, het Kunstmuseum in het Ehren- hof. Te veel om op te noemen, het zijn kwalitatief uitstekende collecties, waarbij met name het Hetjens-museum de lief hebbers van het Rijnlandse aardewerk uit de 16de, 17de en 18de eeuw aan zijn trekken laat komen. Het is gevestigd in de Schulstrasze en omvat een collectie, die tachtig jaren keramische industrie omvat. Om een overzicht te krijgen van de stad vertrekt elke mid dag om half drie vanaf het centraal station een sight seeings-bus. Belangrijke ge bouwen zijn verder nog de in Romaanse stijl gebouwde St. Lambertuskerk, de St. An- dreas-kerk, voorbeeld van ba rok. Kortom: al met al is Düs- seldorf, dat zijn naam ontleent aan het riviertje de Düssel, een stad met een veelzijdig karakter. HHtieeft minister-president Van Agt HHen de ministers De Ruiter (Justi- gHBtie) en Albeda (Sociale Zaken) ge- sBMvraagd om een gesprek over de il- WfiBWegale buitenlandse arbeiders in ^lederland. De raad doet dit in een brief, waarin wordt gesteld, dat de huidige regeling het probleem niet in de kern aanpakt en „zo doende ook niet tot een definitie ve oplossing kan leiden". De raad stelt de regering een drietal maatrgelen voor, die wellicht wel tot een oplossing zouden kunnen leiden, mits zij gelijktijdig worden getroffen en zakelijk worden uitgevoerd. De maatregelen zijn een vorm van regularisatie, het aanpakken van werkgevers die illegalen in dienst nemen of hebben en het bieden van enig reëel perspectief op niet al te lange termijn voor die bedrijfstak ken of bedrijven, die zeggen, door de nood gedwongen, telkens weer hun toevlucht tot illegale buitenlandse werknemers te moeten nemen. aldus het schrijven illegale arbeid. Maar het huidige be- Kerken, tegemoet leid doet volgens de raad onvoldoen- het rechtsgevoel de recht aan de vele buitenlandse werknemers. Regularisatie zc van de Raad v moeten komen van de mensen. De datum 1 ber 1979 zou een definitieve scheids lijn moeten zijn. De raad wil zijn de regering staat. Hij zegt alle begrip voor te hebben, dat en paal en perk wil stellen aan de De Raad van Kerken heeft besloten "ijve eerder de indruk a „de raad het hoofd as gewekt, dat. i de schoot leg- )e katholieke organisatie ÜEBEMO die bemiddelt lij het verstrekken van re geringssteun aan ontwikke lingsprojecten is vorig r betrokken geweest bij projecten voor een to- albedrag van bijna negen- miljoen gulden, zo blijkt lit het verslag over 1979. Opvallend is daarbij de (roei van het aantal klein- ichalige projecten. Het gaat hier om de „mini- medefinancieringsprojecten" die de tienduizend gulden niet te boven gaan. Zij hebben in de meeste gevallen betrek king op activiteiten aan de basis. Het aantal van deze projecten werd vorig jaar ver dubbeld. Een groot deel van het pro gramma richt zich op Latijns- Amerika en Afrika, vooral op de sociale woningbouw, die zeer belangrijk is voor de op bouw van een nieuwe samen leving. Op de Filippijnen en Shri Lanka, in India en Indo nesië richt het beleid zich vooral op initiatieven op het platteland en in de krotten wijken. Vorig jaar ging bijna dertig procent van de financieringen naar landbouw en platteland sontwikkelingen. Een belang rijke plaats neemt ook de ge zondheidszorg in Afrika in, met de nadruk op preventie en de eerste-lijnszorg. In Azië is de niet-formele vorming in opkomst, leidend tot de socia le bewustwording van de lo kale bevolking. In Suriname is CEBEMO ac tief aanwezig geweest op een seminar in november, bedoeld om het particulier initiatief te mobiliseren. Vooral als gevolg van dit seminar is in decem ber een bedrag van honderd miljoen gulden voor particu liere ontwikkelingsactivitei ten in Suriname gereserveerd. De Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS), die maandag 14 juli in het Zuid- franse Nimes begint en tien dagen zal duren zal wel licht niet zonder kleer scheuren uit de beraadsla gingen komen. De GOS is een internationale overkoe pelende organisatie van ge reformeerde kerken, die dikwijls elders in de wereld zijn ontstaan door emigra tie of zendingswerk vanuit Nederland. Twee Nederlandse kerken zijn lid en wel de Christelijk Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Kerken in Nederland. De laatste, oprich ter van de GOS, is al geruime tijd uit de gratie, vanwege de publikaties van de Nederland se theologen Kuitert en Wier- singa en het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken. In beide gevallen is de hou ding van het GOS-bestuur wat gemilderd. Wat de theolo gen betreft is net na gesprek ken redelijk gerustgesteld en wat het lidmaatschap van de wereldraad aangaat: de GOS is daarmee ook vrij intensief in gesprek. Inmiddels zullen de Neder landse gereformeerden kei hard een nieuw verwijt te ho ren krijgen, namelijk dat over de kerkelijke opstelling ten aanzien van homosexueel ge drag, welke Nederlandse op stelling door de GOS vrij on genuanceerd wordt uitgelegd. De Schotse Free Church heeft al een motie ingediend, die het karakter van een ultima tum heeft. Ook de rassen problematiek in Zuid-Afrika staat op de agen da en volgens sommige ker ken hoort die ook tot de ver dachte Nederlandse „stok paardjes". Het te behandelen rapport over de sociale roe ping van de kerk zal mis schien een fundamenteel ge sprek opleveren. In dat diep gravende rapport zijn duide lijke sporen van maatschap pijkritiek te vinden. Het GOS-bestuur wil dat deze stu die wordt voortgezet met dit maal de nadruk op de men senrechten. Enkele kerkelijke organisa ties in ons land hebben bij de regeringen van Argenti nië en Peru protest aangete kend tegen de verdwijning van een der „dwaze moe ders" in Argentinië. Kort geleden werden in Peru vijf Argentijnen gearresteerd, onder wie mevrouw Noemi Ester Gianetti de Molfino, een van de vrouwen, die op het Plaza de Mayo in Bue nos Aires protesteren tegen de vijftien- tot twintigdui zend vermisten in Argenti nië. De arrestanten in Peru zijn gemarteld in een mili tair kamp te Playa Honda- ble. Hierbij hebben twee van hen het leven gelaten. Tot de ondertekenaars van het telegram behoren de Raad van Kerken Neder land en de beweging „V rouw-Kerk-T weederde Wereld". Vorig jaar werden ruim ne gen miljoen bijbels, twaalf miljoen Nieuwe Testamenten, 28 miljoen bijbelboeken en 445 miljoen kleinere uitgaven met bijbelteksten verspreid. Dit blijkt uit het jaarverslag 1979 van de wereldbond van bijbelgenootschappen. Een van de grote problemen van de bijbelgenootschappen is het gebrek aan geld bij het vol doen aan de vraag naar bij bels en nieuwe vertalingen. Er moet steeds in de versprei- dings- en vertaalprogramma's worden geschrapt. Door een extra bijdrage van 850.000 gulden mogelijk gemaakt door de gunstige opbrengst van een nationale ledenwer factie heeft het Nederlands Bijbelgenootschap ervoor ge zorgd, dat alsnog een aantal projecten in Oost-Europa, Azië en Latijns-Amerika kan worden verwezenlijkt. In Ermelo is 76 jaar oud overleden dr. A. La Fleur, oud-rector van het Marnix van St.-Aldegondelyceum in Korte metten Haarlem. Hij is voorzitter geweest van de vroegere vereniging van leraren bij het protestants-christelijk voorbereidend hoger- middelbaar onderwijs. Ook was hij voorzitter van raad van leraren. Hij heeft altijd ernstige kritiek uitge oefend op de mammoetwet. De OSL-stichtingen, waarbij het Oud Strijders Legioen, heeft bij minister Scholten van Defensie geprotesteerd tegen de instelling van commissie, die de wijziging voorbereidt van een Konink lijk Besluit, die mogelijk moet maken, .dat ook diakens en pastorale werkers als lege raalmoezeniers worden aan gesteld. Men meent, dat dit op openlijk verzet zal stuiten binnen en buiten de krijgs macht. Gevreesd wordt v een snelle toeneming binnen de krijgsmacht van bijbels-i dicaal, links-progressief christelijk-marxistisch ,,be- vrijdings-denken", waarom zo zegt men de katholieke theologische hogescholen, die de pastorale werkers leveren, bekend staan. Meer dan driehonderd origi nele kunstwerken van de Middeleeuwen tot de Ba rok, afkomstig uit vele lan den, zijn te zien op een ex positie, die tot 28 september wordt gehouden in het stad huis van Aken. De titel van de expositie is „De cister ciënzers kloosterleven tussen ideaal en werkelijk heid". De tentoonstelling wil vooral de economische en politieke betekenis a de cisterciënzers verduide lijken. Men rekent op 200.000 bezoekers voor deze expositie, die kostbare stuk ken telt. Er zijn dagelijks rondleidingen om elf vier uur met ook een uitleg in het Nederlands.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7