wem bran dt-plein tje bij Weddesteeg en Wiet borstbeeld spaar Beestenmarkt WBoeien de reeks films in Volkenkunde dover het dagelijks leven in Afghanistan acker Co verhuist nog in 1980 naar Made LEIDEN GAA T ERE-SCHULD VEREFFENEN fHAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JULI 1980 PAGINA 5 zich i de Haj Duits nfoer! Melon1 Een drukpers uit 1600, een soortgelijke waarvan Rembrandt zich bediende. Vanaf 1963 tot een paar jaar terug stond aan de Weddesteeg deze loze gevel van Rembrandts „geboortehuis". In 1910 werd het werkelijke geboortehuis ge sloopt. In Leiden gaan ze het nogmaals proberen: Rembrandt eervol aan de stad teruggeven en hem concreet gedenken. Tot nog toe heeft elke poging om Leiden ook Rembrandt-stad te doen zijn schipbreuk geleden. Wie ooit ter ore is gekomen, dat onze grootste kunstschilder uit de Gouden Eeuw in Leiden ter wereld is gekomen (op 15 juli 1606, in de Weddesteeg), zal nagenoeg tevergeefs zoeken naar een teken dat hem aan de Leidse jaartjes van Rembrandt van Rijn doet herinneren. Een enkele keer ziet de toeristische bezoeker bij toeval het ontsierde en verwaarloosde borstbeeld van de meester van clair- obscure doeken, in de buurt waarvan eens de oude molen van vader van Rijn heeft gestaan, op de hoek van het Noordeinde eri Witte Singel. Daar zitten altijd wel plakplaatjes op, die een indrukje geven van het gemiddelde cultuurgehalte in onze lage streken. Dat was dan Rembrandt in Leiden. Een paar jaar geleden was er zelfs nog „de gevel" van het huisje waar Rembrandt geboren zou zijn. Het geboortehuis zelf werd in 1910 met de grond gelijk gemaakt en even later wist men notabene niet eens meer waar het exact had gestaan. In welk ander land zou men iets dergelijks kunnen tegenkomen Wat er voor in de plaats kwam was een dummy, een loos stijl 17e eeuws geveltje zonder huis eraan vast, dat door mevrouw Van Kinschot- Dorhout Mees, de echtgenote toei werd c ergens in de Weddesteeg, i mei 1963. Toen het nmalige burgemeester, rd onthuld. Dat gebeurde Rotogravurecomplex (waarvan het geveltje onderdeel was) werd gesloopt, viel ook deze toeristische trekpleister na een kortstondig leven onder de moker. Maar de bronzen gedenkplaat met „In de Weddesteeg is Rembrandt Harmensz. van Rijn 15 juli 1606 geboren" bleef gespaard en zal nu worden geïntegreerd in een soort „memorial", gewijd aan de nagedachtenis van Rembrandt als Leidenaar. Dit meldt het Binnenstads Blad, gemeentelijk informatiebulletin over de Leidse binnenstad, onder de kop „Leiden gaat Rembrandt weer gedenken". Overigens gaan ook andere in Leiden geboren, er gewerkt hebbende of er overleden zijnde fameuze schilders als daar zijn: Lucas van Leyden, Jan van Goyen, Jan Steen, Gerard Dou van het eerbetoon profiteren. Het is de bedoeling van een commissie (met vertegenwoordigers van gemeente, VVV, De Lakenhal, Oud Leiden en de Westland-Utrecht Projekt Ontwikkelingsmaatschappij, welke laatste de nieuwbouw op het terrein van de Rotogravure realiseert) om de herinnering aan Rembrandt en collega's nieuw leven in te blazen. Volgend jaar zomer zal in de Weddesteeg een pleintje met sierbestrating zijn aangelegd. Daarop komt een „monumentaal bankje" te staan met daarin aangegeven de namen van alle bekende Leidse schilders. In een inham in de nieuwbouw zullen de bronzen gedenkplaat en een oudere gedenksteen worden aangebracht. Het borstbeeld van Rembrandt zal ook meer aandacht krijgen. Het gaat niet naar het pleintje (waar het te weinig tot z'n recht zou komen), maar krijgt een plaats op het grote plein van de Beestenmarkt, ongeveer ter hoogte van de rondvaartbotensteigers. De VVV zal een folder met een speciale Rembrandt- wandeling door de binnenstad uitgeven. De route loopt, behalve langs Weddesteeg en Beestenmarkt, onder andere langs de Latijnse school en het Academiegebouw (waar Rembrandt gestudeerd zou hebben) en langs de Lakenhal waar een indrukwekkend schilderij van de meester hangt evenals een aantal doeken van zijn leermeesters Jacob Swanenburgh en Pieter Lastman. Op mijn omwegen door stad enland kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van1 mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel! 8 vragen. mm ërs da Zomervakantie of niet, lilverk Afghanistan gaat door. Niet is kunalleen als gemaltraiteerd ileg valand en volk, dagelijks elijk, ainternationaal onderwerp nels wbij de media en in bilaterale It het of multilaterale gesprekken, maar ook in het rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Sinds het begin van het jaar trekt daar de tentoonstelling „Bazaar, marktsteden in Noord- Afghanisian" een groot belangstellend publiek. Actualiteit en ethnologische s 31-ja»nteresse gaan hier hand in ibilisfchand. Binnen deze treeks exP°sitie, die door z'n ostkarlevendi6heid het karakter 0 fronvan een show heeft omen gekregen, zullen nu in de se aut<vakantiemaanden juli en augustus vrij recente films (de meeste stammen uit het begin der zeventiger jaren) °^worden vertoond. Wekelijks I000™ worden er negen films 1 waai\ gedraaid, twee per dag, in ehand(een cycius d,e tot en met jvrijdag 15 augustus id riclherhaald wordt. De eCn ^Voorstelhn6en beginnen ^asseredagelijks - met uitzondering de njivan zaterdagen en De Durrani-Pashtuns gebruiken net als de meeste nomaden In Zuidwest-Azië en Noord-Afrika de grote zwarte, geiteharen tent. zondagen - om half en half drie. We vallen midden i reeks, die gisteren i; begonnen. Morgen, woensdag, is het de beurt aan de Nomaden van Badakhshan (27 minuten) en 's middags gaat het over de Zonen van Hadji Omar. De films zijn voorzien van een Engels commentaar; een korte Nederlandse beschrijving van de inhoud van de films is tegen betaling in verkrijgbaar. In „Nomaden van Badakhshan" maken we kennis met semi- nomadische veetelers, Durrani-Pashtuns, op weg van hun zomerverblijf naar hun winterland bij Kunduz. Een afstand van 350 km, die ze in ongeveer een maand afleggen. Een deel van die tocht is door de filmers op een boeiende manier vastgelegd. Het zijn overigens veetelers met bijverdiensten tijdens hun trek. In de vlakte kopen ze goederen in die ze op hun tocht door het geïsoleerde achterland doorverkopen aan de boerenbevolking of, vaker nog, ruilen tegen agrarische overschotten. De film laat een tijdelijk kamp zien. Het kamp stelt de nomaden in staat in een paar dagen tijd het geld terug te vorderen dat zij, als geldschieters, tegen een ruime vergoeding aan boeren in de omgeving hebben geleerd. We vernemen onder andere ook, dat één van de kleindochters van de witgebaarde patriarch van de familie binnenkort zal gaan trouwen. Ze is mooi, gezond en sterk en naar verwachting zal haar toekomstige schoonfamilie voor haar een bruidsprijs van 3000 gulden moeten neertellen. De film „Zonen van Hadji Omar" (duur: bijna een uur) werd in 1975 gemaakt. Hadji Omar is een vermogend man met verscheidene echtgenotes die hem drie zoons hebben geschonken. Ook deze welgestelde familie houdt de jaarlijkse trek. Daarbij is er voor jongste zoon Ismail nog tijd om in westerse kleding gestoken de middelbare school te bezoeken; een opleiding die i is weggelegd springplank kan zijn naar een baan als gouvernementsambtenaar. En, zo zegt de film, in de snel veranderende steeds bureaucratischer wordende maatschappij zou hij aldus de belangen van de familie op hoger niveau kunnen behartigen. Woningen Johannes Postschool te duur HAZERSWOUDE-DORP De dertien woningen, ge pland op het voormalige ter rein van de Johannes Post school aan de Sportpar klaan, worden niet gebouwd. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland ont houden goedkeuring aan het plan aangezien deze wonin gen niet zijn bedoeld ter voorziening in de eigen wo ningbehoefte. De dertien woningen zouden gebouwd worden in de duur dere, ongesubsidieerde sector. Deze prijsklasse komt onder meer door omstandigheden als omvang van de woningen, lig ging van het terrein en de ver wervingskosten daarvan. Ge deputeerde Staten wijzen het Hazerswouds gemeentebestuur er op dat Hazerswoude-dorp is aangewezen als quartaire kern in het Streekplan Zuid-Hol land-Oost. In een dergelijke kern dient de woningbouw in beginsel gericht te zijn op het bieden van huisvestingsmoge lijkheden aan autochtonen en sociaal en economisch gebon- denen. Het plan is aldus GS in strijd met de richtlijnen van het Streekplan. Het is nog niet bekend of de gemeente in be roep zal gaan bij de Kroon te gen dit besluit van GS. Toeristen- markt Katwijk nu met sticker KATWIJK De commissie Toeristenmarkt heeft bij de start van een serie wekelijkse toeristenmarkten op de don derdag een in drie kleuren uit gevoerde sticker uitgebracht. Met deze sticker wil men in en buiten Katwijk de aan dacht op de toeristenmarkt vestigen. De combinatie van „witte kerk" en marktkramen als te kening op de sticker geeft de aanwijzing, waar men de markt moet zoeken: in de Princestraat, parallel aan de Boulevard. De extra publiciteit voor Katwijk als Noordzeebad plaats in combinatie met de toeristenmarkt is niet gezocht omdat de toeristenmarkt niet floreert. Integendeel. Er wor den goede zaken gedaan. Maar het bezoek kan altijd nog be- De sticker is verspreid onder de VVV-kantoren in de pro vincie Zuid-Holland. Voorts verstrekken de standhouders op de markt de sticker bij aan koop van waren. Verder is de sticker bij het VVV in Katwijk verkrijgbaar. Forse straf voor rijden onder invloed DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse politierechter zag alle reden om tegen een 29-jarige bloembollenkweker uit Noordwijkerhout een forse straf te eisen, omdat hij on der invloed van drank op de Gooweg zijn auto bestuurde. „U had het hoogste alcohol- promilage in uw bloed van alle verdachten die we vandaag hier te krijgen", moest de rechter meedelen. Dat bedroeg namelijk 2,96, on geveer zesmaal zo hoog als maximaal voor een autobe stuurder is toegestaan! Daar kwam bij, dat verdachte reeds eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. Twee weken gevangenisstraf en 18 maanden intrekking van het rijbewijs luidde de eis van de officier. Het vonnis werd twee weken gevangenisstraf en 18 maanden intrekking van het rijbewijs waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. Volgens verdachte had hij die dag veel gedronken, omdat hij met allerlei problemen zat. „Met drank los je geen proble men op, die worden er alleen maar groter door", constateer de de rechter. DEN In september van dit jaar al zullen tantoor, de magazijnen en de expeditie van ker Co - een fabriek voor bakkcrijgrond- ■fen - vanuit de Leidse Derde Binnenvest- ht verhuizen naar het Noordbrabantse, Je. De afdeling productie volgt drie maan- ,i later in december. Ook Felix Cohen (im- ur van zuidvruchten) verhuist in diezelf- [eriode naar de verbouwde, oude meubelfa- i in Made. In de zowel door vakbonden en directie „goed" verklaarde overplaatsings- en afvloeiingsregeling is opgenomen dat zestien werknemers van Backer Co niet mee zullen gaan naar Made. Het grootste gedeelte van de 57 werknemers zal wel meever huizen. Een pendeldienst met luxe wagens zal da gelijks worden onderhouden om de tachtig kilome ter te overbruggen. De werknemers krijgen op deze wijze de kans om, zoals directeur Diepen- brock dat stelt, „de kat uit de boom te kijken". Mocht de pendeldienst de werknemers niet beval len, dan zullen ze naar ander werk moeten uitzien of alsnog moeten besluiten naar Made te verhui zen. De directie van Backer Co is reeds met de gemeente Made overeen gekomen dat er huurhui zen zullen worden gereserveerd in een nieuw- bouwplan om daarin de eventueel toch nog over stappende werknemers te kunnen huisvesten. Een ooit door de vakbonden besproken mogelijkheid diverse Leidse werknemers in de vestiging van Backer Co in Weesp aan het werk te zetten is als zinloos aan de kant geschoven. Het bedrijf heeft gekozen voor een gecentraliseerde opzet, waardoor ook de vestiging in Weesp binnen afzienbare tijd zal worden opgeheven. Bij de overplaatsing van Felix Cohen komen overi gens aanzienlijk minder problemen om de hoek kijken. De dertig werknemers pendelen van Rot terdam naar Leiden en wat hen betreft betekent het slechts een „andere" pendeldienst. Er is overigens „belangstelling" voor de nu leeg komende fabriek van Backer Co, een be drijf dat 132 jaar in Leiden actief is geweest. Met nog een ander deel van het oude fabrieks complex van Clos en Leembruggen dient de fa briek enige miljoenen te gaan opbrengen. Een fors bedrag, zeker gezien de huidige economi sche omstandigheden. De gemeente wil het mil joenenbedrag in verband met het bestemmings plan Noord vest in ieder geval niet op tafel leg gen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5