Jan Raas, grootmeester in de taktiek Bennie Kuiper wil vernietigend toeslaan Jan Razend LEO VAN VLIET EEN ONBETAALBARE HELPER Dopingcontroles blijven terdiscussie Ccidóc Somant Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen 10CHEF0RT RAZUOi (MOUUN-it-vENT A BLAVE ,114km BORDEAUX Joop Zoetemelk rustdag heeft mij erg ied gedaan. Ik heb zater- tg 70 kilometer ontspan- r m getraind en de rest an de dag heb ik in bed elegen. Ik heb me zo veel nogelijk teruggetrokken, tant als je dat niet doet zit 3 toch in een hypemer- ize omgeving. Handte- Meningenjagers- allerlei Mnensen die met je willen i preken, vijftig journalisten lie honderden vragen stel en, dat kost ook energie, tint je moet je altijd con- ntreren op de antwoor den die je gesteld worden. 11Is je een bekende sport- ian bent. mag je geen s outen maken. Bij elke raag moet je denken: wat ou daar nu weer achter Ïeken? Soms lees je een ote kop in een krant met )n kreet die je helemaal éiiet zo bedoeld hebt. Dan m rijg je misschien ruzie met en andere renner en dan iasl die op je wiel rijden. f )aar zit ik echt niet op te 'achten. Hoe de Tour ook m 'erder eindigt, voor onze iloeg als geheel kan hij iet meer stuk. Wat is die ft m laas een geweldenaar. tjt )at is een kerel die je niet tuk kunt krijgen en dan wet je weten dat hij erg f eel last van zijn rug heeft. 5 Waar hij praat daar niet zo %eel en zo dikwijls over als «inault over zijn knie. Als Raas zie rijden in zijn re- Men boog trui denk ik: hij is J? ware wereldkampioen. De onregelmatigheid van de eindsprint is op deze foto niet te 2ien, wel dat de Ier Sean Kelly als eerste finisht. Hij was de grote boosdoener die zich op onreglementai re wijze van de zege verzekerd achtte, maar terecht werd teruggezet. Naast Kelly (links) rijden Raas, Tackaert, Van Calster en Friou. NANTES Achter do finish in Nantes was het een ge- schreeuw van jewelste. Verbolgen renners uitten op luide toon hun ongenoegen over de eerste zeer onreglementaire massa sprint in de Tour. Het hoogste woord voerde Jan Raas, die zich zwaar gepakt voelde en al bij voorbaat meedeelde te zullen protesteren. Op hoge toon vroeg de wereldkampioen aan Jos Jacobs, die in de gebeurtenis de rol van slachtoffer had: „Kelly heeft jou toch zeker vastgepakt?". Jacobs, ook onge woon fel: „Jazeker, ik wist niet wat mij overkwam. Het heeft mij de tweede plaats gekost". Jan Raas had daarmee een kroongetuige. Maar het nam niet weg dat hij nog even doorging met razen. Toen meldde zich hoogs tpersoonlijk Felix Levitan, met een jurylid. „Rustig maar", sprak de kleine, altijd elegant geklede Tourbaas. „Er is een onregelma tigheid geconstateerd. De jury neemt dadelijk een beslissing". Even later had Raas zijn genoegdoening. Raas: „Ik was verbaasd dat Kelly mij nog passeerde want vijftig meter voor de streep lag ik al in gewonnen positie. Als een bolide kwam hij langs mij. Des ondanks juichte ik omdat ik wist dat er iets niet klopte. Hij viel namelijk direct achter de streep helemaal stil. En dat werd mij onmiddellijk na de finish bevestigd door Johan van de Velde. Hij kwam naar me toe en vertelde dat Kelly hem eerst opzij had ge duwd en zich vervolgens had opgetrokken aan de broek van Jos Jacobs". NANTES Vijftien kilometer voor de finish in Nantes had Jan Raas, in taktisch opzicht een grootmeester onder de wielrenners, weer een nieuwe zet bedacht in de koude oor log tegen Bernard Hinault. Als de meeste renners in de slot- kilometers, door de hoge snelheid waarmee dan gere den wordt, hun reflexen en denkvermogen verliezen en duf boven het kromme stuur hangen, zit de Zeeuw nog ge woon te denken. „Ik reed naast Hinault", vertelde Raas, „en ik zag dat zijn mond ver open hing. Hinault had de hele dag met zijn ploeg op kop gereden omdat het par cours door zijn streek voerde en hij het aan zijn supporters verplicht was zich te laten zien. Ik zag dat hij het moei lijk had en ik riep tegen Jo han van de Velde: Demarre ren!" men, hoezeer hij ook zijn best daar voor deed. Op dat mo ment was er een kopgroep van 14 renners weg, onder wie Oosterbosch en Van Vliet. Die GS DE. OCEAAN 10e eh .162 km bracht ik door dit spel natuur lijk In gevaar. Maar ik vond het veel belangrijker om Hinault eens op zijn tanden te laten rij den. En als de IJsboerkes er niet geweest waren, was Zoe temelk weggebleven. Maar die Belgen beschermden natuurlijk hun gele trui en daardoor werd Van de Velde vertrok en Hi nault ging hem halen. Raas: „Toen riep ik tegen Zoetemelk: ga! Joop ging, pakte 200 meter en Hinault kon niet bij hem ko- Joop teruggepakf'.Het opvoe ren van de koude oorlog leer de Jan Raas dat Hinault inder daad last heeft van zijn rech terknie. „Ja, nu geloof ik het. Want hij had zo'n slechte dag als ik van hem in de laatste ja ren nog niet heb meege maakt". Honderdduizenden Bretonnen hadden het peloton toegejuicht op zijn weg door hun schitte rende departement en nog eens tienduizenden stonden vele rijen dik op het plaatselij ke parcours in Nantes, waar Leo van Vliet zich presenteer de in een kopgroepje van drie en de etappe leek te gaan win nen. Maar dank zij deze onbe taalbare helper kon tenslotte Jan Raas met een vlijmscherpe eindsprint zijn derde etappeze- e in deze Tour behalen. „Van 'liet kan goed nadenken en hij heeft feeling", complimenteer de Raas zijn ploegmakker, die er niet zo zeker van was dat hij de met hem ontsnapte Belgen Ludo Peeters en Patrick Peve- nage in de eindsprint had kun nen verslaan. Daarom achtte hij het beter het peloton terug te laten komen. Uniek Zeven op twaalf rijdt nu de ploeg van Post, een unieke prestatie in de 67-jarige ge schiedenis van de Tour. De aarzeling die er vlak na de fi nish ontstond omdat de Ier Sean Kelly zijn wiel net iets eerder over de streep zou hebben geworpen, kon wereldkampioen Raas niet uit zijn evenwicht brengen. „Kelly wordt toch gedeklas- seerd", sprak hij vol vertrou wen, „hij heeft Van de Velde finaal aan de kant gereden en zich daarna als een Zesdaag serenner aan Jos Jacobs af gezet". Waarom Kelly dat deed? Raas: „Ach, hij is knap nerveus ge worden omdat hij als sprinter nog geen etappe heeft gewon nen. En over een paar dagen zitten we in de bergen en is zijn kans verkeken." Hoe de Ier met zijn hoge piepstemme tje ook bezwoer dat hij Jacobs had vastgepakt omdat hij an ders gevallen zou zijn, de jury was - terecht- onverbiddelijk. Kelly werd gedeklasseerd want Jan Raas had tijdens de etappe gelegenheid om van ge dachten te wisselen met groene truidrager Yvon Bertin, die hij enige uren later uit dat tricot reed ten gunste van zichzelf. de tv-beelden lieten geen twij- het parcours en de aankomst fel over zijn akties. De zevende in Nantes zo goed kende om- Nederlandse etappezege was dat hij altijd traint op deze we- een feit. gen en dat hij zijn supporters Bernard Hinault, die 's och- een plezier wilde doen met een tends nog verklaard had dat hij etappezege, werd voor eigen volk en op zijn eigen Bietonse slachtveld gevloerd. De Fransman wordt knap ner veus omdat hij de wedstrijd geen dag in de hand kan hou den. Tegen de renners van DAF en Mare (onder wie Schip per en Tackaert) snauwde hij onderweg: „Als jullie nu niet stoppen met die demarrages zal ik meteen in de Pyreneeen op de eerste en de beste col aanvallen en dan kunnen jullie 's avonds je koffers pakken, want dan moet je naar huis". Maar elke dag wordt er een zinderende finale gereden en elke dag Is de vreugde om de overwinning nieuw. Jan Raas, die gisteren zijn 77e zege als professional boekte (het was zijn achtste Touretappe en zijn 18e seizoenzege), was de ver persoonlijking van het succes. Raas werd het middelpunt van zijn gelukkige ploegmakkers. Niet alleen omdat hij als enige de drie etappezeges van Hi nault heeft kunnen evenaren, maar vooral ook omdat de kassa rinkelt, bijna elke dag. De ploeg-Post heeft in tien da gen al 44.875 gulden verdiend. Ook een record in de Tour. Schipper heeft het moeilijk in de Tour. Onderweg met naast zich Ludo Delcroix kan er geen lachje af. NTES Hennie Kuiper behoort tot de ren- i rs die zich in de Tour zoveel mogelijk on- 4 htbaar trachten te maken. „Wegsteken" et dat in wielertaal. Kuiper slaagt daarin ^rtreffelijk. Hij is - vergeleken met vorig - opvallend rustig. „Ik heb gezworen me deze Tour nergens druk om te maken", 1 gt hij. Slechts één keer, op weg naar Lille, eft hij tijdens een indrukwekkende vlucht it Hinault zijn gezicht laten zien. En menig- n kwam die dag onder de indruk van de echt waarmee hij over de keien reed. In ze Tour zoekt Kuiper de publiciteit niet. n ploegleider De Muer heeft alleen tegen ,1,111 gezegd:„lk twijfel eraan of veel mensen lr ten dat jij in deze Ronde rijdt". Maar Kuiper H zich niet uit zijn bewust gekozen rol van ut8ider" lokken. de start van een etappe staat hij dikwijls iteraf naar de drukte bij de startlijn te kijken. I ceremonieel ontloopt hij. Het is duidelijk: liper voert iets in zijn schild. Zelfs zijn vroege- ploegleider Post bekende op de rustdag in Malo: „Eerlijk is eerlijk, Hennie Kuiper rijdt rbazingwekkend goed". Vanuit een bepaald Hement, vroeger altijd zijn favoriete strijdwij ze. wil Kuiper op een dag vernietigend toeslaan. Hij zegt dit wel niet met zoveel woorden maar je kunt het aan zijn hele doen en laten merken. Hij is dan ook slechts aarzelend te bewegen zijn vi sie op de Tour te geven. „Ik zie in Parijs Hinault toch als numero één en zijn ploegmakker Ber- naudeau als nummer twee". Bernaudeau? „Ja. dat is een grote, die erg veel kan." En verder? Kuiper: „Na die twee komen Zoetemelk, Van de Velde, De Muynck en dan Rudy Pevenage, die ze niet meer uit de eerste tien rijden." En jijzelf? Hij lacht. „Ach, plaats mij maar er gens tussen Van de Velde en De Muynck in". Zo bescheiden? „Natuurlijk. Vorig jaar had ik een te hoge dunk van mezelf. Toen ik in Parijs als vierde aankwam, was dat een diepe teleurstel ling. Ik had gedacht Hinault eraf te rijden. Dit soort gedachten heb ik uit m'n hoofd gezet. Ik kijk nu naar de anderen en zie wel hoe ver ik kom. Een ding staat vast, veel renners zullen niet meer herstellen van de inspanningen die wij in de eerste week hebben moeten verrichten. Die krijgen in de bergen meteen een klap. Ik blijf intussen lekker ontspannen en wacht af tot zich een nieuwe gelegenheid voordoet om nog eens ouderwets te vlammen". (Van onze verslaggever) NANTES - Met uitzondering van Fred Debruyne en Robert Lau- wers kwamen alle ploegleiders in de Tour tijdens de rustdag in St. Malo bijeen om hun actuele problemen te bespreken met de Tour-directie. Het voornaamste onderwerp van ge sprek was de gang van zaken rond de doping-controles. Op de achtergrond daarvan speelde natuurlijk de affaire rond Didi Thurau mee. In verband daarmee werd aan de ploegleider van Bernard Hi nault, Cyrille Guimard, de vraag gesteld of de knie van Hinault met cortisonen was behandeld. Cortisonen zijn voor doktoren die gewone burgermensen behandelen, een normaal geneesmid del. Guimard ontweek niettemin een direct antwoord op deze vraag, want cortisonen behoren immers voor de renners tot de verboden producten. „Ik weet niet wat de doktoren bij Hinault gedaan hebben", antwoordde Guimard. „Dat is voor hun verant woording. Mochten zij bij de behandeling van Hinaults knie corti sonen hebben gebruikt, en wordt Bernard opgeroepen voor een dopingcontrole, dan zal hij natuurlijk positief reageren. En dan zal hij dat feit aanvaarden als een echte prof, want hem zijn dan deze middelen toegediend op medische gronden. Maar nog maals, ik weet niet welke medicamenten de artsen hebben ge bruikt". Teneinde de aanwezigheid van cortisonen in het lichaam van Hi nault te kunnen ontdekken, dienen er controles te worden ge houden op anabolen en cortisonen. Dat is, in tegenstelling tot de Tour van 1979, toen twee dergelijke controles plaatsvonden on der toezicht van de Nederlander Jean Houben, tot nog toe niet gebeurd. De nieuwe dopingcommissaris van de UCI, de Belg Charles Smulders, deelde gisteravond mee: „Ik heb nog geen bericht ontvangen uit Genève (de hoofdzetel van de UCI, red.). Ik wacht dus maar rustig af. Voorlopig zijn de controles op de ge wone centraal stimulerende middelen, de amfetamines, zonder incidenten of onregelmatigheden verlopen. Met uitzondering van Didi Thurau, die de vorige week 55 minuten nodig had om zijn plas af te geven, kunnen alle renners vlot aan onze wensen vol doen". Kelder Guimard (zich richtend tot Felix Levitan): „We lezen in de kranten zoveel over Thurau en over wantoestanden die er zouden zijn. Wanneer worden de controles nu eens eindelijk internationaal goed geregeld?" Levitan gaf toe dat de situatie nog verre van ideaal is en van land tot land verschilt. Afgesproken werd in prin cipe een internationale vereniging van sponsors en ploegleiders in het leven te roepen, die een paar keer per jaar bij elkaar zal komen, teneinde voorstellen te doen om regelementswijzigingen in die zin door te vooeren. „Hier in de Tour", zei de Belgische ploegleider Willy Jossaert, „is het goed geregeld, maar ik heb in de Midi Libre meegemaaKt dat renners, drijfnat van het zweet en komend uit een buitentemperatuur van dertig graden, in een ijs koude kelder hun plas voor de dopingcontrole moesten gaan doen. Dat soort omstandigheden zouden veranderd moeten wor den". Tijdens de vergadering van ploegleiders in St. Malo deelde Tour- -directeur Levitan de chefs d'equipe mee dat hij rennersstakin gen in het vervolg niet meer zou accepteren. „De renners zijn werknemers en zij hebben hun plichten", meende hij, „in novem ber van elk jaar worden - voorafgaande aan de volgende Tour de France - het parcours en het nieuwe reglement bekend gemaakt. Dan kan men protesteren, niet als wij eenmaal met de Ronde op stap zijn". Van kilometer tot kilometer In Saint-Malo startten 118 ren ners voor de negende naar Nantes over 203,5 km: 8 km: doorkomst op de Cóte de la Ranee (4e cat): 1. Van den Broucke, 2. Schepers, 3. Maas. 27 km: eerste tussensprint met bonificatie in Dinan: 1. Rudy Pevenage, 2. Claes, 3. Bertin. 51 km: doorkomst op de Cóte de Becherel (4e cat): 1. Sche pers. 2. Loos, 3. Nilsson. 57 km: tweede tussenspring met bonificatie in Irodouer: 1. Gauthier, 2. Sherwen. 3. Ovion. 91 km: derde tussensprint met bonificatie in Irodouer: 1. Gauthier, 2. Claes, 3. Rudy Pe venage, direct daarna een aan val van Jochums, Laurens en Villemaine. 92 km: vluchters teruggepakt. 185 km: ontsnapping van groep van vijftien renners, on der wie Van Vliet, Ooster bosch, Vandebroucke, Peeters en Patrick Pevenage. 194 km: Van Vliet, Peeters en Patrick Pevenage demarreren uit kopgroep. 196 km: vierde tussenspring met bonificatie in Nantes: 1. Patrick Pevenage, 2. Peeters, 3. Van Vliet, meteen daarna wordt drietal ingelopen. 198 km: demarrages van Zoe temelk en Van de Velde trek ken peloton in stukken. 202 km: samensmelting voor aan in peloton. 203 km: Raas wint in een mas sasprint voor Tackaert en Ja cobs. Raas wordt leider in het puntenklassement. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord zenden naar dagblad Leidse Courant, ant woordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG 13 Op welke plaats eindigt Johan v.d.Velde in de 12e etappe (woensdag 9 juli) Agen-Pau? Antwoord:. INZENDER: Naam: Adres: Postcode:....... Woonplaats:.. MAANDAG 7 JULI 1980 PAGINA 9 (Van onze verslaggever) mmiÊtÊb****»- - B

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9