Tijdelijke beperking import van bloemen ÉfeMEN B#LLEI\I Ir. W. F. 8, Duffh ues opvolger van ir. W. van Soest FRUITAANVOER KOMT OP GANG OMZET EERSTE HALFJAAR 20% GESTEGEN VEEL MINDER RODE GLADIOLEN UML) bN lUlNOQUW LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JULI 1980 PAGINA 7 Stroom benauwt handelaren en kwekers DEN HAAG Er is een tijdelijke sterke beperkin gen gekomen in de import van bloemen, in het bijzon- 'm' W der uit Israël. Het is een korte adempauze in de bui- tenlandse bloemenstroom, tspen jje Nederlandse kwekers en handelaren het soms benauwd heeft ge- Enkele keren is in Israël an de bel getrokken om het wat rustiger aan te doen hetgeen dan ook wel gebeurde. Maar soms was er sprake van dui delijk marktbederf, ook al ;ken e^1 wordt de Israëlische kwekers J en handelaren best een I?e plaatsje onder de schaarse t n West-Europese zon gegund. SI] Maar vooral de Statice kon |US nj ook de Nederlandse produk- evenl tje jn weg zjtten en SOm- mige kwekers vonden die importbloemen maar niks. laat i- kleii J l Hoewel anderzijds werd be- k toogd dat vooral in de wat ij schaarse bloementijden, de r en veiling er best wat buiten- even landse bloemen bij kan ve- i ^en' tene'nde het aanbod en J variëteit op peil te houden. V a1 In de eerste weken van mei o kwamen - voorlopig - de laatste trosanjers van het sei- zoen 1979-1980 aan de Neder- van lant*se veilingen. Het was a, een totale aanvoer in dat sei- I zoen geworden van ruim 100 miljoen stuks. Het einde kwam net op tijd, gezien de i het Nederlandse produkt. Aals- "1. meer zat met bijna 55 miljoen t Israëlische anjers aan de top, J gevolgd door Flora met 17 miljoen, CCWS met ruim 10 miljoen en Berkel bijna 4 1 miljoen. Overigens kan wor- .g den gesteld dat het allemaal nog aardig binnen de perken is gehouden, want de raming bedroes een totaal van 102 Het werd dus een aan de gang over voor seizoen de ruim 100 miljoen nog zoiets van 30 mil- anjers die door „vrije" exporteurs in Nederland zijn verhandeld en in de EEG on geveer 85 miljoen, hetgeen ongeveer 20 procent is van de totale Israëlische produk- tie. Tegen deze vrije handel Vooral de Statice uit het buitenland zat Nederlandse produktie in de weg hebben de Israëlische hande laren zich verzet en aan de regeling is gevraagd tegen die export maatregelen te ne- Het is algemeen bekend dat Israël tot één van de grote bloemenconcurrenten binnen de EEG kan worden gere kend. Ook de Nederlandse handelaren en kwekers on dervinden de bedreiging, niet alleen in eigen land maar vooral ook in West-Duits- land, Engeland en Amerika, waarop de Israëlische export zich sterk richt. Vooral Frankfurt 'is een aanvoer- plaats van Israël maar ook de luchthaven van Keulen. Het is allemaal goed door Israël georganiseerd met speciale vliegtuigen. Volgens de jong ste informaties zullen in het nieuwe seizoen 750 miljoen Israëlische snijbloemen naar Europa worden verzonden en dat is niet niks. Afgelopen seizoen bedroeg de gemiddel de prijs van de trosanjers in Nederland 40 cent tegen 30 cent in het voorgaande sei zoen. Het systeem van richt prijzen speelt hierbij een rol. Afgelopen seizoen zijn er minder Statice door Israël geëxporteerd. Goed succes Bij de huidige besprekingen wordt het systeem van richt prijzen mogelijk nog uitge breid teneinde hierdoor ook de markt zo weinig mogelijk te verstoren, hetgeen ook af gelopen seizoen goed succes had, hoewel gedurende enige tijd door bepaalde produkten de markt ook in ons land werd gehinderd. Voor het De Nederlandse organisaties stellen dat voor de import ook aan derde landen strin gente bepalingen moeten gel den. Op alle Nederlandse bloe menveilingen worden dit jaar importbloemen verhandeld, waarbij een regelmatige con trole plaats vindt op de kwa liteit van het produkt en de markt. Overigens is gemeld, dat ook Egypte dit het eerst zich op het terrein van de in ternationale snijbloemen-en plantenmarkt zal begeven. Men wil beginnen met uit de provincie Giza snijbloemen en geurende medicinale planten te exporteren tot een totale waarde van rond de vier miljoen gulden. Wat de snijbloemen betreft zal het voornamelijk gladiolen be treffen, zo heeft de Egypti sche ambassade in Nederland meegedeeld. Kortgeleden is in Rotterdam het Egyptische Export Pro- motuin Office gevestigd van waaruit men de mogelijkhe den voor export van bloe men, planten, groenten en fruit in ons land wil bestude ren. Er bestaan contacten met eventuele exporteurs en importeurs, zodat er weer nieuwe kapers op de Neder landse exportkust bij komen. Kleuren C4- Nu de maand juli aangevangen is, komt de aanvoer van veel fruitsoorten uit bin nen- en buitenland weer op gang. Het aardbeienseizoen is thans op zijn hoogte punt en spoedig zal de aanvoer van dit product weer gaan afnemen. In de laatste volle week van juni werd er maar liefst zo'n kleine 160(5 ton aangevoerd. Deze aardbeien werden verkocht tegen een ki loprijs van f 2,18. Naast de binnenlandse aanvoer is er ook nog sprake van import van aardbeien uit België. Voor deze aard beien werd er een groothandelsprijs van f 3,75 per kilo betaald. De prijzen voor de aardbeien zullen als gevolg van een klei ner wordend aanbod geleidelijk oplopen. Heel langzaam komt de aanvoer van rode bessen op gang. Het binnenlandse aanbod is tot op heden kleiner dan vorig seizoen. De prijs ligt als gevolg hiervan aanmerke lijk hoger. Zo werd er in de laatste week van juli gemiddeld f 7,43 betaald. Vorig seizoen lag de prijs in dezelfde verslag- week op f 4,23 per kilo. Het aanbod kan echter snel groter worden met als gevolg een flinke prijsdaling. Er worden dan ook rode bessen ingevoerd uit België. De prijs voor deze bessen ligt aanmerkelijk lager. Op dinsdag 1 juli werd er in Rotterdam op de groothandelsmarkt f 4,25 betaald. Het aanbod van meloenen onder glas bestaat hoofdzakelijk uit twee soorten, t.w. de oogmeloenen en de over het algemeen grotere suikermeloenen. Op de veilingen werd er voor de oogmeloenen gemiddeld f 3,65 per stuk betaald. Voor de suikerme loenen lag de gemiddelde prijs op f 6,95 per stuk. Meloenenteelt ondervindt con currentie van import meloenen uit Spanje, Israël en Griekenland. Spanje levert wa termeloenen tegen een prijs van f 1,40 per stuk. De watermeloenen uit Griekenland werden tegen een prijs van f 3,- per stuk verhandeld. De oogmeloenen uit Spanje brachten op de groothandelsmarkt f 1,10 per stuk op. De meloenen van het ras Ho- neydew uit Israël werden verhandeld te gen een prijs van f 2,10 per stuk. De op de veilingen aangevoerde Hollandse pruimen komen nog van onder glas. Voor deze pruimen werd er f 3,95 per kilo betaald. De pruimen van buiten laten nog wel even op zich wachten. De oogst van deze pruimen zal eind juli, begin augustus op gang komen. Er worden wel volop prui men ingevoerd vanuit Spanje en België. De in de handel aanwezige kersen komen hoofdzakelijk uit Italië en voor een klein deel uit België. Voor de Belgische kersen werd er f 4,50 per kilo betaald. En voor de Italiaanse f 5,60. Perziken komen uit Frankrijk en Italië. Voor de kleinere ma ten werd f 1,70 per kilo betaald en voor de grote maten f 2,25. Het assortiment zal spoedig aangevuld worden met kruisbes sen,. frambozen en bramen. Glasgroenten Op de tomatenmarkt was er de afgelopen week weer sprake van herstel. Dit werd mogelijk door kleinere aanvoeren. Er werd voor de A-I-export f 1,17 per kilo betaald. (Vorige week 87 cent). Bij een ge lijk blijvend aanbod mag er op een vaste prijsvorming gerekend worden. Vooral ook omdat de concurrentie op de West- duitse markt van weinig betekenis is. Uit statistische gegevens van het Product schap voor Groenten en Fruit blijkt de ge middelde prijs van devroege stooktoma- ten op f 2,89 per kilo te liggen. (Vorig sei zoen f 2,58). De gemiddelde prijs over het hele seizoen, dus van 1 januari tot en met 30 juni ligt op f 2,26 per kilo. (Vorig sei zoen f 2,07 per kilo). De komkommerprijzen daalden in de af gelopen week met ongeveer een stuiver per stuk. Toch liggen de huidige prijzen een flink stuk boven die van vorig jaar, In de afgelopen week varieerden de prijzen voor de sorteringen van 41-76 van 35 cer.t tot 53 cent per stuk. (Vorig seizoen van 23 cent tot 33 cent). Uit statistische gegevens blijkt dat de gemiddelde prijs voor de vroege stookkomkommers op 81 cent per stuk ligt. (Vorig seizoen was dit 68 cent per stuk). Over het hele seizoen tot nu Joe ligt de gemiddelde prijs op 67 cent per stuk. (Vorig seizoen 57 cent). De groene paprika's liepen in prijs op. „Zo werd voor de groene sorteringen gemid deld f 3,42 per kilo betaald. De groene sor teringen lijken zich goed in prijs te kun nen handhaven door een kleiner wordénd aanbod. Bij de rode sorteringen neemt het aanbod toe, als gevolg hiervan vond er een prijsdaling plaats. De gemiddelde prijs daalde van f 5,- per kilo naar f 3,25 per kilo. Een verdere prijsdaling is niet uitge sloten. Tot slot ook voor paprika's een prijsverse- lijking. Voor de groene sorteringen ligt de gemid delde prijs over het afgelopen seizoen fl-3 tot 1-7) op f 3,77 per kilo, vorig seizoen f 2,95. Voor de rode paprika's gerekend over dezelfde periode ligt de gemiddelde prijs op f 5,01 per kilo, vorig seizoen f 4;15. Hieruit mag men afleiden dat het seizoen tot nu toe een bevredigend verloop heeft gehad. De CCWS te Honselersdijk heeft over de eerste helft van dit jaar een totale omzet stijging met 55.983.327,56 of 19,03 pro cent. Dat is beslist niet ongunstig te noemen, maar het is bijna geheel te danken aan de sterk vermeerderde aanvoer van potplan ten, een stijging met bijna twintig procent, terwijl de snijbloemen slechts 4,19 procent hoger kwamen. Uiteraard zijn dit algeme ne cijfers, die over de al of niet gunstige resultaten weinig te zeggen hebben. Juist dezer dagen is uit bekend geworden cij fers wel gebleken, dat het ver in de tuin bouw maar ook de bloementeelt vooral vanwege de enorm gestegen energiekos ten, maar bedroevend voor staat! Nader gespecificeerd bedraagt de omzet aan de CCWS over het eerste halfjaar 1980 in totaal 350.241.999,41 tegen 294.258.671,85 in dezelfde periode vorig jaar. In de maand juni bedroeg het omzet cijfer aan snijbloemen 43.312.810,16 te gen vorig jaar juni 41.571.186,54 een ver meerdering met 1.741.623,62. En wat de potplanten betreft een omzet nu van 5.242.819,55 tegen vorig jaar 4.378.720,65 een vermeerdering mei 864.098,90. En nu wat de afgelopen week aangaat. Totaal omzetbedrag aan de CCWS van 10.788.687,15 bij een aanbod van 35.757.179 bos of stuks tegen vorig jaar omzetbedrag van 9.312.472,79 en aanbod van 31.656.220 bos of stuks. Waar uit dus wel kan worden geconcludeerd, dat de aanzienlijk groter aanvoer het om zetbedrag heeft doen stijgen. Als geheel was er afgelopen week een re delijke Vraag naar bloemen, waarop de koele weersomstandigheden invloed ten gunste uitoefenden, maar anderzijds de naderende vakantiepiek toch wel rem mend werkte zoals ieder jaar. De aanvoei was op alle fronten groter dan in dezelfde week van het Vorig jaar en de meeste pro dukten hadden een wat hoger prijspeil. Maar de trosanjers met tegen de negen miljoen, één miljoen méér dan vorig jaar, lieten het er in de prijs toch lelijk bij zit- Een punt van voortdurende zorg is de prijsvorming van de anthurium. Er was een vrijwel gelijk aanbod als vorig jaar in deze week, maar er was een dalend prijs peil. De indruk bestaat dat deze bloem bij het publiek uit de gratie begint te raken. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes in dezelfde week van het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 34 (32), trosanjers 24 (25), anthurium 65 (71), snijgroen 13 (8), jaarrondtroschrysanten 39 (37), idem ge plozen 57 (62), freesia 21 (19), gerbera 43 (47), gladiolen 26 (40), irissen 16 (13), lelie kelken 47 (43), lelietakken 43 (44), grote cymbidium 1,30 (1,47), grote rozen 20 (17), idem klein 15 (13), sonia 16 (13), belinda 13 (12), red garnette 10 (9). Het assortiment zomerbloemen neemt nog steeds toe en trekt ook wel belangstelling, mede dankzij de zeer uitgebreide soorten en kleurenvariatie. De aanvoer van potplanten ging afgelopen week met een ruk omhoog aan de CCWS, 634.431 stuks met een totaal opbrengst van 1.066.828,40 tegen vorig jaar zelfde week 489.647 stuks en opbrengst van 828.695,58. Hetzelfde beeld vertonen ook de andere bloemenveilingen. In het alge meen zijn de prijzen in de handel lager dan vorig jaar en dat kan de verkoop be gunstigen. Voor wat deze week betreft, wordt weinig verandering verwacht in het algemene beeld van de bloemenhan del. Vooral met het komende vertrek van de miljoenen vakantiegangers, zal de stille tijd voor de koopman aanbreken met mo gelijk een terugslag aan de veiling. Warm zit er nog niet in en dat kan de bloemen gunstig werken! sr" Vijf verschillende kleu- ii«ct»-c ren papier zijn enige tijd bij wijze van proef 9ebruikt om komkom- 0 mers in te verpakken met dien verstande, nes. h dat voor iedere aan- voer dag van de week een bepaalde kleur <ie o werd gekozen. Daar i door ziet de importeur direct of hij met verse dan wel met andere •Ml» komkommers te doen i. Mon heeft. Momenteel zijn proeven met deze iscifd „herkenningsmetho- M 1de" voorbij, maar het a. van lijkt een goede zaak hiermee in de toe komst (verplicht) door icrobi te gaan. >rp-va Den Haag Per 1 oktober JJ,H1980 wordt ir. W. F. S. Duff- Begii hues benoemd tot direkteur "•Jj Akker- en Tuinbouw. Hij volgt daarmee op ir. W. van Soest, die in verband met zijn naderende pensio nering heeft verzocht per gelijke datum van zijn functie te worden onthe ven. De heer Van Soest houdt zich tot zijn pensio nering op 1 december 1981 bezig met algemene beleid- saangelegenheden ten be hoeve van het direktoraat- generaal voor Landbouw en Voedselvoorziening. De heer Duffhues (geboren 9 september 1940 te Den Bosch) studeerde Tuinbouw aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Na zijn afstu deren in 1967 trad hij in dienst bij het Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg te Aalsmeer. In 1976 volgde zijn benoeming tot sector- hoofd Glastuinbouw en Champignonteelt bij voren genoemde direktie. DIRECTEUR AKKER- EN TUINBOUW Tot adjunct-direkteur Akker en Tuinbouw wordt per 1 au gustus 1980 benoemd dr. ir. H. P. F. Curfs. Hiermee zal worden voorzien in de vacar ture ontstaan door het ver trek van ir. D. Hoogerkamp. De heer Curfs gaat zich in het bijzonder bezighouden met de Akkerbouwaangele- genheden. Tevens treedt hij op als plaatsvervangend di rekteur Akker- en Tuin bouw. De heer Curfs (geboren 9 juni 1945 te Voerendaal) is sinds 1978 beleidsmedewer ker bij de direktie Veehoude rij en Zuivel. Hij studeerde in 1970 af aan de Landbouwho geschool te Wageningen. In 1976 behaalde hij zijn doktor- stjtel. Van 1971 tot 1975 is hij werkzaam geweest op het In ternational Institute of Tropi cal Agriculture te Nigeria. In 1976 trad hij in dienst bij de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling in Zuid-Holland. Tot sector- hoofd Glastuinbouw en Champignonteelt wordt be noemd ir. R. Woudstra, thans consulent voor de Tuinbouw in Noord-Brabant. De vaderlandse gladiolenkwekers deden de laatste vijf jaar hun best om het areaal tussen de 2200 en 2300 ha te laten schom melen. Dat lukte aardig en ook 1980 vormt daar geen uitzondering op. Het areaal knollen bedraagt nu 1900 ha en de kralen beslaan 350 bunder. Tien jaar gele den registreerde men een areaal van 2140 ha. In één decennium dus een groei van slechts honderd hectare. Is dat niet wat traag? Zien de exporteurs geen kans op een wat hogere versnelling over te scha kelen? Wie alleen kille cijfers hanteert, kan tot dergelijke vragen komen. Maar men moet niet vergeten dat de teeltmet hoden de afgelopen tien jaar ook drastisch zijn gewijzigd. En wel in deze zin dat men nu veel meer gladiolen van een hectare rooit dan toen het geval was. Er gaan dus ook veel meer gladiolenknollen de grens over. De belangrijkste afnemerslanden zijn nog altijd Italië, Frankrijk en West- Duitsland. Snelle opmars Vlak na World War 2 nam de gladiool in het totale bollenpakket maar een uiterst bescheiden plaats in. Vandaag staat dit knollengewas qua oppervlakte echter op de tweede plaats. Daarbij dient men te be denken dat de Nederlandse gladiolenteler geen monopoliepositie inneemt. Ook Is raël en de USA komen met de nodige knollen op de wereldmarkt. Als het om de vernieuwing van het assortiment gaat, is Nederland nog altijd numero één. Noord- wijk is vele jaren de enige plaats in Ne derland geweest waar nieuwe gladiolen werden gewonnen. Namen als Konijnen burg Mark en H. J. Salman Zn. had den wereldvermaardheid. K M is trou wens nóg een gladiolenveredelaar die zich op het hoogste plan beweegt. De zaailin gen van de heren Salman zijn twee jaren geleden in andere handen gekomen. Minder rood De deze week verschenen gladiolenstatis- tiek laat zien dat er heel wat minder rode cultivars zijn opgeplant. In totaal liep het areaal van deze kleur met 100 ha terug. De verliezers waren Cordula, Herman v.d. Mark, Eurovision, Sans Souci en Sprint. De oppervlakte gele gladiolen nam toe en dat lag in de lijn der verwachtingen. De gele cultivars waren in het afgelopen sei zoen nl. schaars en duur. Flowersong ging van 26 naar 37 ha, maar de grote sprong maakte Nova Lux die van 16 naar 36 ha klom. Aldebaran zag het areaal ook flink toenemen door van 17 naar 31 bunder te Van gele gladiolen werd 50 ha méér geplant. Areaal wit bleef vrijwel gelijk. Groei werd ook verwacht bij de witte gla diolen, die in het afgelopen seizoen even eens goed in de markt lagen. Inderdaad ging de oppervlakte van White Goddess sterk vooruit - van 22 naar 41 ha - en mocht ook White Prosperity zich in een gezonde groei verheugen door van 20 naar 30 bundér te gaan. Daar stond echter een verrassende krimp van' White Friendship tegenover. Het areaal van deze toch uit stekende gladiool zakte plompverloren van 64 naar 43 ha. Ook de oude, maar kennelijk onverwoestbare Sneeuwprinses moest een veer laten en ging van 14 naar 9 ha. Rose gladiolen waren in het afgelopen sei- graag en hier zien we een groei van 55 ha. Opmerkelijk dat het gro te massasoort Spie en Span niet steeg, maar rond 90 ha bleef schommelen. Rose Supreme, enkele jaren geleden nog uitge roepen tot gladiool-van-het-jaar, zakte nu van 19 naar 9 ha. Enkele nieuwe rose gla diolen zijn in opmars. Ondermeer Dr. Zji- vago die vorig jaar in de statistiek niet voorkwam en nu plotseling 12 ha lijkt" te beslaan. Van deze gladiool is echter gèen roe kralen opgegeven. Great Britain gaat met 10 ha knollen nu ook een leuk areaal maken. Friendship, bepaald niet nieuw maar nog wel altijd een uitstekende snij- gladiool, klom van 38 naar 48 bunder. De nieuwere Frosty Pink en Wine and Röses gaan met resp. 10 en 18 ha nu flink mee tellen. Eerste viool Bij de zalmkleurige gladiolen speelt Petër Pears al vele jaren de eerste viool. Dat is ook nu het geval, ook al daalde het areaal van 168 naar 140 ha. Een voortreffelijke gladiool voor snij, waarmee men kan le zen en schrijven. Bij de oranjerode gladiolen kon Hunting Song .zich met glans aan de kop handha ven. Het areaal bleef rond 160 ha, maar de eveneens fraaie Victor Borge meest wat terrein prijsgeven en zakte van 93 naar 81 ha. Bij de toch altijd al schaarse paarse, en lila gladiolen, zien we een teruggang van wel 30 ha. Vooral de grote terugval van Bono's Memory - van 48 naar 15 bunder - speelt een belangrijke rol in deze krimp. Ook purperen gladiolen zullen dit jaar niet uit voorraad leverbaar zijn. De mees te geteelde, nl. Fidelio, liet zich terugzak ken van 35 naar 25 ha. Bij de blauwe gla diolen zorgde Blue Isle voor een opkikker door van 12 naar 27 ha te klimmen. Kleinbloemigen Voor de bloemkwekerij zijn ook de klein- bloemige rassen van grote betekenis. Yan de Nanussen stond vorig jaar 27 bunder opgeplant, maar nu 23 ha. Dat is voor een toch al zo schaars artikel geen goede zaak. Veruit de belangrijkste cultivar is Guern sey Glory, waarvan het areaal terugliep van 11 naar 6 ha. Nymph, - in 1914 ge wonnen door Van Tubergen te Haarlem, maar qua gratie nog altijd niet overtroffen - bleek een bejaarde met pit door een klei ne groei te vertonen. Het areaal kwam van 9 op 10 ha. Van de andere belangrijk ste groep kleinbloemige gladiolen, nl. de Tubergenii's, bleef Warmunda met T ha lijstaanvoerder. Het areaal Colvillii's ten slotte bleef rond 5 ha schommelen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7