Aankleding en verfraaiing maakt stad aantrekkelijk Deelkritiek SLB op ontwerp bestemmingsplannen van 'Pieterswijk en Pancras-Oost LEIDSE COMMISSIE STEDELIJKE VORMGEVING: =jONVOLDOENDE REKENING GEHOUDEN -MET ECONOMISCHE FUNCTIE BINNENSTAD ollege van bestuur stuurt ^eiegram naar universiteit Ongeluk met ambulance Minister Tuinman wil niet praten over Leidse tram Economisch wel en wee LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JULI 1980 PAGINA 3 LEIDEN Naarmate de binnen stad, door de vele opknapbeurten aan panden, walmuren, groenvoor zieningen en bestratingen, er steeds beter uit gaat zien, worden details in dit geheel ook belangrij ker. Om bepaalde lelijke of nutte loze zaken uit het stadsbeeld te la ten verdwijnen en andere mooie of aardige objecten er juist in te ha len, is een half jaar geleden de commissie Stedelijke Vormgeving in het leven geroepen. Deze com missie bekijkt welke dingen de stad sieren of ontsieren en maakt een inventarisatie van plekken in de binnenstad die voor een verbe tering in aanmerking komen. Ook adviseert zij over de soort 'straat- meubilair' dat aangeschaft wordt en de plaatsing hiervan. stelt een lijst samen van het straatmeubilair, zoals lanta renpalen, bankjes, bloembakken, paaltjes, verkeersborden en -lichten, klokken, groenvoorzieningen, abri's, telefooncellen, fietsklemmen, par- keermeters, speelvoorzieningen, weg wijzers en reclameborden. Dit om na te gaan of alles wel op de juiste plaats staat en of bepaalde dingen wellicht verbeterd of vervangen kunnen wor den. Vaak worden verkeersborden op de meest storende plaatsen neer gezet of verschijnen er bankjes die totaal niet passen in het stadsbeeld. De commissie gaat voorts bekijken welke lelijke muren in de stad mis schien voor een beschildering in aan merking komen om zo tot een fraaier stadsbeeld te komen. Ook zal zij sug gesties doen over mogelijke plaatsen voor kunstwerken. Zo zijn er gedach ten om de zijmuur van V&D of van de Meelfabriek met behulp van een schildering op te fleuren en denkt men over een stenen of metalen zit tende figuur op het pas gemetselde muurtje om de boom naast het stad huis, tegenover de Visfontein in aantrekkelijke lantarenpaal en een fraaie bloembak op de Pa- jngracht. Verzorgd Voorzitter van de commissie is wet houder van Ruimtelijke Ordening en loco-burgemeester Cees Waal. „Ik zou graag zien dat men meer belang stelling krijgt voor het oude vakman schap en het waardeert als iets met toewijding wordt verfraaid. Het is heel belangrijk dat de stad er ver zorgd uitziet en dat men zich daarin thuisvoelt." „Er is ook een duidelijk verband met vandalisme, want een vriendelijke omgeving voorkomt meestal dat er vernielingen worden aangericht. Het voorkomen van vandalisme werkt weer geldbesparend. Ook moeten er meer stringente richtlijnen komen met betrekking tot reclameborden aan lantarenpalen en dergelijke. Het verkeerde bord verpest het gezicht, terwijl het goede bijdraagt aan de aantrekkelijkheid", aldus de wethou der. In de commissie hebben verder zit ting vertegenwoordigers van ver schillende gemeentelijke afdelingen, zoals stedebouw en de plantsoenen dienst, maar ook het Energiebedrijf Rijnland, een afgezant van de Ad viesraad voor de Binnenstad en ver tegenwoordigers namens verschillen de wijkcomité's. Eén van die afgezan ten van een wijkvereniging is Leo Meijer, voorlichter op het gemeente huis. Hij gelooft dat iedereen wel ideeën heeft over plaatsen in de bin nenstad die door een kleine ingreep aan aantrekkelijkheid kunnen win nen. „De commissie staat open voor suggesties van iedereen. Wij kunnen niet overal op letten, terwijl de men sen in hun eigen wijk heel goede ideeën kunnen hebben over wat mooi en lelijk is. We willen stimule ren dat de bevolking daar ook zoveel mogelijk oog voor krijgt. Vroeger stond er bijvoorbeeld een verkeers licht bij de Visbrug, dat precies het zicht vanuit de Maarsmansteeg op die schildering van het vissertje boven 'Brill' op de Nieuwe Rijn ontnam. Nu is de schildering goed te zien en zoiets maakt dat stukje stad plotseling veel aardiger. Verder had je nog van die volstrekt nutteloze en misleiden de VVV-wegwijzers en ook zijn er nog van die etalagebakken op poten, ik geloof aan de Stationsweg en Steenstraat, die ook erg lelijk zijn. De meesten zijn trouwens al leeg of ver nield, dus die zouden binnenkort ook eigenlijk moeten verdwijnen", aldus Leo Meijer. Geld voor al die ideeën komt uit de gewone gemeentelijke 'potten' zoals uit de post verlichting of be strating of de beeldenpot. Het hoeft dus niet alleen bij ideeën te blijven. In de meeste gevallen zul len ze wel degelijk uitgevoerd kunnen worden. De commissie staat voor ieder idee open en vraagt oplettende Leidenaars dan ook met hun suggesties te reage ren. Zij kunnen dit schriftelijk of mondeling doen bij de secretaris van de commissie, de heer R. Ver- plancke, Stadsbouwhuis aan de Langegracht 72, kamer 105 of even bellen tel. 769241, toestel 229. REIDEN De Stichting Leidse Binnen- ld (belangenvereniging voor winke- 5ts) heeft bezwaar tegen enkele onderde- q van de bestemmingsplannen voor de eterswijk en Pancras-Oost De kritiek n de Stichting is voornamelijk gericht i het feit dat in het plan onvoldoende re- r ning is gehouden met de economische net ie van de Leidse Binnenstad. Wel is Stichting tevreden met de pogingen om i verpauperingsproces in Pancras Oost t stilstand te brengen. eldlt betreft het onderdeel 'winkels en bedrijven' in e Pieterswijk meent de Stichting, dat het niet ge- "jel duidelijk is of woonruimteonttrekking ten be- van winkels in het kernwinkelgebied is toege- n»an. Indien dat niet het geval is, maakt de Stich- Pancras Oost daar ernstig bezwaar tegen. De belangenvereni- voor winkeliers ziet niet in, waarom winkels en vrijstelling kunnen krijgen op het verbod om rdiepingen in de aanlooproute iets anders dan een woonfunctie te geven. In het bestemmingsplan wordt een mogelijke vrijstelling alleen aan restaurants, ge bouwen voor sociale of culturele doeleinden, dienst verlenende bedrijven, kantoren en praktijkruimten. De noodzakelijke expansie van winkels wordt vol gens de Stichting belemmerd doordat de voor tuin of erf aangewezen gronden in geen geval bebouwd mo gen worden. Voor elk bedrijf zou de mogelijkheid voor uitbreiding afzonderlijk beoordeeld en beslist moeten worden. Ook is de Stichting het niet met de passage uit het bestemmingsplan eens, waarin het gedeelte van het Rapenburg tussen Nonnen- en Doelenbrug als voet- gangersvoorrangsgebied wordt aangegeven. Het knelpunt van de slechte verkeerssituatie wil de Stichting oplossen door het bouwen van drie par keergarages: aan de Beestenmarkt, de Kaasmarkt en Garenmarkt/Sanders. Ook wat betreft Pancras Oost is de Stichting Leidse Binnenstad van mening, dat de expansie van de be drijven wordt bedreigd; in tegenstelling tot hetgeen in het plan wordt gesteld, vindt de Stichting, dat de verandering van bestemming van gronden en bouw werken voor de bedrijven mogelijk moet blijven. Voorts is de functie, die aan het gemotoriseerd ver keer wordt toegekend, volgens de Stichting onvol doende. Het eventueel graven van een gracht wordt afgekeurd alsmede de plannen om de hoofdfunctie voor voetgangers- en fietsverkeer te bestemmen. Door het toenemen van de woningen in de wijk zal het aantal auto's toenemen en die factoren zullen de parkeergelegenheid nadelig beïnvloeden. De Stich ting pleit ook in deze wijk voor de realisering van een parkeergarage en wel op de Kaasmarkt en/of het Ir. Driessenplein. Tenslotte had de Stichting algemeen bedoelde kritiek. Bij de totstandkoming van bestem mingsplannen pleit de Stichting ervoor de bin nenstad als een geheel te beschouwen, indien het om verkeers- en parkeerprpblemen gaat. Tevens meent de stichting, dat in een bestemmingsplan geen voorstellen thuis horen, die in een Verkeers Circulatie Plan geregeld dienen te worden. 1 ,o lH San Salvador 'EN De voorzitter Het telegram dat de Leidse universiteitsraad universiteit wil versturen r° ÜD1 eft aan het college van be- luidt: „De Rijksuniversiteit in lur gevraagd een telegram Leiden veroordeelt de schen- Ut 2°*®° ftan universiteit ding van de vrijheid van we- Ban KaïvaHn» tenschap en onderwijs, veroor zaakt door bruut machtsmis bruik door het leger. Ze ver oordeelt de moord op leden van de universitaire gemeen schap en de militaire bezetting van de universiteit en ze eist terugtrekking van het leger uit de unjversiteit en vrijlating van mensen die vanwege hun politieke overtuiging gevan gen zijn genomen". De voorzitter van de raad heeft dit op verzoek van de procedure-commissie aan het college van bestuur gevraagd. De procedure-commissie be slist over dergelijke zaken tij dens de vakantie. NOORDWIJK Een met zwaailicht en loeiende sirene rij dende ambulance werd vrijdagmiddag omstreeks half vijf op de kruising Schoolweg/Van den Mortelstraat geramd door een personenauto. De automobilist reed de kruising op omdat het licht op groen sprong. De bestuurders van beide auto's kwamen met de schrik vrij, de ambulance total loss en de reeds gewonde fietsster die de zieke nauto zou vervoeren naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden liep verdere verwondingen op. De fietsster had enkele minuten eerder geen voorrang verleend op de kruising Boerenburgerweg/Bijdorpstraat en werd geschept door een personenauto; zij liep bij deze aanrijding enkele gebro ken ribben en een beenwond op. Timmerman valt van eerste verdieping nieuwbouwcomplex LEIDEN De 50-jarige Duitse timmerman B.A., die in Leiden betrokken is bij de bouw van het nieuwe uni versiteitscomplex op het Witte Singel/Doelenterrein, heeft vanochtend vroeg vrij ernstige verwondingen opge lopen toen hij van een in aanbouw zijnde verdieping viel. De man moest worden opgenomen in het AZL. De man is vermoedelijk door gladheid door de regen op de eerste verdieping van de nieuwbouw uitgegleden en kwam drie meter lager op een betonnen vloer terecht. Hij liep hierbij een linkerschou derbreuk op en verwondingen aan de rechterheup en rug. Kraan vernielt bovenleiding NS WARMOND Het treinver- keer tussen Haarlem en Lei den is vanochtend enige tijd gestremd geraakt door een beschadiging aan de boven leiding van het spoor. De bovenleiding werd van nacht bij werkzaamheden rond een uur of drie geraakt door een rijdende kraan. De giek yan de kraan brak hierbij af. De kraanmachinist was van één en ander zo overstuur geraakt, dat hij enige tijd in het ziekenhuis gekalmeerd moest worden. De man liep overigens geen letsel op. Het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden was rond een uur of zeven al weer in goede banen geleid. Wegslepen (1) De Nederlandse Spoorwegen en haar dochteronderne ming Servex mogen dan van plan zijn zo'n tweedui zend 'parkeerplaatsen voor fietsen' te creëren bij het station, op dit moment zijn al die klemmen duidelijk nog niet aanwezig. Toch willen veel mensen hun fiets wel kwijt in de directe omgeving van het Leidse sta tion. En, omdat er te weinig klemmen voor banden zijn, worden dus de pilaren maar ge- en voornamelijk misbruik t Wegslepen (2) Direct resultaat bij vlagen: een fietsenpuinhoop dus. Een hoop ijzer, staal en rubber die dan ook regelmatig de nodige klachten over de toegankelijkheid van het station oplevert en die de Leidse politie heeft gebracht tot het besluit voor dit soort overtredingen ook maar een wegsleepregeling in te stellen. "In het, vrijdag publiekelijk gemaakte besluit hiertoe, ging de gemeente niet in op de wijze waarop dat wegs lepen zal moeten gaan plaatsvinden. Wij van Aller- leids zijn daar echter toch wel benieuwd naar. Wegslepen (3) Zal ook bij het wegslepen van de stalen rossen een mo teragent in actie komen? Zullen de banden van de di verse fietsen ook eerst in stalen klemmen worden ge plaatst om vervolgens verrassend ingeklemd te moe ten wachten op bet Oegstgeester wegsleepbedrijf Van Ameele? Of zal de betreffende dienstdoende agent zelf zijn rij wiel wel goed parkeren en de gewraakte tweewieler vervolgens hoogst persoonlijk naar het bureau rijden? Mogelijkheden te over dus. Al zal het directe resultaat van de verschillende verwijderingsvormen wel hetzelf de zijn. Je bent je fiets tijdelijk kwijt en een fors pro ces verbaal rijker. En alleen daarom was die gemeentelijke advertentie eigenlijk best wel nuttig... Pleinfestijnen K en O, LJA, LAK, Breehuys, Troef, Augustinus, LVC en de Gemeente Leidenze hebben allemaal de smaak fors te pakken. Het Stadhuisplein is beschikbaar en de graag orga- niserenden in onze Leidse samenleving willen dat weten ook. Op de komende drie zaterdagen zijn dan ook weer evenzovele „Pleinfestijnen gepland. Eerst, de twaalfde juli al, is er van 15.00 tot 20.00 uur ruim te geschapen voor Sail Joia. Ook Sjef van Oekel en de Spectrum Dansgroep komen dan in actie. Volgende week zaterdag staan Kaz Lux en John Schuurs- ma als hoofdonderwerp op het programma. De Lakoni's, Spirit License, The Gang, Frus-straattheater, Jan en Mare en Kid Collins vullen dan aan. Op 26 juli is het tijd voor Tutti Frutti. LA Station en Villa Muziektheater verzorgen dan onder meer het bijprogram ma tijdens dit Pleinfestijn. LEIDEN Minister Tuinman van Verkeer en Waterstaat ziet voorlopig geen noodzaak om met het Leidse gemeente bestuur te gaan praten over de herinvoering van de tram in en om Leiden. Het Leidse college had de bewindsman hier om gevraagd. De terugkeer van de tram in het Leidse stadsbeeld kan zeker niet serieus genomen worden, voordat bekend is in hoeverre de thans geplande kwaliteitsverbetering van de busverbindingen resultaten heeft. Aldus de bewindsman, die het college meedeelt dat omstreeks 1985 meer bekend zal moeten zijn over de resulta ten van de verbeteringen aan de busdiensten. Die verbeteringen omvatten volgens de bewindsman onder meer de aanleg van vrije busbanen en de installatie van verkeerslichtenbelnvloe- ding. Het café-rest. bedrijf tevens winkel in indische en Chinese gerechten „Menuet b.v." is i.v.m. reorganisatie tijdelijk gesloten. De studio Henk de Bruin, ontwerpen en adviseren bij ontwerpen van objecten in de graf. sector is van het Pieters kerkhof 15-19 verplaatst naar de Plaatsteeg ongenummerd. Inter-Documentation Com pany b.v., vervaardiging, -it- geven en verkopen van micro films en -kaarten enz. is ver plaatst van de Uiterstegracht 45 naar de Hogewoerd 151. Costers wijnhandel met win- kels in de Steenstraat 8 en He renstraat 6 is per 10 april 1980 in staat van faillissement ver klaard. Dick van den Heuvel b.v., groot- en kleinhandel in leer en nappakleding aan de Ha ven 50 is voortgezet door N. de Groot - van der Marei, imp. en groothandel, tabr. van nappa en suède kleding enz. De „stationsrijwielstalling Leiden (Stationsplein/Ter- weepark) eig. A. Evers is over genomen door J. Komelisse. Het glazenwassersbedrijf van K. Ringma is verplaatst van de Struikheide 20 naar de Mar- nixstraat la. Het café Reyneveld aan de Decimastraat 34 is voortgezet als „café Decima" door M. Scheffer-Turk. Het bedrijf S. C. Nell, slopen van gebouwen en onderaann. van graafwerkzaamheden is verplaatst van Hoge Rijndijk 93 naar Appelstraat 24.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3