Qoma/nt s Olieboycot maakt Zimbabwe kreupel9 Toestand sjah zeer ernstig jware regenval zet wegen rond Rotterdam blank - ,N. SCHOLTEN (CDA) VERBAASD OVER ,o; IITSPRAAK ZIMBABWIAANSE MINISTER: In HAAG Mr. Jan Nico Scholten. .CDA-Tweede Kamerlid dat de mo- over de eenzijdig Nederlandse olie- )t van Zuid-Afrika op zijn naam (ft staan, is verwonderd over de uit- ik van de minister van handel van babwe dat een dergelijke boycot tland „kreupel" zou maken, omdat [volkomen afhankelijk is van olie Zuid-Afrika. De blanke minister liandel in de regering van Robert ibe, David Smith, deed deze uitla- zondagmiddag bij zijn aankomst Ichiphol. Smith praat vandaag met Nederlandse regering over een eco- aisch hulpprogramma aan zijn Maandag 7 juli 1980, 70e jaargang no. 217f tlhekersdilk 34, 2312 DO Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas (-redacteur: Wim Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) enementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Filmkomedie Filmkomedie „Oh, was ik maar een filmster" om 19.25 uur op Ned. I en om 21.55 uur documentaire „Naar het oos ten". Op Ned. II om 20.27 uur film „Raging Moon" en om 22.50 uur „Big Band music from Holland". Regen Koud, zwaar bewolkt en af e regen. Matige win draaiend naar zuid tot zuic west Morgen zon op: 5.26. Onde 21.59. Schev. hoogw^ 12.3» Laagw.: 7.50 en 20.35. itmoeting tussen Carter i Hua Guofeng in Tokio jSHINGTON President Carter van de enigde Staten zal donderdag een ontmoe- hebben met de Chinese premier, Hua Guo- g, wanneer beiden in Tokio zijn voor de denkingsplechtigheid voor de op 12 juni rieden Japanse premier Ohira. Witte Huis heeft dit gisteren meegedeeld, ter en Hua zullen naar wordt verwacht on- imeer spreken over de kwestie Afghanistan de ontwikkelingen in Azië, sinds de VS en na anderhalf jaar geleden diplomatieke be dringen aanknoopten. Ook zullen zij spre- I over de Vriendschappelijke betrekkingen (en beide landen. Salvadoranen zonder water in woestijn achtergelaten TUCSON De Amerikaanse politie heeft het af gelopen weekeinde in de woestijn van Arizona de lijken gevonden van een dertiental illegale immi granten uit El Salvador, die de VS via Mexico wa ren binnengekomen. Dertien anderen werden nog levend aangetroffen. Volgens deze overlevenden behoorden zowel zij als de overledenen tot een groep van Salvadoranen, die vrijdag over de grens tussen de VS en Mexico werd gesmokkeld. Een maal in Arizona werden de immigranten door hun gidsen beroofd en zonder water in de woes tijn achtergelaten. De politie is een zoekactie be gonnen naar mogelijke andere overlevenden, die nog in de woestijn zouden rondzwerven. Bergbeklimster verongelukt SION Carolina van der Heijden uit Arnhem is vrijdag bij het beklimmen van de Eggishorn (2934 meter) dodelijk verongelukt. Zij gleed uit op een berpaadje en maakte een val van twee honderd meter. Zaterdagochtend werd zij op gemerkt door een reddingsploeg. Tramcontroleur bewusteloos ROTTERDAM Een controleur van het Rot terdamse gemeente vervoerbedrijf RET is vrij dag neergeslagen. De man kreeg het aan de stok met twee jongens die geen kaartje hadden. De knapen begonnen de man te slaan en deel den zulke rake klappen uit dat hij bewusteloos raakte. De controleur ligt nu in het ziekenhuis. De daders zijn spoorloos. (Zie ook pag 5) Oudste (141) vrouw van Argentinië overleden POSADAS De oudste vrouw van Argenti nië, Francisca Lopez de Leal bijgenaamd de „grootmoeder van de Argentijnen", is het af gelopen weekeinde overleden. Zij zou 141 jaar oud zijn geworden. Mevrouw Lopez kreeg zes kinderen, van wie er een inmiddels 95 jaar oud is. Als „recept" voor haar lange leven noemde de „grootmoe der van de Argentijnen" steevast, dat zij veel „mate", een aftreksel van een bepaalde plant, dronk en een eigengemaakte kweepeermoes at. De artsen die het stoffelijk overschot heb ben onderzocht hebben haar dood niet aan de een of andere ziekte kunnen toeschrijven. j (Van onze parlementaire redactie) De CDA-er Scholten meent dat de uit spraak van Smith alleen maar kan slaan op een wereldwijde olieboycot van Zuid- Afrika. Zimbabwe zou geen schade onder vinden van een eenzijdig embargo door Nederland, zoals hij dat in de Kamer heeft bepleit. Ook wanneer zo'n boycot door een enkel ander Europees land ge steund zou worden, zou het economisch effect voor Zimbabwe nihil zijn, meent de CDA-er. Scholten wees in dit verband op het belang van de politieke signaalfunctie. Bovendien zou gelijktijdig met een olie boycot van Zuid-Afrika een omvangrijk hulpprogramma de omliggende zwarte staten, waaronder Zimbabwe, economisch onafhankelijk van dit land moeten ma ken. Een wereldwijde boycot kan ook vol gens Scholen pas plaatsvinden als dit hulpprogramma voldoende resultaat heeft gehad. In dit kader zou de haven van Bai- ra in Mozambique en de pijplijn tussen Zimbabwe en dit land geschikt gemaakt moeten worden voor olietoevoer op grote schaal. In het licht van recente uitspraken van premier Mugabe en de minister van bui tenlandse zaken van Zimbabwe (beiden pleitten op een bijeenkomst van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid voor een olieboycot), zegt Scholten verbaasd te zijn over de uitlatingen van de minister van handel, uitgerekend in het land dat zich zo inspant voor zo'n boycot „Ik ben voor lopig geneigd meer waarde toe te kennen aan wat Mugabe zelf gezegd heeft dan aan de woorden van de heer Smith", reageer de Scholten vanochtend. vo- ÏTERDAM Enorme plensbuien heb- i vannacht rijksweg 29 (tussen Rotter- i en Numansdorp) over enkele honder- j meters onder water gezet. Het was het It ter hoogte van de Heinenoordtunnel. irdat de automobilisten, ondanks vele Jrschuwingen, toch te hard bleven rijden, ^•en zich tal van slippartijen voor. Twee Ib's reden op elkaar, waardoor een van de wagens over de kop sloeg. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. Ook de rijksweg tussen Rotterdam en Ridder kerk werd door het vele hemelwater blank ge zet. Hier en daar stond het water een halve me ter hoog, waardoor zich één verkeersongeval voordeed. Maar bij dit ongeluk raakte evenmin iemand gewond. Vanochtend waren de onder gelopen wegen weer leeggepompt. Overigens werd geheel Zuidwest-Nederland door zware regenval geplaagd en op de campings zal men daar de nodige problemen mee hebben gehad. Het vakantieverkeer naar het buitenland is za terdag rustig verlopen, voor zover het de Ne derlandse wegen betrof. Op de Duitse autowe gen heeft men meer problemen gehad. De weg langs de linker Rijnoever, tussen Keulen en Koblenz, zat op een gegeven moment potdicht. Tegen het eind van de ochtend stond daar al een file van dertig kilometer, waarin vooral Nederlandse en Belgische vakantiegangers zich zaten te verbijten. Anderhalf uur later was deze file aangegroeid tot zestig kilometer. Tot aan de avond was daar sprake van stilstaand en lang- zaamrijdend verkeer. ?ekend vijl Borg en McEnroe zater- in een slopend duel de en 'ets kruisten... 1 HEE.TT WEL EEN DAGJFN dag echter „Raas"de het GRAF IN AL-RIFAIE MOSKEE ZOU AL GEREED ZIJN CAIRO De toestand van de sjah, die sinds vorige week maandag in een ziekenhuis in Cairo verblijft, is zeer ernstig nadat hij de afgelopen week tot drie maal toe is geopereerd. Na de operatie van afgelopen zaterdag, waarbij opnieuw vocht uit zijn longen zou zijn weggehaald, is de sjah af en toe in coma geraakt, aldus het Egyptische blad Al Achraam. Volgens het blad lijdt de voormalige Iraanse monarch aan een „algemene infectie in zijn hele organisme". Vorige week maan dag werd de sjah voor de eerste maal geopereerd om vocht uit zijn longen te halen. Woensdag zouden de artsen hem hebben geopereerd aan inwendige bloedingen. Hij verblijft op de inten- sive-care afdeling van het ziekenhuis. Het persbureau Associated Pers meldt verder dat in de Al-Rifaie. moskee in Cairo met men en macht zou zijn gewerkt aan een graf voor de sjah. In dezelfde moskee was ook zijn vader begra ven. Diens stoffelijk overschot is later teruggebracht naar Iran. 'iscard op staatsbezoek in W-Duitsland INN De Franse president Giscard d'Es- ng is vanmorgen voor een officieel staats- loek van vijf dagen in Bonn aangekomen. t is het eerste staatsbezoek van een Fran- esident sinds de historische reis van ge- al De Gaulle achttien jaar geleden. Tij zijn bezoek zal het Franse staatshoofd politieke besprekingen voeren met bonds kanselier Schmidt met het doel „Europa haar plaats terug te geven in wereldomvat tende aangelegenheden. Dit is het doel van de hele reis", aldus het bureau van de Fran se president. Naar verluidt houdt Giscard vanavond een belangrijke redevoering over de wereldpolitiek tijdens een galadiner. Tweemaal miss Nederland is afgelopen weekend officieel twee schone vrouwen rijker geworden. In Amsterdam werd de 16- jarige Susanna van der Loos uit Rotterdam gekozen tot Miss Black Holland. Zij kreeg het kroontje opgezet door de miss van dezelfde categorie van vorig jaar. De 22-jarige Nieuw Zeelandse Susan van den Boom heeft zaterdag in Kinderdijk als Miss Windmill '80 het Nederlandse Molenseizoen geopend door de „vang" van een molen vrij te trekken. mf ETA wil niet stoppen met bommen- campagne PARIJS/MADRID De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft ander maal aangekondigd, dat de bommencampagne aan de Spaanse (toeristische) oost kust zal worden voortgezet Wanneer de ETA zou ophou den met bommen te laten ontploffen zonder dat de Spaanse regering haar eisen heeft ingewilgd zou zij, al dus een verklaring, haar ge loofwaardigheid verliezen. Inmiddels hebben de reisbu reaus aan de Costa del Sol de regering in Madrid ervan op de hoogte gesteld, dat dit jaar waarschijnlijk rampzalig wordt voor het toerisme. De gevolgen op langere termijn zijn volgens de reisbureaus nog helemaal niet te voorzien. De staatssecretaris voor toeris me had eerder verklaard dat het toerisme aan de Costa del Sol dit jaar niet minder zou zijn dan in 1979. Het afgelopen weekeinde zijn, na een telefoontje van de ETA, in de exclusieve jachthaven van Puerto Banus bij Marbella twee bommen door de politie onschadelijk gemaakt. Eerder was de haven tot twee maal toe ontruimd na telefonische waarschuwingen, maar de bommen zijn niet ontploft Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Hattrick van JanRaas Voor de derde maal in sue- cessie flitste Jan Raas als eerste over de eindstreep, al dreigde de Ier Sean Kelly even een spaak tussen de wielen te steken. Maar de Ier werd ge- deklasseerd omdat hij aan het shirtje van Jos Jacobs had getrokken. Ondanks de succes sen van de Post-ploeg blijft de équipe van Ber nard Hinault en ploegleider Guimard het algeme ne ploegenklassement aanvoeren. Vele deelne mers aan onze touiprijsvraag voorzagen dat. T- shirts gaan naar Vivienne Engels (Leiderdorp), Jeroen van Rooden (Leiderdorp) en J. Warmer dam (Noordwijkerhout). Rob v.d.Klink (Roelofa- rendsveen) en F.P.M. Cortenbach (Zoeterwoude) krijgen een T-shirt vanwege hun goede antwoord voor vraag 9. Inzendingen voor vraag 12 (Hoeveel minuten heeft de winnaar nodig voor de tijdrit van 51 km. van Damazan naar La Plume?) kunnen tot mor genochtend 10 uur worden ingezonden. Overdonderend ThurauuitdeTour Europese judostrijdin Voorburg VOORBURG De Europese judokampioenschappen voor landenteams zullen dit jaar, op 25 oktober, in de sporthal „De Vliegermolen" in Voorburg worden ge houden. Tot nu toe hebben de volgende landen zich reeds aangemeld: Belgie, West Duitsland, Frankrijk, Groot Brittannie, Hongarije, Italië, Joego Slavie, Ne derland, Polen, Sovjet Unie en Zweden. NANTES Voor de derde keer stoof Jan Raas als winnaar over de finish. En hij is er nog altijd even blij mee, wat de foto uit Nantes toont. Het succes voor de ploeg-Post mag overdonderend worden genoemd, de Tourpot is al rijk gevuld maar het allerbelangrijkste ontbreekt tot nu toe de leiding van 's werelds grootste wielerevenement. En daarvoor is de ploeg toch op pad gegaan. Maar wie weet waartoe alle successen nog kunnen leiden. De Tour duurt immers nog twee weken. NANTES Didi Thurau stond voor de start in St.Malo almet gepakte koffers klaar om naar huis te gaan. Hij was verkouden en had bovendien last van zijn zitvlak. Een kwartier voor de start wist een van zijn sponsors hem toch nog over te halen op zijn fiets te gaan zitten. Na de etappe van gisteren was de Westduitser afge zakt tot de 38e plaats. Vanochtend hakte Thurau de knoop definitief door en trok zich terug uit de strijd. Geheime ontmoeting Kuiper-Debruyne NANTES - Op de rustdag in St. Malo werd na het avondeten nog een eindje gefietst. Toevallig pas seerde hij hotel Terminus, waar de ploeg van DAF ge huisvest was. Kuiper stapte van zijn fiets, ging het ho tel binnen en had een bespreking met ploegleider Fred Debruyne. Dit avondlijk bezoek heeft voeding gegeven aan het gerucht dat Hennie Kuiper in 1981 voor DAF zal uitkomen. DAF heeft besloten ook volgend jaar door te gaan met het sponsoren van zijn wielerploeg. Van de be trokkenen kon gisteravond geen bevestiging noch een ontkenning verkregen worden. Zij bevinden zich Im mers in de Tour in een precaire situatie. Zou een eventueel op handen zijnde transfer voortijdig uitlek ken, dan kan dit grote gevolgen hebben. Waarom zou bijvoorbeeld Peugeot, de ploeg van Kuiper, hem nog volledig steunen als men weet dat hij ai voor een an dere firma getekend heeft? In die precaire situatie bevindt zich wel de Belg Michel Pollentier. Hij heeft toegegeven, dat hij in 1981 zal uit komen voor de ploeg-Vermeer-Thijs, een spon? nu nog gekoppeld is aan Miniflat in Belgie. F Aan» Pollentier zou ook Fons de Wolf al voor Vermet getekend hebben.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1