Zwemcoach„Als we over topsport praten, moeten er ook dopingcontroles zijn Notre Plaisir sterke winnaar KMK speelt voor laatste keer hymne van Paralympics Bijna geen Derbysfeer op Duindigt SPORTTRIBÜÏNIE Zestien landen naar ruiterfeest Rotterdam PARAL YMPICS TER DISCUSSIE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JULI 1980 PAGINA 11 i ROTTERDAM Voor het internationaal springrui terfestival 1980, dat van 13 tot en met 17 augustus in Rotterdam zal worden ge houden, is een record-aan tal voorlopige inschrijvin gen ontvangen. Aan de springwedstrijden zullen équipes, elk bestaande uit 5 ruiters met 10 paarden, deelnemen uit de volgende zestien landen: Ierland, Groot Brittannië, Neder land, België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oosten rijk, West-Duitsland, Po len, Denemarken, Verenig de Staten, Canada, Austra lië, Mexico, Zweden. De Westduitse équipe is al sa mengesteld en bestaat uit Gert Wiltlang, Peter Lu ther, Paul Schrockemöhle, Uli Meyer en Heinrich-Wil- helm Johannsmann. Individuele inschrijvingen zijn bovendien ontvangen uit Finland, Spanje en Brazilië. Hoogtepunten zullen zijn de landenwedstrijd op vrijdag 15 augustus en het springcon cours om de Grote Prijs van Rotterdam op zondag 17 au gustus, dat dit iaar de bijzon dere titel heeft „Internatio nal Gold Cup" en volgens de zelfde formule wordt gehou den als de* individuele wed strijd bij de Olympische Spe len. Voor de dressuur zijn voorlo pige inschrijvingen ontvan gen uit Groot Brittannië, Ne derland, België, Frankrijk, Oostenrijk, West-Duitsland, Denemarken, Zweden, Vere nigde Staten, Canada. Aan het internationale con cours hippique in Geesteren, van 11 t/m 13 juli, zullen o.m. deelnemer de Oostenrij ker Hugo Simon, de West duitsers Winkler, Ligges, Meyer en Sloothaak en de Nederlanders Ehrens, Heins, Meyer en Raymakers. trainen. Immers, Princes Gift in training bij Mike Ryan, ging gisteren als derde over de eindstreep. De eerste ren van de middag werd gewonnen door King van Stal Geran in handen van Ro- ber Wetemans over de sprin tafstand van 1300 meter. Ge lijk na de start nam de combi natie in hoog tempo de leiding en stond de kop niet meer af. Henk van der Kraats zegevier de in de Epsonprijs met Mush Kabad en dat paard is het ei gendom van Wilma de Kroes. In de laatste ren zegevierde voor de vierde achtereenvol gende keer Telexiste in handen van Elibeth de Brauw. In Groningen won Jan van Dooyeweerd zeer verrassend de Sweepstakes bij de heng sten. Totem Volita met Gerard Gommans en Tony Vitesse met Jan Wagenaar gingen als grote favorieten van start. Bij de start nam Tony Vitesse een handicap achter de startauto van vele meters. Totem Volita was in de eindstrijd helemaal leeg. Tony Vitesse maakte een fout onderweg. Torpedo Fortu- na won voor Titus van Echten die lang aan de leiding ging. Op de derde plaats kwam Tony Vitesse. Bij de merries zegevierde Tiranames met Ma- nus Bouwhuis voor Trianka met Luut Dooper. ARTHUR VAN RIJSWIJK Bloemen voor Wilma de Kroes en een bos peen voor Derbywinnaar Notre Plaisir. met Chis Vandeuren die snel de leiding overnam. In de laat ste bocht kwam Telegrams Again aan de leiding. In de rechte lijn liep Notre Plaisir naar een zekere overwinning. Vreugde alom bij de familie Wilma en Ed de Kroes uit El- burg. Door neef Ger de Kroes 'kwam de familie uit de Veluwe in de rensport terecht. In de Derby had men twee kan spaarden. Signal Raaphorst met Kevin Davies en Notre Plaisir. Wilma de Kroes:„lk won niet alleen de Derby met Notre Plaisir, maar bovendien een weddenschap van mijn man. Hij zei dat Signal Raap horst de Derby zou winnen, maar ik was zeker van de over winning van Notre Plaisir. In de hengsten produktenren ging het paard ook al zo sterk. Het is gewoon te gek zo'n Derby winnen en bovendien is mijn man ook nog fokker van het paard. Ik was bang voor Go Go van de heer Nuy, maar wat gemakkelijk won onze Notre Plaisir". Zestien hoefijzers Go Go, een van de vier paar den in de koers van kasteel heer Wim Nuy uit Wezepe is geen gevaar geweest voor de winnaar. Wim Nuy, die vorig jaar zijn paarden nog liet trai nen in Engeland en aan het eind van het seizoen moeilijk heden kreeg met zijn trainer Mike Ryan omdat die ook paarden van de Nederlandse eigenaars ging trainen was diep teleur gesteld. Vorig jaar was hij met de Boxbergers groot favoriet in de Derby en toen ging de overwinning zijn neus voorbij. Nu dacht hij met zestien hoefijzers in het vuur goed te zitten. Maar het pakte anders uit. Voor Libelle had hij de beroemde jockey Pat Ed- dery aangetrokken maar hij kwam op Duindigt niet opda gen en gaf de voorkeur aan starten in de Duitse Derby. Kevin Davies dacht met Signal Raaphorst de Derby te winnen. Hij won op 17 mei de produk tenren, een soort grote gene rale, met Signal Raaphorst maar werd toen wegens hinde ren teruggezet ten gunste van Notre Plaisir. Signal Raaphorst kwam niet in de prijzen en stel de teleur. Twee keer achtereen een Derby winnen zou te mooi geweest zijn voor Kevin Da vies, de leider in het Neder landse jockeyklassement. Zo wel Signal Raaphorst als Notre Plaisir worden in Engeland door Mike Ryan getraind. E- venals vorig jaar komt de Derbywinnaar dus uit Engelse training. Trouwens, vier van de dertien paarden worden in En geland getraind en voor de Derby waren maar liefst acht jockeys speciaal uit Engeland overgekomen. Als het zo door gaat, kan men de Nederlandse Derby straks beter in Engeland houden. Worst en champagne In de Sociëteit van Duindigt werden later de flessen koste lijke champagne uitgeschon ken. Het gezelschap Nuy was toen echter al verdwenen. De gasten stemden met de zege van de familie De Kroes in. Im mers, wie had de verzekering gegeven dat Nuy ook de fles sen had laten ontkurken? De eigenaar uit Wezepe komt maar bij hoge uitzondering op Duindigt, omdat hij niets van het sfeertje in de Duindigtsoos moet hebben. Daar kon ieder een drinken van de familie Ed en Wilma de Kroes wat men maar wilde en de vrienden en bekenden van neef Ger de Kroes, de Wassenaarse su perslager, werden zoals vele keren op Duindigt door zijn vrouw An verrast op een stukje voortreffelijke gekookte worst. Door hen was er nog een beet je sfeer. Ger de Kroes had voor het eerst na jaren geen eigen paard in de Derby, echter wel enkele fokprodukten. Dat wa ren Davina Raaphorst, Liz Raaphorst en Signal Raap horst. Daarvan kwam alleen Davina Raaphorst in de prij zen. Voor een behoorlijk be drag had Ed de Kroes Signal Raaphorst gekocht. In een ad vertentie in het blad "Paardes- port in Ren en Draf" bood ei genaar en fokker Ger de Kroes weer een leuk paard te koop aan, de hengst-jaarling Pharos Raaphorst, voor tachtigdui zend gulden. De laatste jaren gaan de paarden, net als in de drafsport, voor kapitalen van de hand. Pharos Raaphorst kopen wil nog niet zeggen dat men zeker is om over twee jaar de Derby te winnen. Die zeker heid is er ook niet als men, net als vier Nederlandse eigenaren doen je paard in Engeland laat RNHEM Ondanks het feit, dat de ten de male geplande parachutistenshow niet doorging wegens zware bevolking iven Papendal, beleefden de Paralympics "1 een fraai slot. ogen van o.m. minister Ginjaar van (olksgezondheid en staatssecretaris Wallis de fries van CRM ontrolde zich een indrukwekken- sluitingsplechtigheid, ingeleid met een toe- braak van Marcel Avreonsart, voorzitter van de Mernationale Organisatie voor de Gehandicap- insport, de ISOD. Voor de 3000 toeschouwers lëindigde hij zijn speech met:„De Spelen van [980 zijn dood, leve de Spelen van 1984". e woorden, die de definitieve afsluiting van het ïertiendaagse sportfestijn betekenden, waren n Alfred van Emden, voorzitter van de Stich- ng Olympische Spelen voor Gehandicapten Bderland. Hij dankte iedereen, die aan deze iralympics had meegewerkt, op welke manier i ook, maar noemde niemand in het bijzon- Nadat de heer Van Emden de Paralympics officieel voor gesloten had verklaard, zette de Koninklijke Militaire Kapel de officiële hymne van deze Spelen in en werden de vlaggen ge streken. Een aantal scouts bracht het dundoek met daarop het embleem van de Internationale Or ganisatie voor de Gehandicapten Sport, naar de ereloge. Daar werd het overhandigd aan de ver tegenwoordigers van ISOD en ISNF, respectie velijk de heer Marcel Avreonsart en mevrouw Joan Scruten, die voor haar werk de hoogste onderscheiding van het Nederlandse Rode Kruis ontving. Hierna werd het Olympisch vuur gedoofd, dat op zaterdag 21 juni door prinses Margriet was ontstoken, waarna alle deelnemers zich nog eenmaal presenteerden in een kleurrijk défilé. De Olympische Spelen voor Gehandicapten 1980 waren voorbij. Over vier jaar zullen veel deelnemers elkaar terugzien in Los Angeles, in de staat California in de Verenigde Staten. VEENENDAAL Het kon niet uitblijven: ook rond de Olympische Spelen voor Gehandicapten dook de discussie over het gebruik van stimulerende middelen op. De Paralympics kennen geen doping controle en zijn derhalve versteken ge bleven van atleten, die te lang over hun plasje doen. Toch menen diverse betrok kenen in het Nederlandse kamp indica ties te hebben, die op het gebruik van stimulantia zouden wijzen. Zwemtrainer Cor van de Velde zegt:„Je kunt het niet bewijzen, maar ik heb er mijn twijfels over of het niet gebeurt". De opgetogenheid van velen over de pres taties, de stortvloed van recordverbeterin gen en medailles is vermengd met kriti sche geluiden. Tijdens de Spelen zijn vele vraagtekens geplaatst bij het woord top sport in samenhang met de verrichtingen van gehandicapte sportlieden. Verder ko men nogal wat kritisch geluiden uit de me dische sector, waarbij de vraag of de sportlieden zichzelf niet extra schaden met hun sportieve inspanningen centraal staat. De een zegt van wel. de ander niet. Uit de kring van sportlieden is er bijvoorbeeld het commentaar van rolstoeler Jaap Wes terlaan die. wijzend op zijn Poolse zwe- mopponenten opmerkte: „Als je ziet hoe intensief zij getraind hebben, dan zeg ik: ik heb al een gebrek, laat ik het niet nog er ger maken door me over de kop te sport en". In het Valleibad klonk weer een andere vi sie. We spraken met de heer Michael Boe len, die als orthopedisch consulent aan het legertje van medische verzorgers was toe gevoegd. Met grote nadruk stelde hij dat gehandicaptensport geen schade oplevert. Boelen: „Ik spreek uit een ervaring van 25 jaar. Van daaruit stel ik de vraag: wat is deskundig? Volgens sommige artsen zou den knieën en heupgewrichten bijvoor beeld overbelast raken. Het scherpste wat ik gehoord heb, is dat die hoogspringer met zijn ene been in een rolstoel terecht zou komen door de sport. Die opvatting deel ik niet. Ik zeg: als die jongen in een rolstoel terecht moet komen, zouden ze eerst zijn andere been moeten afzetten". Boelen vervolgde: „De collegae menen een oordeel te kunnen geven. Maar niet na 25 jaar ervaring zoals ik. Overbelasting? volga '^ASSENAAR De Derbys- >r was er feitelijk niet op «jindigt. Hier en daar een „jrolijk hoedje op de meestal iai gekapte haren van de mes en enkele heer in rok- istuum. Maar daar hield het op. Geen As- itsfeer. Trouwens, men doet op Duindigt ook niets aan i die sfeer te scheppen. Hechts enkele vaste Duin- igtklanten uit de bestuurs- i konden het opbrengen zich geheel in Derbystijl kleden. Verder matige pu- tlieke belangstelling. Immers s echte drafliefhebbers wil- in niet zo veel van de i t weten en waren in Gro- ingen bij de klassieke Ipweepstakes voor hengsten fn merries. J>e 52-ste editie van de Derby sultaLerd gewonnen door Notre Ne< laisir met de daarvoor spe- it-Du iaal uit Engeland overgeko- ien jockey Philip Robinson. let paard is het eigendom van De v ie familie De Kroes uit Elburg 3 - 2 n zegevierde voor Go Go met igefa/jie Nederlandse jockey Eric bedrepoem, Libelle met Bruce Ray- priizpnd, Romaunt met John PPfcthias en Rober Wetemans 6 Fhet Davina Raaphorst. De win- Rende eigenaar wachtte bijna ftijfenveertigduizend gulden. Rtertien volbloeds van start. j)utch Abbot nam met Pieter de kop voor Ankara - 23 Geen sprake van. Zo'n hoogspringer is een topsporter, die weet wat hij doet. Kijk naar de volleyballers. Ze staan op hun protheses maar bezeren zich niet. Ze we ten wat ze wel of niet kunnen hebben- .Neem de gewichtheffers zonder benen. Ik ben er zeker van dat zij bij een degelijke trainingsopbouw niet meer schade aan hun gewrichten zullen oplopen". De artsen evenwel kunnen niet tot een eensluidend oordeel komen. Boelen: „Af en toe raken de discussies een beetje in de ruziesfeer. Niet alle collegae zijn over-' tuigd. Maar ik blijf met nadruk stellen: schade is er niet". Een ding staat.vast: de onderlinge ver schillen waren af en toe erg groot. In het zwembad kwam het niet zelden voor dat er een verschil van enkele minuten be stond tussen de eerste en laatst aanko mende op de langere afstanden. Soms een kwestie van krachtsverschil. Ander zijds werkt de ingewikkelde klasseindeling bij de handicaps de verschillen in de hand. En juist bij dit punt is het woord doping gevallen. Coach Van der Velde, die zozeer twijfelt:„Die grote verschillen vind ik nou juist zo typisch. Het zou aan de trainings- opzet kunnen liggen maar onwillekeurig ga je toch aan middelen denken. Ik denk aan de Polen met hun enorme lichaamsbouw, veel steviger dan bij ons. Het kan een trai ningseffect zijn, maar het is niet te bewij- Net zoals het gebruik van doping. Van de Velde: „Het blijft bij vermoedens. Het zijn zeker geen beschuldigingen. Dan moet je het gefundeerd kunnen bewijzen. Ik wil de sport voor gehandicapten niet in discre- diet brengen, maar ik houd mijn twijfels. Als we echt met topsport bezig willen zijn, vind ik het nodig dat men zich in deze ma terie verdiept. Door dopingcontrole.". Arts Boelen: „Bij een degelijke trainingsopbouw zullen ook gewientnetters geen schade ondervinden". Motre Plaisir won met ruim verschil voor Go Go.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11