„Sport ontzettend goed voor revalidatie" Karpov neemt de leiding Goriuser wint f@ Spa Speculaties over Cruijff nemen toe Zege Schanche in rally-cross Rolstoelbasketballer Henk Makkenzei SPORTTRIBUIME Sport- prijsvragen Intertoto WEER VERLIES WASHINGTON DIPLOMATS IN POVER DUEL Rond heerst LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JULI 1980 PAGINA 1 DEN HAAG De results^ van de Lotto's van Ne< »|ai land, België en West-Du j3g tand en van het Nederlander supertrio zijn: Nederlandse Lotto. De vhe I nende getallen: 7 - 18 - 2 n 2 36 - 38 - 41. Reservegeta/lje - 40. De inleg bedróg, 2.916.568,50. De prijz^,, post: eerste pfai ƒ484.879,51. Tweede Fhei 138.537,00. Derde Ren ƒ207.805,51. Vierde pijf( ƒ277.074,01. Vijfde ƒ277.074,01. Belgische Lotto: getallen: 15-16-20-5 - 36. Het bijkomende nurr 39. De inzet 218.250,00 Franken 1.892.000 deelnemers. Westduitse Lotto: De wini de getallen zijn: 13 - 15 - f 25 - 26 - 32. Reservegeti 31. De winnende cijfers Spiel 77 zijn: 4 - 6 - 3 - 7 - 2. Supertrio: Het Supertrio gisteren gelopen in de P fighterprijs in Groningenkfj uitslag: 1. nr. 3 Nelson L Hovi (J. R. de Boer); 2. rf Petrel di Robles (T. SmedL 3. Nr. 4 Pepyn Bush (J.Sl Dooyeweerd); nr. 6 Nelso niet gestart. De uitke 1.481,50. DEN HAAG Voor groj van de intertotocompetitia zaterdag twee wedstrijder! speeld. De uitslagen Roda JCNeuchatel 2—1 (1—0); Fortuna Düg dortStandaard Luik (2"Ij- In groep 7: Molmö FFWfê II 1—0 (0—0). Karpov moet nog even nadenken voor hij zet in zijn partij tegen v.d. Wiel AMSTERDAM Wereldkampioen Ana toli Karpov heeft na de achtste ronde van het IBM-toernooi in Amsterdam een half puntje voorsprong genomen in - 'de kroongroep. Karpov won zaterdag overtuigend van de Nederlandse meester John van der Wiel. Doordat Jan Timman met zwart tegen Genna Sosonko niet verder kwam dan remise, moet de Amsterdammer nu ge noegen nemen met de tweede plaats. De - aanvallen van Timman liepen stuk op de nauwgezette verdediging van Sosonko. rDe Deen Larsen is in dit toernooi duide lijk uit vorm en verloor van Dolmatov. Larsen bezet de zevende positie en lijkt kansloos voor een van de ereplaatsen. Hort en Ribli deelden het punt en verke ren in de middenmoot van het klasse ment. In de grootmeestergroep tekent het over wicht van de Westduitser Unzickere zich met de dag duidelijker af. Een overwin ning op Smejkal bracht hem op 6,5 pun ten uit 8 partijen. De pas twintigjarige Tsjernin uit de Sovjet-Unie toont zich in de meestergroep ongenaakbaar. Tsjernin scoorde 7,5 uit 8. Zaterdag won hij gede- Het zettenverloop van de partij: Karpov (wit)v.d. Wiel (zwart): 1. e2-e4 c7-c5; 2. pg1-f3 pb8-c6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. pf3xd4 pg8-f6; 5. pb1-c3 d7-d6; 6. Ic1-g5 e7- e6; 7. dd1-d2 a7-a6; 8. 0-0-0 h7-h6; 9. Ig5-e3 Ic8- d7; 10. f2-f3 dd8-c7; 11. g2-g4 pc6-e5; 12. h2-h4 b7-b5; 13. th1-g1 h6-h5; 14. g4-g5 pf6-g8; 15. If1- e2 ta8-b8; 16. f3-f4 b5-b4; 17. pc3-b1 pe5-g4; 18. te2xa6 g7-g6; 19. tgl-f 1 pg4xe3; 20. dd2xe3 pg8- e7; 21. f4-f5 g6x(5; 22. e4xf5 e6-e5; 23. f5-f6 e5xd4; 24. td1xd4 Id7-e6; 25. f6xe7 H8-g7; 26. td4-e4 dc7-a5; 27. te4xe6 da5xa6; 28. tf1xf7 ke8xt7; 29. e7-e8dt tb8xe8; 30. g5-g6f kf7-g8; 31. fe6xe8t Ig7-f8; 32. de3-e6t zwart geeft op. SPA Cor Euser is gisteren -7 met een Crosslé winnaar ge worden van een race voor Formule Ford 1600 renwa- gens op het circuit van Fran- corchamps. De jeugdige Ne derlander kwam tot een ge middelde van 144,155 kilome ter per uur. Hij legde de acht ronden af in 23 min. 11,9 sec. De tweede plaats was voor de Belg Theys, die met een -Van Diemen tot 23.12£ kwam. De Brit Brian Henton heeft op het circuit van Mugello de achtste wedstrijd voor het Eu ropese kampioenschap voor formule 2-renwagens gewon nen. Henton leidde met zijn Toleman Hart TG 280 van start tot finish. Door zijn zege versterkte de Brit zijn leidende positie in het klassement van de Europese titel, dat hij nu met zeventien punten voor sprong op zijn landgenoot De- rek Warwich, die In Mugello tweede wordt, aanvoert. De Italiaan Ricardo Patrese en de Westduitser Hans Heyer hebben zaterdagavond met een Lancia de zes-uursrace van Watkins Glen, tellend voor het wereldkampioenschap merken, gewonnen. Het twee tal voltooide de wedstrijd die ruim een uur wegens re genval onderbroken moest worden met een gemiddel de snelheid van 125,126 kilo meter per uur. Op de tweede plaats eindigden de Ameri kaan Eddie Cheever en de Ita liaan Michele Alboreto, even eens met een Lancia. Zij had den een ronde achterstand. Derde werd de Britse équipe John Fitzpatrick/Brian Red man met een Porsche (op vijf ronden). In het klassement om de wereldtitel leidt Lancia voor Porsche. ARNHEM Henk Makkenze is topspor ter. Hij speelt in het Nederlandse rol- stoelbasketballteam en is de uitblinker. Henk Makkenze is gehandicapt. Hij kreeg op zijn achttiende jaar een ver- keersongeluk en raakte gedeeltelijk ver- lamd aan beide benen. Hij vertelt over het rolbasketball, over zijn invaliditeit en over de Paralympics. „Het zijn de beste Spelen die ik tot nu toe heb meege maakt. En ik heb toch at drie van die evenementen beleefd. De organisatoren hebben alles met de bijna pijnlijke preci sie van een computer geregeld. Er was uitstekend vervoer, goede trainingsfacili teiten en in het Olympisch dorp was ook alles aanwezig wat we nodig hebben. Kritiek heeft Makkenze op de internatio nale regels bij de Paralympics. „De Olympische Spelen voor Gehandicapten zijn nog niet volwassen. Er zijn nummers waarop maar drie atleten uitkomen, die dan ook ieder een plak halen. Dat komt ongeloofwaardig over. Ik denk dat er meer geselecteerd moet worden, anders heeft zo'n medaille maar weinig waar de." „Bij basketball is dat iets anders. De eer- _ste twee wedstrijden die we speelden, te gen Brazilië en Denemarken, waren veel te gemakkelijk. Het ging toen nog niet om medailles, maar je wordt wel in slaap ge sust. Je komt zo ook niet in je toernooirit- me. Bij basketball moeten voorronden ko men zodat je alleen de acht of tien sterk- ste landen overhoudt. Dan krijg je ook on middellijk interessanter wedstrijden. Want vooral de sterkste zes landen ontlopen el- 'kaar maar weinig in kracht. Dat zie je ook aan de uitslagen. Van Frankrijk verliezen we weliswaar met twee punten verschil, maar ik denk dat het publiek wel zat te watertanden. En door wedstrijden als te gen Frankrijk, Canada en Argentinië doe je ontdekkingen. Het blijkt, dat spelers die tegen de zwakkere landen de sterren van de hemel spelen, juist in dit soort sleutel wedstrijden falen." Henk Makkenze speelt al twaalf jaar rol stoelbasketball. Hij koos voor zijn revali- datie-therapie sport en hield zich bezig met atletiek, tafeltennis en basketball. In die sporten haalde hij een hoog niveau. Basketball werd zijn favoriete sport. „Sport werkt ontzettend goed bij de reva lidatie. Toen ik dat ongeluk had gehad, was ik de eerste maanden behoorlijk dizzy. Ik besefte nauwelijks wat me over komen was. Pas toen de genezing vorder de, voorzover van genezing sprake was, begon het tot me door te dringen, dat be paalde spieren niet meer functioneerden en dat ik invalide was. Die klap van het ge handicapt zijn kwam niet zo hard aan, juist door de sport. Ik revalideerde spelender wijs. We hebben in die tijd zelfs ontzettend veel gelachen. In mijn privéleven merk ik niet zo veel van die verlamde benen. Ik kan me zowel met de rolstoel als met beu gels redden. Beugels gebruik ik niet zo veel, want je kunt je handen dan nergens anders voor gebruiken. Maar ik kan wel overal komen. Voor het ongeluk was ik al verloofd, daarna zijn we getrouwd. We hebben nu twee kinderen en die weten niet beter. Ik werk overdag als electro- technicus in een fabriek en 's avonds sport ik of heb ik vergaderingen." "Sport neemt een erg belangrijke plaats in mijn leven in. Ik ben nu wat aan het min deren omdat mijn gezin met twee op groeiende kinderen meer aandacht begint op te eisen. Ik besteed nog wel veel aan dacht aan de basketballvereniging Friso, waar we een speciale afdeling voor gehan dicapte sporters hebben. En ik heb me overigens ook bezig gehouden met de In tegratie van gehandicaptensport, vooral in de sportraad in mijn woonplaats Dord recht. Verbaasd Topsporter en invalide, dat klinkt wat paradoxaal. Wie echter Makkenze aan het werk gezien heeft in de Rijnhal her ziet zijn mening snel. Makkenze en zijn teamgenoten leverden prestaties, speel den met zulk een overgave en techniek, dat valide topbasketballers er verbaasd naar keken. „Wat rolstoelbasketball zo interessant maakt, is dat je geen vierkante meter voor jezelf hebt. Door de rolstoel kan je de bal beter afschermen. Bij het staande basket ball is het zo dat een tegenstander door een paar pasjes te maken het hele sy steem in de war kan sturen. Dat kan bij ons veel minder, waardoor je ook taktisch alles makkelijker kunt volgen. Ik vind staand basketball niet zo aantrekkelijk, maar dat heeft meer met de commercie te maken. Dat basketball wordt verziekt door het geld." „Rolstoelbasketball kan nog een stuk be ter worden. Het is gek, maar veel clubs werken nog met coaches die dat op een vrijwillige basis doen met de gedachte: „Kijk eens wat ik allemaal voor die gehan dicaptensport doe!" Die mensen hebben vaak de ballen verstand van basketball. Daar moeten natuurlijk professionele krachten voor in de plaats komen. Het is ook nog vaak zo, dat de rolstoelbasketbal lers hun hele leven bij dezelfde club blij- LOS ANGELES Abe Lenstra voelde zich niet lekker en bleef thuis op zijn vakan tie-adres. Johan Cruyff speelde een helft .op halve kracht en kwam na rust als ge- J.v.olg van een dijbeenblessure niet meer te- ^rug. Een avondje Nederlandse voetbalglo- •7 lie met een nostalgisch karakter viel in Los f Angeles in het water. Abe, "de Cruyff van de vijftiger jaren" die zijn spreekwoordelijke vliegangst heeft over wonnen en op het ogenblik bij een oud- -teamgenoot van Heerenveen vakantie houdt, heeft aan de wedstrijd tussen de Los Angeles Aztecs en de Washington Diplomats 'niets gemist. De "Dips" zonder Wim Jansen, Lozano, Horvath en grotendeels ook zonder Cruyff verloren in een zeer pover duel na verlenging met 2-1. Het team uit Washington heeft nu 11 van de 19 wedstrijden verloren en zal nog moeite hebben zich bij de laatste 18 (van de in totaal 24 clubs) te plaatsen. De Los Angeles Aztecs van trainer Rinus Mi- chels doen het aanzienlijk beter. De Aztecs, met Wim Suurbier en Leo van Veen, boek ten tegen Washington de twaalfde overwin ning. De slechte resultaten van de Washington Di plomats hebben de speculaties over Cruyff's Amerikaanse voetbaltoekomst sterk doen toenemen. Of trainer Gordon Bradley of Cruyff vertrekt na dit seizoen uit Washing ton, aldus de meest gehoorde theorie. Als Cruyff blijft, komt Michels wellicht naar Was hington, als de Nederlandse ster vertrekt, gaat hij hoogstwaarschijnlijk Los Angeles. In de Noordamerikaanse competitie speel den New England Tea Men en San Jose Earthquake een rumoerige wedstrijd. Na liefst zeven gele kaarten won eerstegenoem- de met 3-1. Uitslagen: California Surf-Tampa Bay Rowdies 3-1, Fort Lauderdale Strikers-Memphis Rogues 2-1, Detroit Express-Houston Hurricane 2-0, Dal las Tornado-Rochester Lancars 1-0, Los An geles Aztecs-Washington Diplomats 2-1 (na verlenging), San Diego Sockers-Tulsa Roug- necks 2-1 (na verlenging). Makkenze: „De criteria wie wel en wie niet mag basketballen moeten verruimd worden".' ven, ook al zijn ze daar veel te goed voor. Men stond heel vreemd te kijken toen al lerlei spelers bij hun club weggingen om bij Friso, mijn club, te gaan spelen. Dat hoorde niet zo, dat kon eigenlijk ook niet, vond men. Friso werd twee keer achter el kaar zonder enige concurrentie kampioen van de eerste divisie. Daarna begon een aantal clubs, waaronder Antilopen, onze grootste concurrent, ook met het aantrek ken van nieuwe spelers. Het komende jaar verwachten we dan ook wél concurrentie. Zo gaat het peil van de eerste divisie om hoog." Criteria „Ik vind ook, dat de criteria wie wèl en wie niét mag rolstoelbasketballen, ver ruimd moeten worden. Het is eigenlijk flauwe kul dat beenamputè's niet mee mogen doen, omdat je als ploeg aan een norm zit doordat je te veel spelers hebt met een te kleine handicap. Die mensen horen er gewoon bij. De nationale bon den hebben zojuist op dit punt overeen stemming bereikt, dus die regeling zal wel snel komen." „Sport is heel belangrijk bij de revalidatie maar er wordt in de revalidatiecentra nog steeds niet voldoende aandacht aan be steed en als je niet onmiddellijk tijdens je revalidatie begint met sporten, valt er een gat en komt het er niet meer van. Ik vind niet dat iedere gehandicapte moet sport en, maar wel diegenen die sportminded zijn. Dat beginnen de specialisten ook langzamerhand in te zien. Dus er zal bin nenkort wel een groter aanbod van spe lers komen. En dat is ook weer goed het rolstoelbasketball, want we werke met een veel te smalle basis." „Ik weet nog niet of ik er bij de volgt Paralympics bij zal zijn. Rolstoelbaske Iers kunnen een hele tijd meedraaien de top, maar die periode begint st korter te worden door het stijgendi^j '83 veau. Ik weet wel dat ik in het hu team nog moeilijk vervangbaar ben. vind ik jammer want ik kan nooit v gaan omdat ik me niet kan veroorlove persoonlijke fouten op te lopen en na: j! kant te moeten. Als ik stop, stop ik w< eens. Langzaam afbouwen vind ik nik kunt niet minderen met trainen en toe .e( topniveau blijven meedraaien. Maar a j stop blijven er nog genoeg hobbies 8 me over. Ik zal me niet vervelen." B I lie VALKENSWAARD De vierde ronde voor het internationale rally-crosskampioenschap van Nederland, gehouden op het Eurocircuit van Valkenswaard, kende een spectaculaire apotheose. In de A-finale, moest twee keet worden gestart, omdat zich bij eerdere starts incidenten voordeden. Na de eerste start was Andre Albers (Porsche- Carrera) schuldig aan de crash, waarvan Piet Dam (BMW) en in mindere mate Europees/Ne derlands kampioen Jan de Rooij en Martin Schanche (beiden Ford Escort) de dupe waren. De tweede startpogipg slaagde. Na één ronde Rond is gisteren overtuigend winnaar geworden van de in ternationale motorcross in de 500 cc-klasse in Den Dun- gen. Op zijn Suzuki won hij alle drie manches. In de eerste manche kon Peter Herlings Rond enigszins volgen, waardoor hij de tweede plaats greep. De enige buitenlander, die tot een aanvaardbare prestatie kwam, was de Zweed Hakon Carlq- vist, die in het eindklassement vijfde werd. De ongeveer 5000toeschou wers zagen in de tweede man che de Bulgaar Dimitar Ram- velov over de kop gaan. De Bulgaar, die in het klassement voor het wereldkampioen schap in de 250 cc-klasse tweede staat, werd naar een ziekenhuis in Den Bosch ver voerd. waar een gebroken jukbeen en een hersenschud ding werden geconstateerd. Gerard Rond „springt maar vast juichend op" al staat zijn zege nog niet vast DEN DUNGEN Gerard gaven John Welch (Ford Escort) en Piet Dam elkaar geen duimbreed toe. De Ford Escort eindigde echter in de chicane. Hij sloeg daar over de kop. Omdat zijn wagen de baan blok keerde, werd tot een derde start besloten. Met vier auto's in de baan Dam's wagen was niet meer te repareren en Albers werd gediskwalifi ceerd besjiste Schanche de strijd in zijn voordeel. Reeds in de derde bocht liet hij Lan- cia-Stratos-rijder alweer achter zich. In de laat ste ronde maakte Bentza een kapitale stuur fout, waardoor Jan de Rooij en John Welch respectievelijk tweede en derde werden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10