Pools onderwijs van leugen beschuldigd Stop aardgas-baten inkolenwinning Betalingsbalans verder verslechterd Rieboycot uid Afrika ooguit in eperkte vorm £eidóc<3owumt Scheuring OAE afgewend H Verzoenende woorden Surinaamse premier Suriname en Nederland recht tegenover elkaar Moskou bevestigt bereidheid tot onderhandelen .NA INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JULI 1980 PAGINA 7 L lr< I „Johannesu bent onze roeder" ORTO ALEGRE, RAZILIE Paus Jo annes Paulus II is gis- ïravond bij zijn aan- omst in de Zuid-Brazi- stad Porto Ale- re verwelkomd door Ainstens 1 miljoen isen, die met confet- strooiden, gillende eukenmeiden afsta- muziek maakten, bllonnetjes oplieten n met geel-witte vlag- etjes zwaaiden. paus, die zijn rode nantel aanhad tegen de rinterkilte in het zuiden an het westelijk hal- rond. was gearriveerd lit Aparecida, waar hij van 's werelds groot- basilieken toewijdde Maria, die ter plaatse lijzonder vereerd wordt. Johannes, Johannes. Jo bent onze roeder", scandeerden pgewonden vrouwen in orto Alegre. Gastheer an de paus is de van af- tamming Duitse kardi- aal-aartsbisschop Dom "icente Scherer, een van e invloedrijkste conser- atieve leden van het •raziliaanse episcopaat, lij kritiseert het brengen an het evangelie in een olitieke verpakking en tegen de „bevrijdings- ïeologie". Kardinaal cherer was een van de reinige Braziliaanse bis schoppen die de steun af- ieurden die de kerk in o Paulo gaf aan de sta rs in de staalindustrie april en mei. PARAMARIBO Volgens de Surinaamse premier Chin a Sen is er in de verhouding tussen Nederland en Surina me een deuk ontstaan, maar is deze niet onoverkomelijk. Premier Chin a Sen zei dit gisteren op een persconfe rentie in Paramaribo. Hij herhaalde zijn stelling dat de Nederlandse regering al tenminste 14 dagen geleden op de hoogte was van de Suri- de 2,7 miljard waardevast te maken. Premier van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat het kabinet zich pal achter mi nister De Koning van ontwik kelingssamenwerking heeft .j—v. geschaard. Bij de Surinaamse gulden ontwikkelingshulp onafhankelijkheid is duidelijk afgesproken, aldus Van Agt, dat het bedrag van 2,7 miljard inclusief de optredende geld ontwaarding zou zijn. Daarom is er geen sprake van dat Suri name nu met succes zou kun nen vragen om de hulp alsnog waardevast te maken door een extra bijdrage van 700 miljoen. De enige uitzondering hierop is en blijft de twintig miljoen gulden die gegeven wordt als eerste aanzet voor een volks verzekering tegen ziektekos ten, beklemtoonde de minis ter-president. OPEN BRIEF VAN „VLIEGENDE UNIVERSITEIT" WARSCHAU In een open brief aan alle leerkrachten en opvoeders in Po len wordt de Poolse regering ervan be schuldigd de leugen bij het onderwijs te bevorderen en de opvoeding van de jeugd te manipuleren. De open brief is afkomstig van het Genootschap voor Wetenschappelijke Cursussen, een ille gale vereniging van intellectuelen die lezingen organiseert op de zogenaamde Vliegende Universiteiten. De afgelopen maanden zijn bijeenkom sten, georganiseerd door dit Genootschap, door tijdig ingrijpen van de politie vrijwel onmogelijk gemaakt. Op 14 juni j.l. is er echter in het geheim een Algemene Ver gadering van het Genootschap gehouden, waar veertig leden aanwezig waren. Tij dens die vergadering is de open brief ge schreven en één dezer dagen zal de brief verspreid worden onder de Poolse leer krachten en pedagogen. Tot de ondertekenaars van de brief be hoort onder meer Wladyslaw Bienkowski, die tijdens de „Poolse lente in 1958" zelf minister van Onderwijs was. In de brief wordt een beroep gedaan op de onderwijs krachten om het eigen geweten meer te laten spreken dan de angst voor de autori teiten. De leugen in het onderwijs, aldus de brief, betreft met" name het onderricht in geschiedenis en in de literatuur, maar strekt zich ook uit tot de filosofie, de so- De Poolse regering wordt in de brief ron duit van geschiedvervalsing beschuldigd, met name waar het gaat om de gebeurte nissen tijdens de tweede wereldoorlog, om de historische verhouding met de buur landen, om de rol die de katholieke kerk en andere godsdiensten in de geschiedenis van Polen en in de wereldgeschiedenis gespeeld hebben en om de geschiedenis van het joodse bevolkingsdeel in Polen zelf. Degenen die de brief onderschrijven zijn allen ofwel werkzaam aan universi teiten ofwel zijn bekend als schrijvers of publicisten. Pijpen voor Argentinië Bij tte werf Verolme Rozenburg is vandaag de zeesleper Shamal (van het Haarlemse sleepvaartbcdrijf fTC) begonnen aan een reis naar Argentinië, met achter zich een ponton met voor 11.000 ton aan opmerkelijke transport is bestemd voor Bos kalis dochter Nacap, die in Argentinië 1800 fcüometr gaspljpleidfng aanlegt. In totaal is daarvoor 125.000 Ion pijp nodig. HAAG Overleg tussen minister Van der Klaauw tenlandse Zaken) en zijn Belgische collega heeft geleid et instellen van een ambtelijke Benelux-werkgroep, die bezien hoe een olieboycot van Zuid-Afrika moet wor- ingepast in het Benelux-verdrag. Hieruit kan worden leid dat, zo Nederland tot een boycot van Zuid-Afrika gaat. dat hooguit zal gebeuren via het beperkte middel de in- en uitvoerwet. Er zal dus nooit sprake zijn van veel meer omvattende olieboycot op grond van de zoge nde SanctieweL leeft premier Van Agt desgevraagd bevestigd na afloop van vekelijkse kabinetsberaad. Vplgens Van Agt heeft Neder- n de eerste gesprekken nog nergens een hard „neen" te gekregen op zijn vraag om samen met de Scandinavische fen en de Benelux een olieboycot tegen Zuid-Afrika af te ligen. Van der Klaauw heeft intussen een eerste gesprek ge- d met zijn Belgische collega en spreekt op 21 juli met de »mburger Thorn. Gesprekken met de Zweden, Denen en n zullen tot na de vakantie moeten wachten. In de Noorse sterraad zal eind augustus-begin september over eèn moge olieboycot tegen Zuid-Afrika worden gesproken. ■de Kruis ycot mer-kampen ,GKOK Het internatio- comité van het Rode s heeft gisteren bekend- ^F^Tiakt dat het eind juli de ^£w£>rrading van de kampen Pru en Tap Prik bij de t tussen Thailand en bodja zal opschorten, kampen zijn in handen ie guerrillastrijders van Dde Khmer. woordvoerder van het Kruis liet in Bangkok i dat het besluit om de ende Trading voorlopig stop te i, deel uitmaakt van een jom de strijdende en de ^Strijdende groeperingen te E88ö»^Rode Kruis en de V.N. ;n de afgelopen maanden 55.000 mensen in de ■■■■^en van de Rode Khmer evensmiddelen voorzien, groot deel van deze le- niddelen is echter door uerrillastrijders die zich tten tegen het bewind in m Penh, voor andere inden gebruiken. ;h meer geld >r gemeenten provincies j HAAG Staatssecre- I Koning (binnenlandse 1 i) heeft de gemeentebe- n laten dat de rijkso- id hen in 1981 via het |i|\ entefonds 170 miljoen ■v- in meer beschikbaar 9an de bijna 12 miljard j dit jaar in het fonds is rt hereniging var. Neder- Gemeenten heeft laten dat zij deze reële groei ,5 procent zeker niet als ir tegenvaller ervaart. De r K icies krijgen volgend B HETi totaal 919,6 miljoen gul- A kiiit het provinciefonds, EbAA*fn eveneens een recle van 1,5 inhoudt ADVIES MLÏNRAAD AAN MINISTER VAN AARDENNE MINISTER De Koning van Suriname heeft gisteren bij te rugkomst uit Suriname, waar de onderhandelingen- met het kabinet Chin a Sen over het waardevast maken van de Ne derlandse ontwikkelingshulp werden afgebroken, gesproken over „bebloede koppen aan beide zijden". Maar' met inacht neming van alle Surinaamse argumenten voor die abrupte beëindiging van de besprekingen kan toch geen andere con clusie worden getrokken, dan dat de oorzaak van de nu ont stane spanningen tussen Nederland en Suriname in Parama ribo ligt. De Nederlandse bewindsman heeft zeer steekhoudende be weegredenen aangevoerd, waarom niet aan de Surinaamse verlangens kan worden voldaan en waarom hij het in 1975 met Suriname gesloten verdrag niet wil openbreken. Zo is bij de opstelling van dat verdrag al enigzins rekening gehouden met de inflatoire werking op de ontwikkelingshulp ten be drage van 2,7 miljard gulden. Verder betoogde de minister, dat Suriname gewoon niet in staat is om jaarlijks ook in Ne derlandse ogen verantwoorde projecten op te zetten voor een groter bedrag dan 200 tot 300 miljoen gulden. Tot slot, aldus de minister, zou het toekennen van die inflatiecorrectie ten koste moeten gaan van de hulp aan andere ontwikkelings- lansden; een politiek onhaalbare zaak. TOCH zijn ook sommige argumenten van Surinaamse zijde minder onredelijk dan op het eerste gezicht lijkt. Zo kan het feit dat van het tot nu toe bestede bedrag van 500 miljoen gulden nauwelijks enige positieve werking op de Surinaamse economie is uitgegaan, niet aan- de huidige regering worden verweten. Terecht wordt dit falen verweten aan het in fe bruari aan de kant geschoven kabinet-Arron, dat het in standhouden van de traditionele Surinaamse corruptie en bureaucratie belangrijker leek te vinden dan de opbouw van de Surinaamse economie. MAAR deze voorgeschiedenis mag geen reden zijn om wat de afgelopen dagen in Suriname is gebeurd goed te praten. Premier Chin a Sen is, toen hij zijn zin niet kreeg, van de conferentietafel weggelopen. Hij had er beter aan gedaan éérst de nog altijd aanwezige sporen van zijn voorganger Ar- ron uit te wissen. Hij had er ook beter aan gedaan eerst aan te tonen dat zijn ministersploeg wèl in staat is om enige lijn een zeer bescheiden zou al voldoende zijn in het Suri naamse economisch patroon te brengen. In zo'n geval zou Nederland wellicht ook minder onwelwillend staan tegeno ver een aanpassing van de ontwikkelingshulp aan Suriname. De manier echter waarop premier Chin a Sen minister De Koning de afgelopen dagen is tegemoetgetreden, doet ver moeden dat hij zelf niet in het welslagen van zijn economi sche politiek gelooft En wat is in een dergelijke situatie voor de Surinaamse premier gunstiger dan de zwarte piet voor het mislukken van die politiek in Nederlandse handen te kun nen spelen? SIERRA LEONE De vijftig over het controversiële vraag- naties tellende Organisatie stuk van erkenning voor de van Afrikaanse Eenheid, de door Algerije gesteunde onaf- OAE, is er gisteren tcrnauwer- hankelijke republiek in de nood in geslaagd een scheu- westelijke Sahara, te voorko- ring binnen haar gelederen men. (Van onze parlementraire re dactie) DEN HAAG De overheid moet een deel van de extra baten die men uit verkoop van aardgas ontvangt ge bruiken om een onderzoek sprogramma te betalen naar hernieuwde winning van steenkool in ons land. Ge zien de ondergrondse om standigheden in ons land zullen voor een dergelijke hernieuwde winning onder meer nieuwe technologiën ontwikkeld moeten worden. Dit stelt de Mijnraad, daarin gesteund door de Algemene energie raad (AER) in een ad vies aan minister Van Aarden- ne over het gebruik van kolen voor de toekomstige energie voorziening. Dit op basis van de door de minister onlangs uitgebrachte kolennota. De Mijnraad wijst er in het advies op dat de prijs van kolen in de toekomst aanzienlijk hoger zal worden. Verwacht wordt dat een ton kolen in de toekomst wel 280 tot 300 gulden kan op brengen terwijl de winnings- kosten maar 90 tot 170 gulden per ton zullen bedragen. Ge zien het verschil tussen deze beide bedragen, de energie voorziening en de voordelen voor de betalingsbalans is een voortdurende evaluatie van de mogelijkheden om tot nieuwe winning van kolen in ons land te komen, op zijn plaats, aldus de Mijnraad. De raad wijst er daarbij op dat invoor van kolen alleen goed te keuren valt zolang er nog geen winning van onze eigen kolen is. Dit om dat importen altijd afhankelijk zijn van poli tieke ontwikkelingen in ande re landen dfè de aanvoer kun nen verstoren. Zowel de Mijn raad als de AER zeggen het te betreuren dat de kolennota nergens aangeeft hoe de kos ten van een verhoogde inzet van kolen in ons land 26 mil joen ton per jaar in het jaar 2000) betaald moet worden en hoe de kosten worden gedekt voor infrastructurele-en mi lieumaatregelen. In een tegelijkertijd uitge bracht advies met betrekking tot de olie-winning in ons land stelt de Mijnraad dat de over heid ook hierin dient te inves teren. Als de betrokken onder neming daartoe zelf niet be reid is, zo vindt de raad, moet de overheid de kosten betalen van installaties die een ver hoogde winning van olie uit bestaande velden mogelijk maakt Een verhoogde win ning van olie kan door het in spuiten van water of stoom de secundaire produktie) in het olieveld. Daarmee worden de produceerbare reserves uit een olieveld (bij normale bo ringen wordt vaak maar 30 procent van de aanwezige olie in het veld opgepompt), veelal verdubbeld. Het injecteren van water of stoom kost echter veel geld. GULDEN REDELIJK STERK, D-MARK VERZWAKT (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar is de betalingsbalans verder ver slechterd. Het saldotekort op kasbasis liep op van ruim een half miljard in het eerste kwartaal van 1979 tot 2,4 miljard in de eerste drie maanden van dit jaar. Op transactiebasis is het tekort gestegen van 1 miljard tot 1,2 miljard gulden. Het tota le verkeer van de niet mone taire sectoren met het bui tenland gaf in het eerste kwartaal een tekort te zien van 3,2 miljard gulden. Dankzij een toename van het goederenverkeer betekenen de iongste kwartaalcijfers enig herstel ten opzichte van de het zeer slechte resultaat in het laatste kwartaal van 1979. Maar desondanks trad in de eerste maanden van dit jaar opnieuw een verslechtering van de ruilvoet op; de prijzen van de producten die Neder land invoert liggen aanzienlijk hoger dan de exportprijzen van onze eigen producten. De waarde van de gulden steekt op dit moment niet on gunstig af bij de overige wes terse valuta. De effectieve wis selkoers van de gulden liep in het eerste kwartaal met een half procent op, ondanks een dieptepunt in april en mei. Met name in juni herstelde de gulden zich aanzienlijk. Dat ging vooral ten koste van de Duitse mark, die ondanks een hoog renteniveau zijn positie binnen het Europees monetair stelsel zag verslechteren. Sinds medio mei geldt de D-mark mei als een van de zwakste munten van Europa. Pappa Blanca naar veiliger gevangenis DEN HAAG De 36-jarige Frans de W., beter bekend als „Pappa Blanca" en een van de leiders in de omvangrijke koppelbazen-zwendelzaak in de Rijnmond, is op 20 juni Dit heeft van bet huis van bewaring in Haarlem uit veiligheidsover wegingen overgebracht naar het beter beveiligde huis van bewaring in Maastricht. vrijdagavond bevestigd. Ze zei dat er sterke aanwijzingen be stonden dat „Pappa Blanca", die op 17 juni is veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, woordvoerster met hulp van buitenaf wilde van het ministerie van justitie ontsnappen. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft gisteren bevestigd dat zij bereid is opnieuw met de V.S. te gaan spreken over het be snoeien van het aantal in West-Europa opgestelde raketten voor middellang bereik. Dit is bekendgemaakt door het persbureau Tass in een verslag over het recente onderhoud van bondskanselier Schmidt met president Brezjnew. In het commentaar werd gezegd dat eventu ele accoorden over het inkrimpen van het aantal wapens toch pas in praktijk kunnen worden gebracht „na het in werking tre den van het verdrag tussen de twee landen over de beperking der strategische bewapening Salt II". Het Russische partijdagblad Pravda heeft gisteren benadrukt dat er een „echte mogelijkheid" is voor oost-west besprekingen over de beperking van kernraketten voor de middellange afstand in Europa. Speciale VUT bijzonder onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een speciale wet in de maak om het exploitatiepersoneel van het bijzonder onderwijs in staat te stellen op 63-jarige leeftijd met pensioen te gaan. De ministerraad is vrijdag met het ontwerp hiertoe akkoord gegaan en heeft het naar de Raad van State om advies gestuurd. Het gaat om een VUT-wets- ontwerp bedoeld voor schoon maakpersoneel, technisch en administratief personeel en andere dergelijke categorieën, die allen bij het bijzonder on derwijs werkzaam zijn. Hun collega's van riiks- en gemeen tescholen konden al met hun 63-ste met VUT op grond van een al bestaande wettelijke re geling. Het is de bedoeling dat de nieuwe wet terugwerkende kracht heeft tot 1 januari 1980. De OAE-top ging tenslotte ak koord met de installatie van een commissie van verzoening, die over het vijf jaar oude conflict rapport dient uit te brengen aan en binnen drie maanden bijeen te komen spe ciale conferentie. Een groep van tenminste twaalf, onder westerse invloed staande Afrikaanse landen waarschuwde tijdens een stormachtige plenaire zitting donderdag dat zij uit de orga nisatie zou stappen, als de con ferentie zou overgaan tot er kenning van de voormalige Spaanse Sahara als een soeve reine staat Algerije steunt het streven naar onafhankelijkheid van de Marxistische beïnvloede Poli- sario-guerrillabeweging, die reeds vijf jaar een kostbare en bloedige guerrilla-oorlog met het Marokkaanse leger over het gebied voert. De guerrillastrijders van de Polisario gingen eerder in de algerijnse oases Tindouf over tot het uitroepen van een „Arabische Democratische Re publiek Sahara", die volgens Marokko slechts op papier be staat j, Z.-Afrika waarschuwt Zimbabwe JOHANNESBURG Zuid- Afrika heeft Zimbabwe laten weten dat het zijn grondge bied niet mag laten gebruiken voor guerrilla-activiteit tegen Zuid-Afrika. De minister van arbeidspoten tieel, Fanie Botha, zei dat Zuid-Afrika zich niet nog een situtatie als die aan de noorde lijke grenzen van Zuid-Afrika (Namibië) kon permitteren. Het zou onmiddellijk „terroris tische bases" in Zimbabwe wegvagen. Adriano Sebastiao, de Angole se ambas^adour in Portugal, heeft vrijdag verklaard dat zijn regering een beroep „op de Cubaanse troepen in Ango la of mogelijk ook op de strijd krachten van andere landen, zal doen als Zuid-Afrika zijr opmars in Angola voortzet.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7