1Werkgelegenheid centraal in nieuwe Alphense wijk iLeiden krijgt miljoen svoor stad- vernieuwing Zuid-camping Katwijk bestaat 30 jaar Moeder Teddy werd gevonden onder transformatorhuisje hond zoekt huis ;tad/regio KERKENZANEN WORDT „STAD IN STAD" KORTWEG Beroep krakers ongegrond RN*. LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JULI 1980 PAGINA 5 EIDEN Leiden krijgt haar ruim 95 miljoen gulden voor e uitvoering van de verbeteringsplannen, die onlangs door e raad zijn vastgesteld, zeer waarschijnlijk door het minis erie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening toege kend. n een brief van minister Beelaerts van Blokland aan de colleges ran burgemeester en wethouders van de Interim Saldo Regling emeenten, waar ook Leiden onder valt, zegt de minister haast e maken met uitvoerings- en ontwerpplannen voor de stadsver- lieuwing. Uit de brief blijkt dat een accent gelegd moet worden ip de uitvoering van plannen tot verbetering van wijken in de tad. De gemeente Leiden heeft onlangs haar vijf verbeterings- >lannen voor Verversbuurt, Oude Morsch, Pancras West, Aca- lemiewijk en Levendaal-west reeds ingediend. Gezien de brief ran de minister, die vooral de nadruk op de uivoering van de ilannen legt, zullen de benodigde financiën zeker worden ver trekt Een kwieke honderjarige LEIDEN Ter gelegenheid van het berei ken van de leeftijd van 100 jaar, brachten loco-burgemeester C. Waal en echtgenote een bezoekje aan mevrouw Grietje Feen- stra-Hasselbach in het bejaardentehuis aan de Aaltje Noorderwierlaan 1 in Leiden. Mevrouw Feenstra-Hasselbach, een nog kwieke en helder van geest zijnde dame, vierde haar verjaardag gistermiddag te midden van vrienden en familie in de re creatieruimte van het bejaardentehuis. Wat het geheim van het zo oud worden is. wilde mevrouw Feenstra niet meedelen. In ieder geval heeft hard werken (zij runde veertig jaar het pension Feenstra aan het Rapenburg) het ouder worden niet nadelig beinvloed. Als eigenaresse en bedrijfsleid ster runde zij van 1923 tot 1962 het pen sion voor wetenschappelijk medewerkers en studenten van de Leidse Universiteit. De grote zalen in het pension werden veel voor vergaderingen gebruikt of, zoals een nichtje van de 100-jarige zich nog kan her inneren, voor danslessen. Mevrouw Feenstra is een geboren Leidse die in vroeger dagen met haar man een zaak had in fijne kruidenierswaren. Na de dood van haar man begon ze met het pen sion. Mevrouw Feenstra heeft één dochter, die echter al is overleden, en één klein dochter en kleinzoon, beiden ook al be hoorlijk op leeftijd, en 4 achterkleinkinde ren. De klein- en achterkleinkinderen wo nen allen In Zuid-Afrika. KATWIJK De gemeente Katwijk garandeert de Zuid-camping minstens nog twintig Jaar bestaansrecht, zo kon- kludeert voorzitter A. Berges, voorzit ter van de Koninklijke Kampeervere niging Katwijk, uit de woorden van wethouder N. Parlevliet, die tijdens de gezellige receptie wegens dertig jaar Kampeervereniging Katwijk, beloofde dat het vijftigjarige bestaan van de vereniging zeker nog in Katwijk ge vierd gaat worden. In ieder g^val viert de Zuid-camping in Katwijk de komen de week feest met de driehonderd vijf tig families die daar hun zomerhuisje hebben. Voor de jubilerende kampeervereniging was het grootste geschenk wat zij gisteren - tijdens haar receptie - kregen, de toezeg ging van wethouder Parlevliet (CDA) dat het Katwijkse gemeentebestuur alles doen zal, om de Zuid-camping voorlopig te handhaven. De wethouder ging zelfs ver der en zegde het bestuur toe de volgende twintig jaar zich zeker niet ongerust te maken. Deze ongerustheid was zeker niet ongegrond. Op de plannen van de Provin cie komt de Zuid-camping na 1985 niet meer voor. Al in zijn feestwoorden sprak voorzitter A. Berges de hoop uit dat de camping niet verdwijnen zal. Hij memo reerde de vele gesprekken die het bestuur met menige instantie al gevoerd heeft om de bestaanszekerheid van het kampeerter rein buiten alle twijfel te verheffen. Voor dat de Katwijkse wethouder hem gerust stelde sprak Aad Berges zelf over aktie op het Binnenhof met de 350 families van het tentenkamp. In de door de vereniging, met financiële hulp van de Katwijkse gemeente, zelfge bouwde ontmoetingsruimte kreeg het be stuur van alle bewoners van het kampeer terrein een filmprojektor aangeboden, om tijdens slecht weer de jeugd lichtbeelden voor te kunnen schotelen. De voorzitter dankte daar iedereen voor en opende met een gemeend „proost" de feestweek voor alle bewoners van de Zuid-Camping in Katwijk. KAVELS BUNGALOWBOUWGROND In de eerste uitwerUingfose van het bestemmingsplan "Haaswijk 1976" is een drietal kavels opgenomen welke bestemd zijn voor de bouw van een bungalow. De grootte en de prijzen (exclusie! B.T.W.) van de kavels bedragen behoudens goed keuring door de gemeenteraad en het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland: Kavel Grootte Prijs A 695 m2 f 295.000.- B 580 m2 f 220.000.- C 550 m2 I 205.000," Volgens de van toepassing /gnde voot- s< hrif ten mogen de bungalows de volgen de afmetingen verkrijgen: a. minimale breedte 6.5 meter; b. maximale diepte 14 meter. c. maximale goothoogte 5,5 meter, d. maximale nokhoogte 10 meter; e. maximale bebouwde oppervlakte 40 o/o van de kavel. Gegadigden dienen te voldoen aan de "Regels voor eerste toewijzing va/i luim en koopwoningen in de vrije sector (Haaswijk)". Inlichtingen en informatiemateiiaal (situatietekening, voorwaarden e.d.) zijn verkrijgbaar bij de dienst Gemeentewerken, Wilhelminapark 25 te Oegstgeest. telefoonnummer 071 - 15 11 41, t.a.v. de heer W.A.G. vah Kesteren. Belangstellenden wordt verzocht zich binnen .één maand na de datum van deze advertentie schriftelijk te meidei? bij burgemeester en wethouders van Oegstgegst, postbus 1270, 2340 BG Oegstgeest, onder opgave van de gewenste voorkeur(en) en een verklaring dat met de verkoopvoorwaarden wordt ingestemd. Oegstgeest, 2 juli 1980. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest. de loco-secretaris, de burgemeester, G. Noordermeer rr.i S.H. Scheepstra. ALPHEN AAN DEN RIJN Hoewel de bewoners van de splinternieuwe Alphense wijk Ridderveld II, nog tot aan hun enkels in de modder lopen en nog steeds moeizaam over hopen zand en bouwmaterialen moeten kruipen, werkt de Dienst Openbare Werken in opdracht van het gemeente bestuur hard aan de realisering van nóg een nieuwe wijk: Kerk en Zanen. Diverse rapporten zijn reeds geschreven en een eerste schets van de nieuw op te zetten „mammoetwijk,, is neergelegd in een lijvig geschrift waarin uitgangspunten en doelstellingen worden toegelicht. Ook geeft het rapport een programma inzake de te nemen stappen om tot de ver wezenlijking van de bouw te komen. Belangrijke punten zijn daarin de woningbouw en de werkgelegenheid. dagblad-advertenties geven een hoop plezier. Kerk en Zanen zal in de pol ders aan de andere zijde van de spoorlijn komen te liggen. Rond 1990 zal het echter druk worden. Van de 5400 wonin gen die er uiteindelijk gebouwd zullen worden, die nen er in dat jaar vast 2000 te staan. In datzelfde jaar zal Alphen aan den Rijn van een dorp met rond de twintigdui zend inwoners in 1960 zijn uit gegroeid tot een stad met meer dan zestigduizend inwoners. Een niet geringe opgave waar het gemeentebestuur - door er varingen wijs geworden - veel zorg aan zal besteden, zo blijkt uit het rapport. Het rapport gaat niet in op gemaakte fou ten bij de opzet van de wijk Ridderveld I. Fouten waarmee de Alphenaren nog moeite hebben na zoveel jaren. Zowel de „oude Alphenaren" als de „importbevolking" spreekt er zonder ophouden over dat al les veel te snel is gegaan. Zeer veel voorzieningen zijn over het hoofd gezien bij de uitbrei ding van het kleine dorp aan de Rijn. Alphen „zit" nog met deze negatieve erfenis; nauwe lijks voorzieningen op sociaal- cultureel terrein en maat schappelijk gebied. Eenvoudi ge voorzieningen zoals een dancing lijken er maar niet in te zitten. De roep om een der gelijk centrum van vermaak is bijna maandelijks te horen in commissies en raadsvergade ringen. Iedereen wil wel, ge meentebestuur, bewoners én ondernemers. Waar echter de dancing zou moeten komen, weet niemand. Alphen be schikt nog maar over één bio scoop. Een opvangcentrum voor alcohol- en drugsvers laafden staat er sinds zes maanden. Allerlei noodoplos singen worden aangedragen in moeizame vergaderingen voor het onderbrengen van sociaal- culturele instellingen. Het al lergrootste probleem blijft ech ter de Alphense werkgelegen heid. Het grote aantal pende laars onder de beroepsbevol king ligt de gemeente zwaar op de maag. Hoewel de ge- meente slechts bij uitzondering toegeeft aan de klacht dat veel voorzieningen „vergeten" zijn in de haast om van het dorp een stad te maken, klinkt deze tekortkoming wel door in het rapport. De gemaakte fouten zullen in de wijk Kerk en Za nen niet meer worden ge maakt. Het rapport legt grote nadruk op voorzieningen en werkgelegenheid. W erkgelegenheid Het rapport spreekt over een „weloverwogen en aktief be- Jeid voor het aantrekken van bedrijven". De gemeente streeft naar een veelzijdig ge differentieerde werkgelegen heid, afgestemd op de in de ge meente en in de regio aanwe zige en te verwachten beroeps bevolking. Er wordt aan ge werkt om het woonforensisme (het pendelen tussen woon plaats Aalphen en het werken in een andere plaats) niet te laten toenemen of zelfs in te dammen. Niet minder dan 37% van de Alphense beroepsbe volking trekt er elke ochtend op uit om buiten Alphen zijn brood te verdienen. Bij het Kerk en Zanen-plan gaat men ervan uit dat voor elke neer te zetten woning één arbeids plaats gecreëerd dient te wor den. Bij 5000 woningen hebben we het dus over 5000 arbeids plaatsen om het percentage fo rensen niet uit te breiden. Om dit percentage ook nog terug te dringen hoopt Alphen op nog 2500 arbeidsplaatsen, zodat er in totaal 7500 arbeidsplaat sen opver een aantal jaren verspreid bij moeten komen. Het rapport gaat uitgebreid in op deze materie maar komt er niet toe om een oplossing te geven voor deze wens'. Want, hoe komt de gemeente aan de arbeidsplaatsen? Natuurlijk, een deel zal automatisch opko men als gevolg van de voorzie ningen die zullen worden toe gevoegd. Werkgelegenheid bij huis zal voor een deel worden opgevangen door de detailhan del, het onderwijs, de sociaal- culturele sector. Het overige deel Alphenaren zal dienen te worden geplaatst bij nog aan te trekken bedrijven. Een op gave waarin de gemeente zich al eerder heefdt verslikt. Het bedrijfsleven blijkt bij nader inzien minder enthousiast te zijn om zich in Alphen te ves tigen dan aanvankelijk werd aangenomen. De zeer gunstige centrale ligging van de stad blijkt onvoldoende te zijn. Deze gunstige factor brengt automatisch een ongunstige factor met zich mee: de zeer hoge grondprijzen. Aarzelend gaat het bedrijfsle ven er toe over om zich in Alphen te vestigen. Om deze houding in een stroomversnel ling te brengen zal moeite kos ten. De gemeente is zich ervan bewust dat de nabij etoekomst nog in grote duister gehuld is. Ook het provinciaal bestuur wijst erop dat tenslotte nie mand weet hoe de zaak er uit ziet over vijf jaar. Reeds in 1975 vroeg Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland in een brief aan het Alphense ge meentebestuur om een grote mate van flexibiliteit te be trachten in de plannen voor Kerk en Zanen. „De plannen voor dit stadsdeel zullen zo moeten worden ingericht dat in de toekomst zowel een tem poversnelling als een tempo- vertraging kan worden opge vangen en dat ook na verwe zenlijking van onderdelen van het gebied zal zijn ontstaan", aldus G.S. De gemeente, pro vincie en rijk gaan er dus van uit dat er ook een kleiner Kerk en Zanen zou kunnen ontstaan. Ook dat kleiner Kerk en Zanen zal echter over een volledig voorzieningenap paraat moeten beschikken al dus het rapport. er van uit dat de huidige ont wikkeling zal doorzetten en er straks in minderen mate be hoefte zal zijn aan woningen voor alleenstaanden. Wonin gen voor kleine gezinnen (w.o. veel tweepersoonshuishou dens) zullen wel veelvuldig nodig zijn. Tijdens commissies en raadsvergaderingen is reeds gebleken dat het overgrote deel van de Alphense raad al lergisch is voor hoogbouw. Laagbouw zal derhalve over heersen in de nieuwe wijk. Te gelijkertijd zal Rijk, provincie en gemeente ervoor zorg dra gen dat de bewoners niet bui ten Alphen hoeven te werken, te kopen en te verpozen. De tailhandel, scholen, sportmoge lijkheden, gemeenschapshui zen, bibliotheken, gezond heidscentra en voorzieningen op sociaal-cultureel en maat schappelijk gebied. Aan alles zal worden gedacht bij het tot stand komen van deze stad in een stad. Gemaakte fouten zullen bij Kerk en Zanen niet worden herhaald. ROBERT J. BLOM Woningen De nieuwe wijk richt zich op inwoners uit alle inkomens groepen. Derhalve gaat de ge meente uit van de volgende woningindeling: 25% woning wetwoningen, 40% premiewo ningen, 35% vrije sectorwonin gen. Hoewel men nog precies weet wie de woningzoekenden zulletf zijn van 1990, gaat men NOORDWIJKERHOUT Th. de Keukelaar, directeur van de directie vo/wj van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, opent 15 au gustus het nieuwe gedeelte van het vormingscentrum-in ternaat 'De Vonk' in Noord- wijkerhout. Ter gelegenheid van de nieuwbouw is er voor die dag van half drie tot half zes een feestelijk programma opgesteld; kwart over drie zal de heer De Keukelaar het nieuwe gedeelte officieel ope nen. ROELOFARENDSVEEN Het beroep, dat de krakers van het pand Noorderhemwej 40 tegen b en w van Alkemade hadden aangespannen, omdat zij in strijd met art. 352 van de gemeentelijke bouwveror dening zouden handelen, is ongegrond verklaard door de Commissie Bezwaar- en Be roepsschriften. Art. 352 lid 1 van de gemeentelijke bouw verordening gaat over bouw werken op open erven en ter reinen, die niet in strijd met de uit het bestemmingsplan voorvloeiende bestemming ge bruikt mogen worden, nadat de bij het bestemmingsplan aangegeven bestemming is verwezenlijkt. De krakers hebben nu nog de mogelijkheid in beroep te gaan bij de Raad van State te gen de beslissing van boven genoemde Commissie. Han gende deze beroepszaak mo gen de krakers het pand blij ven bewonen. Opmerkingen over apartheid reden tot uitstel benoeming LEIDEN De voorzitter van de universiteitsraad heeft aan het College van Bestuur gevraagd de uitvoe ring van het besluit van de Raad, om de heer O. van Leer als buiten universitair lid van de universiteitsraad voor te dragen bij de Kroon, aan te houden. Het besluit tot aanhouding werd genomen omdat eerst nu aan raadsleden bekend werd, dat de heer Van Leer in een brochure zijn standpunt over apartheid in Zuid-Afrika heeft neergelegd. Volgens de proce dure-commissie, die tijdens de vakantie over dit soort zaken beslist, is de inhoud van de brochure zodanig, dat de voor dracht van de heer van Leer moet worden heroverwogen. In elk geval zal een informa tief gesprek met de heer van Leer over deze zaak worden gevoerd. De universiteitsraad zal op 25 augustus deze voor dracht opnieuw bespreken. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. F y: lief, waaks en een goede moeder. LEIDEN Langs deze onsympathieke weg wil Teddy, het keesachtig teefje van vier jaar uit het asiel van de fami lie Tiele, nu eens proberen aan de baas te komen. Ze heeft halflang zwart met beige haar en is ongeveer 40 centimeter hoog. De handzame bastaard werd gevonden op 14 mei van dit jaar doqr de Dierenhulp- dienst. Teddy had onder een transforma torhuisje in de Da Costakade in Leiden een soort hol gegraven waar zij twee pup pies ter wereld bracht en verzorgde. Buurtbewoners zagen de hond daar steeds verdwijnen en waarschuwden de Dieren- hulpdienst, die op haar beurt de moeder met kroost weer onderbracht in het asiel San het Besjeslaantje. Toen Teddey in het asiel kwam was het een fel hondjé dat als een echte moeder haar kinderen verde digde. Na een paar dagen met haar kinde ren in een ruim poezenhok verbleven te hebben, knapte Teddy op en werd een stuk rustiger. Vanwege de puppies werd haar het poezenonderkomen geboden, om dat de kennel wellicht te koud en onrustig zou zijn. Teddy zorgde erg goed voor de puppies en toonde zich bijzonder zindelijk. Later in Krlrim de kennel bleek ze goed overweg te kun- "II ren als ze wordt uitgelaten en als ze vreemde geluiden hoort. Ze is dus erg waaks. Teddy kan overal wonen. Ook in een flat zal ze zich op haar gemak voelen. Haar alleen laten zal echter problemen opleveren. In haar waaksheid is de kans groot dat ze- gaat blaffen en in een flat kan dat behoorlijk lastig zijn. Verder is ze echter een lief handzaam hondje dat goed naar haar baas luistert nen met de andere honden. Ook is ze erg lief voor kinderen, kan goed tegen een ri tje in de auto en luistert goed. Een hekel heeft ze wel aan poezen en allerhand kleinvee zoals kippen en konijnen. Ook schapen gaat ze graag achterna. Teddy heeft een wat schelle blaf die ze laat ho- zijn de afgelopen week opgehaald. Ka- rim, de hond van vorige week, heeft een bazin gevonden die in Leiden werkt maar in Breda woont en is begin deze week naar haar nieuwe huis in het zuiden vertrokken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5