ISïiek Hall wil gehoord POP KLASSIEK PLATEN Geen gevoelsdevotie i Messiaens Muziek voc het einde van de tijd KUNST ZATERDAG 5 JULI 1980 PAGIN, Kate Bush weer in de schijnwerpers Het is een tijd stil geweest rond de Engelse zangeres Kate Bush. Na haar Euro pese tournee vorig jaar dook ze de studio in om aan de opvolger van „Lionheart" te werken. Dat bleek een gigantische klus te zijn omdat ze niet alleen de teksten en de muziek voor de plaat schreef, maar hem dit keer ook zelf produceerde (al riep ze de hulp in van Jon Kelly). De eerste vruchten van dit produktie-team hebben we al mogen be luisteren in de vorm van de single „Breathing". De plaat werd geen hit. Kate was teleurgesteld, maar liet het er niet bij zitten. Ze had tenslotte nog wat verrassin gen achter de hand zoals de zojuist verschenen single: „Dabooshka", die alle hitpo tentie in zich heeft om de eerste plaats van de hitpara des te bereiken. Kate zingt een grappige tekst over een vrouw, die na een huwelijk van enkele jaren wil weten of haar man nog net zo veel van haar houdt als in het be gin. De twee singles zijn de voor lopers van de nieuwe elpee, die in september moet uitko men. Eigenlijk had de lang- speler er al moeten zijn, maar doordat haar platen maatschappij E.M.I. de lang- speler niet kon begeleiden zoals zij zelf zo graag zou willen, werd de release-da tum van april naar mei en later naar september ver schoven. E.M.I. had name lijk al de handen vol aan de nieuwe Rolling Stones- en McCaFtney-elpee. Hierdoor kreeg Kate de gelegenheid wat meer aandacht aan haar werk te besteden. Ze ging weer de studio in om wat nummers opnieuw te mixen en zo kon een klein meester werkje ontstaan, als we ten minste naaste vrienden van Kate (o.a. Steve Harley) mo gen geloven, want het hele project is in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Hilery Walker, Kate's bege leidster, wil niets loslaten over de plaat, terwijl ook de platenmaatschappij in alle toonaarden zwijgt.Begin au gustus, wanneer ze terug is van een maand vakantie houden, gaat Kate Bush aan de promotie van de langspe- ler werken en komt dan ook naar Nederland. Tót die tijd moeten we het doen ipet de single „Babooshka". Eerste elpee met Special Case99 6H begrepen worden Engeland, jaren zestig. De popcultuur bloeit Wie jong is musiceert Overal ontstaan, bloeien en verdwijnen popgroepjes. In de „Ca vern Club" in Liverpool maken de Beatles ge schiedenis. Maar ook in Birmingham is van al les aan de hand. De meeste bands verdwijnen geruisloos, maai- sommige leggen in deze stad de basis voor de grote namen van nu: Led Zep pelin, Moody Blues, Spencer Davis. De jonge bassist Nick Hall bewandelt wel een heel bij zondere weg. Ook hij speelde in verschillende groepen, onder andere met genoemde Spencer Davis en de latere Led Zeppelin-spil Robert Plant. Aan het eind van de zestiger jaren lijkt hij van een muzikale carrière af te zien. Hij trouwt op zijn negentiende en hangt de basgi taar aan de wilgen. Er verstrijken elf windstil le jaren. In Nederland, waar hij nu drie jaar woont, verruilt hij zijn basgitaar voor een akoestische, begint zelf te componeren en brengt nu zijn eerste elpee uit: „A Very Special Case". Een toepasselijker titel is nauwelijks denkbaar Een vreemd geval. Ruim tien jaar niets aan mu ziek doen en dan ineens met een elpee uitkomen. „Ik kan het zelf ook niet verklarenzegt Nick Hall (30). Vroeger speelde ik vooral bluesmuziek, nu iets totaal anders. Van een voortzetting is dus geen sprake. Ook het schrijven van teksten is nieuw voor me. En het gekke is dat ik nu niet meer van stoppen weet. Mijn muzikale jeugdjaren in Engeland staan er eigenlijk helemaal los van. Dat was niet het begin. Dit is het begin, een com pleet nieuw begin." Oversteek Toen Nick de muziek niet meer zag zitten, ging hij als croupier werken in verschillende casino's. Drie jaar geleden kreeg hij een aantrekkelijke aanbie ding van het casino in Zandvoort en waagde de oversteek: „Het is een ideale baan, want overdag kan ik me volledig wijden aan de muziek". Geen heimwee? „Nee, ik voel me meer Nederlander dan Engelsman. Dit komt, omdat ik me snel aan pas. Ik zou me dus overal thuis kunnen voelen". Vorig jaar kwam Nick Hall in contact met Poly- dor en nog geen half jaar later lag er een elpee op ten muziek zijn, ze moeten ermee harmoniëren. Toch zou ik heel graag teksten voor anderen wil len schrijven. Het feit dat de meeste Nederlandse groepen het in het buitenland niet kunnen ma ken, heeft met hun teksten te maken. Muzikaal gezien heeft Nederland veel te bieden. Maar hun teksten kloppen vaak niet. Als een Engelsman een Nederlandse groep hoort, klinkt het voor hem al tijd wat vreemd, grappig soms. Je moet niet alleen Engels kunnen spreken om een tekst te schrijven, maar ook kunnen denken en voelen in die taal. Inspiratie Nick Hall de persen. Een specifieke stijl is, afgezien van dui delijke folk-in vloeden, niet te herkennen. De el pee'kent een grote verscheidenheid aan nummers, waarbij toch wel weer opvalt dat er sprake is van een eenheid, een duidelijk eigen gezicht van Nick Hall. Nick: „Ik heb een brede belangstelling en houd van veel soorten muziek. Al ben ik heel te vreden met deze elpee, het zou best kunnen dat een tweede album weer iets heel anders wordt. Ik hoef niet zo nodig een specifieke richting op. En dat geeft me een goed gevoel, stimuleert me, want daardoor kan ik steeds blijven doen wat ik wil". Dat is ook wel te merken op de elpee, waarop de nummers zich kenmerken door zuivere en eerlij ke muziek: pretentieloos, gevoelig en misschien juist in haar eenvoud toch weer oorspronkelijk. Dat geldt ook voor de teksten: „Ik heb niet de be hoefte poëzie te maken. Ik wil helder zijn, ik wil dat de mensen mij begrijpen. De teksten liggen vaak dicht bij de werkelijkheid. Sommige zijn au tobiografisch, andere zijn vanuit observaties ge schreven, Een carrière als tekstschrijver? „Ik zou het wel willen. Maar je eigen teksten zelf gestalte geven is natuurlijk ook bevredigend. Muziek en tekst staan bij mij dan ook niet los van elkaar. Als ik een tekst schrijf, is de muziek er al. De woorden moe- De liefde is een thema, dat Nick Hall erg bezig houdt In vele songs bezingt hij dan ook de relatie tussen man en vrouw. Hoewel hij dat soms melan cholisch doet, is er nooit sprake van pessimisme. De elpee besloten met „Fall out", een nummer over de gevolgen van een atoomramp. Nick: „Mis schien wijkt dat nummer wel een beetje af van de rest van de elpee. Hoewel, ik schrijf over dingen die me bezighouden, en ik wil dat de mensen me begrijpen. Daar ga ik steeds weer van uit als ik schrijf. In die zin is „Fall out" dan ook geen bui tenbeentje. Kernenergie maakt me bang. Ik wil dat duidelijk maken en de mensen aan het den ken zetten. Ik wil gehoord worden. Geen angst dat ooit de inspiratie verdwijnt? „Soms ben ik daar wel eens bang voor. Er zijn tijden dat het gewoon niet lukt, en dan raak ik in paniek. Op dat soort momenten ben ik niet te genieten. Mijn vrouw en kinderen worden dan stapelgek van me. Maar ik heb geleerd dat je het niet moet forceren, dat je ook afstand moet kunnen nemen. Als ik voel dat het niet gaat, stop ik. Tot nu toe is het altijd weer teruggekomen. JOS VISSCHER Concertagenda z 19 juli De Continental Singers, Ahoy' in Rotterdam. 12 juli Tutti-Frutti, Paard van Troje 19 juli Fabulous Poodles, Paard van Troje 26 juli Spiderz, Paard van Troje 2 augustus The Slits, Paard van Troje 25 augustus Julio Iglesias, Houtrusthallen i zomer- juli. In haven- imer is ■lens om in al een belang, nauwe flaneren mensen 'ojes met /aar. Het e kermis Op muziekpapier en met potloden die hij van een Duitse officier had gekregen, componeerde Olivier Messiaen geduren de het najaar van 1940 in een Silezisch krijgsgevangenkamp de muziek die de centrale plaats moet innemen in zijn Quatuor pour la Fin du Temps, het Kwartet voor het einde van de tijd. Na dit tussenspel componeerde hij ln snel tempo de zeven delen die er omheen ge groepeerd moesten worden. Nog dezelfde winter hield hij als pianist het volledige werk ten doop, samen met lotgenoten die klarinet, viool en cello speelden en op wier medewerking bij het componeren uiteraard al was gerekend. De première had plaats onder grote belangstelling van de kampbevolking in een ruimte waar de krijgsgevangenen zich anders pleegden te wassen. „Nooit is naar mijn muziek met meer aan dacht, met meer begrip geluisterd dan toen", zei Messiaen later. Daaraan zal nie mand twijfelen maar het zou mij niet verba zen als was gebleken dat sommige luiste raars het stuk toen toch met enige bevreem ding hadden aangehoord. Ligt het niet voor de hand te veronderstel len dat menigeen bij die titel en onder die omstandigheden klankschilderingen ver wachtte van de verschrikkingen die aan het Laatste Oordeel vooraf gaan en die corres pondeerden met wat de krijgsgevangenen om zich heen ervaarden, muziek dus waarin de Apocalyps gestalte kreeg alvorens de weg naar het heil kon worden betreden? Messiaen deed bewust een andere keus. Met de kamermuziek die hij ter plaatse kon ma ken, oordeelde hij een uitbeelding van de Apocalyps onmogelijk. Eerlijk gezegd inte resseerde die hem op dat moment ook niet zo erg. Hij was vervuld van de proclamatie van de engel in de Openbaring van Johan nes: Voortaan zal er geen tijd meer zijn De exegeten zullen het over de betekenis van die profetie misschien wel nooit eens worden. Het Nederlands Bijbelgenootschap bijvoorbeeld vertaalde „tijd" door „uitstel" wat de zin van de tekst totaal verandert. Messiaen echter geloofde en verlangde naar een hemelse wereld zonder verleden, zon der toekomst, met alleen gelukzalige eeu wigheid. Hij wilde „de opheffing van de tijd motiveren". 'Vandaar in zijn muziek geen afschuw over waartoe de mensheid in staat is, geen wanhoop over de aardse wereld, geen meelijden met het eigen lot noch met dat van veel erger slachtoffers. Gevoelens hierover zijn als ondertoon wel aanwezig maar het ging de componist om wat hij noemde „de kristallijne wereld van de in nerlijke extase". Toelichtingen van componisten leiden, naar de ervaring leert, gemakkelijk tot misver standen. Daarom lijkt het niet overbodig met nadruk vast te stellen dat er geen kin derlijke, muzikale gevoelsdevotie in het spel is. Het was voor Messiaen een grote am bachtelijke vraag hoe je moest laten horen dat „time must have a stop". Hij maakte zijn in 1940 toch al sterk vernieuwde en uitge breide idioom in elk onderdeel pasklaar voor zijn doel en hield zich opnieuw inten sief bezig met de expressiemogelijkheden van de klankkleur. Hij kneedde de ritmiek die in al zijn verschillende gedaanten, een deel is van de tijd. Hij besefte, dat de sugge stie van de eeuwigheid slechts kon worden Olivier Messiaen het vc fes bij sprek woo LWürriezen jzen sr ipen. I ütsjesi gewekt door ruimtelijke begrenzing i Waar wijdereh. Het is wonderbaarlijk wat eel m reikte, vaak uitgaande van wat hij in iar" tuur hoorde en wat hij bij zogertfWz vreemde volken waatnam. Het is te vi zo'n vattend om er hier op in te gaan en en ook niet nodig, want wie de kunst vatuwen teren verstaat, ervaart intuïtief wajgen gaande is. ie op Van Messiaens meesterwerk heb ik 'e kort drie opnamen. Eén heel oude, hé.n geven op Musidisc RC 179, laat twee }n horen die ook meewerkten aan de pre1- in het krijgsgevangenenkamp. Het z componist-pianist zelf en de cellist ESkOtl Pasquier. Deze technisch achterhaalt sküts name is eigenlijk alleen nog bruikba skull musicologisch vergelijkingsmateriaal. Hitje treffelijk is echter de ongeveer vije N#t oude opname op EMI-HMV C 063-18iBt\n\a Michel Beroff aan de piano en vererecht violist Erich Gruenberg, de klarinettisX doe vaise de Peyer en de cellist William PJbs, di zult op die plaat niet spoedig uitgehocstrijdt ken maar dat is in feite ook het ge»iI bov de nieuwste opname op DGG 2531093,Ik ec tegenwoordigheid van Messiaen wem eer maakt en door hem werd geautom op Daarop is Daniel Barenboim de pianisavon ben Yordanoff de violist, Claude Desuan. Di de klarinettist en Albert Tetard de <e kal Ook deze, in finesses afwijkende opfordc zou ik niet graag willen misse/3. uist ii cou t Intussen weet ik dat er bij HarlekiQ |e Breukelen een opname van het werk n kast ligt met Reinbert de Leeuw aan d(je |j no en verder met de violiste Vera Betver, cellist Anner Bijlsma en de klariipe George Peterson. Als die Nederlandse "0p me geslaagd is, hoop ik dat Philips hem boj, dra uitbrengt. Van een werk als dit, c/^:n uj helemaal moet hebben van uiterst su jn nuanceringen, kunnen er nauwelijks gi^ goede opnamen bestaan. *»rov JOHN KASAT\™* H§oete ischi Emotional recue de nieuwste elpee van The Rolling Sto nes kwam verleden week pas binnen bij de platenhandels, maar is nu al de best verkochte elpee, de fans stonden in de rij na twee jaar wachten (na Some Girls). Eigenlijk had „Emotional rescue" al begin dit jaar moeten verschijnen. Op het allerlaatste moment besloten The Stones evenwel „Clau- dine" (nummer over de ex-vrouw van Andy Williams die haar minnaar doodschoot) van de LP te halen, bang als zij waren dat de plaat weieens verboden zou kunnen worden in de V.S. Toch schijnen er exemplaren van die eerste persing in omloop te zijn. Er wordt gefluisterd, dat ze zo'n tweeduizend gulden per stuk doen. Maar wij hebben te maken met het le gale album en daarvan kan gezegd worden, dat het een schit terend produkt is, waarop vele muziekstijlen vertegenwoor digd zijn. Rock valt bijvoorbeeld te beluisteren in „Summer Romance", reggae in „Send it to me", de ballad in „Indian Girl", terwijl nummers als „Let me go" (met harmonische zang van Jagger en Richards) en „Down In The Hole" (ge weldige bluessong) de fans terugvoeren naar het begin van de jaren zestig. En dan heb je nog de singletrack „Emotinal res cue" (meteen gebombardeerd tot alarmschijf) met zijn perfec te parodie op de koningen van de disco: The Bee Gees. Mick gaat zich op dit nummer heerlijk te buiten (vandaar dat het uitkijken geblazen is naar het promotiefilmpje) en er is een solopartij weggelegd voor Bobby Keys die overigens alle sax- partijen van deze elpee op zich neemt. Het nummer All about you" is zeer verrassend te noemen, omdat Keith Ri chard hier de rol van Jagger overneemt en daarbij zo nu en dan doet denken aan Bob Dylan. Met dit album, waarvoor de nummers nagenoeg allemaal door het duo Jagger/Richards zijn geschreven, beginnen The Stones uitstekend aan de jaren '80 en maken zij hun reputatie van 's werelds beste rock 'n roll groepaller tijden volledig Wlar L.s. Copy Copy Na het avontuur van zanger/gitarist Hans Vandenburg met The Buddy Odor Stop, doken de leden van Gruppo Sportivo opnieuw de studio in, en onlangs verscheen dan de nieuwe langspeler „Copy Copy" (uitgebracht door Ariola). De elpee getuigt van een schrijnend onvermogen pa rodistische muziek te maken. Werd dat gebrek op de vorige elpees bedekt mét de mantel der variatie, nu valt Gruppo dan toch echt door de mand. De parodie is te geforceerd, clichés worden te nadrukkelijk gebruikt en de teksten hebben nau welijks scherpte. Gruppo neemt de huidige lege muziekvor men en modieuze trends op de hak, maar doet dit te gemak kelijk en zonder enige verrassing. De elpee zal het in de dis cotheken wel weer goed doen, maar meer dan dat zit er toch echt niet in. Want de parodie is nog altijd een subtiele vorm van humor en wie dat niet beheerst, maakt zichzelf belache lijk. J.V. B9B- Mapfftea&s McCartney II Paul heeft thuis in Schotland lekker zitten experimenteren met gitaren, synthesizers, bandrecorders en noem maar op. Resultaat: McCartney II (uitgebracht door EMI Records), een elpee waaryit blijkt dat Paul nog steeds niet helemaal los is van Lennons invloed. Want ook dit al bum toont het simplicisme dat zo kenmerkend was voor de roemruchte Plastic Ono Band. Simplicisme past McCartney niet. Hij is daarvoor te muzikaal en kan daarom nooit verder teruggaan dan een vereenvoudiging van rijke invallen. Een goede, gevoelige tekst als die-van „Coming up" wordt qua ef fectiviteit muzikaal dan ook zeer bewust de nek omgedraaid door gortdroge reggae- en discoklanken. „Temporary Secre tary" klinkt primitief en computerachtig, maar tegelijkertijd moet je lachen om deze zeer geestige kijk op het onpersoonlij ke sfeertje van het moderne kantoor. „On the way" is een meesterlijke parodie op Rhythm and Blues en hetzelfde geldt voor „Nobody knows" met betrekking tot de gospel-music, echter compleet met een bloedserieuze tekst. En dan is er nog de McCartney, die graag wil dat zijn melodieën worden mee gezongen („Summer's day song" en „Bogey Music") en die ook nog eens gevoelige ballads wil scheppen („Waterfalls" en „One-of these days"). JvdK. fhe unknown soldier Een schitterde elpee, waaraan niet minder meewerkte dan musici als David Gilmour, Andy Ro berts, Andy Newmark, Pete Winfield en het orkest van Da vid Bedford, terwijl Kate Bush vocaal ook een niet onaardige duit in het zakje doet. Prachtige, ruimtelijke zang van Har per, met veel Ierse folk in de muziek („The flycatcher") en veel sociale-kritiek in de teksten (tegen geweld en milieuve rontreiniging in „True Story", tegen de verloedering van het zestiger-jarenélan in „Ten years ago we were dreaming"). JvdK. Easy money „Full house" uit 1977 is tot dusver de succes volste en kwalitatief beste elpee van de Schotse zanger Fran- kie Miller. Na de hitsingle „Love Letters" van deze elpee heeft hij het succes in de volgende jaren echter niet kunnen continueren. Het naar huis sturen van zijn vaste band, onze kerheid en het zoeken naar de juiste vorm bepaalden de daar opvolgende albums, waarbij vooral op de Amerikaanse markt werd gemikt. Was zijn voorlaatste plaat „Falling in love" al een knieval naar het grote publiek, met zijn zevende elpee „Easy money" (Chrysalis) werpt hij zich volledig in het stof. Zijn onvervalste rhythm and blues, dat sterk geënt was op dat van Otis Redding en Joe Cocker heeft hij verruild voor Smo- kie-achtige ballads („Why Don't You Spend The Night", „Forget About Me"). Op het funky „Gimme Love" lijkt het of K.C. and the Sunshine Band als componisten zijn ingehuurd. Niets is echter minder waar, want alle tien tracks zijn eigen composities, zoals ook het Ike and Tina Turner-achtig klin kende „The Woman In You". Het met whisky gekruide ge luid van Frankie Miller klinkt op „Easy Money" gepolijster dan ooit tevoren. Deze in Nashville opgenomen elpee is een duidelijk slotoffensief van de Schot, voor wie te lang groot schalig succes is uitgebleven. TvR Uprising heet de nieuwste elpee van reggae-fenomeen Bob Marley en zijn Wailers, die uitgebracht is door Ariola. Vertaald betekent deze titel zoiets als: stijging. In welk op zicht vraag je je dan meteen af, want muzikaal gezien kan daar absoluut geen sprake van zijn. In nagenoeg elk nummer herhaalt zich dezelfde dreun, hetzelfde ritme, waardoor je het gevoel krijgt identieke nummers fe horen, zij het met een an dere tekst. Uitzondering hierop is de song „Could you be lo ved". waarin Bob en de zijnen regelmatig afwijken van het muzikale basispatroon, waardoor het geheel minder mono toon wordt en zelfs iets fantasierijks krijgt. Ook over „Re demption song", het solonummer van Marley, niets dan goede kritiek. Hij begeleidt zichzelf hierbij met de akoestische gitaar en zingt daarin ietwat droefgeestig zijn verlangen uit naar de emancipatie van de zwarte bevolking. l s. Saved Bob Dylan heeft zich tot het Christendom bekeerd en dat wil hij de hele wereld laten weten. Evenals trouwens de dankbaarheid en de vreugde die hij daarover voelt. Al de negen nummers die zijn nieuwste album „Saved" telt, zijn dan ook doordrenkt van een religieus besef. In de titelsong, I een soort jubelzang, uit hij bijvoorbeeld zijn blijdschap over het feit, dat hij gered is door de leer van Jezus Christus en in i „i4re you ready", met stevige up-tempo's, vraagt hij de luiste- raar zich voor te bereiden op de ontmoeting met Christus. Door te kiezen voor het genre van de gospel heeft hij zijn the ma's in de juiste muzikale omlijsting gegoten. Met uitzonde ring van de balladen „Saving Grace" en „Covenant Woman" waarin nog iets van de oude Dylan is te herkennen, wordt zijn zang dan ook vaak overgenomen door achtergrondzange ressen, die dé religieuze boodschap in veelstemmige koorre freinen herhalen. Een geheel andere Dylan dus, maar daarom niet minder mooi, hoewel hij op enkele nummers te doordrin gend, te geëmotioneerd zijn verlichting wil uitschreeuwen. L.S.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16