Politiemacht verdrievoudigd ivoor Olympische Spelen IOSKOU GELOOFT NIET IN TRANEN... J?' Belgische generaals schoppen rel om brandstof '"In Moskou sprak onze verslaggever Leo van Vlijmen op zijn „toeristische" tocht door Rusland met dissi- lenten en met joden die al heel lang op een uitreisvi- um wachten. Het meest droevige kantoor in de Rus- ehe hoofdstad vindt hij het consulaat van de Ne- landse ambassade, dat de bemiddeling op zich !ft genomen wat betreft uitreisvisa voor Sovjetrus- iche joden, maar dat gegadigden niet van te voren ag ontvangen. In verband met de op handen zijnde Olympische Spelen is de politiemacht in Moskou verdrievoudigd. Uit de hele Sovjetfederatie zijn politiemensen aange trokken, die straks het verkeer en andere zaken moeten regelen. Het gevolg i3 wel, dat het merendeel van de agenten er heg noch steg weet en met een plattegrond op zak loopt, die elke dag weer ijverig bestudeerd wordt. Met Ljoedmilla tussen de Russen (5) Ipater tl tOSKOU Hotel Rossija is met 8000 ledden, 20 restaurants en 30 portiers, lie in wisseldienst niemand toelaten die r |een hotelpasje heeft, het grootste hotel ar ran Europa. Je kunt er flink verdwalen, qepaar bereidwillige „dezjoernaja's" (eta- jedames die je kamersleutel bewaren, Ljy ip verzoek ook 's nachts thee ser veren en mineraalwater verkopen) zetten e weer óp het juiste pad. Hotel Rossija leeft een overdekt zwembad, je kunt er K)k niet-communistische buitenlandse tranten kopen en bij het ontbijt moet je nargarine op je brood smeren. Roombo- ir is er niet. Rossija is bijzonder gunstig gelegen, want ranaf hot balkon heb ik een prachtig uit- it op het Kremlin en recht tegenover kamer, aan de andere kant van de ri de Moskva, staat een fabriek met een net /as in metershoge letters die er geen twij- ata/ej over laat bestaan dat ik in de Sovjet unie ben: communisme wil zeggen: alle ehtnacht aan de Sovjets en de elektrificatie hvan het hele land. Lenin heeft dat al in n H917 gezegd. Hoezeer hij gelijk had blijkt, I -wanneer je 's avonds over het Rode Plein wil >opt en onwillekeurig toch geïmponeerd rardt door de geïllumineerde torens met n iovjetsterren van het Kremlin. :hi r i )issidenten [ui/olgens Ljoedmilla, mijn vaste Intourist- ;or legeleidster, ga ik naar het Tretjakov-mu- eum. Ik heb eerlijk opgebiecht dat ik er al ^sens geweest ben, maar de onwaarschijn- ijk mooie ikonenverzameling rechtvaardigt i tiok in haar ogen een tweede bezoek, t k kom terecht bij Lonja, een joods wis- d undige die al anderhalf jaar wacht op een h; itreisvisum. Hij is geen dissident, maar m ent er wel een aantal en binnen een half k ur heeft hij er twee in huis, terwijl zijn rouw een koosjer ontbijt aanricht, waar- an ik niets gebruik omdat de ham en de "orstjes met erwtjes plus het zoete koekje ia in hotel Rossija mij voor de hele dag irzadigd hebben. irij Aleksandrovitsj Slchanovitsj is een izemvriend van Sacharov. Ook hij is ood en wiskundige. Ira Jakir is de dochter an Pjotr Kajir, de „vader van alle dissi- lenten", ze is zelf ook dissidente, et tweetal beseft dat de dissidenten in de ivjet-Unie nauwelijks iets kunnen uitrich- m. De stemming is in mineur. Joerij schat it aantal dissidenten op 300. Ira vindt it aan de hoge kant en Lonja is van me ng dat die dissidenten bij niemand van Sovjetbevolking op echte sympathie innen rekenen. ij, die redacteur is van éen wiskundig ijdschrift voor middelbare scholieren, ift ook toe, dat dissidenten zich tot een linimumprogram beperkt hebben: ze ei- in dat de Sovjet-Unie zich aan haar eigen 3tten houdt. De „300" hebben echter iets te eisen. idra ik het thema Olympische Spelén en lycot aansnijd vliegen Ira, Joerij en Lon- elkaar in de haren. Lonja voelt niets Dr een boycot, Joerij denkt dat de boy- it het Kremlin erg zal irriteren en Ira twij nt. lonja zal de volgende dag naar de Kauka- jus vertrekken. Joerij en Ira verdwijnen ok. Behalve Sacharov is er nog een jantal dissidenten of halve dissidenten uit oskou verwijderd. Ira, Joerij en Lonja laan liever zelf op pad voordat ze ge- ongen worden.- Overigens, Ira en Jourij •Van links naar rechts: Joerij Sichanovitsj, Ira Jakir en gastheer Lonja. Postzegels Viktor, die ik daarna een bezoek bracht, staat officieel niet als dissident te boek. Behalve een vrouw, een dochtertje van tien en een goede baan heeft hij ook zwaar de pest aan het regiem. Hij heeft slechts één wens: weg uit de Sovjet-Unie. Zijn adres heb ik van een bevriende relatie gekregen die me ook 200 postzegels voor zijn dochtertje heeft meegegeven. Het kind is er enorm blij mee en begint de postze gels te sorteren: zegels uit de communisti sche landen en zegels uit de niet-commu nistische landen. De laatste zijn bij haar favoriet. Haar ouders die naar Duitsland of Oostenrijk willen emigreren hebben haar ook behoorlijk Duits leren spreken. Viktor is erg pessimistisch. Hij wacht al twee jaar op een uitreisvisum. Hij heeft de stellige indruk dat naarmate de Olym pische Spelen naderen de sluis steeds meer dichtgaat. Viktor vertelt me ook, dat de politiemacht in de acht miljoen mensen tellende Sovje- trussische hoofdstad momenteel het drie voudige van normaal telt. Uit de hele Sov jetfederatie zijn politiemensen aangetrok ken die straks tijdens de Olympische Spe len het verkeer en andere zaken in Mos kou moeten regelen. Inderdaad blijkt me. dat op het ogenblik het merendeel van de agenten in Moskou de weg niet weet in de hoofdstad. Velen hebben een plattegrond van Moskou op zak die ze de hele dag bestuderen. Over ruim een maand moeten ze echt paraat zijn. Ook Viktor gelooft overigens niet dat er de eerstkomende jaren iets zal kunnen veranderen in de Sovjet-Unie. „Als dissi denten betekenen we niets, de bevolking gelooft het wel en de partijleiding zit vast in het zadel. De Sovjet-Unie zal 1984 echt wel halen en waarschijnlijk zelfs het jaar 2000. Na Brezjnjev komen er andere bon zen die dezelfde politiek zullen voortzetten en ons op dezelfde manier zullen onder drukken. Dat is natuurlijk om te huilen, maar ik geloof niet meer in tranen". Hotel Rossija, het grootste hotel van Europa en, in de schaduw daarvan, een van de naarstig gerestaureerde Russisch-orthodoxe kerkjes. Ambassade Het meest droevige kantoor in Moskou is het consulaat van de Nederlandse ambas sade. Ik ga er met voorkennis van Ljoed milla naar toe, want ik heb haar uitgelegd, dat een journalist, ook als hij vakantie heeft, altijd de plaatselijke ambassade van zijn land bezoekt. Viktor, die over een raar soort motorfiets beschikt, brengt me er heen en belooft drie straten verder op me te wachten. Vier manshoge Russische politiemensen willen mij tegenhouden voor de ingang van het consulaat. Slechts een visitekaartje in combinatie met het hotelpasje van Rossija kan de heren vermurwen. In mijn binnen zak heb ik tien aanvragen van joodse fa milies, in totaal voor 39 personen. De Rus sische joden zelf worden door de politie slechts tot de ambassade toegelaten wan neer ze van het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken een uitreisvisum hebben gekregen. Momenteel krijgt echter niemand meer een uitreisvisum. Het Nederlandse consulaat in Moskou be hartigt, bij ontstentenis van een Israëlische vertegenwoordiging, de belangen van de joodse Sovjetburgers, die het socialisti sche vaderland willen verlaten. De dienst doende consul vertelt, dat hij op deze ma nier een inkijk krijgt in het Goelag-aspect van de Sovjet-Unie. De procedure is moei lijk, zegt hij. Eerst moeten de joodse Sov jetburgers proberen eën officiële uitnodi ging uit Israël te krijgen. Het Nederlandse consulaat bemiddelt wel, maar Russische joden worden niet tót het Nederlandse consulaat toegelaten. Goem Tegenover het Kremlin of nauwkeuriger tegenover het Mausoleum waarin Vladi mir lljits Lenin al 56 jaar lang in streepjes pak en onder een glazen stolp ligt opge baard (dag in dag uit door duizenden Sov jetrussische pelgrims bezocht), staat het grootste warenhuis ter wereld: Goem. Dit letterwoord staat voor Gossoedarstvennyj Oeniversalnyj Magazin, vrij vertaald: staatswarenhuis. Bezoekers aan Moskou De olympische Bijlmer In Moskou, bijna klaar. denken altijd, dat dit warenhuis (minstens drie maal zo groot als de Amsterdamse Bijenkorf) een typische uiting is van de Stalinbarok. Dat is onzin, want het gevaar te is weliswaar protserig, maar werd toch al in 1905, dus lang voordat Lenin de baas werd, gebouwd. En Ljoedmilla weet ons te vertellen, dat er plannen bestaan om Goem af te breken en er een modern wa renhuis voor in de plaats te zetten. Wie Goem kent zal dit betreuren, want Goem is voor Russen en toeristen het symbool van zowel bof als frustratie. Geen Moskoviet zal het laten toch minstens een maal per dag langs de honderden stalle tjes van Goem te lopen, met zijn of haar „eventueeltje" (het netje voor alle geval len) in de hand. Zodra je mensen in de rij ziet staan, sluit je je aan, zonder eerst te kijken wat er te koop is. Een rij is altijd „goed" en eerst kijken, betekent dat er weer vijf of zes mensen voor je komen. Als je aan de beurt bent is het nog tijd genoeg om te beslissen of je twee of drie worsten, één of twee paar sokken, een pond of een kilo to maten, twee of drie truitjes koopt. Je hebt het „eventueeltje" bij je en daar kan ge noeg in. Goem is voor de Moskovieten een para dijs, want er is altijd wel iets te koop en omdat de Sovjetburger al ruim 60 jaar lang gewend is aan schaarste, is hij blij met alles wat hij kan kopen. Hij koopt het. zelfs als hij het nooit van zijn leven zal kunnen gebruiken. Olympisch dorp Omdat ik eigenlijk naar de Sovjet-Unie ge stuurd ben om over de voorbereiding voor de Olympische Spelen te berichten, ga ik met volstrekte instemming van Ljoed milla het olympisch dorp verkennen. Dat betekent twee keer overstappen in de metro en dan uitzien naar een taxi, want het olympisch dorp ligt ver buiten het een-, trum van Moskou, Ik tref het met de taxi chauffeur. Hij is bijzonder geïnteresseerd in mijn in Düsseldorf gekochte plattegrond van Moskou en is in ruil tegen inzage daarvan bereid mij te vertellen dat sport niets met politiek te maken heeft; dat hij zich principieel niet met politiek bezig houdt (ze zoeken het maar uit daarboven) en dat hij in plaats van in roebels liever in Duitse marken of Amerikaanse dollars be taald wil worden. Met guldens neemt hij ook genoegen, ook al gelooft hij eerst nauwelijks datde Nederlandse pasmunt wel degelijk telt. Dat het olympisch dorp geen dorp is had ik kunnen weten. De Russen hebben een super-Bijlmer gebouwd met torenflats van zeventien verdiepingen. Het „groen" moet nog worden geplant, maar een land dat. kosmonauten naar de maan en verder kan sturen zal er zeker in slagen ook op tijd wat grassprieten te kweken. Terug in hotel Rossija informeert Ljoedmil la hoe ik het olympisch dorp vind. Mijn antwoord luidt „indrukwekkend". Ik vertel haar echter ook, dat ik gehoord heb, dat er grote twijfels bestaan over de voedsel voorziening voor al die buitenlandse gas ten. (Dat vertelde men op de Nederlandse Ambassade). Ljoedmilla ziet het niet zo somber in. Per slot van rekening heeft ze mij ook al dertien dagen lang gevoed, en dat tot mijn grote tevredenheid. LEO VAN VLIJMEN (De eerste vier delen in deze serie werden gepubliceerd op 7. 14. 21 en 28 juni). VRAAGTEKENS BIJ KWALITEIT EIGEN LEGER (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het vorige week in de Ne derlandse pers verschenen bericht dat onze luchtmacht een gebrek aan vlie gers heeft en daarom een pover figuur slaat bij de NAVO-vliegoefening TAM'80 in het West-Duitse Ramstein, steekt nog heilig af tegep de problemen die de Bel gische legerleiding heeft (of maakt?) met de paraatheid en de geoefendheid van zijn manschappen. Men zou de in druk kunnen krijgen dat België en Ne derland wegens schromelijke ontduiking van nationale en NAVO-plichten de noordwesthoek van Centraal-Europa tot een gedemilitariseerd gebied hebben gemaakt. Zo stelt in elk geval de stafchef ven de Belgische strijdkrachten de situa tie voor. De manier waarop de generaals aan de noodklok hebben getrokken is zeker voor Nederlandse begrippen ui terst opmerkelijk maar heeft toch ook in Belgié een politieke rel van de eerste orde veroorzaakL Kennelijk met goedvinden van minister van Landsverdediging Charles Poswick (55, Franstalig, vroeger parachute-springer en socialist, thans liberaal) heeft de staf chef een alarmbrief geschreven naar NA- VO-secretaris-generaal Josef Luns. Daarin staat opgesomd tot welke besparings maatregelen zal moeten worden overge gaan indien inderdaad op de defensiebe groting voor dit jaar 2,2 procent wordt ge kort, zoals het kabinet Martens uit finan ciële ademnood heeft beslist. In de NAVO is overeengekomen dat elke lidstaat zijn defensie-uitgaven jaarlijks met 3 procent reëel verhoogd. Brandstofgebrek Het brandstofgebrek bij het Belgische le ger zou zo ernstig worden, dat de land macht alle gepantserde voertuigen moet stilzetten, 'evenals één op de drie tanks, terwijl de 500 vliegers van de luchtmacht nog maar drie uur per maand in de lucht zouden kunnen zijn (de NAVO-norm schrijft eert trainingsprogramma van 240 uur per jaar voor). Verder zeggen de gene raals de deelname af van zowel landmacht als luchtmacht en marine aan vier in sep tember geplande NAVO-oefeningen. De reactie van Luns bleef niet uit. Hij riep eerste minister Wilfried Martens persoon lijk op het matje, een daad die de Vlaamse socialistische regeringspartij (PS) tot grote verontwaardiging bracht. Fractieleider Tobback sprak in de Kamer van „de niet te aanvaarden arrogantie van de secreta ris van de NAVO om de regering van een zelfstandig land ter verantwoording te roe pen. Het is een politieke primeur dat een ambtenaar zo'n politieke daad stelt. Dit is een ware interventie van de NAVO-admini- stratie. Het is heiligschennis van de demo cratie". Geheel in de lijn met de waarheid herinnerde Tobback er ook aan dat de Belgische defensiebegroting tussen 1973 en 1978 precies is verdubbeld. Premier Martens stelde dat het louter om een in formatief gesprek was gegaan, maar moest toch toegeven aan Luns te hebben verzekerd dat België ondanks zijn begro tingsproblemen trouw zal blijven a^p de NAVO-verpfichtingen. Bovendien zou Mar tens de ongerustheid bij Luns hebben weggenomen over het feit dat de Belgi sche regering als gevolg van Vlaams- -socialistisch verzet nog altijd niet defi nitief heeft beslist over de plaatsing van 48 op de Sowjet-Unie te richten Amerikaanse atoomraketten. Officieel wil België nog en kele maanden (Nederland nog anderhalf jaar) onderzoeken of onderhandelingen met Rusland nog tot uitstel van het raket- tenbesluit kunnen leiden. Maar bijvoor beeld de nieuwe Belgische minister van buitenlandse zaken, Nothomb, heeft al la ten weten daarop geenszins meer te reke nen, gezien de stagnatie in het Russisch- Amerikaanse ontwapeningsoverleg. Praktijk Hoe het nu in de praktijk moet met de in zetbaarheid van het leger van onze zuider buren is onduidelijk, maar het kan alleen nog maar meevallen. Minister Poswick heeft inmiddels de gedwongen bezuiniging op zijn begroting aangebracht en is tot op de dag van vandaag nog niet afgetreden. Zulks terwijl hij zijn ontslag in het vooruit zicht had gesteld voor het geval hij als „curator van een failliet leger" zou moeten optreden. Blijkbaar viel er in het reusachti ge defensie-apparaat nog wel op andere posten te beknibbelen en kan het mate rieel nog redelijk blijven rollen, vliegen en varen. De Belgische generaals zijn trouwens ver maard om de vrijmoedige kritiek die ze bij tijd en wijle op de verantwoordelijke politi ci durven afvuren. De hoogste militaire re geringsadviseur, generaal Robert Close, werd daarom twee maanden geleden uit zijn functie ontslagen en dat heeft veel kwaad bloed gezet in de diverse officiers messen. De meeste Belgen zien slechts een sterk ontwikkeld gevoel voor theater bij de legerleiding. Anderen echter achten heel wat chefs van staven alleszins bereid tot een greep naar de macht in het door Vlaams-Waalse twisten verscheurde land. Maar op dat laatste mogen de liefhebbers van Belgenhumor in bijvoorbeeld Neder land gelukkig nog niet rekenen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15