Het geheim van de bedriegertjes Natuurpark ten zuiden van Lelystad Eenmans bedrijf je groeide uit tot drieduizend werknemers „MENEER LEGO" ZESTIG JAAR BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT Het park Rosendael Is wal verwaarloosd, doch een restauratie moet Lz.t. weer hon derdduizend bezoekers naar de bedriegertjes lokken. Wie zich beet wil laten nemen door de bedrie gertjes kan in Park Rosendael terecht tot hall september, dagelijks (behalve maandag) van 9 tot 17 uur. Rondleiders zorgen voor een toelich ting. Ook op zondag. Het bezoek lean gecombi neerd worden met de bezichtiging van de expo sitie „De Ordentelycke Tuyn" in het kasteel (tot medio september) van het Internationale Kaste len Instituut. Open: 10-17 uur, zondag 13-17 uur, maandag gesloten. Er zijn fraaie voorbeelden van tuinarchitectuur te zien, waarbij ook Rosen dael zelt niet is vergeten. De speelse fonteintjes reiken nu niet verder dan de kuitpartij, maar daarin komt v« andering. Is er één schoolreisje, dat vroeger een zoetere herinnering kon achterlaten dan die dag, waarop de bedriegertjes schrik en ontsteltenis zaaiden? De overgang wa9 groot. Niemand verwachtte zo veel schalksheid in een part, waar alle beuken bomen stijf stonden van de deftigheid, een kas teel zich in de gracht weerspiegelde en waar nog de theekoepei stood, waarin eens vorsten en vorstinnen het kopje naar de mond brachten. Wie, vervuld van ontzag voor deze rijkdom, plotse ling het water op de knietjes voelde, zal de bedrie gertjes niet gauw vergeten. Ze spuiten nog altijd, die listig gecamoufleerde fonteintjes, als de rond leider een kraan opendraait. Verderop ligt de wie belende hangbrug nog half in het water als tweede schertsattractie van het kasteel Rosendael. Een zekere melancholie heeft zich genesteld in het struweel. Kunnen deze „vermaeckelykheden" uit Voor elke dag foto- of filmtip Amateurfotografen, en dat zijn bijna alle Nederlanders, kunnen voor hun vakantie In Nederland gebruik maken van de foto-tiplijn, een niet»* we service van de stichting Amateurfotografie. Draait u dat telefoonnummer (020 - 227222), dan krijgt u een tip waar het die dag goed fotograferen of filmen is, met daarbij een advies hoe het beste resultaat te bereiken. De tips worden vastgesteld In samenwerking met het Natio naal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Élke morgen opnieuw worden de tips ingesproken, zodat steeds op de actualiteit kan worden ingehaakt. Zo worden de weersomstandigheden In aanmerking genomen, zodat het bewaren van kleurenfoto's en films bij warm of het foto graferen bij somber en regen achtig weer geen problemen opleveren. vroeger eeuwen een kinderhart nog altijd sneller doen kloppen? Ooit hebben dames in crinolines en heren met een zwaar bepoederde pruik op, die natspuiterij-van-onderen als pikant ervaren. En misschien al meer dan een eeuw geleden werd het kirren en giechelen en springen overgenomen door „gewone mensen". Schoolkinderen ontwijdden de „paleistuin" met hun getier. Zij mochten de kostbare schelpengale rij bezichtigen en de door Neptunus bewaakte cas cade. De baronnen Van Pallandt van Rosendael waren sociaal voelend. Zij verlangden altijd een zeer bescheiden entreeprijs, in het verleden bij voorbeeld 16 cent. Daarvoor stelden zij dan bo vendien hun personeel beschikbaar voor rondlei dingen. In deze situatie is enige verandering gekomen, nu de stichting Het Gelders Landschap waakt over het domein met de prachtige bomen (60 variëtei ten) en de historische parkgeneugten. Nog altijd kan men zich voör een koopje laten besproeien: toegangsprijs 1,50, kinderen 0,75. Maar wie wil dat nog? De man die in een soort wachthuisje de tickets verkoopt, fungeert als pleitbezorger voor „Rosen dael". Hij wijst op de ontzagwekkende woudreu zen, het vernuftige stelsel van vijvers die als com municerende vaten fungeren en overal hun be vruchtend en decoratief werk doen. Was er al niet zes eeuwen geleden sprake van een pronktuin bij het dorp Rozendaal? Hoewel zijn streng symetrische vormen later zijn prijsgegeven door opvolgers, heeft de beroemde tuinarchitect Daniel Marot hier zijn sporen nagela ten. Helaas is de fraaie oranjerie in 1944 aan een slecht gerichte V-I ten offer gevallen. Maar ook deze zal sierlijk herrijzen, evenals de schelpengrot, pas weer te bezichtigen, na een restauratie die drie miljoen gulden beeft gekost. Zal ook de mar meren kamerfontein ooit weer parfum gaan spui ten? Er is dus toch nog een toekomst voor de bedrie gertjes. De bezitting draagt nu sporen van ver waarlozing. Het kasteel staat in de steigers, de hangbrug heeft alle spankracht verloren. Toch kwamen er vorig jaar nog 40.000 bezoekers, afge zien van de vele wandelkaarthouders, en stout moedige plannen omvatten de reeds genoemde herstelwerkzaamheden, het wederom aanbrengen van bloemenslingers rond de schelpengalerij, een eerherstel voor het'klassieke tuinpatroon. Reeds wordt het kasteel voor verdere ontluistering behoed, door het aanbrengen van een nieuw dak. Er zal meer druk komen te staan op de speelse fonteintjes, die nu niet veel hoger reiken dan de kuitpartij. Het oude buizenstelsel is wat uit het lood gezakt. AJs de voortekenen niet bedriegen, zal déze klassieke attractie wel terdege ook moderne mens blijven boeien. Via de nieuwe (o spronkelijke) ingang hoopt men t.z.t. weer 100.(r bezoekers of meer te mogen binnenleiden. De bedriegertjes, maar vooral het historisch p 1 spectief waarin zij hun gunstige functie vervuil! staan borg voor een herleving van de belangsl ling. De schelpengrotten (met Louis XIV-stijlk< merken) tonen aan, hoe mooi het kan worden; theekoepel (in restauratie) staat als symbool s galanterie en hoffelijkheid onder de bomen. En nog altijd is Park Rosendael het doelwit 3 schoolreisjes. Lang niet alle bezoekers ontdek! de belendende, rustieke begraafplaats, waar roemdheden als de dichters Bernhard ter Haar De Genestet op het bazuingeschal der enge"8' wachten. LEO J. LEEUV f Elke donderdag vindt in Schagen de Schagermarkt plaats waar klederdrachten, oude koetsen en boerendansen Even ten zuiden van Lelystad heeft de Rijksdienst IJssel- meerpolder8 In samenwer king met de Amsterdamse dierentuin Artls een natuur park ingericht van ongeveer negentig hectare. Het 19 in een eerste ontwikke lingsfase; in de toekomst zal het park vijfhonderd hectare bestrijken. Op dit moment is de beplanting nog jong, terwijl ook het aantal dieren nog ge ring Is. Maar het is deson danks geschikt voor een dagje rustig recreëren. De dieren die erin zijn ondergebracht, zijn afkomstig uit Noord-Europa en Azië; dieren die in het ver leden ook voorkwamen in ons Uchtgolvende landschap met Eras en bossen. Op het ogen lik kan met in het park ren dieren zien, elanden en wisen ten en in de toekomst zullen er nog Pater Davidsherten en przewalskipaarden (oorspron kelijk uit China en Mongolië) bijkomen. Voorlopig komen er geen roofdieren, omdat die beheer- 8technische problemen ople veren. In eerste instantie houdt men het op hoefdieren. Op het ogenblik kan men ook ooievaars, kraanvogels en ganzen tegenkomen. Alle die ren lopen in het park door el kaar. Alleen de wisenten wor den apart gehouden. Het zijn nogal woestelingen, vooral als ze jongen hebben. Per jaar zijn er in het park tot nu toe twee wisentejongen en zes rendieren geboren. De elan den zijn nog niet geslachtsrijp. In totaal zijn er in het park ze ven wisenten, dertig rendieren en vier elanden. Om het omrasterde gedeelte van het park (veertig hectare) iet loopt een fiets- en wandelpa Het is ongeveer 2800 mel/a. lang. Op enkele plaatye) staan panelen met informi/nf over de dieren. De bezoekma moeten een beetje geluk hvar ben om de bewoners van H91 park te zien. Er is nogal V bossage en daartussen 3 ze zich wel verschuilen, dens het voeren komen j dieren vaak naar de schii Vaste voedertijden zijn er rP'; om de „natuurlijke" sttu%0| niet te veel te verstol Het natuurpark is grati9 .1 gankelijk. Per bus is het I reikbaar vanuit Lelystad Harderwijk (uitstappen Larservaart). Daarna men nog ongeveer een meter lopen. Deen Godtfred Kirk Cristiansen wordt 8 juli zestig jaar. Voor de meeste mensen zal die naam niet veel betekenen, maar zijn uitvin ding, het lego-steentje, des te meer. Toen hij in de crisistijd van de ja ren dertig zonder werk zat, begon de Christiansens vader, een gedipl» meerd timmerman, met het ver vaardigen van kinderspeelgoed dat bestond uit allemaal kleine stukjes hout. Zijn tienjarige zoontje Godt fred werd hiermee, letterlijk, ,4e boer op" gestuurd. De jongen legde daarbij een bijzondere vaardigheid aan de dag. Zo bijzonder zelfs, dat hij het bedrijfje van zijn vader uit bouwde tot een gigantisch concern, dat nu werk biedt aan meer dan drieduizend mensen. Die driedui zend vallen echter in het niet bij het immense aantal kinderen dat tot op de dag van vandaag, aan zijn vin ding plezier beleven. Volgens een markt-onderzoek dat in ja nuari 1980, in opdracht van Lego-Neder land, door het NIPO werd verricht heeft 90 van alle kinderen tussen drie en negen jaar Lego in huis. Elke Lego-win kel verkocht per dag gemiddeld voor tachtig gulden aan Lego-producten. Daarnaast blijkt dat het zogenaamde „constructiespeelgoed", waartoe ook het Lego-systeem behoort, zeer populair is in Nederland. „Spel is één der allerbelangrijkste mid delen dat de aanpassing aan de maat schappij 'der volwassenen tot stand kan brengen" schrijft een van Nederlands meest vooraanstaande deskundigen op het gebied van kinderspelen, drs. R. de Groot, wetenschappelijk medewerker van de vakgroep orthopedagogie van de Universiteit van Groningen en voorzit ter van de internationale raad voor kin derspelen, het ICCP. Dat de belangstelling van het publiek voor speelgoed stijgt, wordt door allerlei enquêtes onder ouders en speelgoedwin keliers bevestigd. Overal in het land ko men zgn. „speel-o-theken", waar kinde ren allerlei speelgoed kunnen lenen; op wetenschappelijk niveau wordt over de pedagogische waarde van het speelgoed gediscussieerd en veel ouders kopen niet meer klakkeloos wat hen door de STER wordt aangeboden. Maar al wordt er in allerlei vaktijdschriften veel over spelen en speelgoed geschreven, het meeste daarvan bereikt, jammer genoeg, het brede publiek niet. Weerstand In het constructie- en experimenteerspel leert het kind omgaan met allerlei mate riaal. Tegen dat „leerelement" bestaat te genwoordig merkwaardigerwijs enige weerstand. Veel mensen zijn van mening dat een kind in het spel niets hoeft te le ren. Maar professor H. Hetzer wijst er in het boek „Spel en speelgoed" terecht op dat het bijzonder gevaarlijk is een kunst matige scheiding aan te brengen tussen spelen en leren. Een kind let er immers niet op of het van het spel iets leert of niet. Er is waarschijnlijk niet één kind dat ooit geweigerd heeft een leuk spel te doen omdat het er tegenop zag er iets van te leren. In Nederland wordt, zoals zoeven al ver meld werd, vrij veel constructie- en ex perimenteer-speelgoed (als blokkendo zen, scheikundesets, bouwpakketten enz.) verkocht. We moeten uiteraard niet uit het oog verliezen dat de elementen water en zand ook experimenteerspeel goed zijn. Constructiespel is, volgens drs. R. de Groot, onontbeerlijk voor de ont wikkeling van het kind. Dingen uitzoe ken, aanraken, vervormen en gebruiken is een van de oerdriften van de mens. Door bet experimenteerspel leert een kind begrippen kennen als vorm, opper vlak, ruimte, hard en zacht. Wanneer dat stadium achter de rug is leert het via constructiespeelgoed allerlei relaties tussen voorwerpen kennen, de wetten van stabiliteit door het opeensta pelen van blokken tot een grote toren en die der mechanica door het spelen met een hijskraan. „Constructiemateriaal is dén goed, wan neer het het kind tot denken en experi menteren aanzet en het aanspoort om iets te bedenken of te ontwerpen en tot het zoeken van nieuwe oplossingen. Bo vendien bevordert goed bouwmateriaal de handvaardigheid en geeft het het kind vertrouwen in zijn eigen kunnen". Dit schrijft De Groot in zijn boek „Spe lenderwijs wijzer worden". Revolutie Binnen de categorie constructiespeelgoed heeft Lego, volgens De Groot, een revo lutie ontketent. Na de Tweede Wereld oorlog werden de oorspronkelijke hou ten blokjes vervangen door plastic steen tjes. Door dat nieuwe materiaal kon op grote schaal een groot aantal identieke vormen gemaakt worden. De mogelijk heden om met die blokjes te werken zijn werkelijk eindeloos. Zes lego-steentjes kunnen op maar liefst 102.981.500 ver schillende manieren op elkaar worden geplaatst. Dat houdt in dat iemand die al die combinaties zou willen maken, zestig jaar bezig zou zijn, wanneer hij er per dag acht uur aan zou werken en iedere vijf seconden een nieuwe combinatie be dacht. Door die enorme mogelijkheden geeft het kinderen de gelegenheid om als het ware tot in het oneindige bezig te zijn. Daarnaast levert Lego, aldus De Groot werkelijk kwaliteitsspeelgoed. Het is vei lig, functioneel en daagt de kinderen uit om nieuwe dingen te bedenken. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Lego speelgoed vaak gekozen werd tot „Speel goed van het jaar" of een eervolle ver melding kreeg, bij de jaarlijkse beoorde ling van nieuw of bestaand speelgoed door de Stichting Goed Speelgoed. Volgens De Groot is Lego ook altijd bij- De jarige Godfredt Kirk Cristiansen, met rechtsonder zijn beroemde uitvinding: Lego. Rechtsboven een na tuurgetrouwe weergave van het Amerikaanse Mount Rushmore Monument, de koppen van vier Amerikaan se presidenten, uitgehouwen In de rotsen, nagebouwd in het Deense pretpark Legoland, met ruim miljoen Lego-syeentjes. zonder op het kind gericht geweest De in 1975 bekroonde Lego Duplo-blokken werden door Lego ontworpen en uitge bracht op aandringen van een aantal mensen uit wetenschappelijke en opo- voedkundige kring. „Lego Duplo voldoet aan een zeer belangrijke pedagogische eis: het is bruikbaar voor de „normale", zowel als de gehandicapte kinderen, waardoor aan de integratie van het ge handicapte kind in de samenleving een bijdrage wordt geleverd", zo staat in het juryrapport van 1975. Lego heeft in de loop der jaren een uit stekende markt opgebouwd op het ge bied van het constructiespeelgoed en het is een goed teken dat ze zich nog niet op de micro-electronica hebben gestort. De ontwikkeling van de Lego-motortjes is volgens hem geen kwalijke ontwikke ling; uit constructief oogpunt is het zelfs een uitstekende vondst. Kinderen leren niet alleen omgaan met het begrip snel heid, maar kunnen zich ook beter met volwassenen identificeren: die hoeven immers hun eigen auto ook niet vooruit te duwen of te trekken. Bovendien leren ze hoe een motor in elkaar zit Alleen het ontwikkelen van de Lego poppetjes was, volgens De Groot, een misstap. Waarschijnlijk uit angst om een deel van de markt te verliezen ziin ze daartoe over gegaan. Die poppetjes klop pen in verhouding niet met de grootte van de stenen. Lego had zich, aldus De Groot, beter bij de bouwsystemen kun nen houden. RENE BOGAARTS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14