Gemeenten woedend over anti-gif plan minister Pvda verliest zetel in senaat £eidóc Qo V erkrachting in huwelijk moet onder strafwet Bemiddelingscen trale vakan tie- woningen in Zeeland op de tocht Werkloosheid in bouw verdubbeld Onverstandige uitspraak weer je uergeet ie snorkel toen zeher ook niet! Je uergeet ie annebrii toch zeker ook nieti JULI 11 MNENLAND LEID3E COURANT DONDERDAG 3 JULI 1980 PAGINA 9 DA-Brabant stantieert mde ;h van tspraken ^holten BOSCH Een over- meerderheid van het juur van het CDA-Noord- distantieert zich 1 de recente uitspraken het Brabantse kamerlid Nico Scholten. Wl ilten noemde premier Van 60 A 2 in een IKON-uitzending lopen zondag „een splijt- n in het CDA" en voegde nog aan toe dat de op- gg^^Jng van een alternatieve ^^^tten-democratische partij onmogelijk was. Het i-Brabant vindt deze uit- ken onjuist. Verder vindt het ongepast dat Scholten tns dergelijke uitspraken zonder daarover vooraf leg te plegen met het be- r. Scholten behoort zich zijn taak als kamerlid te len, zo meent het CDA- lant. ALS RIJK POET BETAALT KOMT ER NIETS VAN TERECHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er dient zo snel mo gelijk een regeling te komen voor de kosten die gemeenten moeten maken om opsporing en verwijdering van gif in de bodem mogelijk te maken. Daarin zal het rijk zodanig moeten deelnemen dat er een garantie be staat dat er een evenwichtige en doelmatige aanpak zal zijn van dit probleem. Als het financiële risico van een dergelijke operatie, die bui ten de gemeenten om op rijksniveau wordt voorgeschreven, helemaal op de gemeenten wordt afgewenteld, kan van een goede oplossing geen sprake zijn. Bovendien zal in de re geling een oplossing moeten worden gevonden voor burgers die schade hebben geleden door verontreiniging van de bodem of die schade lijden door te nemen saneringsmaatrege len. Dit schrijft de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) in een brandbrief aan minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) naar aanleiding van recent overleg over te nemen maatregelen rond alle gif schandalen. Tijdens dit overleg stel de de bewindsman dat het rijk alleen in noodgevallen zou willen meebetalen in de kosten rond het opruimen van het gif. In principe moeten gemeenten en provincies daarvoor opdraaien. Volgens de VNG bieden de voorstellen van Ginjaar geen enkele garantie voor een daadwerkelijk aanpak van de bodem verontreiniging. Gemeenten zijn zeker bereid aan een oplossing mee te wer ken mits zij daartoe in staat worden ge steld. aldus de VNG. „Uw oplossing ademt de sfeer van een op centraal ni veau ontwikkelde technische aanpak, waarvan de kosten op de - vaak kleine - gemeenten worden verhaald. Dit is geen oplossing van een ernstig mi lieuhygiënisch vraagstuk, maar het scheppen van een nieuw bestuurlijk conflict", aldus de VNG. De vereniging wijst er voorts op dat het rijk de ge meenten geen opdracht kan geven, noch verplichten, volsterkt onbepaalde uitgaven te doen. [vies Stichting van de Arbeid over vakantiespreiding I HAAG De Stichting de Arbeid heeft aan de Lster van sociale zaken es uitgebracht over de iding van de bedrijfsva- ties 1981. Zoals elk jaar ^larin een rouleringssche- pgenomen dat aan het ijfsleven wordt aanbe- Het schema is geba- 1 op de schoolvakanties. Dat schema ziet er voor Noord- en Zuid-Holland als volgt uit: van zaterdag 27 juni tot en met zondag 9 augustus het kleuter- en lager onder wijs; van zaterdag 4 juli tot en met zondag 16 augustus het voortgezet onderwijs. Door een nieuw systeem dat in het komende schooljaar wordt gehanteerd, is de drie weken durende bouwvakvakantie niet meer in het schoolvakan tieschema in te passen. Werk gevers en werknemers praten wel over een oplossing, maar de kans is groot dat een en an der ertoe zal leiden dat er vol gend jaar voor het eerst na de oorlog geen sprake is van een landelijke collectieve bouwva- kantie. aan ik De zegeningen /an een vakantie nk ond, luit lijn bovenburen hebben nu ook hun zomerresidentie etrokken. Het is ditmaal een sterk opgewaardeerde ■urgermanswoning in Zeeuws-Vlaanderen geworden, raarvan de bewoners zich in het fietsenhok achter in de jin hebben teruggetrokken. Op die manier is hun vakantie a enkele dagen reeds gaan lijken op een opvoering van Kamertjes-zonde" met de souffleur in de hoofdrol. Want ie Zeeuwse luidjes hebben hun stulp nou wel voor 850 Iden per twee weken verhuurd, maar hun voortd rende :orgdheid om eigen onroerend goed duurt onverminderd hort. )e eigenaar van het pand boft nog, dat hij zich niet de hele lag hoeft te ergeren, want hij is postbode en verdeelt al gelijkmatig al het inkomend papier over de lorpelingen. Zo komt hij onvermijdelijk ook elke ochtend egen tienen bij zijn eigen huis. Want mijn buurman is er zo j^sn, die de post laat nasturen om daarmee de brekelijke ■fusie te kunnen koesteren, dat hij eigenlijk niet gemist kan ■orden. Als de man het stapeltje brieven en kranten Ifgeeft, dwaalt zijn blik door het gangetje en de hal ■rachter. En meestal acht hij een kleine correctie op dat ■loment volledig op zijn plaats. „Ik zou de fietsen -niet daar fcgen die muur zetten", deelt hij somber mee, „ik heb dat |et geverfd". Vervolgens tikt hij aan zijn pet en sloft hij Jioedeloos door zijn voortuintje weg. lijn vrouw is zo'n type van „als straks mijn wasje weer Iraakhelder aan de lijn wappert, is mijn dag pas goed", ltaar helaas is die lijn bij de huurprijs inbegrepen en omdat Jb in het fietsenhok met haar drang tot reinigen niet goed it de voeten kan, geeft ze nu van achter uit de tuin haar leine regie-aanwijzingen. Gistermorgen pakte mijn iuurvrouw een ei uit de ijskast en op dat moment hoorde e het overjarige Zeeuwse meisje reeds opgewekt roepen: Als u soms de klutser zoekt, die zit in het rechterlaatje van He aanrecht". En toen kleine Miesje een uur later stond af wassen, werd er op de keukendeur geklopt en meldde leeland: „Als je soms van plan was om het fornuis gelijk r^v^xhoon te maken, kun je beter de bovenplaat er eerst ^fnemen". De vrouw keek daarna zuchtend om zich heen n zei ook nog: „Moet dat water nou zo lang doorkoken. >at is toch nergens voor nodig. Dat kost alleen maar gas", iisteravond zat mijn buurman met zijn vrouw in de chterkamer een potje te dammen. Hij heeft weliswaar een loeiende hekel aan gezelschapsspelen, maar hij moet wel, /ant die 850 gulden zullen er uit komen, en dan kun je voor 3 fatsoen niet vóór twaalven naar bed. Hij had net een lam, toen er alweer op de keukendeur geklopt werd. „Ik /eet niet of u het weet", zei de vrouw glimlachend, „maar u eeft het licht in de gang laten branden. En nu ik hier toch en, zou ik u ook willen vragen om de tafel weer gewoon In et midden van de kamer te zetten. Daar waar ie hoort, egrijpt u?" Bij het raam Is het anders een stuk lichter", probeerde lijn buurman nog manhaftig. Maar gelijk er bovenop riep e: „Ja, dat kan nou wel wezen. Maar dan komen er daar ók putten in het zeil. Trouwens, als wij 12 jaar in het lidden zitten en niemand van ons heeft nog een bril nodig, lan zal het daar met het licht óok best meevallen. Dacht u iet?" oen ze weg was zei mijn buurvrouw walgend: „Weet je, /at wij doen Henk. We bellen morgen vroèg de bode en we aan lekker naar huis. Ik ben hier voor mijn rust gekomen ™n niet om de zenuwen te krijgen". IEn die 850 pietermannen?, peilde Henk. Die smeert ze maar in d'r haar", schreeuwde ze, „als je taar weet, dat ik hier geen dag langer meer blijf", i bed probeerde Henk de zaak daarna te redden. „Weet i, wat nou het hele eieren eten is, Toos", zei hij, ,,we koeten die mensen een beetje op hun gemak stellen. Het lalt ook niet mee, dat moet je toch toegeven, om |ildvreemde mensen tussen je bullen te zien rondstappen, laar moeten we begrip voor kunnen opbrengen, vind ik" |En hoe had meneer dat dan gedacht", schreeuwde ze. iMoet ik morgen het keukenraam opendoen en gillen: ■Mevrouw Mulder, ik ga nu de eieren bakken. Heeft u nog ^eciale instructies?''. Nou voor mij kan ze dood vallen". Nee, Toos", zei hij, "zo moet je niet praten. Ik denk aan eel wat anders. Als nou morgen die postbode zijn tuintje Iinnen gaat en ziet, dat we alles keurig hebben aangeharkt, an denkt hij toch: „die luidjes zijn echter zo beroerd nog iet. Begrijp je. Dat bedoel ik". Dh, bedoelt meneer dat", zei ze geeuwend. En gelijk trok 3 de stop uit haar bewustzijn en spoelde zichzelf de nacht fanmorgen trokken ze voor dag en dauw hun oude ulnbroeken aan en gingen ze zingend aan de arbeid. „We chleten al lekker op", riep Henk tegen achten. „Nou alleen iedenlat onkruid nog weg en we zijn klaar". )m even over tienen werd er gebeld. Henk trof de ^■■■■^ostbode krijtwit op de stoep aan en hoorde hem klagelijk fa/* fteunen: „Me tuin. Me tuin". iwfl «Oh, dat valt me mee", zei Henk. „U heeft dus wel degelijk ezien dat we niet stil hebben gezeten". Ie man wees naar de grijze aarde en riep: „Me nieuwe anpoot. Wat heb je met me nieuwe aanpoot gedaan. De la, de peulen". f Ik begrijp u even niet", zei Henk. „U bedoelt soms toch let het onkruid. Want dat hebben we keurig weggehaald". 2i ge V'St h'i veel als bewoner van een stadsflat drie hoog. Nee, ,aols Ik goed geïnformeerd ben komen ze inderdaad morgen i«iweer thuis. Drs. J. Kroes ,gokbaas" DEN HAAG Tot algemeen directeur van de Stichting Ca sinospelen is op 1 juli benoemd drs. J C. Kroes. Hij is de opvolger van de heer N. J. M. de Rooy. De nieuwe „gokbaas" was tot nu toe in de functie van gewoon directeur verbonden aan de Stichting Casinospelen. Leidenaar zinde op miljoenenzwendel ZAANSTAD Met de ar- restatie van een Leidenaar, een man uit Zaanstad en een Belg denken de Nederlandse en de Belgische politie een zwendelsyndicaat te hebben opgerold dat van zins was de werklozenkas van de Bel gische mijnwerkersbond miljoenen guldens lichter te maken. De drie mannen zouden de lei ding hebben gehad bij de ver vaardiging van valse cheques. Zeven anderen - Belgen en Nederlanders - die een minder belangrijke rol zouden hebben gespeeld, zijn eveneens gear resteerd. De politie van* Zaan stad was dankzij een tip al ge ruime tijd op de hoogte van de zwendelplannen. De eerste ar restaties in deze zaak werden verricht in België nadat bijna twee weken geleden geld was geïnd ten nadele van de wer klozenkas, met valse cheques die in Zandvoort waren ge drukt Zes maanden voor stenengooien op 30 april AMSTERDAM - De Am- sterdamse politierechter mr. Nomes heeft gisteren de zwaarste straf opgelegd die tot nu toe aan de stenen gooiers tijdens de rellen op 30 april is gegeven. Wegens poging tot zware mis handeling veroordeelde hij een 21-jarige man tot zes maanden onvorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. De verdachte wordt ervan be schuldigd ongeveer vijftien maal met stenen gegooid te hebben naar een motoragent MIDDELBURG De pro- vinciale VW van Zeeland zal moeten ophouden met de bemiddelingscentrale voor vakantiewoningen als er geen financiële steun komt om het aantal personeelsle den uit te breiden. Uit een onderzoek van Resear chinstituut voor Recreatie en Toerisme blijkt dat het niet langer verantwoord is de be middeling op dezelfde voet voort te zetten. De Zeeuwse VVV begon een paar jaar gele den als eerste met een derge lijke centrale waarin inmid dels 1800 vakantiewoningen zijn ondergebracht. Het werk aan de centrale slokt veertig procent van de werktijd van het VVV-personeel op. Het toerisme in Zeeland is de laatste tien jaar enorm toege nomen. Het aantal overnach tingen is verdubbeld en de omzet steeg van 166.000 gulden in 1969 tot anderhalf miljoen volgend jaar. Maar het aantal personeelsleden is in die tijd niet uitgebreid. De kritiek op de VVV vanuit het bedrijfsle ven neemt toe omdat door per soneelsgebrek veel zaken niet meer de nodige aandacht krij gen. Het provinciebestuur van Zeeland zal om hulp worden gevraagd. Komt die er niet, dan moet de centrale dicht UTRECHT In de eerste helft van dit jaar is het aan tal werklozen in de bouw tot 39.300 opgelopen. Dat bete kent een verdubbeling ten opzichte van de voorgaande jaren. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) meldt dit bij de publicatie van zijn jaarverslag over 1979. De werkloosheid in deze sector, die in de vooraf gaande jaren steeds is ge daald, liep in het laatste kwartaal van vorig jaar ech ter sterk op. Het op failliet verklaarde be drijven te vorderen bedrag is gestegen tot 60,5 miljoen gul den; dat is 1,25 van het tota le bedrag van 4,8 miljard, dat de SFB van alle aangesloten werkgevers moest innen. Het aantal faillissementen steeg met 25 tot 380. Het gaat daarbij meestal om besloten vennootschappen, de in deze bedrijfstak meest gebruikelijke rechtsvorm. Het SFB hoopt, dat de voorstellen voor wijzi ging van het vennootschaps recht het spoedig mogelijk zul len maken, het oneigelijke ge bruik van deze BV-vorm te gen te gaan. (Van onze parlemnentaire re dactie) DEN HAAG Gerommel met lijstverbindingen heeft er bij de verkiezingen voor de helft van de Eerste Ka mer toe geleid dat het CDA in de senaat de grootste par tij is geworden en niet de PvdA. De christen-democra ten hebben in de senaat nu 27 zetels, een winst van drie, en de PvdA 26 zetels, één ze tel winst. De VVD verloor bij de verkiezingen van gis teren twee zetels en komt nu op 13. D'66 keert na drie jaar- terug in de Eerste Kamer met twee zetels terwijl de PPR van vijf zetels naar drie terugging, de CPN van twee naar eén zetel, SGP en GPV hun ene verte genwoordiger in de senaat be hielden en het onafhankelijke, ex-Boeren Partijlid Maris uit de senaat verdween. Naar ver luidt heeft de PvdA het aan het fout stemmen van een ei gen Statenlid te wijten dat de socialisten niet op 27 zetels zijn gekomen en het CDA op 26. Door de ene verkeerde stem kreeg het CDA waarschijnlijk een restzetel. Oorzaak van deze vreemde gang van zaken is het inge wikkelde kiessysteem waar mee de leden van de senaat worden gekozen. Zij zitten voor zes jaar waarbij elke drie jaar de helft van de leden door leden van Provinciale Staten worden gekozen. Om er zo goed mogelijk uit te springen worden reeds ver voor de ver kiezingen tussen de partijen afspraken gemaakt over het geven van steun aan eikaars kandidaten. Daarbij spelen restzetels, zetels die niet met een aan een bepaalde partij toevallen, een grote rol HeT CDA-tweede kamerlid Mr.J. N. Scholten heeft pre mier Van Agt „een splijtzwam in het CDA" genoemd. Dat is harde en tevens onverstandige taal. Volgens Scholten werkt Van Agt als een splijtzwam, omdat deze enerzijds kritiekloze stemmers aantrekt, anderzijds steeds meer meedenkende CDA-ers van zich vervreemdt. In zijn redenering zit iets we zenlijk juist. Het gevaar van Van Agt aan de top van het CDA is inderdaad dat hij op handen gedragen wordt zonder kritiek, dat de applausmachine voor hem aangaat als hij met de vingers knipt DAT is geen CDA-probleem alleen, maar een algemeen po litiek probleem. Bij de PvdA is het met Den Uyl al net zo ge steld, en bij de VVD met Wiegel evenzeer. Om van Terlouw bij D'66 nog maar te zwijgen. Kortom, het grote probleem van de hedendaagse politiek is, dat de vorm boven de inhoud verheven dreigt te worden. Wat de topman zegt doet er niets toe, als die politieke topman het maar zelf zegt JuiST omdat Scholten met zijn geruchtmakende uitspraak in wezen een algemeen politiek probleem op uitsluitend het CDA heeft geprojecteerd, moet zijn uitspraak als onverstan dig en als onnodig polariserend worden beoordeeld. Pas als een uitspraak van dit soort in het brede politieke kader wordt getrokken, is zij bespreekbaar. En dan kan en mag na tuurlijk juist van een partij als het CDA verwacht worden, dat deze het gevaar van het inhoudsloos achter „mannetjes" aanlopen wordt onderkend. In die zin kan de uitspraak van Scholten op zijn waarde worden geschat. De politieke partijen in het algemeen doen er goed aan bij voortduring, maar juist nu, dè vinger aan de pols te houden als het gaat om het niet laten overheersen van inhoudsloze mannetjesmakerij en het naar voren schui ven van inhoudsvolle politiek. En dan willen we mr. Schol ten ook nog best toegeven, dat het CDA momenteel het be schreven gevaar in de grootste mate bedreigt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Verkrach ting een aanranding moet ook binnen het huwelijk strafbaar worden gesteld. De uitzondering die hier voor nu in de wet wordt ge maakt dient te vervallen. Het huwelijk kan niet die nen als vrijplaats voor sexu- ele dwang. Bovendien is er geen reden om het huwelijk bij deze onderwerpen anders te zien dan andere samenle vingsvormen. Dit stelt de adviescommissie zedelijkheidswetgeving in een advies aan minister De Ruiter (justitie) over wettelijke bepa lingen inzake verkrachting en aanranding, sexuele contacten met jeugdigen en met afhan kelijke personen. In het advies gaat de commis sie ervan uit dat verrkrachting en aanranding strafbaar moet blijven. Dit niet zozeer wegens de handelingen zelf maar om dat zij worden afgedwongen De commissie wil wel dat het begrip verkrachting gen zouden er ook onder moe ten vallen. Verder wil de com missie dat justitionele ingrij pen in de toekomst ook kan zonder dat er een klacht is in gediend. r zaterdag: i droog, la- zeer regen, ongeveer Vooruitzichten voo Eerst vrij zonnig ei ter waarschijnlijk Middagtemperatuui 20 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min. temp.: omstreeks 13 gr. Max. temp.: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noord-Scandinavië: Vrij zon nig, 20-26 graden. Zuid-Scandinavië: Eerst nog kans op een bui, overigens vrij zonnig, 18-24 graden. Ierland, Schotland: Wisselend weer, 15-20 graden. Engeland: Zonnige perioden, later mogelijk regen, 16-22 graden. Benelux: redelijk zomerweer, 18-22 graden. Frankrijk: Zonnig, 20-28 gra den, later meer bewolking en mogelijk regen, 17-21 graden. Spanje, Portugal: Warm tot zeer warm, 24-34 graden. Mo gelijk een onweersbui. Noord- en Midden-Duitsland: Eerst nog een bui, later vrij zonnig, 16-23 graden. Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Noord-Italië: Vrij zonnig, later mogelijk onweer, 22-28 graden. Zuid-Italië: Warm zomerweer, 25-30 graden. Griekenland: Zomers met en kele onweersbuien, 23-30 gra den. Weersgesteldheid van gisteren ADVERTENTIE Niemand naar de Méditerranée zonder vakantieslof. Protest tegen opsporing olie in Noordzee DEN HAAG Vijf milieu organisaties hebben in een brief aan minister Van Aar- denne van economische za ken bezwaar gemaakt tegen een aanvraag van Bow Val ley Industries Ltd en Kerr- McGgee Corporation om aardolie of aardgas op te sporen in vier blokken van het Continentaal Plat langs de Nederlandse kust Omdat de blokken gelegen zijn in een gebied met inten sieve scheepvaartbewegingen vrezen de milieugroepen dat de risico's voor de scheepvaart en de kans op calamiteiten zulleif toenemen. Gezien het stroombeeld in dit deel van de Noordzee, loopt het milieu van de Waddenzee groot gevaar, zo staat in een aan minister Gin jaar gerichte brief die onder meer is ondertekend door de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. Niemand op vakantie zonder slof. Lijk gevonden ROTTERDAM De Rotter damse rivierpolitie heeft gisteren het lijk opgepikt van een onbekende man, dat dreef in de Nieuwe Water weg, niet ver van Hoek van Holland. Identificatie wordt volgens de politie een moeilijk karwei omdat het lichaam in vergaan de staat van ontbinding ver keert

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9