Flora Rijnsburg Beslissing over lokatie woonwagenkamp verdeelt raad Wassenaar in twee kampen j toont glastuinbouw zuinige kasverwarming Verkeer wordt beter geregeld in Nieuwveens Schoterveld Noordwijk ontevredeij over aantal toeristen Drie auto's op elkaar Vreugde in drievoud 99Tank- slag99 in Lisse Kampioenschap van Zuid- Holland dit jaar in Lisse LISSE De traditionele paardendraverijen in Lisse, die dit jaar op donderdag 25 september zullen plaatsvin den, zullen het kampioen schap van Zuid-Holland als inzet hebben-. De prijzen die voor de draverij worden uit gekeerd zullen dan ook aan merkelijk hoger liggen dan andere jaren. De feestweek die jaarlijks rondom de draverijen plaats vindt wordt dit jaar op 25 sep tember geopend met een dave rende autopuzzelrit. De vaar tocht voor bejaarden die vorig jaar voor het eerst plaats vond staat, door de vele positieve reacties van vorig jaar, dit jaar ook op het programma. Nieuw is de prestatieloop waarmee de organisatie een antwoord wil geven op de veelvoudige ver zoeken van een groot aantal sportliefhebbers. De aktivitei- ten op de harddraverijdag zelf zijn naast een groot kinderfes tijn en het inmiddels vermaar de parapluhangen uitgebreid met een autoduwwedstrijd. In de pauze van de pony-rennen zal een speciale 8-span demon stratie worden gegeven. Het definitieve programma wordt in de eerste week van septem ber door middel van een huis aan huis verspreid boekwerkje aan de Lissenaren bekend ge maakt. LISSE De weekmarkt in de gemeente Lisse wordt weer gehouden op de Haven. De weekmarkt is daar te vinden vanaf maandag 7 juli. NOORDWIJK Het VW Noordwijk is ontevreden ovSl het aantal toeristen dat de badplaats tot nu toe heeft bi zocht. De oorzaak van dewegblijvende badgasten wont door het VVV gezocht in het slechte weer dat de afgeloptr weken ook boven Noordwijk heerst. Bij de meeste logiai verblijven en particuliere verhuurders is op dit mometl nog voldoende ruimte vrij. d e< Na twee weken 'hoogseizoen' heeft het toeristisch bedrijfslevti nog niet op volle toeren kunnen draaien. "Naar onze meniie zijn er vele badgasten die op het betere weer wachten. Er zir tekenen dié er op wijzen dat er geen vaste vakantieplannen z\ i gemaakt omdat de badgasten wegens uiteenlopen'de redenen <tii jaar dichter bij huis willen blijven", aldus het Noordwijkse Wh Het slechte weer heeft er eveneens voor gezorgd dat het groot vuurwerk, dat afgelopen dinsdag 1 juli gehouden zou wordd wordt verschoven naar dinsdag 8 juli, 's avonds om elf uur jn het strand voor de Koningin Wilhelmina Boulevard. h Het initiatief van de Noordwijkse VVV om een 'historisch wandeling' door Noordwijk-binr\en te houden, blijkt duidel aan te slaan. Ruim tweehonderd belangstellenden hebben repl deelgenomen aan deze wandeltocht van anderhalf uur oncic deskundige leiding. De tocht is nog iedere maandag tot en nic 11 augustus mee te maken. De tocht begint 's avonds om zev|t uur en wordt besloten met een kop koffie in het 'Het Hof v» Holland'. Belangstellenden voor deze rondwandeling kunnjjJ zich opgeven bij de Noordwijkse VVV. Toertocht De Kaag DE KAAG De bazaarcommissie van de N.H. kerk in de Kq organiseert vrijdag 4 juli een toertocht per auto ten bate herstelwerkzaamheden aan haar bedehuis. De strijd gaat om Y inmiddels beroemde wisseltrofee; de start is tussen 6 en 7 uui avonds in de Leidsemeerstraat bij de aldaar geplaatste tent. I afloop vindt in de tent de prijsuitreiking plaats, waarna het 51 van avontuur veelvuldig zal draaien en aantrekkelijke prijaj gewonnen kunnen worden. KATWIJK Drie auto's waren gisteravond omstrek half zeven betrokken bij een ongeluk op de Valkenburg weg, veroorzaakt door een 29-jarige automobilist uit V kenburg. De Valkenburger reed zonder voorrang te vei nen de weg op. De bestuurders liepen geen verwondingen op, de materiële s de was aanzienlijk. De auto van een 38-jarige Leidenaar wasfr tal loss. Een achter hem rijdende 36-jarige Katwijker kon evfcr eens niet meer tijdig remmen en zijn auto liep flink^ schade f Zomer- Flora 980 van 15 tot 19 juli 'Rhynenburch- oost' voor bouwvak af HAZERSWOUDE Het ziet ernaar uit dat nog voor de bouwvak vakantie de laatste werkzaamheden, die verband houden met de realisering van het Hazerswoudse uitbrei dingsplan Rhynenburch-oost zullen zijn verricht. Dit bete kent dat de verwezenlijking van het plan, in totaal vier honderdvijf woningen tellend, in een tijdsbestek van vijf jaar is afgerond. Rhynenburch-oost telt 226 wo ningen in de woningwetsector. Daarnaast is de sociale wo ningbouw er vertegenwoor digd in de aanwezigheid van 127 premiekoopwoningen. In totaal 52 luxe verkoopwonin gen omvat het projekt. Sociaal en economisch aan de gemeen te Hazerswoude gebondenen hebben de overhand in deze wijk: er zijn zo'n 375 huizen uit deze categorie bewoond. Alle woningen zijn gebouwd door het plaatselijke aanne mingsbedrijf EGBO B.V. Deze onderneming hoopt nog dit jaar te kunnen starten met de bouw van de eerste fase van het nog vast te stellen bestem mingsplan Zonneveld. Die eer ste fase telt ongeveer 150 hui zen. NOORDWIJK De familie Ilazenoot aan de Lijnbaan- weg beleefde vreugde in drie voud. De moeder van het gezin, me vrouw C. Hazenoot-Schriek slaagde te Haarlem voor het examen H.B.O.-Maatschappe- lijk Werk. Behalve echtgenote, huis vrouw en moeder van drie zoons, is mevrouw Hazenoot (45) leidster van de gezinsver zorging bij langdurige hulp verlening van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Duinstreek te Katwijk. Het behaalde succes was voor de ruim dertig gezinsverzorg sters van de dienst aanleiding om hun leidster op grootse wij ze te huldigen. Aan het examen ging een 6-ja- rige studie vooraf. „Ik had die nooit kunnen volbrengen zon der de steun en hulp van m'n man en zoons", deelde de ge slaagde leidster mede. De oudste zoon, de heer E. Ha zenoot zag eveneens zijn studie met succes bekroond. Hij slaagde aan de Rijks Hogere School voor Tuin- en Land schapsinrichting te Boskoop. Ing. Hazenoot is in de bruids dagen en treedt vrijdag a.s. te Katwijk aan den Rijn in het huwelijk. Daarmee zorgt hij voor het derde vreugdevolle feit in de familie. i REGIO INFRAROOD-VERWARMING KAN TUINBOUW JAARLIJKS MILJARD KUBIEKE METER GAS BESPAREN LISSE De gemeen te Lisse is een anti olietank-actie begon nen. De gemeente telt vele olieopslagplaat sen in de vorm van een ondergrondse tank. Met het over gaan op aardgas door de inwoners zijn deze reservoirs, met' meestal een resteren de olieinhoud, over bodig geworden en worden aan hun lot over gelaten in de grond. Op zich lijkt dit onschuldig maar zij vormen wel dege lijk een bedreiging voor grond en grond water. Het alterna tief dat de gemeente Lisse sinds kort biedt aan haar inwoners is het laten leegzuigen van de oliereservoirs. De olie kan in het grond-j water terecht komen door het doorroesten van de tank, die ogenschijnlijk onschuldig door de ex-ge bruiker voor vele jaren in' de grond wordt achterge laten. Illustratief voor het' gevaar dat de achterblij-j vende tankolie vormt is! wel het feit dat één liter olie voldoende is om één| miljoen liter water te be-i derven. Bovendien kan het ook nog aardig in de financiën lopen want het weggraven van de veron treinigde grond rond de tank kan in de tienduizen den guldens lopen voor de eigenaar. De firma die zich speciaal voor dit doel heeft laten uitrusten met een 'zuigtankwagen' is Wavo bv aan de Nassau- straat 2 in Lisse, telefo nisch te bereiken onder het nummer 12550. Nog bruikbare olie wordt door deze firma vergoed. WASSENAAR Een beslissing over de aanwijzing van de lokatie voor twaalf woonwagenstandplaatsen zorgt voor gro te verdeeldheid in de Wassenaarse raad. De WD is zonder meer voor de lokatie Ruigelaan, evenals de Partij Wassenaar. Het CDA, de PvdA en Werkend Wasse naar zijn van mening, dat de provinciale afwijzing van de Ruigelaan als een vrij wel definitief besluit moet worden ge zien. Zij zijn daarom voor de twee alter natieven, het Ammonslaantje en de Hoge Klei. De VVD acht de ervaringen met de Ruige laan dermate gunstig, dat aan deze lokatie moet worden vastgehouden. „De mensen willen helemaal niet weg en bovendien zul len de alternatieven op veel grotere bezwa ren stuiten." Het CDA vindt de Ruigelaan een goede op lossing, maar is van mening, dat niet alles op één kaart moet worden gezet. „De VVD houdt te weinig rekening met het feit, dat Rijk en provincie hoogstwaarschijnlijk niet van hun standpunt zullen afwijken." H. J. Goulooze (PvdA) vindt de Ruigelaan niet geschikt, zowel vanwege het spijkerharde standpunt van de hogere overheden als het feit, dat de alternatieven in zijn ogen gunsti ger zijn en het integratieproces zullen be spoedigen.' Hij relativeert het argument van de VVD als zouden de woonwagenbewoners niet weg willen: „Er zijn op dit ogenblik maar weinig standplaatsen, die bovendien door slechts één familie gebruikt worden. Daarbii komt nog, dat de accommodatie abo- binabel is." Met name dit laatste konden de overige leden van de commissie maatschap- plijke voorzieningen onderschrijven. Me vrouw v.d. Wiel (VVD) sprak er zelfs schande van. Zij wenste een aanzienlijke verbetering op. korte termijn gerealiseerd te zien. Dit kan misschien impliciet inhouden, dat het voor de hogere overheden moeilij ker wordt om de Ruigelaan definitief af te wijzen. Mevrouw v.d. Wiel was van mening, dat Wassenaar de poot stijf moet houden. Even tueel moet een beroep bij de Kroon worden ingediend, aldus de liberale woordvoerster. De tegenstanders van deze zienswijze plei ten evenals Rijk en provincie voor een integratie yan de woonwagenbewoners in de samenleving. Dit kan niet, wanneer zij buiten de bebouwde kom leven, hetgeen bij de lokatie aan de Ruigelaan het geval is. CDA-wethouder Van der Klaauw neip naar een voorkeur voor het Ammonslaanjc en de Hoge Klei, maar is ook niet gelukkt met de houding van de hogere overheden^ Overigens lijkt nu al vast te staan, df een snelle realisering van de woonwks genstandplaatsen bijna niet mogelijk p Er zullen immers bestemmirigsplannfr- moeten worden gewijzigd en de bezw ren van zowel de hogere overheid als <L te verwachten bezwaren van de inwoneii tegen Ammonslaantje en Hoge Klei ml ken, dat de standplaatsen er binnen vil a vijf jaar nog niet zullen zijn. LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JULI 1980 PAGINA Het nieuwbouwterrein van Veilingvereniging Flora aan de Oeg8tgee9terweg, waar van 15 tot en met 19 juli de expositie'Zomer Flora '80' wordt gehouden ming jaarlijks een besparing op kan leveren van maar liefst één miljard kubieke meter gas. De werking van de infrarood-verwarming is totaal anders dan van het tot nu toe gebruikte conventionele systeem van hete lucht. Het basis verschil is dat voorwerpen, bijvoorbeeld planten, die door infrarood verwarmd worden dit verkrijgen via een straling van een heather op afstand. Vervolgens verwarmt het voorwerp, de plant dus, de omgeving. Je kan stellen dat het een gerichte verwarming is. De oude manier mag bekend worden verondersteld; de lucht wordt verwarmd en via ventilatoren door de kassen gejaagd zodat de voorwerpen, plantjes, ver warmd worden. Met infrarood wordt dus de lucht in de kassen alleen indirect verwarmd. Verdere voordelen van deze nieuwe manier van verwarmen zijn onder meer ingebouwde veilig heidssystemen die het gevaar van gaslekkage reduceren, zöne- verwarming van.de kas (de gehele kas hoeft dan niet verwarmd te worden) en gelijkmatige warmte, dus gelijkmatige groei van de produkten. Tevens kan als voordeel van infrarood gelden dat de installatiekosten relatief laag zijn door de vrij simpele con structie. Momenteel zijn er vier bedrijven in Nederland die zich bezighouden met deze materie en eveneens installaties leveren. In verhouding met de dubbele beglazing die her en der worden toegepast in de glastuinbouw is 'infrarood' goedkoper. Een proefkas met infrarood-verwarming maakt deel uit van de expositie 'Zomer-Flora '80' die van 15 tot en met 19 juli wordt gehouden op het nieuwbouwterrein van Flora aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg. Daar is ook een grote stand ingericht waar fabrikanten van infrarood-apparatuur uitgebreid voorlichting zullen geven. De expositie is dage lijks geopend van 's morgens tien uur tot 's avonds tien uur, behalve op de openingsdag, dan is de tentoonstelling geopend van 's middags zes uur tot 's avonds tien uur. Het kruispunt W. E. Speelmanweg - Molenlaan in Nieuwveen. NIEUWVEEN De Nieuwveense wijk Schoterveld heeft in de afgelopen jaren een sterke uitbreiding ondergaan waar door niet alleen het aantal woningen is toegenomen, maar ook het aantal beno digde parkeerplaatsen en seker het aantal weggebruikers. Dit heeft er bij een deel van de bewoners van Oud- Schoterveld toe geleid om voor een her inrichting van hun wijk te pleiten bij de gemeente. De nu nog braak liggende westrand van Schoterveld krijgt waarschijnlijk de be stemming woningbouw. Bovenstaande was aanleiding voor het college om het> in stituut Stad en Landschap opdracht te ge ven een verkeersstructuurplan op te stel len voor de wijk Schoterveld. Eén van de vragen die zich bij het maken van dit plan voordeed was op welke wijze dit toekom stige stuk nieuwbouw ontsloten en in de bestaande wijk geïntegreerd zou kunnen worden. In dit structuurplan wordt een indeling gemaakt van de verschillende ty pen straten. Dit zijn verzamelstraten, die een stroomfunctie hebben waarbij een duidelijk scheiding is van rijbaan en voet pad en straten met een overwegende erf- lunctie, welke ingericht zouden kunnen worden als woonerf. In de huidige wijk Schoterveld loopt de ontsluiting hiervan via de aansluiting Parklaan en Molenlaan naar de W.P. Speelmanweg. Hier zijn nog al wat knelpunten, met name in het oude gedeelte bij de Molenlaan, waar de on overzichtelijke aansluiting die de straat heeft op de W.P. Speelmanweg nog ver slechterd wordt, doordat er in deze smalle laan tot a&n de aansluiting toe geparkeerd mag worden. Passeren is nierdoor vrijwel onmogelijk. De andere aansluiting via de Parkstraat is weliswaar overzichtelijker, maar drukker door de verbinding met de lagere scholen en de sportzaal. Het grootste probleem in Schoterveld is het parkeren aan beide zijden van de weg, waardoor brede voertuigen zoals de brandweer, vuilnis- of ziekenwagen hier niet meer langs kunnen. Om dit tegen te gaan is er in de vorige raadsvergadering een parkeerverbod ingesteld voor bepaal de gedeelten van de Lijsterlaan, de Zwa luwlaan, het Gruttoveld en de ingang van het Meeuwenveld. Het nieuwe wijkdeel in Schoterveld heeft maar één aansluiting op de W.P. Speelmanweg. Deze loopt via de Korenveldweg, die nu nog doodlopend is. In het structuurplan worden de drie be staande aansluitingen: Parklaan, Molen laan en Korenveldweg, gehandhaafd. Om de situatie in de Molenlaan te verbeteren zullen bepaalde maatregelen genomen worden, zoals het instellen van een par keerverbod voor het laatste gedeelte van de laan. Om oud-Schoterveld zo min mogelijk ver keersoverlast te bezorgen met de ontslui ting van de nog te bebouwen westrand, trekt het structuurplan voor de ontsluiting enerziids de Korenveldweg door en zorgt ze anderzijds voor een nieuwe aansluiting op de Oude-Nieuwveenseweg. Deze laat ste aansluiting is gericht op het drukke verkeer bij de scholen en de sportzaal. Het schema geeft duidelijk aan welke straten het karakter van een verzamelstraat die nen te hebben. De woonerven zullen vooral veel in oud-Schoterveld komen te liggen, wat de woonomgeving voor de mensen daar zeker aantrekkelijker zal maken, doordat het parkeerprobleem hiermee opgelost wordt en het autover keer tot aangepast rijgedrag gedwongen wordt Welke straten voor herinrichting in aanmerking zullen komen, zal nog met de bewoners overeengekomen worden. De kosten die gemaakt zijn bij het ontwerpen van dit verkeersstructuurplan komen op 22.300 gulden. Daarbij komt nog een be drag van 33.770 gulden voor de advise- ringswerkzaamheden bij het maken van de uitbreiding voor het bestemmingsplan Schoterveld. Een kas uitgerust met infrarood-verwarming RIJNSBURG De immer stijgende gasprijzen oefenen een sterke druk uit op de glastuinbouw in ons land. Voor de verwarming van de kassen zijn gigantische hoeveelheden gas nodig en daar moet steeds meer voor betaald worden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat vele bedrijven en instituten naarstig zoeken naar maatregelen die een aan zienlijke energiebesparing kunnen opleveren in deze tak van het Nederlands bedrijfsleven. Eén van die maatregelen is een totaal nieuwe manier van kassenverwarming door in- frarood-straling. Een in Amerika reeds veelvuldig toegepas te methode maar in Nederland zijn er tot nu toe slechts wei nige glastuinbouwbedrijven toe over gegaan. De 'Ameri kaanse methode' is onlangs in opdracht van veiling Flora in Rijnsburg door het IMAG in Wageningen en het Gasin- stituut uitgeprobeerd. De resultaten van dit onderzoek zijn verbluffend: energiebesparing van meer dan vijftig procent in de glastuinbouw blijkt mogelijk. Het nieuwe systeem wordt getoond op de expositie Zomer Flora '80, die van 15 tot 19 juli op het nieuwbouwterrein van de veiling in Rijns burg wordt gehouden. In februari kwam er een aantal Amerikanen op bezoek bij Flora in Rijnsburg. Daar liet één van de Amerikanen uit zijn mond vallen dat hij zijn kassen verwarmde met infrarood-straling en dat deze methode hem een besparing oplevert van zestig pro cent. Dat was bij de Rijnsburgers niet tegen dovemansoren ge zegd en al gauw werd er een delegatie naar de Amerikaanse staat Washington gestuurd om eens te kijken wat er van waar was. De delegatie kwam razend enthousiast terug. Er is berekend door het Gasinstituut, op basis van de huidige norm van verbruik in de glastuinbouw, dat infrarood-verwar-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4