useum ïnoet in Leiden "Venezolaanse minister Van verstandsontwikkeling **>p werkzoek in Leiden Leiden kan weerboeken lenen De Camp pleit voor snel herstel van Caecilia- complex raadsleden op bezoek Uitverkoop (1) Over twee weken wordt er in Leiden weer uitverkoop gehouden. De precieze datum van deze jaarlijkse zome- ropruiming is donderdag 17 juli. Een evenement dat 19 zomerse dagen gaat duren. Voor die tijd echter mogen winkeliers in Leiden in geen enkel opzicht laten blij ken, dat de uitverkoop voor de deur staat. De zes we ken voorafgaande aan de halfjaarlijkse seizoenoprui mingen staan in koopmanskringen bekend als de „ge voelige periode". De laatste week vóór de uitverkoop wordt de „stille" week genoemd. Elke commerciële hofmakerij is dan uit den boze, er mogen geen lokker tjes worden geëtaleerd, géén kaartjes voor de ruiten vertoond met doorgestreepte prijzen. Men zal met de wijze van etaleren niemand op andere gedachten mo gen brengen. Kortom, men zal dit niet en men zal dat niet... Uitverkoop (2) De Kamer van Koophandel ziet erop toe, dat iedereen zich aan die regels houdt. De regels zijn neergelegd in de zogenaamde „Uitverkopenwet", een soort Tien Ge boden voor de middenstand. In de laatste „stille" week is het zelfs niet toegestaan bijzondere aanbiedingen te doen, ook al gaat het om een al langer lopende ver koopactie. Slechts één uitzondering mag er worden ge maakt en dan wel uitsluitend voor vaste klanten. De vaste klant namelijk geniet het privilege al vantevo- ren een keuze te maken uit de voordeeltjes die de win kelier tijdens de opruiming zoal te bieden heeft Let wel: de voorverkoopdagen mogen in dit geval niet o- penbaar worden bekendgemaakt... Uitverkoop (3) Totnogtoe is er alleen nog maar gesproken over de halfjaarlijkse officiële seizoensopruimingen die 's winters (half januari) en 's zomers worden gehou den. Er zijn natuurlijk ook uitzonderingen te beden ken, zoals de tussentijdse uitverkoop, die bijvoorbeeld noodzakelijk kan zijn in bijzondere omstandigheden. Zo'n bijzondere omstandigheid kan een verbouwing, een opheffing van de onderneming dan wel brand- of waterschade zijn. Voor een tussentijdse uitverkoop dient de betreffende winkelier bij de Kamer van Koophandel vergunning aan te vragen. De Kamer gaat in zo'n geval echter niet over één nacht ijs... Uitverkoop (4) De winkelier in kwestie zal uitvoerig moeten rapporte ren over de hoeveelheid en de waarde van de voor de opruiming bestemde goederen. Bij brandschade is ook nog een rapport van de expert van de brandverzekc- raar vereist en als iemand een verbouwingsuitverkoop wil houden, dan zal hij of zij een bouwtekening, een bouwvergunning en een uitvoerige verklaring van de aannemer over de bouwkosten en -tijd aan de Kamer van Koophandel moeten overleggen... Uitverkoop (5) In het algemeen zal een vergunning voor een tussen tijdse opruiming een geldigheidsduur van een maand hebben. Wanneer daarvoor naar het oordeel van de Ka mer van Koophandel aanleiding bestaat, kan zij een vergunning voor een kortere of langere tijd voor ten hoogste vijf maanden) verlenen. Verlenging is dus mo gelijk, maar daar moet wel opnieuw een aanvraag voor worden ingediend. Wordt de verlenging toege staan, dan kan deze echter nooit langer dan en maand gelden. Zo ziet men: de Kamer van Koophandel zorgt voor de instandhouding van een gezonde economie. Er blijft voor wie dan ook en hoe dan ook altijd voldoen de werk aan de winkel, ook al is die winkel uitge brand of aan verbouwing toe... Uitverkoop (6) Het is de Kamer van Koophandel er stellig veel aan gelegen, dat een ondernemer zich door het houden van een uitverkoop niet ten onrechte een voordeel ver schaft. Vandaar dat men dan ook veel waarde hecht aan het nakomen van alle spelregels die hiervoor nu eenmaal gelden. De Kamer zegt er voor te waken, dat niemand op welke wijze dan ook tussen de mazen van de Uitverkopenwet kan ontsnappen. Hangt men bij voorbeeld inplaats van het bordje „uitverkoop" of „op ruiming" het lokkertje „alles moet weg" voor zijn win kelruit dan maakt men zich zondermeer schuldig aan een strafbaar feit. Het gebod luidt dus: vraag voor al les wat weg moet, onbruikbaar is, te lelijk om aan te trekken, onverkoopbaar, incourant, afgrijselijk, sme rig, al jaren uit de mode, beschimmeld of verbrand al tijd toestemming aan bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken in uw woon- of verblijfplaats... 1. dekp,piDEN De gemeente Lei en heeft een dringend beroep >daan op het ministerie van 21e3JtM om gelden beschikbaar te ellen voor de restauratie van et Leger- en Wapenmuseum ■"^leneraal Hoeffer", met name Oor het deel van het voormali- biï en thans onbenutte Pesthuis, ""™"Vn de Plesmanlaan. De ge beente vindt, dat er nu einde- jk knopen moeten worden rv i><orgehakt voor wat betreft de viskuJekomstige bestemming van o Jopt steeds bouwvalliger wor- 17 35 knde monument. Het plan van tt Rijk om de verzamelingen *n het museum te zijner tijd hder te brengen in het Arma mentarium in Delft wordt door kt college van burgemeester ti wethouders met grote klem Sin de hand gewezen. „Het ver rek van het Legermuseum aar Delft zal ons inziens in er- pge mate afbreuk doen aan dè kam van Leiden als museum- Te^ad, hetgeen wij ten zeerste n vaifluden betreuren." Aldus het el Dllege, dat in zijn brief tevens telt, dat een en ander ontoe- jatbare gevolgen heeft voor de Circa 50 man personeel zou door het vertrek van het museum op straat ko men te staan. Ben w zijn met name zeer verbolgen over het feit, dat CRM tot op heden niets van zich heeft laten horen, terwijl de bouwkundige kwaliteit van het Pesthuis steeds slechter wordt. Er is hard geld nodig om het museum nog op tijd van de ondergang te kunnen red den. Met de restauratie van het oude monument zou een bedrag van vijf mil joen gulden gemoeid zijn. Dat is dertien miljoen minder dan nodig is voor een grondige opknapbeurt van het Delftse Armamentarium. Met aftrek van aller lei subsidies zou de restauratie van het Legermuseum de gemeente Leiden slechts anderhalf miljoen gaan kosten. B en w vinden, dat alleen hierom al het museum in Leiden gehandhaafd moet worden. Het zou tenslotte ook voor het Rijk de meeste gunstige oplossing zijn. „Ramp" De restauratie van het Legermuseum staat al tientallen jaren hoog genoteerd op het prioriteitenlijstje van de Sleutel stad. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling van het Rijk om het ruim 320 jaar oude gebouw voor het luttele bedrag van een ton van Leiden te kopen en het hierna te restaureren. Dat was in 1Ö64 zo afgesproken. „Tot onze ver wondering is sindsdien van de zijde van de Rijksgebouwendienst met be- RESTAURATIE PESTHUIS KAN CEEN UITSTEL MEER VELEN trekking tot deze eventuele verkoop aan de Staat geen schriftelijke reactie meer bij onze gemeente binnengeko men," aldus b en w in de brief aan het ministerie. In de hierop volgende jaren bereikte het college de ene „noodkreet" na de ander over de bouwvallige toe stand van het monumentale pand. Als er niet spoedig maatregelen zouden worden getroffen (volgens de berichten van 12 juni 1974) dan zou binnen af zienbare tijd.de sluiting van het mu seum moeten worden overwogen. Wat een „ramp" zou betekenen voor het museum zelf en zijn 60.000 jaarlijkse bezoekers. Van de kant van de Rijksgebouwen dienst kreeg de gemeente en het stich tingsbestuur van het museum echter te verstaan, dat de financiële middelen van het Rijk zelfs niet toereikend wa ren om het Pesthuis voor verder verval te behoeden, laat staan te restaureren. Enkele maanden later deelde het mi nisterie van defensie de gemeente mee. dat opnieuw zou worden overwogen tot de aankoop van het museum over te gaan. Verder zou worden gekeken of het museum de status van „Rijks" mu seum zou kunnen worden verleend. Sindsdien werd wat dit laatste plan be treft nooit meer iets van de zijde van het Rijk vernomen. Het laatste bericht (oktober 1978), dat de gemeente ter ore kwam was de verhuizing van de waar devolle inboedel naar Delft. Nieuws dat b en w niet via het ministerie binnen hadden gekregen, maar uit de krant hadden moeten vernemen. De gemeente Leiden wijst het ministe rie van CRM er met nadruk op, dat het Leger en Wapenmuseum „Generaal Hoeffer" zijn centrale ligging in het hart van de randstad moeten blijven behouden. Het Pesthuis wordt be schouwd als een belangijk monument van geschiedenis en kunst. Het college is de mening toegedaan, dat Leiden de oudste rechten kan doen gelden op de vestiging van het Legermuseum, dat aanvankelijk geheel in het Pesthuis was ondergebracht. Het Armamentari um in Delft is pas ver na de Tweede Wereldoorlog als dependance in ge bruik genomen voor de expositie van meer moderne wapens in het alhier ge vestigde Legermuseum. Het lijkt de ge meente dan ook een stuk reëeler om het Delftse museum naar Leiden over te brengen dan telkens weer andersom wordt bepleit. REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JULI 1980 PAGINA 3 LEIDEN De buurtvereni ging Maredorp heeft er haar verontrusting over uitge sproken, dat nog steeds geen begin is gemaakt met de res tauratie van het Caecilia- gasthuiscomplex, waar in de toekomst het museum Boer- haave in gevestigd zal wor den. De wijkbewoners zeg gen met lede ogen te moeten aanzien, dat het historische gebouw steeds verder ver paupert. In een brief aan de Rijksgebouwendienst vra gen de bewoners in ieder ge val spoedig maatregelen te treffen om verder verval en de kans op instorting te voorkomen. Het 17-eeuwse Caeciliacom- plex,' een voormalig zieken huis, ligt in het hartje van de Leidse woonwijk De Camp. Het gebouw staat in de medi sche geschiedenis onder meer bekend als het gasthuis van de wereldberoemde medicus Her man Boerhaave. Het behoud van het waa'rdevolle monu ment is alleen om die reden al van groot belang, maar' kan nog belangrijker worden door de vestiging van het Rijksmu seum voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde „Boerhaave". Het museum zou het winkelgebied een belang rijke economische impuls kun nen verschaffen, menen de be woners. Al in 1975 zijn tussen de gemeente Leiden en het Rijk besprekingen gevoerd over de restauratie van het ge bouwencomplex. Steeds echter werd de uitwerking van dit plan naar voren geschoven, zonderdat er ook maar iets concreets gebeurde. Vanwege het grote belang dat de buurt aan de restauratie hecht wordt het ministerie van volkshuis vesting (Rijksgebouwendienst) met klem verzocht prioriteit aan de restauratie te geven en geldmiddelen beschikbaar te stellen. Aki (I i"°R©ï 00 Aki 18.03 C' "HEIDEN De Venezolaanse mi- ister van de „Ontwikkeling van ït Verstand", dr. Louis Alberto ™"1achado, heeft gisteren een werk boek gebracht aan de Leidse diversiteit. De bewindsman teft hierbij verschillende ge- irekken gevoerd met Leidse Eo^ogleraren, die gespecialiseerd PnJrtijn in taalonderricht en ontwik kelingspsychologie. Dr. Machado 14 wordt in zijn land maar ook daar- '"Siten beschouwd als een ver- euwer op het gebied van intelli gentietrainingen en onderwijs methoden voor kinderen, die le ven in een achterstandssituatie. Bedoeling van het bezoek aan de Leidse universiteit was onder meer te komen tot een uitwisseling van huidige wetenschap pelijke inzichten over taalonderricht en experimenten op onderwijsgebied. De heer Machado is de eerste minister in de wereld, wiens portefeuille de ontwikke ling van het „verstand" bevat. Hij sprak over zijn vakgebied met de Leidse hoogle raren prof. dr. G.A. Kohnstamm, gewoon hoogleraar in de ontwikkelingspsycholo gie en prof. dr. A.G.H. Bachrach, gewoon hoogleraar in de Engelse letterkunde. Dr. Machado probeert het verstand van Vene zolaanse kinderen te verbeteren met be hulp van allerlei spelletjes, waarbij het ac cent met name wordt gelegd op het asso ciatievermogen van deze pupillen. De minister werd op zijn tweedaags be zoek in Nederland vergezeld door de Ve nezolaanse ambassadeur, dr. Boris Buni- mov-Parra en door diens rechterhand, mevrouw Miriam Feil. In Leiden bracht de heer Machado verder nog een bezoek aan het Academiegebouw aan het Rapen burg, waar hij zich liet rondleiden door de voorzitter van de Rijksuniversiteit, mr. K.J. Cath. Mr. Cath (links) toont de heer Machado (midden) het Academiegebouw. 2 BIBLIOTHEEK OPEN VOOR PUBLIEK j 1 Het Legermuseum aan de Plesmanlaan. LEIDEN De nieuwe bibliotheek aan de Nieuw- straat 4 in Leiden, rustiek gelegen temidden van Hooglandse kerk en de Burcht, is gistermorgen om tien uur dan eindelijk opengesteld voor publiek. De belangstelling was gistermorgen al direct bijzonder groo'. Niets te laat want nog enkele minuten voor tienen werd een laatste schilderende hand aan de toe gangsdeur gelegd. De belangstelling voor het nieu we boekenonderkomen was direct al bijzonder groot. Niet te verwonderen, want het boekenver- slindende publiek heeft het een maand lang zonder bibliotheek moeten doen. Gistermorgen alleen al werden maar liefst 800 boeken uitgeleend en ook een groot aantal teruggebracht die uit de oude bi bliotheek aan de Breestraat kwamen. In verband met de verhuizing worden voor boeken die te laat worden teruggebracht geen boetes gevraagd. De bibliotheek biedt behalve een groot scala aan kinder- en vol wassenenboeken ook een tijdschriftenhoek, een afdeling met naslagwerken, een Leidse zaal (voorlopig nog niet gereed) met van alles over de stad, studiezalen voor rokers en niet-rokers, koffiekamers (hopelijk voor de bouwvakantie gereed) eveneens voor rokers en niet-rokers en een expositieruimte. De bibliotheek, die pas in november officieel wordt geopend, is 's maandags open van 12.30 tot 20.30 uur voor de uitlening. De studiezalen zijn op maandag van 10.00 tot 20.30 uur open en op dinsdag van 10.00 tot 17.30 uur. Woensdag kan er wor den uitgeleend van 10.00 tot 20.30 uur. Tijdens die uren zijn ook de studiezalen geopend. Donderdag wordt er weer uitge leend van 12.30 tot 20.30 uur en zijn de studiezalen van 10.00 tot 20.30 uur open. Boeken lenen op vrijdag kan van 10.00 tot 17.30 uur evenals studeren. Zaterdag's kan er boeken geleend eri gestudeerd worden van 10.00 tot 13.00 uur. van vijfendertig gemeenteraadsleden uit Milaan en omliggende gemeenten en vertegen van Italiaanse woningbouwcoöperaties heeft gisteren een bezoek aan Leiden gebracht, werd het gezelschap rondgeleid om een indruk te krijgen van de aanpak van reno- in Leiden. In de Storm Buysingstraat werd eerst een woning bezocht, waarin de aan- nog volop aan het werk was. Vervolgens werd vakkennis opgedaan in een woning, die bin- korte tijd afgeleverd wordt en tenslotte bezocht het Italiaanse gezelschap reeds bewoonde aan de Storm Buysingstraat. De bewoners bleken overigens van harte bereid de afvaardi- achter de schermen te laten nemen. Tevens werd een kort bezoek aan het Heren- racht. Behalve voor informatie omtrent renovatie-aanpak, kwam de de- om inlichtingen in te winnen over de nieuwbouwprojecten. Daarom wer- behalve Leiden en Rotterdam ook de nog jonge steden Zoetermaer en Lelystad bezocht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3