Suriname breekt onderhandelingen af Angst voor gif in Rotte- meren Scholieren drinken limonade met loog FNVvoelt iets voor belastingplan Albeda -üHf Yvon Bertin nu in het groen SFEER GESPANNEN; MINISTER DE KONING BEDREIGD Brandstichting in Tamboerijn Zakkenrollers weer actief Man in winkel opgesloten i (Somatii pthekersdljk 34, 2312 DO Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J J Hallewas |ef-redacteur: Wlm Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) f 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) innementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 3 juli 1980, 70e jaargang no. 21697 Zon Zonnige perioden, maar in het oosten mogelijk een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige noordwesten wind. Morgen zon op: 5.22; zon on der: 22.02. Schev. hoogw.:7.47 en 20.33. Laagwj 3.46 en 16.00. Ik schiet je Jood" mag ^an Vonhoff TRECHT Een politie- en, die door een groep met \>kken gewapende lieden ordt aangevallen, mag zijn 'stool trekken en roepen Ik schiet je dood". Een der- uijke teactie is gerecht- iardigd en in overeenstem- mg met de geweldsinstruc- p. Zo luidt het antwoord n burgemeester Vonhoff in Utrecht op vragen van er gemeenteraadsleden ingaande het optreden van tn politieman bij een \aakactie in begin mei. Grondbezitter brandmerkt Indiaan MARACAIBO Een grootgrondbezitter in het Westen van Venezuela is veroordeeld tot betaling van 11.000 gulden schade vergoeding aan een van zijn werknemers, omdat hij deze met een gloeiend brandijzer had laten brandmerken. De betrok ken werknemer is een Gu- ajiro-Indiaan, genaamd Enrique Gonzales. De grondbezitter vond brand merken de juiste straf voor een fout, die Gonza les tijdens het werk ge maakt had. Pannekoek gelukt In Nibbixwoud (Friesland) is gisteravond de receptuur vrijgege ven voor de Entius-pannekoek, de grootste pannekoek ter we reld, vernoemd naar zijn uitvinder. De lijst met ingrediënten ver meldt ondermeer 53 liter melk, 31,8 kg bloem, 106 eieren, 1,6 li ter slaolie en een snuf ^out van circa 320 gram. Het exemplaar dat in Nibbixwoud tot stand kwam, bereikte een oppervlakte van 11,39 m2 met een doorsnee van 3,81 meter. Vernietiging olympische postzegels OTTAWA De Ca- nadese posterijen zul len de frankeerzegels, die zij hebben ge maakt voor de Olym pische zomerspelen in Moskou, vernietigen. De postzegels waren gemaakt voor Canada besloten had niet met de Spelen mee te doen in verband met de Russische aanval in Afghanistan. In Liech tenstein is tot een ge lijksoortige maatregel besloten. Mijnen in marihuanavelden BVARANQÜILLA Het leger van Colombia gaat mijnen leggen in de marihuanavelden, die in het noorden van het land zijn gevonden Men heeft tot deze maat regel besloten omdat een doeltreffende controle op de velden niet moge lijk is. Volgens het mi nisterie van defensie zijn in het noorden van Columbia 11.000 marihu anavelden ontdekt; de meeste zijn inmiddels vernietigd. SOS-telefoon voor iepzieke iepen ROTTERDAM De plantsoenendienst in Rot terdam heeft een telefoon nummer geopend voor particuliere meldingen van iepziekte. De contro leurs van de dienst zien wel welke „openbare" iep lijdende is, maar kunnen niet in de achtertuin kijr ken. Zieke iepen worden na het draaien van num mer 894675 gratis verwij derd en de eigenaar kan subsidie krijgen voor de aanschaf van een nieuwe boom. Opnieuw wa* de Fraoaman Yvon Bar tin het grote struikelblok in onze Tourprijevraag. Afgelopen zaterdag met de vraag „Wie rijdt er in de gele trui"? en gleteren met „Wie draagt de groene trui"? Vier deelnemer, krijgen er een puntje bij in tiet klaiaement. T- shirta gaan naar Jaap Dötl uit Liaae, Rob van Klink uit Rolofarendsveen en Wilbert van der Poll uit Liaae. Oplos singen voor vraag 9 (Welke Nederlan der komt het eerst over de finish in SLMato?) kunnen tot morgenochtend KL00 uur ingeleverd worden. PARAMARIBO In de Surinaam se hoofdstad Paramaribo hebben gis teravond duizenden mensen gede monstreerd voor het hotel waarin minister De Koning van Ontwikke lingssamenwerking verblijft. De be togers uitten hun boosheid over de weigering van de Nederlandse be windsman om de 2,7 miljard gulden ontwikkelingshulp die Nederland in 1975 aan Suriname heeft toegezegd waardevast te maken (aan de infla tie aan te passen). Hierdoor zou het totale bedrag aan Nederlandse ont wikkelingshulp jaarlijks met tien tallen miljoenen guldens stijgen. Mi nister De Koning heeft van meet af aan „nee" tegen een dergelijke rege ling gezegd. Toen hij dit standpunt aan de onderhandelingstafel over eind hield, brak de Surinaamse dele gatie de onderhandelingen af. Voor vandaag werden nieuwe betogingen verwacht. Bezoeken van minister De Koning aan ontwikkelingsprojecten werden „in het belang van zijn eigen veiligheid" afgezegd. Het is niet be kend of minister De Koning van daag naar Nederland kan terugke ren, omdat een aangekondigde alge mene staking waarschijnlijk ook het vliegverkeer zal stilleggen. Nadat de Surinaamse delegatie onder aanvoering van premier Chin a Sen de onderhandelingen had afgebroken, gaf minister Dé Koning een nadere uitleg van zijn weigering de hulp waardevast te maken. De bewindsman verklaarde dat van het totale bedrag van 2,7 mil joen gulden nog weinig daadwerkelijk is uitgegeven en er daarom nog vol doende middelen voorhanden zijn om de komende tien a vijftien jaar projec ten mee te financieren. Zelfs wanneer de uitvoering hiervan versneld wordt kan in Suriname, aldus de bewinds man, jaarlijks niet meer dan 200 250 miljoen gulden worden besteed. De Su rinaamse economie kan een grotere „inspanning" niet aan en daarom nog jaren met het bedrag van 2,7 miljard vooruit. Het zou daarom voor Surina me, aldus de minister, weinig verschil maken of de ontwikkelingshulp aan de inflatie wordt aangepast. Nederland zou daarentegen wel steeds meer geld op tafel moeten leggen dat, gezien de bezuinigingen, alleen vrij zou kunnen worden genmaakt door op de hulp aan andere landen te snoeien. Minister De Minister De Koning. Koning zei het afbreken van de onder handelingen te betreuren, temeer om dat hij bereid was geweest de Suri naamse regering extra hulp te geven voor de uitvoering van haar urgentie programma. Dit programma behelst on der meer het aanbrengen van verbete- ringen in de Surinaamse watervoorzie ning, de infrastructuur en de leefbaar heid in verschillende districten. Voorts was de minister bereid geld beschik baar te stellen voor de opzet van een aantal sociale voorzieningen en de bouw van een brug over de Suriname- rivier. Zie verder pagina 11. rdele ïault P FC Den Haag en Ajax akkoord over Hans Galjê DEN HAAG FC Den Haag en Ajax hebben eindelijk overeenstem ming bereikt over de transfer van doelman Hans Galjé naar lands kampioen Ajax. Naast de reeds gecontracteer de Guido Pen krijgt FC Den Haag van Ajax een bedrag van onge veer 350.000 gulden en kan men een jaar (op uitleenbasis, maar met een optie tot aankoop) beschikken over de pas 19-jarige Amsterdamse doelman Sjaak Storm. Van Stoke City hoopt de Haagse club de spitsspeler Loek Ursem (22) over te nemen. ROTTERDAM Het Rotterdamse ge meenteraadslid Guus F aas en (D'66) heeft aanwijzingen dat er giftige stoffen zijn gestort in het recreatiegebied Rotte- meren, op de rand van Rotterdam. Hij heeft het college van b. en w. gevraagd in hoeverre het hiervan op de hoogte is en er op aangedrongen zonodig een onderzoek in te stellen. De Rotterdamse wethouder voor milieuzaken H. van der Pols kan zich niet voorstellen dat het raadslid gelijk heeft. De Rottemeren zijn destijds voor een deel opgehoogd met puin uit stadsvernieu wingsgebieden. Volgens de wethouder is hierbij nauwlettend in het oog gehouden dat er geen andere zaken dan .puin zijn ge deponeerd. Gouden Willy Poortvliet uit Delft en de Haagse ina Hageraats die bij de Olypische Spelen voor Gehandicapten in Veenendaal op de 100 m. rugslag dames respectievelijk zilver en goud veroverden, hadden gisteren helemaal de dag van hun leven, toen koningin Beatrix hen persoonlijk de medailles omhing en beide meisjes beloonde met een stralende lach en een stevige handdruk. NIJMEGEN De Keuringsdienst van Waren in Nijmegen stelt een onderzoek In naar de herkomst van een fles limo nade, die het schoonmaakmiddel kali- loog heeft bevat Zeven lagere scholie ren uit de zesde klas van een school in Volkel hebben gisteravond uit de fles gedronken, maar de loog gelijk weer uitgespuwd. Uit voorzorg zijn zij overgebracht naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen. Vijf van de zeven jongens mankeren niets, terwijl twee van hen kleine rode vlekjes hebben in de slokdarm, wat op een lichte ver branding wijst. De scholieren waren met hun klas en leerkrachten op schoolweek in Mook, waar zij gisteravond in een blokhut een barbecue-avond hielden. Geconcentreerde kaliloog wordt gebruikt in spoelmachines voor lege flessen, aldus dr. Schuring, directeur van de Nijmeegse Keuringsdienst Het achterhalen van de fa briek waar de betrokken fles gespoeld is zal de Keurings dienst enkele dagen kosten omdat de limonade niet altijd op dezelfde plaatsen gebotteld wordt. De kans dat er nog meer fles sen in omloop zijn achtte dr. Schuring echter erg klein. „Koppen sneller" weer opgepakt ROTTERDAM De 24- jarige Rotterdammer die vorige week zaterdag weid opgepakt wegens „koppensnellen" van achttien parkeermeters en het „dumpen" ervan in het Noorderkanaal, is gisteren opnieuw aange houden/. Volgens de Rot terdamse politie bleek na het verhoor de man was toen al op vrije voe ten dat hij eerder al eens tachtig parkeerme ters had bewerktDe man heeft gedeeltelijk bekend. Hoe groot zijn kwartjesbuit was, weet de politie niet oppensneller LEIDEN In clubhuis De Tamboerijn aan de Valerius- straat, Leiden Zuid-West, heeft gistermiddag rond half zes een brandje gewoed. irkeermeters schijnen een ote aantrekkingskracht te bben... LEIDEN Zakkenrollers zijn gisteren overdag in de Leidse binnenstad weer eens actief geweest. Bijelkaar werden er uit de tassen van niets vermoedende dames vier portemonnees gerold met in totaal een inhoud van een kleine 900 gulden. De dieven sloegen hun slag in de drukke winkelstraten rond om de Leidse markt. Het hoogste bedrag, 400 gulden, werd gestolen uit de tas van een 24-jarige Leidse die in de Breestraat bij de bushalte stond te wachten. Een 39-jari- ge vrouw uit Dordrecht deed bij de politie aangifte van dief stal van haar portemonnee met een inhoud ter waarde Van 300 gulden aan Neder lands en Frans geld. Een 64-ja- rige Leidse miste na het win kelen in de binnenstad 85 gul den en een 41-jarige vrouw uit Leiderdorp moest 60 gulden lichter naar huis. De buitenkant van het club huis liep hierbij een schade op van 2.500 gulden. De brand is vermoedelijk ge sticht door baldadige jeugd. De brandweer die snel ter plaatse was, trof vlak voor het clubhuis een verkoold boomp je aan, dat waarschijnlijk bij de brandstichting als fakkel heeft gediend. Bij de brand werd een deel van de dubbele hou ten schrootjeswand van het clubhuis in de as gelegd. UTRECHT FN V-bestuur- mies voor de volksverzeke- zijn aantrekkelijke kanten daal op de tocht zou komen te der Herman Bode staat niet bij voorbaat afwijzend tegen de plannen van minister Al beda en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om de belastingaftrek van de pre- ringen aow, aww en awbz af te schaffen. Deze plannen zijn gisteren bekend gewor den. „Uit een oogpunt van herverdeling van inkomens heeft een dergelijke operatie omdat de hoogste inkomens staan. Bode vindt dan ook dat het meest moeten inleve- er tegelijk met het afschaffen ren", aldus Bode. van de belastingaftrek com- JSchaduwkant is volgens hem penserende maatregelen zou- echter dat ook de koopkracht den moeten worden getroffen van de werknemers tot mo- om het koopkrachtsverlies voor de lager betaalden weer goed te maken. Het CNV onthield zich giste ren van commentaar; het geeft er de voorkeur aan af te wach ten met wat voor definitieve plannen het kabinet komt. Om vervuiling van bo dem en grondwater te voorkomen wordt op de huisvuilstortplaats van Joure, waar onge veer de helft van de Friese gemeenten het huisvuil stort, een on dergrondbescherming aangebracht van nylon banen die ook op de lange duur een ondoor- latende afsluiting biedt. In andere landen wordt dit systeem reeds met succes toegepast. De methode van afdekking met flexibele geprefabi- ceerde nylon banen werd voor het eerst toegepast bij de bouw van drinkwaterspaar bekkens in de Bies- bosch. OEGSTGEEST Een ^ja rige inwoner van Oegstgeest heeft gisteravond enige tijd noodgedwongen doorge bracht in een fotohandel aan de Irislaan. De man is door de politie uit z'n benarde po sitie bevrijd. De Oegstgeestenaar woont bo ven de fotohandel en heeft een sleutel van de zaak voor het geval er zich calamiteiten voordoen. De eigenaar van de fotohandel woont in een ande re gemeente. Gisteravond hoorde de man het alarm af gaan en stevende naar bene den om te kijken wat er aan de hand was. Er bleken geen redenen voor ongerustheid aanwezig te zijn en de Oegst geestenaar zette het alarm af. Door nog onbekende oorzaak kreeg hij de deur van de zaak echter niet meer open.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1