Mijdt op zaterdagen de Duitse autobaan Carter positief over |>nderhandelingen Smokkelaars aan ivièra lenen melle motorboten cotland Yard opnieuw op jacht naar lKETTEN opnieuw ter discussie •Jieuwe voorstellen Ulster fegin verliest steun fodse leiders in VS Paus: Rijken, sluit ogen niet voor ellende van armen Z.-Afrika: zware slag voor SWAPO in Angola "JITENLAND LEIDSE COUR/> DONDERDAG 3 JULI 1980 PAGINA 11 SHINGTON, BONN De Amerikaanse Msident Carter heeft gisteren na afloop zijn onderhoud met de Westduitse mi- er van Buitenlandse Zaken Genscher ■nBBtlaard dat de Russische voorstellen tot ^^^■mogelijke beperking van de strategische nwapens in Europa het waard zijn bestu- rd te worden. Eerder had de Amerikaan* linister van Buitenlandse Zaken Muskie inover zijn Westduitse collega verklaard H de Amerikaanse regering ingenomen is ^A de houding die de Westduitsers hebben 'nomen tijdens hun bezoek aan Moskou. Westduitse bondskanselier Schmidt heeft daag voor de bondsdag een toelichting gege- op zijn reis. Hij verklaarde dat de Russen voor een ratificatie van het SALT-2-ver- Pg (ter beperking van de strategische bewa- ing) besprekingen over de beperking van nraketten voor middellange afstand willen innen (deze laatste vormen geen onderdeel het SALT-akkoord, red.) Schmidt meende door het voorstel van de Brezjnev gespro- kon worden van een „nieuwe stuatie". enover zijn kabinet had Schmidt zich orzichtig optimistisch" getoond over de mo- jkheid om met de Sovjet-Unie te onderhan- »n over de rakettenkwestie. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Nothomb gaat morgen naar Bonn om zich door Genscher te laten voorlichten over de inhoud van de gesprekken in Moskou. De Belgische re gering wil pas beslissen over de plaatsing van de kernraketten op haar grondgebied als zij op de hoogte is van de inhoud van het Moskouse overleg. Gisteren heeft de Russische leiding in een arti kel in de Pravda nog eens herhaald dat een on voorwaardelijke terugtrekking van de Russi sche troepen, waartoe Schmidt had opgeroepen, niet ter discussie staat. Het artikel lijkt duide lijk bedoeld, zo geloven waarnemers, dat er geen versoepeling van het Russische standpunt terzake behoeft te worden verwacht. Volgens het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is de Sovjet-Unie bijné klaar met het terugtrekken van 5000 militairen uit Afghanistan, maar daar staat tegenover dat zij permanente militaire installaties in dit land opbouwt. Als de in de Verenigde Staten ge maakte schattingen over de Russische troepen sterkte in Afghanistan juist zijn, zullen er na de terugtrekking nog 80.000 soldaten gelegerd.' Men verklaarde voorts dat men nog studeert op berichten dat voor de terugtrekking van de 5000 nog duizenden militairen zijn binnenge trokken. Y-VARENPOPULAIR AAN ZUIDFRANSE KUST ïmode. Van onze correspondent Jan Drummen) RIJS Het verdwijnen „lenen" van zeer snelle Itbare motorboten uit de pthavens van de Franse ièra begint de politie aan Cóte d'Azur steeds meer ^verontrusten. Met name ""fnotorboten van het type verdwijnen steeds va- maar worden ook stee ongeschonden terugge- |den, doorgaans op be- kelijke korte afstand de haven waar zij ge- ^rd lagen. En omdat ook nimmer melding is ge- akt van het verdwijnen de kostbare voorwerpen J zich meestal aan boord finden, heeft de Zuidfran- politie het sterke vermoe- i dat de zeer snelle sche pen worden ingeschakeld bij de smokkel van bijvoor beeld drugs. Maar hoe groot de vermoedens van de Franse politie ook zijn, bewijzen heeft zij niet. Er is tot dusver nog nooit een echte achtervolging van zo'n boot geweest. Degenen die de scheepjes lenen gaan dan ook op zo'n uitgekiende wijze te werk dat zelfs wanneer er on middellijk melding wordt ge maakt van het verdwijnen van een motorboot de smokkelope- ratie al beëindigd is voordat de raderen van het opsporingsap paraat op gang zijn gekomen. Ook over de juiste aard van de smokkelwaar is niet veel be kend. Men vermoedt dat de snelle moterboten gebruikt worden om goederen te halen., van schepen die buiten de ter ritoriale wateren liggen. In dit verband wordt uiteraard aan drugssmokkel gedacht. Het feit dat bij een van de „geleen de" vaartuigen beschadigingen zijn geconstateerd die duidelijk het gevolg lijken te zijn van het langs een andere scheeps wand schuren, lijkt deze theo rie te bevestigen. Daarnaast houdt men ook re kening met het transport van personen, met name vanuit Italië. Het feit dat mensen Frankrijk vanuit Italië binnen willen komen is de Zuidfranse kuststreek overigens niet vreemd, maar sinds de tochten over land veel moeilijker zijn geworden door de verhoogde activiteit van de politie en de douane biedt de zee van zelfsprekend een ideale mo gelijkheid. W (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN De Britse regering Thatcher ft gisteravond haar lang verwachte voor- llen gepubliceerd om Noord-Ierland op- uw meer zelfstandig te maken. Het *<dt sinds 1972 rechtstreeks bestuurd door omdat de protestantse meerderheid «>/>d«^dnekkig weigert de katholieke minder- rerfioyjn^ (een derde van de 1,5 miljoen inwo- -s) te laten deelnemen aan het bestuur Ulster. mier Thatcher stelt voor Noord-Ierland r een eigen parlement te geven, met onge- r 80 afgevaardigden, gekozen op grond van systeem van evenredige vertegenwoor- |ng. Wat het bestuur van de provincie be- er twee mogelijkheden. Ofwel kun- protestanten en katholieken samen rege- ofwel er komt opnieuw een protestants frderheidsbewind, maar dan met garanties de minderheid. Er zou een parlementaire raad samengesteld kunnen worden, die voor de helft bestaat uit katholieken. Als hij over het recht van veto beschikt, zou hij de regering sterk kunnen beïnvloeden. Londen rekent er op, dat het de Noordierse po litici bereid zal vinden om over dit alles uitvoe rig te praten. De onderhandelingen zullen niet bepaald gemakkelijk zijn. De Britse regering hoopt evenwel toch voor begin november uit sluitsel te krijgen. In het onwaarschijnlijke ge val dat tegen die tijd een akkoord bereikt is, zal de Britse troonrede, bij het begin van de nieu we parlementaire zittijd, melding maken van een nieuwe wet voor Noord-Ierland. Als die goedgekeurd is, kunnen in Ulster ver kiezingen uitgeschreven worden. Niemand ver wacht, dat dit zal gebeuren voor het begin van de komende lente. In afwachting daarvan blijft de last van Ulsters bestuur rusten op de schou ders van Londen, dat zich niet zonder tegenzin kwijt van deze taak. RUZALEM Meer dan 50 invloedrijke Joodse leiders in Verenigde Staten hebben openlijk hun ongenoegen geuit het beleid van Israëls premier Menachem Begin. De iers tekenden een verklaring waarin ze het extremisme i „de Haviken" binnen de Israëlische regering veroorde- i verklaring vormt de eerste belangrijke scheuring tussen de ©elische regering en leidende figuren van de Amerikaans- Idse gemeenschap. De Joodse leiders voegden hun namen toe een verklaring van de linkse beweging „Vrede Nu", die al 250 Israëliërs was ondertekend, onder wie vijf voormalige Weraals. Met het zetten van hun handtekening zeiden de Jood- Jeiders dat Israël „vrede en veiligheid zou kunnen bereiken r middel van een territoriaal compromis op de (bezette) wes- ,ke Jordaanoever". de verklaring staan de handtekeningen van drie voormalige |rzitters van de invloedrijke conferentie van vooraanstaande organisaties, onder wie Theodore Mann van Philadelphia rabbijn Alexander Schindler van Westport. Volgens de brdvoerder is het premier Begin die deze dissidente houding ift uitgelokt „door tegen het Israëlische volk te liegen toen hij Paus Johannes Paulus II tijdens zijn rondgang door een sloppenwijk in Rio de Janeiro (Brazilië). RIO DE JANEIRO Paus Johannes Paulus U heeft gisteren de rijken opgeroepen hun ogen niet te sluiten voor de ellende van hun arme broeders en aangedron gen op sociale gerechtigheid. Hij zei, dat de enige strijd die de kerk wil dienen de strijd is voor waarheid en ge rechtigheid. Hij zei dit in de krottenwijk Vidigal, een van de talrijke arme buurten van Rio. Tot uitgangspunt van zijn toespraak maakte de paus de bergrede. „Zalig de armen, wee de rij ken", was de strekking van zijn toespraak. Zoals overal in de wereld wil ook de kerk van Brazilië een kerk van de ar men zijn, zo zei hij, alle politiek geweld afwijzend. De kerk is niet de kerk van één groepering, maar is er voor allen. Onder de indruk van de armoede volkomen onverwacht ging hij tijdens zijn wandeling door de sloppenwijk een krot binnen nam de paus zijn gouden ring en schonk die aan de pastoor van de krottenwijk. Langs de weg stonden vele inwoners, die hem smeekschriften en persoonlijke brieven toestopten. Tijdens een bijeenkomst in de nieuwe kathedraal van Rio drukte hij de leden van de Latijnsamerikaanse bisschoppen conferentie op het hart, dat hun opdracht de coördinatie van de zielzorg is en dat zij" de politiek aan de leken moeten overlaten, die overigens daarmee een grote verantwoorde lijkheid dragen. Hij benadrukte het belang van de verkla ring van de CELAM na de vergadering in het Mexicaanse Puebla vorig jaar, waarin de bisschoppen zich aan de kant van de armen stelden. Tot 76 pasgewijde priesters in het overvolle Maracanasta- dion zei de paus. „U hebt een andere taak dan een arts, poli ticus of vakbondsleider". Priesters moeten zorgen voor de zielen en hun verhouding tot God, aldus de paus, die de priesters vermaande zich niet aan de wereld aan te passen. Ook de uiterlijke kentekenen van het priesterschap dragen bij tot een betere vervulling van de apostolische taak. Hij weersprak de opvatting, dat het afschaffen van offers, zoals het celibaat, tot meer priesterroepingen zou leiden. „Waar het geloof dagelijks offers vraagt, daar bloeien de priester roepingen". ADVIES MINISTERIE VAN VERKEER AAN TOERISTEN: (Van correspondent Ami van Vree) BONN Wie de komende weken naar of door Duitsland rijdt, kan eigenlijk maar één raad worden gegeven: mijdt op zaterdag de autobaan. Op die dagen is het namelijk vrijwel uitgesloten dat u het reisdoel bereikt zonder enige kostbare vakantieuren in files en op stoppingen te moeten doorbrengen. Dit geldt met name voor de zaterdagen 12, 19 en 26 juli en 2, 9 en 16 augustus wan neer het verkeer over de autobanen uit zijn voegen zal barsten met als hoogte punt het eerste weekeinde van augus tus. Voor Nederlanders die naar het Zuiden trekken is het goed om er zich op voor te bereiden dat het gevaar van opstoppingen ervaringsgewijs het grootst is in het Roer gebied, op het stuk Karlsruhe-Stuttgar- t-Ulm, op de autobaan van Heilbronn naar Stuttgart en op het gedeelte Würz- burg-Neurenberg-München-Salzburg. Verstandig is het om zo goed en zo recent mogelijk kaarten-materiaal mee te nemen en om aan de hand daarvan overal waar dit wenselijk is, gebruik te. maken van de aangegeven uitwijkmogelijkheden. De ADAC (De Duitse ANWB) geeft speciale folders uit waarop deze sluiproutes staan TOPDRUKTE OP 26 JULI EN 2, 9 EN 16 AUGUSTUS aangegeven. Ook de radio geeft perma nent verkeersinformatie: De frequentie van de betreffende zender staat op recht hoekige blauwe bordjes langs de weg ver meld. Als u de gevreesde verkeersknooppunten in de wijde omgeving rond München wilt ontlopen, kunt u in het weekeinde ge bruik maken van de zogenaamde „blauw- wit-express" een trein waarop u uw auto kunt zetten en die u comfortabel vervoert van Ingolstadt naar Raubling bij Rosen heim, achter de Inntal-driehoek. Een en kele reis voor auto en inzittenden kost 55 DM (ca 60 gulden), een retour DM 98. U vermijdt daarmee 160 km uiterst drukke autobaan met maar liefst acht wegopbre- kingen. De reis per trein duurt ongeveer 100 minuten. Nederlanders mogen op autobaan vaak hevig geïrriteerd raken door met hun koplampen knipperende, vijf meter achter hen hangende snelle Duitse wagens, om gekeerd geeft het verkeersgedrag van Ne derlandse automobilisten in Duitsland aanleiding tot toenemende ergernis. Men verwijt ons gevaarlijke inhaalmanoeuvres zonder rekening te houden met de snel heid van het achteropkomende verkeer, het veel te lang op de linker weghelft blij ven rijden en het niet willen uit wijken om anderen gelegenheid te geven te pas seren. Volgens deskundigen heeft dat te maken met de invoering van de snel heidsbeperking in Nederland die het ver- keerspatroon bij ons iets gezapigs geeft. In Duitsland echter, waar gewone persone nauto's net zo hard mogen rijden als ze willen, zijn de onderlinge verschillen in snelheid veel en veel groter en daar kan of wil een Nederlander zich niet meer bij aanpassen met alle gevaren vandien. Mocht er iets gebeuren: Op de witte paal tjes aan de kant van de autobaan staat met een zwart pijltje aangegeven welke kant u moet oplopen om de dichtsbijzijnde alarm telefoon te bereiken. Nog een laatste tip: Wilt u geld besparen, tank dan geen benzine op de autobaan (waar bovendien de vaak lange rijen wachtenden staan) maar ga er ergens van af en tank dan in een dorp of een buiten wijk. De prijs die u daar betaalt ligt vaak wel elf of twaalf cent per liter lager dan bij de autobaanmonopolisten. Dit is de enige manier om het hoofd in het bloedhete Texas koel te houden: zitten op een een paar staven ijs in een koelhuis met een koud drankje bij de hand. Apartheid in Zuidafrikaanse sport JOHANNESBURG De ge meenteraad van Pretoria heeft een plaatselijke voetbal club het gebruik van een voet balveld ontzegd, omdat niet- blanke spelers in een ploeg waren opgenomen. Eveneens werd niet toegelaten dat de provinciale kampioen-' schappen marathonlopen in de stad werden gehouden omdat zwarte Zuidafrikanen aan de wedstrijden konden deelne men, zowerd door sportfunc tionarissen meegedeeld. Verder werd de voetbalclub Arcadia Pepsi de toegang tot het terrein voor de komende competitie ontzegd omdat de doelverdediger van Indiase af komstig bleek te zijn. ONDANGWA Zuidafrikaanse troepen hebben vrijwel de hele militaire structuur van de Namibische onafhankelijk heidsbeweging SWAPO in Zuid-Angola vernietigd tijdens hun recente aanval op guerrillabases aldaar. Dit heeft een militaire woordvoerder meegedeeld. De troepen doodden meer dan 300 guerrillastrijders en maakten ruim 250 ton militaire uitrusting van Sovjet- of andere Oosteuropese ma kelij buit. De woordvoerder deelde mee dat zeker 30 opslagdepóts in zes gebieden, waaronder de belangrijkste steunbasis, vernietigd wa- De vertrekkende bevelhebber van de Zuidafrikaanse defensie macht in Namibië, generaal Jannie Geldenhuys, deelde mee dat de militaire arm van SWAPO tijdens de aanval zo'n slag was toegebracht dat het maanden zou duren zich daarvan te herstel len. Maar militaire woordvoerders legden er de nadruk op dat de operatie niet het einde zou betekenen van de guerrilla-activi teit in het noorden van Namibië. „Integendeel", zei een van hen. „Militaire elementen van SWAPO zouden een actie op touw kunnen zetten om het verloren prestige te herwinnen". OPROEP NATIONALE MILITAIRE RAAD TOT DEMONSTRATIES „Houding minister De Koning is erg tegengevallen" (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBO „Door de vruchtbare voorbesprekin gen waren bij ons enorme verwachtingen gewekt. De houding van minister de Ko ning is mij daarom erg te gengevallen. Onze verwach tingen zijn niet bewaar heid". Aldus gisterenmiddag een verbitterde Surinaamse premier Chin a Sen, nadat hij de besprekingen met mi nister De Koning van ont wikkelingssamenwerking had afgebroken. Eerder op de middag had mi nister De Koning nogmaals herhaald dat hij het afbreken van het overleg betreurde. „Ik zit bij de telefoon en wacht op een seintje van premier Chin a Sen", zei de bewindsman. De Surinaamse premier bleek echter geenzins van plan de Nederlandse delegatie tege moet te treden, „ik zal minis ter De Koning zeker niet bel len", zo zei hij, „ik heb ook te lefoon". De Surinaamse pre mier zei verder, dat hij zijn ur gentieprogramma, waarvoor hij de extra-inkomsten uit de Nederlandse ontwikkelings hulp (het bedrag van die infla tiecorrectie) had willen ge bruiken, door zal zetten. In antwoord op vragen had minister De Koning verklaard dat zijn houding (en die van de Nederlandse regering) geen zins is beïnvloed door de poli tieke situatie in Suriname, hoewel de Nederlandse rege ring het tijdstip van de verkie zingen rijkelijk laat vindt en zal blijven aandringen op een herstel van de parlementaire democratie. De demonstratie die kort voor het begin van de persconferentie van minister De Koning voor zijn hotel werd gehouden, was georgani seerd door de Nationale Mili taire Raad (NMR), die de macht in Suriname eigenlijk in handen heeft. De betogers, die met militaire voortuigen waren aangevoerd, werden toegesproken door de voorzit ter van de NMR, Sital, die ge kleed was in gevechtstenue en gewapend met een machine pistool. Op het Onafhankelijk heidsplein in Paramaribo riep Sital later op tot de algemene staking, waardoor het hele Su rinaamse openbare leven van daag stil zou moeten komen te liggen. Turkse regering overleeft motie van wantrouwen ANKARA De rechtse Turk se minderheidsregering van Suleyman Demirel heeft een motie van wantrouwen over leefd, die was ingediend door de Republikeinse Volkspartij van ex-premier Ecevit. De regering bleef overeind door de onverwachte steun van de Fundamentalistische Islamitische Partij en verwierf 226 van de 450 te behalen stemmen in het Turkse Lager huis. De linkse oppositie, geleid door de Republikeinse Volks partij wist 214 stemmen te ver garen. Toenemende angst voor nieuwe wereldoorlog BRUSSEL In de afgelopen jaren is de angst voor een Der de Wereldoorlog bij Europea nen sterk gegroeid. Dit blijkt uit de resultaten van een opi niepeiling, die gisteren in Brussel werden bekendge maakt De steekproef, in april gehou den in de negen landen van de Europese Gemeenschap, laat zien dat vierendertig -procent van de Europeanen gelooft dat er een zekere kans is dat in de komende tien jaar een wereldoorlog uitbreekt. In 1977 was slechts veertien procent van de Europeanen hiervan overtuigd. Hoewel uit de opiniepeiling blijkt dat ee nenvijftig procent denkt dat de kans op een mondiaal conf lict afgenomen is betekent dit, ten opzichte van 1977, toen vierenzeventig procent hierin geloofde, een daling. Het on derzoek laat zien, dat de Fran sen de meeste angst voor eer wereldconflict hebben, ge volgd door de Britten en de Belgen. (Van onze correspondent RogerSimons) 'NDEN Treinrover Ronald liggs (50) loopt opnieuw de kans in :n ongezellige Britse gevangeniscel belanden. Scotland Yard heeft het Iritse ministerie van buitenlandse za len verzocht op 4 augustus een diplo- atieke vertegenwoordiger van ot-Brittannië in Brazilië Tiaar het parlement van dit land in de hoofd stad Brasilia te sturen, dat die dag de batteert over een voor Biggs gevaar lijk ogend nieuw wetsontwerp. De Braziliaanse regering wil het voor vreemde misdadigers onmogelijk maken om in het land te blijven op grond van zijn vaderschap van een Braziliaans kind of zijn huwelijk met een Braziliaanse vrouw. Treinrover Biggs is in 1974 onts napt aan deportatie omdat zijn Brazi liaanse vriendin, Raimundo Castro, zwanger was toen een detective van Scotland Yard hem kwam ophalen in Rio de Janeiro. Biggs moet in Groot- Brittannië nog de rest van de dertig jaar gevangenisstraf uitzitten die hij verdien de met de „grote treinroof" in 1963. De Braziliaanse wetgeving verbiedt evenwel de uitlevering van de vader van een Braziliaans kind. Biggs mocht in '74 in Brazilië blijven op voorwaarde dat hij nooit de stad Rio zou verlaten. Zijn Bra ziliaans zoontje Michael is nu 6 jaar. Biggs komt aan de kost als manusje-van- alles in een flatgebouw, toebehorénd aan de vader van zijn Braziliaanse vriendin. Vijftien maanden na zijn veroordeling in verband met de treinroof ontsnapte Biggs op spectaculaire wijze uit de ge vangenis van Wandsworth in Gróot- Londen. Hij begon een nieuw leven u. Australië, maar zes jaar later werd hij herkend en nam opnieuw de benen. Hij belandde in Zuid-Amerika. In 1974 ont dekten journalisten dat hij onder een valse naam in Rio verbleef. Sinds de daarop volgende mislukte poging van Scotland Yard om hem te pakken te krijgen, heeft Biggs zijn belevenissen verteld in het Londense dagblad Daily In Brasilia is men naar verluidt van oor deel, dat het Brazliaanse parlement de nieuwe wet zal goedkeuren. Hoewel tus sen Brazilië en Groot-Brittannië geen verdrag tot uitwijzing van misdadigers bestaat, zou het Britse politieapparaat dan een nieuwe poging kunnen onder nemen om Biggs in zijn macht te krijgen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11