Verkeersborden zijn soms te mooi en te ingewikkeld Leidenaar is ka tvanger9 in Lemij affaire9 Sport Medisch Adviescentrum wordt steeds populairder Ruim 2 miljoen nodig voor verbetering kleed accommodaties -STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1980 PAGINA 5 JE MOET IN ELK GEVAL DE TIJD HEBBEN OM ZE TE BESTUDEREN Een stad, en vooral een oude binnenstad als de Leidse, waar het autoverkeer niet geweerd wordt en via voetangels en klemmen naar „buiten" moet worden geloodst, kan niet buiten duidelijke aanwijzingen. Daarom alom verkeerslichten en verkeersborden, soms in bosjes bij elkaar. Vaak dusdanig opeengehoopt, dat je alleen al voor het ontrafelen van de problemen een soort bijscholing zou moeten hebben genoten in het „lezen" van borden. Daarmee bedoel ik dus niet de reclameborden, die ook bij honderden zowat langs allerlei routes geforceerde de aandacht van de weggebruiker vragen. Borden zijn kijvig straatmeubilair geworden. Schreeuwende stukken, in hevig rood met wit. Leliik meubilair, maar regelend, en ach, daar kan nog meer bij, menen de verantwoordelijke instanties. Dat is in Leiden dan ook weer gebeurd. Als je onverhoeds (ik zeg nou maar: als vreemdeling) met de auto, bus of fiets vanaf de Nieuwe Beestenmarkt rijdt, langs de „Galgewater-boulevard" met de aanlegsteigers voor plezierboten en vernieuwde Het nieuwe verkeerspoort nabij de Blauwpoortsbrug. Mooi is het wel. maar het laat veel aan duidelijkheid te wensen over voor de voortsnellende weggebruiker. kademuren (hulde overigens, posthuum, aan Sassenheims burgemeester Kret, die jaren geleden als Leids wethouder de miljoenen- en jaren-affaire rond de wallekanten ferm aanpakte en waarvan wij nu overal de vruchten zien, al zijn de bijkomende opstoppingen bijkans niet te verteren), als je dus dit traject volgt, nader je de Blauwpoortsbrug aan de linkerhand. Rechts het parkeerterrein met kaartjescontrole en een stel engelbewaarders die de zaak in goede banen trachten te houden. Aan het einde van de „boulevard" wenkt het inferno: de onoverzichtelijke hel van allerhande verkeerstoestanden die het mogelijk maken, dat je niet heelhuids eruit zult komen. Daar is nu iets op gevonden. Er werd op een vrij stuk trottoir (rechts, derhalve ordentelijk in het oog vallend) een verkeers- kunstwerk bijgeplaatst. Een kunstwerk, waarlijk. Een flink uit de kluiten gewassen wit verheven bord, met een estetische compositie in vlakverdeling. Er zal een kunstenaar in de contraprestatie aan het werk zijn geweest. Als je er zou wandelen, kun je deze Leidse straataanwinst op je gemak van nabij bekijken. Het is mooi; ik zou zeggen: een figuratieve conceptie. Mogelijk zijn er die het non- figuratief vinden, maar daar kun je dan in een bodega aan de overzijde aan een van alle directe geëigende behoeften voorzien tafeltje verder over discussiëren. Een erg geslaagd bord niettemin. Op het witte vlak heeft de geïnformeerde kunstenaar in opdracht de lokale situatie alleszins aanvaardbaar willen vereeuwigen. Je herkent het direct! Links onder in de hoek de blauwe kabbelingen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. van het Rijnwater vlak vóór „een brug te nabij"; ragfijne golfjes, die zó van een met tekenen werkend waterschap vandaan schijnen te komen. Dan zien we direct daarop de forsere verharde verfstreken die van het palet kwamen: hoekig, vervaarlijk; met elkaar kruisende pijlen, dikke en dunne. Rechts boven doet het werk wat kaaltjes te vinden": in de mond van de Morsstraat is al ellende genoeg voor de automobilist die, richting stad, wil „invoegen". Daar heeft de weggebruiker komende van de Beestenmarkt uiteraard niets mee van doen. Zal hem een dooie rotzorg zijn. We kijken op ons gemak verder en zien op het bord fietssymbolen, links en rechts; die staan voor fietsende opponenten welke links en rechts voor de auto's uit als opduikende gevaren in het vizier van de aanrijdende autobestuurder kunnen komen. In de hogere regionen ontwaren we bij aandachtige beschouwing een fletse edoch raakgetroffen) pijl, die door een „bus" en een „fiets" wordt voortgeduwd. „Centraal staat" een heel dikke vette zwarte pijl met een kromming naar links, die het verkeer vanaf de Beestenmarkt voorstelt. Dat is de hoofdpersoon, die pijl. Dat bent als u rijdt zoals ik het heb voorgesteld. De hele zin van het kunstwerkbord is deze: je hebt hier drommels goed uit ie doppen te kijken Rechts heeft voorrang, maar van links kunnen ook fietsers als grillige dwaallichten voor je bumper verschijnen. Zoals overal, en zeker in de Leidse city (misschien kan Comité Promotie Leiden er ter plekke nog wat bloembakken bij zetten, want als je in de vernieling gaat kun je 't beter omkransen met inheemse flora) is het uitkijken geblazen. De door mij hiervoor geschetste, mogelijk geschilderde opzet, is niet uit de lucht gegrepen. De noodzaak van een geconterfeite onheilsbode was hier dubbel en dwars aanwezig. Je had, als verkeersplanners en uitgekiende denkers, ook de fietsers van links ergens anders naar toe kunnen eenmaal aldus geschied. De busbaan die op het smetteloze bord de dikke zwarte pijl naar beneden drukt (waar overigens nagenoeg geen automobilist zich iets aan gelegen laat liggen), is een farce gebleken en verspild geld. Men buigt zich nu, achter tekentafels, over een nieuwe oplossing, die ook weer geld gaat kosten. Dan kan het spierwitte bord met de harmonieuze lijnentekening ook weer veranderd worden. Regels zijn er om aangepast te worden en geld moet nog steeds rollen. Dat zou allemaal bij elkaar niet zo'n geweldige ramp zijn, ware het niet, dat het pas in de buurt van de Blauwpoortsburg geplaatste bord enige nauwgezette „betrachting" nodig maakt. Want als je beslist zou willen weten, wat het kunstige plakaat met de kabbeltjes, de dikke en dunne lijnen en pijlen allemaal te betekenen heeft, dan word je gedwongen om (in de voortjakkerende gemotoriseerde rij) een wijle stil te gaan staan. Anders kom je er zo een, twee, drie niet uit. Het kunstige bord vereist enige contemplatie; al is het maar tien seconden. Maar daar neemt de je achterop komende mede- autogebruiker geen genoegen mee. Je hebt je voortgestuwde weg te gaan. Zo gezwind mogelijk. En met aanziens des persoons. Al zul je het uiteindelijk zelf moeten zien uit te vechten met die fietsers; je kunt ze (na Stop) ontzien, of er dwars op in rijden. Toch jammer van zo'n bord. Misschien nog wel van emaille ook. Maar op deze manier kun je ook „stukkies" wijden aan Leiden en het ongedurige verkeer dat op z'n tellen (en borden) moet passen. HOOFDVERDACHTEN NIET IN VOORLOPIGE VRIJHEID GESTELD .EIDEN/DEN HAAG Eem klein tipje van an de grootste zwendel prak tijken van de aatste jaren in ons land. waarbij de belasting- lienst en het Sociaal Fonds voor de Bouwnij verheid voor minstens tien miljoen gulden zijn lenadeeld, werd gisteren in de zitting van de laagse rechtbank opgelicht, toen twee van de ïoofdfiguren, de 38-jarige Hans van L. uit Lei den en 33-jarige Willem van den B. uit Rozen burg min of meer om formele redenen in de verdachtenbank verschenen. Twee directeuren van de berucht geworden B.V. Lemij, een stuk hersenwerk van de Leidenaar, die ;evolgd werd door achttien kleine „wegwerp- b.v.tjes" die in de loop van de tijden r geruisloos maar wel na opleveren x geldsbedragen, failliet werden verklaard. Een om vangrijk bouwbedrijf met vele onderaannemers en koppelbazen over heel ons land verspreid die als web fungeerden voor de grote spin, die de grootste geldbedragen incasseerde. Teneinde de datum voor de behandeling van deze omvangrijke zwendelaf- faire vast te stellen, verschenen Hans en Willem samen gisteren voor de rechtbank. De rechtbank heeft dinsdag 23 september daarvoor uitgetrokken. Waarmee de kous nog lang niet af zal zijn, want ongetwijfeld zullen druppelsgewijs nog wel minder belangrijke verdachten volgen, zij het niet alle maal in Den Haag. Maar bovendien zijn nog enke le verdachten in deze affaire ondergedoken. Zo zit ten er drie ergens in Amerika, in Spanje en in Ma jorca. Uitleveringen zijn gevraagd, maar er gaat wel tijd in zitten. De verdedigers, mr. D. Huisman en mr. A. van Za lingen vroegen gisteren aan de rechtbank om Hans en Willem voorlopig in vrijheid te stellen. De zaak teven Hans is „rond" en er bestaat geen reden dat zij zullen vluchten. Indertijd heeft Hans zichzelf bij de politie gemeld. En ook heeft hij zijn aandeel be kend. Hij zou in de drie jaar waarin hij zich met de feiten had bezig gehouden, slechts totaal 61.000 gulden hebben verduisterd. De rechtbankpresi dent, mr. S. F. Kootte had daar een antwoord op: „We weten dat getracht wordt alle schuld op Hans te schuiven die daar duizend gulden per week voor betaald wordt en later nog een bedrag ineens. Na raadkamer wees de rechtbank het verzoek van de verdedigers tot opheffen van de voorlopige hechte nis af. „Deze verdachten zijn de „katvangers" zoals dat heet voor de grote mannen," stelden de raads lieden, zonder de grote mannen te noemen, al staat Hans als zodanig bekend. Op juridische gronden meende mr. Huisman dat de dagvaarding tegen zijn cliënt nietig is, maar dat wees de rechtbank af. Verdachte Van den B. is reeds eerder wegens een koppelbasisaffaire veroordeeld. De officier kondigde alvast aan, dat de eis gemak kelijk aan de vijf jaar zou kunnen komen. Intussen gaat het onderzoek van de Leidse politie samen met de Fiscale Opsporingsdienst (FIOD) nog door, bijzonder in diverse plaatsen in Friesland, maar ook in Schiedam, Rozenburg, Rotterdam, Fijnaart, Zevenbergen en vele andere plaatsen, nadat eind 1970 met het onderzoek werd begonnen. Er zouden niet alleen gefingeerde rekeningen, maar ook ge fingeerde bouwwerken zijn, waarbij enorme be dragen aan loonbelasting en sociale premies wer den geïncasseerd en niet afgedragen. Hans en Willem bezaten in Leiden en omgeving bekendheid vanwege hun (financiële) steun aan de voetballerij, popmuziek en dergelijke. tuig OOK UIT JAARVERSLAG BLIJKT: LEIDEN Voor èen uitgebreide medische sport keuring maken steeds meer mensen gebruik van de stichting Sport Medisch Adviescentrum (SMA). Ook worden de sportspreekuren van de stichting steeds meer bezocht. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de stichting Sport Medisch Advies centrum in Leiden. In het verslag spreekt de stich ting de verwachting uit dat deze stijgende lijn zich ook dit jaar zal voortzetten. Uit het verslag blijkt dat de meeste patiënten afkomstig zijn uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Katwijk en Alp- hen aan den Rijn. In de maanden september, mei, april, novem ber en juni werden de spreekuren het drukst bezocht en de toeeste patiënten waren in de leeftijd van 21 tot 25 jaar. De kleinste groep was het aantal patiënten boven de 50 jaar. Van de patiënten die het SMK bezochten deden de meesten aan voetbal len Dit aantal is vanaf 1976 vrij stabiel gebleven. In 1979 kwa men voor het eerst patiënten die aan bowlen, golfen, zeilen, tur nen en schermen deden naar het SMA. De meeste patiënten kwamen naar het SMA met knieklachten, gevolgd door de en kel en het bovenbeen. In 105 gevallen werd de patiënt naar de iuisarts terug verwezen voor verdere behandeling. LAURA IN STROMENDE REGEN In de stromende regen, ging gistermorgen het jaarlijks terugkerend fietsfestijn, de Laura van start. Voor de 33ste keer klommen jong en oud op de fiets om vier dgen achtereen tochten van .100- of 150 km te rijden. Het aantal deelnemers brak alle records met 1500. Velen kwamen van buiten Alp hen; sommigen zelfs uit het buitenland. Of het enorme aantal deelnemers komende vrijdag ook collectief over de streep zal gaan, is vooralsnog de vraag. SPORTSTICHTING IN VOORLOPIGE NOTA: LEIDEN Om alle Leidse kleed-accommodaties voor de veldsporten weer in een goede staat te brengen is een be drag van ruim twee miljoen gulden nodig. Dit is de conclu sie van de raad van beheer van de Leidse Sportstichting. Een conclusie die wordt getrokken in de nota 'Kleedaccom modaties veldsporten'. In die nota neemt de raad van be heer een voorlopig standpunt in. Een definitief standpunt wordt pas bepaald na behandeling van de nota in het dage lijks bestuur van de Sportstichting en na commentaren van de betrokken verenigingen. In november van dit jaar zal de dan definitieve nota 'Kleedaccommodaties veldsporten' in de gemeenteraad worden behandeld. In de voorlopige nota van de Sportstichting is ook een prioritei tenlijst opgenomen. Bij het vaststellen van die lijst is uitgegaan van een gemeentelijke bijdrage van 100.000 gulden per jaar. Wanneer de Sportstichting die 100.000 gulden per jaar inderdaad kriigt gemeente Leiden en Gedeputeerde Sstaten van Zuid- Holland zullen dat krediet eerst nog moeten goedkeuren) dan kan de Sportstichting jaarlijks 800.000 gulden investeren in de verbetering van kleedaccommodaties. De lijst zou dan in drie jaar kunnen worden afgewerkt. De voorlopig vastgestelde prio riteiten zijn: Boshuizerkade (480.000), Groenoord (240.000) en De Vliet (80.000). Nummer twee op de lijst zijn: Leidse Hout (340.000), Noord (40.000), Boshuizerlaan (20.000) en Kikkerpolder I (UVS) (400.000). In het derde jaar zouden Kikkerpolder II

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5