Raadslid Metaal trekt beschuldigen in Zuidbuurt en Weipoort maken kans op buurtbus Verkeersmaatregelen Broek weg voorlopig in de ijskast v Wassenaar wil woonwagens toch aan Ruigelaan WETHOUDER WIL TOCH DIEPGAAND ONDERZOEK OP ALPHENSE VUILSTORTPLAATS KORTWEG Langste tunnel bijna gereed Geloof Hoop en Liefde moeten wijken voor verkeer in Nieuwveense Dorpsstraat Automobilist doorgelopen Van der, Valk mag landschap niet bevuilen REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1980 PAGINA 4 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense raadslid Henk Metaal, heeft in een brief aan het college van burgemeester en wethouders zijn beschuldiging aan het adre$ van een amb tenaar belast met het toezicht op de vuilstort plaats ingetrokken. Desgevraagd verklaart het PvdA-raadslid dat hij de beschuldiging juri disch niet waar kan maken en hij het onder deel (uit zijn betoog van vorige week donder dag tijdens een raadsvergadering, waarin hij de beschuldiging uit) inslikt Metaal verslikte zich in de beschuldiging door ver manend de vinger op te steken naar de ambtena ren belast met de goede gang van zaken op vuil stortplaatsen en betichtte deze ervan stortpennin- gen aan te nemen. Hierdoor zou ten eerste vuil worden gestort door bedrijven die daarvoor geen vergunningen hebben, ten tweede op tijdstippen dat zulks officieel niet mocht en ten derde zou hierdoor mogelijk chemisch (gif)-afval kunnen zijn gestort. Metaal voegde hieraan toe dat hij informa ties bezat waardoor duidelijk was dat het in Alp hen al niet anders gebeurde. Hiermee beschuldigde hij de desbetreffende ambtenaar van corruptie. De VVD-fraktie legde dit uit als één der zwaarste mis drijven waaraan een ambtenaar zich schuldig kan maken. Het college van burgemeester en wethouders met de overige raadsleden aan haar zijde, eiste van Me taal óf onmiddellijke verontschuldigingen aan het adres van de betrokken ambtenaar óf het inscha kelen van de Officier van Justitie „daar een straf baar feit zou zijn gepleegd". Het raadslid kreeg daarop de gehele raad over zich heen, maar weigerde zijn woorden terug te nemen en voorts te melden of hij de stap naar de Officier van Justitie zou wagen. Hierop verleende de raad hem tot gisteren uitstel om alsnog met een verkla ring te komen. Hieraan heeft het raadslid nu ge volg gegeven. Eerder had Metaal te kennen gege ven dat zijn opmerking eigenlijk alleen maar be doeld was om „een indicatie te geven van hetgeen op vuilstortplaatsen geschiedde". Metaal maakt geen excuses ten aanzien van de ambtenaar. Vraag blijft of de raad en het college van B W akkoord gaan met de povere verkla ring van Metaal die het voorval als beëindigd be schouwt. Wel heeft Metaal één en ander in Alphen losgemaakt. Onder andere hebben bewoners rond de vuilstortplaats verklaard dat het hen meerdere malen is opgevallen dat 's nachts vuil werd gestort en dat tevens vaten in kuilen werden begraven. Deze verklaringen, losgemaakt door het optreden van Metaal druisen in tegen die van wethouder Van Leeuwen, die meerdere malen verklaarde, dat er op de Alphense vuilstortplaats in de Coupépol der nimmer vaten vuil zijn gestort, maar slechts bouwafval (hetgeen is toegestaan). Er zou zeker geen sprake zijn van chemisch afval daar hiervoor ook nimmer een vergunning voor is afgegeven, al dus de wethouder. Nu er tegenstrijdige verklarin gen loskomen heeft de wethouder toegezegd een diepgaand onderzoek in te stellen zowel in de Alp hense boekhouding, als ter plaatse in de grond op de stortplaats. NOORDWIJK Vanavond word* in de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat te Noord- wijk aan Zee voor de eerste maal van dit seizoen de woensdagavondzang gehou den. Hieraan werken mee het Noordzeekoor „The Seaside Singers", de Noordwijkse Har moniekapel „Crescendo" en de organist Jac. Plug. Het pro gramma bestaat uit samen zang, afgewisseld door het op treden v3n het koor. Van de uit te voeren liederen is in het firogramma naast de Neder- andse tekst, een Duitse versie opgenomen. De zangavond be gint om half negen. NOORDWIJK De Northgo Wandelvereniging te Noord? wijk houdt op zaterdag, voor de twintigste maal de Northgo- wandeltocht. Aan dit vierde lustrum zal een feestelijk tintje worden gegeven. Het muziek gezelschap zal namelijk om 13.30 uur de wandelaars uitge leide doen. De start vindt plaats vanaf het bowlingcen trum „Noordwijk" aan de Van Panhuysstraat. De deelnemers hebben keuze uit een vijftal afstanden, te weten 6, 10, 15, 25 en 40 km. De wandelaars op de 40 km vertrekken om 10 uur, de anderen tussen 10 en 14 uur. Voor elke deelnemer is er een medaille, waarop desge wenst het aantal malen dat men in de Northgo-tocht heeft meegelopen, staat vermeld. VALKENBURG De col lecte ten behoeve van 'Sonne- vanck en Zonnegloren' heeft in Valkenburg 990,80 gulden opgebracht t HAARLEMMERMEER De langste tunnel van Ne derland wordt binnenkort voltooid. Het is de spoor wegtunnel onder Luchtha ven Schiphol, gelegen in de Haarlemmermeerpolder, met een lengte van 5780 meter. Met de bouw van een zeer lan ge tunnel in de bodem van een polder die 3 meter 50 beneden ANP ligt, was tot dusver geen ervaring opgedaan. De aanleg van de tunnel is dan ook door specialisten in binnen en bui tenland met grote belangstel ling gevolgd. H ALS BEVOLKING INITIATIEVEN ONTPLOOIT: ZOETERWOUDE De Zuidbuurt en Weipoort maken kans om met buurt bussen een goede aansluiting op het o- penbaar vervoer te krijgen. Maar dan moet er wel voldoende initiatief vanuit de bevolking komen. „Het is juist de bedoeling dat de oprichting van een buurtbusdienst een particulier initia tief is. Daartoe moet een buurtbuscomi té opgericht worden waarvoor zoveel mogelijk mensen zich moeten opgeven. Als Zoeterwoude, en met name de be woners van Zuidbuurt en Weipoort, zich op deze manier sterk maakt kan het provinciale voorstel om in Zoeter woude een buurtbus te installeren, uit monden in een buurtbusdienst voor tenminste Weipoort en Zuidbuurt en misschien zelfs ook Gelderswoude en Westeinde". Op deze manier drukt ge meentesecretaris Kruithof uit in welke Na een aantal succesvolle buurtbusexperi menten elders in het land besloot het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in april 1978 het aantal projekten uit te brei den. Zoeterwoude meldde zich aan en uit de nota „Openbaar vervoer in kleine ker nen in Zuid Holland" van de provincie bleek dat Zoeterwoude voor een buurtbus in aanmerking kwam. De minister rea geerde positief op het voorstel van de pro vincie. In Zoeterwoude werd heel voor zichtig gestart met de oprichting van een buurtbuscomité. De instelling van zo'n co mité is een van de voorwaarden omdat het dagelijks beheer van een buurtbus on der de verantwoordelijkheid .van dat co mité zal staan. De streek vervoermaat schappij draagt zorg voor het algemeen beheer en het onderhoud van het busje. Twee mensen meldden zich aan om in het comité zitting te nemen en om de bus te besturen. „Maar juist nu moet de interesse van de bevolking blijken door zich op te geven voor dit comité, in een later stadi um kan dan bekeken worden welke be hoeften er bestaan. Hoe vaak de bus per dag de route af moet leggen, of er een re gelrechte dienst naar bijvoorbeeld het Eli- sabethziekenhuis moet komen, enz. Alle maal taken voor het buurtbuscomité", al dus de gemeentesecretaris. In eerste instantie is de buurtbus vooral bedoeld als autobusdienst. Op vaste tijden en via vaste trajecten zal de bus een aan sluiting op de busdienst Zoetermeer-Lei- den N. S. (lijn 4 van West-Nederland) ver zorgen. Het busje zal bestuurd worden door vrijwilligers, die daarvoor geen sala ris ontvangen. Het comité moet zelf uit maken hoe vaak per dag geraden wordt. Hoe meer chauffeurs zich aanmelden, een klein rijbewijs (categorie BE) is al genoeg, hoe minder vaak men „dienst" heeft. Dorpsdokter Van Dongen gehuldigt Nieuwveen vierde gisteren het zilveren jubileum van dorpsdokter A.M. Van Dongen. Een rijtoer door het dorp met muzikale on dersteuning van muziekve reniging Crescendo ging vooraf aan de druk be zochte receptie in het res taurant van Huize Ursula. Dokter Van Dongen werd onder meer toegesproken door burgemeester Van der Krolt („een uniek jubi leum, 25 jaar in Nieuw veen, u verdient de titel gemeente-arts"). De huis arts ontving van de patiën ten een eiectrische schrijf machine en vier bloem bakken met smeedijzeren ommanteling (dit laatste symbolisch, omdat het: smeedwerk nog niet ge-: reed was). VALKENBURG De verkeerssitu atie op de Broekweg in Valkenburg zal vooralsnog niet gewijzigd wor den. Het college had de raad voorge steld voor een gedeelte van deze weg eenrichtingsverkeer in te stellen. Toen de raadsleden met tal van op en aanmerkingen kwamen besloot het college het voorstel voor nadere studie terug te nemen. Mevrouw A. van den Broek (PvdA/PPR) meende dat de voorgestel de verkeersrichting beter omgedraaid kon worden. Raadslid Dijkhuizen (CDA) wilde het voorstel aanvullen met een plan voor het aanleggen van een trottoir en het inste:llen van een parkeerverbod. Andere raadsleden toonden zich ook niet tevreden met het voorstel. Het college nam hierop het voorstel terug. Wel akkoord ging de raad met deelna me aan de gemeenschappelijke school begeleidingsdienst voor de Bollen streek. Mevrouw Van den Broek stem de tegen omwille van de bestuurssa menstelling. Uitermate tevreden waren de raadsleden met een voorstel om flats voor grote gezinnen zodanig te verbou wen, dat woonruimte voor alleenstaan den ontstaat. „Een unieke kans", meen- [I de wethouder Van der Meij. Inwoners van Valkenburg kunnen hun grofvuil wekelijks met de vuilniswagen y meegeven, mist goed verpakt. Dit deel- de wethouder Van der Meij mee op vragen van het raadslid De Vries (GPV). ONDANKS PROVINCIALE AFWIJZING WASSENAAR De provinciale afwijzing van de Ruigelaan als locatie voor 12 woonwagenstandplaatsen valt de leden van de commissie technische diensten erg zwaar. VVD-fractieleider K. W. Nieuwzwaag en met hem vele andere commissieleden vindt, dat met de woonwagenstandplaats aan de Ruigelaan tot op heden goede ervaringen zijn opgedaan: „De mensen willen er graag blijven. Als bovendien andere alternatieven worden on derzocht, kunnen talloze bezwaarschriften niet uitblijven. Een beslissing zal dan op de lange baan worden geschoven." Hij sug gereerde, bij de Kroon in beroep te gaan tegen de genomen be slissing. De Ruigelaan ligt enigszins afgelegen. De provincie wil dat juist niet, omdat het integratieproces dan bemoeilijkt wordt. A. Lod der (Partij Wassenaar) had weinig begrip voor de houding van de hogere overheden: „Ze gaan mensen nu tot iets dwingen wat ze niet willen. De mogelijkheid aan de Ruigelaan is een goede en aanvaardbare zaak." De CDA-fractieleider had hierover een an dere mening: „We moeten onze plichten ten aanzien van de door het Rijk opgestelde richtlijnen nakomen. Bovendien is rea lisme op zijn plaats, de hogere overheden houden onverkort (spijkerhard, zoals CDA-wethouder J. K. van Dingstee opmerk te) vast aan de richtlijnen. De twee alternatieven, het Ammons- laanje en de Hoge Klei zijn dan ook de meest in aanmerking ko mende locaties." Als dé gemeente en de hogere overheden niet tot overeenstemming kunnen komen, heeft de provincie het recht, zelf een plaats aan te wijzen. Deze plaatsbepaling zou voor de gemeente wel eens minder gunstig uit kunnen vallen. SASSENHEIM Een 35-jarige automobilist uit Lisse is gis teravond in kennelijke staat doorgelopen na een aantal ge parkeerde auto's op de Parklaan met zijn auto te hebben ge ramd. De man is aan de hand van zijn autokenteken later op straat aangehouden. De Lisser raakte de macht over het stuur kwijt en ramde een geparkeerde auto die vervolgens de volgende drie ge parkeerde wagens op elkaar duwde. De matariële schade is aan zienlijk. NIEUWVEEN De panden „Geloof. Hoop en Liefde" gelegen aan de Dorpsstraat, zul len binnenkort afgebroken worden ter ver betering van de verkeerssituatie in deze straat. Dit volgde uit de gisteravond gehou den openbare vergadering van de raad. Alle huizen aan de Dorpsstraat, tussen Huize Ur sula en de R.K. Kerk, zullen zodanig naar achteren geplaatst worden dat er voor rij baan en trottoirs een strook grond van ten minste tien meter breedte beschikbaar komt. Het oude pand staat op de lijst van beschermde monumenten vermeld, vanwege de drie 18-eeuwse gevelstenen, die het Ge loof, de Hoop en de Liefde voorstellen. De Rijksdienst van Monumentenzorg heeft ver gunning verleend voor verwijdering van de drie gevelstenen uit de panden. Zij zullen weer ingemetseld worden rechts van de hoofdingang, in de muur van de R.K. Kerk. De Parochiële Charitatieve Instelling (het vroe gere Armenbestuur) heeft haar eigendomsrech ten op deze huizen overgedragen aan het kerk bestuur, dat zich tegenover de gemeente bereid verklaarde de grond tegen een prijs van f 9600,- te verkopen. In het begin van het jaar '77 heeft de raad al uitvoerig over de konsekwenties gesproken, die een verbreding van de Dorpsstraat voor de drie huizen met zich mee zou brengen. Het verzoek is toen naar de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gegaan, om de huizen niet op de Monumentenlijst te zetten, maar de gemeente in staat te stellen, in overleg met ei genaresse, andere plannen ten uitvoer te bren gen. Deze plannen bestonden uit afbraak van de huisjes om deze een stuk achterwaarts ge plaatst, met de oude stenen weer op te bouwen. De gevelstenen zouden dan gerestaureerd en opnieuw ingemetseld worden. Een ander plan was afbraak van de panden en inmetseling van de gevelstenen in de katholieke kerk. Het af breken en herbouwen met gebruikmaking van de oude stenen bleek niet mogelijk. Het huis zou voor 95% uit nieuw materiaal opgebouwd moeten worden, gezien de vervallen staat. Be sloten werd toen al tot afbraak. Schets van de H. Nicolaas in Nieuwveen. In de voorgevel, rechts naast de deur zijn de gevelstenen geplaatst. Installatie groeps commandant Adjudant Leppink is gisteren geïnstalleerd als nieuwe groeps commandant van de rijkspolitie in Nieuwkoop, Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven. De nieuwe commandant werd in een door paarden getrokken rijtuig naar het Nieuwkoopse raadshuis gereden waar hij namens de vier gemeenten werd toegesproken door loco- burgemeester mevr. Van der Most-De Ridder. Ook kolonel Paul voerde het woord namens de rijkspolitie. de het bezwaarschrift ongegrond. "Ook in de toekomst zult u zich dienen te onthouden van handelingen die in strijd komen met de Veror dening bescherming landschap en bodem Zuid- Holland" aldus GS. Gedeputeerde Staten wijzen de heer Van der Valk op de 'uit milieuhygiëni* wenselijke' mogelijkheidj VOORSCHOTEN Een tijdelijke berg plaats van grof vuil is hetzelfde als een stortplaats. Tot deze conclusie kwam Gede puteerde Staten van Zuid Holland tijdens de behandeling van een bezwaarschrift van de heer A. van der Valk tegen het verbod van de provincie om grof vuil te storten op het terreintje achter zijn motel aan de Veurse- weg 180 in Voorschoten. De heer Van der Valk stortte zonder ontheffing van de provincie het grofvuil afkomstig van zijn restaurant "De Gouden Leeuw" en de ma gazijnen 'Van der Valk en Co bv' op het ter reintje. Een handeling die verboden is. Een on theffing had de heer Van der Valk niet aange vraagd en hij betoogde in zijn bezwaarschrift dat het hier niet ging om een stortplaats maar om een min of meer noodzakelijke bergplaats voor grof vuil van zijn bedrijnen. GS verklaar-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4