Jean Harlow: „Hyena's onder dezon" TERUGBLIK RADIO DONDERDAG TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DONDERDAG RADIO VANAVOND Tv-kijken in Nederland is goedkoop femme fatale van de fantasiewereld Autochtone bevolking verzet zich tegen toeristenindustrie in Afgaande op de televisiepro gramma's van gisteravond moest men wel even de indruk krijgen dat de hele wereld is ingedut. In een NOS-docu- mentaire over het supersoni sche vliegtuig Concorde ging het wel allemaal erg snel, maar niettemin werd men er niet al te wakker van. Tussen het knikkebollen door kon on dergetekende nog wel vaststel len dat die razende joekels economisch niet erg randabel bleken te wezen. Tel uit je winst, zou ik haast zeggen. Ook bij Brandpunt was er dui delijk sprake van een zomers laapje. Van een reportage over allerlei mallotige, min of meer godsdienstige sekten, die er ook in ons land bestaan, werd men bepaald niet veel wijzer. Maar er is dan ook een K< mercommissie van vijf dami I' ingesteld, die een onderzoe d gaat instellen naar de aktivi teiten van die merkwaardig Vi groeperingen. Want, naar eeistr van haar, mevrouw Müller 'Van Ast, verklaarde: je hooic er allerlei heel enge dinge Pe) over. Die wij overigens zelf i hu een paar luttple beelden kon c den zien. de Tenslotte was er nog een itei ^'e over het wielerfenomeen Hi nault, die door een Franse (alt hans Frans sprekende) ver slaggever werd overvallen me de vraag: „Wat ligt je meei herder of Napoleon Het zal j< maar overkomen als fietser duidelijk je enige kracht is. i HERMAN HOFHUIZE1 Dl WOENSDAG 2 JULI 1980 PAGINA NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.40 Toeristische tips 18.50 Emilie 18.55 Journaal 18.59 Van Gewest tot Gewest 19.50 Hyena's onder de zon 21.37 Journaal 21.55 Studio Sport 22.20 Panoramiek 22.55 Journaal NEDERLAND2 NOS 18.55 Journaal IKON-KRO-RKK 18.59 Het paard van Troje NOS 20.00 Journaal SOCUTERA 20.27 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding VOO 20.32 Countdown Special 21.00 Thrillseekers 21.25 A man called Sloane 22.10 Info Special: Derrick-24 uur platform 22.35 Mzueikspecial met Julio Iglesias NOS 23.07 Journaal. DUITSLAND 1 (Regionaal progr. NDR: 18.00 Infor matief progr. 18.30 Aktuallteiten. 18.45 Kleuterserie. 18.55 Nirgendwo 1st Poenlchen. 19.25 Regionaal maga zine. 19.59 Programmaoverz. WDR: 18.00 Amusementsprogr. 18.10 Ll< progr. 19.15 Aktualitelten. 19.45 4 vor 8.). 20.00 Journaal. 20.15 A Liebe links. 21.55 Filmreportaj 22.30 Aktualitelten. DUITSLAND 2 18.20 Spelprogr. 19.00 Journd" 19.30 Sportreportage. 20.15 Aktu magazine. 21.00 Aktualiteiten. 21 1 Dame. Konig, As. Spion, tv-sei1 22.05 Consumententips. 22.10 R gieus progr. 22.40 Das Brot des Bi kers. 0.40 Journaal. DUITSLAND 3 WDR 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Cursus t gels. 19.00 Ein Jahr, tv-film. VAN i 20.00 GEZAMENLIJK PROGR. N EN WDR: 20.00 Journaal 20.15 D( 21.00 Filmportret. 22.00 Die fr nach der man sich sehnt, speelfilnj^ BELGIE NEDERLANDS 1 18.00 Jeugdserie. 19.00 Tekenfilms- rie. 19.07 Politieke uitzending. 19. Mededelingen en Morgen. 19. r Journaal. 20.10 Weerbericht. 20. 0 TV-serie. 20.40 Freule Julie. 22. Klassiek concert. 23.10 Journaal filmverslag. BELGIE NEDERLANDS 2 18.00 Jeugdserie. 19.00 Tekenfilms 0 rle. 19.07 Politieke uitzending. 19. i: Mededelingen en Morgen. 19. Journaal. 20.10 Weerbericht. 20. j Sportreportage. 21.00 Muzlekpro 22.10 Doe. BELGIE FRANS 18.30 Religieus progr. 19.00 Muzi<> progr. 19.15 Regionaal maga2iK 19 29 Weerbericht 19.30 Journa; 19 55 Sportprogr. 20.05 VerKoerstii 20.10 Doe serie 21.25 Loterij. 21. Madame Ex. tv-film. 22.55 Journaa|i Belgie Frans 2 NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 Tennis DUITSLAND 1 10.00 Journ. en aktual. 10.25 Licht muziekprogr. 11.25 Inform, progr. 11.35 Aktueel mag. 12.20 Aktueel mag. 12.50 Persoverz. 13.00 Journ. 14.55 Journ. 15.00 Sport. 17.50 BELGIE NEDERLANDS 2 Van 15.00 tot 18.00 Zie NET 1. BELGIE FRANS 16.00 Sportrep. België Frans 2 15.00 Tennis. Reportage vanuit Wlnl*" bledon van de halve finale here 2 NOS 18.03 (S) 0 in lale Hitparade. Kfl y, 19.02 (S) Rauhfaser. 22.02 (S) Rock-Tempe 23.02 (S) Walhalla. RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT HILVERSUM De kijk- en luistergelden die in Europa worden geheven, verschillen aanzienlijk van land tot land. Aldus is gebleken uit het overzicht, dat onlangs is gepubli ceerd in de European Broadcasting Union (EBU) Review. Zo laat dit overzicht onder andere zien, dat er in landen als En geland, Finland, Frankrijk, Noorwegen en Zweden geen luister geld wordt geheven. De Zwitsers daarentegen betalen het meest, namelijk een bedrag dat varieert van 82 tot f 125, al naar ge lang zij de ethergolven privé en/of via de kabel ontvangen en de Italianen het minst met hun acht gulden vijftig. Voor wat betreft de kijkgelden wordt er in verschillende Euro pese landen onderscheid gemaakt tussen het kijken naar zwart- /wit-beelden en dat naar kleur-beelden en tussen het ontvangen van één of twee kanalen. In Nederland, Duitsland en Oostenrijk wordt dit onderscheid evenwel niet gemaakt. De Nederlander komt er met het jaarlijkse bedrag van 130,- goedkoop van af, want alleen het kijkgeld in Italië en Engeland is lager. Belgische dag op KRO-radio HILVERSUM Het pro gramma van de KRO-radio op woensdag 9 juli aan staande zal geheel in het te ken staan van de Belgische popmuziek. De program ma's, gepresenteerd door een vaste Hilversumse presenta tor èn een Vlaamse collega, worden uitgezonden vanuit de studio van de gewestelij ke omroèp BRT 2 in Ant werpen. Het belangrijkste doel van deze Belgische dag op Hilver sum 3 is de Nederlandse luiste raar kennis te laten maken met de Belgische popmuziek. Volgens de KRO-radiopro- grammamakers is er namelijk veel goede, en vaak Neder landstalige, pop in België. De Nederlandse radiostations la ten daar echter maar weinig van horen. Rosson eindigde min der dramatisch, maar de mislukking ervan, die te maken had met de bemoeizucht van haar familie, raakte Jean diep. Ze raakte later bevriend met de acteur William Powell. Waarschijnlijk hoopte ze, dat hij de ware man voor haar zou worden, maar haar dood in 1937 maakte aan alles een voortijdig einde. De dood van Jean Har low op 26-jarige leeftijd werd veroorzaakt door een watergezwel in de hersenen. In de door schandalen geladen sfeer van Hollywood werd het echter toege schreven aan verschil lende oorzaken, zoals een mislukte abortus en teveel drank. Wat voor ziekte Jean ook heeft gehad, ze zou er misschien niet door zijn gestorven als haar moeder zich er niet mee had bemoeid. Me vrouw Bello was over tuigd aanhangster van de Christian Scientist Movement en liet daar om niet toe dat haar dochter medische hulp kreeg. Tot het te laat was. Jean's begrafenis was een smakeloze Holly wood superproduktie. Er waren tweehonderd beroemdheden en mas sa's toeschouwers. De kist was bedolven on der gardenia's en leliet jes-van-dalen. Een vliegtuig dat gardenia's dropte, overstemde zo wat de dienst. Het vloog op een gegeven moment zo laag dat de verzamelde sterren •bang werden en een verslaggever opmerkte: „Als dat vliegtuig nog lager komt, hoeven ze nooit meer een begra fenis in deze stad te or ganiseren". MGM maakte van de publiciteit gebruik door snel Jean's laatste film Saratoga op de markt te gooien. Het werd een groot succes. Haar laatste. Haar films ble ven op de plank liggen en ze kwamen alleen voor tv-uitzendingen van die plank af. De bioscopen lieten Har low links liggen. Magische tempel Tien jaar daarvoor daarentegen verkoch ten haar films vijftien tot twintig miljoen kaartjes in Amerika, op een totale bevolking van honderd vijfen twintig miljoen. Groe- f>en toeristen werden angs haar huis geleid, dat beschreven werd als een magische tem pel vol bacchanalen, waar champagne rijke lijk vloeide en waar al les mogelijk was. Jean's legende ver vaagde. Een nieuwe generatie kreeg met Harlow te maken toen Caroll Baker in The Carpetbaggers een Harlow-achtige vedette speelde en twee jaar la ter de titelrol kreeg in de film Harlow. Maar de interesse ging meer uit naar het nieuwe kunstmatige sex-sym- fcool dan naar Jean Harlow. De eens rege rende koningin van Hollywood was en bleef dood. (Gegevens ontleend aan het boek Idolen sterven jong, door Ma rianne Sinclair, een uitgave van Rostrum te Haarlem.) Vanavond muziekspecial rond de Spaanse zanger Julio Iglesias. In onze serie „Idolen sterven jong" vandaag de schijn werper op Jean Harlow (1911-1937), min of meer de uitvindster van het wellustige blondje op het film doek. In haar privéleven was ze allesbehalve dat. Ze leek voortdurend op zoek te zijn naar een geestelijke vervanger van haar vader. Naar een man die haar meer waardeerde om haar innerlijke aantrekkings kracht dan om haar lichamelijke. Maar ook zij was gebonden aan haar imago en daar kwam ze nooit van los. Een publiciteitsfoto van Jean Harlow, de meest sensationele ster in het Hollywood van de jaren dertig „Een rap van tong ge sneden prostituée wier cynisch uiterlijk een tedere, hartelijke natuur verbergt". Zo sprak men over Jean Harlow. Zij vond min of meer het stereotiep uit van het wellustige blondje: de vage, maar betoverende pop die een ideaal vertegenwoordigde jOmdat haar imago voldeed aan de ge middelde erotische fantasie van de man. Jean Harlow's imago was dat van een ge woon, kauwgom kau wend meisje. Haar bijna vulgaire uiter lijk bleek één van haar grootste wins tpunten. Een man had geen tijd om aan geld te denken als hij van Harlow droomde. Ze was zo begerens waardig, zo bereid, zo voorhanden. Ze zou op de gewoonste plek ken aanwezig kunnen zijn. Misschien achter de toonbank van de sigarenwinkel of in de bus. Ze zou naast hem kunnen staan in de lift Jean zelf kreeg echter snel genoeg van het type dat ze zo ijverig had opgebouwd en dat van haar zo razendsnel een ster had gemaakt. In haar privéleven wil de ze zo graag het te gengestelde zijn. Ze leek te zoeken naar een geestelijke vervan ger van haar vader. Naar een man die meer van haar hield vanwe ge haar innerlijke dan vanwege haar lichame lijke aantrekkings kracht. Maar Jean Har low had de fatale gave om haar privéleven verkeerd in te richten, ondanks, of misschien wel dankzij, haar vele geld. Ergens had ze een zelfvernietigend trekje in zich. Harlean Carpentier, zoals haar ware naam luidde, werd in 1911 als dochter van een tand arts geboren. Toen ze negen jaar was scheid den haar ouders en Harlean en haar moe der gingen bij haar grootouders wonen. Twee jaar later trouw de Harleans moeder opnieuw, met Marino Bello, een Italiaan. Om de tirannie van haar familieleden te ontlo pen, liep Harlean op haar zestiende weg met een student uit Chica go. Ze trouwden. Maar Harlean werd snel weer in het gezin opge nomen en haar schei ding met Charles McGrew werd gere geld. Ze zagen elkaar nooit weer. Handelsmerk Niet lang daarna ver trok Harlean met haar moeder en stiefvader naar Los Angeles. Ze werd net als ieder an der knap meisje figu rante en veranderde haar naam in Jean Harlow, de meisjes naam van haar moe der. Ze speelde wat kleine rolletjes en uit eindelijk werd dé Jean Harlow, de Platina Blonde, geboren. Haar prachtige blonde haren waren haar handels merk. Des te triester was het dat ze later door ziektes geen blon de haardos meer had en een pruik moest dragen om dat te ver bergen. Haar eerste belangrijke rol speelde zij in de film Heli's Angels. De film bleek een door slaand succes en Har low's loopbaan als ster en sex-symbool stond vast. In 1931 speelde ze in maar liefst vijf films. In het begin maakte het Jean niets uit dat niemand haar een ech te actrice vond. „Als het publiek van je houdt, hoef je geen ac trice te zijn", ant woordde ze triomfante lijk op de beschuldigin gen dat ze niet kon ac teren. Toch had Jean heel veel talent als kome diespeelster, maar de mensen zagen haar ga ven niet.Ook zijzelf on derkende haar talent voor de komedie niet toen ze artistieke aspi raties kreeg. Ze wilde serieuze rollen spelen, maar haar studio, MGM, had geen zin om haar imago te verande ren. MGM wilde Jean Harlow zoals het pu bliek van haar hield, het domme blondje met een hart van goud. Jean was de vrouw die voor het eerst een unieke soort Ameri kaanse schoonheid uit beeldde: vrolijk en zor geloos, gezond en atle tisch, sexueel gezond zonder smerig of ge heim te zijn. Tragedie Jean's eigen leven be stond in die jaren al leen' maar uit moeilijk heden. Uit alle macht probeerde ze onder de invloed van haar ou ders uit te komen, maar dat lukte haar nooit. Een groot deel van haar inkomen werd gebruikt om haar moeder en stiefvader een luxueus leventje te laten leiden. Harlow's giften varieerden van villa's tot gouden so kophouders voor Mari no Bello. Haar tweede huwelijk met Paul Bern, een ge respecteerde baas bij MGM, eindigde twee maanden later in een tragedie en een schan daal toen Bern zelf moord pleegde. Tijdens de rechtzaak bleek dat hij zijn bruid in de hu welijksnacht op sadisti sche wijze had afgeran seld. Voor de buiten wereld werd ^lles zo veel mogelijk afge schermd; het publiek mocht niet weten wat voor soort taferelen zich in Hollywood ach ter de filmschermen afspeelden. Zeker is wel dat die verschrik kelijke nacht en Bern's zelfmoord hun sporen bij Jean hebben achter gelaten. Het is jammer dat Jean niet in staat is geweest meer films af te leve ren, zodat het publiek een rijkere variatie aan werk van haar in han den zou hebben gekre gen. Want voor haar tijd was Jean in al haar vulgariteit en met al 'haar humor een uniek wezentje. Toen ze in een van haar films vlak voor het diner op merkte dat ze een boek had gelezen, viel haar tegenspeelster zowat om van verbazing. Het publiek begreep het. Jean was geen meisje om een boek te lezen. Ze was een minnares, een blonde femme fa tale van de fantasiewe reld. Bemoeizucht Sinds hun onafhankelijk heid mikken landen als Tu nesië en Marokko op de toe ristenindustrie als bron van inkomsten. De speelfilm van vanavond „Chamass wa el Dibaa" (Hyena's onder de zon) laat de weg zien, die het Noordafrikaanse vissers dorpje Tifnite aflegt om een toeristencentrum te worden. Hoofdpersonen in deze film zijn de visser Tahar, de dorpssmid Lamine en de rijkaard Haj Ibrahim wiens ambities niet altijd overeen komen met die van de dor pelingen. De rust en de eenvoud van de autochtone bevolking van Tif nite wordt verstoord door de komst van vertegenwoordigers van een Duitse projectmaat schappij, die van het dorp een mondain vakantieoord willen maken. Het dorpsleven wordt hierdoor grondig veranderd: vissers worden bouwvakkers, de markt verdwijnt en er ko men winkels. Maar als de bouw klaar is, staan vele dor pelingen werkloos op straat en moeten elders, in Europa, gaan werken. Als de vrouwen dan ook niet meer op het strand mogen komen, omdat dit voor behouden is aan de toeristen, is de verontwaardiging groot. Het is tenslotte alleen nog Ta- har, die zich blijft verzetten te gen de nieuwe zakenmentali- teit, tegen het hotel en de va kantiegangers. Het scenario van deze film, een Nederlands/Tunesische co-produktie, is van Ridha Behi, een in Parijs wonende socioloog, die eveneens de re gie had. Ned. I, 20.00 uur. Van gewest tot gewest Het vestingstadje Klundert, de restauratie van het beroemde orgel in de St. Laurenskerk in Alkmaar en de berging van een wrak in de Westerschelde komen aan bod in deze afleve ring. Ned. 1,18.59 uur. Studio Sport Beelden van de Paralympics vanuit Arnhem en een verslag van de vandaag verreden etappe in de Tour de France van Lille naar Compiègne. Ned. I. 21.55 uur. Panoramiek Voorbeschouwing van de Westduitse verkiezingen op 5 oktober aanstaande. Ned. I, 22.20 uur. Het Paard van Troje Onderwerp van deze uitzen ding is: Kinderen in het ver keer. Jaarlijks verliezen drie honderd kinderen het leven in het verkeer en worden er achtduizend gewond. Ned. II. 18.59 uur. Countdown In de eerste aflevering van de vijfdelige serie „Heroes of Rock 'n roll" zijn ondermeer te zien: Little Richard, Jerry Lee Lewis, Fats Domino, Buddy Holly en Elvis Presley. Ned. II. 20.32 uur. Thrillseekers Vierde aflevering uit een reeks documentaires over stuntwerk en stuntmensen. Ned. II, 21.00 uur. A man called Sloane Sloane krijgt veertig uur de tijd om de doos met dodelijke microben, die van de planeet Venus gestolen is, op te spo ren. Ned. II, 21.25 uur. Info special Reportage over het werken op een platform in het Meer van Maracaibo in Venezuela. Ned. II, 22.10 uur. Julio Iglesias Herhaling van de special rond de Spaanse zanger Julio Igle sias, die vorig jaar werd opge nomen in de grotten van Val kenburg. Ned. IL 22.35 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2