(Bowumt Bij reorganisaties Philips geen gedwongen ontslagen Schmidt: onderhandelingen op til over kernraketten 4 lull S^ü: Het weer blijft wisselvallig Duizenden dode vissen in de Maas Woensdag 2 juli 1980, 70e jaargang no. 21696 >othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur* jonnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Af en toe zon Wisselend bewolkt en moge lijk een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige noordwestenwind. Morgen zon op: 5.22; onder 22.02. Schev. hoogw.: 6.56 en 19.40. Laagw.: 3.04 en 15.11. Film Film „Hyena's onder de zon" om 19.50 uur op Ned. I en om 21.55 uur „Studio Sport'. Op Ned. II om 18.59 uur „Het paard van Troje" en om 20.32 uur „Countdown". Om 22.10 uur documentaire „Derrick, vierentwintig uur platform". an Agt: geen waad woord ver obers EN HAAG „Ik zal mijn al kuisen en u zult geen ■aad woord over obers meer mij horen", beloofde pre- Van Agt gistermiddag, hem het vijfduizendste emplaar van het boek Vak- serveren werd aange ven. De drie docenten van horeca-onderwijs die het )ek aanboden, vonden dat Agt de horeca „onrecht" ld gedaan omdat hij eens ge had door een narrige te zijn bediend. „Zelfmoord" van walvissen Op Treachery Beach, zo'n 500 kilometer ten noorden van de Australische hoofstad Sydney, zijn tientallen men sen gisteren getuige geweest van de zelfmoordpogingen van een zestigtal walvissen. De dieren kwamen het strand opgezwommen. Toen het de politie niet lukte om hen terug in het water te du wen heeft men de dieren af gemaakt om hun lijden te verkorten. Dergelijke geval len van „zelfmoord" onder walvissen op de Australische kust zijn al eerder voorgeko men. Boter als nieuwe energiebron DEN HAAG Het Britse lid van het Eu ropees parlement Tay lor wil de boterover- schotten in de EEG ge bruiken om energie te produceren. De Europese Commis sie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeenschap, heeft op een desbetreffend "voorstel nog geen com mentaar willen leve ren. Volgens haar ont breekt het studiemate riaal dat nodig is om een evenwichtig oor deel te kunnen vormen over de suggestie. Zoon wegens overbelasting uit auto gezet PARIJS De 16-jarige zoon van een echtpaar uit Parijs mocht na afloop van de va kantie die het gezin aan de Franse Rivièra had doorge bracht van zijn ouders niet meer mee naar huis terugrij den; de auto was „overbelast". De Parijzenaars lieten hun kind uitstappen in Le Lavan- dou en gaven hem een biljet van 50 frank. Met dat geld moest hij maar zien hoe hij thuiskwam. De jongen be klaagde zich bij de politie, die hem even later aan een enkele reis naar Parijs hielp. Middel tegen kiespijn LONDEN Een van Lon- dens' bekendste ziekenhuizen, Guy's hospital, heeft een vac cin ontwikkeld dat mogelij kerwijs voorgoed afrekent met het rotten van kiezen en de daarmee gepaard gaande kies- pijn. Het middel is uitgeprobeerd op apen die een even suikerrijk dieet kregen als de meeste mensen in West-Europa nutti gen. Het aantal rotte kiezefi bij apen die wel het vaccin had den gekregen lag 70 procent lager dan bij apen die het mid del niet hadden gekregen. Wraak van Hinault Bernard Hinault, die vorig jaar in „de hel van het noorden" een paar minu ten verspeelde aan Joop Zoetemelk, heelt gisteren wraak genomen. Hij bouwde zijn voorsprong op zijn con currenten verder uit. Animator van de 5e etappe was overigens Hennie Kui per, die nu als beste Nederlander ge klasseerd slaat. Slechts èèn deelne mer aan onze Tour-prijavraag zag Hennie opklimmen naar een 4e plaats. Het T-ehift gaat naar John Langevetd uit Voorhout. Tot morgenochtend 10.00 uur kan vraag 8 (Welke ploeg wint de ploegentijdrit Compiégne- Beaveis over 65 km?) ingestuurd wor den. Oplossingen die leler binnenkomen worden „uil de strijd genomen". £££&LSBi (Van t verslaggevers) EINDHOVEN De reorganisatieplan nen bij Philips worden uitgevoerd zoals al op 17 januari werd aangekondigd. Daarbij moeten 1500 arbeidsplaatsen ver vallen, maar er zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De plannen hebben zoals bekend betrekking op de Philips- vestigingen in Stadskanaal, Winschoten, Nijmegen, Eindhoven en Heerlen-Maa stricht. Alternatieve oplossingen, aange dragen door vakbonden en ondernemings raden hebben geen genade kunnen vinden in de ogen van de Raad van Bestuur van het concern. Ir. M. Kuilman, lid van die Raad, gaf gistera vond tegen middernacht, na een slopende vergadering met de vakbondsbestuurders, wèl toe dat er in Winschoten, Stadskanaal en Eindhoven geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Met deze beperking echter: „onver hoopte belangrijke veranderingen van om standigheden buiten deze reorganisatie zelf gelegen daargelaten". pas gedaan na uren keihard onderhandelen. Dat Philips zoals dat heet „door de bocht is gegaan" blijkt wel uit het feit dat het con cern terug moet naar de ondernemingsraden om die in te lichten over het nieuwe resul taat. Gistermorgen wilde Philips in de ge- sprekkken met de ondernemingsraden deze toezegging nog niet geven. Maar alle bij de reorganisatie betrokken bonden hielden vast aan de eis „geen ontslagen". Het overleg heeft daardoor gisteren in de loop van de dag enkele keren op springen gestaan. De bonden hebben vandaag al over het ver loop van de besprekingen van gisteren over leg gevoerd met hun besturen. Vooral omdat, aldus de woordvoerder van het CNV, het concern met de reorganisatieplannen bij draagt tot een 'nog grotere frustatie werkgelegenheid in Noord-Nederland. De bonden vrezen verder dat deze reorgar satieplannen nog maar het topje zijn ijsberg en dat de reorganisatie binnen het concern zal doorgaan. Ir. Kuilman van Phi lips liet daarover al weinig twijfel bestaan, toen hij tijdens het overleg erop wees, dat deze reorganisatie niet de laatste voor Phi lips zou zijn. ,spookrijden, logelijk iet DEN HAAG Volgens minis- ter Tuinman van Verkeer en WQaterstaat js een onderzoek naar de oorzaak van „spookrij- den" (op de verkeerde weg helft rijden) niet mogelijk, omdat het probleem in verhou ding te klein is. Wanneer zich een ongeval heeft voorgedaan als gevolg van spookrijden, wordt steeds nagegaan wat de oorzaak van het foutrijden kan zijn geweest, waarbij oook op de wegaanduidingen wordt ge let. MSTERDAM In Am- terdam zijn vier Israëliërs )gepakt die ervan worden erdacht in de afgelopen taanden 60.000 gulden te ebben buitgemaakt bij drie :wapende overvallen in de oofdstad. Iet viertal (tussen de 28 en jaar oud) zou op 4 mei i Amerikaanse munthan- elaar, op 23 mei een giro- antoor en op 20 juni even- en girokantoor hebben vervallen. In hun woning ond de politie een jachtge weer en 12.000 gulden. Israëliërs opgepakt na overvallen in Amsterdam VRIJDAGAVOND SCHEVENINGENAVOND e ff 19-15 u. 21.00 u. 19.00 u. Aankomst OLIVIER B. BOMMEL 19.15 u. LANDING BERENSLOEP 19.45 u. PIPO DE CLOWN-SHOW - 21.00 u. FAKKELOPTOCHT 21.00 u. PROMENADE CONCERT 23.00 u. BEREN VUURWERK JUNI UITZONDERLIJK NA T GORREDIJK Arme vakantiegangers. Hoewel het KNMI voor de komende dagen voorzichtig een paar zonnige perioden in het vooruitzicht stelt, zal het vol gens weerman Hans de Jong uit Gorredijk voorlopig nog wel wisselvallig blijven. Dat hebben we te danken aan een depressie uit Engeland. „In het centrum van zo'n depressie is de luchtdruk lager dan er omheen. De lucht stroomt van alle kanten naar het laagste punt, dat snel vol raakt. De lucht wordt dan naar boven gestuwd, wordt kouder, kan minder water bevatten en zorgt zo voor regen", aldus De Jong. De afgelopen maand was uitzonderlijk nat, hoewel men bijvoorbeeld op Goeree tot vorige week het land nog moest besproeien. Tot ook daar de regen begon te vallen. Maar in Ballum op Ameland is in juni 128 mm water gevallen te gen normaal 45. Dat leverde de natste junimaand sinds 1879 op. In het Groningse Wagenborgen viel vorige maand zelfs 137 mm. prtK op hei strand, maar war me pon cho's, re genjassen en rubber laarzen om de natte kou buiten to sluiten. Eh dan was er nog wel beloofd dat die zonne vlekken voor een tenge, hete zomer zou den zorgen (foto; Simon E, Sm»), MAASTRICHT Bij Eijsden, waar de Maas de Belgisch-Nederlandse grens oversteekt, dreven gisteravond duizen den dode vissen in het water. En ook in het Belgische deel van de rivier zijn tonnen dode vis gevonden. De oorzaak van de massale sterfte is nog niet be kend. Wel is geconstateerd dat de vissterfte be gint in een gebied tussen Namen en Luik, waar talrijke industrieën zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van ver keer en waterstaat waren er ook talloze vissen dié naar lucht hapten en niet meer tegen de stroom konden opzwemmen. „Dat is abnormaal". Volgens hem heeft onderzoek uitgewezen dat het zuurstofge halte van het water in orde is. Voordat de oorzaak van de sterfte bekend is, kunnen geen maatregelen worden getroffen. Maar wanneer blijkt dat het water verontrei nigd is, zal men bij de drinkwaterreser voirs in de Biesbosch moeten stoppen met het innemen van Maaswater. De Brabant se waterbekkens voorzien onder meer Rotterdam van drinkwater. Oplossing lo Koh ik Moorr thut en echtpaar uit Parijs, da* en de Rivièra terug kwam.. vond de auto te zwaar be- MOSKOU Bondskanselier Hel mut Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren aan het eind van het tweedaagse Westduitse bezoek aan de Russische hoofdstad ver klaard dat hij door zijn gesprek ken met de Sovjet-leiding ge sterkt is in zijn overtuiging dat oost en west tot onderhandelin gen zullen komen over een beper king van de middellange-af- standsraketten in Europa. Schmidt zei dat hij en Genscher er altijd van overtuigd zijn geweest dat er onderhandelingen zouden komen over deze raketten. De ge sprekken met de Russische lei ders „hebben deze taxatie wezen lijk bevestigd", aldus de West duitse regeringsleider. De kanselier weigerde op de persconfe rentie bijzonderheden te geven over dat gene dat met de Russische leiders is be sproken alvorens hij de westerse bondge noten op de hoogte heeft gesteld. Schmidt wilde alleen kwijt dat Moskou andermaal zijn verzoek heeft afgewezen om de plaat sing van de Russische SS-20 raket voor drie jaar uit te stellen teneinde in de tus- Bondskanselier Schmidt legde gisteren een krans op een kerkhof in een van de buitenwijken van Moskou, waar in de Tweede Wereldoorlog door de Russen ge vangengenomen en later overleden Duitse soldaten begraven liggen. sentijd te kunnen onderhandelen over een beperking van de wapensystemen voor de middellange afstand in Europa. Voorts zei Schmidt dat de kloof tussen oost en west naar aanleiding van de kwestie-Afghanis- tan niet smaller is geworden. Volgens Schmidt is er van beide zijden met „grote duidelijkheid" gesproken, een duidelijk heid die naar zijn oordeel de zaak alleen, maar goed doet. „Wij hebben ons niet be geven in een diplomatieke redeneer trant", aldus de Westduitse regeringslei der. Minister Genscher bezoekt vandaag Parijs erf reist vervolgens door naar Washington om de Franse en Amerikaanse regering op de hoogte te stellen van de resultaten van het Westduitse bezoek. De Noordat- lantische raad van de Navo in Brussel is vandaag in speciale zitting bijeengekomen om door de Westduitse staatssecretaris Günther van Well op de hoogte te worden gebracht van de resultaten van het be zoek. Een van de opmerkelijke bijzonder heden van het bezoek was dat Schmidt en Genscher gisteren op eigen verzoek on verwacht een twee uur durend onderhoud kregen met de Russische minister Dmitri Ustinov, dat nogal wat opzien baarde om dat ontmoetingen van Sovjet-ministers van defensie met westerse politici zelden voorkomen. (Zie verder pagina 15) Wageningen lief voor gierzwalu wen WAGENINGEN B. en W. van Wagenin gen hebben besloten in twee wijken nestkas tjes op te hangen voor de steeds zeldzamer wordende gierzwaluwen. Door renovatie van een groot aantal woningen zijn daken, waarin ze het liefst nestelen, voor de vogels ontoegankelijk .geworden. De architecten van drie nieuwe gemeentelijke gebouwen is gevraagd in de dakconstructies rekening te houden met gierzwaluwen. Toch tolueen in Bavel gevonden BA VEL Een onderzoek van provinciale wa terstaat van Noord-Brabant heeft aangetoond dat in het grondwater bij <:e vuilstortplaats in Bavel tolueen voorkomt, evenals kleine hoe veelheden benzeen en tetrachloor-etheen. De zaak is aan het rollen gebracht door een voor malig werknemer van Wagemakers Verffabrie- ken, die verklaard heeft zelf afvaltransporten naar Bavel gezien te hebben. Van hem is in een kort geding geëist zich van verdere verdacht makingen te onthouden. De beheerder van de stortplaats heeft steeds ontkend dat er chemisch afval gestort is. Auto over de kop WOUBRUGGE Een 51-ja- rige inwoner van Nieuw koop is gistermiddag om streeks half drie een paar maal met zijn auto over de kop geslagen op de Hereweg (provinciale weg 7). De vier passagiers van de automobi list, een gezin uit Nieuw koop, werden met lichte ver wondingen voor onderzoek overgebracht naar het Rij noord Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. De Nieuwkoper, trachtte een vrachtauto, bestuurd door een 21-jarige Leidenaar, in te ha len. Na de vrachtauto te heb ben gepasseerd stuurde de man achter sterk naar rechts en raakte de bumper van de vrachtauto.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1