Drama van het weigerende versnellingsapparaat £eidóe Somo/nt Voor elke buitenlander een agent beschikbaar De morele winnaar van een barre rit Wereld- erbij en een eraf Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1980 PAGINA Verlammend ans geluk dat ik het vorig jaar de stenen in Noord-Frank- Jic had, keerde zich gisteren mÜ' Ju'st op het moment ft ik door enkele manoeuvres in renners die dreigden te illen, naar achteren in het °\loton was geraakt, gingen ze ivjoraan weg. De weg zat ver- ppt met auto's en motoren, ?t was een chaos. En ik had rer, toen de breuk eenmaal \tstaan was, niet meer de ac/it om mijn achterstand jied te maken. De koude re- jjn. die op mijn spieren altijd nrlammend werkt, en waar- "in ik kennelijk meer last heb pin andere renners, zorgde er- Sor dat ik in mijn mogelijk- Iden beperkt was. Hinault atJeft weer afstand genomen, eg als die man nu nooit eens Jn slechte dag heeft, ja, dan wij allen het hoofd jigen. Dan is hij wel een heel anfzonder mens. Overigens heb nog nooit zo'n turbulente meegemaakt. Elke dag ?r ontwikkelingen, die je verwacht. Maandag was ii'e Kuiper uiterst matig dreef, gisteren was hij de ;te. Op die manier is er geen n vast te knopen. LILLE Op zijn hotelka mer in Neuville was Hen- nie Kuiper pas goed aan spreekbaar, nadat hij na de barre rit eerst iedereen uit de weg was gegaan. Door de gesloten deur was al te horen dat hij zich wel dege lijk verheugde over zijn goede prestatie, die een re vanche betekende voor zijn falen van vorig jaar in de hel van het Noorden. Zit tend in het bad merkte hij op: „Nog even geduld. Ik ga nog even kopje onder." Nadat hij de shampoo uit zijn haar had gespoeld, ver volgde hij: „Zo, dat kon er nog wel bij. Ik ben van daag al zoveel onder water geweest..." Toen legde hij uit waarom hij zo stug was geweest di rect na het voltooien van de wedstrijd. „Ik had hier graag gewonnen", zei hij. „Ik had Hinault willen kloppen." Had Kuiper dan werkelijk gedacht dat hij de krachtmens Hinault in de sprint had kunnen ver slaan? Kuiper: „Normaal gespro ken win ik natuurlijk nooit van Hinault in de sprint, maar de omstandig heden waren nu zodanig dat ik meende een goede kans te hebben. Vlak voor de aankomst lag een s- bocht. Daarvoor was Hi nault bang, hij durfde er niet voluit door te gaan. Ik deed dat wel en nam snel tien meter voorsprong. Ik had echter de pech dat ik daarna mijn versnelling niet op de dertien kon krij gen. Daardoor kon hij me 20 meter voor het einde nog voorbij gaan". Het betekende de tweede deceptie voor Kuiper, want in een eerder stadium was hij in zijn eentje niet opge wassen gebleken tegen het machtsblok Hinault-Del- croix, waarvan hij zonder te demarreren was wegge reden. „Ik denk", zei hij, „dat Hinault op dat mo ment wat moeilijk zat, want ik ging gewoon in mijn eigen tempo. Toen er eenmaal een gat was, ging ik door omdat ik dacht dat het stuk stenen langer zou zijn. Bovendien vond ik dat ik in mijn eentje min der risico liep voor het ge val ik lek zou rijden omdat ik een materiaalwagen pal achter me had. De ver schrikkelijk harde wind heeft me echter parten ge speeld. Maar ik weet zeker dat ik alleen zou zijn aan gekomen als Delcroix Hi nault niet had geholpen. Dat was onbegrijpelijk voor mij. Pevenage had toch de gele trui". Voordien had Kuiper zich, met Jan Raas aan het wiel, vrijwillig laten inlopen door het trio Hinault - Van de Velde - Delcroix. Kui per „Ik werd gewaar schuwd door De Muer dat Hinault na zijn lekke band vlak achter mij zat. Het was zinloos om krachten te verspillen. Door samen te werken kon meer bereikt worden". Was het wel ver standig om een verbond met Hinault te sluiten want hij is toch de te klop pen man in deze Tour? Kuiper „Dat is wel zo, maar de Tour is nog maar net begonnen. Er kan nog zoveel gebeuren. Het ging er mij alleen om zoveel mo gelijk concurrenten op af stand te zetten". En daar slaagde Kuiper volledig in. Hij werd van de verliezer in Francor- champs - hij verloor in de tijdrit bijna tweeeneenhal- ve minuut op Hinault - tot de morele winnaar in Lille- ...„Toch zie ik dat anders", Later, op zijn hotelkamer, kon Kuiper toch weer lachen. aldus Kuiper. „Ik voelde mij na die tijdrit geen ver liezer. Het ging inderdaad niet zo goed maar de mi nuut die ik daardoor extra verloor, tel ik niet zo. Ver liezer ben je voor mij pas als je niet mee bent met een groepje dat vier of vijf minuten pakt". HEIN GROOTHUIS KUIPER:,.SUPERMAN HINAULT HEEFT OOK NOG ALLES MEE" JOOP ZOETEMELK ^ourbaas Iknielt" diïoor Zoetemelk LE Op weg naar Lille talmde de stem van tourdi- 'teür Felix Lévitan over de tdio. In een officieel commu- Eé van de wedstrijdjury Lévitan Joop Zoetemelk ses aan voor de gang van ken tijdens de maandag ge- den individuele tijdrit te ancorchamps. De bedoeling 5 geweest om Bernard Hi- ult drie minuten later te la- starten dan Zoetemelk, De rschillen tijdens de race te- n de klok waren dan voor ide coureurs het gemakke- kst waarneembaar. Dat was hter niet gebeurd. De Belg .-Luc Vandenbroucke was na Zoetemelk maar voor nault gestart, zodat bij de irt het verschil tussen beide [anten zes minuten bedroeg. bood Lévitan Zoete- zijn ploegleider Peter LILLE Op zijn beslijkt gezicht, hall zichtbaar on der de klep van zijn doorweekte pet, verscheen een verbeten trek. Hij sloeg in een opwelling van woe de en teleurstelling met de vuist op het stuur. Twee meter achter Bernard Hinault gleed Hennie Kuiper gisteren na een moordend zware rit in bar slecht weer en over gevaarlijk gladde keien over de eind streep. Achter het tweetal vocht toen nog een uit eengeslagen veld van verkleumde en totaal uitge putte renners tegen de elementen. Tot de verslage nen behoorden ook de renners van Peter Post, die met zeer veel tegenslag hadden af te rekenen en mede daardoor de omstuimige Hinault op het ter rein dat hij zo haat - de keien - niet hadden kunnen volgen. Hinault, de enige die tot nu toe geen slechte dag heeft gehad, maakte gebruik van de super conditie waarover Hennie Kuiper na zijn teleurstellende tijdrit van maandag plotseling beschikte. Kuiper kon gisteren alles en Hinault was de enige die in zijn spoor kon blijven. Daardoor groeide de afstand tussen Hinault en de mannen van Post op één dag onrustba rend. „Zij maakten mij onder weg ook nog een verwijt", ver telde Hennie Kuiper in Lille, „Hinault zei: '„Als je er niet in je eentje vandoor was gegaan maar op mij had gewacht, had den we samen nog ten minste een minuut meer winst ge boekt". „Dat kan wel zijn", vervolgde Kuiper zijn verhaal, „maar ik had al enkelp keren gewacht. Ik fietste kennelijk zo hard over die stenen, dat de ande ren mij niet konden volgen". Na een lange wandelrit in re gen en wind werden om kwart over vijf, meer dan een uur la ter dan het traagste tempo dat de organisatoren voorzien hadden, in de buurt van het plaatsje Peronnes de gevreesde kasseien bereikt. De renners zaten tpen al zeven uur op de fiets, doornat en verkleumd. Op het derde strookje kasseien brak het langgerekte lint van de 122 lijders. Wereldkam pioen Jan Raas reed op kop, Bernard Hinault reed aan zijn achterwiel. Vervolgens had den Leo van Vliet, Hennie Kuiper, Ludo Delcroix, Johan van de Velde en Michel Pol- lentier positie gekozen. De weg was smal en bonkig, de keien dreunden door in armen en benen. Achter Pollentier gaapte plotseling een stukje niemandsland. En weg waren ze. Joop Zoetemelk volgde op 150 meter. Hij kon het groepje nooit meer bereiken. Vooral Hennie Kuiper vloog over de keien, slippend door de bochten en dan onmiddel lijk weer het tempo verho gend. „Ik dacht maar aan één ding: dat miin banden niet leeg zouden lopen. Want ik rijd altijd goed op de stenen, maar ik heb in Parijs-Roubaix, de befaamde klassieker van de stenen, ook altijd tegenslag ge had. Altijd wel liep een band. leeg. En daar was ik bang voor, want als je van je fiets moet, kunnen je benen bre ken". Geluk Het gebeurde niet. Kuiper demarreerde uit de kop groep en reed, achtervolgd door Jan Raas, een tijdje aan de leiding. Raas weiger de hem te helpen bij het. zware werk, want de wereld kampioen verdedigde de po sities van zijn ploegmak- kers Van de Velde en Zoete melk. Het groepje Hinault kwam daardoor weer terug. En de Fransman, in de kop groep aanwezig zonder een ploegmaat in de buurt, had het geluk van zijn leven dat, toen hij een lekke band kreeg, hij onmiddellijk ge holpen kon worden door zijn ploegleider. Voort ging het. Op een gege ven moment schreeuwde Jo han van de Velde: „Ik heb een lekke band! Onmiddellijk stond Jan Raas een wiel af. Een wereldkampioen in de rol van knecht, dat gebeurt ook niet te vaak. Van de Velde kwam vlug bij. Voortdurend wisselden daarna de posities en tenslotte reed Kuiper op nieuw m zijn eentje vooruit. Hinault en de Belg Delcroix, vorig jaar etappewinnaar in deze omgeving, waren de eer ste jagers. Merkwaardigerwijze hielp Delcroix de Fransman in zijn poging Kuiper te achter halen. Merkwaardig omdat Delcroix daarmee dwars tegen de belangen van zijn ploegge noot Pevenage, de drager van de gele trui, in_ handelde. Op de stenen bleef Hennie Kuiper gemakkelijk de 20 se conden voor die hij genomen had. Eenmaal op de brede geasfalteerde weg aanbeland, werd hij snel door het tweetal ingelopen. Delcroix kreeg op zijn beurt een lekke band en toen waren Kuiper en Hinault alleen. De Nederlander maak te de sterkste indruk. Hij reed .Veiligheidsscherm" om Olympisch gebeuren MOSKOU Drie weken voor het be- /an de Olympische Spelen hebben de Russische autoriteiten een veilige heidsscherm rond het gehele gebeuren opgetrokken dat zijn weerga in de Olympische geschiedenis niet kent. De strengheid van de maatregelen leeft zelfs buitenlanders, die reeds vele jaren in de Russische hoofdstad wonen en gewend zijn bij het binnen komen van bijna elk openbaar ge- louw een identiteitskaart te moeten tonen, onaangenaam verrast. De bedoeling van de veiligheidsmaatre gelen, waarover met geen woord is ge rept in de Russische pers, is niet alleen terroristische acties te voorkomen maar veel meer om contact tussen de buitenlandse bezoekers en de bevolking schier onmogelijk te maken. De organi- en van de Spelen hebben in het verleden herhaaldelijk benadrukt dat /an hun belangrijkste bedoelingen is dat wordt gesymboliseerd door de lachende mascotte Misja de Beer - de vriendschap tussen de volkeren te ver sterken. Betrouwbare bronnen in Mos kou stellen echter dat de tienduizenden Kingeren, die zijn gerecruteerd om te elpen bij de Spelen als kelner, schoon maker, gids, tolk, secretaresse en tiental len andere banen, strenge instructies hebben gekregen niet te verbroederen met de buitenlandse bezoekers. Teneinde de waarschuwingen meer kracht bij te zetten zijn zij gewezen op het gevaar van venerische ziekten, die men zou kunnen oplopen door het con tact met buitenlanders. Ouders ziin ge waarschuwd hun kinderen geen kauw gom van buitenlanders te laten aanne men omdat dit snoepgoed vergiftigd zou kunnen zijn. Om dit verhaal kracht bij te zetten is verteld dat kinderen in een crèche ziek werden nadat een buitenlan der snoepgoed had uitgedeeld. De angst van de autoriteiten voor poli tieke en ideologische „besmetting" van de Russen is evenwel aanmerkelijk gro-' ter dan de bezorgdheid voor het licha melijk welzijn. Een belangrijke reden daarvoor is de boycotoproep, die is ge daan door de Amerikaanse président Carter. De officiële Russische pers heeft herhaaldelijk gewaarschuwd extra waakzaam te zijn voor ideologische sub versieve activiteiten tijdens de Spelen. „Soviet News", een publikatie van de Russische ambassade in Londen, heeft de CIA beschuldigd van het speciaal trai nen van groepen Russisch sprekende anti-Olympische saboteurs, die de Spelen moeten verstoren. Volgens Soviet News zouden de anti-Olympische plannen van de CIA o.a. bestaan uit het uitdelen van strooibiljetten, posters en lectuur tijdens de Spelen alsmede het vertrekken van t- shirts, tassen, jasjes en parapluies be drukt met slagzinnen over mensenrech ten en foto's van Russische dissidenten. Een op een Moskou, dat reeds een groter aantal poli- tie-agenten telt dan welke andere stad ter wereld, is „verrijkt" met duizenden geüniformeerde politiemensen uit de provincie. Hun aantal is geheim en som mige bronnen melden dat het totaal ligt rond de 35.000. Verder zou het dubbele van dit getal optreden als politie-agent in burger. Dat betekent dat ongeveer voor elke buitenlander een politieman be schikbaar is op elk moment van de Spe len. De geüniformeerde politie opereert in groepjes van twee. Momenteel staan deze koppels, waarvan sommige zelfs uit Centraal-Azië afkomstig zijn, reeds op vrijwel alle hoeken van de straten. De veiligheidsmaatregelen betreffen niet alleen de Olympische accommodaties en het Olympisch dorp maar ook het pers centrum en de hotels waar de journalis ten zullen logeren. Voordat een journa list het perscentrum kan betreden, moet hij zijn accreditatie latên zien. Zijn pen nen, geld, sleutels, horloge en andere metalen voorwerpen moet hij afgeven voordat hij door de moderne metaalde tector gaat. Alle tassen en koffertjes wor den onderzocht in speciale röntgenappa ratuur. Dat gebeurt ook bij aankomst op het vliegveld Sheremetjevo van Moskou, waar alle boeken en lectuur eveneens worden doorgekeken. Nauwgezet Wanneer de journalisten het perscen trum verlaten, worden hun papieren net zo langzaam en nauwgezet onderzocht als bij het betreden van het gebouw. De zelfde procedure doet zich voor wanneer zij naar hun hotels gaan. De opdracht tot de strenge controles is reeds begin dit jaar op zeer hoog Russisch niveau gege ven. Een van de bedoelingen is te voor komen dat Russen in de werkruimten van de journalisten komen. Verder is het ook vrijwel onmogelijk dat zij andere plaatsen, waar de vertegenwoordigers van de media zich ophouden, binnen ko- „Het is net alsof je een militair gebied binnenkomt", verklaarde een westers di plomaat nadat hij de veiligheidsmaatre gelen in het perscentrum had gezien. Sebastian Coe: Sebastian Coe passeert eindstreep en heeft (weer) een wereldrecord veroverd. OSLO - Een half uur was de Brit Sebastian Coe gisteravond in het Bisletstadion in Oslo viervoudig wereldrecordhou der. Hij had zojuist het wereldrecord op de 1000 meter ge bracht op 2.13,40 (oud 2.13,90 van Wohlhuter, 30 juli 1974). Binnen zes weken verbeterde Coe vorig jaar de beste wereldtijden op de 800 meter, 1500 meter en de Engelse mijl. Een half uur na de recordrace op de kilometer was de 23-ja- rige Coe echter al weer een wereldrecord kwijt. Toen liep zijn landgenoot en grote rivaal Steve Ovett 3.48,8 op de mijl, waarmee hij tweetiende seconde sneller was dan Coe een jaar geleden, ook in het Bisletstadion. Onder luid applaus van de volle tribunes (22.500 toeschouwers) liep Coe tijdens zijn recordrace de 400 meter in 49,4 seconden en de 800 meter in 1.44,4. Hij lag toen zelfs 2,4 seonden onder de re cordtijd van de Amerikaan Rich Wohlhuter. Daar bleef tenslotte een halve seconde van over. „Ik was niet speciaal uit op een we reldrecord", zei Coe. „Mijn voornaamste doel was Willi Wülbeck achter me te houden." De 2.14,53 van Wülbeck (tweede) bete kende een Westduits record. John Walker bracht als derde het Nieuwzeelandse record op 2.16,57 en ook de Spanjaard Antonio Paez zorgde als vierde met 2.16,64 voor een nationaal record. Het was de derde maal dat Coe in dit stadion een wereldrecord liep. Vorig jaar was dat het geval met de 800 meter (1.42,33) en de Engelse mijl (3.49,0). Het wereldrecord van Steve Ovett was het 21e van dit seizoen. Hij bleef de Brit Steve Crame precies vijf seconden voor (3.48,8 tegen 3.53,8). Gerard Terbroke eindigde op de 5000 meter als vierde in 13.34,9. Hij bleef daarmee 13,2 seconden boven zijn eigen nationale re cord, maar was dit seizoen nog niet zo snel geweest. Winnaar werd de Ier John Tracy in 13.28,2, voor twee Japanners, Toshi- hiko Seko (13.30,9) en Kunimitsu Ito (13.34,6). VOOR DE HELFT EEN T'JDRIT... 3juli_7e elappe 65-en 92km het langst en het hardst aan de leiding. Bij het opdraaiden van het circuit, dat nog een keer gereden moest worden, had Kuiper een scherpe bocht op gemerkt. Honderd meter ver der lag de finish. „Mijn plan was die laatste bocht met grote snelheid te nemen. Ik hoopte dan dat Hinault geen risico's zou aangaan en in die bocht tien meter zou verliezen, waarna ik er van overtuigd was dat ik de etappe zou win nen". Kuiper veroverde in die bocht inderdaad tien meter* voorsprong. Op het kritieke moment, toen hij wilde scha kelen naar het „ideale" kam wiel 13, weigerde zijn versnel lingsapparaat. „Dat is mijn ne derlaag geworden", zei Kui per, „Hinault is een superman, maar hij heeft ook alle goden Zo eindigde opnieuw een ver bijsterend zware dag in de Tour. Het lijden van de ren ners heeft door het slechte weer ongekende vormen aan genomen. Het kan bijna niet anders of er gaan in de ko mende dagen zware klappen vallen in het peloton. Uit voorzorg heeft de Tourdirectie voor de etappe van vandaag al vast 18 km. stenen uit het par cours geschrapt. Of zij daar mee een dreigende staking van de renners kan afwenden, blijft onzeker. Uitslagen tijd, 3. Ludo Delcroix (Bel/Godefroot) 8.04.20, 4. Yvon Bertin (Fra/Guimard) 8.05.33, 5. Guido van Calster (Bel/De Kimpe) 8.05.33, 6. Sean Kelly (Ier/De Kimpe), 7. Pierre Bazzo (Fra/Crepel). 8. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel/Cre- pel), 9. Jean-Louis Gauthier (Fra/Dan- guillaume), 10. Jean-Rene Bernau- /De Muer), 19. Bernard Bourreau uimard), 23. Hubert Llnard /Guimard), 26. Ludo Loos (Bel/Lefe- 47. Jan Raas (Ned/Post), z.t. 64. Leo van Vliet (Ned/Post) 8.11.20, 66. Jos Schipper (Ned/Lefevre) z.t., 76. Ger- rie Knetemann (Ned/De Bruyne) 8.19.41, 120. en laatste Dominique Sanders (Fra/Teka) 8.26.30. De Span jaarden Francisco Galdos en Jesus Guzman uit de ploeg van Carrasco staakten de strijd. Algemeen klassement: 1. Rudy Pevenage (Bel/Godefroot) 28 Bernard Hinault (Fra/Guimard) op 3.28, 4. Hennie Kuiper (Ned/De Muer) op 6.47, 5. Henk Lubberding (Ned- /Post) op 7.06, 6. Joop Zoetemelk (Ned/Post) op 7.11, 7. Ronnie Glaes (Bel/Godefroot) op 7.20, 8. Johan van de Velde (Ned/Post) op 7.48, 9. Jean- Luc Vandenbroucke (Bel/Crepel) op Bonnet (Fra/Guimard) op 9.26, 12. mard) op 10.01, 14. Michel Pollentier (Bel/De Kimpe) op 10.07, 15. Chris tian Seznec (Fra/Danguillaume) op 10.15, 17. Patrick Perret (Fra/De Muer) op 10.31, 18. Sven-Ake Nilsson (Zwe/Danguillaume) op 10.48, 19. Guy Nulens (Bel/De Bruyne) op 11.17, 20. Pascal Simon (Fra/De Muer) op 11.21, 21. Graham Jones (Gbr/De Muer) op 11.23, 22. Gerry Verlinden (Bel/Godefroot) op 11.35, 23. Jo Maas (Ned/De Bruyne) op 12.02, 24. Sean Kelly (Ier/De Kimpe) op 12.25, 25. Gerrie Knetemann (Ned/Post) op 12.49, 26. Joaquim Agostinho (Po- f/Altig) op 13.50, 27. Ferdl van den Haute (Bel/Crepel) op 13.50, 28. Ludo Loos (Bel-Lefevre) op 14.07, 49. Jos Schipper (Ned/Lefevre) op 18.27, 53. Jan Jonkers (Ned/Lauwers) op 19.20, 61. Jan Raas (Ned/Post) op 20.25. Ploegenkiassement: 1. Guimard 32 uur 20 minuten en 1 seconden, 32 pnt, 2. De Muer z.t., 44 pnt. 3. Godefroot 32.20.59, 4. Dan- guillaume 32.22.14, 79 pnt, 5. Crepel z.t. 81 pnt. 6. De Kimpe 32.25.49, 85 pnt., 7. Post z.t. 133 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 117 uur 10 minuten en 10 seconden, 2. Godefroot 117.15.29, 3. Post 117.16.09, 4. Crepel 117.25.54, 5. De Muer 117.26.25, 6. Dangulllau- Vandenbroucke 29 pnt. 2. Van Impe 17 pnt, 3. Jones 16 pnt, 4. PoU lentier 11 pnt, 5. Hinault 9 pnt. Stand klassement der jongeren: 1.' Claes, 2. Van de Velde, 3. Bernau- deau. Puntenklassement: 1. Bazzo 111 pnt. 2. Bertin 110 pnt, 3. Hinault 87 pnt. 4. Rudy Pevenage 86 pnt, 5. Raas 78 pnt. De prijs voor de strijdlustlgste renner uit de vijfde etappe werd toegekend aan Hennie Kuiper. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord zenden naar dagblad Leidse Courant, ant woordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. Inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur. op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG9 -»S Welke Nederlander komt het eerst over de finish in de 8e etappe Flers-St.Malo? INZENDER: Naam: Woonplaats:.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17