Onverwachte ontmoetingen in Moskou wekken hoop op doorbraak in crisis Washington bezorgd over Russische invloed Seychellen Onlusten in Uitenhage; zwarte jongeman gedood John Anderson officieel presidents kandidaat Oost-Jeruzalem uitgeroepen tot hoofdstad Palestijnen Paus: klassenstrijd leidt weer tot nieuwe klassen JUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1980 PAGINA 15 (Van i correspondent Ami 1 Vree BONN Dat het bezoek van bondskanse lier Helmut Schmidt en zijn minister van Buitenlandse Zaken Genscher aan Moskou geen gewoon werkbezoek was, stond van te voren vast (al wilden enkele diplomaten graag die schijn ophouden). Het feit dat de Duitse politici de eerste westelijke gesprek spartners van Brezjnev en de Russische top in het Kremlin waren na de inval in Afgha nistan en de daardoor ontstane internatio nale crisis, schroefde automatisch de ver wachtingen omhoog. Niettemin bestond er tot vlak voor het vertrek uit Bonn nauwe lijks enige zekerheid in welke richting de gesprekken die als hoofdthema's Afghanis tan en de wederzijdse bewapening hadden, zouden gaan. Aangezien de gebruikelijke voorbereidende gesprekken over een ge- meenschapppelijk communiqué al niet tot overeenstemming hadden geleid, bleef het resultaat van de ontmoeting tussen Schmidt en Brezjnev tot het laatst toe volledig open. Vanuit Westerse ogen kon het net zo goed een flop voor de bondskanselier worden (wanneer de Sovjet-leiders namelijk onver anderlijk op eerder ingenomen standpunten zouden blijven staan) als een succesje wan neer zou blijken dat hij enige doorbraak in de Oost-West-impasse zou weten te bewerk stelligen. Zoals wel meer gebeurt bij dergelijke ontmoetingen op hoog niveau waren het protocol en de veranderingen daarin die waarnemers een signaal gaven dat er „iets in de lucht hing". Dat begon al met de onverwachte aanwezigheid van de bejaarde partijleider zelf op het vliegveld in Moskou bij de aankomst van de Duitse de legatie, en het werd versterkt door de Russische ont vangst als zodanig die van het begin af aan - o.a para des, kransleggingen, volksliederen, etc. - meer het ka rakter van een staatsbezoek droeg, dan dat het om het bezoek van een „gewone" regeringsleider ging. Bondskanselier Schmidt lijkt, tijdens de persconferentie aan het eind van zijn besprekingen met de Russische leiders, iets in het oor van zijn minister van buitenlandse zaken, Genscher, te fluisteren. Het beeld vertekent ech ter; terwijl minister Genscher voor zich uitstaart praat de Bondskanselier wat enige achter hem staande functio narissen. Als een werkelijke sensatie beschouwde de aanwezige en specialist op het gebied van raketten Orgarov. Dit reisbegeleiders en journalisten de volstrekt onver- gesprek duurde maar liefst twee uur waardoor het ge wachte ontmoeting van de Duitse politici met de Russi- hele programma aanzienlijk werd vertraagd: het was sche minister van Defensie Ustinov en diens stafchef voor het eerst dat Westelijke leiders een opwachting i het zwaar bewaakte „Pentagon" van het Intensieve besprekingen In zijn persconferentie aan het einde van het bezoek ging bondskanselier Schmidt gisteravond vanzelfspre kend niet in op eventuele concrete resultaten van de intensieve besprekingen. In de eerste plaats worden bij dergelijke ontmoetingen meestal niet meer dan ge meenplaatsen naar de buitenwereld doorgegeven die pas later door de media worden „ingevuld"; daarnaast is het niet meer dan beleefd dat bondgenoten worden ingelicht over de resultaten tot welk doel minister Genscher vandaag al naar Washington en (verrassen derwijs) ook Parijs zal vliegen. Schmidt licht boven dien vandaag ook het kabinet in Bonn in en zal don derdag een regeringsverklaring over zijn reis in het Westduitse parlement afleggen. Niettemin liet hij giste ren al doorschemeren dat er aan de kant van de Sovje t-Unie duidelijk bereidheid bestaat om in welke vorm dan ook over een verdere ontspanning en daarmee over de Euro-strategische raketten te onderhandelen. Van een „knieval voor Moskou" zoals met name de op positie van CDU-CSU in Bonn, alsmede invloedrijke kringen in Washington vreesden, schijnt geen sprake te zijn geweest als men welingelichte bronnen mag ge loven. Schmidt heeft helder, duidelijk en zonder om wegen de westelijke standpunten onderschreven en daaraan toegevoegd dat het geen enkele zin heeft een wig proberen te drijven tussen de Navo-partners. De bondskanselier zelf kenmerkte de toon van de ge sprekken gisteravond als „vrijmoedig en ernstig" en sprak verder van „een uitgesproken zakelijkheid die hopelijk een bijdrage kan leveren voor de latere zake lijke oplossing van problemen". Onder de last van de internationale problemen werd het bilaterale aspect van de ontmoeting enigszins on der de tafel geschoven. De ondertekening van het Duits-Russisch verdrag tot uitbouw van de (toch al aanzienlijke) wederzijdse economische betrekkingen is echter niet zonder betekenis. Dat het door de ambassa deurs werd ondertekend in plaats van door Schmidt en Brezjnev zelf had te maken met het feit dat Bonn geen enkel voedsel wilde geven aan eventuele Russische propaganda, dat „ondanks Afghanistan" een westelijke regeringsleider bereid blijkt zich daarvoor met de lei ding van de Sovjet-Unie aan een tafel te zetten. ARCHIPEL INDISCHE OCEAAN STRATEGISCH BELANGRIJK WASHINGTON Op het ogenblik dat de Amerikanen zich militair versterken in het gebied van de Indische Oceaan, maakt het Pentagon zich ongerust over het Werk dat de Russen maken van de Seychellen. Het eilandenrijk der Seychellen, gelegen op 1.800 kilomete uit de kust van Kenia, neemt een strategische positie in op de route die de olietankers elke dag gaan om West-Europa en de Verenigde Staten te bevoorraden van olie. De Verenigde Staten zijn op de Seychellen slechts verte genwoordigd door een zaakge lastigde, maar de Russen bezit- n de hoofdstad Victoria de belangrijkste diplomatieke vertegenwoordiging. „De Rus sische diplomaten in Victoria zijn erg actief", zei een hoge Nog niet alle Surinaamse politieke gevangenen vrij PARAMARIBO Het Suri- naamse bewind heeft een aan tal politieke gevangenen vrij gelaten, maar nog niet alle, zo heeft minister de Koning voor ontwikkelingssamenwerking gisteren medegedeeld. Bij zijn aankomst in Suriname had men de minister medegedeeld, dat alle politieke gevangenen weer op vrije voeten waren. Minister De Koning verklaar de van mening te zijn, dat de situatie in Suriname voor wat betreft het eerbiedigen van de mensenrechten de laatste maanden vooruit is gegaan. Hij vindt dat minister-president Chin a Sen zich veel moeite getroost om de rechtsstaat te herstellen. ambtenaar van het Pentagon. Hun werk wordt des te ge makkelijker gemaakt doordat enkele leden van de regering der Seychellen, volgens een recent rapport van de CIA, pro-Russisch zijn. Die schielijke belangstelling voor de voormalige Britse ko lonie met haar elk jaar meer dan 60.000 toeristen trekkende stranden, zou wel eens ingege ven kunnen zijn door de hoop van het Kremlin, er een mili tair steunpunt in te richten. De pers op de Seychellen, die voor haar nieuws in grote mate afhangt van het Russi sche persbureau Tass, vaart op gezette tijden uit tegen de Amerikaanse militaire aanwe zigheid op Diego Garcia, de enige permanente basis waaro ver de Amerikanen in het ge bied van de Indische Oceaan beschikken. Maar diezelfde pers heeft geen enkele informatie verschaft over de aankomst in februari van dit jaar van twee Russi sche vrachtschepen, die gro tendeels 's nachts gelost wer den. De Amerikaanse inlich tingendiensten hebben erover gezegd dat de Russen de rege ring van de Seychellen van militair materieel zijn gaan De bezoeken van Russische schepen aan Victoria zijn in de laatste maanden overigens fre quenter geworden. De Ameri kaanse aanwezigheid op de Seychellen is bescheiden. De Amerikaanse luchtmacht be schikt sinds 1962 op het eiland Mahe over een volgstation voor satellieten. Hoewel de ha ven van Victoria en de zeven vliegvelden in de archipel mo menteel niet de meest geschik te voor militaire doeleinden zijn, aldus het Pentagon, zijn ze voor de Russen bruikbaar. „Wij houden de Russen op de Seychellen nauwgezet in de gaten", verklaarde een hoog geplaatste Amerikaanse func tionaris. „De vestiging van een Russische basis in de archipel zou ernstige gevolgen hebben voor het militaire machtseven wicht in het gebied van de In dische Oceaan." WASHINGTON John Ander son, het Republi keinse lié van het Amerikaanse huis van Afge vaardigden voor Illinois dat sinds twee maanden als onafhankelijke deelneemt aan de campagne voor het president schap, heeft giste ren officieel be kendgemaakt dat hij kandidaat is. „Ik geloof nu dat iemand die onaf hankelijk is, kan winnen en daarom maak ik vandaag officieel mijn kan didatuur bekend", zei Anderson op een persconferen tie in Washington. Anderson heeft het de laatste weken erg druk gehad met het bijeen schrapen van de 15 miljoen dollar die hij schat nodig te hebben om een doeltreffende cam pagne te kunnen voeren. Hij heeft nu ongeveer een vijfde van dat be drag bij elkaar. In april was An derson als kandi daat van de Repu blikeinse partij af gevallen na een reeks voorverkie zingsnederlagen. Hij zei toen dat hij als onafhankelijke verder zou gaan als Onafhankelijke kandidaat zondag naar Europa hij genoeg geld bij elkaar zou kunnen krijgen en zijn naam plaatsen op kandidatenlijsten in voldoende sta ten. Gisteren zei hij te hopen in alle 50 staten te kunnen meedoen. Anderson gaat zon dag voor tien da gen naar het Mid den-Oosten en West-Europa, om de regeringsleiders daar te laten zien dat hij een kandi daat met kansen is. Hem werd ge vraagd of hem ter ore was gekomen dat president Car ter zou proberen de Westeuropese lei ders over te halen hem niet te onvan- gen. „Nee, ik ben daar niet van op de hoogte en ik zou bovenmate ge schokt zijn als iets in die zin zou wor den ondernomen", antwoordde An derson. De campagnelei ders van president Carter hebben ge probeerd Ander sons naam uitge wist te krijgen in' veel staten, bang dat een onafhanke lijke kandidaat te veel Democratische kiezers aantrekt. Anderson haalde opiniepeilingen aan waaruit bleek dat hij een verras send goede derde de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap Ro nald Reagan en de Democraat Carter. JOHANNESBURG In een zwarte woon wijk van de Zuidafrikaanse stad Uitenhage is gisteravond een 17-jarige jongen gedood, toen een politieman het vuur opende op een stenen gooiende menigte. Een man werd in de schouder gewond. Volgens de Zuidafrikaanse politie werd de be trokken politieman aangevallen in de zwarte woonwijk Kwa Nobuhle door 300 zwarten. Na dat hij assistentie had gevraagd, voelde hij zich gedwongen het vuur te openen, waarbij de jon geman om het leven kwam. De menigte zou daarna aan het plunderen zijn geslagen, vervol gens werden molotovcoctails naar huizen en auto's gegooid. Verleden week is er in Uitenha ge massaal gestaakt door zwarte werknemers in de autoindustrie. Vijfendertig vooraanstaande Zuidafrikaanse geestelijke leiders zijn gisteren veroordeeld tof een boete van 150 gulden of vijftig dagen hech tenis wegens het bijwonen van een illegale bij eenkomst en het verstoren van het verkeer. De veroordeelden, onder wie de gematigde activist bisschop Desmond Tutu, hadden in mei meege daan met een demonstratieve tocht als protest tegen de arrestatie van een geestelijke. Drie van de 35 kozen voor vijftig dagen hechte nis; de anderen betaalden de boete. Amerikaanse wapens per luchtbrug naar Thailand WASHINGTON De Vere- nigde Staten sturen onmid dellijk voor miljoenen dol lars militair materieel naar Thailand in verband met de schendingen van Thais grondgebied door Vietname se troepen. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekend gemaakt. Carter is daarmee ingegaan op de dringende verzoeken uit Bangkok. De militaire spullen zullen per luchtbrug van zes of zeven Herculesvliegtuigen worden overgebracht. CAIRO Het Egyptische parlement heeft een resolutie aangenomen, Waarin Oost-Jeruzalem wordt uitge roepen tot „hoofdstad van de Pales tijnen". De Egyptische regering heeft verklaard, dat haar opvattin gen, dat Oost-Jeruzalem Arabisch is, onwrikbaar zijn. Deze stap van het Israëlisch parle ment is inpeeeven door de stap van Is raël om Jeruzalem te doen uitroepen tot de ondeelbare hoofdstad van de staat Israël. De plaatsvervangend premier van Is raël, Yadin - premier Begin is, na zijn recente lichte hartaanval zeker twee weken aan het ziekenhuis gebonden - heeft gisteren boos de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin aan Israël het recht wordt ontzegd de status van Jeru zalem te veranderen en uit te roepen tot hoofdstad, verworpen. In het bijzon der maakte hij zich kwaad dat de lutie niet getroffen was door een Ame rikaans veto. In plaats daarvan ont hield Amerika zich van stemming wordt uitgemaakt door wat wij hier in Jer Onder deze moeilijke omstandigheden zijn vandaag in Washington de bespre kingen over de Palestijnse autonomie hervat. Aan deze besprekingen nemen deel: de Israëlische minister van bin nenlandse zaken Josef Burg, de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali en de Amerikaanse afgezant Sol Linowitz. Een half miljoen mensen had zich gisteren verzameld op de bo dem van de ravijnachtige Alfonso Pena-avenue in de Braziliaanse industriestad Belo Horizonte toen de paus daaraan gisteren een bezoek bracht. Op de voorgrond de wagen, waarin de paus langs en door de mensenmenigten rijdt. RIO DE JANEIRO Naar schatting twee miljoen Brazi lianen hebben gisteren in Rio de Janeiro de heilige mis bij gewoond, die paus Johannes Paulus II in de openlucht op droeg. In zijn preek wees hij elke bemoeienis van de staat met de grootte van het gezin krachtig van de hand. Het gezinsleven in Brazilië, zo zei hij, werd bedreigd door „mensonwaardige om standigheden", zoals te weinig woningen, gebrek aan hygiëne en onderwijs. Volgens de paus leven miljoenen gezinnen op het platteland en aan de rand der grote steden in misère, slachtoffer als zij zijn van werkloosheid of ontoereikende beloning. Eerder had hij in Belo Horizonte de eucharistie gevierd met on geveer honderdduizend jongeren. „Laat je door de moderne we reld niet tot instrument maken", zo hield hij hen voor. Hij zei er begrip voor te hebben, dat jonge Brazilianen de sociale structu ren radicaal willen veranderen, maar wees erop, dat de utopie van een maatschappij zonder klassen leidt tot het instellen van samenlevingen met nieuwe klassen. Naar verluidt zouden vooruitstrevende bisschoppen bepaald in genomen zijn met de toespraak, die de paus maandag hield .ten aanhore van president Figueiredo. Hij riep de leiders van het Braziliaanse volk daarin op de samenleving met vreedzame middelen te hervormen en de democratische vrijheden in het land te eerbiedigen. Vandaag is de paus in Rio gebleven voor een bezoek aan een krottenwijk, de wijding van 76 diakens tot priester en een samenkomst met Latijsamerikaanse bisschoppen. Morgen gaat hij naar Sao Paulo." Bani-Sadr: zes samenzweringen verijdeld PARIJS. TEHERAN De Iraanse president Bani-Sadr heeft gisteren in een vraag gesprek met het Franse blad Le Monde bevestigd dat in de afgelopen vier maanden in Iran zes samenzweringen van militairen zijn verij deld. Hij beschuldigde ver der de Amerikanen ervan de basis te leggen voor een con tra-revolutie. Volgens Bani- Sadr was de mislukte bevrij dingsactie van de gijzelaars in Teheran slechts een „tweederangs" uiting van de ondergrondse activiteit op grote schaal, die moet leiden tot de omverwerping van het revolutionaire regime ih Iran. Uit de plannen die zijn gevonden in de neergestorte helicopters is volgens de Iraanse president gebleken dat de hele revolutionaire leiding van Iran met steun van Iraanse commando's had moeten worden ver moord. President Bani-Sadr heeft tij?- dens een bijeenkomst gewaat- schuwd dat Iran gevaar loopt door de actie van de orthodoxe islamieten, wier buitensporig heden even kwalijk zijn als die van de verjaagde sjah. Iraanse artsen hebben gisterep uit woede over de terechtstel ling van een collega besloten vandaag een 24-uurstaking te houden. Zij willen alleen maar spoedgevallen behandelen. Tot de staking werd gisteren be sloten tijdens een vergadering waaraan 900 artsen uit heel Iran deelnamen. Met de sta king willen zij protesteren te gen de executie van hun colle ga Narimisa. Deze werd door een revolutionaire rechtbank in Ahwaz in het zuidwesten van Iran ter dood veroordeeld wegens het samenzweren om gevangenen te bevrijden en wegens geweldpleging tijdens de onlusten op de universiteit in Teheran in april. De artsen betogen dat Narisima geen ad vocaat heeft gekregen en dat allerlei andere juridische re gels met voeten zijn getreden. Ze eisen dat de degenen die verantwoordelijk zijn voor deze beangstigende moord gestraft worden. Ex-sjah heeft gezwel in alvleesklier CAIRO De voormalige sjah van Iran lijdt aan „een ontste king van een gezwel in de al vleesklier". Dit staat in een medisch bulletin dat is uitge geven door het bureau van de Egyptische president. Volgens het bulletin betrof de operatie die de ex-monarch maandag heeft ondergaan, „een abces in de buik gelegen onder het middenrif en te wij ten aan een ontsteking van een gezwel in de alvleesklier". Het is de eerste keer dat mel ding wordt gemaakt van een ontsteking in de alvleesklier. In maart is de milt van de ex- sjah weggenomen die was aan getast door kanker van de lymfeklieren. Tijdens de ope ratie bleek dat ook de lever door de kanker was aangetast Geen levensteken van ontvoerde Franse industrieel PARIJS Er is nog altijd geen levensteken ontvangen van de ontvoerde Franse indu strieel en vice-voorzitter van het werkgeversverbond, Mi chel Maury-Laribiere. Deze werd vier dagen geleden ont voerd en er werd een losgeld geëist van 150 miljoen gulden. Het ultimatum voor de beta ling daarvan verstreek gis te- De familie van de ontvoerde is wel bereid het losgeld te beta len, hoewel de politie wil dat zij op geen enkele wijze met de ontvoerders in onderhandeling gaat. Een zoon van Maury-La ribiere verklaarde echter dat de familie voor het losgeld zou zorgen, wanneer de ontvoer ders kunnen aantonen dat zijn vader nog in leven is. TOERISTENCENTRA MOEILIJK TE BEREI KEN Vervoers- staking in Portugal LISSABON Portugal is vandaag vrijwel van de bui tenwereld afgesneden door een vervoersstaking. Alleen de autoweg en de vluchten van buitenlandse luchtvaart maatschappijen houden de verbinding open. Sociale conflicten hebben ge leid tot het stranden van Por- tugals 74 schepen, alle vlieg tuigen van de nationale maat schappij TAP en de internatio nale treinen. Dat is des te er ger, waar het toerisme naar de warme stranden van de Algar- ve op zijn hoogtepunt is. De koopvaardijstaking zou kun nen eindigen, die van de spoorwegen duurt 48 uur en die van TAP heeft geen tijdsÜ-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15