Vreemd gekl? FC Den Haag al vroeg in training Familie Pronk kiest voor de Nutsspaarbank. Pienol kado. Ja CeïdaeSotiWit Tapijten vanaf 59.- GRATIS GELEGD LEIDSE SPAARBANK Medische bezwaren tegen sommige takken van sport Zieltogende soul van Marvin Gaye SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1980 KOREVAAR VERLENGT rnMTD\rT DEN HAAG Vroeger dan normaal is FC Den Haag begonnen aan het nieuwe seizoen. Omdat zaterdag 12 juli de eerste wedstrijd voor. de intertotocompetitie wordt afgewerkt (uit tegen Rapid Wien), leverde de spelersgroep gisteren al de eerste trainingsinspannin gen. Onder leiding van nieuwe trainer Hans Kraay werkte ook Joop Korevaar, die 's middags zijn contract met twee jaar verlengde. Daardoor rest slechts de onze kerheid rond doelman Hans Galjé, die mogelijk naar Ajax vertrekt. Wil de landskampi oen de transfersom van onge veer zes ton betalen, dan zal FC Den Haag naar een ver vanger voor Galjé moeten uit kijken. Mogelijk wordt dat Dido Havenaar, die geheel is hersteld van zijn armoperatie en die op de eerste trainings dag een opmerkelijk gelijk waardige behandeling kreeg van Kraay. Het is echter de vraag of FC Den Haag de gok aandurft met de op eredivisie- niveau „groene" Havenaar, aangezien de club blijft mik ken op prestaties, zoals voor zitter Pieter den Duik nog eens benadrukte. Kraay koos voor de eerste training een andere benade ring dan de vertrokken Piet de Visser. Kraay prefeerde de baltraining, waaraan de mees te voetballers meer plezier be leven dan aan het eentonige loopwerk. Niettemin toonde vooral Henk van Leeuwen aan dat soort arbeid niet te schuwen. In zijn gretigheid om na de slepende blessure weer helemaal terug te ko men, is hij zichtbaar bezig ge weest met aftrainen. In tegen stelling tot Van Leeuwen suk kelt Fred Goemans nog altijd met zijn voet. Hij oefende wel mee, maar is momenteel toch de enige speler die niet bles- surevrij is. Een plezierig vooruitzicht voor Kraay, zo'n laag blessu repercentage. Hij kan, met in begrip van de nieuwelingen Pen (lichtelijk corpulent ogend) en Bouwma (een ju weel van een afstandschot), starten met een zo goed als fitte en vooral „hongerige" spelersgroep. Voor het begin van een moeilijk seizoen is dat tenminste een basis. Bo vendien weet Kraay zich ge steund door Eddy Hartmann, die weliswaar geen verant woordelijkheid meer wil voor het technische beleid, maar die het komend seizoen „het administratieve gedeelte in de ruimste zin van het woord" (Den Duik) voor zijn rekening neemt. Hartmann dus niet meer als manager, maar onge twijfeld wel als hulp en vraagbaak, want hij brengt tenslotte erg veel kennis van zaken mee. De totale selectie van FC Den Haag vertoont veel jonge ge zichten, vooral door het aan trekken van enkele amateurs. Dit jeugdig talent start even wel in het C-team, onder lei ding van Piet de Zoete, zodat de verjonging in de A-selectie TWEE JAAR voorlopig nog mondjesmaat wordt doorgevoerd. Fred van Hal (secretaris): „Eind vorig seizoen lag de gemiddelde leeftijd rond de 29 jaar. Die is nu gedaald, maar we zitten voorlopig met een A-selectie van twintig spelers. Als de competitie straks loopt, blij ven er zestien over en dan zal die gemiddelde leeftijd toch wel tussen de 26 en 27 jaar liggen. Dat is natuurlijk nog te hoog". Kraay daarover: „Verjonging is noodzakelijk, maar het kritische Haagse pu bliek wil prestaties en goed voetbal zien. Mede daarom heeft FC Den Haag twee nieuwe spelers aangetrokken om het verlies van Jonker (AZ'67) en Goodlass goed te maken." Waarmee hij maar wilde zeggen, dat een rigoreu- ze verjonging een te groot ri sico inhoudt voor FC Den Haag, eigenlijk voor elke ere divisieclub. Binnenkort is het woord weer aan het publiek zelf. DICK HOFLAND Joop Korevaar, kort na de ondertekening van zijn tweejarig contract, leeft zich uit op de eerste training van FC Den Haag. Rechts kijkt nieuwe trainer Hans Kraay of het allemaal wel goed wordt gedaan. Op de achtergrond Simon van Vliet (links) en Ton Wickel. Voor goed en voordelig tapijt naar MORSSTRAAT 2-6 - LEIDEN - TEL. 146190 VAN LIMBURG STIRUMSTRAAT 6 - NOORDWIJK - TEL 01719-10866 worden door ons Wij leveren ook: Desso, Silvester. Pa- rade, Intertest, Bonaparte enz. enz. Kom en overtuig uzelf! Regazzoni kan nooit meer racen VEENENDAAL Slechts eenmaal kon de Nederlandse aanhang gisteravond in het Valleibad juichen voor een gouden medaille. Henk Huy- ben bevocht de hoogste plaats op het erepodium als winnaar van de 100 meter vrije slag pa- raplegies klasse 5. Zijn tijd: 1.10.72, een wereld- en olym pisch record. De overige Ne derlanders wisten het podium niet te bereiken op deze avond, waarop de Amerikaan se ploeg zijn hegemonie beves tigde. Sportwereld BAZEL FC Basel is voet balkampioen van Zwitserland geworden. FC Sion komt uit in Europa Cup 2 en Servette en Grasshoppers in het UEFA Cuptoernooi. HAARLEM In de Haarlem se softbalweek kon gisteren wegens de regen niet gespeeld worden. Da's zo vreemd nog niet als je weet, dat de Nutsspaarbank van wélke vreemde-valutamarkt dan ook thuis is. Zeg maar wat u voor uw vakantie nodig heeft: drachmen, yen, escudo's, peseta's, francs, marken... de Nutsspaarbank verkoopt en koopt ze allemaal. De meeste valuta's onmiddellijk uit voorraad, wat minder gebruikelijke valuta's met een levertijd van één tot twee dagen. Allemaal tegen koersen zoals die dagelijks duidelijk zichtbaar op een koerslijst in elk kantoor worden bekendgemaakt. De Nutsspaarbank koopt en verkoopt trouwens óók zowel Nederlandse (door de bank zelf uitgegeven) als buitenlandse reischeques zoals die door instellingen in den vreemde in buitenlandse valuta worden uitgegeven. Reischeques die zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Evenals de Eurocheques waarover vaste rekeninghouders van een bankgiro rekening bij de Nutsspaarbank kunnen beschikken: cheques tot een maximaal gegarandeerd bedrag van f300,- per cheque, voor het doen van betalingen of het opnemen van contant geld in na genoeg alle Europese landen. Waar de Nuts spaarbank nog méér garant voor staat? Het regelen van in uw vakantie opge lopen schade op basis van een reisverzekering zoals u die van tevoren bij de Nutsspaarbank kunt afsluiten. Conclusie: voor een perfect geregelde vakantie zonder nasleep bent u bij de Nutsspaarbank in veilige handen. Voor de rest is overal ter wereld de zon bovendien gratis(!). ARNHEM „Je kunt je af vragen of het medisch ver antwoord is dat iemand die één been heeft, 1,96 meter hoog springt. Maar die vraag kan ook gesteld wor den bij valide sporters, die een hoogte van 2,35 meter halen". Woorden van Leo Heere, hoofd medische dienst afdeling sportgenees kunde van de Nederlandse Sportfederatie. Hij is één van de ongeveer schatting 80 medici die betrokken zijn bij de Paralympics.Heere acht zwemmen de meest ideale sport voor gehandi capten. Hij staat zeer kri tisch tegenover enkele tak ken van sport die in Arn hem op het programma staan. „Ik heb bezwaren tegen ge wichtheffen. Ook heb ik moei te met 800 en 1500 meter hard lopen voor sportlieden met een beenamputatie. Zij kunnen soms dagen na een wedstrijd niet lopen. Mijn bedenking te gen gewichtheffen is, dat je die sport eigenlijk niet liggend kunt beoefenen zoals hier ge beurt. Bovendien is het een bezigheid waarbij je vaak moet persen, wat drukverhoging met zich meebrengt." Volgens Heere dient integratie het doel te zijn van sportbeoe fening door gehandicapten. Bij tafeltennis en basketbal komt die integratie schoorvoetend op gang. „Als Olympisch kam pioene Irene Schmidt tegen valide tafeltennisters speelt, proberen ze haar met hoge ballen te passeren. Want daar kan ze in haar rolstoel niet bij. Het uitbuiten van die zwakke plekken is een goede zaak. Dat bezorgt de sportlieden de nodi ge hardheid om zich staande te houden." Leo Heere heeft het als hoofd van de medische dienst op Pa pendal opmerkelijk rustig. En dat terwijl de keuring voor Moskougangers in volle gang is en de Paralympics bij wijze van spreken in zijn voortuintje worden gehouden. Heere: „Gedurende de twee weken van de Spelen voor gehandi capten worden de keuringen voor Moskou op het Sportcen trum van de KNVB in Zeist verricht. Die normale werk zaamheden hebben we gepro beerd te vermijden omdat we niet wisten wat de gevolgen van een dergelijk groot sporte venement voor gehandicapten zouden zijn." Die gevolgen blijken mee te vallen. Het me disch centrum krijgt het meest bezoek van officials en bege leiders die in regen en wind een griepje of stijve nek heb ben opgelopen. De taak van het medisch centrum wordt verlicht doordat het meren deel van de 42 deelnemende landen eigen artsen heeft mee gebracht. Bovendien is er een medische post in de Oranjeka zerne te Schaarsbergen, waar de 2000 gehandicapten tijdens de Spelen zijn gehuisvest. De organisatoren zijn weinig te spreken over de tegenval lende publieke belangstelling bij de Spelen, maar Heere maalt daar niet om. „Het heeft mij getroffen dat er vorige week zoveel mensen met kin deren op Papendal liepen. Hier is heel goed te zien dat mensen met een handicap ook in de maatschappij kunnen functioneren. De gehandicapte komt langzamerhand naar buiten. En als er op een dag drie- tot vijfduizend mensen naar deze sportwedstrijden ko men kijken, vind ik dat lang niet gek." Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM - De eerste uitslagen van de gisteravond op de renbaan van Hilversum gehouden koersen zijn: Hazelaarprijs (2440 meter): 1. Tonny Pepper (J. van Dooye- weerd) km.tijd 1.24.8, 2. Telstar Ro tary, 3. Topper D. Toto-winnend: 4.60, plaats: 1.10-1.10-1.10, koppel: 4.70, trio: 25.40. Lijsterbesprijs (2000 meter): 1. Sa- lome (J. Oorthijsen) buiten wedden schap 1.24,2. Sjors Bloemlust, 3. Real Hollandia, 4. Romanus Norton. Toto- winnend: (Sjors Bloemlust) 15.10, plaats: 5.10-3.80-4.70, koppel: 283.80, trio: 19.940.20. Elzenprijs (eerste afdeling, 2020 meter): 1. Soando (T. Smeding) 1.24.9, 2. Tom van Alphen, 3. Sir Nimble. Toto-winnend: 2.90, plaats: 1.20-1.20-1.70, koppel: 7.30. Niet ge start Tiny del Sol. Popolierprijs (2920 meter): 1. Sieg fried Dakota (B. Schwarz) 1.23.3, 2. Rasch Hanover, 3. Radar. Toto- winnend: 2.50, plaats: 1.50-1.30-1.50, koppel: 7.70, trio: 121.80. Niet gestart: Silvio uit Uden, Seventh Foal, Salva H. Kastanjeprijs (2020 meter): 1. Ti- rano R (T.Schoutrop) 1.24.2, 2. Tin- demans W, 3. The Import Laren. Toto-winnend: 1.70, plaats: 1.40-1.40, koppel: 7. Niet gestart Roel Noord- Eikenprijs (1609 meter): 1. Solo Fortuna (W. Duivenvoorden) 1.18.8, 2. Serge Buitenzorg, 3. Poesjkin. Toto-winnend: 2.80, plaats: 1.60-1.70- 2.10, kopj>el: 3.20, trio: 66.50. Lindepnjs (2006 meter): 1. Perry Anjo (G. J. den Dubbelden) 1.22.6, 2. Prusso Supreme, 3. Ombre Atta- ?ueur. Toto-winnend: 2, plaats: 1.50- .80-2.20. koppel: 23.10. Berkenprijs (2440 meter): 1. Race H (M. Bouwhuis) 1.21.1, 2. Primeur Pride, 3. Port Bonheur. Toto-win nend: 3.30, plaats: 1.60-2-2, koppel: 6.80, t: 169. Denneoprijs (2000 meter): 1. Oscar Baker (J. de Wit) 1.20,9, 2. Othello Hinda, 3. Paloro du Bois. Toto-win nend: 2.20, plaats: 1.20-1.40-1.50, kop pel: 4.90. Niet gestart: Nato du Bois. Benkenprijs (2000 meter): 1. Rein- dert (C. Imming)1.21.1, 2. Susanne Belwin, 3. Stella Fan Skam. Toto- winnend: 2.10, plaats: 1.20-1.40-1.20, koppel: 9.90, trio: 16.80. Niet gestart: Richy First Elzenprijs (tweede afdeling, 2020 meter): 1. Sunny Boy (A. Suyker- buyk) 1.27.5, 2. Trabant Fortuna, 3. Tara Fortuna. Toto-winnend: 7.30, Elaats: 1.40-1.40-1.20, koppel: 13.10. iet gestart Torenvalk B. Totaalomzet: 428.241. DEN HAAG In de eerste klas van de honkbalcompetitie won Storks gisteravond de uit wedstrijd tegen Thamen met 3—2 en versloeg Wassenaar in de tweede klas met 70 Cele- ritas. ROTTERDAM Met zon vijftig (50!) hitsuccessen in nog geen twintig jaar kan Marvin Gaye bogen op een respectabele muzikale car rière. Legendarisch lijkt langzamerhand de meest toepasselijke omschrijving voor deze zwarte soulzanger, een kwalificatie die voor volle zalen zou moeten zor gen. Niets is echter minder waar. Dat werd gisteravond wel bewezen in de grote zaal van De Doelen in Rotter dam, die slechts voor drie kwart was gevuld met een gemengd publiek. Gemengd waren ook de gevoelens die de 41-jarige zanger achterliet na een anderhalf uur durend optreden. Een slechte afstelling van het geluid en een routineus optre den met effectbejag slingerde het publiek heen en weer tus sen waardering voor oude sin glehits uit de jaren zestig en zeventig en regelrechte verve ling bij langdurig uitgespon nen herhalingen van sugge stief zwoele melodieën, waarin toespelingen werden gemaakt op sex. Daarmee wierp Marvin Gaye zich op tot de mannelij ke tegenhanger van Donna Summer. Als een hanig man neke paradeerde hij over het toneel, amechtige kreten sla kend als „baby, baby, let's get it on". Marvin Gaye was daar mee gisteravond eerder de zwarte hogepriester van de sex in deze Rotterdamse muziek tempel dan een gedreven sou- lartiest die het publiek een op treden lang in de ban kon houden. Toch is het uniek te noemen dat deze artiest na vier jaar weer eens optrad in Nederland. Tenslotte is hij met Stevie Wonder de enig overge bleven artiest die het befaam de Motown-label vanaf de be ginjaren trouw is gebleven. De „sole survivors" als het ware: TOM VAN RIJSWIJK Zitvolleybal- ploeg in finale ARNHEM Het Nedet lands zitvolleybalteam heef zich gisteravond geplaatsj voor de finale van de Pa< ralympics. In de halve fina le versloeg het Oranjeteam Finland met 3-0. Hoewel de uitslag anders doe vermoeden heeft Nederlant het nog onverwacht moeilijl gekregen tegen het kansloo geachte Finland. Vooral in de eerste set zag het er niet naai uit dat het een walk over zoi worden:20-18. In de tweede se bleek dat de tussensprints t veel van de Finnen geverg< hadden. Ze mochten een paai keer serveren, maar daarmei was het wel bekeken. De Ne derlanders stonden geen puni af: 15-0. De derde set gaf eeni zelfde beeld:15-4. De final wordt vrijdag, ook weer in di Rijnhal, gespeeld. Timman bij leiders AMSTERDAM Zonder ven der spelen heeft Jan Timman op de rustdag van het IBM- schaaktoernooi zijn afgebro ken partij uit de derde ronde tegen de Rus Dolmatov ge wonnen. In de kroongroep lei den nu Timman, Dolmatov, de Tsjech Hort en wereldkam pioen Karpov (Sov) met ieder 2,5 punten uit vier partijen. Voor de meestergreep won de Fransman Haik zijn afgebro ken partij uit de vierde ronde van de Amerikaan Formanek, Vogel en Van der Sterren kwamen in hun partij uit de derde rende remise overeen. Haik, de Rus Tsjernin en Van der Sterren hebben nu de lei ding met 3,5 punten. Eenmaal goud bij zwemmen BAZEL De Zwitserse for mule-l-coureur Clay Regazzo ni zal op 10 september naar huis mogen terugkeren, na zijn verpleging in een Bazels ziekenhuis. Regazzoni is nog steeds verlamd aan beide be nen na zijn ongeluk tijdens de Grote Prijs van West-Ameri- ka in Longbeach. Hij zal niet meer in staat zijn ooit nog deel te nemen aan autoraces. Zes van Rijn en Gouwe BOSKOOP Jos Lammer tink heeft gisteravond de tweede etappe van de Zes van Rijn en Gouwe, een zesdaagse/ voor beroepswielrenners, op! zijn naam gebracht Hij legde het parkoers van 1001 km., dat begon en eindigde in Boskoop, af in 2 uur, 13 minu ten en 28 seconden. In het al gemeen klassement na twee dagen heeft Theo Smit de lei ding met 36 punten. Jan van Houwelingen had geen geluk toen hij met zijn pedaal het asfalt raakte en in plaats van links af rechtdoor een sloot in reed. Recordprijs voor Cezanne LONDEN - Een onbekende Europeaan heeft gisteravond meer dan twee miljoen gulden betaald voor een aquarel van Cezanne dat geveild werd bij Sotheby in Londen. De veilingprijs, 480.000 pond aquarel van de Franse schilder of 2.250.000 gulden, was de grootste som die ooit voor een is betaald, zo deelde de vei lingmeester mee. Het is een stilleven van een ketel, melk kan, suikerkom en zeven ap pels en werd tussen 1900 en 1906 vervaardigd. Russische schrijfster overleden MOSKOU De Russische schrijfster Galina Serebryako- vka is op 74-jarige leeftijd overleden, zo heeft de Russi sche schrijversbond gisteren meegedeeld. Mevrouw Serebryakovka, die twintig jaar heeft doorge bracht in Stalinistische werk kampen en zich daarna nog steeds een overtuigd commu nist noemde, is vooral bekend door haar trilogie „Prome theus" over het leven van Karl Marx. Zij begon aan dit werkstuk voor zij aan het eind van de jaren dertig werd gear resteerd. Ze voltooide het toen ze in 1953 na de dood van Sta lin werd vrijgelaten. Daarnaast vertaalde zij Engel se literatuur en maakte naam door haar Russische versie van het gedicht „Don Juan" van By ren. Een exclusief kadootje is uw deel als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen. Na opgave ontvangt u deze originele Pierrot. «Si noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats1 Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een originele Pierrot. I Naam_ Adres- Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14