Menten levert materiaal „voor wel tien vrijspraken SloidócOowumt 'psponng van [llegale arbeid jeter aangepakt Je uergeet ie Dergsdioenen toch zekerooK niet! Staat verdient miljoenen aan prijsverhoging stookolie weer 3 TJDENS PLEIDOOI VAN ZEVEN UREN Nieuwe cao's in ,,'t bier" AARDGAS WORDT WEER (BEETJE) DUURDER Nieuwe politiechef wil begrip kweken bij Amsterdammers Protest kamerleden tegen doodvonnissen in Iran Onderwijs en gezag Helicopter neegestort Je uergeet ie hengeilie toctizeherooh niet! INAI m INNENLAND LEIDSE COURANT DINSOAQ 1 JULI 1980 PAfilNA 9 VV Met twee koftera gisteren naar de rechtzaal om zijn eigen pleidooi te houden. Zijn vrouw Meta ver gezelde hem. OTTERDAM Jtk ver* jhaf o heft materiaal voor rel tien verschillende vrij* en", zei Pieter Menten en halfweg rijn plei- ooi; en daar leek heft veel p. Met de erkenning daft er estijds een Tweede Wereld* orlog heeft gewoed en dat ij eigenaar Ls geweest van en landgoed in heft toenma- ge Polen, hield zijn over* enstemming met de ziens* ij ze van de officier van istitie zo ongeveer wel op. 'el als altijd en schijnbaar avermoeibaar hield hij een etoog van zeven volle oren exclusief de pauzes) om uidelijk te maken dat de fficier louter op grond van fantasie-delicten" twintig lar cel tegen hem heeft eëist De bijzondere straf* amer van de Rotterdamse Echtbank neemt nog ander* alve week de tijd om zich sn definitief oordeel te vor- ten en vonnist op 9 juli ans taande. draait, volgens de 81-jarige laricummer niet op 7 juli 941 maar op 24 juni plaats ge- ad. Hij wees erop dat veel ge- ligen de onheilsdag als de festdag van Johannes de Do- er aanduiden. „Zij hebben et dan niet over Gregoriaan- kalender, maar rekenen olgens de ritus der Geünieer- e Kerk. In deze ritus valt de eestdag op 24 juni". Ook be- ■of dit drama, aldus de ver achte, geen door de Duitsers itgevoerde massa-executie, laar „een pogrom van Oek- iïners die wraak namen op irpsgenoten die hadden ge lild met de Russische bezet- „Wat had ik, als buiten- nder daarmee te maken ?n hebben Van het de Russen uitgegraven i-graf stelde hij dat het •it echt bestaan had. Trou- i, hij was pas na 7 juli aan gekomen in Hemberg, 130 ki lometer noordelijk van Podho roce en had zich tussen sep tember '39 en november *41 nooit in dat dorp opgehouden. Voorzover de getuigen bil de executie een man hadden waargenomen die op „Men ten" leek, zo stelde Pieter, moet dat broer Dirk riin ge weest. „Ik kwam vrijwel nooit op het landgoed. Dirk verbleef er vaak en lang. Mijn broer had er een stal vol witte schimmels en vele vriendinne tjes". Ook de hem aangwreven motieven verwees de vermo gende bejaarde zonder uitzon dering naar het rijk der fabe len. „Gelddorst? Dat is de waanzin ten top. Dan zouden ze alle miljonairs moeten af maken. En vijanden had ik ook niet in Podhoroce". Dat de rechtbank de aanklacht tegen hem überhaupt in be handeling mag nemen, be twistte Menten andermaal op grond van een toezegging van minister Donker in 1952 om hem niet meer te vervolgen. En overigens bestreed hij dat hetgeen hem ten laste is ge legd als een oorlogsmisdrijf of een misdrijf tegen de mense lijkheid kan worden gekwali ficeerd. Het gaat om „gewone" delicten, stelde hij, en die zijn inmiddels al lang verjaard. Daarentegen ziet Menten zich zélf wel als een slachtoffer van misdrijf tegen de menselijk heid. Begaan door de Neder landse justitie en de Oostblo klanden samen. De getuigen die voor hem ongunstige ver klaringen hebben afgelegd be stempelde hij zonder uitzonde ring als „leugenaars". Goochelaar-provocateur Heel in het bijzonder nam hij hierbij de getuige-deskundige A.J. van der Leeuw op de kor rel, die als historicus een be langrijk aandeel heeft gehad in de pogingen om de massa moord van 40 jaar geleden te reconstrueren. Aanvankelijk hoorde de geschiedkundige zich nog een „ondeskundige goochelaar" noemen die te kwader trouw allerhande „niet bestaande konijnen" uit zijn hoed had getoverd, maar op het hoogtepunt van zijn be toog duidde Menten hem ron duit als „een beroeps-provoca teur" aan. Voor het optreden van officier van justitie mr. L. Meijers kon de Blaricummer in zoverre nog wel begrip opbrengen dat deze voortdurend „onder druk werd gezet van het ministerie van justitie". „Want Barbertje moet nou eenmaal hangen Op Mentens suggestie dat wel licht ook op de rechtbank pressie was uitgeoefend, ging president mr. P. Schipper aan het eind van de zitting heel nadrukkelijk in: „Op de recht bank is geen druk uitgeoefend en als dat mocht gebeuren zijn we daarvoor in ieder geval niet gevoelig". De verdachte zei het erg fijh te vinden dit te horen en toonde ook overigens alle vertrouwen in een voor hem gunstige uitspraak. „Ik ben immers volkomen on schuldig". Maar voor alle ze kerheid liet hij blijken in het geval hij „wederrechtelijk zou worden veroordeeld" nog een stok achte de deur te hebben. „Dan roep ik de hulp van de Russen in. Die zullen me in dit stadium van de ontwikkelin gen, graag van dienst zijn om alle machinaties te onthullen. En Nederland aan de schand paal te nagelen als een land dat het tegendeel van een rechtstaat is". Anderzijds beloofde om bij vrijspraak ook van zijn kant geen processen aan te spannen om bijvoorbeeld schadevergoe ding te bedingen. „Ik lijd aan aderverkalking en spierzwak te, meneer de president, ter wijl mijn geestelijke krachten weer in de war dreigen te ra ken. Ik heb hoogstens nog een paar jaar te leven. Ik wil geen revanche meer". EN BOSCH Bij Heineken (vijfduizend werknemers) is stèren overeenstemming bereikt over een cao met een bptijd van twee jaar. Bij Skol (22oo werknemers) zijn Tiden en werkgevers het zo goed als eens. liden tweejarige cao's, die lopen van 1 januari 1980 tot 1 janua- |l982, gelden als maatgevend voor de hele „vloeibare" bedrijfs- ken als brouwerijen en fabrieken van frisdranken. Bij Heine- krijgen de werknemers ondermeer een kleine loonsverho- g van een half procent en een herstel van de prijscompensa- a afloop van de loonmaatregel. Bij beide concerns komt een ing voor vuil en onaangenaam werk. EN HAAG De chefs van de politiekorpsen in ons land bben aanwijzingen ontvangen voor een intensivering van opsporing van overtredingen van de wet buitenlandse Erknemers. Ook alle hoofdofficieren van justitie hebben rgelijke aanwijzingen gekregen, die vergezeld gaan van raktische aanwijzingen ter bevordering van het toezicht de opsporing. Minister De Ruiter (justitie) zegt dit in twoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid ►ethof. aangekondigde intensivering van de opsporing zal wor- n uitgeoefend in goede samenwerking met de loontechnische >nst van het departement van sociale zaken. Volgens de be- ndsman blijft het noodzakelijk dat het verblijf van illegale Bemdelingen zoveel mogelijk wordt tegengegaan, erigens wijst hij erop, dat bij gerichte onderzoeken bij bedrij- i, anders dan kon worden verondersteld, geen of minder ille- e werknemers werden aangetroffen. Volgens de minister zou kunnen wijzen op een redelijke naleving van de wet. advertentie Niemand de alm op zonder vakantieslof. DEN HAAG De staat zal naar ver* de kleinverbruikers (de gezinnen) op 1 ja- wordt naar het gemiddelde over het daar- wachting enkele tientallen miljoenen guldens (gesproken wordt van 60 mil joen per jaar) extra binnenkrijgen als gevolg van de stijging van de stooko* lieprijzen op 1 juli. Via de koppeling van deze prijzen aan de aardgasprijzen werkt deze stijging 1,60 per ton stookolie door in de gast- 1981. Hoeveel duurder het aardgas gaat worden, is volgens Economische Za ken nog niet bekend. De Gasunie, het bedrijf dat zich met win ning en distributie van gas bezighoudt, wilde vooralsnog weinig over de verho ging van de tarieven zeggen. Naar ver wachting zal de doorwerking voorgaande jaar. Volgens een woord voerder zal ook de invloed op de tarieven van het kleinverbruik weinig zijn. De schatting van een positief resultaat voor de staat van enkele tientallen miljoenen liet hij voor rekening van het ministerie van Economische Zaken. Een woordvoer- dit ministerie stelde dat ook Voor de industrie gebeurt dit per grootverbruikers minimaal zijn aangezien heel kleine invloed op de prijzen, de staat kwartaal beginnend op 1 spetember, voor bij de verhogingen per kwartaal gekeken °P den duur veel geld zal opleveren. Kamerlid naar VN-raad voor Namibië DEN HAAG Het D'66 tweede kamer lid Ineke Lambers- Hacquebard, zal op 9 juli in New York tijdens een hoorzit ting van de VN- raad voor Namibië, een toelichting ge ven over de moge lijkheden die er in het Nederlandse parlement zijn, om de illagale urani- umwinning in Na mibië tegen te gaan. Het kamerlid is voor deze hoorzit ting gevraagd van wege haar vragen aan de Nederlandse regering over de betrokkenheid van Nederland (door middel van Eura tom en Urenco) bij deze zaak. Volgens het kamerlid komt er in ieder geval be smet uranium via Engeland en West- Duitsland Europa binnen. Het uranium wordt momenteel gewon nen door Zuid-Afri- ka in samenwer king met een En gelse maatschappij. De VN-raad voor Namibië is ingesteld in afwachting van de zelfstandigheid van Namibië; de winning van het uranium moet dus eigenlijk onder toe zicht van de VN- raad moeten gebeu- Fietsparkeerplaats Haarlem heeft een nieuw verkeersbord: een bord dat een parkeerplaats voor fiet sen aangeeft. De Echte Nederlandse Fiet sers Bond (ENFB) heeft Haarlem het bord met twaalf fietsenklemmen aangeboden, nadat de bond het geld ervoor had opge haald bij eigenaars van foutgeparkeerde auto's, onder het motto: „de vervuiler be taalt". Wethouder Vos van Haarlem ont hulde het bord. AMSTERDAM De nieu we politiechef van Amster dam, hoofdcommissaris J. Valken, wil meer begrip bij de bevolking kweken voor „de vaak moeilijke positie", waarin de politie haar werk moet verrichten. „Ik denk aan een actief voorlichtings beleid, gericht op een posi tievere beeldvorming van de politie bij de burger", zo zei Valken vanmiddag tijdens de installatie in zijn nieuwe functie in de Amsterdamse RAI. Hij is de opvolger van hoofdcommissaris Th. San ders, die met pensioen ge gaan is. De nieuwe hoofdcommissaris vertelde hoe de politie sinds de jaren '60 in een steeds snel veranderende samenleving staat, waardoor het bescher men van de rechtsorde moei lijker en de uitvoering van de politietaak minder vanzelf sprekend is geworden, en de motiviatie van de gemiddelde politieman onder druk staat. „Voor een deel heeft de politie zich aangepast", aldus Valken, „maar voor een deel werkt zij nog met maatstaven van vroe ger. Een heroriëntatie op func tie en rol van de politie is daarom noodzakelijk Naar zijn mening moet de po litie meer inspelen op de be hoefte van de burger aan meer veiligheid in zijn eigen dage lijkse omgeving. DEN HAAG Vertegenwoordigers van alle tweede kamerfracties met uitzondering van het GPV en de Boerenpartij hebben per brief bij de Iraanse ambassadeur in ons land hun ernstige ongerustheid geuit over het groeiend aantal doodvonissen tegen leden van verschillende minderheden in Iran. Directe aanleiding van de brief is de ter dood veroordeling van aanhangers van de Bahai-godsdienst, van Joden en van leden van de Anglicaanse kerk. In de brief wijzen de kamerleden er op dat de verdachten zich onvol doende kunnen verdedigen en dat hoger beroep niet mogelijk is. De ka merleden herinneren verder aan de VN-resolutie van december 1977, waarin wordt opgeroepen de doodstraf af te schaffen. Aan de discussies over het al of niet erkennen van gezag in de samenleving is een nieuw hoofdstuk toegevoegd: dat van de onderwijzer op de basisscholen, die zich bedreigd voelt door het gedrag van zijn leerlingen en door de houding van vele ouders. Blijkens een onderzoek van de zojuist gepromo veerde dr. R. Lamberigts is het zelfs al zover gekomen, dat een aantal in hun gezagspositie bedreigde onderwijskrachten hun vak voortijdig verlaten. Zij kunnen de moeilijkheden niet meer aan. Men zou zich kunnen voorstellen dat vooral oudere onder wijskrachten veel moeite hebben met de veranderde gezags verhoudingen, maar dat zelfs jongere onderwijzers ermee vastlopen is bedenkelijk. En hoe komt het dat vooral onder wijzers er niet meer tegenop kunnen, dit in tegenstelling tot onderwijzeressen. Men zou door dit laatste de aloude opvat ting opnieuw naar voren kunnen halen, dat onderwijzeres sen de mentaliteit en de gedachtenwereld van de lagere scholier van nature beter kunnen benaderen dan hun man nelijke collega's. Daarmee is men er echter niet HET ligt eerder voor de hand te stellen, dat de pedagogische academies de laatste jaren te weinig aandacht hebben ge schonken aan het aankweken van die eigenschappen, die de gezagspositie van de onderwijskracht als een vanzelfspre kend gegeven maken voor leerlingen en ouders. Maar ook een aantal studenten heeft blijkbaar verzuimd hieraan de no dige aandacht te besteden, bijvoorbeeld in de wijze beperking van de eigen vrijheden tijdens hun opleiding. Voor de klas nemen zij dan bijna uit noodweer de houding aan van de au toritaire gezagsdrager bij gemis aan eigen zekerheden. WlE zelf de gezagsverhoudingen verschuift naar eigen goeddunken kan ze anderen niet meer van nature aanleren. De jonge leerlingen voelen dit bijna gevoelsmatig aan en ont dekken daarbij bijzonder snel de onzekerheden van hun on derwijzer. Waarmee echter niets wordt afgedongen op de moderne wetenschappelijke inzichten over pedagogie en psy chologie, waarin tegelijktijd ook veel plaats wordt gegeven aan een wijze zelfbeperking van de eigen vrijheden. Boekhoudkundige vondst van Pais toegestaan DEN HAAG Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) mag de loonbelasting en sociale premies van leerkrachten per 1 juni een maand later aan de schoolbesturen uitbetalen. Zo luidde maandag het vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag, mr. Blaauw. De eis van de bonden van schoolbe sturen van katholiek en protestants-christelijk onderwijs, die de rechter in een kort geding vroegen deze maatregel te verbieden, is hiermee afgewezen. Met deze maatregel uitstel van betaling wil de minister een bedrag van 226 miljoen besparen, hetgeen volgens de bon den niet meer is dan een „boekhoudkundige vondst", die geen echte besparing oplevert maar wel nadelig is voor de schoolbe sturen. De rechter bepaalde echter tevens dat de minister onrechtmatig heeft gehandeld door over de ingreep in de maandelijkse voor schotten op de personeelskosten geen overleg te plegen met de bonden. Hoewel daartoe geen wettelijke regeling bestaat, is de bewindsman „maatschappelijk verplicht" de bonden over derge lijke maatregelen te raadplegen, aldus het vonnis. 's-GRAVENDEEL Gisteravond is in het Zuidhollandse *s* Gravendeel een helikopter neegestort, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, zo meldde de politie al- De piloot, de 45-jarige F. Finnes uit Hilversum, was bezig met sproeiwerkzaamheden. Zijn helikopter stortte neer in het koren veld en werd totaal verwoest. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, maar er zal een onderzoek worden ingesteld door de luchtvaartdienst van de rijkspolitie. WISSELVALLIG DE BILT - Er heerst boven de Oceaan een grote depressie ac tiviteit, die een sterke invloed heeft op het weer in West-Eu ropa. Het weer bij ons is daar om al geruime tijd doel en wis selvallig. In de nacht van maandag op dinsdag bereikte een depressie via Engeland het zuidelijke deel van de Noord zee. Er viel toen in ons land op grote schaal regen. Naar het zich laat aanzien trekt de de pressie via ons land naar Duitsland. De wind kan daar bij langs onze kust tijdelijk flink toenemen. Morgen zullen er opklaringen voorkomen, af gewisseld door enkele buien. De wind blijft noordwestelijk maar neemt af tot krachtig of matig. De middagtemperatuur is ongeveer 16 graden. Niemand naar de fjorden zonder vakantieslof Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: Overwegend droog en zonnige perioden. Iets hogere tempera turen. Weersvooruitzichten in ciifers gemiddeld over Nederland voor woënsdag: Aantal uren zon: 2 tot 12 Min. temp. omstreeks 9 gra den. Max. temp. omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min. temp. omstreeks 10 gra den. Max. temp. omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9