Regering Italië staat voor grote problemen Suriname wil nieuwe ontwikkelings strategie Paus pleit in Brazilië voor grotere sociale rech tvaardigh eid Premier Begin met hartklachten in ziekenhuis opgenomen Strauss voelt zich verwaarloosd door televisie-makers BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JULI 1980 PAGINA 7 ?x. VERZET TEGEN MASSA-ONTSLAG BIJ FIAT ROME Het Italiaanse kabinet van premier Cos siga staat voor hete vuren. Op woensdag 23 juli be gint een gezamelijke zitting van het Italiaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat de behande ling van het rapport, dat een parlementaire onder zoekscommissie heeft ingesteld naar de rol van mi nister-president Francesco Cossiga heeft gespeeld in de vlucht van de terrorist Marco Donat Cattin naar het buitenland. Een of twee dagen later zal Cossiga zich wellicht te genover het parlement moeten verantwoorden en wanneer er inderdaad iets aan de hand blijkt te zijn geweest, zal het niemand verbazen als Italië weer een een kabinetscrisis mee moet maken. Zoals bekend is Marco Donat Cattin, de zoon van de inmiddels afgetreden tweede man van de Democrazia Christiana, lid van de terreurorganisatie Prima Linea en heeft hij tenminste drie moorden op zijn geweten. Toen een maand geleden een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd was de vogel gevlogen, wat het gevolg zou zijn van een wenk die premier Cossiga aan Donat Cattin senior zou hebben gegeven. Een tweede probleem voor de Italiaanse regering is de enige uren durenden algemene werkstaking van van daag. De vakbonden willen hiermee regering en parle ment waarschuwen de koppeling tussen lonen en prij zen niet los te laten, juist nu er plannen bestaan om prijzen en belastingen te verhogen zonder dat daar loonsverhogingen tegenover worden geplaatst. Ook vandaag wordt in Turijn de aandeelhoudersvergade ring van de Fiat gehouden. Op deze bijeenkomst komt het ontslag aan de orde dat de fabriek aan 15.000 men sen wil geven. Als oorzaak wordt de stroef lopende au toverkoop opgegeven. De vakbonden hebben tegen de gang van zaken protest aangetekend. Zij verwijten de bedrijfsleiding een tekort aan visie. Met een staking bij Fiat wordt rekening gehouden. Het derde probleem is dat van de rechters in Italië, die al een week thuis blijven omdat ze een betere persoon lijke bescherming eisen tegen moordaanslagen door terroristen en de Mafia. De achterstand in de behande ling van rechtbankzaken, die gemiddeld vier jaar be draagt, wordt daardoor nog vergroot Gaullist Debré stelt zich onafhankelijk presidents kandidaat (Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS - Michel Debré, die de eerste premier van gene raal de Gaulle was toen deze president van Frankrijk werd, heeft gisteren officieel l J zijn kandidatuur voor JE presidentschap van de r jS bliek gesteld. De presidents- jggjSverkiezingen hebben het ko- ilwmend voorjaar plaats. Afge- zien van enkele zogenaamde i m fantasiekandidaten hadden 'zich voor Debré nog geen Tl Ive vooraanstaande figuren offi- telt e cieel kandidaat gesteld. Het t is evenwel zeker dat presi- Jr:A een tweede e ta late Doelt» dent Giscard ambtsperiode denkt en dat Jacques Chirac de officiële kandi daat van de neo-Gaullisten zal zijn. Debré's verklaring was geens zins een verrassing aangezien hij sedert enige tijd had laten dat hij zijn kandida tuur zou stellen. De verrassing kwam evenwel door de onstui- 'Pro® 'migheid van zijn aankondiging h min °f meer motiveer- Xde door een zeer pessimistisch Theeld te schetsen van de bin- ™|ften- en buitenlandse situatie. !kw oud-premier van de Gaullc geeft zelf te verstaan dat hij niet op rekent inderdaad tot 0_«L president van de republiek ge- «OHJkozen te worden, maar hij wil Ia Vufvan de campagne gebruik een om zich „boven de ijen uit en zonder ingsbekommernissen" 'am p, an (N# os'?y tancieerd P:_ aan vergaderingen zaamheden deel. Chirac, leider van deze beweging, verklaar de maandag geen commentaar te hebben. Maar de secretaris- -generaal van de groepering dat het niet genoeg is getui- nis af te leggen. Als de jGaulllisten zich in de verkie- zingsstrijd storten, zo verklaar de hij, is dat om te winnen. De kandidatuur zal Chirac zeker een aantal moeilijkheden be- 9ei zorgen en diens hele verkie- itsiar zingsstrategie zal vermoedelijk az10!? veranderd moeten worden. De moeilijkheden, waarin Debré (™J de partij gebracht heeft, waren gisteren duidelijk te voelen, kansen van Chirac zijn ze- r verminderd, terwijl die Giscard door de grote is: r luzsil 5 gelai (Ei Vlu Rant£ at J. X lürfe efli^ waarschuwende stem tot de richten. Sedert ge tijd heeft hij zich de X snippering groter zijn gewor- t tfjjj Longpunctie K bij ex-sjah CAIRO De ex-sjah van die, gelijk bekend, ern stig ziek is, heeft in een zie kenhuis in Cairo een long functie ondergaan, waarbij .rf jvocht is verwijderd, dat on- aat staan 's a^s 6ev°lS van een l°n" 42918ontsteking. De ingreep heeft pon uur geduurd en had plaats het Maadi-ziekenhuis in een voorstad van de Egyptische hoofdstad. ADVERTENTIE ■2 duinrBlItvvassenaar/^Nsk., in8"Ytel.01751-19212 (*^1 TOESTAND IS THANS REDELIJK Van onze verslaggever) JERUZALEM Premier Menaghem Begin is gister middag op de afdeling voor hart- en vaatziekten van het Hadassah ziekenhuis in Je ruzalem opgenomen. De 67-jarige premier werd aan het begin van een debat over een oppositionele motie tot ontbinding van de Knesseth in de vergaderzaal va"n het Israëlische parlement on wel. Vice-premier Yadin, die naast hem aan de regeringstafel zat merkte dat Begin hevig begon te transpireren en zijn das en de bovenste knopen van zijn overhemd losmaakte. Yadin hielp Begin naar zijn kantoor in de Knesseth waar met spoed ontboden artsen eerste hulp verleenden. Hoewel Be gin nog aan de stemming wil de deelnemen besloot zijn lij farts, de bekende Israëlische hart- specialist professor Got- tesman, dat hij onmiddelijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Begin was bij be wustzijn, toen hij op een bran card naar een wachtende zie kenauto werd gebracht. Zijn toestand wordt als redelijk omschreven. Vice-premier Yadin zal Begin tijdens diens afwezigheid als minister-president en minister van defensie vervangen. De motie tot ontbinding van de Knesseth die door de „bewe ging voor verandering en ini tiatief" was ingediend, werd met 60 tegen 54 stemmen bij een onthouding verworpen. De voormalige minister van buitenlandse zaken Dajan heeft als voorstander van ver vroegde parlementsverkiezin gen met de oppositie tegen de regering gestemd. De enkele weken geleden afgetreden mi nister van defensie Weitzman heeft niet aan de stemming over deze motie deelgenomen. De populaire ex-minister toon de zijn minachting voor het parlementair gebeuren en voor zijn fractiegenoten in de Likoed- coalitie van regerings partijen door zijn mededeling, dat hij liever een dagje ging vissen dan naar de Knesseth- -zitting te komen. Politiemannen in Ulster veroordeeld BELFAST Vijf Noordierse politiemensen hebben maan dag gevangenisstraffen gekregen omdat zij zich aan terro risme hebben schuldig gemaakt. Onder hun vergrijpen wa ren het ontvoeren van een katholieke priester en het plegen van een bomaanslag op een café. De 29-jarige „constable" William McCaughey, die al levenslang gevangen zit wegens moord op een winkelier, kreeg zeven jaar wegens het ontvoeren in juni 1978 van de rooms-katholieke geestelijke Hugh Murphy en het veroorzaken van de bomont ploffing in het café. De vier anderen werden voorwaardelijk veroordeeld. Amnesty beschuldigt Roemenië DEN HAAG Amnesty International heeft in een gisteren gepubliceerd rapport opnieuw gewezen op schending van de mensenrechten in Roemenië. In haar rapport zegt Amnesty dat vreedzame tegenstanders van de regering Ceaucescu geregeld bestraft worden met gevange nisstraf, opsluiting in psychiatrische inrichtingen en dwangar beid. Soms worden straffen opgelegd die in strijd zijn met de Roemeense wetgeving en de waarborgen voor een goede rechts gang zijn ontoereikend, aldus Amnesty International. Al 59 doden in heet Texas DALLAS De tol aan mensenlevens als gevolg van de hevig ste hittegolf die het zuidwesten van de Verenigde Staten sinds een kwarteeuw teistert, is gisteren opgelopen tot 59. De bosbran den die het gevolg van de hitte zijn, duren eveneens onvermin derd voorf. Harttransplantatie in Cambridge LONDEN Britse artsen hebben in Cambridge een harttrans plantatie verricht bij een zestienjarige jongen. De patiënt, Ri chard Brittain, zou de tot dusver jongste ontvanger van een w hart zijn in de geschiedenis van de harttransplantaties. Hij maakte het gisteren goed. Drie miljoen aan Krugerrands gestolen LOS ANGELES - Uit de goudkluis van Brinks Co., de geldtran sportfirma in de Verenigde Staten, in Los Angeles, zijn gemak kelijk verhandelbare Zuidafrikaanse Krugerrands ter waarde van ruim drie miljoen gulden verdwenen, zo hebben politie en federale recherche maandag bekendgemaakt. De 2.250 goudstukken die op de vrije markt op het ogenblik ge makkelijk 660 dollar per stuk opbrengen, zijn vorige week gesto len. Omdat Brinks vermoedt dat ze niet binnen de grenzen van Californië blijven, heeft de firma de FBI (die er is voor federale vergrijpen) ingeschakeld. PARAMARIBO De Surinaamse re gering verwerpt nadrukkelijk de ont wikkelingsstrategie uit het verleden, toen tientallen miljoenen werden uit gegeven aan doeleinden, die daar nu liggen als stille getuigen van een ver werpelijk ontwikkelingsbeleid. Dit was het thema van de rede, waarmee de Surinaamse premier, drs. H.R. Chin A Sen de onderhandelingen met minis ter De Koning geopend heeft. In zijn antwoord zei minister De Koning, dat de Nederlandse regering graag bereid is om deze Surinaamse regering steun te verlenen; zij wil zich bij die. steun laten leiden door de wens van regering en par lement in Nederland om zo spoedig moge lijk te komen tot een werkelijk democrati sche samenleving in Suriname en tot her stel van de rechtsstaat in dit land. „Nederland is gaarne bereid", aldus mi nister De Koning, „om in overleg met de regering van Suriname na te gaan, in hoe verre de in december 1979 met de vorige Surinaamse regering gemaakte afspraken over de verdeling van de hulpgelden moe ten worden aangepast". Minister De Ko ning meent, dat het overgrote deel van de ontwikkelingsactiviteiten, die sedert de onafhankelijkheid zijn begonnen, hun be tekenis na de staatsgreep hebben behou den; werkscheppende en sociale projecten hebben de voorkeur. Inmiddels is bekend geworden, dat Suri name een tribiunaal wil instellen, dat po litici, die profijt hebben getrokken van hun positie, zal moeten berechten. Ver schillende deskundigen zullen zitting ne men in dit tribunaal. Zoals overal elders tijdens de reizen van de paus leverde ook in Brasilia zijn verschijning een levendig beeld op van honderdduizenden mensen langs de route, gegarneerd door de onver mijdelijke politiemotoren en militaire jeeps. Vijfduizend man van politie en leger was ingescha keld om de veiligheid van de paus te waarborgen. BRASILIA Vóór grotere sociale rechtvaardigheid en eerbiediging van de rechten van de mens en tegen elke vorm van gezinsplanning heeft paus Johannes Paulus II zich uitge sproken tijdens een ontvangst gis teravond door president Joao Bap- tista Figueiredo van Brazilië. „Le ven, zekerheid, werk, onderwijs en vrije meningsuiting", noemde hij daarbij als grondrechten van het in dividu. Op zevenhonderdduizend mensen werd de menigte geschat, die hem enthousiast verwel komde bij zijn aankomst in de hoofdstad. De paus noemde toen het belangrijkste doel van zijn komst naar Brazilië het leiden van het nationaal eucharistisch congres te Fortaleza, dat hij op 9 juli zal openen. Dit congres ty peerde hij als een „uiting van de eenheid van de Braziliaanse kerk". Hij sprak zijn bezorgdheid uit over „maat schappelijke ongelijkheid" in Brazilië en be tuigde steun aan het streven van de Brazi liaanse kerk daaraan een einde te maken. Wel riep hij de geestelijkheid op bedacht te zijn op de verleidingen die haar missie willen vernauwen tot „sociaal-politiek terrein", In plaats daarvan dienen zij het woord Gods te verkondigen. Vandaag is paus Johannes Paulus via Belo Horizonte naar Rio de Janeiro gereisd, waar hij onder meer een bezoek brengt aan een „favela", een krottenwijk en in het stadion een aantal jonge mannen tot priester wijdt. Vrouwelijke president in IJsland gekozen REYKJAVIK Mevrouw Vigdis Finnbogadottir heeft in de presidentsverkiezingen in IJsland 33,6 pet van de stemmen gehaald; dat is 1,4 pet meer dan haar naaste concurrent Gudlaugur Thor- valdsson. De beide overige kandidaten bleven onder de twintig pet. De 50-jarige Vigdis is het eer ste gekozen vrouwelijke staats hoofd in Europa. Zij studeerde letteren in Parijs en Grenoble en volgde een theateropleiding in Skandinavië. Zij was voorts leraar op een middelbare school en docente aan de uni versiteit. Van 1972 af was zij directrice van de stadsschouw burg van Reykjavik. Zij is niet politiek gebonden, maar wordt wel als links be schouwd. Haar verzet tegen de NAVO-basis in Keflavik ver oorzaakte veel polemiek, wat er toe geleid heeft, dat zij haar stanmdpunt wat verzwakt heeft. Ook de omstandigheid dat zij gescheiden is en een ze venjarig geadopteerd dochter tje heeft, is in rechtse kringen een onderwerp van uitvoerige discussie geweest. Gijzelingen in Würzburg en Argentinië geëindigd WüRZBURG De Ameri kaanse militair, die een bank op het terrein van een Amerikaanse legerplaats in Würzburg twee Amerikanen had gegijzeld, heeft zich, le vensgevaarlijk gewond, overgegeven. Hij is overle-' den onderweg naar het zie kenhuis. De aanvaller had een miljoen dollar gevraagd om de operatie van een Indiaanse vriend te kunnen bekostigen, voorts een auto en vrije aftocht. De beide gegijzelden zijn ongedeerd. Een Westduitse schoonmaak ster blijkt zich gedurende de gijzeling in een kelder verbor gen te hebben gehouden. Zij werd, nog voor het einde van de gijzeling bevriid. In Buenos Aires heeft een 25- jarige gewapende man, die een toestel van de luchtvaartmaat schappij Aerolina Argentinas gekaapt had, zich met de nog resterende gegijzelden overge geven. Niemand is gewond. Egypte waarschuwt Israël NEW YORK Egypte heeft Israël gisteren gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen" die een feitelijke overbrenging van de kanselarij van de Israë lische premier naar het Arabi sche deel van Jeruzalem kan hebben. Zoals bekend wil Is raël het sinds 1967 bezette oos telijke, Arabische deel als on afscheidelijk van de hoofdstad Jeruzalem beschouwen. Waar nemers zijn van mening dat de waarschuwing betrekking heeft op de hervatting van het Israëlisch-Egyptisch overleg over Palestijns zelfbestuur. Of die op 8 mei afgebroken be sprekingen hervat zullen wor den, wordt deze week in Was hington besproken. De Veiligheidsraad keurde gis teren met veertien stemmen voor en met onthouding van Amerika een resolutie goed waarin een verandering van de huidige status van Jeruza lem wordt veroordeeld. De re solutie was ingediend door een aantal islamitische landen. In een geëmotioneerd debat voorafgaande aan de stem ming verklaarde de Israëlische VN-ambassadeur Yehuda Blum dat Jeruzalem „zoals het vandaag is, altijd de hoofdstad van Israël zal blijven. De Ver enigde Staten waren het op een paar punten na met de meeste onderdelen van de re solutie eens en verzetten zich daarom voor het eerst niet met een veto tegen de resolutie. Het Vaticaan heeft zich in een voor de Veiligheidsraad be stemd document opnieuw uit gesproken voor de internatio nale status van Jeruzalem. „Het heilige en universele ka rakter van Jeruzalem is van de grootste betekenis", aldus de verklaring. DUITSE VERKIEZINGSSTRIJD WORDT UITGEVOCHTEN VIA DE MASSAMEDIA (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Franz Jozef Strauss is boos, zeer boos. Hij vindt dat hij, een kleine honderd dagen voor de Bondsdagverkiezingen, door de televisie wordt verwaar loosd en achtergesteld bij de socialistische politici Schmidt en Genscher, die volop met hun buitenlandse veren mogen pronken. De strijd hierover is zelfs zo hoog opgelaaid dat de deel staat Beieren (waarvan Strauss minister-president is) gisteren gedreigd heeft om zijn lidmaatschap van de ARD, de overkoepelende organisatie die het eerste Duitse tv-net verzorgt, op te zeggen. De huidige controverse bewijst eens te meer hoezeer de ver kiezingsstrijd in de Bondsrepu bliek via de massamedia zal worden uitgevochten. Tot gro te ergernis van de overige AR- D-omroepen wist de hoofdre dacteur van de Beierse omroep (BR) Muhlfenzl, die een fer vent aanhanger van Strauss is, namelijk door te drukken dat in een uitzending over de ver leden week gehouden wereld top in Venetie ook een inter view met Straus werd opgeno men. Maar dat dit naar verkie zing-politiek riekende optre den bij de anderen journalis tiek gezien in het verkeerde keelgat schoot is begrijpelijk: De Bondskanselier en zijn mi nister van buitenlandse zaken treden in de wereldpolitiek immers niet op als partijgan gers, maar als regeringsleiders. Derhalve wilden zij ook niet aan de Beierse wens voldoen om in een speciale uitzending over het bezoek van Schmidt en Genscher aan Moskou we derom een reactie van Straus op te nemen. Als gevolg hier van dreigt Beieren nu op zijn beurt met opzegging van het ARD-verdrag, het Westduitse televisie-verdrag, wegens „on evenwichtigheid en eenzijdig heid van de berichtgeving". De zaakgelastigde van de christen-democratie CSU, de partij van Strauss, in Bonn, Zimmermann, sprak in dit verband zelfs van herinnerin gen aan de tijd van de „gelijk schakeling" van de pers in het Derde Rijk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7