s w 1 Scheuring tussen bewonersverenigingen flats 5 Meiplein ïïnïïiT der wet Jongetje roofde koper Eerste paal voor Groot Matilo Gerestaureerd pand overgedragen NA2STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JULI 1980 PAGINA 3 Verkeers- overtreders op dreef LEIDEN Ondanks de list geacht wordt te be zitten, zijn vele wegge bruikers in staat 01 tredingen in de meest uiteenlopende variaties te begaan. Indien een rij- examinator gisteren bij de zitting van het kan tongerecht aanwezig zou zijn geweest, zou deze toch al veel geplaagde fi guur naar alle waar schijnlijkheid voortijdig ijlings van het kanton gerecht zijn wegge vlucht. val var .05 AM reporti •eporta Ge* Een jeugdige Warmonder bleek niet onder de indruk van hetgeen hem ten laste werd gelegd. Nadat kan tonrechter Teekens de aanklacht had voorgelezen het rijden zonder rijbe wijs gevolgd door een in drukwekkende aanrijding begon de verdachte spontaan te grinniken. De man ondernam i tje pogingen om achteruit in te steken. De i verliep echter niet zoals de verdachte wilde en matige rijkunst ging koste van de door hem be stuurde- en van een gepar keerd staande auto. De verdachte bleek wel reeds enige officiële rijlessen achter de rug te hebben, maar kennelijk was het fi- leparkeren nog niet aan de orde geweest. De tweedui zend gulden schade, die aan de geparkeerde auto was ontstaan, bleek inmid dels door de verdachte te zijn voldaan. Het fel be geerde roze papiertje was eveneens reeds in het bezit van de jongeman. „Ik heb het wel vaker gedaan. Met de auto haal ik dan mate riaal op. Maar deze maal ging het helaas fout," bracht de verdachte de rechter op de hoogte. De kantonrechter verminder de het door de officier van justitie geëiste bedrag van 150 gulden in verband met de hoge schade tot 100 gul den. Een dame van middelbare I speMM ^eftijd verklaarde 22.40 (Si twee weken ziek te 5P®1 (Mi geweest omdat agenten J met een mokerhamer te gen het chassis van haar auto sloegen. De agenten constateerden, dat de gen op verscheidene pi; sen was doorgeroest. Toen de kantonrechter infor meerde naar de leeftijd van de verdachte auto a woordde de vrouw: „Hij is pas zeven jaar geworden," en vervolde „Ik hield van mijn wagen, ik was er gek op. Bovendien is hij maanden geleden goedgekeurd door de rijks verkeersinspectie, dus ik weet niet waa balisanten zo hardhandig te keer gingen." De offi- cier was van mening, dat de vrouw van tijd tot tijd naar de garage moet gaan om de wagen na te laten kijken. Zij eiste eiste 75 gulden subsidiair drie da gen hechtenis. De kanton rechter daarentegen hield rekening met de keuring en met het feit, dat de vrouw momenteel haar A.O.VV. rond moet komen. De dame werd uit- eindelijk schuldig bevon- 1 den zonder strafoplegging. H Een automobilist werd op IW de Rijngeesterstraatweg door de politie tot stoppen gemaand, maar de man reagerde niet op het sein. In plaats daarvan haalde de verdachte de voor hem rijdende politiewagen roe- hoq keloos in. Pas voor het verkeerslicht stopte hij. Enige tijd later arriveerde ook de politiewagen en de agenten sommeerden de man rechts af te slaan en te stoppen om tekst en uit leg voor zijn gedrag te ge ven. De verdachte ging akkoord. Maar wat schetst de verbazing van de agen- ten, toen de man plotseling door het rode licht reed. De agenten meenden on getwijfeld, dat de grappen maker terug kwam m JIZE how het te vluchten, toen hij alsnog bij de bushalte stopte. „Door de felle zon zag ik het stopbord op de politie wagen niet en even later dacht ik, dat het licht op groen stond. En boven dien, wie rijdt er nou moedwillig door rood als de politie naast je staat?," aldus verdedigde de ver dachte zich. Voor het laat ste argument bleek de kantonrechter vatbaar. De verdachte werd schuldig bevonden zonder strafop- IN VIJF JAAR 25 JAAR ACHTERSTALLIG ONDERHOUD INHALEN LEIDEN Financiële perike len zijn er de oorzaak van dat er een scheuring is ontstaan tussen de 12 verenigingen van eigenaren van flats aan het 5 Meiplein. De onenigheid werd gisteravond na 4 uur vergade ren duidelijk toen de verschil lende eigenaren spraken over de wijze van aanpak van het noodzakelijke onderhoud van hun woningen. De 72 flats en 24 winkels dateren uit 1957 en zijn in al die jaren van groot onder houd verstoken gebleven. Nu met de komst van een nieuwe administrateur in de persoon van Kok-beheer plannen zijn ontwikkeld om het groot-onder- houd na bijna 25 jaar aan te pakken, werd het duidelijk dat de eigenaars voor grote kosten komen te staan. Voor een aan tal voornamelijk oudere bewo ners leverden de financiële con sequenties onoverkoombare problemen op. Eén van de vere nigingen besloot daarop zelf op lossingen te zoeken voor het on derhoud, waarop de toekomsti ge administrateur zich terug trok. Contactpersonen van de overige 11 verenigingen komen nog deze week bij elkaar om een oplossing in de crisisituatie te zoeken. Grondbezit. In 1972 heeft deze maat- schappij haar bezit grotendeels afgesto ten en kwam ongeveer 80% van de flats in handen van particulieren. Volgens de huidige bewoners heeft Nationaal Grondbezit nauwelijks iets gedaan aan het onderhoud van de flats. De admini stratie van het gehele complex werd in '72 overgenomen door het administra tiekantoor Huurman. De eigenaren van de flats organiseerden zich in zoge naamde eigenaren-verenigingen die per portiek werden samengesteld. Zo ontstond de situatie dat er voor één complex 12 eigenaren-verenigingen waren. Zoals later zou blijken werd de doorzichtigheid van de organisatie hier niet door bevorderd. Lauw Ook het administratiekantoor Huur man maakte zich niet overmatig be zorgd over het onderhoud van de ver schillende woningen. Tekenend hier voor is de post servicekosten die door Huurman 6 jaar lang niet werd ver hoogd. Achteraf verklaren de bewoners het constant blijven van deze post als logisch, omdat er 'nauwelijks iets voor gedaan werd'. In 1978 werd de admini stratie van het kantoor overgenomen door Hopman die in verschillende ver gaderingen met de bewoners de aan dacht vestigde op de ondoorzichtige or ganisatie en het achterstallige onder houd. De reacties van de eigenaars wa ren echter zo lauw dat er niets gebeur de. Hopman deed met ingang van 1 ja nuari van dit jaar zijn administratieve aktiviteiten over aan Kok-beheer. Kok beheer had weinig zin om de ad ministratie van de flats en winkels over te nemen zonder dat er wat aan het onderhoud zou worden gedaan en ontwierp een vijf-jaren plan dat totaal ruim 1,3 miljoen zou gaan kosten. De kosten voor de individuele bewoners zouden het eerste jaar rond de 2750 gul den, het tweede jaar 5400 gulden, het derde jaar 2200 gulden, het vierde jaar 1200 en het vijfde jaar 600 gulden gaan bedragen. De voorstellen werden gis teravond door de directeur van Kok- beheer, de heer R.Abma, in een eigena ren-vergadering op tafel gelegd. Akkoord Kok beheer wenstte echter niet zo maar 'de failliete boedel' over te ne men. De eigenaren dienden akkoord te gaan met enkele eisen. Eerste was dat zij in grote lijnen akkoord zouden gaan met de onderhoudsplannen, dat zij voortaan als één grote vereniging van eigenaren zouden opereren, dat Kok tenminste 5 jaar administrateur zou mogen zijn en dat daar een adeguate honorering tegenover zou staan. Daar de eigenaren met elk van de eisen moeite bleken te hebben, werd afge sproken dat eerst gepraat zou gaan worden over het vijf-jaren plan. Met de uit te voeren werkzaamheden ging ie dereen met of zonder het plaatsen van enkele kanttekeningen akkoord, de vraag wie de uitvoering van de werk zaamheden op zich zou nemen gaf aan leiding tot een brede discussie. Vooral de financiële bijkomstigheden bleken voor velen een breekpunt te zijn. Een aantal jopgere eigenaars stelde met in stemming van de vergadering voor, zelf de schilderwerkzaamheden ter hand te nemen. Dit zou de kosten voor de helft verminderen. Anderen zagen deze mogelijkheid niet zitten en vroe gen om de plannen over een lange ter mijn uit te spreiden, "wat de jaarlijkse lasten zou verminderen. Het voorstel van de heer Abma van Kok-beheer om in individuele gevallen een financiële regeling te treffen hief de bezwaren van een aantal eigenaren toch niet op. Toen na een lange, emotionele, discus sie het op stemmen aankwam nam één vereniging van eigenaren voor alle aanwezigen de beslissing door te zeggen dat zij geen vertrouwen hadden in de plannen van Kok-beheer. Zij wilden de administratie van hun eigen 6 flats en 2 winkels in eigen handen nemen om ook zelf zorg te dragen voor de onder houdswerkzaamheden. De begroting van Kok-beheer lag naar hun mening veel te hoog. „Ik vind het schandalig dat wij nadat we jarenlang servicekos ten hebben betaald opeens voor dit soort bedragen komen te staan", aldus één van de dissidenten. Namens Kok- beheer gaf de heer Abma te kennen er op die wijze geen brood meer in te zien en trok zich terug als toekomstig admi nistrateur. Namens Hopman zei de heer Mulders toe de administratie nog voor hoogstens een maand voort te willen Met de afscheiding van één vereniging is het de andere 11 verenigingen onmo gelijk geworden een administrateur aan te trekken daar vastgelegd is dat de ad ministratie van het hele complex in de zelfde handen moet liggen. Zij beraden zich nog deze week op de toekomst. Voor iedereen is het duidelijk dat het onderhoud zo spoedig mogelijk moet plaats vinden willen de flats niet ver der vervallen. Hoe deze plannen moe ten worden uitgevoerd nu er een conf lict tussen de verschillende verenigin gen is ontstaan zal diezelfde toekomst moeten leren. GERT VISSER LEIDEN Een 10-jarig Leids jongetje heeft de af gelopen tijd uit verschillende renovatiewoningen aan de Borneostraat koper gestolen. Na herhaalde klachten over gestolen koper uit de renovatiewo ningen door de aannemer, kwam de Leidse politie er na een buurtonderzoek achter dat het om een jeugdig ventje zou gaan. In de woning van de 10-jarige werd gisteren door de politie een zak koperdraad gevonden. Of de jongen nog meer koper heeft gestolen is nog niet bekend. Kantinewagen vernield LEIDEN Een loods met bouwmaterialen en een kantine wagen aan de Marnixstraat zijn het afgelopen weekeinde, waarschijnlijk door de lokale jeugd, vernield. Er werden twee doorzichtige golfplaten en zinken golfplaten van de loods, die bouwmaterialen bevat voor de renovatie van de woningen aan de Marnixstraat, vernield. In de loods werden machines en materialen door elkaar gegooid en zakken cement kapot getrokken. Van de kantinewagen werd het dak vernield. De nieuwe liepting Digros-cassières. Cassières Het bedienen van een kassa in een supermarkt is niet eenvoudig. De prijzen van allerhande artikelen moet men uit het hoofd kennen met speciale aandacht voor de wekelijkse aanbiedingen. Een cassière van een grootgrutter moet eerst een diploma halen, voordat ze achter het telmachien plaats mag nemen. Vorige week werden in het Hillegoms Treslong de diploma's uitge reikt van Digros, de snelgroeiende levensmiddelengi gant die binnenkort een nieuwe vestiging aan de Leid se Langegracht opent. Directeur Jan van den Broek (op de foto temidden van den meisjes) reikte de diplo ma's uit aan zestien van de dertig cursisten, die de eindstreep haalden. De meisjes zijn afkomstig uit Kat wijk, Noordwijk, Oude Wetering en Sassenheim. Orgelconcert Marekerk Sander van Marion geeft vrijdag 4 juli in de Marekerk aan de Lange Mare in Leiden een orgelconcert. Hij speelt wer ken van Spaanse, Portugese. Italiaanse en Duitse compo nisten. Het concert begint om kwart over acht. De prijzen van de toegangskaarten bedragen twee en drie gulden en zijn verkrijgbaar aan het K&O bureau aan de Oude Vest en op de concertavond vanaf half acht in de Marekerk. Klein Matilo In het clubhuis Klein Matilo aan de Leidse Zadnstraat worden in de komende weken weer vakantie-bezighe den gehouden voor de jeugd. Het programma meldt ac tiviteiten gedurende vier weken, gesplitst in twee pe riodes: van 1 tot 11 juli en van 29 juli tot en met 8 au gustus. De eerste periode meldt voor morgen het fabri ceren van poppenkastpoppen en een poppenkast. Ook donderdag staat de poppenkast centraal: de poppen worden afgemaakt en diverse stukjes worden ingestu deerd. Donderdagmiddag vindt de uitvoering plaats. Vrijdag 4 juli staat het vervaardigen van vliegers op het programma voor de ouderen, de allerjongsten be schilderen glazen potten, 's Middags wordt er door de ouderen gevliegerd, terwijl de jongsten harlekijnen fa briceren. Voor dinsdag 8 juli staat een uitstapje naar Duinrell op het programma, terwijl de woensdagoch tend wordt gevuld met verven en 's middags teken films worden vertoond. Donderdag 10 juli wordt er ge zwommen in De Does in Leiderdorp. Voor de ouderen is er 's avonds een voorstelling van de film 'The Deep'. Vrijdag 11 juli wordt de eerste periode afgesloten met een zeskamp op het grasveld dichtbij het clubhuis. Katechese voor volwassenen Mej. Use Voss die M.O.-A Theologie studeerde in Amster dam wil in het dekenaat Leiden een katechese voor vol- gaan hpuden. Zij is met de voorbereidingen hier- bezig. Geïnteresseerden kunnen contact met haar opne- n, tel. 071-153502. mIIIIK De eerste paal wordt geslagen door J. van Donkelaar. LEIDEN De eerste paal en daarmee tege lijk de eerste guldens voor de bouw van een nieuw clubhuis in de wijk Meerburg (kos ten: één miljoen) hebben hun definitieve be stemming gevonden. De eer voor het slaan van de belangrijke Meerburgse mijlpaal viel gistermiddag ten deel aan het directo raat-generaal voor de arbeidsvoorziening, vertegenwoordigd in de persoon van de heer J. van Donkelaar. Een al lang door de wijk gekoesterde wens ging met een en ander in vervulling. Over ruim een jaar verwacht de bouwer, de firma Noorlander uit Leider dorp, het riante clubhuis op het terrein aan de Zaanstraat te kunnen opleveren. Klein Matilo mag zich dan met recht „Groot" Ma tilo gaan noemen. De financiering van het toekomstige recreatieve onderkomen is voor een belangrijk deel te danken aan de in spanningen van de huidige wethouder van volshuisvesting, D. Tesselaar, die begin dit jaar, vlak voor zijn portefeuillewisseling, kans zag alle nodige subsidies nog tijdig rond te krijgen. Het was dan ook niet voor niets, dat Tesselaar de voorbereidingen die tot de bouw aanleiding hebben gegeven als een „huzarenstuk" van de eerste orde karakteriseerde: „Een beetje blufpo ker heb ik wel moeten spelen om het voorme kaar te krijgen. Maar als je wilt dan kan er een hoop. Ik herinner me nog goed, dat de jeugd van Meerburg eens naar me toekwam met de mededeling, dat zij ook zo graag een eigen ge bouw wilden hebben om te kunnen discoën. Nou die disco heeft dan toch nog zijn sporen nagelaten." De heer Tesselaar ging verder nog in op de toe komstige ontwikkelingen binnen het jongeren- en volwassenenwerk van Meerburg. De realise ring van het nieuwe clubhuis zal zeker een uit breiding van de huidige staf tot gevolg hebben. Slechts één beroepskracht zou volgens de heer Tesselaar voor een bedrijf van een dergelijke omvang veel te weinig zijn. „Het geld voor het nieuwe personeel moet ergens vandaan zijn te halen, is het niet uit de lengte dan is het wel uit de breedte. Dat zou eventueel kunnen beteken, dat dit ten kosten gaat van andere sociaal-cul turele instellingen in Leiden. Elke vreugdevol le gebeurtenis heeft zo wel weer zijn minder leuke kanten." Aldus een wat sombere Tesse laar, die overigens met genoeg optimisme voor uit zei te kijken naar de bouw en opbouw van een aantal buurtvoorzieningen in ondermeer het Morskwartier en Groenoord. Projectont wikkelaar Noorlander tenslotte beloofde de be woners van Meerburg garant te staan voor een zo vlot mogelijke, maar daardoor zeker niet minder vakbekwaam uitgevoerde bouw: „Voor mijn personeel zal het een eersteklas leerschool blijken te ziin." Noorlander zet uit eigen gele deren twee leermeesters, acht leerling timmer lieden en vier leerling metselaars in voor de bouw van clubhuis „Groot Matilo." Architect W. Hofman (rechts) droeg gisteren het geheel gerestaureerde pand aan de Hogewoerd 32 aan de ei genaar, de stichting Diogenes, over. Hij deed dit door de sleutels van de verschillende vertrekken te overhan digen aan de heer D.E.Krantz, voorzitter van Diogenes, die ze weer overhandigde aan de toekomstige huurders. Het uit 1570 daterende pand is door de eeuwen heen verschillende malen verbouwd en nu in oude glorie her steld. De restauratie heeft een krap jaar en beslag ge nomen en kostte 600.000 gulden. Geschat wordt dat een vierde van dit bedrag gesubsidieerd wordt. De stichting Diogenes heeft ook opdracht gegeven voor de restaura tie van de Latijnse School in Leiden. Afhankelijk van het tijdstip waarop het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de subsidie uitbetaald wil de stich ting in de toekomst één van de panden van het complex Papengracht laten restaureren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3