Uitlatingen Schmidt wekken wrevel in Kremlin Vrees voor gedwongen ontslagen bij overplaatsing PTT Handelaren in gestolen vrachtwagens ontmaskerd Lcstsllo av Nederlanders vooraan in tijdrit Meubelfabriek feSf Oistervvijk toonaangevend in eiken RIJKSWA TERSTAA T: KWASTINPLAATS VAN VERFSPUIT leidóa<3owaMt :ersdljk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Jacteur: Wlm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0.29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Tienten: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 1 juli 1980, 70e jaargang no. 21695 Sekten in Nederland „Brandpunt" over onderzoek naar sekten in Nederland om 21.20 uur op Ned. II en om 22.40 uur documentaire (Tij gers en katten". Op Ned. I om 20.20 uur tv-se- rie „Grizzly Adams" en om 21.55 uur documentaire „Con corde". Buiig Buien, maar ook enkele opkla ringen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach tige wind uit het noordwesten. Zon op 05.21, onder 22.02 uur. Scheveningen hoogwater 06.16 en 18.09 uur, laagwater 02.22 en 14.29 uur. -taart slecht 'FORT Tien leden Frankfortse politie teren wet vergifti- tschijnselen opgeno- het plaatselijke zie nadat zij een taart verorberd die een an de afdeling Ver- Middelen voor hen iakken. Nader onder- ees uit, dat het deeg taart waarschijnlijk was wet wat hasjisj. lit zo zijn, dan wacht >riwen terende agent 'ige schrobbering, al- woordvoerder van „De boerenjongens worden minder" DEN HAAG Konsu- mentenKontakf'vreest dat de kwaliteit van Neder landse likeuren als advo caat, boerenjongens en boerenmeisjes, sterk ach teruit zal gaan als het pro- duktschap voor gedestil leerd zijn zin krijgt. Het schap heeft namelijk twee ontwerpverordeningen la ten uitgaan, met lagere kwaliteitseisen aan de grondstoffen voor de li keuren, dan de Warenwet voorschrijft. Konsumen- tenkontakt zal daarover 'ns gaan praten met de be trokken ministers. Groningse vrouw houdt meisjesnaam GRONINGEN Gehuwde vrouwen in Groningen, die door de gemeente willen wor den aangesproken met de naam van hun echtgenoot, zul len daar voortaan duidelijk om moeten vragen. De gemeente raad heeft gisteren namelijk een motie aangenomen waarin staat dat de Groningse vrou wen voortaan door de gemeen te onder hun meisjesnaam worden geregistreerd en aan geschreven. Honderd vrouwen in Groningen hadden daarom gevraagd. Buurtbussen voor rolstoelers DEN HAAG Nog dit najaar zullen er twee buurt bussen gaan rijden die zijn aangepast voor rolstoelge bruikers. Minister Tuijnman van verkeer heeft dat geant woord op kamervragen. Wéar die bussen gaan rijden werd niet gezegd. Wel deel de de minister mee dat de Interdepartementale Stuur groep Gehandicaptenbeleid rond de jaarwisseling een rapport zal uitbrengen over de mogelijkheden van open baar vervoer voor gehandi capten. Honderdduizenden Brazilianen hebben gisteren paus Jo hannes Paulus II verwelkomd bij zijn aankomst in het im mense Zuidameri- kaanse land, dat hij tijdens een twaalf daagse reis zal doorkruisen. Een van de Brazilianen, bij de aankomst op het vliegveld van Brasilia was de pre sident van Brazilië, Joao Figueiredo. (zie verder pagina 7) Dat Joop Zoetemelk sterk favoriet was om na Hinault te eindigen in de Individuele tijdrit hadden tientallen deelnemers aan onze prijsvraag wel voorzien. T-shirts worden gestuurd aan Gerard van der Hoeven uit Zoe- terwoude, Hans van Goozen uit Hoog made en J. Apperloo uit Noord- wijkerhout. De oplossingen voor vraag 7 (Welke renner mag na afloop, van de 6e etappe de groene trui aan trekken?) mogen tot morgenochtend 10.00 uur ingeleverd worden. itische e'ring ture- OR De eg van. /ski 's be over tu re- muzikale iing van neder- de slag om in 1812, oude ka- worden af- verloopt foutloos. i'ar honderd liefhebbers plaats Wind- de Canadese Ontario dit sinds iavond bea- 'oen zij op de van de rivier vit naar de \ng van de ire door het ijke symfo- luister- nfplofte het vaarmee, la- het muziek- kanon vorden afge- Tweeën- mensen be lichte ndingen op. Bondskanselier Helmut Schmidt en partijleider Leonid Brezjnev aan het begin van hun bespre kingen. Bondskanselier roept op tot terugtrekking troepen uit Afghanistan MOSKOU De Westduitse kanselier Hel mut Schmidt heeft gisteren in een tafelrede bij zijn bezoek aan Moskou president Leo nid Brezjnev van de Sovjet-Unie opgeroepen de Russische tyroepen uit Afghanistan te rug te trekken en zonder voorwaarden voor af onderhandelingen te beginnen over de middellange-afstandsraketten in Europa. Helmut Schmidt gaf zijn gastheren over Af ghanistan te verstaan dat de Sovjet-inter ventie in dit land een zware schaduw heeft gewoipen over de relatie tussen oost en west in Europa en aanleiding heeft geven tot diepe bezorgdheid in de Derde Wereld, met name onder de islamitische landen. Het Sovjetrussische persbureau Tass las daarop gisteravond bondskanselier Schmidt persoonlijk de les vanwege zijn opmerkin gen over Afghanistan en het evenwicht in de kernraketbewapening tussen oost en west. Nadat het persbureau de woorden van Schmidt daarover had aangehaald, ver klaarde het onder meer: „Wat de bondskan selier niet zei, was dat een einde moest wor den gemaakt aan alle vormen van agressie' tegen Afghanisan, die aanleiding zijn ge weest voor de Russische bijstand." Brezjnev ging in zijn antwoord op de tafelrede van Schmidt met geen woord direct in op de kwestie-Afghanistan en noemde het land zelfs helemaal niet. Wel deed hij een „dringend be roep" op het westen af te zien van de ontwik keling van nieuwe wapensystemen met inbe grip van de neutronenbom. Daarbij verwees hij naar het NAVO-besluit van december om haar kernwapens in Europa te moderniseren en het jongste Franse besluit te experimenteren met de neutronenbom. Verder maakte hij een door de bank genomen positieve balans op van de Sovjet-Russische-Duitse betrekkingen. Schmidt had eerder in zijn rede geen twijfel la ten bestaan over de onwrikbare plaats van Westduitsland in de westerse alliantie, iets waarover in West-Duitsland in de maanden voorafgaand aan Schmidts bezoek nogal wat deining was ontstaan. Schmidt vroeg de Russi sche leiders verder hun bijdrage televeren aan de Amerikaans-Iraanse crisis. Het tweedaags bezoek van bondskanselier Schmidt en minister van buitenlandse zaken Genscher aan Moskou, dat door de Westduitsers nadrukkelijk als een werkbezoek was gekarak teriseerd, kreeg al van het begin een zeer offi cieel karakter doordat partijleider Brezjnev de Westduitse bondskanselier persoonlijk afhaal de, er een erewacht aanwezig was en de volks liederen van beide landen werden gespeeld. Bij een werkbezoek zou volgens het geldende pro tocol dergelijk ceremonieel achterwege blijven een eloppen T voor acties en spreiding" HAAG Dat de stencommissies (on- imingsraad) van de rale Directie van de in Den Haag dien- floppen hebben ge it om actie te voeren de overplaatsing het noorden, is het )-kamerlid Lauxter- in het verkeerde gat geschoten. De stencommissies had- in die enveloppen jproep gestopt en die lurd naar een aantal nisaties en personen, raagd werd protest te tekenen tegen de dingsplannen. De )-er heeft aan staats- itaris Smit-Kroes ge- gd of de PTT toe- ming had verleend het gebruiken van instenveloppen. iliteit liteit van onze boeren- zal achteruit gaan... van onze advocaat... productschap voor ge- tfd zijn zin krijgt en strenge eisen aan de offen gaat stellen. [enten kontact is daar over en wil op korte overleg met de betrok- iisters. SPREIDINGSPLAN NIET OP TIJD INGEDIEND DEN HAAG De christelijke bonden van overheidsperso neel zijn bang dat er bij de overplaatsing van de PTT naar het noorden gedwongen ontslagen zullen vallen. Zij leiden dit af uit het feit dat staatssecretaris Smit-Kroes eerst nog in het kabinet overleg wil plegen over het definitieve uit voeringsplan voor de verhuizing van de 3400 PTT-ers uit Den Haag. Deze ontwikkeling is volgens de christelijke bonden tegen de af spraken. Overeengekomen was dat de PTT-directie vóór 1 juli een compleet plan voor de verhuizingsoperatie op tafel zou leg gen en dat daarover direct overleg zou worden gepleegd met on der meer de bonden. Een kabinetsberaad zou niet nodig zijn. En evenmin zouden er gedwongen ontslagen mogen vallen, want dat zou in strijd zijn met een motie van het CDA-kamerlid Eversdijk, die door de Tweede Kamer werd aangenomen. Dat mevrouw Smit-Kroes (PTT-zaken) toch eerst het fiat van premier Van Agt wil hebben, zou echter ook kunnen betekenen dat de PTT-directie er niet in is geslaagd zo'n compleet uitvoe ringsplan te produceren en dat zij moet volstaan met een onvol ledig plan. Dit omdat, zoals wij zaterdag meldden, het noorden nog niet voor een massale intocht van PTT-ers gereed zou zijn. Maar de minister-president staat erop. zo heeft hij eerder ver klaard. dat de hele overplaatsing vóór 1985 voltooid zou zijn. Maar hoe dan ook, de bonden zijn woedend dat zij niet direct bij het overleg betrokken worden omdat er eerst nog in het kabinet over gepraat moet worden. Mevrouw Smit-Kroes kon niet eer der met de heer Van Agt praten omdat hij in West-Duitsland een bespreking had met bondskanselier Schmidt. ADVERTENTIE Schadevergoeding voor Sioux-indianen WASHINGTON Het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft giste ren bevestigd, dat de Sioux- indianen wegens landroof' een schadevergoeding toe komt van ongeveer 210 mil joen gulden. Het betreft hier een vergoe ding voor de verdrijving van de Sioux uit hun woon gebied in de heuvels van Zuid-Dakota, nu zo'n 100 jaar geleden. Ondanks een verdrag waarin de heuvels als exclusief stameigendom werden aangewezen, werden de indianen door goudzoe kers verdreven. De toenma lige president, Grant, gaf on danks het verdrag geen op dracht aan het leger de goudzoekers tegen te hou den. Onderzoek naar misbruik van kinderbijslag studerenden DEN HAAG Staatssecre taris De Graaf van Sociale Zaken wil een scherpere controle op de kinderbijslag voor studerende kinderen. Hij heeft hierover advies ge vraagd aan de Sociale Verze keringsraad, nadat het PvdA-Tweede Kamerlid Van Kemenade enige tijd ge leden hierover vragen had gesteld. Het Kamerlid had er in zijn vragen op gewezen dat naar zijn idee kinderbijslag wordt ontvangen ook voor kinderen, die alleen maar staan inge schreven bij een onderwijsin stituut. Staatssecretaris De Graaf wil nu een nader onderzoek, om dat studerende kinderen, wil len zij voor de bijslag in aan merking komen, meer dan twintig uur per week aan hun studie moeten besteden. Dit onderzoek geldt ook voor stu-. derende kinderen, die zelf standig wonen, omdat deze studerenden meer kinderbijs lag kunnen krijgen. 2esling in Egypte De 2S-jarige Egyptische pJaKeiamls- Vfouw Falroa Abbas kijkt vertederend naar haar aas pasgeboren dochtertjes. In 45 mmmm Fatma een aesflng «er wereld. De aas meisjes maken het tot nu toe goed. Arrestaties in Den Haag, Poeldijk en Haarlem DEN HAAG In Den Haag, Poeldijk en Haarlem zijn der tien mannen aangehouden, die hebben bekend dat zij voor ruim een half miljoen gulden aan gestolen vrachtwagens in het Midden-Oosten hebben verhandeld. Onder hen is de 35-jarige bedrijfsleider van een autohandel in Poeldijk, die gespecialiseerd is in het leveren van tweedehands vrachtwagens aan landen in het Midden-Oosten. De man kocht gestolen wagens op en verkocht ze privé. De politie van Monster hield hem in januari al aan, maar liet hem later weer vrij. In april werden twee Haarlemmers opge pakt, die bij het bedrijf geld kwamen halen voor een partij ge stolen auto-onderdelen. Tien andere mannen opereerden vanuit Den Haag. Hun aan houding leidde ertoe dat de bedrijfsleider opnieuw in de kraag werd gepakt. De politie verwacht dat de komende tijd nog enke le autodieven uit het complot door de mand zullen vallen. De mannen die tot nu toe zijn aangehouden variëren in leeftijd van 19 tot 35 jaar. ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om milieuverontreiniging tot een mi nimum te bepreken gebruikt Rijkswaterstaat bij het aanbrengen van loodhoudende menie de kwast in plaats van de verfspuit. Bij de elektriciteitsmaat schappijen in ons land wordt helemaal geen loodhou dende verf meer gebruikt. Bij nieuwbouwwerken wordt het verfwerk in de fabriek gedaan waardoor he lemaal geen verf in het milieu terecht komt. Dit schrijft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) in antwoord op vragen van het PPR-kamerlid Jansen. Het kamerlid maakte zich bezorgd over het gebruik van verf spuiten bij het aanbrengen van loodhoudende menie waar door tien tot veertig procent van de verf in het milieu te recht komt. Tuijnman spreekt deze percentages niet tegen. Bij de NS deden zich in 1976 twee gevallen voor van scha de door het gebruik van verfspuiten met loodmenie. In Cu- lemborg stierven om die reden vier koeien aan loodvergif- tiging en in Schalkwijk werd het aanbieden van een partij aardbeien op de veiling verboden wegens een te hoog lood- gehalte als gevolg van de NS-werken. 300 lijken in universiteit San Salvador SAN SALVADOR In de door het leger bezette uni versiteit van San Salvador zijn gisteren, in aanwezig heid van binnen- en buiten landse journalisten, 300 lij ken gevonden. De journalisten troffen in de universiteit een revolutionair actiecentrum aan met een complete drukkerij. Verder waren er tunnels, die volgens de militairen dienden voor het komen en gaan van de linkse guerrilleros. Een van die gan gen, oorspronkelijk bedoeld voor de waterafvoer, liep naar het 300 meter verderop gele- fen universiteitsziekenhuis, inds gisterenmorgen zijn door het politieke geweld in El Sal vador 38 slachtoffer gevallen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1