Zoetemelk moet in tweede ploegen tijdrit toeslaan Olympische ploeg mijdt openings- en sluitingsceremonie in Moskou Knetemanns knappe derde plaats Ceidóc Goutcmt HINAULT DRUKTE IN TIJDRIT COPIE AF Jan Raas moet het ontgelden Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen 5P0RT LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JULI 1980 PAGINA 11 <N«d) ;r Ster b Schil Van daar 3 Savor 1 afg. ?b8-c6; Dd8-d7 f7-f6; f8; S3 1; 35. K f7xe6; Le6-d7, OP WEG NAAR PARIJS door Joop Zoetemelk Terug op oude niveau Aan de tijdrit van gisteren zou je mogen veronderstel len dat ik weer terug ben op mijn oude niveau. Het verlies dat ik tegen Hi- nault leed is normaal. Ik wist dat ik tegen hem niet kon winnen en ik heb vre de met de uitslag. Vooral omdat Johan van de Velde ook pal achter mij is geëindigd. Die jongen doet het uitstekend, dat wordt een hele grote ronde-ren ner. De prestaties van de andere mannen in onze ploeg hebben mij ook ver trouwen gegeven. Zelf had ik op het moeilijke par cours geen enkele inzin king. Van het begin tot het einde bleven mijn benen goed. en op de hellingen en op het vals plat en in de afdalingen. Ik ben de regendagen goed doorge komen. Sinds het vorig jaar gaat het tijdrijden veel beter dan in de jaren na mijn val in Valras in 1974. Ik denk wel eens: hoe ou der hoe beter. Het enige vraagteken blijft nu hoe ik over de grote bergen ga. Op de vlakke wegen ben ik okee. Er waren weer veel Nederlandse suppor ters in Francochamps en Spa. Van hen kreeg ik veel steun, maar van de Waalse supporters hoorde ik fluitconcerten en boe geroep. Die zijn mij nog al tijd niet zo gunstig gezind. Dat was vijf jaar geleden tijdens het wereldkam pioenschap in Yvoir ook al zo. Behalve een taalbarriè re scheidt ons kennelijk ook de sympathie. JOOP ZOETEMELK ►opingarts fctaat foor raadsel FRANCORCHAMPS De Duitse wielerofficials kwa- amen vanmiddag bijeen ten leinde het eventueel dan (voorliggende resultaat van de contra-expertise van Thu- au te bespreken. Als die po- itief uitvalt, wordt Thurau waarschijnlijk gestraft en 4iient hij de Tour te verlaten ue' v. eh'* 11 op fa iiviiv. "Cl y ,.!r i to kilometer. a «ft J 1 Smit- 80 km in 1-58.13; 2 Tony 4.00 W Gricp. 3 Martin Havik. laaphor (van onze verslaggever) FRANCORCHAMPS De hooikoorts heeft weer toegeslagen bij Gerrie Kne- temann. De Huibergenaar, die voor wel een tiental stoffen allergisch is, wordt elk jaar in de zomer getroffen door dat euvel, dat een bijzonder hinderlijke jeuk veroorzaakt Het is een handicap, waar Knetmann mee heeft leren leven en waar de ploeg rekening mee moet houden. Want in het verleden is aange toond dat hij met hooikoorts onder de leden een uitstekende prestatie kan la* ten volgen door een bijzonder zwakke verrichting. In de nacht van zondag op maandag merkte Knetemann de eerste verschijnse len, op het voorhoofd en de keel. Vezor- ger Ruud Bakker. „Hij raakte helemaal in paniek, want het brandde verschrikkelijk in zijn keel en voorhoofd. Hij zweette over zijn hele lichaam. Het was gewoon zielig zoals hij daar lag. Ik heb hem een middel gegeven om het zweten te stoppen. Maar zo een-twee-drie is dat niet verhol pen". Knetemann moest daardoor ook verstek laten gaan toen Zoetemelk, Van der Vel de, Lubberding en Wellens het parcours verkenden. Hij lag slap als een vaatdoek in bed. Daarom was het een formidabele prestatie dat hij op de derde plaats beslag legde met slechts negen seconden achter stand op Zoetemelk. „Onder deze omstan digheden niet slecht", merkte Knetemann droog op. Foutje van de rekenmeesters in de Tour. Na de tijdrit werd Johan v.d. Velde in de witte trui gehesen als leider van het jongerenklassement. De Tourleiding had zich vergist en de Nederlander moest zijn tricot afstaan aan de Belg. Claes. V.d. Velde: „Geeft niet. Het was toch een goede publiciteitsstunt voor mij en voor de ploeg". inet een schorsing van vier maanden. In Zwitserland heeft de con trolerende arts na de felle aan val van Thurau op zijn per- soon inmiddels gereageerd met ie) een verklaring, die inhoudt lrana dat in de eerste urinestalen Hjé h van Thurau na de Ronde van or Ajs Normandië pentermine is ge- e voo vonden een aan pervitine a aflo«uerwant produkt. „Het mer- gistei kwaardige is echter dat ik in isen htde tweede urineproeven, afge- :n Hai nomen na het Duits, Zwitsers leidinBn Luxemburgs kampioen- Ie land schap in Le Locle grote hoe- interc veelheden nicotine heb gevon- Haag^en En Didi Thurau rookt aanli niet", verklaarde de arts. Thu- ang vsrau 6aat 'n Je Tour nog steeds Zuidt 8ang alsof hiJ zich van geen schuld bewust is. „Ik heb in DulBen matige tijdrit gereden om leid do ^at de hele affaire mij toch erg cantie ,eefl aangegrepen", vertelde kheid i "j gisteren in Francorchamps. lat Ga Jk ben niet meer gemotiveerd 1 uit haBn iemand die een topprestatie iken dimoet leveren heeft motivatie e hebb nodig", atact n ,gen o Zes van Rijn en mdidal Qouwe ALPHEN AAN DEN RIJN Theo Smit heeft gisteravond in Alphen aan den Rijn de eerste etappe gewonnen van ie „Zes van Rijn en Gouwe",, een zesdaagse wegwedstrijd voor professionals, sta! 'n de eindsPrint was hij snel- ™er dan Tony Griep en Martin lavik. Het parkoers ging over LUIK - In Francorchamps werd gisteren door Bernard Hinault aan Joop Zoetemelk het beeld van de laatste ja ren gecopieerd. Ze beëindig den de tijdrit over 34 kilo meter op het lastige par cours in vrijwel hetzelfde ritme als in 1979 in Dyon. Toen was er tussen beiden een verschil van 1 minuut en 9 seconden, gisteren kwa men daar nog eens 7 secon den bij. Dyon van 1979 is vergelijkbaar met Francor champs 1980. Dat mag wor den afgeleid uit de gemid delde snelheid die Hinault haalde, in Dyon 42 kilome ter en 537 meter, in Francor champs 42,673 km. Zoetemelk toonde zich giste ren verheugd over de consoli datie van zijn positie in het pe loton en in zijn ploeg. „Dat verlies was ingecalculeerd", riep hij opgetogen. Hij staat er in zijn confrontatie met Hi nault ook beter voor. In 1979 was hij alleen en omringd door een zwakke ploeg en bij voor baat verliezer in de ploegentij dritten. Met de Raléïghs achter zich weet hij dat zijn anderhal ve minuut achterstand in het algemeen klassement op de Fransman donderdag kan worden weggewerkt in de tweede ploegentijdrit. Dan is het tussen Compiègne en Beauvais niet denkbeeldig dat Hinault met zijn mannen, van wie sommigen al te voet gaan, een Nederlandse dreun op zijn markante Bretonse hoofd krijgt. De tweede ploeg in die tijdrit verliest immers al 40 seconden bonificatie, de derde 1.15 min., de vierde 1.55 en de vijfde 2.10. Daar komt nog bij dat het moreel van de Raleighs iizersterk is. Pal ach ter de toch wel geniale Frans man nestelden zich gisteren drie mannen van Post (Zoete melk, Knetemann en Van de Velde) in het rijtje van de beste tijdrijders. Post had gis teren zelfs zes renners bij de beste dertien. Met dit „blok" moet in de Tour toch te ma noeuvreren zijn, in die zin dat die ene Fransman zich op den duur stuk rijdt op een aantal gecoördineerde acties van de Nederlandse klassementsrij ders. TWEE TEGEN EEN Bernard Hinault zal, zijn on- verbetelijk optimisme ten spijt, dan ook minder gelukkig zijn met de situatie zoals die thans gegroeid is. In andere jaren zette hij in een tijdrit als die van gisteren een Johan van de Velde op 5 minuten (Dyon 1979). Gisteren hield de Ne derlandse kampioen de schade si beperkt tot 1.48 min. Daarbij mag niet onvermeld blijven dat Zoetemelk duidelijk aan vermogen wint. In Frankfurt verloor hij in de proloog per kilometer vier seconden op Hinault, gisteren over de ze venvoudige afstand slechts twee seconden per kilometer. Er kan dus in verband met Hi nault gesproken worden van een situatie van twee tegen een voor de Raleighs, met op de achtergrond ook voor die twee een veel sterkere ploeg. En Zoetemelk kan nu ook ge sterkt worden door het Neder landse opportunisme dat hem omringt en de scherpte van de dialogen, die in zijn ploeg ge houden worden, als wapen ge bruiken tegen het demoralise rende zelfvertrouwen van Hi nault en bijgevolg diens uit straling in het peloton. De Fransman gaf, onmiddellijk nadat hij zijn tweede etappeze ge had gehaald, het ene inter view na het andere weg. Deze wijze van functioneren be hoort tot het intimidatieproces van Hinault. Vrolijk zwaaide hij naar supporters. Hij toonde zich slechts even verbitterd de negatieve reacties die an de Nederlandse toe- ïwers in Francorchamps en Spa had ervaren, maar hij zei dat hij sinds Brussel 1979 daaraan gewend was geraakt. „De tijden tellen immers, niet het applaus", verklaarde hij ironisch. Jammer dat het aanvankelijk heersende optimisme over Hennie Kuiper een deuk kreeg. „Ik heb op de hellingen verkeerd geschakeld en ben met een te grote versnelling naar boven gereden", ver klaarde hij terneergeslagen. Het was echter geen afdoende verklaring voor de bijna 2,5 minuut die Kuiper aan Hi nault moest prijsgeven. Ergens in die soppige Ardennen moet in de etappe van zondag met Kuiper iets mis zijn gegaan. Hij heeft met verbluffend ge mak over de eerste hellingen gereden maar hij verdween na een lekke band in het grijs van de middelmaat. Waarvan zijn matige tijdrit in Francor champs helaas de bevestiging inhield. Vierde plaats complete verrassing voor v.d. Velde (van onze verslaggever) FRANCORCHAMPS Ku chend kwam Johan van de Velde over de streep. Steeds bracht hij de hand naar de mond als hij nieuwe prikke lingen in zijn borst voelde. Het was wonderbaarlijk dat hij zojuist voor een daveren de verrassing had gezorgd door in het spoor van zijn ij- zersterke ploegmakkers als vierde te eindigen in de loodzware rit tegen het hor loge. „Ik had niet gedacht dat ik zo'n goede tijdrit zou rijden. Het kwam eigenlijk als een complete verrassing voor mij, want ik voelde mij zo ziek als een hond. Gisteravond kreeg ik het ineens te pakken, een behoorlijke kou op mijn borst. Niet zo vreemd natuurlijk, want met zulk rotweer loop je heel gemakkelijk wat op." Tijdens zijn race was er niets van te merken dat Van de Velde niet volkomen fit was. Hij verdeelde zijn krachten goed en hield voortdurend een hoog tempo aan. Geen enkele keer viel hij stil. Een nagenoeg vlekkeloze race. Van de Velde heeft nooit uit geblonken in grote tijdritten. Voor het eerst in zo'n zware tijdrit had hij een groot verzet laten monteren. Van de Velde: „Ik heb er geen enkele moeite mee gehad. In zekere mate was het natuurlijk een gok. Als je erg goed rijdt en je sterk voelt, durf je echter meer dan anders." Het blijft verbazend dat Van de Velde dag na dag blijft schitteren. Als je zijn tengere gestalte bekijkt, zou je niet vermoeden dat hij een gewel dige ronderenner is, die er elke dag kan invliegen. Peter Post: „De grote kracht van Van de Velde is dat hij ontzet tend snel recupereert. Kort na een zware inspanning zie je niets meer aan hem. Dat ver raadt zijn klasse." DOOR NtFRANKR'JK 2juli_6e efqppe.219 km. £LGI Met een zelfverzekerde blik lometers af. Bernard Hinault de ki- (van onze verslaggever) FRANCORCHAMPS Jan Raas heeft het weer eens aan de stok gehad met het publiek. Langs het parcours van de tijdrit werd de wereldkampioen voor alles uitgemaakt wat maar lelijk is. Driemaal werd er ook nog naar hem gespuwd. Raas: „Ik denk dat het fu rieuze supporters waren, bij wie het nog is blijven han gen wat de Franse en Belgi sche kranten allemaal heb ben geschreven na het wereldkampioenschap in Valkenburg". Raas liet zich echter niet onbe tuigd. Hij spuwde terug als hij er de kans voor kreeg. Op de zware, -4,5 kilometer lange klim was de Zeeuw meer bezig met de toeschouwers dan met de koers. Hij liet soms de rech te lijn helemaal vallen en zwenkte dan naar mensen toe, die hem iets hadden misdaan. Raas: „Hoewel dat niet zo be langrijk is, heb ik daar mis schien wel een minuut ver speeld. Schelden en schreeu wen vind ik niet zo erg. Dat laat ik gewoon langs me heen gaan. Maar ze moeten niet met me sollen. Als ze spugen of slaan, zet ik het ze betaald". Raas is niet de eerste grote kampioen, die door het pu bliek wordt lastig gevallen. Uit het recente verleden zijn er voorbeelden genoeg. Merckx werd tijdens een beklimming in de Tour door een man be spuwd. Hinault werd vorig jaar tijdens de tijdrit van de Tour in Brussel bespuwd en beschimpt. Zoetemelk moest het met spuwen en schelden ontgelden in het wereldkam pioenschap in Yvoir, dat door Hennie Kuiper gewonnen werd. Raas: „Dat is een van de verschrikkelijkste dingen, die ik heb meegemaakt. Daar hield het spuwen en schelden gewoon niet op. Dat had ik nooit gepikt". Mindere renners hebben trou wens ook wel eens te lijden onder de misdragingen van mensen, die zich supporter noemen. Dat ondervonden gis teren onder meer Cees Priem en Bert Oosterbosch. Priem: „Ik kreeg de grofste verwen singen naar mijn hoofd geslin gerd". Bert Oosterbosch, die geen vlieg kwaad zal doen: „Er stonden een hoop idiote mensen langs de kant. Ze maakten mij voor boer uit. Wat heb ik nou ooit gedaan," dat ze zo tegen mij tekeer gaan?" De uitslag van de vierde etappe is: 1. Bernard Hinault (Fra/Guimard) 47.28.30. 2. Joop Zoetemelk (Ned- /Post) 48.44.48, 3. Gerrie Knetemann (Ned/Post) 48.53.67, 4. Johan van de Velde (Ned/Post) 49.15.31, 5. Johan de Muynck (Bel/Kimpe) 49.19.66, 6. Michel Pollentier (Bel/De Kimpe) (Bel/Post) 49.31.70, 9. Ronny Clat (Bel/Godefroot) 49.31.72, 10. Henk Lubberding (Ned/Post) 49.34.00, 11. Joacquin Agostinho (Poraltig) 49.49.81, 12. Hennie Kuiper (Ned/De Muer) 49.52.87, 13. Bert Oosterbosch (Ned/Post) 50.05.37, 14. Jean-Rene Bernaudeau (Fra/Guimard) 50.08.82, 15. Christian Seznec (Fra/Danguil- n Impe (Bel/Lefevre) 50.20.59, 50 29.92, 21. Peeters (Bel/Godefröot) 50.34.87, 22. Martens (Bel/De Bruyne) 50.35.69, 23. Vigneron (Fra/Lauwere) 50.36.60, 24. Jones (Gbr/De Muer) 50.36.71, 25. Alfonsel (Spa/Perurena) 50.45.86, 26. Nilsson (Zwe/Danguil- laume) 50.50.55, 27. Thurau (Wdl/Al- tig) 50.56.25, 28. Criquielion (Bel/De Kimpe) 50.58.36. 29. Perret (Fra/De Muer) 51.09.16, 30. Jacobs (Bel/Gode froot) 51.10.77. klasseringen overige Nederlanders in vierde etappe: 44. Jos Schipper (Lefevre) 51.57.20, 51. Jos Maas (De Bruyne) 52.14.06, 63 Hans Langerijs (De Bruyne) 52.33.51 1. Rudy Pevenage (Bel/Godefroot) 'op 10.15, 21. Martens (Bel/De Bruy ne) op 10.23, 22. Villemiane (Fra- /Guimard) op 10.28, 23. Perret (Fra- /De Muer) op 10.31, 24. Oosterbosch (Ned/Post) op 10.37, 25. Jacobs (Bel- /Godefroot) op 10.40, 26. Wellens (Bel/Post) op 10.41. 27. Nilsson (Zwe- /Danguillaume) op 10.48, 28. Chas- Perret (Fra/De Muer) 51.09.16. 12.12, 70. Raas op 16.50, 79. Langerijs 19.20, 110. Priem op 28.03. deau, Bonnet, Chassang) 3.18.56, 3. ploeg De Kimpe (De Muynck. Pol lentier. Criquielion. Kelly) 3.21.21, 4. ploeg godefroot 3.21.44. 5. ploeg Dan- guillaume 3.21.53, 6. ploeg De Muer (Kuiper, Jones, Perret, Brun) 3.22.52. Algemeen ploegenklassemenf ™'7Ö6He6nCCT 85.02.40 SlSlk wSK "17fc,?ea,™ï£ 850624' 6 P'oeS Claes (Bel/Godefroot) op 7.20, 8. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel/Cre- 7.48, 9. Johan van de Velde 11. Kuioer (Ned/De Muer) op 9.00, 12. Bonnet (Fra/Guimard) op 9.26, 13. De Muynck (Bel/De Kimpe) op 9.47, Jan Jonkers (Lauwere) 52.48.48, 71. Jan Raas (Post) 52.57.20, 86. Henny Stamsnijders (De Bruyne) 53.39.08, 98. Leo van Vliet (Post) 54.09.08, 120. Cees Priem (Post) 54.46.62. 16. Agostinho (Por/Altig) op 9.58, 17. Chassang (Fra/Guimard) op 10.01, 18. Pollentier (Bel/De Kimpe) op 10.07, 19. Seznec (Fra/Danguillaume) op 10.14, 20. Martin (Fra/Danguillaume) .50.20, 3. ploeg Godefrc epel 85.0" plo. Bruyne 82.11.35. Puntenklassement: 1. Bazzo 102 punten, 2. Bertin 91, 3. Pevenage 86, 4. Raas 78. 5. Hinault 54, 6. Kelly 47. 7. Vallet 43. 8. Bossis 38, 9. Jacobs 36, 10. Sherwen 35. Impe 17, 3. Jones 16, 4. Pollentii 5. Hinault 9. Klassement jongeren: 1. Claes, 2. DEN HAAG De Nederlandse afvaardi ging naar de Olympische Spelen in Moskou zal niet deelnemen aan de openings- en slui tingsceremonie. Nederland is een van de gup* tertien Westeuropese landen die daartoe tij dens een bijeenkomst in Parijs hebben be sloten. Daar waren negentien nationale Olympische comités vertegenwoordigd, ook West-Duitsland en Monaco, die hebben be sloten de Olympische Spelen te boycotten, imy ^.dertien landen die niet aan de openings- en 5: Samb sluitingsceremonie deelnemen zijn: Andorra, - België, Spanje, Groot-Brittannië, IJsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Ierland, San Marino, Zwitserland, Portugal en Frankrijk. Deze lan den hebben verder besloten geen gebruik te' maken van de nationale vlag bij de cérémonie protocolaire. In plaats daarvan zal de vlag met de Olympische symbolen worden gehesen. Zweden, Denemarken, Oostenrijk en Grieken land hebben ten aanzien van de zaken die in Parijs aan de orde zijn geweest nog geen stand punt ingenomen. Volgens Claude Collard, voor zitter van het Frans Olympisch Comité, die de bijeenkomst in Parijs leidde, neigen de vier lan den er evenwel naar hetzelfde standpunt in te Willi Daume, de voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, kreeg van de in Parijs aan wezige nationale Olympische Comité's steun voor het normaal laten plaats vinden van het Olympisch congres in 1981 in Baden Baden. De afgelopen weken is van Oosteuropese zijde en kele malen er op aangedrongen het Olympische congres niet in Baden Baden te houden omdat West-Duitsland de Spelen boycot. „Ik ben er van overtuigd", aldus Daume, „dat na de Olym pische Spelen de sportieve verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland gespannen zullen zijn. Maar de tijd doet dat misschien ver geten en mogelijk kan dan in september van het'volgend jaar het Olympisch congres nor maal in Baden Baden worden gehouden. Wel licht draagt de reis die bondskanselier Schmidt naar Moskou maakt daartoe al veel bij." Volgens Claude Collard zullen de Westeuropese Olympische Comités de organisatoren openings- en sluitingsceremonie beschikbaar te stellen. Voor wat betreft de nationale vlaggen van de Westeuropese landen in de stadions leg de Collard de verantwoording bij het Interna tionaal Olympisch Comité. „Het is aan het IOC toe te zien op het handhaven van de reglemen ten door de organisatoren." Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord zenden naar dagblad Leidse Courant, ant woordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG8 -»ê Welke ploeg wint de ploegentijdrit donderdag 3 juli (7e etappe) Compiègne-Beauvais? Antwoord:.. INZENDER: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats:.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11