Andrea Jaeger: ,Ik wil niet op mijn zestiende opgebrand zijn9 Rustige remise Karpov-Hort „Ome Cor" haalt met zijn zwemploeg weer eremetaal binnen VERLEDEN EN TOEKOMST REIKEN ELKAAR BIJNA DE HAND WIMBLEDON ROLSTOEL BASKETBALLERS REVANCHEREN ZICH Beckenbauer gaat bij HSV miljoen per jaar verdienen rivellais vernieuwd SPORT LEIDSE COURANT DINSDAQ 1 JULI 1980 PAGINA 10 LONDEN Het verleden en de toekomst rallen el kaar op Wimbledon waar schijnlijk niet de hand rei ken. Weliswaar is op papier een ontmoeting tussen de 15- jarige Andrea Jaeger en de 21 jaar oudere Billy Jean King nog mogelijk, maar tussen deze historische bot sing in staan evenwel nog Martina Navratilova en Chris Lloyd. En dat dit duo zich zou laten verrassen ont spruit slechts aan de gedach- tenwereld van iemand die zijn fantasie voorrang ver leent boven de realiteit Toch zou een treffen tussen de jongste speelster ooit ge plaatst op Wimbledon en de veterane die evenveel keer Londens gras betrad als er titels won (20) een boeiende krachtmeting kunnen ople veren, die zou uitstijgen bo ven wat een confrontatie tussen twee generaties zou zijn. Het zou bovenal een vergelijking kunnen opleve ren van twee totaal verschil lende speelstijlen: de op een solide verdediging gebouw de strijdwijze van Jaeger en de van een aanzienlijk posi tiever uitgangspunt uitgaan de, agressieve aanvallende speelstijl van King. Over de effectiviteit van de contrasterende technieken kan - oeverloos worden gediscus sieerd. Een feit is wel dat Billy Jean King met haar racket- voering niet minder dan zes enkelspeltitels op Wimbledon won en bovendien nog veer- t ien keer in het een of andere dubbelspel de hoofdprijs in ontvangst mocht nemen. An drea Jaeger is nog lang niet zo ver, maar dat haar benadering van het spel ook niet zonder succes behoeft te zijn bewees Chris Lloyd, haar ruim gelau werde landgenote, die vanaf de achterlijn tweemaal Wim bledon op haar naam bracht Andrea Jaeger is echter op aanzienlijk jongere leeftijd al op een hoog niveau beland, dat de mogelijkheid biedt dat zii over enige jaren haar speelstijl verandert en overschakelt op het minder slijtage veroorza kende en wat minder loop werk vereisende aanvallende speltype. Het is niet voor niets dat Chris Lloyd elk jaar lang durig andere activiteiten ont plooit dan het afleggen van vele kilometers op de tennis baan. Hoe het ook zij, Andrea Jaeger heeft haar entree bij 's werelds topdames stormenderhand ge maakt. Vier maanden geleden verkoos de op 4 juni 1965 in Chicago geboren dochter van een geëmigreerde Duitse poli tieman het professionele ten nis boven een bestaan als scho lier en het heeft haar, behalve sportief succes, geen windeie ren opgeleverd. Mede door haar eerste toernooizege begin vorige maand in Beckenham kon zij al ruim een ton op haar bankrekening laten bijschrij ven en bij dat niet onappetijte lijke sommetje zal het niet blij ven. Dat bewees ze gisteren tegen Virginia Wade, die tot wan hoop van tennisminnend En geland in het stof beet tegen de kleine Amerikaanse, wier spel weliswaar nog talrijke te kortkomingen vertoont maar reeds voldoende kwaliteit in zich bergt om de afwezigheid van topvorm bij Wade te kun nen afstraffen. De titelhoud- ster van 1977, die door haar vechtlust en routine misschien nog wel op de been had kun nen bliiven, maakte evenwel te veel fouten om een plaats in de kwartfinales te kunnen opeisen. Waarmee haar met twee haarstaarten getooide op- ponente bink gaf van een niet te verwaarlozen instelling. „Wade raakte er kennelijk een beetje van ondersteboven dat ik niet opgaf toen zij in de tweede set met 5-3 voor stond", vertelde Andrea Jae ger later. Het Amerikaantje, dat de eerste reeks met 6-2 in een klein half uur erg eenvou dig op haar naam had ge bracht, bleef verbeten door- knokken en bracht tenslotte in de tiebreak Wade op de knieën. Erg snel „Ik dacht een kans te heb ben", vertelde Virginia Wade na afloop, „maar ik speelde slecht Bovendien bleek Andrea, tegen wie ik nog niet eerder had ge speeld, erg snel. Ze neemt de bal vroeg en heeft een goede timing. Het is moeilijk om te voorspellen hoe ver ze kan komen. Ze heeft al wel persoonlijkheid en tempera ment, maar haar toekomst zal worden bepaald door de vraag hoeveel ze er voor over heeft om goed te wor den". Waarop Andrea Jaeger zelf het antwoord gaf. „Ik train vaak niet erg serieus", aldus de Amerikaanse, die wellicht al de opvolger kan zijn van de nauwelijks dertig maanden ou dere Tracy Austin. „Maar dat kan een voordeel zijn, want ik wil niet op mijn zestiende op gebrand zijn en doodziek van tennis". Een uitspraak met een veelbetekenende achtergrond voor een speelster die vijftien jaar en 26 dagen oud als jong ste uit de historie de kwartfi nales bereikte. Wat dat betreft was Billy Jean King zeventien jaar geleden als negentienjarige al een stuk ouder toen zij de eerste van haar negen enkelspelfinales haalde. Of zij ditmaal zo ver komt is twijfelachtig, maar de genen die getuige waren van de manier waarop zij afreken de met de 17-jarige Pam Shri- ver zullen zich aan een voor spelling niet wagen. In wat de beste partij werd van de acht damesontmoetingen van giste ren, vooral dank zij het offen sieve spel dat beide dames koesterden, kreeg Pam Shri- ver in de tweede set een matc hpoint. Maar op dezelfde ma nier als waarop Billy Jean King zich haar hele leven, zo wel op als buiten de baan, heeft gedragen, verijdelde de Amerikaanse veterane deze aanslag: met moed en zelfver trouwen. Om vervolgens in de derde set uiteindelijk met 10-8 toe te slaan, nadat Pam Shri- ver haar kansen had laten lig gen. „Ik had wel wat geluk tegen het eind", gaf Billy Jean King later toe. „Toen ik de kleedka mer weer binnen kwam ,werd ik door de andere speelsters toegejuicht. Maar voor mij hoeven dit soort partijen niet meer zo nodig. Ik word er zo langzamerhand wat te oud voor. Ik heb me trouwens geen moment in die wedstrijd op mijn gemak gevoeld. Ik heb ook nog zelden zo gevloekt op de baan als dit keer. En dat zal veel mensen hebben verbaasd. Wat ik wel erg prettig vind is dat ik me helemaal niet moe voel". Hetgeen niet alleen op merkelijk is voor een 36-iarige vrouw, maar vooral veel zegt over de toewijding waarmee Billy Jean King steeds weer terug kwam, en is, na in het verleden zeven verschillende knie- en enkeloperarties te hebben ondergaan. Voor de overige kwartfinalis ten bleek het geen ingrijpende operatie om zich te ontdoen van haar tegenstandsters. Mar tina Navratilova ontmoet nu Billy Jean King, Chris Lloyd treft Andrea Jaeger, Wendy Turnbill speelt tegen Evonne Cawley en Greer Stevens du elleert met Tracy Austin. Bij de heren liep het program ma gisteren weer flinke scha de op door de regen. Slechts Tanner (winst op Saviano), Mayer (een vijfsetszege op Di- bley) en Gottfried (Dent uitge schakeld) bereikten de kwart finales. De ontmoetingen Fle- ming-Parun, Gerulaitis-Fibak en McEnroe-Curren werden afgebroken, terwijl Borg en Connors zelfs niet op de baan verschenen. FRANK WERKMAN AMSTERDAM Wereld kampioen Anatoli Karpov en VlasUmil Hort maken voorlo pig de dienst oit in heft 20e IBM-toernooL Gisteren zaten ze tegenover elkaar. Heft was geen spannende partij, omdaft beiden weinig aanvallende ac ties lieten zien. Vrij snel werd tot remise besloten. Dankzij deze remise zijn bei den nog steeds ongeslagen. Uit vier partijen hebben ze 2 1/2 punt verzameld. Sosonko blijft in de achtervolging. Vier keer remiseerde hij en die punten- delingen bezorgden hem twee punten. Ook grootmeester Jan Timman kan nog op gelijke hoogte komen met het leiden de tweetal. In zijn hangpartij tegen de jonge Rus Dolmatov staat hij gunstig. De Deen Lar- sen lijkt zich enigszins hersteld te hebben van zijn erbarmelij ke start. Hij produceerde een schitterende offerpartij, waar Van der Wiel geen greep op kon krijgen. Vandaag is een rustdag. De uitslagen van de vierde ronde: Kroongroep: Hort (Tsj) Karpov (Sov) 1/21/2; Dolmatov (Sov) Sosonko (Ned) 1/2—1/2; Ribli (Hon) Timman (Ned) 1/21/2; Larsen (Den) Van der Wiel (Ned) 10. Tweede ronde: Dolmatov Van der Wiel 10. Derde ronde: Timman Dolmatov weer afgebroken. Stand: 1. Dolmatov 2 1/2 1 ofg.; 2. Karpov en Hort 2 1/2 punten; 4. So sonko 2; 5. Timman 11/2 1 afg.; 6. Ribli en Larsen 1 1/2; 8. Van der Wiel 1. GrootmeestergToep: Reed (Ned) Van Wijgerden (Ned) 1/21/2; Lan- geweg (Ned) Unzicker (Wdl) 1/2 1/2; Ligterink (Ned) Hofland (Ned) 1—0; Böhm (Ned) Sznapik (Pol) 10; Borm (Ned) Panno (Arg) ^1—0; Smejkal (Tij) Roj Sznapik 1/2. Meestemwp: Enklaar (Ned) TWernin (Sov) 0—1; Van der Sten (Ned) De Boer (Ned) 1—0; Schil (Wdl) Vogel (Ned) 0—1; H (Fra) Formanek (Vst) afg.; De vornin Lohman (Ned) Bal (Ned) 1/2—1/2; Duer (Ooa) Schee ren (Ned) 1/2—1/2. Stand: Tsjemin 3 1/2; 2. Van Sterren 3 1 afg.; 3. Enklaar 3 Haik 2 1/2+ 1 afg., 5. De Savor Lohman 2; 6. Vogel 1 1/2 1 afg. Duer, Schee ren. Schilfer 1 1/2; De Boer 1; 11. Formanek 1/2 1 a 12. Bal jon 1/2. Zo verloor v.d. Wiel De plaats Larsen - v.d. Wiel had volgende verloop: Wit: Larsen (Denemarken) Zwart: V.d. Wiel (Nederland) 1. C2-C4 Pg8-f6; 2. Pbl-c3 C7-c5 g2-g3 D7-d5; 4. c4xd5 Pf6xd5; 5. 1 e2 Pd5-c7; 6. Ddl-b3 Pb8-c€; Lg2xc6f B7xc6; 8. Db3-a4 Dd8-d7i Pgl-f3 Pc7-b5; 10. d2-d3 f7-f6; Lcl-e3 e7-e5; 12. Tal-cl Pb5-d4; Pc3-e4 Ta8-b8; 14. Pe4xc5 Lxf8x 15. TclxcS Tb8xb2; 16. Le3xd4 T blf; 17. Kel-d2 Tblxhl; 18. Pf3: f6xe5; 19. Tc5xe5f Ke8-d8; 20. Ld4 Thlxh2; 21. Lc5-b4 Lc8-b7; j Da4xa7 Th2xf2; 23. Da7xf2 Th8- 24. Te5xe8f Dd7xe8; 25. a2-a4 Dei gl; 26. Df2-b6f kd8-c8; 27. Lb4 g8-d8; 28. Db6-c5 Kc8-d7; 29. Ld8 Kd7-e6; 30, Dc5-b4 Dd8-e7; 11. Dl c4f Ke6-f5; 32. g3-g4t Kf5-f6; S3 a5 De7-e6; 34. g4-g5f Kf6-f7; 35. K< c3 c6-c5; 36. Dc4xe6f Kf7xe6; Kc3-c4 Lb7-g2; 38. a5-a6 K#6-d7. Kc4xc5 Zwart geeft het op Genna Sosonko kijkt hoe rustig de partij tussen Honjj (links) en Karpov verloopt. Mirjam Sanders haalde gisteren de eerste medaille voor Nederland binnen. Ze kwam tot een totaal van twee: op de 100 m. borst- en de 100 m. rugslag. VEENENDAAL „Ome Cor" wordt hij ge noemd. Als dat je koosnaam is, mag je te vreden zijn als trainer van een stel zwem mers. Cor van de Velde, de coach van de Ne derlandse ploeg in het Valleibad, hoeft dan ook geen enkele reden om zich zorgen te maken. In zijn laatste toernooi als trainer heeft hij zijn ploeg de nodige successen zien behalen. Gisteravond vulde Nederland zijn totaal aan medailles aan met drie gouden, zes zilveren en drie bronzen exemplaren. De eerste Nederlandse medaille ging gistera vond naar Miijam Sanders. Zij haalde zilver in 1.58.57 op de 100 meter borstslag voor geampu- teerden in de klasse c-1. Op het erepodium werd ze omgeven door twee Poolse zwemsters: gouden Lucyna Krajewska en zilveren Ewa Dudka. Het tweede Nederlandse zilver ging naar Rotgans Schippers, die tweede werd ach ter de Britse Vaughan. Op de 100 meter borstslag voor geamputeerden klasse d-1 kwam de Fransman Maillet met een tijd van 1.52.97 dertig 300ste seconde onder het wereldrecord. Het was een van de grootste verbeteringen op deze avond, waar het een zeldzaamheid betrof als de eerst aankomende geen wereldrecord verbeterde. Niet zelden ook kwamen de tweede en derde onder het oude record. Op de 100 meter borstslag geamputeerd in de klasse e kwamen bij de heren drie oude riva len in het strijdperk: André van Buiten, Mar tin Kers en de Pool Janusz Kozak, die het op nieuw moest afleggen tegen het Nederlandse duo. Kers reikte weer naar een gouden me daille in een zeer spannende race, geliikop- gaand met André van Buiten. Het verschil was uiteindelijk miniem: 1.22.45 voor Kers tegen 1.22.87 voor Van Buiten. Weer zilver voor Nederland was er na de pres tatie van Jolanda van der Zaag. De 14-jarige zwemster bleef 6 seconden achter op de Cana dese Lake. Nederland maakte de dienst uit op de 50 meter vrije stijl. Frits Hildebrand pakte goud. De jonge zwemmer besliste het duel in de olympische en wereldrecordtijd van 0.35.76. De 16-jarige Gerrie de Hoop scoorde brons in 0.38.26. Willem van Laar moest het ditmaal met brons doen op de 100 meter rugslag in de klassen c-1 en d-1, achter de sterke Noor Erling Trondsen en de Canadees Lapalme. Mirjam Sanders vul de haar zilveren verzameling aan op de 100 meter rugslag. In 1.38.43 werd zij tweede ach ter de welhaast onverslaanbare Poolse Eva Dudka, die met 1.37.00 liefst 36 seconden onder het oude wereldrecord bleef. Het klapstuk van de avond voor de Neder landse aanhang was de 100 meter rugslag in de klasse e: 1. Martin Kers, 1.18.94 (olympisch en wereldrecord); 2.André van Buiten, 1.19.74; 3.Bob Koopman, 1.24.51. ARNHEM Na de neder laag tegen Frankrijk heeft de Nederlandse rolstoelbas- ketbalploeg zich gerevan cheerd door met 64-53 te winnen van Japan. De over winning kwam ditmaal tot stand doordat de taktiek, het posteren van lange men sen onder de basket, tegen de Japanners wel lukt?. De Fransen hadden daar in de vorige wedstrijd wel een antwoord op. Nederland stond vanaf het begin van de wedstrijd vrij wel steeds voor. De taktische wijziging ging wel ten koste van de snelheid, maar de Ne derlandse ploeg kon zich dat veroorloven. De Japanners konden door hun geringe fy sieke kracht meestal niet in de buurt van de Nederlandse basket komen. Hun afstands schoten waren bovendien niet nauwkeurig genoeg om Ne derland te verontrusten. Ad Leyten, die in de vorige wed strijd slecht speelde, vervulde ditmaal beheerst en nauw keurig zijn opdrachten. Hij scoorde op kritieke momenten en loodste Nederland in veili ge haven. Coach McNeely stond niet stil bij de wedstrijd van gisteren: „Frankrijk heeft weliswaar vandaag van Ar gentinië verloren, maar eindigt toch bovenaan in onze poule. Wij moeten woensdag tegen Amerika en dat is op dit ogenblik onze grootste zorg. Ik bekijk het zo: wij hebben in dit toernooi nog niet voluit gespeeld, maar dat gaat dan nu gebeuren. We treffen Amerika net op tijd wat mij betreft Hernieuwd bezoek Dit is de vrolijk kijkende Fin se journalist Voitto Korkonen (39) die voor ziin krant de Pa ralympics verslaat. Hij bracht gisteren een bezoek aan Bur gers Safaripark in Arnhem, dat hij twaalf jaar geleden ook eens bezocht. Hij was toen zo onverstandig, zoals hij zelf vertelde, om het raampje van zijn auto open te draaien. Hij werd door de leeuwen uit zijn wagen gesleurd en bracht het er levend af omdat de oppas sers te hulp konden schieten. De gehandicapte Korkonen nam zelf deel aan de Pa ralympics van Toronto 1976. NEW YORK Franz Becken bauer gaat aan het eind van de Amerikaanse voetbalcom petitie New York Cosmos ver laten. De recordinternational van West-Duitsland (103 inter lands) is door HSV voor ruim anderhalf miljoep gulden ge kocht. Beckenbauer zal begin november voor HSV zijn eer ste wedstrijd spelen. Cosmos' trainer Hennes Weis- weiler noemde het vertrek van Beckenbauer, die in sep tember 35 jaar wordt, een groot verlies. „Ik begrijp er niets van", zei Weisweiler. „Cosmos had hem een gewel dige aanbieding gedaan. Hij heeft mij ook niet verteld wel ke beweegredenen hij voor deze stap heeft. Nogmaals: ik vind het jammer dat hij ver trekt. Overigens ben ik er van overtuigd dat Beckenbauer in deze vorm nog steeds een aan winst is voor de Bundesliga". Franz Beckenbauer zal met HSV een overeenkomst van twee jaar aangaan. Per jaar is hem een salaris gegarandeerd van één miljoen gulden. Gouden Schoen voor Erwin Vandenbergh DCSSELDORF De 39 doel punten die de Belgische inter national Erwin Vandenbergh het afgelopen seizoen voor zijn club Lierse SK in de Bel gische competitie maakte, hebben hem de „Gouden Schoen" opgeleverd. De nieuwe Europese topscorer werd gevolgd door Laszlo Fa- zekas van Ujpest Dozsa. De Hongaar, die 36 keer scoorde, ontvangt voor deze prestatie de „zilveren schoen". De Oos tenrijker Walter Schachner noteerde 34 treffers. Kees Kist, vorig jaar winnaar van de „Gouden Schoen", moet met zijn 27 treffers genoegen nemen met een zevende plaats. Eerste zege softbalploeg HAARLEM De Nederland se softbalploeg heeft gisteren avond zijn eerste overwinning geboekt in de Haarlemse soft- balweek. Italië, dat lange tijd uitzicht had op de zege, trok in de verlenging toch aan het kortste eind tegen de pupillen van Nol Houtkamp: 4-2. Op de eerste plaats in de rang schikking handhaafde zich het Canadese Harmony Center, dat ook op Italië weer een dui delijke overwinning behaalde: 7-2. In de strijd om- de tweede plaats vochten gisteravond Oklahoma en Ashland een on gemeen felle strijd uit. Okla homa verloor het spannende duel met 3-2. De stand: 1. Canada 4-8, 2. Ashland 5-8, 3. Oklahoma 4-4, 4. Nederland 4-2, 5. Italië 5-0. ADVERTENTIE Veranderde samenstelling: méér smaakminder kalorieën. Nu 10 halorieèn per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. cFrisop 11 zïiZmtscrs,j&\ lekfegr zonder suiker. Gal jé naar Ajax? (Van onze sportredactie) ee DEN HAAG De kans di groot dat Hans Galjé h volgend seizoen voor AjaN uitkomt Dit is de voovt naams te conclusie na af loc van een gesprek, gister vond gehouden tussen hd€ bestuur van FC Den Haanc en de technische leidiper Zoals bekend had de landsc kampioen al eerder intense se getoond in de Haag de doelman, dit naar aanl<ni ding van de overgang vara Guido Pen naar het ZuidczlJ park. Se Voorzitter Pieter den Dul ae „Ik word vandaag gebeld da jja 'Harmsen, die op vakantie We willen de mogelijkheid iil.1- ;ker niet uitsluiten dat Ga Ivertrekt. We kijken al uit riaen een opvolger en denken d rn' aan een huurbasis. We hebb<no op dat punt reeds contact jn Ajax. Onze voorkeur gaat d 7 uit naar Sjaak Storm en cx Peter Jager is een kandidaalQ Tips voor rh Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR Acht dr J® verijen en drie rennen staa er morgenmiddag op fa t programma van de Wa£ l0 naarse baan Duindigt. 1T eerste start is om 14.00 uu Gri Onze tips: PERTHPRIJS: Rober. Hapt* King en Boxberger Raket. PORTSMOUTHPRIJS: Liar A Raaphorst, Speedy Raaphon M en Anneke PLUMPTONPRIJS: Ket's B Good, Brusselton en Fourta mer. HARDERWIJKPRIJS: Ti fany Nearness, Swift Hanove en Tizzy R. HAAKSBERGENPRIJS: Th: g Wolfrath, Ricardo Nora "t B" Rodger Regina. HAAMSTEDEPRIJS: Rob A kestis, Tivoli Hazelaar en Rei ne Fortuna. h, HAVELTEPRIJS: Uno PrisJ1 Ulaan Voorne en Uno HazeS** laar. HARDENBERGPRIJS: Tige Hanover, Theo Albo en Supe jjei Fortuna. ~f' HALSTERENPRIJS: Spee 5J° Buitenzorg, Romeo Holland en Royal Prise. HATTEMPRIJS: Ossian, bin Buitenzorg en Ronny uwi uuuciuutg eii L\viiiiy HARDERWIJKPRIJS: Sarnb «u du Bois, Saffier Anjo en Tf pan Baker.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10