est-Duitsland nog steeds teste hlan t Nederlandse Uoemen en plan tenhandel omputer helpt met succes hij bestrijding van gele roest ^Tb EN TUINBOUW LOT EN TEVREDEN AFZETGEBIED MILJARD OMZET GEPASSEERD BLOEMENHANDEL TRAPPELT NIET OM HÉTE DAGEN Bidden om kommer en kwel LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1980 PAGINA 9 nenau lerdoi* ïtwiji letjes i, sla lelcrt devla 'n twecèi volgent krabt ui. olein, tjap, zou HAAG West-Duits- ut, suik n0g steeds de beste verse vij van de Nederlandse wnaten;men. en plantenleve- j .iers, vindt in de gezins- o/aaevK0Udingen een vlot en gr. -sw^den afzetgebied. Dit custar^t onder meer uit het eiwit j^e panelonderzoek bij ïuishoudingen. jes he«|et afgelopen jaar werd meer (bloemen en planten on- nder bogr vijf procent meer be- n de r) dan in 1978 een totaal- t er uitag van 1934 miljoen DM. ïl vet kvan komt 63 procent of t'jni, imiljoen DM op rekening r n°g e de snijbloemen en 37 iter bij Bnt of 716 miljoen voor erd, klanten. Na enkele jaren krabhieen wat beperkter afna- i bottenyan snijbloemen is deze lurt zo'|0pen jaar iets gestegen, iudt u 'f het aantal verkochte rstje ènjanten liep met 10 mil- g de lc stuks of vier procent ar, sch^ruit. uif ze qi-Duitsland was het afge- h jaar goed voor bijna zelf kqmiijard gulden, om pre- heeft zijn 972.973.000 gulden :elfs aatNederlandse snijbloemen u u he(i4i.678 miljoen gulden ren: eL0tplanten. eens ter aai ar de Dat betekende altijd nog een stijging met respectievelijk 6,8 en voor de potplanten met 31,9 procent. Met een heel grote tussenruimte volgt Frankrijk als op één na de beste, namelijk 122.615.000 gulden aan snijbloemen en 31.283.000 gulden aan pot planten. En op nog verdere afstand volgt dan Zweden. Hieruit blijkt dus wel wat West-Duitsland voor onze bloemen-en plantenhandel heeft te betekenen. En dus ook de kopende huisvrou wen. Nooit In West-Duitsland is het af gelopen jaar het aantal huis houdingen met ongeveer 200.000 toegenomen, maar ruim 3 miljoen huishoudin gen kopen nooit bloemen zo bleek uit het onderzoek. De barre winter begin vorig jaar heeft ook in Duitsland de bloemen- en plantenhandel veel schade gedaan, Pas na de lange winter was er spra ke van toename in afname. De gemiddelde prijs van de bloemen nam vergeleken bij 1978 toe met drie procent. De grootste belangstelling werd door koopsters en kopers ge toond voor de vermaarde „Bunter Strauss" waarvan het marktaandeel steeg van 34 naar 36 procent en een waarde van 188 miljoen DM. Onder dit zogenaamde „ge mengde boeket" wordt zowel het door de consument op het verkooppunt zelf samenge stelde boeket verstaan als het door de verkoper samenge stelde boeket. Na dit echt- Duitse boeket, volgt als twee de in de huisvrouwelijke be- bloemsoorten tesamen is te gen 1978 met 3 procent geste gen. Potplanten Aan potplanten werd in 1979 voor 710 miljoen DM besteed hetgeen een toename is met 7 procent. Evenwel daalde het aantal met 4 procent doch steeg de gemiddelde prijs met 12 procent. Aan de top staan de geraniums met een gezins consumptie van biina 47 mil joen stuks. In de laatste vijf langstelling de roos, goed jaar is het gekochte aantal voor een bedrag van 188 mil- geraniums met 47 procent ge- joen DM voor langstelige ro zen van de 220 miljoen DM totaal aan rozen besteed. Het aantal kortstelige rozen neemt af doch het is mogelijk dat deze in de hiervoor ge noemde boeketten worden verwerkt. De anjer neemt de derde plaats in waarvan het aantal met 9 procent of plm. 20 miljoen stuks in het afge lopen jaar is toegenomen met 9 miljoen DM als bestedingen of 5 procent. Het aantal tro- sanjers is in het panelonder zoek nog niet vermeld. De gemiddelde prijs van alle stegen Kerststerren zijn in West-Duitsland een belang rijk artikel. Daarvan werden afgelopen jaar 600.000 meer verkocht dan in 1978 met 7 procent hoger prijs. Er werd voor twee miljoen DM méér besteed aan Primula'see en de overige potplanten zijn goed voor 200 miljoen DM bij een aantal van 93 miljoen stuks. Bij dit alles is het een prettig geluid, dat ook in de eerste maanden van dit jaar een stijging in de export van bloemen en planten valt waar te nemen. dozen voor de verzending van de planten worden in elkaar gezet De zomerse kou is afgelopen week ook voor de bloemenhandel niet zonder bete kenis geweest, zowel ten gunste als ten ongunste. Om met dat laatste te beginnen, de forse hagelbuien blijken nogal wat schade te hebben toegebracht aan de bui tengewassen, hetgeen van invloed zal zijn op de aanvoer en de kwaliteit van deze bloemen. Het betekent in elk geval een schadepost. De kou is anderszijds oorzaak dat het met de aanvoer (nog) niet uit de hand is gelo pen, ook al was hét aanbod groter dan voorgaande week. Maar de zonloze dagen schijnen wel invloed uit te oefenen op het kopen van een bloemetje om de sfeer wat op te vrolijken. Gewoonlijk is de vakan- tietijd voor de bloemenkwekers niet de beste tijd en zijn de verwachtingen ge spannen. Vanuit die verwachtingen viel het afgelopen week nogal mee. Bijzonder groot was de aanvoer van freesia met ruim 51/2 miljoen, een miljoen mèèr dan in dezelfde week van het vorig jaar. Dat feit ging aan de prijs niet voorbij en deze was dan ook lager. Iets dergelijk was eveneens het geval met de anjers, vooral de trossoorten. Die be gonnen de tien miljoen te naderen, 11/2 miljoen mèèr dan vorig jaar. Desondanks lag de gemiddelde prijs voor de trosanjers iets hoger. De proef van de voorverkoop verliep deze week gunstig, ook de wijzi ging in bossen van 5 of 7 stuks. De handel zal aan deze methode nog moeten wen nen, maar dat zit er waarschijnlijk wel in, hoewel het altijd afwachten blijft. Met uitzondering van de freesia, kon in het algemeen de aanvoer redelijk worden verwerkt aan de CCWS. De prijzen voor rozen zowel klein als groot zetten zich door. De totale aanvoer aan de CCWS be droeg 38.702.504 bos of stuks en omzet was f 11.135.511,79 tegen zelfde week vorig jaar 34.490.466 bos of stuks en omzet van f 9.593.528,74. De vier miljoen grotere aanvoer leverde toch een aardig hoger omzetcijfer op. Gemiddelde prijzen in af gelopen week met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar waren: Ameri kaanse anjers 30 (29), trosanjers 23 (21), anthurium 64 (66), snijgroen 13 (19), jaar- rondtroschrysanten 46 (42), idem geplozen 53 (71) freesia 15 (17), gerbera 36 (37), gla diolen 29 (34) irissen 13 (10) leliekelk 37 (36), lelietak 49 (42), cymbidium groot 1,02 (1,32), idem klein 31 (38), grote rozen 21 (17), idem klein 17 (13), sonia 17 (14), be- linda 13 (13), red garnette 11 (9). Er was ook nog wat aanvoer van import- bloemen, 28.781 bos of stuks met een op brengst van 37.622,70 tegen 45,250 en opbrengst van 14.348,50 vorig jaar. Ove rigens is er momenteel wel een zeer uitge breid pakket bloemen aan de veilingen en zowel Berkel als Rijnsburg hadden een goede presentatie op dat gebied. De kwali teit is in het algemeen ook bevredigend, waar de koele weersomstandigheden toe meewerken. Ook internationaal kan ons land best mee komen. Met de perkplanten gaat het wat rustiger aan maar over de prijzen valt niet te klagen. De potplanten nemen een royale plaats in; de CCWS had een aanbod van 674.833 stuks en op brengst van 958.455,07 tegen 498.283 stuks en opbrengst van 847.417,77 vorig jaar. Toch moet worden gezegd dat de omzetcij fers van de bloemenveilingen aangesloten bij de VBN in de eerste vijf maanden van dit jaar, zowel voor de snijbloemen als potplanten, een lager gemiddelde prijs moest worden genoteerd en de wat geste gen omzetcijfers een resultaat waren van groter aanvoer. Al klinkt het voor de va kantiegangers niet zo vriendelijk, de bloe menhandel staat niet te trappelen om hete dagen! 1)7 WAGENINGEN Epipré Quoteert succes, drie jaar na ijn start. Het project Epi- I; A ré (een afkorting die 2|taat voor epidemie-pre- Sni entie) bond drie jaar gele- n: 5. en de strijd aan tegen de '0; 1 raanziekte gele roest. Ini- ool: iatiefneemster was de stelefrakgroep Fytopatholigie Ra de leer der plantenziek- 1-1.5 en) van de Landbouwho- aspe eschool Wageningen. l.jjln april 1977 bond men met .40, *n computer als belangrijk- Sla: de bondgenoot strijd aan. Nu, skro >'jna drie jaar later, maken 23 cjdr J. C. Zadoks en ir. F. H. j: 8- lijsdijk de balans op. Hoe groot is het succes w Dr. Zadoks, in een vergelij- omm king: „Bij het KNMI zijn ze erg blij als ze de weersver wachting voor 85 procent [.correct hebben. Wij zijn pas evreden bij 99 procent - en dat percentage hebben we gehaald. Onze prognoses ten aanzien van de gele roest zijn zelfs nog iets beter, vergele ken met die voor de meel dauw". 2! Gele roest en meeldauw: J twee tarweziekten die in Ne derland jaarlijks voor tiental len miljoenen guldens schade jlkunnen aanrichten. Er be- Tstaan bestrijdingsmiddelen tegen (spuitmiddelen), maar jij het middel kan erger - lees: ff duurder - zijn dan de kwaal. ijLHet systeem", zoals de he- éi ren Zadoks en Rijsdijk het noemen, bestaat uit drie ele- iHienten: e.en computer in 2$ Wageningen, een groep telers niet in totaal zo'n 400 perce- jjflen tarwe en de communica te tie tussen de computer en die 8roep. Die communicatie is tweezijdig: de telers melden, nflyoor het eerst in het voor- 111 jaar, het aantal aangetaste blaadjes, de computer bere kent aan de hand van dat ge geven de grondslag voor een advies en „Wageningen" ver zendt dat advies weer aan de betrokken telers. Die advie zen kunnen drie vormen hebben: - nog niet spuiten, maar eerst een nieuwe waar neming doen, - helemaal niet meer spuiten, - spuiten op of kort voor een bepaalde da tum. Dat laatste uiteraard al leen als het financieel gezien rendabel is. Wat is het nut van een der gelijk systeem? Dr. Zadoks: „De boer heeft in het algemeen te weinig infor matie over de toekomstige ontwikkeling van ziekten en plagen, zodat hij denkt: Ik spuit maar voor alle zeker heid. Maar in feite betaalt hij daarmee een veel te hoge verzekerintgspremie. De kos ten (van spuitmiddelen, de arbeid van de loonspuiter en de schade aan het perceel toegebracht door de trekker) overtreffen vaak de baten. Wij proberen de ontbrekende informatie te geven, zodat de teler selectiever kan spuiten. In 1979 hebben wij bij wijze van vuistregel uitgerekend dat één bestrijding hem komt te staan op 350 kilogram tar we per hectare. Voor dit jaar zal dat, gezien de stijging van de grondstoffenprijzen, ko men op zo'n 400 kilogram; in geld uitgedrukt ongeveer f 200.per hectare". Hoe werkt het systeem? Ir. Rijsdijk: „De boeren met tarwepercelen schrijven zich in het vroege voorjaar bij ons in. Wij op onze beurt vragen gegevens over hun percelen, over de grondsoorten en over de rassen. De teler doet op ons schriftelijk verzoek veld waarnemingen; die houden in dat hij alleen maar het aantal blaadjes met sympto men van de ziekte hoeft op te geven. Wijzelf beschikken over de gegevens over de re latie tussen het aantal aange taste blaadjes en de gemid delde aantasting. Zijn er bij voorbeeld 77 blaadjes aange tast, wat kan neerkomen op 0,5 procent van het totaal, dan is dat voor ons een basis voor het advies". Hoe is de medewerking? Het blijkt dat zich in 1978 300 tarwetelers hadden inge schreven met een totaal 400 percelen tarwe. Een jaar later was een aantal van de deel nemers afgevallen (wegens de meest uiteenlopende rede nen, van brand tot emigra tie), maar toch is ruim 85 procent van de ingeschreve nen uit 1978 meegegaan naar 1979, (een iaar waarin overi gens totaal geen gele roest voorkwam! De adviezen van de Wageningse vakgroep wa ren toen dan ook voor hon derd procent correct, maar zelf geven de onderzoekers toe dat dat een „goedkope succes" is geweest). Hoe zit het met de mate waarin de adviezen uit Wa geningen door de tarwetelers worden opgevolgd? Dr. Zadoks: „De boer zelf blijft beslissen; het is zijn be- .drijf. Als hij ons advies niet wil opvolgen, dan is hij daar volkomen vrij in. Hij kan bij voorbeeld besluiten tóch maar te spuiten, tegen ons advies in. Maar als hij dat doet, dan verzoeken wij hem dat ook te melden. Want dan kan voor ons weer een be langrijke informatie inhou den. En wij merken dat men daar in het algemeen niet te verlegen voor is". De heren Zadoks en Rijsdijk hebben in 1978 gesteld, dat meer dan de helft van de be strijdingen achterwege had kunnen blijven. Dat is juist gebleken - en voor 1979 geldt mutatis mutandis hetzelfde. Hoe rijmt dat met de mede deling dat er in 1979 in de Nederlandse tarwe geen gele roest is waargenomen? De zaak wordt enigszins gecom pliceerd door het feit dat er in 1979 een bestrijdingsmid del is toegelaten dat werk zaam is tegen zowel gele roest als meeldauw, een zeer effectief middel. Compleet pakket? Het streven van de vakgroep Fytopathologie is er dan ook op gericht in het „systeem" een compleet „pakket" van ziekten en plagen van win tertarwe op te nemen. Het systeem zal dan niet alleen voor geleroestbestrijding ad viezen verstrekken, maar ook voor meeldauw, bladluis en bruine roest. Het systeem behelst ook nog een informatiedienst: in het najaar krijgt iedere deelne mer een bericht, waarin wordt opgegeven dat, naar de mening van de deskundigen in Wageningen, de uitgevoer de bestrijdingen wel of niet rendabel zijn geweest. Dr. Zadoks: „Het gebeurt nogal eens dat de bestrijding meer heeft gekost dan het zich houden aan onze advie zen. Een kwetsbaar deel van ons systeem is overigens de telmethode - het opgeven van het aantal aangetaste blaadjes. Daarin komt overi gens weer duidelijk de eigen verantwoordelijkheid van de boer tot uitdrukking". Sinds de oprichting van Veiling Westland Zuid per 1 januari 1972, was vrijdag 13 juni 1980 een gedenkwaardige dag. Op deze dag overschreed de veilingomzet de 1 miljard gulden, hetgeen een respektabele omzet betekent. Daar tegenover staat ech ter dat het veilingjaar 1980 moeizaam van start is gegaan, waarbij de omzet achter bleef bij die van 1979. Heel langzaam is deze achterstand iets ingelopen en be droeg op 20 juni bijna 9 miljoen gulden. De totale veilingomzet tot en met 20 juni bedroeg ruim 88 miljoen gulden. Hopelijk zal het tweede half jaar betere resultaten opleveren. Tomaten De prijsvorming bij de tomaten, was de afgelopen week nu niet direkt om over naar huis te schrijven. Er wordt natuur lijk volop gezocht naar alle mogelijke oor zaken. Zoals reeds eerder gemeld, zal een belangrijke oorzaak gezocht moeten wor den in de binnenlandse aanvoer. Dit wordt ook duidelijk als de gegevens van het Centraal Bureau (van de 15 grootste Nederlandse veilingen) erop nageslagen worden. Men ziet dan dat de aanvoer in de 2e week van juni met zo'n kleine 5 miljoen kilo toeneemt en hierdoor ook bo ven de aanvoer van vorig jaar uitkwam. In de derde week van juni groeide de aan voer verder. Ook in de afgelopen week was er sprake van een ruim aanbod, zij het niet zo massaal als in de twee eraan voorafgaande weken. Uit de gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt uit de invoergegevens van West- Duitsland dat de concurrentie wat toege nomen is. In de periode van 13 tot en met 23 juni waren de grootste concurrenten Albanië (593 ton), Roemenië (364 ton), Ita lië (333 ton) en Spanje (301 ton). Verder werden er tomaten ingevoerd uit België, Frankrijk en Bulgarije. Er zal ook reke ning gehouden moeten met het op gang komen van de oogst van natuurtomaten in West-Duitsland. Met ingang van 24 juni heeft de Commissie van de Europese Ge meenschappen besloten om compenseren de heffingen per 10 kg in te stellen op de invoer van tomaten uit Albanië (f 47,-), Roemenië (f 29,-) en Spanje ƒ51,-). Men mag verwachten dat de marktsituatie 't Is haast niet te geloven!... Drie jaar heb ben de prijzen van de oranje lelie En chantment volledig in de goot gelegen, maar dit voorjaar leek men door het diep ste punt van het dal heen te zijn. De prij zen trokken iets aan en ook voor het plantgoed kwam meer belangstelling. Wat zien we nu? De oppervlakte éénjarig plantgoed is meteen meer dan verdub beld. Het kwam van 52 op 107 ha. Dat is gewoon bidden om kommer en kwel! Het lelie-areaal als geheel is in vergelijking met dat van vorig jaar niet veel toegeno men. Er staat nu in totaal 1100 bunder, dat is ruim 7% meer dan in 1979. Het areaal éénjarig plantgoed is echter met 86% toe genomen. Dat blijkt uit de lelie-statistiek die één dezer dagen is verschenen. Van alle lelies neemt Enchantment veruit de grootste plaats in met bijna 400 ha. Tweede op de Lelie Hitparade is de gele Connecticut King waarvan nu in totaal 204 ha is geplant. Het areaal éénjarig plantgoed van deze lelie ging in één sprong van 6 naar 32 ha, maar de groei van het meerjarig plantgoed is minder spectaculair dan de insiders hadden ver wacht Vorig jaar bedroeg de oppervlakte 101 ha en men achtte het bepaald niet uit gesloten dat het meer dan verdubbelen zou. Het hield met 172 ha op. Er zijn vak genoten die twijfelen aan de juistheid van deze cijfers. Ook met de opgaven voor de statistiek kan men wel sjoemelen.... De gele Destiny moet buigen voor de machtige concurrentie in deze kleur. Het areaal meerjarig plantgoed liep terug van 45 naar 17 ha. Voor de bloemkwekerij zal Destiny nog maar nauwelijks gekocht worden. Ook met de rode Pirate ging het bergafwaarts. Van meerjarig plantgoed staat nu nog maar 25 ha (vorig jaar 40 bunder). Pirate is een mooie lelie, maar zo gevoelig voor o.m. bladverbranding dat de bloemkwekers met deze cultivar niet meer willen werken. Dat wil men nog wel met de witte Sterling Star, al heeft ook die enkele minder feestelijke gebreken. Het areaal meerjarig plantgoed ging van 1 1/2 naar ruim 8 ha en het éénjarig plant- Lelies: artikel met grote toekomst mogelijkheden. goed van 0,8 naar 2.70 ha. In witte lelies met opstaande bloemen is de keus nog zeer beperkt. Vandaar ocze toename bij Sterling Star. Binnen afzienbare tijd zul len er echter meer witte lelies van het Midcentury-type op de markt komen. En dan zal de bloemkwekerij-sector wel gaan uitmaken welke aanwinsten de beste ge bruiksmogelijkheden hebben. Een lelie waarvoor veel belangstelling blijkt te bestaan is de gele Sunray. De op pervlakte éénjarig plantgoed kwam in één jaar van 0.7 op bijna 6 ha, maar nog duide lijker taal spreken de cijfers van het meerjarig plantgoed. Het areaal daarvan maakte een zeer grote sprong voorwaarts: van 9 naar 28 bunder. De oranjerode Fire King was het afgelopen jaar slecht te ver kopen en dat resulteerde in een forse in krimp. Het meerjarig plantgoed zakte van 27 naar 19 ha. Van 't zelfde laken een pak bij Orange Triumph, waarvan de opper vlakte daalde van 8 naar 4 ha. Hoe belangrijk de lelie in de vaderlandse bloembollenteelt is, blijkt uit de groeicij fers van de afgelopen twintig jaar. Teelde men bijv. in 1964 slechts 80 ha van dit bol gewas, vandaag is er rond 1100 ha lelies uitgeplant. De mogelijkheid dat de opper vlakte nog zal toenemen, zit er zeker in. Al zal die groei uiteraard stap voor stap moeten plaatsvinden. De toename zal vooral gaan plaats hebben nadat de nieu we rassen wat meer ingeburgerd zijn, zo dat de consument veel meer keus zal heb ben uit vormen en kleuren. De lelie is zonder meer een bolgewas met grote toe komstmogelijkheden. Om te beginnen is het een fraaie snijbloem met een lang vaasleven (mits de kweker ze niet te lang in zijn koelcel heeft bewaard!). Voor de bloemkweker is de lelie ook aantrekke lijk, omdat de bollen vrijwel het gehele- jaar-rond in bloei getrokken kunnen wor den en er veel stuks op de vierkante me ter gaan. Daar komt nog bij dat de bollen zich heel goed laten programmeren. Dat wil zeggen: wie behandelde bollen op een bepaalde datum plant, snijdt na verloop van een X-aantal weken de bloemen. Daar kan men, bij wijze van spreken, de klok op gelijk zetten. Last but nog least! van een aantal rassen is de energiebehoef te gering. En dat is vandaag ook een punt dat zwaar weegt. De consument kan binnenkort met de le lies nader kennis maken. De verenigde le liekwekers zullen nl. van 19 juli t.e.m. 9 augustus een lelietentoonstelling verzor gen in de Flevohof. Met name zal men hier het nieuwere assortiment pousseren. Bij vele mensen heeft de lelie nog altijd een grafbloem-imago. Dat dateert nog uit de tijd dat de witte trompetlelies op alle fronten domineerden. Maar vandaag spe len die een ondergeschikte rol en hebben de vrolijke rode, oranje en gele tinten de overhand. Op de Flevohof zal men worden gecon fronteerd met de waarheid van het Bijbel woord: „Ziet de leliën des velds, hoe zij groeien. Zij arbeiden niet en spinnen niet en toch zejg IK U dat zelfs Salomon in al zijn heerlijkheid niet gekleed was als een van deze" De keur van tomaten. hierdoor niet verder verslechtert. In de afgelopen week werd er voor de A-I-ex- port 87 cent per kilo betaald. De vleesto maten (BBB) liepen wat in prijs op, nl. naar 1,53 per kilo. Het totale aanbod lijkt wat te minderen, de prijs zal waar schijnlijk niet veel veranderen. Komkommers De komkommerprijzen deden het ook de afgelopen week weer uitstekend. Er is bij na geen concurrentie en de handel ver loopt mede hierdoor zeer gladjes. In de af gelopen verslagweek liepen de prijzen zelfs op. De sortering 61/76 steeg in de prijs van 52 naar 64 cent, de sortering 51/61 van 48 naar 51 cent en de sortering 41/51 van 37 naar 42 cent. Vorig jaar la gen de prijzen in dezelfde verslagweek tussen de 23 en 32 cent per stuk. Er kan dus zonder meer een week bij het seizoen bijgeschreven worden, waarin de resulta ten zeer bevredigend waren. Het aanbod lijkt kleiner te worden, dit betekent niet zonder mer dat de prijzen zich daardoor zullen handhaven. Met vakanties voor de deur, lijken lagere prijzen niet uitgesloten. Paprika's Op de paprika-markt ziet het er naar uit, dat het aanvoerpatroon zich weer genor maliseerd heeft. De terugval in de aan voer van rood is duidelijk voorbij, het aanbod is weer groeiende. Het gevolg hiervan is dat de prijs daalt en zo moest er ruim 1 gulden per kilo ingeleverd wor den. De gemiddelde prijs per kilo bedroeg f 4,40. Van rood wordt er een groter aan bod verwacht, het prijsverval lijkt hier door verder door te zetten. Bij de groene paprika's herstelde de prijs zich weer en lag op gemiddeld 2,96 per kilo. Het aan bod van groen zal eerder wat afnemen dan toenemen, vandaar dat er voor de groene paprika's op wat hogere prijzen ge rekend wordt. Overige gewassen Door de kleinere aanvoer van aubergines trok de prijs aan, en werd gemiddeld f 3,67 per kilo betaald. Met een wat afne mend aanbod in het vooruitzicht lijkt de prijs zich goed te handhaven, hogere prij zen behoren zeker tot de mogelijkheden. Sla lijkt geen goed te kunnen doen dit sei zoen, de prijs bedroeg slechts 12 cent per krop. Sla blijft goedkoop. Radijs zit ook duidelijk weer in de probleemhoek, zo werd er op donderdag 26 juni op Veiling Westland Noord slechts een kwartje voor een bos betaald. Een kleiner aanbod kan verbetering in de situatie brengen. Andij vie bleef goedkoop. Met een gemiddelde prijs van 25 cent per kilo. De prijs kan als gevolg van een wat kleiner aanbod oplo pen. Door een kleiner aanbod van bloem kool liep de prijs op naar 1,90 per stuk. Deze prijs lijkt de komende week niet in gevaar te komen. Voor tuinbonen daalde de prijs naar 62 cent per kilo. De komende week zal de prijs weer wat lager uitvallen. Voor bleekselderij werd er 99 cent per stuk betaald. Prei wordt wat goedkoper, er mag spoedig gerekend worden op een groter wordend aanbod van zomerprei. Er werd de afgelopen week 1,95 per kilo betaald.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9