erugslag toerisme valt jamen met hogere lasten Kabinet Chin a Sén beste waarborg voor terugkeer democratie Bani-Sadr biedt Khomeiny ontslag aan jMOCRATIE KOST GELD IN SPANJE Toestand Sjah verbeterd José Iturbi overleden Van Agt: versneld kruisraketten na 1983 in Europa irmal ontkent [fmoordpoging PAG'^ PAGINA 'ENLAND Criminelen ontvoeren Maury- Laribière ANGOULEME De ontvoe- ring, zaterdag, van de indu strieel en werkgeversvoorzit ter Maury-Laribière is vol gens de Franse politie het werk van gewone misdadi gers. De 59-jarige vice-president van de Franse werkgeversor ganisatie CNPF werd zater dagochtend in de buurt van het Franse Angoulème ont voerd toen hij met zijn auto op .weg was naar de fabriek van bouwmaterialen, waarvan ,hij directeur is. Zijn wagen werd leeg aangetroffen, maar er lag een briefje in waarop om een losgeld van ongeveer ander half miljoen gulden werd ge vraagd. Zaterdag belde de linkse on- JOHANNESBURG (AP) De president van de aan Zuid-Af- rika grenzende staat Botswa na, sir Seretse Chama, is onge neeslijk ziek en zijn toestand gaat snel achteruit, aldus is gisteravond bekendgemaakt, via de radio, door de plaats vervangende president L. M. Seretse. President Chama wordt ver pleegd in een ziekenhuis te Londen, zijn gezondheid is al jaren slecht en hij is onder meer enkele malen verpleegd geweest in Zuid-Afrika. De 59-jarige Maury Laribiére, vice-president van de Franse werkgeversorganisatie CNPF, die zoals de politie meent, in Frankrijk door criminelen ont voerd is. dergrondse organisatie „Direc te Actie" het Franse persbu reau AFP en eiste een losgeld van circa vijftien miljoen gul den. Gisteren ontkende „Di recte Actie" ook maar iets met de ontvoering van doen te hebben. Numeiri en Chama zijn ernstig ziek Ook de Soedanese presidént Jaafar Numeiri, een van de grootste westerse bondgenoten in de Arabische wereld, is ern stig ziek naar de Verenigde Staten gebracht om daar te worden behandeld voor zijn suikerziekte en hartklachten. ell: Ui tg' Geïll ynze speciale verslaggever An- erdagJrIines' ±£3ANTE Democratie indonï &eld te kosten. Dat X duidelijk in gesprekken ^^^horeca-ondernemers, die tan de Spaanse oostkust de luttele warme maan moeten hebben. Welis- brengen de miljoenen inlanders die in juni, juli ugustus de stranden be- en veel geld in het laatje, r de kosten worden ook |IE Is hoger. -at betekent dat de toerist et ogenblik met wat min- b aanvullend vertier genoe- w ia\ moeten nemen dan tot IT kort. Het kan niet meer, 1 „Er zijn bijvoorbeeld geen jrfietsen meer", zegt de ei- Tiar van Bar Dulcinea, de llandse bar" in Benidorm. ien het serveren van echt irlandse uitsmijters, saté iroketten door legt hij uit, sinds Spanje een democra- s geworden, de regering de ale voorzieningen in het l in snel tempo heeft ver- ;d. En h^ heeft de indruk, .de toeristenindustrie het ltje-strek-je" is geworden de kosten daarvan op te £en. n voorbeeld te noemen: tot vo- betaalde ik .voor mijn terras peseta's (circa 800 gulden). Nu is dat opeens 72.000 peseta's geworden per half jaar. En de loonkosten zijn gestegen, zodat het reviseren van een koffieapparaat opeens van 10.000 op 19.000 peseta's kwam. Maar het vaste publiek kijkt boos als ik de koffie 5 peseta's duurder maak". „Als ik alleen naar mijn portemonnee kijk, mag Franco meteen terugko men", zegt hij. „De kosten rijzen de Can uit, én door de economische pro lemen valt het aantal vakantiegan gers nogal tegen. Aan de toeloop van toeristen is dat duidelijk te merken; gelukkig heb ik over mijn omzet nog niet veel te klagen. Maar wij zitten hier al elf jaar, en hebben een regel matig terugkerend publiek gekregen.' Voor nieuwe zaken, die nog maar pas begonnen zijn en met hoge investerin gen zitten, ziet het er echter somber uit." 1 Intussen blijkt de enorme groei van de toeristenindustrie in Spanje, die in twee decennia aan de hele Oostkust slaperige vissersdorpjes omgetoverd heeft in hotelsteden, door de economi sche problemen ver over het verzadi gingspunt te zijn getild. „Volgens een ruwe schatting zijn er nu 15 procent minder toeristen dan vorig jaar", zegt de heer Rodriguez, hoofd van het de partement van Toerisme in de provin cie Alicante. Dat komt neer op 1 mil joen personen, alleen al voor de pro vincie Alicante, zo valt af te leiden. Want in 1979 genoten er 6 miljoen mensen van zon, zee en strand, van wie 3,3 miljoen buitenlanders. Hij wijkt de teruggang aan een sa menspel van factoren. „We hadden hier vorig jaar niet alleen de ETA- aanslagen, ook de economische crisis en de revaluatie van de peseta spelen een rol. Spanje is nu domweg duur der." Wat het effect zal zijn van de huidige bomaanslagen kan hij nog niet zeggen. „Er zal een effect zijn, dat staat vast. Maar hoeveel mensen daar door extra weg zullen blijven, is een kwestie van evaluatie aan het eind van het seizoen". Rafael Rodriguez legt uit, dat de aan slagen van het vorig jaar aanleiding zijn geweest voor breed overleg tussen zijn departement, de hoteldirecties en de reisorganisatoren. „Evacuatie-plan nen liggen klaar voor alle mogelijke situaties. Zolang de ETA tevoren blijft waarschuwen, hoeft niemand zich zorgen te maken." In de Spaanse ho- recasector probeert iedereen er de na druk op te leggen, dat de ETA heeft aangekondigd geen slachtoffers te willen maken. Intussen kan het thuisfront gerust zijn. De bommen vliegen de toeristen in Spanje bepaald niet om de oren. Ze zijn, integendeel, aan het merendeel van de gasten ongemerkt voorbijge gaan. Het blijkt de ETA, die in ieder geval wil vermijden dat er slachtof fers vallen en daarom elke keer ruim schoots van tevoren waarschuwt, vooral om het. psychologische efect te gaan. Eén van de directe betrokkenen bij de explosie die woensdag in het enorme hotelcomplex Melia in Alicante (1000 bedden) twee kamers vernielde, een Duitser uit Hannover, blijkt eveneens nauwelijks geschokt. „Het was na tuurlijk erg vervelend. Als die zaak wordt ontruimd weet je niet wat je te wachten staat. Maar alles gebeurde ui terst rustig. Het leek wel of het hotel personeel erop was voorbereid. Het vervelendste vond ik het nog voor mijn kinderen, want hoe leg je dit uit aan meisjes van vier en zes jaar. Maar Dreigement ETA in Malaga ■BILBAO De Baskische af- scheidsbeweging ETA heeft van nacht bekendgemaakt dat vandaag een of meer bommen zullen ont ploffen in Mijas in de provincie Malaga. De raad werd eraan toegevoegd dat men in Mijas drie restaurants, een golfterrein en een openbaar gebouw zou ontruimen. Zaterdagochtend werd een bom tot ontploffing gebracht op de oprit van een vijf-sterrenhotel in Estepona aan de Spaanse Costa des Sol. De explosie deed zich voor een uur nadat de poli tie de evacuatie had voltooid van hon derden mensen. Bij een aanslag in Azcoitia, in de Spaans-Baskische provincie Guipu- zcoa, zijn zaterdagavond drie doden gevallen, onder wie een gepensioneer de politieman en een gemeenteambte naar. ik pieker er niet over om naar huis te gaan." De horeca doet intussen alle moeite de zaak in de doofpot te stoppen. Men is uiterst terughoudend met informatie geven. „Ik zal eerlijk zijn", zegt een hotelemployé in Alicante. „Publiciteit over de ETA-bommen brengt Spanje de grootste schade toe. Het stelt alle maal weinig voor, maar de buitenlan ders, die erover in de kranten lezen, worden er huiverig voor. Zij kunnen uit de verte niet zien dat alles gewoon doorgaat, dat niemand zich zorgen maakt, en dat het hier heel rustig is." Na een urenlang gesprek in het privéhuis van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt in Ham burg, begeleidde de Duitse gastheer, met zijn onaf scheidelijke zeemanspet op, zijn Nederlandse gast, premier Van Agt, naar het vliegveld. CAIRO President Sadat van Egypte heeft gisteren, na een bezoek aan ex-sjah Pahle- vi in het ziekenhuis van Cai ro, gezegd dat diens gezond heidstoestand sterk is verbe terd. Hij wilde geen volledige bij zonderheden geven, maar zei dat het met longontsteking was begonnen en dat ex-sjah lichte koorts heeft. Zaterdag was de toestand van de ex-sjah zeer ernstig ge noemd. Sadat zei nu dat de dokters „de toestand onder controle hebben" en dat geen nieuwe o- peratie wordt overwogen. Zuazo leidt in Bolivia LA PAZ Ex-president Her- nan Siles Zuazo, de leider van een linkse coalitie heeft een kleine voorsprong genomen bij de gisteren in Bolivia ge houden presidentsverkiezin gen, zo blijkt uit de eerste re sultaten van de telling. Met ongeveer 8 procent van de stemmen gesteld, blijkt de 86- jarige Siles te leiden met iets meer dan 50.000 stemmen. Tweede staat op dit ogenblik ex-president Hugo Banzer. Los Angeles - De Amerikaan se pianist van Spaanse af komst José Iturbi is zaterdag op 84-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Los Angeles over leden. Iturbi leed sinds enige tijd aan bloedsomloopstoornis en hartzwakte. In augustus van het vorig jaar maakte hij zijn laatste Europese concer treis. José Iturbi was geboren in Va lencia als zoon van een pianos temmer. Op 3-jarige leeftijd al speelde hij zelf. Hij studeerde in Barcelona en Parijs en was alvorens concertpianist te wor den, leraar piano aan het con servatorium van Genève, waaraan hij vier jaar verbon den was. Op het hoogtepunt van zijn loopbaan in de jaren dertig en begin veertig, gaf hij gemid deld 183 concerten in de Vere nigde Staten, Europa en Zuid- Amerika en vond daar tussen door tijd om als gastdirigent op te treden en muziek te schrij ven. In 1943 begaf Iturbi zich op het terrein van de film. Hij trad op in films als „As thou sands cheer", „Two girls and a sailor", „Music for millions", „Anchors aweigh", „Holiday in Mexico" en „The birds and the bees". Hij speelde achter de scher men in een film over Chopin met Cornel. Wilde in de hoofdrol. Maar hij kreeg er ge noeg van en hervatte zijn con certreizen. Iturbi verraste ziin publiek wel eens door van het klassie ke repertoire plotseling over te gaan in een boogie woogie, wat volgens hem een aantal musici niet kon waarderen. „Alles op z'n tijd", zei Iturbi eens, „Ik houd niet van plech tige mensen. Waarom geen de mocratie in de muziek?" ROTTERDAM Na 1983 zullen in versneld tempo kruisra ketten in Europa geplaatst worden, als de Russen niet stop pen met het wekelijks plaatsen van op Europa gerichte ra ketten. Dit heeft premier Van Agt gistermiddag op het vliegtuig Zestienhoven verklaard na zijn onderhoud met Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland. Helmut Schmidt had betoogd, dat voor 1983 geen kruisraketten geplaatst zouden worden en dat er met de Sovjet-Unie onder handeld zou worden over een beperking van de wapenwedloop. Schmidt is vandaag naar Moskou vertrokken. Premier Van Agt heeft met zijn Westduitse collega ook gespro ken over de export van Nederlands aardgas. Onze oosterburen vinden dat onze tuinders hun oneerlijke concurrentie aandoen en willen, dat Nederland in ieder geval de aardgasprijzen voor de eigen tuinders verhoogt. Van Agt vroeg zich af, of het wel mogelijk was die prijs te verhogen. Premier Van Agt heeft verder van gedachten gewisseld over de financiële lasten van de Europese gemeenschap in de komende jaren. Duitsland vindt dat het teveel betaalt in verhouding tot de opbrengst'. Schmidt wil daarom een plafond voor de inkomsten vooral voor die van de Beneluxlanden. Premier van Agt onder schrijft dit standpunt van Schmidt niet. Hij acht wel redenen aanwezig voor een herbezinning over het Europese landbouwbe leid. Afscheid van Rome In alle vroegte heeft 'vanochtend paus Johannes Paulus II in Rome afscheid genomen van zijn medewerkers en zijn medewerkers op byzantijnse wijze van hem voor zijn recordreis van twaalf dagen en dertigduizend kilo meter naar Brazilië. Omstreeks zes uur vanmiddag Europe se tijd zou hij in de hoofdstad Brasilia arriveren, waar hij een heilige mis in de openlucht opdraagt, een bezoek brengt aan de Braziliaanse president en het corps diplomatique ontvangt. Morgen gaat de reis naar Belo Horizonte en Rio de Janeiro. MINISTER DE KONING IN SURINAME: PARAMARIBO Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking is vandaag, op de derde dag van zijn bezoek aan Suriname, begonnen met de besprekingen met de Suri naamse regering. Tijdens deze gesprekken zullen tal van onderwerpen aan de orde ko men, waarbij het zwaartepunt zal liggen op de onderhandelingen over de (betere) beste ding van de 2,7 miljard gulden ontwikke lingshulp die Nederland Suriname ten tijde van de onafhankelijkheid heeft toegezegd. Minister De Koning arriveerde zaterdagmorgen in allé vroegte in Paramaribo. Hij kwam uit Colombia, waar hij gedurende meerdere dagen ontwikkelingsprojecten bezocht en met de rege ring besprekingen voerde. Na aankomst op het vliegveld Zanderij bij Pa ramaribo verklaarde de Nederlandse bewinds man, dat de Nederlandse regering het kabinet Chin a Sen zo krachtig mogelijk wil steunen omdat het in dat kabinet de beste waarborg ziet voor een herstel van de Surinaamse parlemen taire democratie. Hij zei ook vertrouwen in de regering van premier Chin a Sen te hebben, met wie hij vanmorgen besprekingen begon waarbij de komende dagen zo'n 25 punten aan de orde zullen komen. Op de agenda staan on der meer de verbetering van de sociale voorzie ningen, bevordering van de werkgelegenheid door industrialisatie, produktieverhoging in de landbouw, verbetering van planning en ver snelling van uitvoering van projecten en de re migratie. Bij al deze punten geldt overigens, dat Nederland bereid is bij het opzetten van derge lijke projecten te helpen, maar de Surinaamse èceonomie het stelsel verder zelf in stand zal moeten houden. De Iraanse president heeft zaterdag zijn ministers opdracht gegeven hem voor morgen te rapporteren over de stappen die zij hebben genomen voor het uit wissen van alle sporen van het bewind van de sjah. Khomeiny gaf Bani-Sadr en zijn kabinet tien dagen de tijd om briefpapier met emblemen van de sjah te vervangen door papier met emble men van de revolutie. Zou dat niet het geval zijn, dan zouden de verantwoor delijken gestraft worden „zoals hande laars in heroïne". Er zouden ook een groot aantal ambtenaren van de ex-sjah zijn ontslagen. De toestand van de ex-sjah is volgens president Sadat van Egypte sterk ver beterd. De ex-qah moest eind vorige week opnieuw in een ziekenhuis wor den opgenomen, nadat er longonste- king was geconstateerd. Aanvankelijk heerste de indruk dat zijn dagen waren geteld. Afgelopen zaterdag werd in Cairo ook een vraaggesprek in het tijdschrift Oc tober gepubliceerd. Daarin zegt de sjah onder meer: „Afghanistan kwam eerst, Iran is de volgende die aan de beurt is om een communistisch land te worden. Als de chaos en ontbinding in Iran zo voortgaat als nu, dan zullen de ons nog trouwe nationalisten niet meer in staat zijn tegenactie te ondernemen." „De toestand in Iran is nu zeer slecht en 'zal er toe leiden dat de mensen op hun buik naar het communisme toe krui pen. Daar zal de honger wel voor zor gen. Er zijn vier miljoen werklozen in Iran. Omdat de regering niet in staat is belastingen te innen, heeft zij tien mil jard dollar (ruim twintig miljard gul den) moeten lenen van de centrale bank" Volgens de sjah heeft hij tijdens zijn 37- jarige bestuur twee fatale fouten ge maakt. „Ten eerste door te proberen het land snel te verwestersen en voorts door de vriendschap van het westen klakkeloos te aanvaarden.". Als degene die hij verantwoordelijk achtte voor zijn val, noemde hij de Amerikaanse generaal Robert Huyser, plaatsvervan gend commandant van de Amerikaanse troepenin Europa. De generaal was door president Carter naar Iran ge stuurd toen de positie van dé sjah al zeer wankel was geworden, naar aan genomen wordt om de militairen over te halen niet tegen dè revolutionaire krachten op te treden. Over Khomeiny was hij zeer bitter. „Khomeiny bevre digt wat het volk aan gemene en bloed dorstige wensen koestert Deze man is krankzinnig". TEHERAN President Abolhassan Bani-Sadr van Iran heeft zijn onts lag aangeboden aan ayatollah Kho meiny. „Laat Khomeiny het bekend maken op het moment waarop hij vindt dat ik van de revolutionaire lijn ben afgeweken", aldus Bani- Sadr tijdens een bijeenkomst in een moskee. Hij reageerde ook op de scherpe kri tiek van Khomeiny door te zeggen: „Ik ben niet verantwoordelijk voor het werk van de ministers. Ik heb hen niet aangesteld." In een vraagge sprek met het Iraanse persbureau Pars zei de Iraanse president dat hem de bevoegdheden ontbraken zijn ministers te dwingen krachtiger te regeren, iets wat de de tachtigjari ge Khomeiny donderdag van hem had geëist. In een interview met het Westduitse weekblad biegel heeft het Afghaanse staatshoofd Babrak Kar- let bericht over zijn zelfmoordpoging een „verzonnen noemd van de westerse media. Jinterview met het Westduitse weekblad ontkende Kar pets berichten over arrestaties en executies van hoge narissen van het bewind van zijn voorganger Amin. Naar [gen betrof het hier gevangenen die opererend vanuit Pa- sabotagedaden en moorden in Afghanistan hadden ge kende voorts de wijd en zijd verspreide berichten over Istraties van scholieren in april in de hoofdstad Kaboel. Er [ar wel wat aan de hand geweest,,,maar er waren geen 50 bij gedood, maar slechts twee, allebei provocateurs". 1 herhaalde opnieuw dat de Russische troepen op grond fct Afghaans-Russisch vriendschapsverdrag waren binnen en en „dat de „beperkte" eenheden van het Russische le llen heengaan als de redenen waarom deze hulp was gege- Ijn vervallen'. „Maar ik wil duidelijk maken dat zij ons las zullen verlaten als buitenlandse aggressie en interven- pluut zijn verdwenen en wij over voldoende garanties be ien dat er tegen ons land geen nieuwe aggressie zal wor- Idernomen". rond in boot - De Belgische zoekt op zee vóór kust naar een Franse gevangene, een gestolen zeilboot ronddrijft. tan werd zaterdagmiddag buurt van het lichtschip Noord-Hinder waargenomen door opvarenden van het lichtschip. Deze zetten een sloep uit naar de zeilboot, maar de man die geen kleren droeg wilde geen hulp aan vaarden. Gistermorgen werd het Neder lands loodswezen door het Luxemburgse politie op de hoogte gesteld van de vermoe delijke identiteit van de man. Het zou een ontsnapte Franse gevangene zijn, die wegens zwaar zedenmisdrijf opgeslo ten zat. Hij staat volgens de politie als zeer gevaarlijk en agressief te boek. en extremist verongelukt liaanse DC-9 De berichten dat aan boord van het vrij- in Italiaans wateren ver- llukte DC-9 van Itavia een emist van rechtse huize ®d, is gisteren door de be trokken persoon zelf weer sproken. Er was een telefoontje ontvan gen van de uiterst rechtse stadguerrillabeweging „Nuclei Armati Revoluzionarii", dat zich aan boord van het toestel haar geestverwant Marco Af- fatigato had bevonden. Affatigato belde gisteren zijn moeder in Toscane op, om haar te laten weten dat alle berichten over zijn aanwezig heid in het vliegtuig en hij on der de 81 doden in de Tireense zee was onwaar waren. iteiten onderzoeken een van de brokstukken van in de Tyrrheense Zee verongelukte Italiaanse vlieg-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7