Jorky gelukkige winnaar van Vedetten slaken zucht van verlichting Grote Prijs der Lage Landen NOG DRIE MINDERE GODEN BIJ LAATSTE ZESTIEN Record Borg SPORTTRIBUIME Speedy Volita niets in te brengen Sanders verslagen LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1980 PAGINA 16 LONDEN Onny Parun en Colin Dibley mogen de opval lendste spelers worden ge noemd van de eerste week van Wimbledon, waarin repu taties gemakkelijker worden geknakt dan gevestigd. Door gaans wordt het kaf van het koren gescheiden, maar bij het oogsten blijkt niet altijd het beste graan de storm te hebben doorstaan. Dat heeft John McEnroe de afgelopen twee jaar aan den lijve onder vonden. Vanuit de kwalifikatie drong hij drie edities geleden op sensationele wijze door tot de laatste vier, maar zijn twee erop volgende pogingen strandden in de eerste week- .Vandaar ook dat de vedetten, die de strijd in de eerste zes dagen hebben overleefd, een zucht van verlichting hebben geslaakt nu 's werelds ver maarde tennistoernooi aan zijn beslissende fase begint. Ze kunnen vanaf vandaag op de betere banen spelen, de capaciteiten van de tegen standers zijn nu bekend en de kans dat ze op een knol- lenveld in de achtertuin van Wimbledon door een onbe kende tuinier tijdens het wie den bij tiet onkruid worden gegooid, is vrijwel uitgeslo ten. Bij het opmaken van de balans blijken zich nog drie mindere goden in het selecte gezel schap van de zestien overle venden te bevinden: Onny Pa- run, Colin Dibley en Kevin Cur- ren. Vooral Paruns optreden spreekt tot de Verbeelding. De Nieuwzeelander, die al sinds mensenheugenis op Wimble don acteert maar toch pas 33 jaar is. leek een half jaar gele den volledig afgeschreven. Een beschadiging in de nekwervels, mede een gevolg van jarenlan ge noeste arbeid op het inter nationale circuit, belemmerde hem dermate dat hij nauwelijks normaal kon spelen. Vooral bij het serveren ondervond hij zo veel pijn, dat hij niet naar links kon kijken. Hij construeerde zelf een ingenieuze neksteun- band, veranderde zijn opslag beweging en begon vorige week met een geleend racket aan het kwalifikatletoernooi. Daar zette hij een reeks over winningen voort, die hij drie weken geleden met zijn nieuwe slagwapen was begonnen en die zaterdag twaalf partijen Tom Okker is het niet eens met de scneiasrecmer en laat verbaasd zijn racket achter zich vallen. Het hielp hem niet want in zowel het enkel- als het dubbelspel werd hij geëlimineerd. en zakelijk te elimineren, maar op een van de bijbanen geen antwoord had het geweld van de Australiërs. Tot overmaat van ramp sloeg de Oosteuro peaan op matchpoint zijn rac ket aan flarden, hetgeen zijn concentratie dermate verstoor de dat hij vervolgens een dub bele fout produceerde. Dat Lendl zijn speeltuig het liefst op een brandstapel had ge gooid, was begrijpelijk. Veld ruimen omvatte. Inclusief de zege van Parun (op de wereldranglijst inmiddels afgezakt tot de 150ste plaats) op de als zes tiende geplaatste Argentijn Jose Luis Clerc, wat een be wonderenswaardige prestatie mag worden genoemd van Onny Parun. die zijn doorzet tingsvermogen zag beloond in wat zijn laatste Wimbledon moet zijn. Dat kon ook wel eens gelden voor Colin Dibley, de 35-jarige Australiër die zijn relatief hoge plaats op de tennisranglijst (54ste) voornamelijk dankt aan het feit dat hij bijna het hele jaar toernooien speelt. Colin Dibley, lid van de Australische school van harde serveerders, schakelde eergisteren de als tiende geplaatste en door ve len als opvolger van Borg be schouwde Tsjech Ivan Lendl uit, die eerder had geïmpo neerd door het Amerikaanse servicekanon John Sadri koel - - Na een beste eerste set zakte Betty Stöve (foto) in haar partij tegen Yvonne Cawley terug en was het enkelspel voor haar afgelopen. Lendl was zaterdag niet de enige wiens illusies in rook opgingen. Na Clerc was hij de vijfde geplaatste speler die op een dag het veld moest ruimen, omdat eerder al Stan Smith, Victor Pecci en Pat Dupre hadden moeten afha ken. De uitschakeling van Pecci was het meest verras send. Dat de titelhouder van 1972, Smith, het niet zou red den tegen Brian Gottfried en de halve finalist van vorig jaar, Dupre, de mindere zou zijn van zijn landgenoot Nick Saviano schokte niemand. Maar dat Phil Dent, ondanks zijn 30 jaar een routinier om dat hij al dertien jaar de we reld rondreist, Victor Pecci (achtste geplaatst) beentje zou lichten sprak meer tot de verbeelding. „ik was blij dat Pecci zijn eer ste sercice vrijwel niet in kon krijgen", verklaarde Dent later. „Hij is een reus van een vent, maar op deze manier werd het mij wel iets gemakkelijker ge maakt". Met zijn zege op Pec ci, waarmee Dent (gemakshal ve Parun even meegerekend) de Australische inbreng bij de laatste zestien op drie bracht, bewees hij dat zijn huwelijk met de Amerikaanse Betty Ann Stuart een niet te verwaarlozen uitwerking heeft gehad. „Ik leid nu een veel rustiger leven". De jongste van Wimbledon, de vijftienjarige Amerikaan se Andrea Jaeger die de volgende ronde haalde. vertelde Dent, „en ik drink veel minder..." Reden om de champagnefles wél aan te spreken had zater dag Kevin Curren, de Zuidafri kaan die uit het kwalifikatie- toernooi komt. Als 230ste op de ATP-lijst profiteerde Curren van zijn gunstige loting door de achtste finales binnen te sluipen na een zege op de Amerikaan Brian Teacher. Daarin zal de Zuidafrikaan zijn Waterloo vinden, want hem wacht John McEnroe, die eni ge staaltjes van zijn mogelijk heden demonstreerde tegen Tom Okker. Op de dag dat de top drie van de plaatsingslijst de zware duels kregen af te werken, stelde McEnroe zijn kandida tuur voor de titel. Vooral in de eerste en derde set was de 21- jarige Amerikaan onbespeel baar voor de door zijn oude liesblessure geplaagde Okker, die daardoor in het loopwerk ernstig tekort schoot. De Ne derlander maakte er toch nog even een echte wedstrijd van door in de tweede reeks tot 6- 6 bij te blijven, waarna hij zelfs drie setpunten kreeg. Hij kon ze niet benutten, zodat zijn op treden in het enkelspel met 6- 0, 7-6, 6-1 werd afgesloten. Teneinde Een paar uur later was zelfs het hele toernooi voor Okker ten einde. Met Wojtek Fibak, die wel de laatste zestien in het enkelspel bereikte, be leefde hij een roemloze af tocht door van de Amerika nen Teacher en Taygan te verliezen. Waarmee Okker voor het tweede achtereen volgende jaar als kanshebber sneuvelde. Het is de vraag of de Pools- Nederlandse com binatie, die toch al vaak wordt opgebroken omdat Ok ker veel minder speelt dan Fi bak, nu nog in tact blijft. Dat geldt niet voor Betty Sto ve's optreden met Pam Shri- ver, de jonge Amerikaanse die bijna een jaar uit de running is geweest door een schouder blessure. Dit koppel bleef za terdag in de strijd, nadat Shri- ver zich wél en Stöve zich niét bij de laatste zestien had we ten te plaatsen. Hetgeen voor de Nederlandse, die een su blieme eerste set speelde te gen de Australische Evonne Cawley-Goolagong, geen schande was. Vijftien keer stonden Cawley en Stöve de laatste tien jaar tegenover el kaar en de Alblasserdamse had slechts tweemaal kunnen zegevieren, uitgerekend in het jaar dat Cawley Wimbledon won (1971). Zaterdag leek Betty Stöve die negatieve balans een Ietwat beter aanzien te kunnen ge ven. Zij kwam in de eerste set WIMBLEDON Als Borg vandaag wint va Hongaar Balasz Tar smaakt hij het genoegt Wimbledon achter elka overwinningen te hebbe boekt, een absoluut re» De thans 24-jarige Zweei gon zijn zegetocht op Wii don in 1976. Het record v gewonnen wedstrijden sta naam van de Australiër Laver. Het werd gevestij 1970. TILBURG In Tilburg I begin gemaakt met het i liettoernooi tennis. De als mer een geplaatste Louk ders verloor in de finale v< Zuidafrikaan Rory Chappe 7, 63, 6—4. Chi staat op de wereldrar 282e, Sanders 172e. Het nooi wordt voortgezet in wolde. met 3-0 achter, maar v gens raakte zij op toeren, wel onbespeelbaar vooi ranke Australische sneld naar 6-3, om daarna toch in de oude fout te vervalk 6. 3-6. ,,Je weet nooit i aan Betty hebt", v Evonne Cawley later, zo'n mis-raak-type. t weet je tot de laatste ball of je gewonnen hebt". Op winst stond ook ViJ Wade. Tot 5-0 liep de Bri# de derde set tegen de Al kaanse Betsy Nagelsen uil vervolgens pas op het negl matchpoint de zege tel pen. Daarmee verzekerd! zich van een ontmoeting! de jongste speelster van! toernooi, de Amerikaanse! drea Jaeger. Engelands lal hoop zou haar tanden welj stuk kunnen bijten op dill een beugel voorziene tatert FRANK WERKj WASSENAAR Nooit eerder in de laatste jaren heeft een draver in Nederlands bezit zo het vertrouwen gehad in de jaarlijkse draftopper de Grote Prijs der Lage Landen op de Wassenaarse baan Duindigt als gisteren Speedy Volitè. Leopold Verroken ging met het Franse paard Jorky als eerste favoriet van start, maar de Amerikaanse merrie Speedy Volita was in handen van Gerard Gommans de tweede favoriet bij de druk bezochte totalisatorkassa's. Even leek het er op dat het terecht was. Immers, Speedy Volita ging met nog een ron de te lopen over de 2625 me ter aan de leiding voor Jorky, Charme Asserdal, lanthin en Monty Buitenzorg met de Limburger Sjeng Hendrikx. In de finale deed Speedy Volita niet meer mee. Bij het in draaien van de laatste bocht kon de merrie van de Zaanse stal Meijn niets meer en liet zich afzakken tot de laatste plaats. In een kilometertijd van 1.27.2 ging Speedy Volita over de finish. Jorky zegevier de in 1.17.3 minuten voor Mustard met Sören Nordin en Charme Asserdal met Heikko Korpi. Dat Speedy Volita geklopt zou worden in dit internationale veld is niets bizonders. In Ne derland mag de Amerikaanse merrie dan wel geen tegen stand ontmoeten internatio naal heeft hij ook buiten onze landsgrenzen niet veel te zoe- Winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen JorKy met op de sulky Leopold Verroken. ken. Maar een verrassing was Pikeur Gerard Gommans het wel dat de merrie het bij moest bij het draverijcomité het indraaien van de laatste "itleg komen geven ovsr deze bocht helemaal liet afweten, zeer slechte prestatis. „Speedy Speedy Volita gaat met Gerard Gommans aan de leiding voor Jorky. De merrie viel later neiemaal terug. Volita kwam door springende paarden voor zich veel te vlug. aan kop. Ik had haar rustig achter Charme Asserdal willen houden. Dit kopwerk kostte de merrie veel te veel kracht. Nor maal gesproken moet ik In zo'n sterk veld van achteren met haar komen. Bij de laatste bocht was ze totaal leeg. Het was niet anders. Jammer, maar wat moet ik er verder over zeggen",aldus Gerard Gommans, de teleurgestelde trainer en pikeur van Speedy Volita. Verklaring De voorzitter van het draverij comité dr. Klaas Clay, bracht via de microfoon de ongeveer tienduizend toeschouwers op de hoogte van de verklaring van pikeur Gerard Gommans. „Het is niet de bedoeling dat wij altijd een verklaring geven over het falen van een paard, maar in zo'n geval heeft het publiek daar toch wel recht op", aldus Cees Berg, perschef van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport. Hij was het ook die gistermiddag tegen vier uur de paarden en hun rij ders voorstelde die in de Grote Prijs der Lage Landen startten. Dat waren er geen negen maar acht, omdat Granit door een blessure in zijn Franse stal moest blijven. Nog nooit eer der had de Grote Prijs zo'n klein veld paarden aan de start. Niettemin had het toch een boeiende koers kunnen worden, wat echter niet het ge val was. Daarvoor waren Jorky en Mustard te sterk en had Nederland met Speedy Volita, Monty Buitenzorg en Snegem Telstar te weinig in te bréngen. Drie paarden vertrokken op 2600 meter: Snegem Telstar, een Amerikaanse hengst in be zit van Stal Rotterdam met Bert van Dooyeweerd die ge noegen moest nemen met een zesde plaats en de daaraan verbonden drieduizend gulden, Monty Buitenzorg en Mustard. De laatste, een slechts vierjari ge hengst, maakte met de be faamde pikeur Sören Nordin een grote fout aan de start en in plaats hij nu van de overige paarden vijfentwintig meter voorsprong te krijgen moest de Zweedse combinatie vijfen twintig meter geven. Mustard liep echter de koers van zijn le ven en kwam met slechts een lengte achterstand achter Jorky als tweede over de eind streep. Leopold Verroken was erg ge lukkig met de overwinning van Jorky en reed 110.000 gulden de stal binnen van eigenaar Bil Billard. „Ik win de koers na tuurlijk nooit als Mustard die fout niet aan de start maakt. Wat is dat een geweldig paard". Eigenaar Bil Billard- :„Dit is mijn derde start met paarden in de Grote Prijs. De eerste keer werd ik met La Coulonces derde en enkele ja ren daarna won ik met Toy. Het paard werd toen echter te ruggezet naar de tweede plaats wegens hinderen. Maar nu is het toch wel raak. Eerlijk gezegd hadden wij niet anders verwacht". Rond de Grote Prijs der Lage Landen was een ijzersterke tweedaagse opgebouwd met vele hoogtepunten. Zaterdag won Giel van der Togt een sprintnummer over 1600 meter met Meadow Frank in de su- pertijd van 1.16.2 minuten voor Orlaya Dear en Kameraad. Gistermiddag was er een eer ste prijs van tien mille te ver dienen in de Supertriokoers waarin Kees Verkerk met Ge rard van Eykelenborg de dienst uit moest gaan maken. Westlandse "Keessie" moest echter genoegen nemen met een derde plaats. In de r« lijn had hij over de 3240 n de kop genomen maar rr in de eindstrijd twee paa voor laten gaan. Nanouk Martin Vergay won in de metertijd van 1.21.6 voor dro Casindra en Kees Veri Het publiek bracht veelv de handen op elkaar vooi Wagenaar met Tony Vit De driejarige hengst is ni kloppen, won de Bellino II en is groot favoriet voo derby in begin augustus, i oudere paarden sleepte k Poort met Prizefighter gulden in de wacht in de de Maiprijs. In de eind kon ze aan de reling bir door bij Pyreus Berkenho tweede werd voor Star Epse die met een fout start was gegaan. De totalisatoromzet kwam teren ver boven het miljoe Duindigt. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16