Schmidt If de Gouden Spike naar Erik de Bruin MEDAILLEREGENVOOR ZWEMPLOEG Ebo Roek mist het zilver mte nederlaag etballers RTTRIBUNE Hongaar zwemt Europees record Derde profzege Maik Krol LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1980 PAGINA 15 BOEDAPEST Tijden» de Hongaarse zwemkampioen- schappen heeft Sanodr Wla- dar het Europees record op de 200 meter rugslag verbe terd. De 17-jarige zwemmer realiseerde de afstand in 2 minuten 01,72 seconden. Hij bleef 6/100e seconden on der het Europese record dat al op zijn naam stond. Het we reldrecord is in handen van de Amerikaan John Naber die tij dens de Olympische Spelen in Montreal 1.59.19 zwom. DEN BOSCH In de sporthal De Vinckenkamp in Den Bosch heeft Maik Krol zater dagavond zijn derde zege als beroepsbokser behaald. In het zwaargewicht versloeg hij in de eerste ronde door K.o. de Westduitser Rainer Say- dock. In het lichtgewicht moest An ton Verrips in de vierde ronde tegen de Belg André Blanco opgeven wegens een oogbles sure. De Utrechter had op dat moment een ruime punten- voorsprong. Alan Minter, de wereldkam pioen in het middengewicht, heeft zaterdagavond In Londen zijn titel met succes verdedigd. Na de achtste ronde gaf zijn uitdager, de Italiaan Vito Antu- ofermo, op. De Engelsman Charlie Magri behield zaterdagdagavond In Londen zijn Europese titel In het vlieggewicht. In de derde ronde tegen uitdager Giovanni Camputaro (Italië) stopte de scheidsrechter het gevecht. Roberto Castanon heeft zater dagavond in het Leon (Sp) zijn europese titel in het vederge wicht behouden. In de zesde ronde werd de uitdager van de Spanjaard, de Fransman, Lau rent Grimbert. door de scheidsrechter technisch k.o. verklaard. Hij was de negende achtereenvolgende keer dat Castanon met succes zijn Eu ropees kampioenschap verde digde. De Europese Boks Unie heeft de Engelsman Brimmel aan gewezen als scheidsrechter bij het gevecht om het Euro pees kampioenschap in het halfzwaargewicht tussen titel houder Rudi Koopmans (Ned) en zijn Luxemburgse uitdager Fred Serres. De partij wordt 11 juli in Differ- dange (Lux) gehouden. Als juryleden treden op de Italiaan Ambrosini en de Deen Jensen. Vigneron op nieuw hoog RIJSSEL De Fransman Therry Vigneron heeft giste ren bij de Franse atletiek- kampioenschappen zijn we reldrecord polsstokhoog springen geëvenaard met een sprong van 5,75 meter. Vigneron was op 1 juni van dit jaar in Parijs voor de eerste maal over 5,75 meter geko men. Sloothaak wint in Elmlohe ELMLOHE Franke Sloot haak heeft gisteren tijdens een Concours Hippique het hoofdnummer om de prijs van het district Cuxhaven ge wonnen. Hij bleef met Rex the Robber in de barrage foutloos in 38.9 seconden. De in Nederland ge boren Sloothaak is sinds de cember van het vorig jaar Westduitser. Tweede werd wereldkampioen Gerd Wiltfang met Golkida (0-39.3) en derde Achaz von Buchwaldt met Pims (4-42.5). Sportwereld DEN HAAG De Nederlandse damesvolleybalploeg heeft dit weekeinde tweemaal (3-0 In Grouw en 3-2 in Hoorn) verlo ren van Canada. WEST BERLIJN Marianne van der Torre is er niet in ge slaagd zich te plaatsen voor de finale van het damesenkelspel in het internationale tennis toernooi van West-Berlijn. APELDOORN De Engelse tennisser Andrew Jarrett, die de afgelopen twee jaar voor De Manege uit Apeldoorn uit kwam, heeft zijn verbintenis met een jaar verlengd. HANNOVER Lau Veldt, de Nederlandse sprintkampioen, eindigde gisteren bij wieler wedstrijden als tweede achter de Deense titelhouder Henrik Salee. ANDWIL Gilbert Glaus, de 25-jarige ex-wereldkamploen wielrennen bij de amateurs, Is gisteren winnaar geworden van de Ronde van Oost-Zwitser land. NIJMEGEN De Nijmeegse eredivisieclub NEC kan het ko mende voetbalseizoen dank zij de gemeente rekenen op een subsidie van 438.000 gulden. gisten AL Tafeltennisster chmidt (29) uit Delft zaterdagmiddag in 4 para opnieuw het renigi gisten te maa zon tie. i laai en, et pelfech'goud in de wacht, li doorhet Rotterdamse Dijk- 1 zegelhenhuis werkzame lo- te liet van de illusies r een elBr tegenstandster, de urs gistte Ulla Karlsson, in een 3 eigens®60 boeiend finaleduel n hard(beel. sn hooq tonder Pe °9en van een meer i verzwJuizendkoppi9 Pub,iek> qen vanwie zich ook Prinses lefinitief®t bevond, won Schmidt slectf660133' 21-13 nadat ze temd0'^ finale al over Kar,s" dstriid l®ndgenote Ri9mor Sö' enoegeÖ had gezegevierd. Sö- OverdeB kwam m de eindrang- /oorbaipg overigens niet verder n het rp v'erde plaats, omdat Hierdoïeedse meisje in haar plaats p de bronzen medaille ement aan, Zr-"""- met de Nederlandse Gerda Be cker ook al het hoofd moest buigen. De Nederlandse vertegenwoor digers brachten het er uitste kend vanaf. Niet alleen de da mes zorgden voor een ware heksenketel op de propvolle tribunes, ook de heren brach ten de toeschouwers tot groot enthousiasme. In klasse drie para won Ron Brand het brons door de Ier Cunningham met de cijfers 21-17, 17-21 en 21- 14 te kloppen. In klasse vier moest Gerard Uytdeboogaardt in de eindstrijd zijn meerdere in Mike Dempsey erkennen. De Amerikaan bleef in de halve fi nale ook de Nederlander Van de Leur de baas: 18-21, 21-13 en 21-12. De technisch mooiste partij was echter die tussen Ed Baas uit Grootebroek en de West- Prinses Margriet bezocht zater dag de Paralympics en onder hield zich o.m. met Irene Schmidt die goud veroverde met tafeltennis. Prins Floris heeft meer belangstelling voor zijn duim. duiter Knabe, in de categorie c geamputeerden. Voor Knabe werd het een nippe zege, het geen betekende dat hij het goud kreeg omgehangen. De eerste set leverde voor Baas een zege met 21-17 op, maar de tweede set was voor Kna be. In de derde set, die een prima beeld gaf van de speel- kracht van de twee concurren ten, toonde Knabe zich uitein delijk met 20-22 de sterkste. Olympisch kampioen Gerd Majer uit West-Duitsland kreeg in de klasse zeven, de catego rie van de zwaarst gehandicap ten, de gouden plak om zijn nek gehangen nadat hij in de finale van de Nederlander Tom Suters had gewonnen. Ver zuchtte Suters na afloop van de spectaculair verlopen wed strijd: „Ik heb de winst gewoon uit handen gegeven". (S. Bioi r) 2.1 Ie art el. q ijf Wage »K 0. 1,30 JS Beitm u lachl in onze medewerker) N Het verwachte niveau bij de strijd om "ie Gouden Spike is uit- 'en. De vochtige baan goede prestaties in de 'ngrid Stoot, Roy Sedoc ik de Bruin behoorden weinige atleten die in ormale doen waren. Erik iin kreeg uiteindelijk de i en Spike overhandigd Jzijn evenaring van het rlandse jeugdrecord ko- eifiten. o. re chnische nummers, met idering van het polsstok- springen, ondervonden de geleverde prestaties nste hinder van de barre 'mstandigheden. B-ju- irik de Bruin haalde op- "uit bij het kogelstoten, iet zwaardere materiaal A-jongens evenaarde al op zijn naam staande 'landse record. Zijn 18.13 leverde hem tenslotte Gouden Spike op. Deze had ook in de handen >y Sedoc kunnen belan- 3ij het verspringen kwam ".hts een keer goed op de irecht, maar toen sprong c direct 7.42 meter. Arie Vliet overschreed even- de zeven metergrens: Bij de dames zegevierde 1 Barlag met 6.08 meter. van Laar en de Belg tegaal waren de hoofdrol bij het hoogspringen, jenoemde vertolkte, na- i tegenstandsters al op ieter waren uitgegleden, one-woman show. Ze wjchreed tenslotte 1.80 me- shtegaal begon bij de op twee meter, een hoogte, die nog juist gespron gen werd door Aldo Uyldert en Erik Rollenberg, om tot 2.15 meter te komen. Het derde hoogspringnummer, met de polsstok, eindigde in een zege voor Hans van der Pal. Met 4.50 meter profiteerde hij van het feit dat vele gerenommeer de springers hun aanvangs- hoogte niet haalden. De strijd tussen de oud-ge- dienden en de opkomende jeugd bij het speerwerpen ein digde in het voordeel van de oud-gedienden. Dick Koore man liet met 65.60 meter Rick van Zeijl en Rob ter Horst ruim een meter achter zich. Bij het discuswerpen dames vochten de toppers Bea Wiarda en Ria Stalman een spannende strijd uit. Bea Wiarda zegevierde met 53.08 meter. Ria Stalman bleef met 52.54 meter niet ver ach ter. De loopnummers waren voor het publiek bijzonder aantrek kelijk door de vaak gelijkop- gaande strijd. Op de 100 meter voor A-jongens kwamen Chris Leeuwenburgh en Ruben Ek- horst zelfs in dezelfde tijd (11.33) over de eindstreep. De beste loopprestatie kwam op naam van Ingrid Stoot. Het jeugdige talent verbeterde op de 400 meter haar beste sei- zoentijd tot 54.7. Ester Schou ten liep 56.5. Een klasse apart was ook weer Els Vader. Op de 100 meter en de 200 meter bewees zij te recht een ticket voor Moskou te hebben ontvangen. Nadat zij op de 100 meter in de se ries 11.66 (handgeklokt 11.3) had gelopen won zij de finale met 11.88. Daarbij had zij wel ..sterke tegenwind. De 200 me- Els Vader (uiterst links) maakte op de 100 meter en de 200 meter haar uitzending naar Moskou waar In de fi nale op de 100 meter gingen verder van start (v.l.n.r.) Martha Derby, Majo Ruyters, Ulianne Meganck en Tilly Verhoef. ter .volbracht zij in 23.44. Op beide nummers werd Tilly Ver hoef tweede voor de Belgische Lilianne Meganck. De derde Olympische kandi daat, die een eerste positie voor zich opeiste, was Mario .Westbroek. Op de 400 meter bleek al in de series, dat hij geduchte tegenstand zou krij gen van de Belg Eddy de Leeuw. Na een snelle start bouwde Mario Westbroek in de finale aanvankelijk een voorsprong op, die echter in Je slotfase geheel teniet ging. Mario Westbroek werd door de jury wel als winnaar aange wezen, maar beide lopers kre gen met 47.6 dezelfde tijd toe gewezen. In de series waren zij met 47.4 (Eddy de Leeuw) en 47.5 (Mario Westbroek) sneller. 'Maarten Gijsbers liep 49.7. De 1500 meter heren, als top- nummer aangekondigd, boette door de afwezigheid van de Belgen Nevens en Wijns als mede Evert Hoving aan kracht in. Met deelname van Gerard Tebroke, Wybo Lelieveld en Cor Louws hield deze ontmoe ting niettemin nog altijd een belofte in. Het was uiteindelijk de pas uit de Verenigde Staten teruggekeerde Wybo Lelieveld die in 3.47.5 winnend over de eindstreep kwam. Amando Houtveen en Cor Louws ein digden in deze volgorde als tweede en derde met een gelij ke tijd: 3.47.8. Gerard Tebroke kwam In het stuk niet voor. Hij wist slechts één loper achter zich te houden. De 800 meter dames werd be heerst door Elly van Hulst. Di rect na de start bezette zij de koppositie, die niet meer werd afgestaan. Haar 2.06.50 werd door Saskia Brouwer (2.08.33) en Margreet Verbeek (2.08.38) nauwelijks benaderd. Sjef Geens (België) en Ton Lut- tikholt maakten samen de 5000 meter tot een boeiend spektakel. Gedurende de race moesten de andere lopers af haken. Op het laatste rechte eind bleek Geens over de lang ste adem te beschikken. Hij liep 13.56.0, terwijl Luttikholt tot 13.56.7 kwam. Derde werd Bram Wassenaar in 14.08.8. Twee eerste plaatsen waren er voor de juniore Marjo Wijnber gen. Nadat zij de 100 meter in 12.48 had afgesloten, liep zij een uitstekende 100 meter horden. Met 14.6 was zij be- duldend sneller dan de winna res bij de dames, Marjan Olijs- lager die na 15.16 over de fi nish kwam. De winnaars op de overige nummers waren: 100 meter Sammy Monsels 10.9; 400 me ter horden Wim van der Pen nen 53.6; 800 meter jongens A Frank Mos 1.56.4; 800 meter heren Julien Michiels (België) W0.71. eze ve ten di op de nnen vooiji, gilles Halverwege de Paralympics hebben de dpndse deelnemers elf twaalf zilveren en elf ïin, den medailles behaald. van de Verenigde voert de ranglijst aan keer goud, 31 keer zil- 23 keer brons. Kerl Kooyr I moe its ge kteg ngen al1 0 verse I in vli un wed Joor laillestand luidt: staten 33 31 23 33 23 24 Duitsland 32 29 24 prland 11 12 11 VEENENDAAL Nederland heeft bij de zwemfinales van zaterdagavond in het Vallei- bad weer de nodige medailles aan zijn totaal toegevoegd. Driemaal goud, drie keer zil ver en één bronzen plak was de oogst in het totaal uitver kochte bad. Zweden, Canadezen en Ameri kanen hebben in de eerste week de dienst uitgemaakt bij de blinden. Ze grossierden in goud, en braken het ene re cord na het andere. Voor Ne derland bleef het bij de blinden bij een enkele klassering in de achterhoede. Zaterdag waren de rollen echter omgedraaid toen de categorie geamputeer den in het bad verscheen. Gerard van Vliet haalde zijn eerste gouden medaille bin nen. Op de 4 x 50 meter wis selslag voor geamputeerden in de d-klasse tikte hij als eerste aan in de Olympische en wereldrecordtijd van 2.50.50, een verbetering van 5.41 se conden. Hij bleef zijn concur renten zes seconden voor. In de e-klasse ook een door slaand Nederlands succes: twee zwemmers op de hoogste plaatsen. Martin Kers pakte zijn tweede gouden medaille in de Olympische en wereldre cordtijd van 2.41.05. André van Buiten greep de zilveren plak in 2.47.81. Het Nederland se duo was de gevreesde Pool Janusz Kozak opnieuw te snel af. Éénmaal goud en éénmaal brons verwierf Nederland op de 50 meter borstslag geam puteerden in de klasse j. De Hoop kwam het eerst aan in 0.44.57. Opnieuw een Olym pisch en wereldrecord. Achter de Noor Tom Notdtvedtt ein digde Johan Zegers als derde, zijn tweede bronzen medaille. Bij de dames 50 meter borsts lag kwam Johanna van de Zaag tot een zilveren medaille. Ze eindigde als tweede achter de Canadese Lake, met wie zij deze afstand betwistte bij ge brek aan andere finalisten. Sylvia Cornelissen deed op nieuw van zich spreken. Na haar bronzen medaille van donderdag op de 100 meter vlinderslag leek ze haar verza meling brons aan te vullen door een derde tijd op de 4 x 50 meter wisselslag. Maar zij werd gediskwalificeerd. Overde 3kooi, Fra Kok, rveld. idi De Nederlandse basketballploeg heeft zijn eerste neder- een overvolle de Nederlan- 61-59 van Frankrijk, nederlaag lijkt de uitgeschakeld in de finale, plaats zouden de moeten winnen en dat lijkt, ge- sterke spel van die zaterdag Israël ge- versloeg, onmoge- van de basket- is een gevolg van het tussen de spe- le Nederlandse ploeg, ïgin kon de Oranje- de sterkste formatie weglopen van de er een gat ge- van tien punten za- iches van de Neder- >eg. Verheuvel en McNelly, zich echter genood zaakt te wisselen omdat ver scheidene spelers al drie of vier persoonlijke fouten had den. De vervangers bleken van aanzienlijk mindere kwaliteit. De Fransen konden toen, in het tweede deel van de eerste helft, snel terugkomen en zelfs met een kleine voorsprong (35- 34) aan het tweede deel begin nen. Toen trad Nederland weer met de sterkste formatie aan. De Fransen wisten echter met goed, maar hard, positiespel de Nederlandse aanvallen te ontregelen. In die tweede helft moest ook een van Nederlands sterkste spelers, Harry Vene- ma, met vijf persoonlijke fou ten naar de kant, terwijl Frits Streijl en Peter van Velzen moesten oppassen omdat ze als vier „p's" achter hun naam hadden staan. PAPENDAL Ebo Roek uit Nijmegen redde het zaterdagmid dag net niet. De 24-jarige psychologiestudent eindigde in de 800 meter rolstoelrace op de derde plaats, terwijl het zilver tot de mogelijkheden had behoord. Na 400 meter reed de Cana dees Fitzgerald op kop. Hij was erin geslaagd tussen zichzelf en het peloton, dat door Roek werd aangevoerd, een gat te slaan dat door niemand meer kon worden overbrugd. Roek, danig op de hielen gezeten door een groepje Australiërs, zette aan voor de eindsprint en iedereen meende dat de tweede plaats de Nederlander niet meer kon ontgaan. Vrijwel op de meet werd Ebo Roek nog voorbijgestreefd door de Westduit ser Ubel, nadat Fitzgerald enkele seconden eerder over de fi nish was gesneld. De basketballers in duel met Frankrijk oa* zegevierde en daardoor de meeste kans op het bereiken van de finale heeft. Doordat ook Henk Makkenze niet zijn normale, sterke, spel kwam en er in de slotfase door Nederland rijkelijk veel kansen gemist werden, kon Frankrijk de winst grijpen. Als de Fran sen Israël verslaan - hetgeen waarschijnlijk is - spelen ze vrijdag in de finale. Het zit Joop van den Beid uit Loenen zwaar tegen. Hij kwam in de finale kogelstoten niet verder dan 5.34 meter, wat een, voor hem althans, magere zesde plaats opleverde. In de eindstrijd 60 meter rolstoelrace, zijn specialiteit, reikte hij niet verder dan de vierde plaats. „Ik ging met handschoenen aan van start, en dat ben ik niet gewend. Ik stuur mijn stoel liever met blote handen terwijl ik ook een hekel heb aan met binnenbanden omwikkelde stuurwielen. De baan zoog inderdaad heel erg, maar dat voer ik niet als verontschuldiging voor mijn falen aan. Die moeilijkheids factor gold immers voor allemaal. Ik weet echt niet waaraan het ligt. Ik heb er maandenlang keihard voor getraind. Mijn enige kansen op eremetaal komen woensdag en vrijdag, als ik uitkom op de slalom en de estafette. Dan wil ik vlammen", zei Van den Beid.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15