jek Middelburg de Uweldenaar van de TT Alan Jones boekt derde seizoenzege ees van der Velden met groot achtsvertoon naar Europese titel DE WITTE REUS ISVERBLEEKT Luyendijk slechts derde LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1980 PAGINA 13 lansbooi lande ut jaar san n Roem aanwezj— Ergens in de vijftiende ronde van de 500cc voltrok zich hèt drama van succesL TT van Assen. De opkomst van een nieuwe ster en de neergang van een tanhflfedette werd er extra door geaccentueerd. Jack Middelburg, de coming i slecht' de absolute wegrace-wereldtop, passeerde op weg naar zijn eerste GP- lander fïl Hartog en zette daarmee de coureur, die in 1977 als eerste Nederlander op Assen won, op één ronde achterstand. Bij Ossenbroeken, die geden- ige plek, zette Middelburg het gas er nog even extra op. Hartog leek stil ImIaP* Middelburg te vliegen. Daarmee is de ontwikkeling van beide Neder- Iplvcoureurs gekenschetst. Jack Middelburg kon anderhalve ronde later ge- worden als de grote held van de 50ste TT. Terwijl Middelburg en mon- I jri van de Broeke bedolven werden onder gelukwensen, verdween Wil 0|) ([schielijk in het rennerskwartier. De grote man van de TT 1980, Jack Middelburg, het middelpunt van een over weldigende hulde na zijn zege in de 500cc. was niets door hem IIAHBan toen Middelburg 'lUUseerde. „Ik wist da u w>an mii,ag- De machl "et Ni jeen vermogen", was het •bring van Hartog. En "en. djustreren dat de Witte >ftbalw^|jSwaar gebleekt, zijn inst klif Middelburg alle rna"e bewenste, volgde niet r In het rennerskwar- 1"° Omhelzing. „Geniet er- >ma alleen", voegde de man, lies al eens had mee- de ontspannen pra- opnieu)0Cc-winnaar toe. ind defin je top van de va asten v wegracesport zijn c aan k^ai(j „Koning" Hartog itegen jaren met in zijn ge- irstand „kroonprinsen" Van s enke|en Middelburg. Voor- scorinjj d0 jonge, onstuimige Br dezfurg of de wat rustiger erk temen regeren. zaken zijn voor een Oklaho edeelte in technische 6"7: llgheden te zoeken. V9 rtog, fabriekscoureur, _1; Can, het seizoen '79 vol Jklaho sche ellende zitten. De .1- c%, alles zou verbeteren, 3- Ojwezig maar lijkt onder- ren echter geen resultaten. Daarbij gevoegd de matige TT-bonnen STAPHORST Een verkeers controle door de rijkspolitie Overijssel in samenwerking met de algemene verkeers dienst Driebergen op rijks weg 28 onder motorrijders op weg naar de TT-races in As sen heeft zaterdagochtend 127 processen-verbaal „opge leverd". In totaal werden 250 motorrij ders aangehouden. De meest voorkomende overtreding be trof valse en ongeldige kente kenplaten, waarmee veelal getracht werd de belasting te ontduiken, aldus de politie woordvoerder. Verder werd in een aantal gevallen de snel heid overtreden. Volgens de woordvoerder van de rijkspo litie geeft dit resultaat „alle aanleiding" om in de toe komst meer van dit soort controles te houden. d 3-0;kei. De mogelijkheden fabrieksmachines van ijken uitgeput. Middel- rwoordde dat al in de naar de TT. „Met de s kun je veel experi- fn en pak je zeker re- Met de Suzuki's waren allen IDaar hadden we alles :,Jn: 4" ild. Er zat niets meer vegetaf een to geva| we€t het begelel- gulder,am Van Wil Hartog wel- ïers. fya's meer uit de huidige degeneratie van Suzuki Pr|Jsfi. Volgens manager Ton sma moet dat er nog stallen-itten. De vele kapiteins zijn: komei technische schip leve- vorm en de langzaam groeien de desinteresse van Hartog („Dat het gras goed groeit, vind ik belangrijker"), maakt dat de sportieve toekomst er voor de Noordhollandse gras- droger magertjes uitziet. Vertrouwen Voor Middelburg en Van Dui men zijn de vooruitzichten beter. Zij kozen voor nieuwe machines, Yamaha's, en ble ven daar hun vertrouwen in stellen. Hun monteurs, met Adri van de Broeke momen teel in een leidende rol, heb ben hard gewerkt aan het motorische gedeelte en vol doende vermogen gekweekt. De wegliggingsproblemen liet men aanpakken door Nico Bakker, een kleine zelfstandi ge die blijkbaar nog meer in de vingers heeft dan een rijk bezette race-afdeling in Ja pan. Wil Hartog zou vorig jaar de stap naar framebouwer Bakker ook graag gemaakt hebben, maar kreeg toen de handen niet vrij van zijn Ja panse bazen. In ieder geval gelukte de ge durfde heropbouw van de semi-fabrieks-Yahama's volle dig en kan met Middelburgs zege in de zak resultaat geoogst worden. Daarbij kan een opvallende rol voor Jack Middelburg voorspeld worden. De man uit Honselersdijk be hoort met Grazlano Rossi en Randy Mamola tot een nieuwe generatie van coureurs, die vooral erg gedurfd en enthou siast te werk gaan en daarmee ver komen, al blijft de bekeken rijdende Roberts dit seizoen waarschijnlijk wereldkampioen. Middelburg heeft in ieder geval voor, dat hij op een Yahama rijdt. De fabrieks-Suzuki's kun nen Mamola en Rossi remmen in hun ontwikkeling naar de top. Nieuwe en feilloos ontwik kelde plannen van Suzuki zul len daar misschien iets aan kunnen doen, al zal Yamaha de technische voorsprong niet graag uit handen geven. Kenny Roberts, de grote favo riet in de 500cc, verscheen dan ook op een weer geheel nieu we Yahama. Twee omgekeerde cylinders met bovenliggende uitlaten moesten meer vermo gen geven. Zaterdag kon dat nog niet beoordeeld worden. Voor de tweede keer in suc cessie had Roberts met erg veel pech te kampen in Assen. Vorig jaar reed hij rond rnet een kapotte monoshockvering. Nu was een lekke band het eu vel waardoor Roberts al in de achtste ronde aan de kant be landde. Zijn heroptreden duur de na een bandenwissel slechts één omloop. Lucinelli, de naaste concurrent, was uit gevallen. Er stond voor Ro berts niet veel meer op het Imponerend Bovendien moet hem in de eerste acht ronden duidelijk zijn geworden dat Jack Mid delburg, net als in de training, niet te kloppen was. Na een afgrijselijk slechte start als twintigste verdween Middel- Btallen burg door de S-bocht meld de Middelburg zich al na twee ronden als derde man. Toen daarna bij Bedeldijk Mamola en Roberts eruit ge remd konden worden, begon Middelburg aan een impone rende opmars, die door nie mand gestuit kon worden. Een voorsprong van ruim 20 seconden op Rossi slonk in de laatste ronden tot 14 om dat Middelburg de tijd had genomen het publiek vriende lijk toe te zwaaien. Middelburg zag er na de finsh zeer ontspannen uit. Met een kwinkslag klonk het: „Hartog reed in 1977 een extra rondje om de mensen te bedanken. Ik heb dat in de laatste ronde maar gedaan. Ik had er ten slotte alle tijd voor". En se- rieus:„De trainingen hadden mij gesterkt in de verwachting dat ik hier wel eens zou kun nen winnen. Wij hebben daar om voor de race ook helemaal gegokt op winnen. We hebben in tegenstelling tot de meesten bij dit regenachtige weer geko zen voor slicks, voor en achter. Het bleef droog dus zaten we goed. Alleen die start was een ramp. Ik kan slecht kracht zet ten. Derweduwen zal best een goede dokter wezen, maar ik begin onderhand wel te twijfe len aan dat been van mij. Ik weet niet of het wel zo goed is als Derweduwen zegt", aldus een toch licht bezorgde Mid delburg. De geweldige prestatie van Jack Middelburg deed de re delijke verrichtingen van een aantal Nederlanders eigenlijk in het niet vallen. De vierde plaats van TT-debutant Hans Spaan In de 50cc-klasse was knap. De vierde plaats van het zijspanduo Streuer-Van de Kaap was volgens de verwach tingen. En nog een vierde plaats, van Boet van Duimen in de 500cc, verdiende meer aan dacht dan hij nu kreeg. De aan het sleutelbeen gekwetste Van Duimen had erdoor moeten af zien. In ieder geval was wel zijn vertrouwen terug. „Dit seizoen wordt net als vorig jaar. Na de overheersing 'van Roberts in het begin van het seizoen, valt er voor de anderen in de twee de helft veel te verdelen. Ik denk daarbij niet alleen aan Imatra (waar Van Duimen vorig jaar won), maar nog meer aan Zolder". De concurrentie is dus gewaarschuwd voor het aanstaand weekeinde. JOHN VOLKERS Weinig indrukwekkend (van onze verslaggever) ASSEN Het was maar goed dat Jack Middelburg de 500cc-klas8e won, want daar mee werd de racedag voor de 125.000 toeschouwers toch nog enigszins goedgemaakt. De rest van de TT-races was weinig indrukwekkend. Van enige strijd was nauwelijks sprake en dat gevoegd bij de voortdurende regen maakte een dagje Assen niet geheel tot een pretje. Tot de zon doorbrak en Middelburg won. De 50cc was een onderonsje tussen de courerus van Van Veen-Kreidler, Tormo en Dörflinger. Nadat de aanvoer der van het wk-klassement, Lazzarini, bij de start een tè grote achterstand had opge lopen, verdeelden Tormo en Dörflinger de prijzen, waarbij de Spanjaard de grootste hap nam. Lazzarini werd derde, terwijl Hans Spaan zijn talent bewees met een vierde plaats. De 125cc was het toonbeeld van een saaie race. Nieto nam vlot de kop en stond die niet meer af. Opwinding was er ook niet over uitschietende prestaties van de Nederlan ders. Slechts Henk van Kes- sel deed het goed met een achtste plaats, terwijl Anton Straver met een tiende klas sering ook een WK-punt mee pakte. Barry Smith viel In die 125cc zó hard, dat hij zijn been brak. De 250cc had een overwin ning moeten worden voor Toni Mang, maar snel stuur- werk van de Venezolaan La- vado, die profiteerde van de valpartijen van o.a. de Zwit sers Freymond en Cornu, ver hinderde dat. Ook de Frans man Saul bleef Mang nog voor, terwijl Klaas Hernamdt als beste Nederlander geklas seerd werd: elfde. De 350cc was een optocht met als eenzame leider John Ekerold. De Zuidafrikaan won voor Fernandez, die Mang in de laatste bocht verraste. Ekerold gaat daarmee aan de leiding in het WK-klassemenL Klaas Hernamdt was weder om de beste Nederlander met een zeer bescheiden klasse ring: 17de. In de zijspanklasse voldeden Streuer en Van de Kaap niet geheel aan de verwachtingen. Onregelmatige rondentijden was het grootste euvel, waar door de Asser combinatie op de vierde plaats belandde. Taylor en Johansson wonnen deze klasse en boekten vijf tien punten winst op de Zwit ser Bailand, die halverwege de strijd uitviel. Jock Taylor leidt nu in het WK-klasse- ment. van der Velden was ongenaakbaar. Dit is het moment waarop hij Arthur Mostert voorbij gaat. >nze sportredactie) EN AAN DEN RIJN Tijdens het fees kampioenschap OZ bleek lboatpiloot Cees van der Velden uw te sterk voor de verzamelde irrentie. Op de Zegerplas in Alphen en Rijn won Van der Velden alle (4) en legde zo beslag op de Europese in de zwaarste speedboat- klasse, der Velden werd gevolgd door twee sn. Tony Williams werd tweede, Bob üng eindigde op de derde plaats. Hend was de prestatie van de Lei- >r Arthur die het afgelopen week- voor het eerst in de OZ-klasse uit- en de vierde plaats behaalde, ■aast won hij ook nog de ON-klasse. .der Velden toonde zich opnieuw een Ma"te apart. Neerlands sterkste speed boot bracht het Europoes kampioen schap (vedetten als Perclval en Molinari waren niet aanwezig) met grote overmacht op zijn naam. Zijn voornaamste concur renten, Williams, Spalding en Jenkins, kwamen er totaal niet aan te pas. Van der Velden bereikte op de Zegerplas een tops nelheid van rond de 240 km/h. In de ON-klasse was de spanning aanmer kelijk groter. Na drie heats leidde Gert Brinkert nog voor Arthur Mostert. Het ver schil tussen Brinkert en Mostert bedroeg toen 1250 meter. In de vierde en laatste heat sloeg Mostert echter sterk terug en zette Brinkert op ruime afstand. De'Leide- naar maakte in die vierde race 2331 meter op de met machineproblemen kampende Brinkert goed en won dus met een verschil van 81 meter. De klasse NI was een prooi voor Theo Broekhof uit Alphen aan den Rijn. Broek hof leqde over vier heats één. ronde meer af dan Cees Voordouw uit Warmond. Ron Ramaker werd derde, Marcel Rood vierde en debutante Anja Vianen vijfde. Jan Vreng zorgde voor een verrassing in de Nationale II- klasse. De Vreng liet in Alphen wereldkampioen Wiep Torenvliet achter zich, die hij op ruim acht kilometer achterstand zette. Eiklenboom eindigde als derde, Vranken werd vierde. Frans Dieleman werd in de SE- klasse zonder al te veel problemen eerste. Willy Noiret pakte de tweede plaats. Marleen de Bruyn, die dit jaar voor het eerst in de klasse OE vaart, zorgde voor enige consternatie. Zij nam in de derde heat te veel risico en sloeg met haar boot over de kop. Ze kwam met de schrik vrij. In die klasse was de eerste plaats voor Grootegoed, Dick de Boer werd tweede en Marleen de Bruyn eindigde toch nog als derde. ZANDVOORT Arie Luyen dijk, de leider in de klasse formule super VW, was gis termiddag op het circuit van Zandvoort een teleurgesteld man toen hij als derde eindig de. De pech begon met de start uit de tweede linie, achter de Deen John Nielsen en de Duit ser Kenneth Persson, die door een verkeerde bandenkeus al vrij spoedig moest afhaken. Luyendijk kwam toen op de tweede plaats maar vormde voor Nielsen geen enkele be dreiging. Vooral niet in de ne gende ronde, na het maken van een spin in de nieuwe bocht. In de vijftiende ronde werd hij in de panoramabocht nog door een achterblijver ge hinderd. Günther Gebhardt greep zijn kans en werd twee de. Luyendijk staat in het klas sement echter toch nog eerst met 54 punten, vier punten voorsprong op Nielsen. Spannend werd het pas in de laatste twee wedstrijden. Bij de formule Ford 1600 waren vier kanshebbers, die elke ronde van positie op kop verwissel den. De winnaar werd tenslotte Jimmy Akkal, voor Euser, Zwaanenburg en de Belg Jo- han Adams. Ook de laatste wedstrijd, de formule Ford 2000, bracht sensatie. Fred Krab had tijdens de training pech en moest als laatste star ten. Hij nam veel risico, kroop elke ronde een paar plaatsen omhoog en finishte als win naar. Nadat de eerste wedstrijd, Volkswagens Golf GTI, was ge start kwamen even voorbij de tribune Kees Kroesemeijer en Geraldine Visser met elkaar in botsing. Hun wagens kwamen enkele malen spinnend tegen de vangrails maar de coureurs stapten met slechts enkele lichte verwondingen uit de zwaar beschadigde wagens. Na grote prijs van Frankrijk aan kop klassement LE CASTELLET In de strijd om de wereldti tel voor formule 1-coureurs heeft zich een nieuwe favoriet aangediend. De 33-jarige Au straliër Alan Jones won op het circuit van Le Castellet de Grote Prijs van Frankrijk en kwam daardoor na acht van de vijftien wed strijden met 28 punten aan de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap. Na de Williams van Jones kwamen de Ligiers van de Fransen Didier Pironi en Jacques Laffite als tweede en derde over de eindstreep. Het was de derde maal dat Jones dit seizoen als winnaar werd afgevlagd. Wanneer de sport- commissie van de internationale automobielfe deratie de Grote Prijs van Spanje door het conf lict tussen de federatie en de constructeurs niet ongeldig had verklaard, was de voorsprong van Jones zelfs twaalf punten geweest. Jones zege vierde op het circuit Jarama, maar kreeg daar voor geen punten. De Grote Prijs van Frankrijk was een soort „wa penstilstands-wedstrijd". Laffite, die in de trai ning superieur was, had tot de 35e van de in to taal 54 ronden de leiding. Op een gegeven mo ment bedroeg de voorsprong op de rest van veld één minuut. Daarbij vergde hij echter te veel van zijn Ligier. Hij moest vermogen terug nemen. Jones, die zich na een pakkend duel had losgemaakt, haalde Laffite in en reed daar na onbedreigd naar de overwinning. Laffite moest in de slotfase de sterk, maar vooral in het begin erg scherp rijdende Didier Pironi nog laten voorgaan. Pironi kon Jones echter niet meer achterhalen. De rijders hadden erg veel last van het zand dat door een harde mistral- wind op de baan werd geblazen en dat de slijta ge van de banden versnelde. Achter de kopgroep moesten vele coureurs we gens pech de pits opzoeken. Onder hen was de Zwitser Marc Surer, die na een blessure van vier maanden zijn eerste wedstrijd reed. Zijn ATS begaf het echter ook. De grootste pechvo gel was evenwel Jean-Pierre Jabouille, die In 1979 de Grote Prijs van Frankrijk op zijn naam bracht. Hij kreeg bij de start te maken met ver brande koppelingsplaten. Zijn zeshonderd paar- dekrachten leverende Turbo-Renault gold als favoriet omdrt de Franse zes cilinder op het drie kilometer lange stuk, waar.de coureurs de meeste hinder ondervonden van de wind, verre weg het krachtigst was. De Austaliër Alan Jones op weg naar zijn zege In de Grote Prijs van Frankrijk, achter volgd door de Fransman Didiei Pironi die als tweede eindigde.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13