ubberding beschikt over meeste reserves Hinault wordt nerveus Levitan onbarmhartig APPEZEGE KOMT NA REEKS TEGENSLAGEN ALS BEVRIJDING ZOETEMELK; „ZO HEB IK HEM NOG NOOIT MEEGEMAAKT" rafseconden Hit- scholden mm eig'uoor Van kilometer tot kil Mini-drama's inde Ardennen CcidAcSommit Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen 10 JU iWiïï*» -feiNfv - 2 'i'—nf-SS Glunderend nam Henk Lub herding in een samen- mde menigte de felicitaties in ontvangst, liet zich het zweet van het gezicht wassen door verzorger Bakker en bekende toen dat zijn schitterende over hg in Luik voor hem als een bevrijding was gekomen, pratend vertelde Lubberding: „Na de ploegentijdrit ik nu wel helemaal een pechjaar te hebben. Ik zat ia echt even in de put. Niet door de beslissing van de niet op mij te wachten, maar door wat mij nu weer \wam. Tenslotte had ik al zoveel tegenslag gehad dit an. Het hoofd helemaal laten hangen deed ik echter paar heb ik het karakter niet voor. Bovendien heb ik torig jaar wel geleerd dat het goed is geduld te be ten. Toen miste ik in de Tour de slag en liep in de van Nederland een voedselvergiftiging op. In het ^kampioenschap reed ik echter weer goed. Als je er r doet, komt vanzelf de tijd dat het beter gaat. Je hter wel eens iets nodig om je zelfvertrouwen te n. Dat is nu gebeurd. Deze overwining vormt voor bevestiging dat het na een paar maanden sukkelen iaat". ding toonde gisteren wel aan dat hij bepaald niet It. Zijn solo van zeven kilometer, waarmee hij zijn 'akkers Claes, Van Calster, Vandenbroucke en Henk Lubberding (in tweede positie) rijdt hier nog in ge zelschap van Guido van Calster en Ronny Claes. Jean- Luc Vandenbroucke volgt op enige afstand. Later zou Eddy Schepers zich bij dit groepje voegen. Schepers nog op een achterstand van anderhalve minuut zette, getuigde van grote kracht. Kracht, die Lubberding over had omdat hij zich tot de finale helemaal had ge spaard. Lubberding: „Ik heb vandaag helemaal niet hoeven te wer ken. Raas terugbrengen na zijn val was het enige. We lieten het werk doen door de ploeg van Hinault. Als het even niet nodig is, moeten we hen laten rijden. En dat hebben ze ge daan. Ze reageerden op elke ontsnapping. Bij bijna elk groepje dat wegging zat wel een lid van de ploeg van Hi nault. Die mannen waren op het laatst helemaal leeg. Hi nault had op het laatst nog maar een paar man bij zich en die zaten er ook door. Daardoor verklaar ik het ook dat ik heb kunnen wegkomen". Lubberding kwam door zijn geslaagde actie in de top van het algemeen klassement. Hij prijkt nu voor de kopstuk ken, op wie hij ruim drie minuten won, als beste Nederlan der op de derde plaats. De renner uit Voorst, die aan zijn vierde Tour bezig is en twee jaar geleden in Pau zijn eerste zege in deze ronde behaalde, denkt voorlopig echter nog niet aan hoog eindigen. „Daarvoor moet het nog een stuk beter met mij gaan, vooral met het oog op de bergen. Ik kan alleen maar hopen op zon, veel zon". HEIN GROOTHUIS weersomstandigheden in de Tour de France waren het afgelopen weekeinde bar >oos. Ondanks de speciale kleding waren de renners allerminst te benijden. Hier ;en onder meer de Nederlanders Leo van Vliet, Jo Maas en Henk Lubberding door toornende regen. LUIK Op de Cote des Ro eiers, vijftig kilometer voor Luik, sprak Bernard Hinault Joop Zoetemelk aan. „Zeg, blijven jullie van Raleigh be zig? Nu demarreert Knete- mann weer, we hebben juist Van de Velde teruggepakt. Vertel hen dat ze moeten op houden, anders plaats ik da delijk een demarrage waar ze niet goed van zullen worden". De Nederlander haalde zijn schouders op. „Ik houd ze niet tegen, doe het zelf maar", antwoordde hij. De Fransman organiseerde in die loodzware, maar bijzonder interessante finale van de lang ste etappe van de Tour voor de zoveelste keer de man schappen die hem nog ter be schikking stonden. Zoetemelk, die zijn ploegmaats gewaar schuwd had. wachtte vervol gens op de voorspelde aanval van Hinault. Die kwam echter niet. Was de Fransman niet in zijn beste doen? Zoetemelk: „Hij reed goed, maar dat super was er gisteren af". „Op de laatste helling, 23 kilo meter voor Luik, reed Hinault weer zo Irriterend op kop. Hij duldde niemand naast zich. Als ik langszij kwam om naast hem omhoog te klimmen, ging hij meteen harder fietsen, zeker om mij en ook Johan van de Velde te demoraliseren. Toen heb ik een tussensprint ge plaatst om hem van de leiding te verdringen en dat lukte. Even bluffen, dacht ik, dat kan geen kwaad". Terwijl de twee mannen, die zijn aangekondigd als de grote favorieten voor de eindzege, op hun manier „een zenuwenoorlog" opvoerden, ging Henk Lubberding weg met een groepje Belgen. Zoetemelk: „Ik zag dat Hinault aarzelde. Hij keek om en dacht natuurlijk: wat kan mij die Lub berding schelen. Die heeft door zijn lekke band in de ploegentijdrit toch veel tijd ver loren. Daar hadden wij nu juist op gerekend. Want aanvanke lijk was het de bedoeling dat Johan van de Velde zou weg springen. Hij reed enorm ge makkelijk en vloog de hellin gen op. Maar Hinault had Ber- naudeau op het wiel van Johan gezet. En als Bernaudeau een keer niet reageerde, deed Hi nault het zelf wel. Van de Vel de mocht en kon onder geen voorwaarde weg. Daarom heb ben we later de taktiek veran derd". De gewijzigde taktiek lukte: het derde Nederlandse etappe succes in vier dagen tijds kwam er. Henk Lubberding won de tweede etappe sinds zijn debuut in de Tour en werk te meteen de in de ploegentijd rit door domme pech opgelo pen achterstand in het alge meen klassement volledig wèg. Dat is een belangrijk gegeven. Belangrijk omdat de man schappen van Peter Post nu weer drie pionnen voorin het klassement hebben waarop ze kunnen spelen: Zoetemelk, Van de Velde en Lubberding. Gisteren, in die barre tocht door de Ardennen, hebben ze voor het eerst ervaren hoe goed het werkt om Hinault voortdurend tot inspanningen te dwingen. Dat haalt de Fransman uit zijn ritme. Hij kan daardoor niet meer rustig de dagen afwachten waarop hij zelf wil toeslaan, al vertelde Hi nault een beetj^ hautain in Luik: „Ach, Lubberding, aardig dat hij wat winst heeft ge boekt, maar die winst haal ik er in de tijdrit in Francor- champs wel weer af". Nerveus Waarschijnlijk is dat ook zo. Maar toch: in het voorbije weekeinde van de regen, de kou en de ontberingen kon Hi nault de koers niet naar zijn hand zetten. Zaterdag op weg naar Metz, toen drie durvers een half uur voorsprong na men, werd hij voor het eerst nerveus. Zoetemelk: „Zo heb ik hem nog nooit meege maakt". Hinault dwong zijn ploeg het tempo op te jagen en dank zij enkele ploegmak- kers werd het verschil aan de finish in Metz tenslotte „slechts" tien minuten. Gisteren hield Hinault in de fi nale slechts twee helpers over waar hij iets aan had: Bernau deau en Bonnet. De rest was op afstand gereden. Zijn knecht in de gele trui, Yvon Bertin, kan hij" gevoeglijk af schrijven want deze kwam uit geput aan. De ploeg van Post daarentegen handhaafde liefst zeven man in het voorste gelid. Het moreel van de Nederland se ploeg stijgt met de dag. Da zege van Lubberding in Luik' betekende reeds het derde etappesucces in deze ronde die nog maar nauwelijks be gonnen is. Er wordt veel geld verdiend en bij wielersport stijgt dan altijd de homogeni teit. Met dit gemotiveerde col lectief zal Hinault moeten afre kenen. De wedstrijdcom- ■issen in de Ronde van ;rijk hebben zaterdag- Joop Zoetemelk en •ndere renners hun 8trafseconden kwijt- lolden. n coureure werden vrij- in Frankfurt na afloop de ploegentijdrit gestraft, it zij hun rugnummers len verknipt. Het was de Deling dat ze minder wind ieelklen vangen. De ploeglei- nwi van de betrokken ren- I40/ bestormden vrijdags- jury-voorzitter Jean jrt met protesten. Uitein- k werd om half één in de ma/N de betrokken wed- htei Rmmissaris uit zijn bed I om de ernst van het ^Irijp te controleren. Het brac je dat Zoetemelk eh de >re zondaars, waaronder wi en Wellens, van hun lummer hadden afgeknipt zo minimaal, dat beslo- werd de strafseconden te 1 vervallen. De boete lf gehandhaafd en daar een officiële waarechu- bij. LUIK In drie dagen tijds heeft Felix Levitan de renners in de Tour de France liefst ze venhonderd kilometer laten afleggen. En dat onder ex treem slechte weersomstan digheden. Dat laatste heeft de directeur niet in de hand, maar de afstand wel. Regen en hagel, kou en wind met stormkracht begeleidden de renners op hun weg naar Metz en Luik. Het afgelopen weekeinde zaten ze in dat beestenweer vijftien uur op de fiets. Dat er tot nu toe slechts enke le uitvallers zijn, mag een won der van menselijk anticipatie vermogen heten. Een mens kan veel hebben, dat is de af gelopen dagen gebleken. Maar of een dergelijk programma verantwoord is, moet ernstig betwijfeld worden. Wie zater dagavond in Metz de tot op het bot verkleumde renners van hun fietsen zag stappen, kon zich niet aan de indruk onttrekken dat hier aanslagen op de gezondheid gepleegd worden. De mens heeft altijd de uitdaging gezocht en de Tour is daar één van de beste voorbeelden van. Hoe lang, hoe hoog en hoe ver kan een 1juli BELGIË UIT.. 5e eK_236km atleet gaan? Wie echter be gaan is met het dopingpro bleem in de topsport, moet het afgelopen weekeinde vraagte kens hebben geplaatst achter deze marathon-races. Merkwaardig is dat de renners zelf in deze eerste dagen van de Tour de France een bewon derenswaardige moed hebben opgehracht. Zaterdag kwam de langste vlucht uit de ge schiedenis van deze ronde tot stand. Tweehonderdzestig kilo meter lang reden Rudy Peve- nage, Pierre Bazzo en Yvon Bertin, aanvankelijk in gezel schap van Jacques Bossis, op kop. Een gedenkwaardige vlucht, die in het Guinness Book of Records genoteerd mag worden. Gisteren trachtte de Waal Jean-Luc Vanden broucke zijn supporters door een honderd kilometer lange solorit te behagen. Er wordt niet naar tijd, noch naar af stand gekeken. Er wordt ge vlamd en dat hebben we in ja ren in de Tour niet meer mee gemaakt. Wegversperringen Levitan wrijft zich in de han den. De organisatoren van de aankomsten bieden veel geld: eerst Marken, daarna francs. De renners koersen en de gen darmerie breekt vlot door weg versperringen, als gisteren op geworpen door ontevreden boeren die in Wallonië de nieu we landbouw-verordeningen binnen de EEG niet zien zitten. Een klap hier, een siag daar, de versnellingsknuppels van de landbouwtractoren werden in de achteruit gezet en de kara vaan ijlde voort. Er is echter een gouden wet in de Tour die zegt dat extra inspanningen betaald moeten worden. Als dat zo is, krijgen we straks na de tijdrit en de verraderlijke etappe van morgen naar Lille nog wel enkele wandelritten. Want het moordende ritme van de afgelopen dagen houdt nie mand, althans slechts zeer weinigen, vol. Intussen veranderde de gele trui in vier dagen tijd vier keer van schouders. Rudy Pevena- ge vertrekt vanmiddag in Fran- corchamps in het geel. Voor hoe lang? Dat weet niemand. Want de brave rossige Belg moet eerst maar eens de kas seien in dat stukje „Hel van het noorden" overleven. Dat geldt trouwens voor iedereen. „Ik neem op die keien geen enkel risico" voorspelde Hi nault in Luik. Maar misschien doen anderen iets dergelijks wel en dan moet hij toch mee. Het „Tour-circus" voert in deze eerste week tot nu toe elke dag andere hoofdrolspe lers ten tonele. De renners zijn in de koers ongewoon agres sief. Levitan mag hen dank baar zijn voor het opvoeren van dit spektakel. Als hij de liefde maar niet altijd van één kant laat komen. JEAN NELISSEN K Als Didi Thurau even- el na de vierde etappe uit tour moet verdwijnen we- het gebruik van verbo- •timulerende middelen in Westduitse kampioen- >t wacht hem naast een orsing van vier maanden >!ag bij zijn huidige ploeg. Koudella, het hoofd van :ranse en Duitse vestiging Puch, heeft verklaard dat rau dan onmiddellijk uit ormatie wordt gezet en er een nieuwe vedette voor volgende seizoen zal wor- omgezien. METZ In Frankfurt startten zater dag 126 renners voor de tweede etappe van de 67e Ronde van Frank rijk over 276 kilometer naar Metz. Bij de start is het droog, het zal daarna de gehele dag regenen. 18 km.: kopgroep met Bossis, Bertin, Pevenage en Bazzo. 27 km.: eerste bonificatie-tussen- sprint: 1. Bertin, 2. Pevenage, 3. Bos sis, 4. Bazzo. peloton op 1.10. 75 km.: tweede bonificatie-tussen- sprint: 1. Bertin, 2. Pevenage. 3. Baz zo. 4. Bossis. peloton op 12.30. 155 km.: maximale voorsprong kop groep 24.15 min. 160 km.: uitslag eerste vliegende etappe in Homburg, tevens bonifica- tie-tussensprint: 1. Bazzo. 2. Bertin. 3. Bossis. 4. Pevenage. 5. Sherwen en het peloton. 165 km.: Bazzo probeert tevergeefs uit kopgroep te ontsnappen. 188 km.: vierde bonilicatle-tussen- sprlnt: 1. Bertin. 2. Bazzo. 3. Pevena ge, 4. Bossis, peloton op 21 minuten. 224 km.: doorkomst Oberfelsberg op Duits-Franse grens (4e cat.), tevens eindpunt tweede vliegende etappe en vijfde bonlficatie-tussensprint: 1. Baz zo. 2. Pevenage. 3. Bertin. 4. Bossis op 30 sec., peloton op 16 min. 266 km.: Bossis ingelopen door pelo ton. Zesde bonificatie-tussensprint: 1. Bertin. 2. Bazzo, 3. Pevenage. 276 km.: Rudy Pevenage wint in Metz de tweede etappe, de langste van de Tour. in de eindsprint tegen Bazzo en Bertin. Raas wint sprint van peloton voor vierde plaats met bijna tien mi nuten achterstand. Bertin neemt de gele trui over van Knetemann. Bazzo wordt groene truidrager. In Melz startten 125 renners voor de derde etappe van de Ronde van Frankrijk over 282 kilometer naar Luik. Door wijziging., op hal laalato 20 km.: eerste tussensprint: 1. Martin, 2. Arbes, 3. Raas. 58 km.: vliegende etappe in Longwy, tevens enige bonlficatie-tussensprint: 1. Hinault, 2. Raas, 3. Vallet, 4. Zoete melk. 5. Peeters. 75 km.: tweede tussensprint: 1. Raas, 2. Le Guilloux, 3. Van de Velde. 80 km.: opgave van Esparra en Marti nez. Tesnière rijdt tegen toeschouwer en stapt na vijf minuten weer op. 82 km.: kopgroep met Delcroix, Oos terbosch, Duclos-Lassalle en Mar tens. 105 km.: kopgroep Ingelopen. Derde tussensprint: 1. Pevenage. 2. Van der 125 km.: valpartij bij ravitaillering met Guzman en Raas. 140 km.: doorkomst Falaise Grenglay (4e cat.): 1. Jones, 2. Schepers, 3. Claes, 4. Belda. 154 km.: Vanden Broucke zet solo in. 170 km.: maximale voorsprong Van den Broucke 5 min. 192 km.: doorkomst Cóte de Wanne (3e cat.): 1. VandenBroucke, 2. Jones, 3. Van Impe, 4. Pollentier, 5. Van de Velde. 217 km.: doorkomst op de Haute Le- vée (4e cat.): 1. VandenBroucke, 2. Van Impe, 3. Pollentier. 235 km.: doorkomst Cóte Rosiers (3e cat.): 1. VandenBroucke, 2. Van Impe, 3. Pollentier, 4. Schepers. 257 km.: doorkomst Mont Theux (4e cat.): 1. VandenBroucke, 2. Schepers, 3. Van Impe. 260 km.: Van Calster, Claes en Lub berding halen VandenBroucke in. 265 km.: doorkomst Cote de Forges (4e cat.): 1. Claes. 2. Lubberding, 3. Van Calster: VandenBroucke sluit aan bij Schepers. 272 km.: Lubberding vertrekt uit kop groep na derde demarrage. 282 km.: Lubberding wint derde etap pe voor Claes en Van Calster; peloton arriveert op drie minuten, gele trui drager Bertin op kwartier. Rudy Peve nage nieuwe leider in algemeen klas sement. LUIK Bergkoning Philippe en gele truidrager Yvon Ber tin waren gisteren de hoofd rolspelers in de dagelijkse mini-drama's van de Ronde van Frankrijk. Tesniere had in de eerste etappe door een drieste solo van honderd kilometer op de verschillende klimmetjes van het Taunus-gebergte de witte trui met de rode bolletjes veroverd. Hij was er zeer trots op, maar de solo en vervol gens de ploegentijdrit hadden vrijwel al zijn reserves op geëist. Zaterdag kon hij zich lang verstoppen in het wan delende peloton. Gisteren moest Tesniere lossen op de eerste bulten. In de vliegende etappe te Longwy, gewonnen door Hinault, werd Tesniere laatste. Hij liep zoveel achterstand op dat hij niet meer kon aanslui ten bij de groep. Tot over maat van ramp botste hij frontaal tegen een overste kende toeschouwer. Tesniere bleef doodstil op het asfalt liggen, de Tour leek voor hem ten einde. Uit de ambulance wagen werd een draagbaar aangedragen om hem af te voeren. Tesniere wilde echter van geen opgeven weten. Hij stapte weer op, maar had een half uur achterstand. De nog af te leggen honderd kilome ter werd voor deze dappere Fransman een lijdensweg. Hij ging niettemin door, maar kwam ver buiten de tijdsli miet in Luik aan en werd uit de strijd genomen. Yvon Bertin was zaterdag een gele joker in een wielerpoli- tiek spelletje. De sprinter pur sang kwam in de gele trui van de Ronde van Frankrijk. Iets volstrekt onwaarschijnlijks. Het feest duurde niet lang. Ook Bertin kon de Ardennen moeilijk verteren. Hij werd negentig kilometer voor het einde al gelost en hij kwam met een kwartier achterstand door de finish. De meest ge ziene renner van de dag was ineens weer een figurant. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord zenden naar dagblad Leidse Courant, ant woordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG7 Welke renner mag na de 6e etappe Lille-Com- piegne de groene trui aantrekken? INZENDER: Naam: Woonplaats:

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11