Science fiction rstripverhaal moet het van de truc- \fotografie hebben Schilderkunst in Visserskapel Noordwijk 'ierre Richard probeert =zichzelf in de hand te houden oger Moore op de |pres voor Britse iconomie Beeldhouwster Monica Elias weer enthousiast aan het werk i DEZEWEEK IN DE BIOSCOPEN En verder LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUNI 1980 PAGINA 9 Werk van Janos Bittenbinder. NOORDWIJK Van 28 juni tot en met 13 juli wordt in de oude Vissers kapel aan de Hoofdstraat een expositie ingericht, waar werk te zien valt van een tweetal kunstenaars, die ieder op eigen manier „spelen" met de werkelijk heid. ■«Toen in 1966 de televisie- lerie „Star trek" van Itart ging, droomde men jog van een maanwan- [teling. De science-lic- Jion-strip had zo'n ereldsucces, dat men [ir tien jaar na de laatste levering met dezelfde Rolbezetting een groots "pgezette avondvullende Hm aan durfde wagen, legisseur werd Robert 'ise, die met „West side Itory" en de niet kapot te [rijgen „Sound of music" lewezen had niet voor jen gigantisch karwei te- kabau9 te schrikken. 1.Jaar het is toch wel de Ijipeciale effecten-specialist 1 Douglas Trumbull, die met Jije grootste eer ging strij- ten. Wat we van hem te :ien krijgen is een combi- Luxor: Star trek (a.l.) met William Shatner en Leo nard Nimoy. Regie: Robert Wise. natie van Kubrick's „2001, a space Odyssey" en „Close encounters of the third kind", waar tussen door de acteurs zich dood ernstig maar erg houterig bewegen. Captain Kirk moet in de film weer in actie komen als de aarde door een gro te vijandige wolk wordt bedreigd. Dank zij de slim me, maar eeuwig somber kijkende Spock komt men er achter, dat het hier om een driehonderd jaar oude Voyager 6 gaat, destijds de ruimte ingestuurd om informatie te verzamelen, maar toen „In het zwarte gat" verdwenen. Nu drie eeuwen later duikt de Voy ager weer op, maar kan zijn informatie niet aan zijn Schepper kwijt, omdat men zijn code op aarde niet meer gebruikt. Er is getracht alles weten schappelijk verantwoord in beeld te brengen met zo veel ingewikkelde machi nerieën, dat je gewoon weer naar de simpele Flash Gordon-seriefilms met zwemkampioen Larry Crabbe uit de jaren dertig gaat verlangen. Toen kon je in de ruimte tenminste nog eens lachen. MILO Persis Khambatta als de stuurvrouwe Ilia, die in een robot verandert in „Star trek". Trianon: Mij niet gezien (a.l.) met Pierre Richard en Aldo Maccione. Regie Pierre Richard. Coals zovele komieken iroor hem wil de Fransman Pierre Richard zijn eigen !ilms regisseren en hij acht le tijd gekomen dit ideaal ie verwezenlijken. Maar laarvoor is zelfkritiek en rooral zelfdiscipline nodig. Chaplin, Stan Laurel en la- jer Jacques Tati wisten die |p te brengen, door uit gaand van een simpel sce- ïario een serie kostelijke icènes te schrijven, maar het name Jerry Lewis Irak als een loslopend kaard alle richtingen uit en.' ïïene Wilder ging de senti- nenteel-romantische kant Harry Langdon wist tiet eens waarom zijn pu- liek hem grappig vond. |ichard hééft in Tunesië de „Mij niet gezien"ge maakt, gebaseerd op een vol komen rammelend scenario, waarbij de grootste moeite Pierre Richard heeft het maar druk als de zich achter een ander verschuilende scenarioschrijver in „Mij niet gezien". werd gedaan om het scenario omgekeerde volgorde dus. hulpje van een gevierd see- naamd „gagman Als deze aan te passen aan de door Voor zover er verhaal in de narioschrijver, die Richard laatste de kans krijgt zich hem bedachte grappen. De film zit, gaat het over het heeft „ingehuurd" als zoge- yoor de scenarioschrijver te laten doorgaan, voert hij zijn plotselinge kans op, door met een verwaande Italiaanse ac teur op tournee te gaan naar Tunesië met alle gevolgen van dien. Richard gaf zichzelf de vrije hand en de film bevat inder daad zeer gekke sekwenties, die je nog bijblijven als je de film zelf al lang vergeten bent Maar door een gebrek aan timing, een viotte monta ge onder motto „ik ben toch zo leuk" valt Richard als ko miek-regisseur door de mand. De Tunesische mede werkers zijn geen goede ac teurs en door het te lang aan houden van bepaalde scènes kan het gebeuren, dat een grimmige kameel de komiek wegspeelt van het doek. MILO Om aan zijn belagers te ontsnappen duikt Pierre Richard met de meest eerbare bedoelingen onder de dekens. IDO I Het laatste ultimatum (12) met Roger Moore James Mason. Regie: Andrew V. Maclaglen. i ruim 50-jarige Roger loore, die als opvolger 'an Sean Connery in de rol 'an James Bond maar niet >uder leek te worden dan ijn „Ivanhoe"- cn „Saint"- gij lagen, heeft zich een ander ezicht aangeschaft en zich chter een forse George V- - (aard verscholen voor de 'P* ilm „North sea hijack", ïen even verrassende als aangename verandering 'oor diegenen, die een beet- e uitgekeken waren op tijn eeuwig jonge „clean- •haven" uiterlijk. Us onderwater-stuntman tufus Excalibur ffolkes (met wee kleine ff's) is hij precies iet tegenovergestelde van iet James Bond-type. Hij laat vrouwen, zelfs de Britse ninister-president, is dol op latten, borduurt in zijn vrije tijd „om beter na te kunnen denken" en legt zichzelf en zijn legertje kikvorsmannen een ijzeren discipline op. Hij is dan ook de enige figuur die Engeland kan redden van een economische crisis als een aantal onverlate., onder aanvoering van Anthony Perkins een aantal booreilan den op de Noordzee dreigen op te blazen. Andrew V. McLaglen, voornamelijk als regisseur bekend door zijn actie-westerns, heeft van „North sea hijack" best een aardige, onderhoudende film gemaakt. Er zit vaart en spanning in het verhaal, dat zich gelukkig niet helemaal onder water afspeelt maar zich beurtelings concentreert op de actie aan boord van een gekaapt schip en de op de minuut uitgekiende red- LIDO II The spy who lo ved me (12) Een van de re centere Bond-films met Ro ger Moore als agent 007. (re prise, derde week) LIDO III Mysterie in tri plo (16) Voortreffelijke drie- in-een film met Brigitte Bar- dot en Alain Delon in het eerste deel, Jane Fonda en Terence Stamp in het tweede deel en Peter Fonda en Francoise Prevost in het laat ste deel. De regie is in han den van Fellini. Het is een rolprent uit 1969. (reprise, derde week) STUDIO Kentucky fried movie (16) Volslagen dolle parodie op de Amerikaanse film- en televisiewereld, (tweede week) Roger Moore met baard In "Het laatste ultimatum. dingsactie van ffolkes. Naast Roger Moore als de whisky-drinkende cynicus moet onmiddellijk James Ma son worden genoemd als de argwanende Britse admiraal, die tenslotte moet toegeven dat de „amateur" ffolkes veel efficiënter te werk gaat dan de Engelse marine. En dat is heel wat. MILO REX Intieme porno-spel letjes (16) Pornofilm (eerste week) CAMERA Kramer ver sus Kramer (a.l.) Rijkelijk met Oscars overladen film met voortreffelijk acteer werk van o.m. Dustin Hoff mann. Het verhaal gaat over een jong echtpaar dat uit el kaar gaat en strijdt om het zoontje, (elfde week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) The knock- out-cop (a.l.) Krachtpatser Bud Spencer in een verma kelijke rol (derde week) EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Kramer versus Kramer (16) zie Ca mera. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) De sheriff ziet ze vliegen (a.l.) Aller nieuwste film van krachtpat ser Bud Spencer, die ditmaal rondstapt met een marsman netje. Bud Spencer is ook in een ander deel van dit thea ter te zien. (premiere) EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Roller Boogie (a.l.) GREENWAY (Voorschoten) Elvis the movie (a.l.) Ook: Terugkeer van Bruce Lee (16) en Herbie, het volkswagentje (a.l Een van de twee is Janos Bit tenbinder, een sedert 1978 in ons land wonende Roemeen, die in 1946 te Grosswaradin in het Transsylvanische ge deelte van Roemenië werd geboren. Na zijn gymnasiu mopleiding studeerde hij bouwkunde aan de Academie voor de Bouwkunst en aan de Kunstacademie van Cluj in z'n geboorteland. Bitten- binder hield zich aanvanke lijk bezig met het schilderen en restaureren van ikonen in ,opdracht van plaatselijke kerken, was ook nog enige tijd docent aan de Kunstaca demie te Oradea en vestigde zich in 1977 als zelfstandige graficus te Boedapest, Mün- chen en sinds enige tijd te Utrecht. Het grote tekentalent van Bittenbinder heeft een sugge stieve inhoud en is bepaald indrukwekkend. Zijn tech nisch zeer knappe etsen stra len een beklemmende dra matiek uit. In de tekeningen van de Roemeense kunste naar neemt de jas een opval lende plaats in. Zo personifi- ceert een soort legerjack door de vormen waarin het kle dingstuk ligt, hangt of staat, een gevangene. Bittenbinder exposeerde reeds vele malen, onder meer in zijn vaderland Roemenië, in Hongarije, Duitsland, Frankrijk, Cuba en de Vere nigde Staten. De expositie in de Noordwijkse Kapel is de vierde maal dat hij in Neder land zijn werk publiekelijk toont Zijn mede-exposant Lex Hei- liijgers werd in 1949 te Drie bergen geboren en studeerde te Utrecht aan de Academie voor Estetische Vormgeving. Hij woont en werkt nog altijd in de Domstad. Zijn (olieverf) schilderijen neigen naar het surrealisme, waarin fantasie en preciese techniek samen gaan. Het geschilderde is dui delijk herkenbaar, maar de compositie werkt in op de fantasie van de toeschouwer. Van Heilijgers hangen drie en twintig schilderijen op de expositie, die volgens insiders uitermate boeiend belloft te •worden. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zal vanavond om acht uur, de opening verrich ten. De tentoonstelling is dage lijks gratis te bezichtigen en wel van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur (zaterdag en zondag van 13 tot 16 uur). Monica Elias aan het werk. WARMOND De War- mondse beeldhouwster Mo nica Elias is na een onder breking van 10 jaar weer enthousiast aan het werk gegaan. Vandaag is in het Oude Raadhuis een exposi tie geopend met haar werk. Plastieken en tekeningen staat er op de affiche. Dat klinkt heel eenvoudig maar dat blijkt het niet te zijn. Na een bezoek aan het atelier van Monica is de bewonde ring voor haar werk met sprongen gestegen. Vele uren zware arbeid gaan gepaard aan het totstandkomen van een kunstwerk. Monica is niet gauw tevreden. Na een dag werk bekijkt zij het re sultaat uiterst kritisch en als het dan de volgende, dag toch tegenvalt, verwijdert zij zon der pardon alles wat er met zoveel moeite is opgebouwd. De plastieken van Monica worden veelal uitgevoerd in brons. Hetgeen erg veel werk betekent want voor het gie ten zijn zowel een positief als een negatief model nodig. Eerst wordt een tekening ge maakt, daarna een verkleind model, vaak meer dan een, vervolgens een model op ware grootte met een nega tief en pas dan kan het defi nitieve kunstwerk worden gegoten. In het atelier van Monica Elias staan enkele modellen van de kunstwerken die zij in opdracht heeft gemaakt. Het ree-kalf voor Diepeveen evenals de korhoenders voor dezelfde gemeente, de spe lende paarden voor Creil en de dubbelfiguren voor het GGD-gebouw van Haarlem. Ook werkt zij wel in op dracht van particulieren: een buste of een kinderkopje. Op die manier heeft zij o.m. ja ren geleden een vakantie in Zwitserland verdiend. Een veeleisende moeder wilde op korte termijn een kopje van haar zoontje. Het kind moest echt tijdenlang stil poseren onder het wakend en ge strenge oog van zijn moeder. Het beeldje kwam klaar, de moeder tevreden en Monica op vakantie. Jaren geleden heeft Monica haar werk la ten zien op tentoonstellingen in Amersfoort, Oosterbeek, Ouderkerk a.d. Amstel, Ber gen en Zwolle. Deze expositie in Warmond ziet zij als het begin van een nieuwe aktie- ve periode waar zij met graagte aan is begonneh. Het Oude Raadhuis is geopend op zaterdag 10.30—16.00 uur, zondag, woensdag en donder dag 14.0017.00 uur en op dinsdag 19.0&—21.00 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9