rins Bernhard Fon schonk '0 mille voor restauratie an monument in Leidse city K&Oheeft uiterst omvangrijk programma voor volgend seizoen BALLETCONCERTEN, FILMS, TONEEL, LEZINGEN, CURSUSSEN, EXCURSIES ETC. hangzaam maar zeker wordt hartebrugkerk afgepeld 'agi'AD/ regio en volj cornea Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen.. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. zeggen". Een fijn gebaar van het Fonds, dat als gevleugeld motto in het brievenhoofd heeft staan: „tua res agitur Het gaat om uw zaak". Hoog boven het groen uitgeslagen koper van het koepeltje staat nu het kruis in fris bladgoud te stralen in de zonneschijn. Daaronder wordt nu de toren van de Hartebrugkerk beetje bij beetje ontdaan van het steigerwerk; zoals je bij een banaan de schil afstroopt. De vier klokken zijn er nu ook weer in gehangen, nadat klokkendokter Elderhorst in Zoeterwoude de klokkenstoel helemaal vernieuwd had. Het kerkbestuur van de Hartebrug verwacht, dat rond 3 oktober alle steigers verdwenen zullen zijn. Tegen Kerstmis moet het orgel geïnstalleerd zijn: "en dan gaan we draaien. Dat moet een feest worden, met de bisschop en de televisie en zo erbij", hoopt George W. M. Gussenhoven. Dan is de Hartebrugkerk, hersteld monument in de Leidse city, weer geschikt voor een leven dat minstens vijftig jaar vooruit kan. Maar voorlopig is hard werken en offeren gevraagd. Op een totaal bouwbedrag van twee miljoen gulden, moet het kerkbestuur in elk geval tien procent, dus twee ton op tafel leggen. „Tot nu toe is door parochianen en Vrienden van de Hartebrug ongeveer 135.000 gulden bijeengebracht. Er moet zeker nog 65 mille bij", vertelt secretaris Gussenhoven. „Geld is hard nodig, want nu is ook nog de hele verlichting van kerk en pastorie door de instanties afgekeurd. Dat is weer een post van 60 mille erbij, en die kan niet gesubsidieerd worden. En dan de verwarming; die is een half jaar geleden ook geplaatst: ook weer voor ruim 30 mille". Het hoeft bij een kerkrestauratie waarlijk niet van een leien dakje te gaan ook al zou dat bij de Hartebrugkerk wel degelijk het geval moeten kunnen zijn, want de toren plus opbouw is één en al leisteen Daar is het kerkbestuur nu kangaande de restauratie jan de Hartebrugkerk aan .„.je Leidse 'JhJ\ Haarlemmerstraat mag nu Inigermate hoog van de oren geblazen worden. ïonder evenwel veel ophef Je maken, zijn IJL (jerekeningen puttend uit \e gegevens van notulen, iertelt de secretaris van het irkbestuur, George W. M. lussen hoven (in profane ken zich vaak verwerend jen misstanden in de innenstad, gewapend met roza in brieven aan de ele tUjemeenteraad), dat het ins Bernhard Fonds ir Financiële Steun aan niet lfulturele Arbeid gunstig erdriijeeft beschikt op een JWet|ibsidieverzoek van de Ie van het kerkbestuur maar liefst 50.000 gulden beschikking heeft leid. „Werkelijk een litterende bijdrage in de tauratiekosten van kerk orgel", zegt George senhoven kalm, die is, als hij moed wil >ien entten voor de kerkelijke jaajekomst, naar zijn daktuin ligt 6ven klimt en vandaar een zijnjchtig uitzicht heeft over te gei binnenstadsdaken op de artegfcrtebrugkerk-in-de- ebbenjeigers met een kroon in verdoen, grijs en goud. goeJerkbestuurder het tissenhoven, als voerder Jeln het secretariaat zoiets u- Ze t „opdrachtgever" binnen j'n kid miljoenenklus van de aat dfctauratie, heeft met zijn dezejedebestuurders „wel een jetje verbaasd gestaan ter de grootte van het ■HH^drag" van het Prins ornhard Fonds. „En het is )g vlot verlopen ook; we 0} ïbben er weinig y irrespondentie over jeven voeren. Het was zo fepiept, kunnen we wel ook wel achter gekomen. Er schuilt namelijk weer een ander addertje in het gras. Gussenhoven: „Op het moment is men achter in de kerk in de grond aan het graven. Boven op het balkon, dat een groot koor moet kunnen dragen, is enige tijd geleden behoorlijk wat vering geconstateerd. Gebleken is, dat de constructie daaronder veel te licht was. Nu zoekt men in de grond of de fundering wellicht onvoldoende is om de pilaren van het balkon te dragen. U ziet: bij deze restauratie wordt niets aan het toeval overgelaten". Het gevelaanzien van de Hartebrugkerk wordt in „historische waarde" hersteld. Dat wil aangaande de kleuren zeggen, dat men terug wil naar vóór 1955, toen de laatste schilderbeurt plaatsvond. Volgens Monumentenzorg (onder welke dienst erg secuur gewerkt wordt) en George Gussenhoven gaat het allemaal „wat soberder van kleur" worden. „Misschien dat voor sommigen de kerk wat minder fraai van buiten zal gaan ogen, want ze raakt wat franje kwijt. Aanzienlijk minder goud aan de voorkant, bijvoorbeeld. In 1955 hebben ze er een beetje te veel bombarie bijgemaakt. In grote trekken is nu gekozen voor de wat donkerder tint van okerkleurige verf die de zandsteenkleur van Bentheimer benadert. Ook de blauwe ruit werkjes met de goudmotiefjes in de twee nissen naast de ingangen zullen verdwijnen. We moeten weer terug naar de eenvoud van de LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUNI 1980 PAGINA I iers 1.4 De toren van de Hartebrugkerk wordt ontpeld en de kroon in groen, grijs en goud pronkt al naar alle kanten. waterstaatskerk, zoals die er ruim een eeuw geleden uitzag. Voor deuren en kozijnen wordt gedacht aan .standgroen", een donkere :int groen, in plaats van de Dlankgeverniste hardhouten lanblik van de :oegangsdeuren zoals wij die tot nu toe gekend hebben. Ik denk, dat Leiden over een half jaar erg blij mag zijn met dit „nieuwe" bezit voor de stad zijn er in de vorm van cabaret door Jasperina de Jong en Eric Herfst, een optreden van het Mechels Miniatuur Theater, Caba ret Nar en de komedie „Wat doen we met Jenny?" Een interes sant schoolconcert door het Gewestelijk Orkest is bestemd voor leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school. Vier al leraardigste theaterprogramma's zijn eveneens bestemd voor de jeugd. In Leiderdorp worden vijf concerten in de Dorpskerk van Lei derdorp gegeven. De serie wordt geopend met een optreden door de fluitiste Abbie de Quant en de harpist Edward Witsen- burg. Een optreden van de pianist Alwin Bar op 31 oktober gaat vooraf aan een optreden van het zeer bekende duo Jean De- croos-eello en Danielle Déchenne-piano op 21 november. Op 27 februari treedt het Jeugd Kamerorkest-Leiden aan en op 27 maart wordt de concertserie afgesloten met een optreden van de violiste Hennie Havestein, de cellist Yke Viersen en de pianiste Jet Röling. De concerten in het Groene Kerkje te Oegstgeest hebben reeds jaren een buitengewoon goede naam bij de muziekliefhebbers. De Oegstgeester concertserie bestaat uit zes schitterende concer ten waaraan kunstenaars van internationale naam medewerking verlenen. De serie wordt geopend door het Philidor-ensemble (met o.a. Ricardo Kanji-barokfluit). Op 30 november volgt een optreden van het Amarilli-ensemble. Het Seraphim Trio uit de Verenigde Staten is een ensemble van wereldklasse dat op 14 december zal concerteren. Op 25 januari komt de Venezolaanse concertpianiste Judit Jaimes naar Oegstgeest om een recital te geven; een optreden van het hoogste internationale niveau. Het uit Rusland afkomstige viool-piano duo, Wiktor Liberman en Alexander Warenberg zorgen andermaal voor een uniek concert uit deze serie. De serie wordt besloten met een optreden van het Toonkunstorkest m.m.v. de organist Theo Goedhart. In aula van het Rijnlands Lyceum worden drie theater-produk- ties voor het voetlicht gebracht. Op 29 november brengt het Me chels Miniatuur Theater het beroemde stuk „Een vloog over het koekoeksnest". Een creatie van Jules Croiset van „De Zacht moedige" van Dostojevski zal op 13 februari te zien zijn. Ten slotte is er een dolle komedie van D. R. Wilde „Wat doen we met Jenny?" op 20 maart in het Rijnlands Lyceum te zien. Cursussen Afgezien van achttien cursussn voor de jeugd, die samen met de stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest, georganiseerd worden, heeft K O-Oegstgeest niet minder dan 56 taal- en creativiteitscurussen op het programma staan. Niet minder dan 130 cursussen staan in Leiden op het programma, creativiteits- cursussen, studiecursussen en taalcursussen. Ook in Katwijk, Leiderdorp en Sassenheim worden tal van cursussen gegeven. Films voor volwassenen zullen in Leiden iedere dinsdagavond vertoond worden. Nu de Kapelzaal voorzien is van comfortabele stoelen, zullen velen ongetwijfeld van deze vaste filmavond ge bruik maken, temeer daar de films die vertoond gaan worden dikwijls niet in de bioscoop te zien zijn. De films voor de jeugd die reeds op woensdagmiddagen gedraaid werden, hadden in het afgelopen seizoen een overweldigende belangstelling. K O gaat dan ook door met in dezelfde frequentie vertonen van jeugdfilms op woensdagmiddagen. Het traditionele glaasje ranja in de pauze, blijft gehandhaafd. Excursies zullen in het volgend seizoen wederom in groten ge tale georganiseerd worden. In het afgelopen seizoen hebben vele honderden mensen gebruik gemaakt van de bijna dertig excur sies die werden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling het aan tal te organiseren excursies in de toekomst nog op te voeren, ge zien de grote belangstelling die men voor dit onderdeel uit het takenpakket van K O, aan de dag legt. LEIDEN Dat een ieder iets van zijn gading in het pro gramma van K O kan vinden, was al jaren een feit. Het programma voor het komend seizoen onderstreept deze uit spraak nog eens. Wat K O te bieden heeft, kan zonder meer zeer omvangrijk genoemd worden. Voor 1989-1981 staan onder meer op het programma: concerten in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Katwijk, opera's in het Circus theater in Den (laag, Jazz-concerten, balletvoorstellingen, toneelvoorstelling door de Haagse Comedie en het Publieks- theater, theatervoorstellingen in Oegstgeest en Katwijk, films voor volwassenen en een kolossale reeks kinder- en jeugdfilms, creativiteits-cursussen in Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Sassenheim en Katwijk, taalcursussen te kust en te keur, eveneens in Leiden en alle K O-afdelingen, le zingen, leeskringen en jeugdcurssen. Ziedaar globaal de in grediënten van het K O-programma 1980-1981. K O heeft dit alles keurig gerangschikt in he) K O-jaaro verzicht dat binnenkort bij alle K O-inschijvers in de brie venbus ligt. Ook niet-inschrijvers kunnen gratis dit jaarover zicht bemachtigen door het - zonder enige verplichting overi gens - op het K O-bureau aan de Oude Vest 45 in Leiden af te halen. Een aardige bijzonderheid is dan ook het hele theater programma van de Leidse Schouwburg in dit jaarprogramma. Concerten zijn er het volgend seizoen in overvloed. Wat dat be treft, kan Leiden de laatste jaren zijn partij meeblazen. Grote so listen en dirigenten, bekende en minder bekende kunstenaars en ensembles zorgen voor een schitterende meesterserie van zes concerten cfoor het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Re sidentie Orkest en het Amsterdams Philharmonisch Orkest. So listen zijn o.a. de vermaarde violist Wolfgang Schneiderhahn, de Nederlandse violiste Emmy Verhey, de Hongaarse pianist Dezsö Ranki, de pianist Philippe Entremont, de Nederlandse pianiste Marja Bon en de cellist Radu Adulescu. De Beethovencyclus heeft plaats moeten maken voor een Bach- cyclus, te geven door het Residentie Kamerorkest dat de naam Arion-ensemble heeft aangenomen. Deze Bach-cyclus bestaat uit twee concerten waarbij zeven solisten voor het voetlicht treden. Een Kamermuziek-Beethovencyclus is in het programma opge nomen. Drie concerten door de violist Wiktor Liberman en de pianist Alexander Warenberg (beide .musici zijn uit Rusland af komstig) zullen alle Beethoven-sonates voor viool en piano om vatten. Alexander Warenberg schittert ook tijdens een concert door het bekende Ceacilia Consort. Het jaarlijkse Kerstconcert wordt dit maal weer in de Stadsge hoorzaal gehouden. Het Gewestelijk Orkest, het Toonkunstkoor- Leiden, de violiste Vera Beths, de alt Caroline van Hemert en de sopraan Christine Harvey werken aan dit concert mee. De Kof fieconcerten worden weer in de foyer van de Stadsgehoorzaal gegeven. In deze serie treden o.a. op de fameuze Hongaarse pia nist Dezsö Ranki, Aafje Heijnis, het barokensemble La Berga Masca, de fluitist Koos Verheul, het blazersensemble Oktopus enz. enz. De Kamermuziekserie wordt gegeven in de Kapelzaal in het K O-gebouw. Kapelconcerten op de woensdagavonden in de Kapelzaal zijn er in een overstelpende hoeveelheid. Ook een vocalistenserie ontbreekt niet. In de Lokhorstkerk zullen wederom de Lokhorstkerk-concerten gegeven worden. Oude en barokmuziek zullen de hoofdschotel vormen. Ensemble als Le Nuove Musiche, het Erasmus Ensemble, het Blokfluitensemble van de Streek-Muziekschool Leiden en het Baroktrio Amster dam verzorgen deze concerten. Voor opera-liefhebbers heeft K O opera's van Alban Berg, Mozart, Rossini, Verdi, Humper- dmck, Van Beethoven, Strauss en Massenet op het programma staan. van Egmond, solist in de vocalisten-serie Ballet Voor het eerst na lange tijd staat er een serie balletvoorstellin gen op het K O-progamma. Het vorig jaar is K O voorzich tig gestart met het peilen van de belangstelling voor ballet, door een voorstelling aan het Nederlands Dans Theater te plannen Die belangstelling bleek aanzienlijk. Vandaar nu een hele sent- balletvoorstellingen door het Nederlands Dans Theater. Twee series toneel door de Haagse Comedie en het Publiektheater zul len de aandacht van velen trekken. Daarenboven biedt K O nog een aparte serie in het Hot-theater aan door de Haagse Co medie. Regio K O-aktiviteiten in de regio zijn er legio. De concerten in Katwijk beginnen op 3 oktober met een optreden van het Clara Wieck-trio. Vervolgens zal de alom bekende concertpianist Ge rard Hengeveld een piano-avond geven. Het trio van Laurens van Rooyen zorgt voor de lichte noot in het muziekprogramma. Een ensemble dat gevormd wordt door de alt Caroline van He mert, de hoboïst Han Kapaan en de organist Klaas-Jan Mulder concerteert op 30 juni in de Katwijkse Dorpskerk evenals het Brabants Kamerorkest dat samen met het pianoduo Marinus Flipse-Tjitte Weber op 27 februari in deze schitterende kerk zal optreden. Tenslotte zullen docenten van de Katwijkse muziek school een concert verzorgen op 13 maart. Theater-evenementen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5